Vertrouwd en landelijk beeld langs Spaarne blijft behouden êêéêèf" Symbool der standvastigheid trotseerde in Zuid-Schalkwijk een paar eeuwen Restauratie stelt de toekomst van de molen veilig m Zuster Carla in bruisend zilver Diamant aan de Heemsteedse Glip NU OOK IN HAARLEM S.O.S. Telefonische Hulpdienst „vluchtad res voor mensen in nood t SOLEX Circus Boltini met prachtig programma in Haarlem SLEUTEL WEG? HARDEBELT n ZATERDAG 19 MEI 1962 PAGINA 3 mmmi HAARLEM, 19 mei Al eeuwen beheerst de schilderachtige houtzaagmolen „De Eenhoorn" aan het Zuider Buiten Spaarne het weideland schap van Zuid-Schalkwijk. Onlangs heeft de Ver eniging „De Hollandsche Molen" besloten, „De Eenhoorn", die al geruime tijd werkloos is, gron dig te restaureren. Niet zozeer, omdat het histo- f'sche bouwwerk ernstig gehavend zou zijn of op ^storten zou staan de eenhoorn symboliseert standvastigheid, de molen draagt zijn naam ïhet ere maar omdat men de molen, die thans oord van rust is, in zijn oorspronkelijke schoon heid voor de toekomst veilig wil stellen. De res tauratie is dus zuiver preventief. Voorkomen is altijd nog beter, en zeker goedkoper, dan genezen. In vroeger tijden moet het een drukte van be lang geweest zijn rond dit donker geteerde, houten bouwwerk: onderhandelende kooplui, de aan- en afvoer van boomstammen over het Spaarne en het snerpend geluid van de houtzagen. Stilaan is het gerucht rond de molen geluwd. Tegen de ont wikkeling van de techniek viel niet op te werken. Zij legde de bedrijvigheid op en rond de molen stil. Hoewel de molen nu nog op het gebied ligt van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zal de gemeente Haarlem voor veertig procent in de restauratiekosten bijdragen. Mettertijd name lijk zal Zuid-Schalkwijk volgens een annexatieplan bij Haarlem gevoegd worden. „De Eenhoorn" wordt dan Haarlems. Ee vlonder onderin de/molen, Waar eertijds de boomstammen Werden gezaagd. Dertig jaar Seleden gebeurde dat voor het Jaatst. Nu staan de ijzeren za gen verroest in een half door sneden boomstam. Schilderachtig steekt de hout zaagmolen „De Eenhoorn" af te gen het weide-landschap van Zuid-Schalkwijk. Hij staat er al eeuwen zo. De bedrijvigheid rond het donkergeteerde gebouw is af genomen: „De Eenhoorn" kon het met zijn wieken niet bolwerken tegen de ontwikkeling van de techniek. Eerdaags zal hij volle dig worden gerestaureerd, en een nieuwe toekomst tegemoet gaan. „DE SLEUTELSPECIALIST" O T O Verontwaardiging bij VVD in Zandvoort d« 3e de bi het uitbreidingsplanSchalkwek f°mt de restauratie van „De Een hoorn" goed van pas, aangezien in het wan langs het Zuider Buiten Spaarne .an ruimte groenstrook is geprojec- Ziinrtt waarin de molen uitstekend tot jn recht zal komen. De gemeente paarlem is daarom enthousiast over de 2j wende restauratie. En zij realiseert rtiPt tevens> dat ,,De Eenhoorn", die hot kleine moien aan de Delftlaan ziin anige molenbezit van Haarlem zal on a beslist niet verloren mag gaan. Of jP de plaats van de „Adriaan" nog een H0 n gebouwd zal worden, is kennelijk steeds een groot vraagteken. tiiV°eKer waren Haarlem en omgeving hehnaan Ruim honderd molens start er 'ostig °P l°s gedraaid. Oude hop gezichten van Haarlem bewezen, «en °°k in de stad zelf vele molens vertrouwd beeld waren. De stads- uitbreidingen, de aanleg van wegen en de toename van de industrie deden de meeste molens sneuvelen. In Haarlem en omgeving zijn er nog slechts acht molens. Een ramp was het, toen onge veer dertig jaar geleden de „Adriaan" door brand verloren ging. De ouderen herinneren zich nog die molen, staan de in de bocht van het Noorder Bui ten Spaarne. De plannen tot herbouw zijn nooit tot uitvoer gekomen. Welis waar is een paar jaar geleden een mo len van Alblasserdam naar Haarlem overgebracht, maar hij ligt nog steeds opgeslagen. Hoe het ook zij, over de aanwinst van „De Eenhoorn" binnen Haarlem kan men slechts verheugd zijn. Over de restauratie evenzeer. Van de his torie van deze molen is weinig bekend. Deskundigen verschillen zelfs van me ning over de ouderdom van de molen. In sommige geschriften wordt be weerd, dat de molen reeds aan het eind van de zestiende eeuw aan het Spaarne stond. Andere geven de molen geen hogere leeftijd dan „slechts" tweehon derd jaar. Afbraak, brand en wederopbouw spelen hierin wellicht een verklaren de rol. De huidige beheerders van de molen, de 83-jarige heer S. Sneeboer en zijn 45-jarige zoon, die op enkele tientallen meters van de molen een electrische houtzagerij hebben, z;jn er beslist van overtuigd, dat de molen meer dan drie eeuwen oud moet zijn. In 1924 begon de heer Sneeboer de molen te exploiteren. Een kleine tier) jaar nog heeft de molen op wind kracht stammen gezaagd. „Maar in het begin van de jaren dertig be gon de molen het wat minder goed te doen. Ik zag al vlug in, dat een der gelijke wijze van werken nu niet de rendabelste was", zegt de heer Snee boer. „De Eenhoorn" vertoonde teke nen van verval. Het draaien van zijn wieken begon moeizaam te gaan. Behalve de eigenaresse, „De Holland sche Molen", staken toen indertijd ook de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaar ne", de toenmalige V.V.V. en de ver eniging „Haarlem" een reddende hand toe. Men bracht de meest noodzakelijke reparaties an: verrotte balken verving men door nieuwe en de molen werd op nieuw van binnen en van buiten geteerd. Dat laatste werd kort voor de oorlog herhaald. Alles gebeurde op advies van de Vereniging. „We waren daar heel bljj om", zegt de heer Sneeboer, „en we kunnen ons niet voorstellen, dat de vroegere eigenaar de molen zelfs heeft willen afbreken. Gelukkig stak de Ver eniging, vlak voordat wij ons over de molen ontfermden, daar een stokje voor." Tien jaar geleden kocht een Heem- stedenaar directeur van een hout maatschappij de molen op, onder verplichting van restauratie. Voortref felijk is de Heemstedenaar zijn ver plichting nagekomen. Toch achtte men het met het oog op de toekomst raad zamer „De Eenhoorn" weer onder de deskundige hoede te brengen van de vereniging „De Hollandsche Molen". sr minuiliurn Dat is dus gebeurd. De heer Sneeboer en zijn zoon houden dagelijks een oogje op de stille molen. „De Eenhoorn" ver tegenwoordigt het type van de paltrok- molen, waarvan er in Nederland nog slechts drie voorkomen. In het buiten land kent men ze niet. De naam is ont leend aan een wijduitstaande rok, die vrouwen enkele eeuwen geleden in de Paltz (Duitsland) droegen. De vorm van de molen, die rond een verticale as naar alle windstreken kan worden gedraaid, doet aan deze Paltzrok denken. De molen ligt nu verlaten. Het ge luid van wentelende wieken is wegge storven. Enkele jaren geleden draai de de molen nog, eenmaal per maand, voor bezoekers en belangstellenden, die dan konden zien, hoe vroeger het zagen geschiedde. Ook dat is voorbij. De hoge, ijzeren zagen staan nu verroest in een half doorsneden balk. De houten wan den vertonén reten en kieren. Binnen hebben regen en wind vrij spel. De balken- en raderconstructie hoog in de molen kreunt soms. Maar uit niets blijkt dat „De Eenhoorn" zijn einde nabij is. Vooral nu zijn algehele restauratie ze ker is geworden. Voordat men binnenkort „De Een hoorn" opnieuw van binnen en van buiten gaat teren en schilderen, zullen eerst de vermolmde balken in de mo len door nieuwe worden vervangen. Ook In zes jaar tijd is zuster Carla. hoofd van de Lagere en Ulo-school aan de Kleine Houtweg, de St. The- resiaschooi, een begrip geworden. Een begrip van vernieuwingen, verbouwingen en moderniseringen. In zes jaar tijd heeft zij zo niet het aanschijn, dan toch het innerlijk van de school vernieuwd. Achter de ge degen. Haarlemse fagade is zij met zuidelijke zuster Carla is een Lim burgse zwier aan het werk ge gaan. Op haar initiatief werden lo kalen gemoderniseerd, kreeg de sport een ruimere plaats op het pro gramma en konden ouders zich op ouderavonden met leraren over de kinderen beraden. Zelfs knepen de leerkrachten op haar voorstel een oogje dicht wanneer de meisjes niet in rok of zonder sokjes op school verschenen. Talloos zijn de zorgen, die zij met de laatste verbouwingen heeft gehad. Maar er is goede hoop dat haar inspanningen beloond zul len worden met het klaarkomen van de werkzaamheden in september. Tijd om op de lauweren te rusten is er dan niet, want nieuwe teken- en physica-lokalen zijn het volgende punt op het programma van de al- tijd-actieve zuster Carla. Zuster Car la komt uit Grave. Dat is te horen aan de zacht g, die hier in het noor den altijd zo zonnig aandoet. Maar meer is dat misschien te merken aan de zachte g, die hier in het noor die zij bij alle beslommeringen weet te bewaren. „Je kunt met haar lachen," zeggen de leerlingen, vrij wel de hoogste lof, die een leer kracht toegezwaaid kan worden. Zij is werkelijk geliefd op haar school, die tot een bloeiende instelling in de oude binnenstad geworden is. Op 22 mei krijgen de leerlingen, oud-leerlingen, leerkrachten en ouders gelegenheid te getuigen van hun sympathie voor zuster Carla. Die dag zal zij haar vijfentwintig-ja rig kloosterjubileum viereh. Een co mité zal ervoor zorgen, dat deze feestdag, die ingezet zal worden met een speciaal voor haar feest ge componeerde mis, geheel in de stijl van de van activiteit bruisende zus ter zal verlopen. Op 1 mei 1937 werd zij in het moe derhuis van de Zusters van Liefde uit Tilburg geprofest. Als zuster Car la heeft zij daarna haar onderwijs sporen overal in Nederland achter gelaten. Waar zij kwam, heeft zij zich een weg van vernieuwingen gebaand. In Gennep, Den Haag, Roermond. In Haarlem kwam zij dus beslagen ten ijs. Blijkens het groot aantal successen van zuster Carla, die naast haar functie van schoolhoofd, ook zitting heeft in de schoolraad en waarnemend Overste in het klooster naast de Spaarne- kerk is, was dat Haarlemse ijs niet te glad. Het Glipper bruidspaar VitendaalKoomen, dat 28 mei zijn diamanten bruiloft hoopt te vieren. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 het bekledingshout en de vloer van de zaagvlonder zal op bepaalde plaatsen worden vernieuwd. De molenwieken worden versterkt en voor de oorspron kelijke zware balk onder de as, waar de wieken op draaien, zal eveneens een nieuwe komen. Tijdens de werkzaam heden in en buiten de kap zal men te vens de wieken-as controleren. „De Eenhoorn" gaat een degelijk herstel te gemoet. Een gebouw, dat enkele eeuwen regen en wind trotseerde, heeft daar al le recht op. Maandag 28 mei is het groot feest aan „De Glip". Het echtpaar J. J. Uitendaal-Koomen is die dag zestig jaar getrouwd, een gebeurtenis welke het diamanten pa-ar met de familie leden in alle opgewektheid gaat vie ren. Voor de bruidegom is het een dubbele feestdag. Hij trouwde name lijk op zijn verjaardag en op 28 mei zal hij de respectabele leeftijd van 85 jaar hebben bereikt. De heer Uiten- daal stamt van een oud Heemsteeds geslacht. Zijn wieg stond in het klei ne witte huisje aan de Prinsenlaan 20, hetzelfde huis waarin ook zijn grootouders hebben gewoond. Hij heeft de Prinsenlaan nooit meer ver laten. Thans woont het bruidspaar op nummer 16, met als buurman een van de zoons. Het geboortehuis van de bruidegom wordt nog steeds door zijn zuster bewoond, zodat we met een klein beetje fantasie de Prin senlaan ook wel de „Uitendaallaan" zouden mogen noemen. De bruid 82 jaar oud is ge boortig uit Bennebroek. Drie jaar oud verhuisde zij naar de Glip en van daar dat we kunnen spreken van een echte Glipper-familie. In zijn vrijge- zellentijd was de heer Uitendaal bloe- mistknecht. Na zijn trouwen begon hij een kolenzaakje dat hij met hard werken en daarin bijgestaan door zijn vrouw omhoog wist te bren gen tot een florerend kolen- annex transportbedrijf. In vroeger jaren werden de kolen en de turf met de hondekar rondgebracht. Later kwam daar een paard en wagen voor in de plaats en weer later deed in zijn zaak de auto zijn intrede. De bruidegom, die vol grapjes zit, vertelde dat hij als jongen nog meegeholpen heeft bij de aanleg van de trambaan voor de nu alweer legendarische stoomtram. Hij zag het gillende en puffende ge vaarte verdwijnen en plaats maken voor de „elektrische", die op haar beurt moest wijken voor de koel za kelijke bus. Tot zijn tachtigste jaar heeft de heer Uitendaal onder de kolenzakken gelopen. Toen vond hij het welletjes. In zijn zoon, die de zaak al eerder had overgenomen, had hij een waardig opvolger gevonden. Bruid en bruidegom gaan opgewekt door het leven. Mevrouw Uitendaal, die haar man bij het werk altijd tot grote steun is geweest, kan ook nu nog niet stilzitten. Zij moet wat om handen hebben en daarom mag ze graag de breipennen ter hand nemen. Haar man is verzot op patience. Wan neer de kaarten op tafel komen kan hij urenlang bezig zijn. HAARLEM, 19 mei Vanavond start de Telefonische Hulpdienst van de stichting S.O.S. in Haarlem. Zoals in artikel 2 van de statuten vermeld staat, heeft de instelling tot doel eerste hulp te bieden aan hen, die religieuze, psychische of maatschappelijke moei lijkheden hebben. Daartoe is in het Ke naupark een kantoortje ingericht, waar een tweetal vrijwilligers elke avond van 7-12 uur de wacht houdt bij de tele foon. Ook 's zondags. Via nummer 22022 krijgt men con tact met deze mensen, die de ziel zijn van de instelling en een „vluchtadres" betekenen voor hen die in ernstige per soonlijke moeilijkheden geraakt zijn, om dat zij de weg naar „de bureaus" niet wisten of deze gesloten vonden. Tegen de onbekende telefonist hoeven zij geen „stand op te houden", geen naam of adres op te geven. Zelfs kun nen zij op elk gewenst ogenblik het gesprek verbreken. Men kent elkaar immers niet. Strikte vertrouwelijkheid en anonimiteit zijn gewaarborgd. De „telefonisten" zijn geen maat- (Advertentie) f 37 S „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX SERVICE STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57455 schappelijke werk(st)ers; d.w.z. het zijn geen beroepskrachten; maar het zijn wel mensen met verstand en ge voel, die hun werk verrichten vanuit hun christelijk geïnspireerde mede menselijkheid. De T.H.D. (Telefonische Hulpdienst is dan ook geen maatschappelijke in stelling die aan de reeks bestaande bureaus en instanties zal worden toe gevoegd. Wél zal de T.H.D.waar da nodig is, de hulp inroepen van deze instellingen of het contact tussen deze en de hulpvragende tot stand brengen Daarover beslist een staf, bestaande uit een zestal specialisten: geestelijken psychiaters en maatschappelijk wer kers. Natuurlijk zal bij de verwijzin; naar andere instanties ten volle reke ning gehouden worden met de wensei van de hulpvragende. Die staf van spe cialisten heeft ook tot taak de „tele fonisten" te steunen en te leiden bi hun verantwoordelijk werk. De T.H.D. Haarlem is opgezet naai het voorbeeld van de hulpdiensten in een aantal andere Nederlandse steden waar deze al veel mensen hebben kun nen helpen. De diaconieën der protes tantse kerkgenootschappen en het In terparochieel Sociaal Charitatief Cen trum hebben de beginsubsidie gestort van de instelling, voor welker oprichting zich een aantal katholieke en protes tantse praticulieren hebben ingezet. Alle medewerkers van de T.H.D. werken volstrekt belangeloos. Het heeft daarom alle zin het gironum mer der stichting hier te vermelden: 493711, ten name van de stichting S.O.S.-Telefonische Hulpdienst, Haar lem. Ook in Haarlem zal voortaan een naamloos iemand zijn die men tijdens de avondlijke uren steeds kan berei ken voor het vragen van hulp of raad in ernstige persoonlijke moeilijkhe den. In een van de huizen van het Kenaupark was een kamer beschik baar waar de Telefonische Hulpdienst kon worden gehuisvest. Het huwelijk van het bruidspaar Uitendaal werd gezegend met zes kinderen, waa-rvan er nog vijf in le ven zijn. Met veertien kleinkinderen en vier achterkleikinderen is het na geslacht ruimschoots verzekerd. Het diamanten bruilofsfeest belooft een heel gezellige dag te worden. Een van de drie zoons komt speciaal over uit Argentinië om bij deze zeldzame feestdag aanwezig te zijn. Op 28 mei wordt 's morgens in de St. Joseph- kerk in Bennebroek een plechtige H. mis uit dankbaarheid opgedragen. Het feest wordt gevierd in het Ver- versingshuis „Groenendaal", waar het 's middags van vier tot vijf uur re ceptie is. lllllllllllllllllllllMlIllllllllllllllllllllllllinrrnrnilllllIIIIIIIIIIIIII HAARLEM, 19 mei - Ons vocabu laire heeft weer te weinig adjectieven om afdoende het programma te be schrijven, dat Tony Boltini de komende dagen presenteert. Woorden als feno menaal, formidabel en grandioos zijn zo gemakkelijk neergeschreven, en ze dreigen lege begrippen te worden, als het circus in het spel is. Toch gebrui ken we ze opnieuw, omdat het niet anders kan. Het ciscus is voor ons weer een feest geworden. Het heeft zijn grote tent opgeslagen nabij Dreefzicht, aan de rand van de Hout. Reeds gisteravond, bij de première, waren er het gerucht en de drukte, die onverbrekelijk bij een circus horen. De lichtjes brandden ter uitnodiging, fascinerend en onweer staanbaar, terwijl van verre reeds het circusofkest zijn klaterende muziek liet horen. In die stemming was iedereen spoedig rijp om met volle teugen te ge nieten. En iedereen heeft genoten. In de zeer goed bezette tent heeft Boltini zijn publiek een programma voorgescho teld, dat gevarieerd van samenstelling was en uitnemend van kwaliteit. Waar zullen we mee beginnen? Ja, de paar den blijven voor ons altijd de circusar tiesten bij uitstek. In de piste pronkte een adel, die hartveroverend was. De gratie en hoofsheid van de Deense tij- gerpaarden zullen wij niet gauw verge ten. De heer Wilke Sr. gaf daar met zijn regie nog een bijzondere stijl aan, zoals hij dat later deed met zijn vrije dressuur: twaalf paarden, rank en hoog op de benen, ontwapenend in spel en tegenspel en vooral imponerend door hun markante „persoonlijkheid". Vales- ka en Zulma Wilke lieten weer eens zien, hoe vorstelijk de Weense Hoge school is, laatst genoemde leverde bo vendien een verrukkelijke parforce. Maar niet alleen paarden. Ook leeuwen waren present. Zij openden het pro gramma met als dompteuse het Neder landse meisje Miranda. Ofschoon zij wat onzeker te werk ging, dient zij naar de letterlijke vertaling van haar naam bewonderd te worden, want zij is pas een paar weken in het vak. Liefhebbers van olifanten konden hun genoegen beleven aan de vier babies onder dressuur van Alberto Althof. Wij kunnen moeilijk ieder nummer apart bespreken. Uit het grote variété doen wij slechts een greep. De cascadeurs Les Luratis lieten op straffe en humo ristische wijze zien, hoe het leven slechts een kwestie is van vallen en op staan. Enerverend waren de Zuid-Ame rikaanse Marinelly's: watervlug. tem peramentvol en ongelooflijk lenig. Er was een fietsnummer, dat opzienbarend was door zijn verrassende vondsten. Zo kunnen wij doorgaan. Maar zonder meer sensationeel was het optreden van de Spaanse jongleurs: wat een behen digheid, wat een vaart en wat een enerverend nummer. Niet minder was het overrompelend optreden van de Italiaanse troep Salvini. Een wervel wind van acrobatiek, meesterlijk in af werking en presentatie. U ziet het, wij verliezen ons toch in alle mogelijke adjectieven, maar wij springen over op de superlatief bij de Jarz-troep die het fraaiste trapezenummer bracht, dat wü ooit hebben gezien. Het was allemaal zo elegant en stijlvol, zo gewaagd en toch zeker, dat het publiek in een uit zinnige ovatie losbarstte. En terecht. Het was een adembenemend besluit van een circusfeest, waarin de clowneske nummers voor een geslaagde afwisse ling zorgden. W.H. ZANDVOORT, 18 mei De secreta resse van de afdeling Zandvoort van de WD deelt namens het bestuur me de, dat de WTD in Zandvoort in haar woensdagavond gehouden ledenverga dering haar teleurstelling en verontwaar. diging heeft uitgesproken over de ge dragingen van haar vroeger lid L. J. Breure c.s. Zij voegt daaraan toe, dat men op de van die zijde gedane publi caties en mededelingen aan de pers niet wil ingaan, omdat men zulks niet in overeenstemming acht met de stan ding van een politieke partij als d WD.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3