Invasie Nieuw-Cuinea zou langdurige operatie zijn W' Geboren bestuurder Wees MET i-" "-'" VI5-. Met Lexi er oh uit! GEEN MIL TA R GEVAAR Een aanval komt Indonesië op enorme verliezen te staan Ti Tge ItSÉI Nieuw gemak voor huisvrouw De Twentsche Bank LIEP VERKLARING GENERAAL ROMSWINCKEL: HEID? Diepvriesmaal, kant en klaar, in najaar verkrijgbaar in winkel Experiment in dekenhnizen procent Viva la musica Mr. J. de Vreeze voorzitter Kath. Ziekenhuizen ZATERDAG 19 MEI 1962 PAGINA 5 Ns WA* v.l- •- F. v. d. Grinten Mn hoogleraar Stegen wereldmerk- from America's BEST TOBACCOS Valkenburg-Houthem V.V.V. Valkenburg O-)» Tel. 04406-2048 Goed korps Naar Suriname Miljoenenwerken in Utrecht Waaronder viadukten en verhoging spoorbruggen Mr. H. J. J. Leenen V0'maa'KUi pasvorm uitërst sterk N5» 3t.io.itm: Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. NED. N.-GUINEA Australië vaardigt importverbod af Mr. H. Leenen benoemd tot secretaris-tien Wit-Gele Kruis van T \\|V. - t v' V - -\ NADRUK VERBODEN. Vftn .curarr^1N. 19 mei Het college ^S:deit to x?.1? van de katholieke uni- êeu GrintPn ;I?egen heeft dr- E- F- van dP ,°°n hnntii thans lector, benoemd tot tilri Utistpo? ulaar met als leeropdracht yt,en. Geschiedenis van de nieuwere [Advertentie VVWXWKX-X-Xyw-"» Vergeet niet uw «sloffen» mee nemen (Van onze correspondent in Hollandia) HOLLANDIA, mei In het orgaan van de afdeling Nieuw- Guinea van het Veteranenlegioen Nederland is onlangs een beschou wing opgenomen van de hand van de generaal der Mariniers Roms- winckel over de militaire kansen voor Indonesië bij een aanval op Nieuw-Guinea. De generaal zegt in deze analyse beslist niet uit te willen gaan van de gedachte dat de Indonesische strijdkrachten in ferieur zijn, daar zo'n veronder stelling gevaarlijk zou kunnen zijn. Wel is het echter zo, dat de Indonesische militairen nog geen ervaring hebben met een operatie als een aanval op Nieuw-Guinea. Generaal Romswinckel wijst erop dat geen militaire actie als zo moeilijk beschouwd wordt als een landing in vijandelijk gebied. Deze kan doorgaans alleen ten koste van enorme verliezen aan mensen en materiaal worden uitgevoerd. Op Nieuw-Guinea komt daar nog bij dat het land enorm uitgestrekt is, dat er haast geen wegen zijn, en dat er maar heel weinig strand jes zijn waar een landing uitvoer baar is. Een uitzondering op de algemene ontoegankelijkheid van Nieuw-Guinea vormt het eiland Biak, dat daarom echter natuur lijk extra beschermd wordt. Toch wil generaal Romswinckel de mo gelijkheid niet uitsluiten dat Indo nesië ingeval van een aanval op den langen duur als gevolg van zijn overmacht aan materiaal en men sen in staat zou kunnen zijn Nieuw-Guinea te veroveren. Het zou volgens hem echter onherroe pelijk een zeer langdurige opera tie worden, die voor Indonesië met enorme verliezen gepaard zou gaan. Tot zover generaal Romswinckel, die uiteraard maar één aspect van het Nieuw-Guineaprobleem aanroert. Over de voortdurende Indonesische infiltra ties in Nieuv-Guinea heeft de gene raal het in zijn artikel niet, waarschijn lijk acht hij die te verwaarlozen. Tot op zekere hoogte is dat ook wel zo, na melijk zolang de bevolking op Nieuw- Guinea zich van deze infiltranten af keert. Tot nu toe is dat nog steeds het geval. Telkens als er infiltranten zijn, wordt dat prompt bij de autoriteiten gemeld. Het is een gebruik dat als het ware reeds tot regel is geworden. Het feit dat de aanbrengers telkens beloond worden met een onderscheiding schijnt er ook wel iets mee te maken te heb- •sT (Advertentie) Zoek het niet te ver, u vindt het In In mei en juni kan uw Limburgse gastheer de meeste aandacht aan u besteden. Kom dèn. Laat u gratis inlichten over Valkenburg's gast vrije hotels en pensions. (9000 bedden) ben. Zo doet hier het verhaal de rondo van die groep uitgeputte Indonesische infiltranten, die zich tenslotte in arren moede maar ging aangeven in een Pa poea-kampong. Het dorpshoofd stuurde hen echter door naar de volgende kam pong, enkele kilometers verderop. Wat wilde het geval? Het bewuste kam ponghoofd had al een ..bintang" (on derscheiding) ais gevolg van het over leveren van een vroegere groep infil tranten, maar zijn vriend, het dorps hoofd van die andere kampong, nog niet... Zolang deze mentaliteit gehandhaafd blijft leveren de infiltraties in Nieuw- Guinea dus geen wezenlijk gevaar op. Het twee maanden oude Papoea Vrij willigers Korps heeft trouwens ook reeds uitstekend werk gedaan bij het opsporen van infiltranten. De uit geheel Nieuw- Guinea afkomstige Papoea's in dit korps tonen zich in militair opzicht uit stekend materiaal: hun bruikbaarheid wordt nu reeds vergeleken met die van de vroeger zo beroemde Ambonezen in het KNIL in het voormalige Neder- lands-Indië. Aan de militaire tucht en discipline passen deze Papoea's zich uitstekend aan, en zij hebben boven dien een verdienste die een Nederland se soldaat hoe hij er ook zijn best voor doet nooit in die mate zal verwerven: het zijn van nature uitstekende spoor zoekers. Vandaar dan ook dat deze Pa poea Vrijwilligers zulk prima werk kon den leveren bij de opsporing van Indo nesische infiltranten. Militair bezien zou men dus kunnen zeggen dat er op Nieuw-Guinea geen vuiltje aan de lucht is. Tenminste niet, zolang de bevolking blijft reageren zo als zfj tot nu toe gedaan heeft. In overgrote meerderheid toont zij zich trouw aan het gezag. De enkele po gingen een opstand in Nieuw-Guinea te ontketenen zijn dan ook op niets uitge lopen. Eén zo'n poging heeft zich een twee maanden geleden voorgedaan bij Hollandia. Een pro-Indonesische groep onder leiding van een zekere R J. Tepih, een Sangirees (d.w.z. iemand afkomstig van de Sangir-eilanden na bij Noord-Celebes) wist toen een hoe veelheid wapens buit te maken en zou daarmee aan het rebelleren gaan. Het liep gelukkig goed af. De wapens wer den spoedig achterhaald, en een veer tig aanhangers van Tepih (onder wie ook tal van Papoea's) zijn gearres teerd. Uit het geval Tepih blijkt inmiddels wel dat de in Nieuw-Guinea woonachti ge Indonesiërs een gevaar voor de vei ligheid van Nieuw-Guinea zouden kun nen worden. Als regel zijn deze uit In donesië afkomstige mensen voor Indo nesië. Men kan eigenlijk moeilijk an ders verwachten. Ze zijn bovendien vaak beter ontwikkeld dan de Pa poea's in hun omgeving en kunnen trachten die onder hun invloed te bren gen. Hoe groot dat gevaar is laat zich moeilijk beoordelen. De Nederlanders zijn hier zeker populair bij de bevol king, maar dat hoeft een pro-Indonesi sche gezindheid bij een deel ervan niet uit te sluiten. Onderlinge tegenstellingen spelen er ook een rol bij. Zo wordt gezegd dat de bevolking van Biak pro- Nederlands is en dat die van Seroei dus pro-Indonesisch is. De Biakkers en Seroeiers (beide eilanden liggen ten noorden van Nieuw-Guinea) zijn het nu eenmaal van oudsher altijd in alles met elkaar oneens. Er zijn overigens wel meer plaatsen waar het bestaan van een pro-Indonesische groep be kend is: Merauke, Sorong en Fakfak bijvoorbeeld. Hoe sterk die groepering is laat zich echter moeilijk peilen: perslot van rekening hoedt de pro-Indonesische groep zich er doorgaans wel voor open lijk voor haar opinie uit te komen en bovendien willen in een onderontwik keld land opinies nog wel eens wisselen naar gelang de omstandigheden. Tekenend is intussen de houding van de Parna (de Partai Nasional, waar van ook de in Leiden studerende Pa poea-student Kirihio, die laatst onver wachts een bezoek aan Indonesië bracht, lid is), die besloten heeft zich achter het plan-Bunker te scharen, mits de Papoea's maar een zekere zeggenschap houden. De houding van de Parna heeft voortdurend van een zeker opportunis me getuigd, dat het haar leiders nog wel eens moeilijk maakt naar twee kan ten de houding van de Parna recht te praten. Zo verscheen in de Nieuw-Gui- Koerier onlangs een intervieuw met Parna-voorzitter Bonay waarin hij Ne derland beschuldigde van allerlei din gen die na de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië fout zijn gegaan. Maar in enkele ingezonden stukken zwakte hij later zijn verklaringen weer belangrijk af. De Parna gaat dus echter akkoord met overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea van Nederland aan In donesië, zij het dan ook dat men be paalde garanties voor de Papoea's vraagt. Er zijn er stellig meer hier, die er zo over denken. En er zijn ook groe peringen, die deze ontwikkeling met be zorgdheid volgen: de Tugunesen bij voorbeeld, een kleine fel anti-Indone sische groep, die b{j de soevereiniteits overdracht hierheen gekomen is. Voor dien vormde zij een besloten christen gemeenschap in een plaatsje nabij Dja karta. Deze groepering heeft nu reeds toestemming gevraagd en gekregen om zodra er verandering komt in de status ven Nieuw-Guinea naar Surina me te mogen verhuizen. Evenais de Parna dekken zij zich voor de toe komst. UTRECHT, 18 mei Het college van B. en W. heeft de raad een werk- krediet van tien miljoen gulden ge vraagd voor de financiering van civiel technische werken in het on'worpen universiteitscentrum, en voorts een krediet van drie miljoen gulden voor de bouw van twee viadukten in de spoorbanen Utrecht-Amsterdam en Utrecht-Gouda en voor het verhogen van de spoorbruggen over het Amster dam-Rijnkanaal. aan deze vergroting van de doorvaarthoogte verleende de minister van Verkeer en Waterstaat onlangs prioriteit. anneer een middelbaar scholier vliegenier wil worden, kan men er in vele gevallen van op aan, dat het een voorbijgaande be vlieging is. Maar van iemand, die zegt, dat hij op de middel bare school al van plan was om „beroepsbestuurder" te worden, mag verwacht worden, dat hij een bewuste beroepskeuze heejt gedaan. Om van een jongensgril te spreken ligt het beroep van „beroepsbestuurder" niet alleen te weinig voor de hand, maar is het ook niet spectaculair genoeg. „Misschien zit het besturen me in het bloed," zegt mr. H. J. J. Leenen, die met ingang van gisteren is benoemd tot secreta ris-generaal van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis. Het is althans opvallend, dat hij als scholier reeds bestuurde, d.w.z. bestuurslid was van de schoolvereniging. Nadien, als student te Utrecht, was hij be stuurslid van de r.-k. Studenten vereniging „Veritas" en van het juridisch dispuut. Hij heeft van het besturen in derdaad zijn beroep gemaakt. Reeds kort na zijn afstuderen in 1953 werd hij benoemd tot se cretaris van de Nationale Fede ratie en al spoedig ontwikkelde hij zich tot de rechterhana van de secretaris generaal, mr. J. Th. M. de Vreeze, die gisteren deze functie heeft neergelegd. „Mr. De Vreeze had, dringend behoefte aan een tweede man, zodat ik at spoedig allerlei interessant werk te doen kreeg," aldus mr. Leenen. „Hoewel ik dus doelbewust naar een dergelijke functie heb gestreefd, is het mij toch pas in de loop der jaren volledig duidelijk geworden hoe interessant dit werk is en vooral ook hoeveel er aan vastzit. Studievrienden van vroeger vragen wel eens: wat doe je toch bij het Wit-Gele Kruis? Men heeft er geen idee van welk apparaat voor dit werk nodig is en wat dit in het geheel van de volksgezondheid betekent. Het is niet alleen interessant, maar ook boeiend werk, dat een persoonlijke inzet vergt." Toen mr. De Vreeze in 1956 lid van de Tweede Kamer werd en uiteraard niet meer zijn gehele werkkracht aan het Wit-Gele Kruis kon besteden, heeft mr. Leenen gaandeweg een deel van het werk van de secretaris generaal overgenomen. Hij staat dus niet vreemd tegenover zijn nieuwe functie, al betekent deze verschuiving toch een hele verandering voor hem omdat hij nu de volledige verantwoordelijkheid draagt, zowel op het bureau als in de vele contacten naar buiten, zoals met het ministerie en tal van instanties, organisaties en commissies. Het werk van mr. Leenen schijnt voor minstens drie-kwart praat-werk te zijn, getuige de indrukwekkende lijst van functies, welke lij uit hoofde van zijn taak vervult in allerlei organisaties en commissies, variërend van de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne en de Adviescommissie Verdeling Kinderpostzegelgelden tot het Katholiek Maatschappelijk Beraad en de Adviescommissie Volksgezondheid en Maatschappe^ik Werk van de K.V.P Hij doet het praat-werk graag De omgang met andere mensen, con tacten onderhouden en overleg plegen, het zijn allemaal zaken welke hem van nature gemakkelijk vallen en waarin hij bij zijn voorganger een gedegen scholing heeft ontvangen. De belangstelling van de nieuwe secreta ris-generaal in 1929 te Venlo geboren gaat overigens niet alleen uil naar het externe contact. Minstens even belangrijk vindt hij het werk van de interne plan-commissie, welke zich bezighoudt met het structuur-vraag stuk van het Wit-Geie Kruis. „Wij willen komen tot een totale visie op ons hele werk," zegt hij. „Volgend jaar hopen wij op ons congres met een uitgewerkt programma te komen, waarin antwoord gegeven wordt op vragen, welke voor ons werk levensvragen zijn, zoals de integratie van de artsenwereld in het werk van de kruisverenigingen en de verhouding tot de ziekenfondsen, de ziekenhuizen, het maatschappelijk werk enz." Wat doet een beroepsbestuurder in zijn vrije tijd? Knutselen? „Helaas niet veel meer," zegt mr. Leenen, die ook thuis in de Marislaan te Utrecht altijd wel iets om handen heeft. Als het Wit-Gele Kruis hem niet in beslag neemt, is het de Katholieke Artsenvereniging, waarvan hij tweede secretaris is en o.a. het adviesbureau leidt, of het Utrechtse Sint Antonius- ziekenhuis, waarvan hij bestuurslid is. Over geboren bestuurders gesproken! (Advertentie) T'- jfö. .«X i (Van onze verslaggeefster) UTRECHT, 19 mei Dit najaar, in oktober of november, zal de huisvrouw een complete kant en klare diepvries- XM>>Q0QG<1>QCG >000^0 170 kantoren in Nederland maaltijd in een aluminium drievaksbak- je kunnen kopen, dat na korte verwar ming in de oven zander meer gereed is voor gebruik. De fabriek voor com plete diepvriesmaaltyden, de Iglo n.v. te Utrecht onderafdeling van de Unile ver, die reeds op grote schaal deze com plete maaltijden levert aan ziekenhuizen en grote instellingen, heeft de pers met dit produkt in kennis gebracht. Een nieuw produktiegebouw is zojuist gereedgekomen annex vrieshuis. De fa briek heeft een huidige in de toe komst op te voeren capaciteit van tienduizend maaltijden per dag. Het vrieshuis waar een constante tempera tuur heerst van 28 graden onder nul heeft een inhoud van drieduizend ton. Vanuit dit centrale uitleveringsdepot zullen de bevroren maaltijden in alu minium, via 16 landelijke depots, te recht komen bij de veertienduizend Ne derlandse winkeliers die een diepvries kabinet bezitten. De maaltijden van ca. 450 gram, waar bij 100 gram vlees, zullen gemiddeld 2,50 kosten. Er is keuze uit 20 ver schillende menu's, voor het merendeel vlees, groenten en aardappelen. De prijs is lager wanneer grote hoeveelheden tegelijk geleverd worden zoals reeds ge beurt aan ziekenhuizen, instellingen, be drijfskantines, vakantiekampen, passa giersschepen. Met deze nieuwe vorm van industriële dienstverlening op keu- kengebied is geëxperimenteerd in het Diakonessenhuis in Emmen, het Aca demisch ziekenhuis in Leiden, een ge meentelijke kantine in Rotterdam en twee vakantiekampen. Het resultaat is zodanig, dat in opdracht van de fabriek het Bouwcentrum in Rotterdam thans uitzoekt hoe het economisch staat wan neet- ziekenhuizen permanent van deze diepvries-maaltijden in verband met het toenemend personeelstekort gebruik zouden maken. Voor gezinsgebruik zal, zeker aanvan kelijk, het bordje ingevroren eten, in cidenteel op tafel komen, zoals bij ziek te, tijdnood, in weekends en in de va kantie. Maar de toenemende overbelas ting van de huisvrouw, zeker als ze ook buitenshuis werkt, zal het produkt in ons land van lieverlee wel eenzelfde ont vangst geven als in Engeland, Zweden en Amerika. De ingevroren portie blijft gegarandeerd zes maanden goed. Er was discussie tussen de fabrikant en de pers of het voor de consument wel voldoende is als de datum van fa- brikage op het pakje slechts vermeld staat in codenummer, voor de gebrui ker immers maar geheimtaal. HOLLANDIA, 18 mei CJPI) Het gouvernement van Australisch Nieuw- Guinea heeft een totaal verbod op de import van koffiezaad. koffiebonen en koffieplanten uit Nederlands Nieuw-Gui nea ingesteld. Aanleiding hiertoe was de ontdekking van een ernstige koffieziek- te, veroorzaakt door de Afrikaanse kof- fieboonboorder in Manokwari. Vooral van de Weense muziek- en operettefilms kennen wjj het fenomeen van de „weltfremde" mu ziekleraar. De man dus, die .ergens" wel weet dat je niet alle ellende in deze we reld kunt oplossen met Mo zart en de driekwartsmaat, maar die daar, in zijn hart, wel voort durend mee bezig is. Ook hier te lande oestaat het dier bare instituut kennelijk nog steeds. Dit mag ik tot m\jn verheugenis con stateren, afgaande op de oolevems van mijn neef Coen. Hij is een ver dienstelijk violist. Maar nu het puntje bij het paaltje moest komen geef' hij zich toch liever over aan de studie van de geschiedenis. Dat is menselijk. Hij ruilt eenvoudig Jivaidi, riach en maar ook niet weCMFWY SHR DE T Beethoven in voor meer profane, maar ook niet weg te ciiferen perso nen als Julius Ceasar. Alva en dr. Hendrik Colijn. Laatst heeft njj dan ook de viool lessen bü zijn leraar opgezegd. Ver- klarenderwijs voegde hij er aan 'oe, dat hjj zich, om Margaretha van Par ma goed onder de 'oupe te kunnen nemen, geregeld naar een andere stad, in casu Nijmegen zou moeten begeven. Naar mijn smaak s ei een heelal van onbegrepen muziekliefde openge gaan toen die leraar verpletterd ri posteerde: ,.Maar, mijn jongen «ij hebben hier toch óók een TH." UIIHIIIIIÜ'-IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIHIIII (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 18 mei De algemene vergadering van de Vereniging heeft hedenmid- T van Ka tholieke Ziekenhuizen dag als opvolger van de heer J. H. Maenen. die ruim elf jaar deze functie heeft bekleed, tot voorzitter benoemd mr. J. Th. M. de Vreeze, lid van de Tweede Kamer en sinds 1935 secreta ris-generaal van de Nationale Federa tie Het Wit-Gele Kruis. Op diens ver- n be zoek heeft het algemeen bestuur van deze Federatie mr. De Vreeze eervol ontslag verleeend als secretaris-gene raal. Hij blijft echter als vast medewer ker aan de Federatie verbonden met de titel van algemeen adviseur. Bovendien blijft hij bestuurslid, resp. medewer ker van verschillende instellingen op het terrein van de volksgezondheid, o.a. vice-voorzitter van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Tot opvolger van mr. De Vreeze is benoemd tot secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis mr. H. J. J. Leenen te Utrecht, die sinds 1953 als secretaris aan de Nationale Federatie verbonden is geweest. Mr. Leenen. geboren in 1929 te Venlo, vervult namens het Wit- Gele Kruis talrijke functies op het ter rein van gezondheidszorg en maat schappelijk werk, o.a. in het Katholiek Maatschappelijk Beraad, de Adviescom missie Volksgezondheid en Maatschap pelijk Werk van de K.V.P. en het Ka tholiek Centrum Psychische Voor- en Nazorgdiensten. Voorts is mr. P. F. Pulles, sinds 1955 adjunct-secretaris van de Federa tie, benoemd tot secretaris. I Advertentie: Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5