VOOR NUFFEN en FATJES Scholier (16) doodgereden ha Fanta... 't smaakt fantastisch Wacht Chinese opium- smokkelaars twee jaar? Interpellatie over woning bouwcorporaties 62 TON VAN HAARLEM NAAR BREEDBAND Dertig uur t.v. per 1 oktober B. en W. zeggen nota toe over de verdeling van woningcomplexen Meer grond voor Schiphol BRIEVEN van lezers HAARCRÈMË Politie zoekt naar gevluchte ivegpiraat ARBEIDER MAAKT DODELIJKE VAL Samenspel van gemeente en r.-k. bibliotheek Velsen CAMERA-figuren in Kleine Hout 8ANDREC0RIL, PLATENSPELERS) EN BANDEN DONDERDAG 17 MEI 1962 PAGINA 2 Beurs van Amsterdam IN AMSTERDAM - mvs GRAMMOFOONPLATEN Sluitingsavond „Wij en Zij actie" Waterstanden Naar Lourde5 oi n f p m KRUISWEG 47-49 HAARLEM Een van de modieuze japonnen uit de jaren twintig. E geregelde bezoeker van tentoon- met een algemeen historische of kunst- - - - - - historische nieuwsgierigheidmen kan D stellingen van beeldende kunst heeft een beetje de neiging ex posities, waarvan kostuumgeschie denis het onderwerp is, te vermijden. Al thans te menen, dat die geschikter, zo niet uitsluitend bedoeld zijn voor dames, die behalve met hun natuurlijke interesse voor kleding, behept zijn met een roman tisch heimwee naar ruisende zijde, bal boekjes en geheimtaal-sprekende waaiers. Dat is dan een pertinente misvatting. Want, een directer contact met een vroe ger stadium van onze cultuur is nauwe lijks mogelijk. Meestentijds onbewust waarschijnlijk, is de mens toch altijd mannequin geweest voor de enige mode- decrete-ende macht, die bestaat, een macht, die „tijdgeest" heet. De enige, op het vage bevel waarvan de vrouw haar uiterlijke charmes wisselend heeft ge demonstreerd of verborgen. Zelfs kerke lijke voorschriften ten aanzien van de kleding werden genegeerd in tijden dat de middelen om mooi te zijn verschilden van die, waarmee men een toonbeeld van kuisheiil wordt, of als de rijkdom aan het kostuum een bezinning op de christelijke armoede onvermijdelijk maakte Ook wereldlijke machthebbers hebben gefaald, toen zij probeerden, door be perkende voorschriften, het exclusieve uiterlijk van hun gunstelingen te garan deren. Kleding is immers de uitdrukking van een levenshouding, en het middel daartoe is, meer dan details en versie rende toevoegingen, de „lijn" en het sil houet, dus de totale vorm. Die kan men door vulsels, stijve stoffen, baleinen en hoepels beïnvloeden, maar het menselijk lichaam zelf heeft in de loop der eeuwen ook veel kunstmatige dwang verdragen. Men heeft gewillig gelopen, gestaan en gezeten in de houding, die bij een be paald kostuum hoorde en zonder protest heeft men zich door corsetten en veters laten vervormen naar de diverse vorm- idealen. EEN boeiende tentoonstelling van kostuums uit drie eeuwen is tot en met 10 juni te zien in het „Textiel museum Tilburg", waar mevrouw Canters Cremers—v d. Does uit Den Haag een gedeelte van haar collectie heeft geèxposeerd. De poppen ervoor heeft zij zelf gemaakt mevrouw Can ters Cremer is oud-leerlinge van prol Bronner met de bedoeling, door sil houet, houding en haardracht van de ver schillende tijdperken, de kostuums zo karakteristiek mogelijk te Laten zien. Mei verschillend gerichte belangstelling kar< men van deze tentoonstelling bijzonder genieten. Met interesse voor het kostuum en de rijkdom aan gebruikte materialen Vorig opening Slot 17/5 men er echter ook zien wat een rijkdom aan gegevens de vroegere figuur- en portret schilder voor ogen kreeg. Het kostuum was een feestelijke uitnodiging aan de beeldende kunstenaar. De plooitjes lijken zorgvuldig gecalligrafeerd, de inzet van een lijfje op een rok is een prachtige, ruimtelijke curve en kraag, of decolleté onderstreept de architectuur van schou ders, hals en hoofd. De stoffen op zich al, zijn door onderlinge contrasten, door glanzen, reflexen en schaduwen in de rijke plooiwerking een inspiratiebron van de eerste orde geweest- De Tilburgse tentoonstelling bevat, naast kostuums uit Rococo, Empire en Biedermeier, naast Tournures en Crino lines, Reform-kleding en Charleston, een aantal accessoires, waarmee men de schoonheid naar zich toe heeft proberen te lokken. Deze tentoonstelling van mode, vlijt en nijverheid uit drie eeuwen heet niet voor niets: „Voor Nuffen en Fatjes". J. C. Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 mei Gisteravond, omstreeks tien uur, is op de hoek Noordzijde-Burgemeester Bendorp- straat in Siotermeer de 16-jarige scho lier Harm Wessemins door een perso nenauto aangereden. De automobilist reed na het ongeluk onmiddellijk door. De jongen moest in zorgwekkende toe stand naar het Wilhelmina-gasthuis worden overgebracht, waar hij kort daarna aan zijn verwondingen is over leden. De scholier was 's avonds van huis weggeweest. Hij had een briefje voor zijn ouders achtergelaten waarin hij schreef dat hij omstreeks half elf weer thuis zou zijn. Na die tijd belden de on geruste ouders de politie op. De re cherche van bureau Lod. van Deijs- selstraat was toen al druk in de weer om de wegpiraat te achterhalen. De recherche vond op het Braille- hof een onbeheerde auto waarvan de voorkant pas gewassen was. De dac- tyloscopische dienst van de politie heeft de auto onderzocht op vinger afdrukken en deze gevonden. De auto is in beslag genomen en naar het hoofdbureau versleept. De eigenaar van de auto wanneer de vermoedens van de recherche juist zijn een „bekende"-figuur heeft men tot heden nog niet kunnen achterhalen. De politie van het bureau Lod. van Deijsselstraat verzoekt degenen die in lichtingen omtrent dit ongeluk kunnen verstrekken zich met haar in verbin ding te stellen. DEN HAAG, 16 mei Bij beschik king van de staatssecretaris van O. K. en YV., mr. Y. Scholten, is de zend tijd voor televisieuitzendingen met in gang van 1 oktober a.s. vastgesteld op dertig uur per week. Tot dusveer zendt de televisie 26 uur uit. Veertig procent komt aan de programma's der N.T.S. en zestig pet. aan die der omroepver enigingen. De kerken krijgen tezamen ten hoog ste anderhalf uur. Deze zendtijd wordt in mindering gebracht op die van N.T.S. en omroepverenigingen. Het aantal en de duur der kerkelijke uit zendingen zullen door het bestuur der N.T.S. worden vastgesteld in overleg met het IKOR, het Convent van Ker ken en de K.R.O. De zendtijd voor de politieke partijen blijft dezelfde. AMSTERDAM, 16 mei Op de werf van de N.D.S.M. aan de Klaprozenweg in noord is dinsdagmiddag een ongeval gebeurd, waarbij de 52-jarige arbeider R. Harberts uit Amsterdam om het le ven is gekomen. De heer Harberts was bezig met het losbranden van een ijzeren plaat in ruim één van de „Willemstad". Tij dens dit werk viel de plaat om tegen de heer Harberts, die achterover sloeg door het gat van een openstaand luik. Hij kwam zesenhalve meter lager op de grond terecht. In het Wilhelmina- gasthuis, waarheen het slachtoffer werd vervoerd, kon slechts de dood worden vastgesteld. De 31-jarige fabrieksarbeider J. H. de Bruin is in een fabriek aan de Sextant- weg terecht gekomen onder een stalen scheepsluik (gewicht plm. 3000 kg), dat op 2 lorries op rails werd verplaatst en door onbekende oorzaak van deze lorries is gegleden. Hij klaagde over Dijn in de rug en de benen en is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. HEEMSTEDE, 17 mei In de afge lopen nacht is in een woning aan de Kerklaan te Heemstede ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door de tuindeuren te forceren. Uit een bu reau in de huiskamer werd een bedrag van duizend gulden gestolen. (Advertentie) 4Va Ned. 1960 W/a 4'/4 Ned. 1961 100 4 Ned. 1961 97% 4 Ned 1962 97 97% Staffel 1947 88 4 83 H B.NG Won.Douw 6 107% Ned. Handel Mij Ceri 352 Amsterdam Rubber Hó 105 V4 H V A. 124 126% A.K.U. Wa 363% Berkel Patent 253 Calvé-Delft Cert 780 Deli-Mij. 150 Fokker 451 Ford 803 v. Geider Hoogovens 674% 654 Müiler Co. Ne-d Kabel Philips Gem Be. 801% Unilever 157.80 157.20 Wilton-Feyenoord 208 Biliton 2e 430 Dordtsche Petr. 634% Kon Petroleum 50 138.5 138.70 Holl. Amerika Lijn '32% Java Ch. P.L. 143 K.L.M. 60.80 Kon. Ned. Stoomb, Mii 153% 1'50 Va K P.M. 135 Stoomv Mij Neder! 148 v Nievelt 124 122% v Ommeren 299 Rott Lloyd 133 Ned Scheepv Unie 135 135% Inïerunie 194 Robeco 224 Unitas 491 Ver Bezit 134 Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2*i? Amsterdam '56 81'- 21'2 Amsterdam '55 11 01% 2Amsterdam '56 III 90 L 2% Amsterdam '59 100" 21'- R^tterdsm '57 87 Alb Keyn KI obl Philips A st. 402-403 ld. pref. st. 80.40 (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM Ftgee »n Huar.em wen» tg-,reu ecu root en zwar transport ondernomen naar de Breedband-Hoogovens. Een zo genaamde schacht voor een stroopkraan, 11 meter lang, 6 meter breed en 12 meter hoog, moest worden vervoer, geen klei- Haarlem. o,adat net gecuarte m r ">2 ton woog. Oorspronkelijk zou het transport over de weg geschieden, maar op het laatst moest van dat plan worden afgezien. De foto geeft een beeld van het vertrek van de kraanschacht uit 2665 Groen als lommerrijk lover is de fles vól vrolijke frisheid. Fanta is koel en klaar. Fanta ontlokt een levensblij HAI aan dorstige- lippen, Fanta, fantas tisch, voor iedereenl IN NE0ERUN0 GE80TTEU) MEI TOESTEMMING VAN DC RECHTHCMENOE Of K GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN „FANTA" EN „COCA-COLA". AMSTERDAM, 16 mei Indiër, men de internationale opiumhandel succes vol wil bestrjjden, dan moeten volgens de Amsterdamse officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, aan de smokkelaars strenge straffen worden opgelegd. De gevangenisstraf van twee jaar met aftrek die hij tegen twee uit Singapore afkomstige Chinezen wegens iiet „opzettelijk aanwezig hebben" van bijna 20 kilogram ruwe opium de grootste smokkelpartij die ooit in Ne derland is ontdekt vorderde, achtte hij daarom internationaal gezien alles zins redelijk. „Wij hebben ons bij in ternationale verdragen verplicht opium smokkelaars streng te straffen", zei mr. Van Dedem, die eraan herinnerde dat het in 1956 ondertekende narcotica- iet een minimum gevangenisstraf van twee jaar wordt genoemd. De twee Chinezen, die zich voor het binnensmokkelen van de 40 pakjes opium van elk een pond vdor de rechtbank in Amsterdam moesten verantwoorden, werden eind februari jl aangehouden. Bij een routine onder zoek van de douane aan boord van liet Nederlandse zeeschip „Karimun" werd in de hut van de 46-jarige Chi nese wasbaas Y. H. de grote partij >pium in een geheime bergplaats aan 'iet voeteneinde van het bed gevon- len. De afdeling Verdovende Midde len van de Amsterdamse Centrale Recherche hield niet alleen de was baas aan, maar ook de 24-jarige scheepsbediende K. H., eveneens af komstig uit Singapore. Voor de rechtbank deed de wasbaas voorkomen dat de opium niet van hem vas, maar van zijn collega. De jongste verdachte bekende evenwel dat hij sa- nen met H. de partij opium van de vorige wasbaas op het schip in Singa pore had overgenomen. Deze wasbaas had beide Chinezen 20 dollar per pakje beloofd als zij erin zouden slagen de opium veilig in Singapore terug te bren gen. Adjudant G. H. Houweling ge tuigde dat het inderdaad waarschijnlijk de bedoeling is geweest de partij opium naar Singapore of de Verenigde Staten te smokkelen. De controle >p schepen die uit het westen komen is volgens de heer Houweling daar minder scherp en smokkelaars van verdovende middelen passen daarom vaak het systeem toe dat zij eerst opium naar het westen smokkelen en dan weer terugbrengen naar het oosten. De heer Houweling be cijferde dat de in beslag genomen par tij ruwe opium op de zwarte markt in Amerika zeker 40.000 dollar zou hebben opgebracht. De prijs In Nederland is lager, maar de officier van justitie ge loofde niet dat de partij voor Neder land bestemd was. HAARLEM, 17 mei Nadat te mid dernacht tenslotte een einde was geko men aan het debat over het gemeente lijk bureau voor school- en beroepskeu ze heeft mevrouw Van der Wal!-Duy- vendak (PvdA) nog de gelegenheid ge kregen om haar interpellatie te houden over te toewijzing van woningcomplexen aan woningbouwcorporaties. B. en YV. hadden onlangs de verdeelsleutel ge wijzigd en dit had volgens de interpel- lante tot onrust geleid onder de corpo raties. Met name had zij bezwaar tegen het feit, dat de levensbeschouwelijke groepen bevoorrecht worden tegenover anderen, aangezien de neutrale corpo raties wel openstaan voor levensbe schouwelijk gerichte leden, maar le- HAARLEM, 17 mei. In de binnen kort te houden vergadering van de pro vinciale staten an Noord-Holland zal een voorstel van gedeputeerde staten aan de orde komen om een gedeelte van de Vijfhuizerweg en van de Aals- meerderweg in Haarlemmermeer aan het openbare verkeer te onttrekken, dit ingevolge een verzoek van de direc tie van de N.V. Luchthaven Schiphol. Voor de aanleg van een rijksweg van de Coentunnel naar rijksweg 9 (Haar lem-Alkmaar) dient voorts een deel van de Melkweg in Amsterdam over een lengte van 550 meter aan het openbaar verkeer te worden onttrokken en voor de reeds tot stand gekomen deel van de nieuwe rijksweg tussen Uitgeest en Alk maar het 240 meter lange westelijke deel van de Dorregeesterweg in Uit geest. Gedeputeerden van Noord-Hol land stellen provinciale staten nu voor tot onttrekking van deze wegen aan het openbare verkeer over te gaan. VELSEN, 17 mei Na uitvoerige en op een hoog peil staande discussies heeft de gemeenteraad van Velsen gister avond besloten tot een samenspel van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek en de stichting katholieke openbare leeszaal en bibliotheek Velsen. Deze samenwerking zal worden geëffec tueerd in een in Santpoort te stichten filiaal. Bepaald is, dat gemeenschappe lijk overleg zal worden gepleegd inzake aanschaffing van boeken en tijdschrif ten en het ter lezing deponeren daarvan. Ieder die zich als lid aanmeldt aan dit filiaal, zal verzocht worden zijn levens beschouwelijke overtuiging kenbaar te maken. De werkzaamheden in dit fili aal zullen mede worden uitgevoerd door een r.k. personeelslid, dat door de ge meente wordt aangesteld. Indien naar het oordeel van het bestuur van de r.k. stichting dit personeelslid tijdens zjjn (haar) bibliotheekwerkzaamheden of in zjjn (haar) persoonlijk leven zich niet gedraagt, zoals een goed Rooms-Katho- liek betaamt, zal dit personeelslid el ders dan in dit filiaal werkzaamheden gaan verrichten. De hierboven genoemde bepalingen uit de overeenkomst, vormden wel de moei lijkste elementen in de principiële de batten. De vraag rees, of de gemeente een personeelslid kan aanstellen op grond van katholiciteit, maar de juri dische twijfels wogen niet zo zwaar, dat men deze wilde laten gelden. De prot. chr. fractie stond aanvankelijk geheel afwijzend tegenover het voorstel, maar ging tenslotte met de grootst mogelijke meerderheid overstag op grond van het grote goed van de samenwerking, die hier nu was bereikt. Dit was wel het zwaarste argument, dat de voorstan ders lieten gelden, ook al hadden zij op andere punten bedenkingen. Het voorstel werd tenslotte met 22-5 stemmen aangenomen. De samenwer king zal uitsluitend gelden voor Sant poort, maar men hoopt, dat hiermee de weg wordt geëffend tot een samenspel ook in andere delen van de gemeente. De sluitingsavond van de grote KAB „VV'ij en Zij-actie" 1962 zat plaats vin den op zondag 20 mei 's avonds om acht uur in gebouw St. Bavo. Muziek en voordracht zullen de omlijsting ge ven aan de afdracht door kringen en afdelingen, alsmede een verloting. Kaarten zijn verkfjgbaar aan het ge bouw en aan de zaal. IJMUIDEN: Vrijdag 18 mei Hoog water: 3.06 en 15.27 u. Laag water: 10.58 en 23.22 u. vensbesehouwelijke corporaties voor anders-denkenden. B. en W. wachten om zo te zeggen ne bui niet af. Zij kondigen bij vooröaa aan, dat zij hun brief over de wazig»"» van de verdeelsleutel hadden ingetro ken. Eerst zal het College aan de ra» een nota over deze kwestie voorTent en daarna zal de kwestie opnieuw d keken worden. Wethouder SchipP® deelde mede, dat deze nota al in voo - bereiding was voordat er sprake w» van de interpellatie, hoewel aan p. e W. van enige onrust over de nieuw verdeelsleutel nooit iets gebleken wa De wethouder zette uiteen, dat sin 1952 de verdeelsleutel zo was, dat ne trale corporaties 50 pet. van de te ve delen woningwetwoningen kregen, u katholieke 30 pet en de protestants 20 pet. Over de gemeentewoningen m toen niet gesproken. Bij de nieuwe ve deling had men de gemeentewoning® onder de „neutrale" 50 pet. willen gen, hetgeen door een minderheid het College werd beschouwd als e® achteruitgang voor deze neutrale cor poraties. De kwestie zal nu opnieu worden bekeken. Plaatsing van ingezonden *tukWj* („Brieven van Lezers") betekent noodzakelijk een bewijs van instemnrn'V doch betekent slechts dat de now redactie het ingezonden stuk ter van de lezers wil brengen. Het feil J de plaatsing onttrekt zich echtern aan de verantwoordelijkheid der now redactie, die zich dan ook voorbehou een ontvangen stuk zonder opgave redenen terug te zenden. In het meen is ondertekening met naaVfM0ir adres vereist, tenzij in een zeer bil der geval de hoofdredactie dwings redenen aanwezig acht van deze reu %f te wiik.cn. We gaan allemaal naar Lourdes! en Ik en honderden zieken die het nodig hebben. Maar het is best moge'Mj dat U of ik helemaal geen gelegenh®! hebben om er persoonlijk heen te re' zen! Toch gaan we er heen! Want reizen mee in de dankbare harten Ya de ontelbare zieken, die door onze kleine(; of grote giften wél kunnen meegaan me een van de bedevaarten. Nu moet ik toch de naam bekend j"» ken van één, die in alle bescheid®" heid bergen werk verzet voor dit syn' patJhieke doel. Stort Uw goede gi£t® op het daarvoor speciale giro ff' 1065642, t.n.v. zuster Els van RucK.n vorsel, Taaistraat 53 A, te Vught. vermeld op het girostrookje „Voor Lourdesactie". .„v En stuur haar óók zoveel mog®1'-1. bonnen en zegels etc., welke door verse grote en kleine firma's en wi' kels worden verstrekt. Uit naam va de naamloze zieken, die vaak zo'n na meloos leed te dragen hebben, dank U en God zegen® U". Een medewerkster- Advertentie) EEN PRODUKT VAN L'ORÈAL DE PARIS Gisteren zijn de acht camera-figuren, - de fonteinbak van het Hildebrandmon ment moeten stofferen, in de Haarl' merhout gearriveerd. Hildebrand heeft reeds een paar weken geleden plaats gekregen, die hem toekomt, waardige afstand namelijk van de tein. De acht andere beelden zijn Q iep ren meteen geplaatst. Vandaag word de laatste werkzaamheden verricht 0 der het toeziend oog van professor Bronner. De landschappelijke entour^ in de Doorkijk van de Kleine Hout, ut®, het monument geplaatst wordt, is ook gereed gekomen. Vrijdag 1 juni het Hildebrandmonument dus aannep. gemeente Haarlem worden overgedmB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2