Persconferentie vanaf verhevenheid De Gaulle zet zijn politieke standpunten wederom uiteen Sarcastische aanval op „Europese" tegenstanders Amsterdam gaat ten anker voor het Havengebouw Studentencongres over het „Communisme anno 1962" Kwesties van economie, religie en coëxistentie aan de orde Vlugschrift eist redelijk loon voor alle arbeiders Bisschop van Bilbao pleit voor drastische sociale hervorming Weinig woorden voor „Algerije Spaak en Lange in Straatsburg 67 DODEN IN ALGERIJE OP EEN DAG Adenauer: Alles in het reine met Kennedy POLITIEK GEZELSCHAP VAN DE V.U. Export-idee beloond Verdwijnt schaaps kudde „IJsheiligen" DE GAULLE WEER OP REIS Drieduizend negers zonder werk De jarige geeft Douane paraat KATHOLIEKEN IN SPANJE ACTIEF WOENSDAG 16 MEI 1962 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 16 mei Voor een gehoor van rond 700 journalisten, Franse en buitenlandse, heeft pre sident De Gaulle in de grote feest zaal van het Elysée-paleis gister middag zijn achtste persconferen tie gehouden sinds zijn terugkeer aan de macht. De nagenoeg vol tallige regering, aangevoerd door Premier Pompidou zat geschaard rond de verhevenheid waarvan daan de eenzaam tronende gene raal De Gaulle gedurende een en een kwart uur met zijn be kende geheugenvirtuositeit, ver- Ve> sarcasme en zekerheid van zichzelf het woord voerde; zonder overigens ter zake van de behan delde problemen van enige noe menswaardige wijziging te doen blijken in zijn zowel binnen- als buitenlands veelal aangevochten visies en standpunten. Genève ,Moet u eens lezen' •>-1 -■■■ ::"i! L<:.«s; (Van een correspondent) De katholieke arbeidersorgani saties van Spanje (de HOAC en de JOC) hebben, in de vorm van een vlugschrift, een nadere uit eenzetting gegeven van het stand punt, dat zij innemen ten aanzien van de arbeidsconflicten en de stakingen, die zich vanuit de Noordspaanse provincie Asturië tot een aantal andere provincies hebben uitgebreid. De HOAC en de JOC, die lichamen zijn van de Katholieke Actie, leggen eerst uit waarom er voor hen, als apostoli sche en niet-vakbondtechnische bewegingen, aanleiding bestaat zich met de recente gebeurtenis sen te bemoeien. De beide kerke lijke arbeidersverenigingen herin neren in dit verband aan de nor men en doelstellingen van het so ciale apostolaat, dat hun drijfveer is. Oe van een sombere premisse uit gaande regeerdersfilosofie „in een wereld als de onze, waarin alles zich o er leidt tot de dreiging van een wereld- onlUct met radicaal vernietigende atoomwapens" kreeg daarna van ge neraal De Gaulle in een antwoord op di- erse hem gestelde vragen onder meer volgende uitwerkingen, toepassingen "i consequenties; Het einde van de eeuwenoude vijand schappen in West-Europa heeft de ge meenschappelijke en onderling elkaar aanvullende karaktertrekken van de lan den in dit deel van de wereld aan het licht gebracht. Een aantal feitelijke ge- gevens heeft aldus zes staten ertoe ge- racht bijzondere betrekkingen met el kaar aan te gaan. De „gemeenschappe lijke markt" betekent reeds veel, maar dat vele is niet alles. Indien West-Euro pa zich niet eveneens politiek formeert, zou op den duur ook de economische ge meenschap zich niet kunnen handhaven. Generaal De Gaulle bracht daarna in herinnering wat Frankrijk ter zake aan ®in vijl partners had voorgesteld (tot «usverre zonder dat men tot overeen- bpl^hiing was gekomen), te weten te ,jeslnHen bij het begin; organisatie van Jymenwerking door periodieke bijeen- re ten van ae slaats respectievelijk jJ^ringshoofden en oprichting van een c^htieke commissie. Drie jaar later b men weten hoe de banden nau- Vy aan te halen; men zou inmiddels «yeerd hebben samen te leven en sa- en te handelen. Generaal De Gaulle ging daarna de Pleitbezorgers te lijf van het supra-na- ,'eiale Europa, Alsof, zo merkte hij "hamper op, een formule voldoende zou *bh om de verschillende nationale een heden samen te doen smelten. En hij aK het als een grote interne tegen- STRAATSBURG, 15 mei (ANP) Srote politieke en economische de- het, waarmee de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa haar eertiende zittingsjaar in Straatsburg "eelt aangevangen, is ingeleid met een dialoog van Paul-Henri Spaak, de Bel- s'sche minister van buitenlandse za- •j^h, en de Zweedse minister van han- et Gunnar Lange. Spaak gaf zijn visie P de belangrijkste Europese proble- J!,?" van het ogenblik, te weten de po- 1 ,i unie> de toetreding van Enge- and tot de Europese gemeenschappen n de associatie der neutralen. Lange heeft mede namens de Zwit- se en Oostenrijkse regeringen ge- Pjeit voor een regeling met de E.E.G., X® de neutraliteit van deze drie lan- n hiet aantast. 16 mei (UPI) President harles de Gaulle is vandaag uit Pa- bat met een speciale trein vertrokken riit centraal en zuidwestelijk Frank- hona waar hÜ diverse toespraken zal dp ir A1§emeen wordt verwacht, dat £p„ ranse president weer zal aandrin gt!: °P grotere eenheid in Europa te- "°ver de dreiging van het communis- dent>rt voor z«n vertrek zal de presi- net nog een vergadering van het kabi- v,or. ,voorzitten, waar beraadslaagd zal de F6? over de toestand in Algerije en om* ekenis van de huidige stakings- ln Frankrijk. pere ®taLingen, die tot doel hebben ho- de p nen en kortere werktijden voor Voor anse art>eiders te verkrijgen, zijn narf Premier Pompidou een onaange- Uo™e verassing. Het is daarom, dat er v* e®n kabinetsvergadering nodig is at De Gaulle in de trein stapt. 16 mei (UPI) Onge- öesië ..,et,ui?end negers in Zuid-Rho- deeltitÜJ-n g's'eren ontslagen wegens één aminB aan een wilde staking van letjes ?-' e aanleiding werd tot rel- hehho aan drie negers het leven eh gekost. dat lieden zeiden gisteren, Vakbond O'orhodesische congres van heeft 2fin eennieuwe wilde staking rare a?L fiitmaal in de steden Ha- ^et ontii„ g elds, uit protest tegen d'ers. S van de drieduizend arbei- drie6 illa^ings01?iusten hebben, behalve terwijl ♦-,!?' 40 gewonden geëist, •*arresteerdminSte 60 stakers werden strijdigheid bij de „supranationalen en integrationisten" dat zij verklaarden po litiek niets te kunnen doen, zolang Groot-Brittannië geen deel uitmaakt van de gemeenschappelijke markt; ter wijl iedereen toch weet dat Engeland er nooit in zou toestemmen zich op te lossen in een of andere „utopische con structie". Generaal De Gaulle acht het ook ondenkbaar dat bij supranationali- teit enig land van de Zes bereid zou zijn zich neer te leggen bij een beslis sing van de meerderheid, wanneer het van gevoelen is dat deze beslissing in druist tegen zijn belangen of zijn diepste overtuiging. Ook kon hij niet zien, hoe in de praktijk „er nog een Europees parlement bijgekozen zou kunnen wor den", al had dit denkbeeld bekoring voor zekere geesten. En hij betoogde dat „economie" noodzakelijkerwijze ook „politiek" is. Men kon de economische ontwikkeling niet veilig stellen zonder een politieke unie. Het is voorts een volkomen willekeurige gedachte het ter rein der economie te willen onttrekken aan de bijeenkomsten der regerings- of staatshoofden, terwijl de economie voor ieder hunner in hun eigen land het da gelijkse en voornaamste onderwerp is. Terzake van Frankrijks positie in de Navo voerde president De Gaulle aan dat sinds de oprichting daarvan dertien jaar geleden, de omstandigheden gron dig gewijzigd zjjn. De Verenigde Staten, en enigermate ook Groot-Brittannië, waren toenmaals alleen in het bezit van kernwapens. West-Europa verliet zich toen voor zijn verdediging geheel op de Verenigde Staten. Sindsdien is echter ook de Sovjet-Unie een grote atoommo- gendheid geworden en niemand weet thans of. wanneer, waar, hoe, en waar om de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie eventueel van hun kernwapens ge bruik zullen maken, wapens waarmede zij elkaar de dood kunnen toebrengen. Daarom rust thans ook Frankrijk zich uit met een eigen, zij het bescheiden atoombewapening. Voorts keert het Fran se leger thans terug in Europa, waar het gemoderniseerd zal worden. Al deze factoren wijzigen Frankrijks positie met betrekking tot de Navo. Wat betreft de ontwapenings-confe- rentie van Genève en Frankrijks afwe zigheid aldaar kan men generaal De Gaulle's betoog samenvatten als volgt: Men moet in staat zjjn zich grote illu sies te maken om aan te nemen dat een dergelijke conferentie de V.S. en de Sovjet-Unie zou kunnen bewegen zich van hun kernbewapening te ont doen. Terzake van „Berlijn" en „Duitsland" verklaarde De Gaulle dat de Sovjets zich van „Berlijn" bedienen om de Wes terse mogendheden te pressen tot een regeling van het Duitse vraagstuk in zijn geheel. Hiervoor1 nu is geen bevre digende oplossing mogelijk in een kli maat van koude oorlog. Generaal De Gaulle is er evenwel niet tegen gekant dat de Amerikanen Moskou terzake van „Berlijn" sonderen. Hij had er zelfs be grip voor, want op de Amerikanen drukt de veruit grootste defensielast. zij het eventueel niet het grootste gevaar. Maar hij verwachtte geen resultaat van de Amerikaans-Russische diplomatieke contacten en Frankrijk is niet bereid om te Berlijn andere controles te ac cepteren dan die welke overeengekomen waren tussen de vier grote overwin naars van de laatste wereldoorlog. In tegenstelling met zijn uitvoerige behandeling van de internationale vraagstukken, waarbij Frankrijk be trokken is, is generaal De Gaulle uiter mate kort geweest over „Algerije". Het stond vast dat over enkele weken Alge rije de onafhankelijkheid zou hebben ge kozen en hü verklaarde er zich zeker van dat het die onafhankelijkheid zou kiezen „in samenwerking met Frank rijk". De thans in Algerije bedreven betreurenswaardige misdaden bezoedel den weliswaar deze afloop van het conflict, zij zouden het niet kunnen verhinderen. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. ALGIERS, 16 mei (Reuter) Het is gisteravond om zes uur, toen het uit gaansverbod van kracht werd, stil ge worden in Algiers. In de loop van de dag werden in geheel Algerije zeker 67 mensen bij aanslagen gedood. Op 6 na zijn alle slachtoffers mohammeda nen, aldus de politie. Van de 40 gewon den zjjn 26 mohammedaan. Het aantal aanslagen in de Algerijn se hoofdstad was groter dan ooit se dert het staken van het vuren in Alge rije in maart. Bij het invallen van de duisternis hadden aanslagen in Oran aan zes mensen het leven gekost. Alle doden, onder wie een vrouw, waren mohammedaan. Bij beschieting van een auto te Telagh nabij Sidi-Bel-Abbes kwamen een hoge mohammedaanse ambtenaar en drie andere inzittenden om. De dader wist te ontkomen. Aan hangers van de O.A.S. hebben maan dagavond en in de nacht van maandag op dinsdag in Mohammedaanse wijken van Sidi-Bel-Abbes tien mohammeda nen doodgeschoten. BONN, 16 mei (Reuter) De West- duitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, heeft tegen enige christen-demo cratische parlementsleden gezegd: „Mijn betrekkingen met president Ken nedy, ook mijn persoonlijke, zijn nu even goed als na mijn twee besprekin gen met hem in Washington in novem ber 1961". De bondskanselier bracht verslag uit over de politieke toestand en zijn maan dag gehouden twee uur durende be spreking met de Amerikaanse ambas sadeur in Bonn, Walter C. Dowling. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Gerhard Schroder, be vestigde tegenover verslaggevers dat minister Dean Rusk hem een brief had gezonden waarin het uitlekken van het Amerikaanse plan voor onderhandelin gen over Berlijn „misbruik van ver trouwen" werd genoemd. Hij zei dat Rusk niet de federale regering had be schuldigd, maar „in het algemeen" had gesproken. Rusk had ook gezegd dat er in de Verenigde Staten ook indiscre ties voorkomen, aldus Schroder. mj.m [Het enorme stok-anker van de Amsterdamse Binnenvaartsociëteit op een del schuit hij de scheepswerf „De Volharding ■i: rï- 6v-" '.x-v&i.*-# Ankers worden wel de relikwieën van de scheepvaart genoemd. Ze zijn onverbrekelijk verbon den met het schip, dat zij die nen en vrijwel altijd in leeftijd ver overtreffen. Want waarschijnlijk is er geen nautisch instrument dat zo oud kan worden als een anker. Schepen mogen dan ankers verspelen, op een goede dag komen ze toch boven water1 en krijgen zij een plaats voor musea of andere openbare gebouv/en. Daar lig gen zij er altijd wat zieligjes bij, ont daan van alle luister die zij kunnen hebben, kloek en moedig tegen de boeg van een sterk schip. Maar de mensen vinden het prachtig. In an kers zien zij het symbool van een ont- stuimige zilte kracht, vooral wanneer men heeft kunnen nagaan dat zo'n exemplaar de eeuwen heeft getrot seerd. Dan rennen de directeuren van musea of nautische instellingen de be nen uit hun lijf om dat anker te be machtigen, hebben bijvoorbeeld de Amerikanen er heel wat harde dollars voor over om het massieve gevaarte te kopen. In dit licht bezien valt het te begrijpen dat de Amsterdamse Bin nenvaartsociëteit, een soort vereni ging van leidende figuren uit de va rende sector van de hoofdstad, jubelt ir alle toonaarden nu zjj er in is ge slaagd zo'n bejaard anker te verove ren. En wat voor een anker. De anker- kenners zjjn het er over eens gewor den dat het gevaarte van ruim tweeën- eenhalve ton minstens uit het begin van de gouden eeuw moet dateren, ooit de plecht moet hebben gesierd van een trotse koopvaarder der Vere nigde Oostindische Compagnie. voor weten te vinden en het anker te gen een redelijk Dedrag ingeklaard. Over ruim twee weken zal de Am sterdamse Binnenvaart Sociëteit het zo moeizaam veroverde stokanker weer verspelen. Willens en wetens dan. Want ter gelegenheid van haar tweede lustrum gaat zij het aanbieden aan de stad Amsterdam, een cadeau van een jarige, die er mee van haar grote erkentelijkheid wil getuigen voor al hetgeen er de afgelopen tien jaar in de hoofdstedelijke haven en de Rijn en binnenvaart van Amsterdam in het bijzonder, tot stand is gebracht. Men heeft eerst eens even voorzichtig ge ïnformeerd bij het stadsbestuur. Je kunt immers niet weten of zo'n lijvig presentje wel in de smaak valt. En bovendien heeft Amsterdam al een groot stokanker, een souvenir uit dr' Zo'n jaar of zes geleden vernielde dit onmisbare hulpmiddel de netten van een IJmuidense kotter, die ruim vijftig mijl uit de nust voor Egmond een viskans waagde. Op een plaats waar regelmatig de netten van de vis sers over de bodem schuurden, lag een geweldig stokanker, wellicht door een „wandelende" zandbank vrijgeko men. Het gevaarte kwam aan boord van de kotter, waarvan de schipper zich hield aan de regels van het spel en zijn vondst netjes deponeerde bij de strandvoogd van Velsen. En dat is vol gens een oud gebruik de burgervader, die voor alles wat de zee te voor schijn tovert en de moeite van het oprapen waard is z'n mannetje heeft, de zg. sub-strandvonder. Deze kwam nu in het tijdelijke bezit van dit lood zware geval, dat rechtop bijna vier meter hoog is. Hij liet het in het zach te bed van een duinpan deponeren, waar het „vredig insliep" en jaren lang ongestoord rustte, totdat de Am sterdamse Binnenvaartsociëteit er ach ter kwam. Ze stormde er op af en claimde het aankooprecht. Toen her innerden zich prompt een paar Vel- sense wethouders dit vergeten bezit en zij adviseerden haastig nee te zeggen tegen de Amsterdammers, het grote historische anker voor Velsen te be houden. De sociëteit heeft het tenslot te toch gekregen. Wie het eerst komt wie het eerst maalt, gaf de doorslag. Maar daarmee was de zaak nog niet af. Nu trad de douane in het strijd perk. Het anker kwam uit zee en pei slot van rekening echt wel van vei buiten de territoriale wateren. Daai moest voor betaald worden. En dat viel de penningmeester van de socië teit zwaar op de maag. Hij had netjes opgegeven dat ze er eén soort monu ment van wilden maken en in de boe ken stonden voor het binnenbrengen van monumenten hoge invoerrechten genoteerd. Men neeft er na lang pra ten tenslotte toch een andere modus de stok met de eikenhouten pennen zullen we verder maar zwijgen. Am sterdam gaat er mee ten anker. En het is er blij over, dat het daar op het plein bij het Havengebouw voor lopig wel niet zal „krabben". De stichting Nederlandse Export Combinatie heeft besloten ieder jaar een Atlas-figuur uit te rei ken aan een persoon, werkzaam in een Nederlandse onderneming, die bijzonder vindingrijk is geweest op het gebied van de export. Voor dit jaar heeft de directeur.' de heer W. Fokke- ma het beeld overhandigd aan de heer Bregman te Groningen, een tandarts, die op een goede dag op het idee is gekomen bloemenprikkertjes te ver vaardigen, waarvoor hij een belangrijke markt in het buitenland heeft weten te verwerven. Daarvoor had hij de hulp ingeroepen van de N.E.C., die haar tien-jarig bestaan vierde. Het bijzondere van de opzet van het be drijf van de heer Bregman is geweest, de wijze waarop hij aan personeel wist te komen. Hij herinnerde zich vroeger als werkstudent een behoorlijk zakgeld te hebben verdiend en speelde het klaar op willekeurige uren van de dag studenten soms nog na avondlijk sociëteitsbezoek aan het werk te zetten. Tijdens een bijeenkomst te Utrecht, waarin het tweede lustrum werd ge vierd, heeft de heer B. P. Hofstede, voorzitter van de jubileum-commissie met behulp van klankbeelden herin neringen opgehaald aan de tijd, dat de heren L. Fokkema en mr. Van Werkhoven, toen secretaris van de Ka mer van Koophandel te Tiel het initia tief namen om voor verscheidene klei ne en middelgrote ondernemingen te zamen, in het buitenland een markt op te bouwen. De heer Fokkema, zelf mosterdfabri kant, trok allereerst naar Helsinki met zijn monsterkoffer en maakte even goed offerte voor confectie ais voor brandspuiten. Per jaar worden voor de N.E.C.. waarin zich 185 fabrikan ten hebben verenigd, rond 20 miljoen kilometer te land, te lucht en over ze7 afgelegd. De grote Elspeetse schaapskudde van ongeveer 150 dieren zal waarschijnlijk voor het komen de seizoen verdwenen zijn, om dat de heidevelden rondom Elspeet door de aanhoudende militaire oefe ningen steeds meer worden verwoest. De schaapherder Jac. Mouw7 heeft ge zegd, de dieren wegens voedselgebrek te moeten opruimen. Onderhandelin gen met B. en W. van Ermelo, waar onder Elspeet ressorteert, om voeder weiden aan te leggen, hebben nor geen resultaat gehad. Een nautisch monument, straks aan c. voet van het Havengebouw in Amster dam. Een zeventiende-eeuws stok-anker compleet met het zilte aaiigroeisel en de lucht van de zee. Vierdaagse zeeslag, min of meer vei stopt in de beslist „onnautischt" om geving van de De Lairessestraat, waai het in de tuin van het Scheepvaart museum ligt. Maar het bestuur van de stad was er al bij voorbaat dolge lukkig mee, reserveerde een ereplaats op het plein voor het havengebouw en gaf aan publieke werken de op dracht om als sokkel een stuir kade muur na te bootsen, opgetrokken uit basalt en ander natuursteen. Daarop zal het pronken, daar zal het trek ken, want de kenners die het lang durig hebben beStudeerd verwachten een grote belangstelling voor de reus. Zij hebben er in hun eigen ankertaaJ eer. hele theorie over opgebouwd. Al lereerst blijkt het gemaakt te zijn van „gepuddeld ijzer". En dat niet alleen. Do typische wijze van vervaardigen van dit ijzer bracht mee, dat zg lagen ontstonden, waardoor de benaming ge- lamelleerd ijzer ontstond. Het smeden van zo'n anker was vroeger aldus deze kenners een kunststuk omdat de grote massa metaal op vloeitem- peratuur gebracht diende te worden. De twee ankerdelen de anker- schacht en de vloeien werden met een vloeilas bijeengebracht. En deze bijzondere las is nog zó duidelijk te zien, dat de leerlingen van technische scholen het maar eens goed moeten bekijken. Over de diepere studie van w'i v TT ct is al half mei geweest en nog f—t hebben de kolenhandelaren het L J. druk. Vanwege de voortdurende kilte moet de kachel blijven branden. Omdat de kolenkist is uitgeput moeten zakjes kolen uitkomst brengen als extra offer aan de onvriendelijke „ijsheiligen". Deze jongens hebben maar vast weer vier zakjes ingeslagen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 16 mei. De belang stelling onder studenten voor politieke aangelegenheden is de laatste jaren aanzienlijk toegenomen, hetgeen des te opvallender is, omdat de Nederlandse student bekend staat als traag en laks als het gaat om zaken, die niet hem zelf betreffen. In de afgelopen tijd kon men op politiek gebied een overvloed van activiteiten constateren. Achtereen volgens zijn opgericht een Katholieke Staatkundige Studenten Federatie (K.S.S.F.), een Nationale Staatkundige Studenten Federatie (N.S.S.F.). Kort- achtereen is een aantal belangrijke con gressen gehouden: in Tilburg over Chi na en het Westen, in Utrecht over Oor log en Vrede, in Nijmegen over Geloof en Communisme; in het komende na jaar zal aan de hogeschool in Eindhoven in het kader van Studium Generale ruime aandacht worden besteed aan de buitenlandse politiek. Dezer dagen is het Politiek Gezel schap van het studentencorps aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat de aandacht vraagt voor een groots opgezet congres over „Communisme anno 1962". Het gezelschap houdt dit congres ter gelegenheid van zijn eer ste lustrum. Gistermiddag om half drie werd het congres geopend door de heer J. N. Seholten, de president van het Politiek Gezelschap, waarna prof. dr. G. Kuij- pers, hoogleraar in de politieke weten schappen aan de V.U., een inleidende rede hield. Gisteravond in „Bellevue" kwam het eerste van de drie eigenlijke congresthema's aan bod: Communisme en economie (de beide andere thema's zijn: Communisme en religie, dat woensdagavond wordt behandeld, en: Communisme en vreedzame coëxisten tie, waarover donderdagavond zal wor den gesproken). De studenten hadden hun zaken goed voorbereid: niet min der dan negen werkgroepen hebben een bepaald aspect van de communistische economie in de afgelopen maanden be studeerd en schriftelijk een soort we tenschappelijk pre-advies daarover uit gebracht. Indien men ervan mag uit gaan, dat alle congresdeelnemers de hun toegezonden documenten tevoren hadden bestudeerd, kwamen zij gister avond goed beslagen ten ijs. De in Leningrad (1916) geboren, maar reeds als kind naar Engeland verhuisde prof. Alec Nove, thans lector aan de universiteit van Londen om col leges te geven over de sociale en eco nomische ontwikkeling in de Sovjet- Unie, sprak anderhalf uur over "The relative economie power of communist and capitalist countries". Hij deed dat op een beminnelijke, min of meer po pulaire manier, waarbij hij vooral veel aandacht besteedde aan de consequen ties van het feit, dat in de Sovjet-Unie de door de staat geleide economie het accent volkomen legt op het praktische, direkte nut van elke industriële ontwik keling. De uitbouw van de economische staatsmacht is het eerste belang; de belangen van de consument zijn decen nia lang op het tweede plan gekomen en komen dit grotendeels nü nog liever staal dan schoenen. Doordat de almachtige communisti sche partij in staat is mensen en ma terialen te dirigeren naar de plaatsen, waar zij dat nodig acht, waarbij men selijke belangen over het algemeen kunnen worden verwaarloosd en alleen de efficiency een doorslaggevende rol speelt, was een sterke uitbouw van de economie mogelijk. Overigens mag men deze zaak niet overdrijven: reeds in de Tsarentijd begon de industriële revolutie in Rusland en de eerste re sultaten waren niet slecht. Op zich, zo redeneerde prof. Nove, heeft de straf geleide staatseconomie natuurlijk voordelen, mede doordat de overheid ook de prijsvorming volkomen in de hand heeft. Maar nadelen zijn er natuurlijk ook: er is geen graadmeter voor vraag en aanbod, zowel binnen lands als internationaal, terwijl het sys teem van prioriteiten, dat de commu nistische plannenmakers zo gaarne hanteren, bij een steeds verdere uit bloei van de industrie uiteindelijk steeds minder hanteerbaar wordt. Im mers, door het wegvallen van het spel van vraag en aanbod, dat bepalend is voor de „free competition", in de Wes terse landen, wordt het voor de plan nenmakers steeds moeilijker het geheel van gewenste prioriteiten te blijven overzien, zodat fouten niet kunnen uit blijven. Op dit stramien borduurde prof. No ve zijn kleed, waarbij hij aan het slot van zijn betoog na behandeling van nog vele andere aspecten, die hier niet gememoreerd kunnen worden de vraag besprak of de communistische economie een bedreiging inhoudt voor de kapitalistische landen, ja of nee. Prof. Nove toonde zich op dit punt op timistisch. Natuurlijk is die bedreiging er wel, om dit in te zien is het voldoen de te letten op de Russische produktie- cijfers, die de Amerikaanse in bepaal de opzichten steeds dichterbij komen. Maar ook hier geldt, dat met het groeien van de industrie ook de proble men groeien en de cijfers van het ver leden kunnen daarom niet zonder meer worden overgeplant in de toekomst, af gezien nog van het feit dat een gefor ceerde overhaasting, een gedwongen eenzijdige gerichtheid en soortgelijke kenmerken van de communistische eco nomie voortdurende gevaren zijn, zoals, in een overigens niet geheel anoloog geval, de steeds weer mislukkende col lectivisatie van de landbouw in de Sov jet-Unie én in Ghina bewijst. Na deze „legitimatie" beklemtoont het vlugschrift een aantal christelijke sociale beginselen. In het bijzonder wordt de aandacht gevraagd voor de volgende punten: 1. Een rechtvaardig loon voor alle werknemers. 2. Medezeggenschap van de arbei ders in hun bedrijf. 3. Toekenning van het recht van ver eniging. 4. Opheffing van het algemene sta kingsverbod. 5. Omzetting^ van de huidige sociale machtsverhoudingen in een normale rechtstoestand. Het vlugschrift eist dat de staat met deze vijf punten rekening houdt en ze tot uitgangspunt maakt van haar sociale politiek. Bovendien wordt geëist, dat de voorrechten, waarin de leidende klas sen zich verheugen, ten gunste van de arbeidersklasse worden afgeschaft en dat het welvaartspeil wordt verhoogd in de achtergebleven districten waar de levensomstandigheden op een irrite rende manier opvallend zijn. Het vlugschrift doet tenslotte een be roep op de arbeiders zich te verzetten tegen de bemoeizucht van bepaalde kringen, die vanuit het buitenland wor den geleid. De actie van de arbeiders mag iet ngeleid worden in een richting, waarmee de meerderheid van de ar beiders zich niet kan verenigen. De HOAC en de JOC leggen er de nadruk op, dat zij zich tot hun stelling- name verplicht voelden en dat zij afzij digheid niet in overstemming meenden te kunnen brengen met de plichten en de doelstellingen van een organisatie van katholieke arbeiders. In een situa tie, die zowel voor de Spaanse arbeiders als voor de gehele natie zo ernstig is. moeten zij meer dan anders hun zen ding vervullen. De omvang en de gren zen van hun deelname aan het arbeids conflict wordt bepaald door overwe gingen van menselijke, morele en reli gieuze aard. die voor hen leidinggevend zijn. Intussen heeft ook de bisschop van Bilbao, mgr. Gürpide, in een nieuw7 herderlijk schrijven, dat handelt over de staking, zijn standpunt bekend ge maakt. De bisschop, die reeds eerder door een aantal herderlijke brieven over sociale onderwerpen bekendheid heeft gekregen, eist nu industriële hervormingen in de zin van volwaar dige arbeidsgemeenschappen op ba sis van solidariteit, medeverantwoor delijkheid en medezeggenschap van de werknemers. De met reuzenpassen voortschrij dende ontwikkeling schrijft dwingend een herziening voor van verouderde ideeën op sociaal gebied, aldus de bis schop. Onder het voorwendsel, dat de arbeidersklasse nog niet mondig is, pro beren bepaalde maatschappelijke groe peringen hun voorrechten overeind te houden. De kerk kan zulke opvattingen niet goedkeuren, maar eist dat aan zó veel onverstand een einde wordt ge maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7