Persconferentie Amerikaanse president Kennedy: NAVO-partners geen aparte kernzwaarden Geen inmenging relaties tussen Europese staten Betaalt u uw koelkast wel juist?? Schous huishoudafdelfng GEEN INTERVENTIE VAN VS IN LAOS Thailand vraagt symbolische hulp van ZOAVO Nog een landing op Nw-Guinea ontdekt Ongeveer 150 parachutisten bij operaties betrokken AMERIKAANSE TROEPEN ONTSCHEEPT IN THAILAND Felle de Derde dag proces SALAN incidenten tussen aanklager en verdediging Morin: Jonge mensen doden, drinken en doden opnieuw STRENGE BEWAKING BIJ PROCES-SALAN 1 Gedeukt prestige van V.V.D. 't BINNENHUIS Permanente meubelexpositie Lagerhuisdebat over Thailand "M Treintarief vrij zeker omhoog Ruimtevlucht van Scott Carpenter uitgesteld Uw leuke zonnejapon combinatie VOGELZANG Vliegongeluk bij Nairobi: dertien doden Het weer - VRIJDAG 18 MEI 1962 86ste JAARGANG No. 31133 Washington, 18 mei (Rtr., AFP President Kennedy heeft °P zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten in Laos een diplomatieke oplos sing zoeken die de kans op oorlog Veel minder waarschijnlijk zal ma ken. Kennedy toonde zich er geen voorstander van dat zijn bondge noten in de NAVO hun eigen on afhankelijke atoomstrijdmacht ontwikkelen, zoals de kernbewa pening die president De Gaulle aan het opbouwen is. Hij zei met generaal De Gaulle in contact te zullen blijven en hoopte dat dit contact zonder bitterheid zal blij ven. SdiOBS service SAIGON, 18 mei (UPI) De nieuwe commandant van de Ame rikaanse strijdkrachten in Thai land en Zuid-Vietnam generaal Paul Harkins heeft tijdens een GOUDEN ARMBANDEN STUURMAN!. COHEN persconferentie te Saigon aange kondigd dat er voor het ogenblik geen plannen zijn voor directe in terventie in Laos. Harkins beves tigde dat hij opdracht had om zijn troepen buiten Laos te hou den en verklaarde dat de aan voer van 4.000 man Amerikaanse gevechtstroepen naar Thailand een „strikt-defensieve" aangele genheid was. Ook mr. Luns naar Wenen PARIJS, 18 mei (AFP, Rtr., UPI) Tijdens de derde dag van het proces tegen ex-generaal Sa- lan is het gisteren tot felle inci denten gekomen tussen de open bare aanklager en de verdediging. Met een „mijne heren, dit lijkt wel een kermis, zo gaat het niet langer," moest de president de be trokkenen tot de orde roepen. Voordat het zover was, had een van de advocaten de openbare aanklager voor „zazou" (verwijfd Parijs type uit de vroege vijftiger jaren) uitgescholden, had de aan klager van een van de verdedigers gezegd, dat deze „kinderachtig" deed en toen hem gevraagd werd dit terug te nemen, gezegd, dat PM de advocaat „grapjes" maakte, waarop geriposteerd werd, dat er geen grapjes gemaakt worden, wanneer het er om gaat leven en eer van een mens te verdedigen. „Uit haat geboren" Voor beter wonen naar JULIANAPARK 58-60-62 Tel. 54530 te en 2e etage. Vrij te bezichtigen. voor gekleed in de stad en één, twéégekleed voor aan zee «W MORRIS êefbreijou(hui! Suède dames- en herenjasjes Wisselvallig BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Op een vraag aangaande de verschil lende standpunten van Frankrijk en de Verenigde Staten verklaarde Kennedy «*at het vraagstuk van de betrekkingen tussen de Europese landen onderling een kwestie is die de Europeanen zelf direct aangaat. Op de vraag of het isolationisme in de V.S. zal herleven door het opbouwen van een aparte Wacht door De Gaulle zei Kennedy dat l*et lang zal duren voor de Europese landen zich sterk genoeg voelen zonder de aanwezigheid van de Verenigde Staten. ,De V.S. handhaven daar 300.000 soldaten en geven meer dan een mil jard dollar in Europa uit en zü doen dit Ui et ongevraagd." De president zei niet te kunnen zeg gen hoe lang de Amerikaanse soldaten en mariniers in Thailand zullen blijven. Dit zal van de ontwikkeling van de toestand in Thailand en de omringende landen afhangen. Kennedy zei te trach ten een oorlog in de Aziatische jungle vermijden en een diplomatieke op- (Advertentie) Makkelijke mogelijkheden genoeg, •haar wie rekent het tot zijn taak bat u de voordeligste kiest? Schous; want ook dat is service. En geen weeldebelasting! Voor Schous-klanten is er een zeer vlotte regeling om de betaling te •preiden. li (voor en na) CMj Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem-tel. 11266 (02500) lossing voor Laos te zoeken. De Ameri kaanse regering blijft hopen op het vormen van een regering van na tionale unie door de drie prinsen, zo dat Laos een neutraal, onafhankelijk land kan worden. Volgens de laatste inlichtingen is het bestand in Laos na de militaire actie van de communis tische opstandelingen niet opnieuw ver- iiiiiii broken. Er zijn aanwijzingen binnenge komen dat de drie prinsen binnenkort zullen gaan spreken over het vormen van een coalitie-regering, aldus Kennedy. Ten aanzien van het geschil van in zicht inzake Berlijn tussen Frankrijk en de Verenigde Staten zei de president: „Wij zullen in de gebeurtenissen aldaar iets te zeggen hebben omdat, wanneer het ogenblik van de waarheid aan breekt, het de Verenigde Staten zijn waarvan zeer scherpe actie verwacht wordt, die zowel onze eigen veiligheid als die van West-Europa in het geding brengt". De Verenigde Staten achten het wen selijk de onderhandelingen over Berlijn voort te zetten. De V.S. zullen echter hun bondgenoten raadplegen voordat een besluit genomen wordt. iiiiiiimMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiimiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiimiiiiiimiiiiii LONDEN, 18 mei Na een bijeen komst van het Britse kabinet maakte de premier, Macmillan, gisteren in het La gerhuis bekend, dat Brittannië klaar staat om een kleine strijdmacht naar Thailand te sturen, indien het hiertoe een verzoek ontvangt van de Thailandse regering. De minister van de Britse luchtmacht deelde mede, dat het twin tigste escadrille van de Koninklijke Britse Luchtmacht, gestationeerd in Singapore, orders heeft ontvangen zich gereed te houden voor deze taak. Een aantal leden van de Labour-op- positie tekende protest aan en probeer de een debat te forceren. Maar deze poging werd verijdeld en de eis voor een onmiddellijk debat werd afgewezen met een regeringsmeerderheid van 137 stem men. Het is duidelijk dat de oppositie over het algemeen het besluit van de Britse regering goedkeurde. Gaitskell vroeg de eerste minister, een verzekering te willen geven dat de troepen niet worden ingezet in Laos, maar alleen tot taak hebben Thailand te beschermen. Het antwoord van Mac millan was enigszins dubbelzinnig. La ter hield Labour een fractiebijeenkomst, waarin de linkervleugel het optreden van de Britse regering bestempelde als provocatie. Maar Gaitskell, die herhaal de dat hjj gekant is tegen interventie van Britse strijdkrachten in Laos, ver klaarde dat Brittannië verplichtingen heeft als lid van de ZOAVO en dat hij niet bereid is lijdzaam toe te zien als de communisten dreigen Z.O. Azië on der de voet te lopen. (Adverten O Juweliers - HOUTPLEIN 15 - Horlogers .HOLLANDIA, 18 mei (ANP, AFP, u, Binnen een periode van drie J\e«en zijn op Nederlands Nieuw-Guinea J:®* landingen met Indonesische para tin en u^£evoerd, waarbij naar schat- R ntiffaiTAnM rw/iï-ïiT ti re vtiqh It p- Wui onKfiveer honderdvijftig man be ls waren. Bij dit viertal operaties «p5en eerst gisteren ontdekte landing in lnK Kebied ten noorden van Kaimana Ziin rePen' die a! vóór donderdag moet tjj. Seschied. Er zijn toen ongeveer der- ojl Parachutisten afgeworpen, die sinds- onh voorftrekken door een volkomen Zii„ w°®ade streek. Tegen deze groep om J'Seëigende maatregelen" getroffen, dvvin ar 'n te shnten en tot overgave te Souv en' a'dus een communiqué van het Vernements-voorlichtingsbureau. lit^tde verhoren der zeven geredde mi- IhrtnlfH -van de donderdag neergeschoten dit vvsisc.he Dakota is gebleken, dat twer"e&tuig behoorde tot een groep van lvlHph Dakota's die, begeleid door een fen fi "Ommenwerper, op ongeveer 25 *en ^..ooofd-oosten van Kaimana, elk Wornpn5nlal parachutisten had uitge- tuj Op de terugweg werd dit vlieg- g neergeschoten w.Yf'Jfens radio Djakarta echter Qenil ,de Dakota een routinevlucht. eraal-majoor Jani van het „opera tionele commando voor West-Irian heeft beweerd, dat de Nederlanders hierbij de territoriale rechten van In donesië hebben genegeerd. De plaatselijke bevolking heeft nu medegedeeld, dat voor laatstgenoem de landing al eerder parachutisten wa ren afgeworpen, die dus kennelijk aan de waakzaamheid van het militair commando zijn ontsnapt. Kaimana is gelegen aan de zuidkust van Nieuw- Guinea ten westen van de Etnabaai, waarop in januari de toen verijdelde invasiepoging met drie Indonesische torpedoboten was gericht. Dat de Indonesische militairen toch in deze, voor een parachutist onverbid delijk lijkende, streken zijn geland, be wijst een gedegen training en een hoge graad van geoefendheid, aldus het gou vernementsvoorlichtingsbureau in Hol- landia. Men vraagt zich intussen te Hollan- dia in ambtelijke kringen wel af ge zien het feit, dat Dakota's worden ge bruikt van de Indonesische luchtmacht, die geregelde parachutistencomman do's afwerpen waar de grens ligt tussen agressie en een openlijke oor logsdaad. PARIJS, (UPI) De regering van Laos heeft de leider der neutralisten, prins Soevanna Foema, telegrafisch verzocht naar Laos terug te keren voor besprekingen die moeten leiden tot een coalitieregering, aldus is door welinge lichte zegslieden te Parijs verklaard. Naar verluidt zal de prins hedenavond naar Laos terugkeren, een dag eerder dan in zijn plan lag. Het verzoek naar Laos terug te keren, aldus de zegslie den, kwam in antwoord op een bood schap die Soevanna Foema eerder deze week aan premier Boen Oem heeft ge zonden. In het telegram werd de prins verzocht deel te willen nemen aan een heropening van de onderhandelingen „voor de vorming van een coalitiere gering der drie partijen" waarbij hij pre mier zou zijn. DEN HAAG, 18 mei De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal het koninklijk paar en de oudste twee prinsessen vergezellen bij het van 21 tot en met 24 mei aan We nen te brengen staatsbezoek. Amerikaanse troepen worden in Bangkok ontscheept. De militairen zullen worden gelegerd aan de Thailandse noord grens bij Laos. Schepen van de Zevende Vloot hebben hen naar Bangkok gebracht. (Telefoto). Gedurende de behandeling van het proces tegen ex-generaal Salan voor het Hoge Militaire Gerechtshof te Parijs is er een strenge bewaking. De bovenste foto toon' politiewagens voor het gerechtsgebouw. Daaronder publiek, dat kans gezien heeft een afzetting te doorbreken in de dagelijks voorkomende rush naar plaatsen op de publieke tribune. Aanleiding tot deze en dergelijke schermutselingen was het verzoek van do verdediging de voormalige Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Ailleret, samen te verhoren met de voormalige Franse algemeen gedele geerde, Jean Morin, weik verzoek door het Hof werd afgewezen. Morin legde een bewogen verklaring af over de ont reddering, welke de OAS in Algerije te weeg heeft gebracht: „Salan heeft te vergeefs getracht het leger tot onge hoorzaamheid te bewegen", aldus de voormalige algemeen gedelegeerde, Sa lan strak aankijkend, „hij heeft het be stuur gedemoraliseerd en ontwricht, hij heeft de jeugd bedorven door haar te leren hoe te doden. Jonge mensen do den, drinken anisette en doden op nieuw", aldus Morins bewogen woor den. „Kortom Salan heeft een onver geeflijke misdaad begaan jegens Alge rije". Het is, alsof de OAS alle Euro peanen in Algerije bijeengebracht heeft in een met explosieven geladen vracht auto en deze daarop in de moslimwijken heeft laten exploderen". Salans voornaamste advocaat, Tixier- Vignancour stelde Morin zeer scherp geformuleerde vragen over het optre den van de zogenaamde „Barbouzes niet-officiële, uit Frankrijk naar Algenje gezonden politie, die tot taak zou heb ben de OAS met haar eigen middelen te bestrijden. De Europeanen in Algiers houden staande dat ook de „Barbou zes", in hun strijd tegen het geheime le ger, kneedbommen gebruiken en van an dere ondergrondse bestrijdingswijzen ge bruik maken. Tixier-Vignancour wist over de „barbouzes" niets meer van Morin los te krijgen dan dat acht eige naars van café's in Algiers na kneed- bomont.ploffingen in hun zaken mede delingen hadden aangebracht, waarin zij verklaarden het „slachtoffer te zpn geworden van de Gaullistische Ges tapo". René Jannin, een voormalig hoofd van de veiligheidsdienst in Algiers, noemde het geheieme leger een „uit haat geboren organisatie", die volgens hem verantwoordelijk is voor meer dan zevenduizend aanslagen met kneedbom men, tweeduizend aanslagen op perso nen en de dood van tenminste 1.200 Algerijnen en meer dan tweehonderd Europeanen. De marechaussee-officier generaal Gérard Cherasse verklaarde dat Salan, na de totstandkoming van het bestand in Algerije, de OAS-leden opdracht had gegeven op leden der veiligheidsstrijdkrachten te schieten. Sindsdien zijn vijftien marechaussee's door aanslagen van het geheime leger om het leven gekomen, terwijl er 65 werden gewond", verklaarde hij. De volgende getuige was mevrouw de Lattre de Tassigny, weduwe van de bekende maarschalk. Zij glimlachte te gen Salan en zij vroeg het Hof vergun ning de beklaagde „generaal", in plaats van „ex-generaal" te mogen noemen. ,,Ik ben tien maanden de echtgenote geweest van een docr een Frans hoog militair gerechtshof ter dood veroor deelde ex-generaal en van deze uit spraak was geen hoger beroep moge lijk", verklaarde de getuige (de over leden maarschalk is in de Tweede we reldoorlog, onder het bewind van de re gering te Vichy, ter dood veroordeeld geweest) De officier van justitie vroeg aan Salan: „Hebt u niets te zeggen op het treurige panorama dat voor onze ogen is ontvouwd?" Salan zei: ,,Ik ben al leen verantwoording schuldig aan die daar (in Algerije) lijden en sterven. Ik zal niet spreken". Onder de vijftien getuigen die verder nog vragen te beantwoorden kregen was oud-president Coty. Diens getuigenis was voor noch tegen Salan, noch ook tegen de zaak van de staat. De oud president sprak over de periode vóór mei 1958, en over de beweging die pre sident De Gaulle aan de macht bracht. Zijn opmerkingen waren een bevestiging van wat als algemeen bekende geschie denis mag worden verondersteld. Toen Coty was uitgesproken verbrak Salan zijn stilzwegen, maar alleen om de oud president te bedanken voor diens be reidheid om te zijnen gunste te getuigen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 mei Hoewel staats secretaris Stijkel nog geen definitieve beslissing heeft genomen over de aan vraag van de Nederlandse Spoorwegen voor een verhoging van de personen- en goederentarieven, ziet het er wel naar uit dat deze verhoging er door zal ko men. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v. de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt ge zegd dat „het jaar 1962 zich voor de spoorwegen niet rooskleurig laat aan zien". Verder heet het, dat „voorzover de ontvangsten van de N.S. hoewel in totaal stijgend achterblijven bij de stijging van de kosten een aanpassing van de tarieven bij de reële kosten een maatregel is, die bedrijfseconomisch en commercieel overweging verdient om het bedrijf weer op een gezonde basis te plaatsen". Bovendien zou door een tariefsverho ging worden voorkomen dat de N.S. aan de andere beroepsvervoersondernemin gen ongezonde concurrentie zouden aan doen. De staatssecretaris deelt niet de opvatting van een aantal (PvdA)-sena toren, dat door overheidsmaatregelen zou moeten worden voorkomen, dat het aandeel van de spoorwegen in het totale vervoer kleiner zou worden ten opzichte van de overige vervoersondernemingen. De bewindsman verklaart zich bereid om te overwegen of de uitvoering van het tienjarenplan voor de installatie van automatische overwegbeveiligingen kan worden versneld. (Advertentie) (Advertentie) Na het gebeuren in de Senaat staat de Tweede-Kamerfractie volgens prof. Oud voor een hoogst ernstige beslissing. Het gaat om de houding van de fractie tegenover minister Vis ser als volgende week woensdag in een ordedebat beslist moet worden over de vraag boe de Kamer nu pro cedureel te werk moet gaan met de nota van de bewindsman over de zaak-Van der Putten. Wij menen, dat onderdelen van deze nota geraakt worden door bet zelfde sub judice dat minister Visser in de Senaat tot reddingsplank ge diend beeft. Het is daarom niet goed denkbaar, dat prof. Ouds beslissing een soortgelijke misstap zou inhouden als die welke zijn vermeende opvol ger nu wellicht oud-opvolger? in de Eerste Kamer de kroon over de oren deed zakken. De tijd voor een politieke uitspraak met dodelijke ge volgen lijkt nog niet rijp te zijn, zodat prof. Oud wellicht niet veel anders overblijft dan de WD met een ge deukt prestige de gemeenteraadsver kiezingen te laten ingaan. Dat is voor de liberalen inderdaad een hoogst ernstige zaak. Maar wie beeft ook weer gezegd, dat de WD verheugd mocht zijn, dat zij met de Statenverkie zingen het wispelturige vlottende kiezersdeel is kwijtgeraakt? Aldus be schouwd lijkt de kans op intense nieu we vreugde zeer reëel. Laat dat dan bij gebrek aan beter een schrale troost zijn. MODEHUIS Anegang - Haarlem - tel, 10401 CAPE CANAVERAL, 18 mei (UPI) Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft bekendgemaakt, dat de ruimtevlucht van Scott Carpen ter, die aanvankelijk morgenmiddag zou plaats hebben, nu is uitgesteld tot dins dag. (Advertentie) Zonnejapon met losse bolero of bolero jasje tot in taille. Stralende collectie in linnen, Zwitsers-cotton met noppen dessins en in cotton imprimé. Rechte rok of nieuwe gérende rok. Exclusief be drukt. Bolero's geheel gevoerd met unizijde in tegenkleur. Maten 38 t/m 46 in de nieuwe modetinten. V.a. 59.75. Wip even binnen bij Haarlem Grote Houtstraat 26-30 Tel. 0 2500-11912 NAIROBI, 18 mei (UPI) Een C-130 transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht met leden van een technische ploeg, die was ingeschakeld bij de voorbereidingen voor het eerst volgende Amerikaanse ruimteschot, is gisteren in de door regenwolken omhul de Ngong heuvels bij Nairobi neerge stort. Volgens leden van de reddings ploegen die bij het wrak zijn aangeko men en geen tekenen van leven hebben waargenomen, zijn alle 13 inzittenden om het leven gekomen. (Advertentie) BARTELJORISSTP HAARLEM TEL 13439 lÊIDSESTRAAT (Bil. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half. tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost, later ruimend naar zuidwest of west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon: 4.41-20.32. Maan: 20.16-5.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1