Barok Niet huilen, Marietje! „Seine Magnifizenz" wil stad herbouwen voorbeeld Rotterdam VOETANGELS EN KLEMMEN Bij A.S. HUURVERHOGING naar van De oude Wime droomt in dagelijkse afleveringen van Sissy, een keizerin, en voelt niets voor de saneringsplannen W Sociaal commentaar Het verzet der vakcentrales ZATERDAG 19 MEI 1962 PAGINA 9 Soms denkt Seine Magnifizenz troostend aan Johann Strauss en zijn Schone blau we Donau. Toen de walsenkoning ®jn beroemdste ode ten doop hield, Waren de verwende Weners diep teleurgesteld: der Strauss had ge taald. Sepp en Anton, die nu in bun koffiehuis somber naar het blinkende Italiaanse espresso- tuachien staren, zeggen: der Rai- ber is een cultuurloze barbaar. Weners kankeren veel en harts tochtelijk. Ontzaglijk is de galerij Van groten die zij in extase heb ben bewonderd, niet veel minder ue reeks van genieën die zij kort ®t lang hebben verguisd: van Bruckner tot Mahler, van Sem- jbelweis tot Sigmund Freud. Soms bgt het gewoon aan hun stem- bUrig, aan de kater misschien die *0 na een avond vol koppige Heu- tige-wijn moeten verstouwen, zo- als toevallig met de Schone blau we Donau. En daar kan prof. dr. Poland Rainer, die aan de Acade me voor beeldende kunst met «Seine Magnifizenz wordt aange sproken, zich mee troosten. Deze briljante bouwkundige heeft We- bcn een sanerings- en wederop- b°Uwplan voorgelegd, dat veel te genstand heeft opgeroepen. De te enstanders zijn voor een aanzien lik deel oudere Weners, wier stad b°g immer de keizer van hun ziel Voortreffelijke beoefenaars *un de ironie die zij zijn, honen ze •bet de voor hen onvergetelijke ranz Joseph: „Zeer mooi, het doet buj erg veel genoegen." Immers a s be „alte Herr" iets niet beviel, Placht hij altijd deze formule te &ebruiken sedert de bouwer van v6. Opera aan de Ring zich na de cizerlijke kritiek van kant had Smaakt. In Culemborf Partijbestuur royeert groep P.v.d.A.-leden J Beleg modem - beleg in INTER UNIE Dominion Tar Chemical Company Ltd. Een Canadees industrieel conce. dynamisch expansief veelzijdig 22 mei a.s. eerste verhandeling ter beurze van Amsterdam van certificaten van 10 aandelen. Prijs circa f. 680,- Jong tot oud zijn de Weners ver slaafd aan lezen. Wenen zich van de ergste oorlogs- 0ll Wondingen herstelt en een welvaart gen v'ndt, die voor de thans levende tVep r®Ues ongekend is, glorieert het <JrinL in de glans van zijn historie. Men öitiz starï met gulzige ogen; tien- e6n enden beelden voor ansichtkaarten; Vvej. fdembenemend verleden van een teinf Ö*1 in paleizen en tuinen, in fon- ga ®n en standbeelden, in vier Mozart- t6r®en en vier Schubertgassen, in thea- en „Hier leefde en Uierf-huizen". aii„ onweerstaanbare Schmelz maakt b0nf behaaglijk wat anders een kakel- hais U'?ep van barok, rococo, neo-re- ën rincisme en biedermeier zou zijn. een uan de Weners zelf: elke straat tjörb°^ereBe met Hans Moser en Paul Vr0uiger in bet gezelschap van knappe een .n. -®11 bun dromen: dagelijks këi2pnieuwe aflevering van Sissy, een ie ner'n. De verliefdheid bloeit er in al- 'taWri en a*s °veral de weelde van "ue kastanjes en seringen. Het Overal in de woonwijken vindt men de zestigers en zeventigers aan tafels onafgebroken kaarten om een paar groschcn WENEN IS ZIEK CULEMBORG, 18 mei Een groep P.v.d.A.-leden alhier, die met een eigen lijst deel zal gaan nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen, is door het hoofdbestuur van deze partij geroyeerd. Ook de ondertekenaars van de lijst zijn uit de party gezet. Al lang was er in deze afdeling van de partij oppositie tegen het beleid van de wethouder van onderwijs en openbare werken, de heer C. H. J. Nijhof. De oppositie werd aangevoerd door de hui dige lijstaanvoerder, de heer A. J. Kerk hof. Deze trad vorig jaar samen met de heer H. R. Bezoen uit de Culemborg- se raad, omdat ze het niet eens waren met het beleid van de wethouder. Bij het samenstellen van de voorlopige groslijst werd de gehele zittende raads fractie van deze lijst af gehouden. De fractie kwam er toch nog op, nadat een tiental leden zich van de voorlopige groslijst had teruggetrokken. Het daarna gehouden schriftelijk re ferendum, leverde een overwinning op voor de „groep Kerkhof". De „groep Nijhof" diende daarop een eigen lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in, waarop de gehele zittende raadsfractie van de P.v.d.A. voorkomt, met boven vermelde consequenties. (Advertentie) Morgen maakt pappie je lid van de grote Shell Junior Club. Inlich tingen bij elke Shell-pomp! SHELL Wenen is nog de stad van de Weense burger, die op zondag graag zijn dorpse, grüs met groene kostuum aantrekt en zielstevreden door zijn miljoenenstad wandelt. Zijn dromen zyn rooskleurig en van lang voorbije glorie, steeds een nieuwe aflevering van Sissy, de keizerin, steeds een nieuwe operette om de oude, gemoedelijke Franz Jo seph. Maar de nieuwe generatie ziet Wenen heel anders, als een zieke stad waar men geen huis heeft om te wo nen. De tragiek heerst er evenzeer als de symbolenpracht van een stormachtige historie. Komende week is Wenen het doel van een staatsiebezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en de twee oudste prinsessen. Onze verslaggever HENK SUÈR is met de fotograaf LOUIS VAN PARIDON de koninklyke fami lie vooruit gereisd m het zich ver anderende Wenen te ontdekken. Riesenrad draait naar de voorjaars lucht en het Prater houdt hardnekkig vast aan het plezier. In de bomen is het een soezerig orkest van merels. Op de binnenplaatsen der huizenblokken gljjdt zacht de muziek van accordeon, viool en piano langs de ramen. Het ca rillon van het stadhuis speelt het the ma uit de symfonie met de paukenslag. Vijfvoudig buigt de ober als ge eindelijk van de dubbele mokka en het stuk Sachertaart opstaat. De Wiener Sanger- knaben met hun matrozenpakje en hun tasje met notenbeelden worden door hun papa's in de auto afgehaald van het Augartenpaleis of van de Hofburgkapel waar ze de zondagsmis hebben gezon gen. Kleine meisjes met witte kousen en lakschoentjes maken een reverence als ze een kennis van mama een handje geven. De kranten vertellen dat Lisa della Casa en Anneliese Rothenberger alle harten, benevens dat van Don Giovanni hebben gestolen. De fiaker- koetsier dirigeert het onrustige autover keer om zich heen met de autoriteit van Von Karajan. De stad heeft een sfeer die je naar het hoofd stijgt. Ze ligt er als een prooi voor ver-Egeratiseerde lyriek. Elke nacht is een gespeeld afscheid met een „leise Servus" en elke mor gen een opgewekt „Grüss Gott". De klanken van heel de Balkan vindt men in het telefoonboek en in de na men op de winkelpuien. Er hangt iets onpeilbaars omheen dat doet denken aan Metternichs uitspraak: „Op de landweggetjes buiten Wenen begint Azië". In de kiosken en in de grote koffiehuizen vindt men dagbladen in onleesbare talen. Wat is dat voor een typisch gemeen schapsleven in de volkswijken, waar oude mannetjes onder de bomen aan (Advertentie) N.V. Internationale Beieqgings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag (Van een medewerker) Het schijnt niet erg te vlotten met de plannen van de regering om de aangekondigde huurverhoging door de Kamer aangenomen te krijgen. De behandeling van het wets ontwerp is van week tot week opge schoven en het ziet er nu naar uit, dat het wel royaal de tweede helft van juni zeiI worden vóór de Kamer gele genheid krijgt zich terzake uit te spre ken. Er zijn mensen die dit ernstig be treuren, er zijn er ook die het hele maal niet erg zouden vinden, wanneer de behandeling nog een aantal maanden op zich zou laten wachten. Tot de eer ste categorie behoren vanzelfsprekend vele huiseigenaren, die niet alleen, wat overigens volkomen begrijpelijk is, gaar ne hun inkomen zien stijgen, maar ook wel serieus beter in de gelegenheid wil len worden gesteld om hun woningbe- zit beter te kunnen onderhouden. Dit is een van de aspecten van de huurver hoging, dat zeker niet mag worden on derschat. Weliswaar klaagt menige huurder, dat de verhuurders niets doen, maar wie de zaak eens wat nauwkeu riger nagaat, merkt, dat dit nog wel meevalt. Aan heel wat vooroorlogse woningen is de paar laatste jaren modem com fort toegevoegd, ofwel zij zien er in een betere staat van onderhoud uit dan een aantal jaren geleden. Wie op de eerste plaats de vertra ging in het totstandkomen van deze huurverhoging betreurt, is, zoals te be grijpen valt, de Rijksoverheid. Zij streeft ernaar om de onrechtvaardige, immers onjuiste, verhouding in het huurniveau van vóór- en na-oorlogse woningen zo snel en zo dicht mogelijk bjj elkaar te krijgen. En de tweede doelstelling is: zo snel mogelijk te ko men tot afschaffing van huursubsidies Ftet missen: bij elk nieuw flatgebouw een gevelsteen en iets wat men soms een kunstwerk kan noemen. lange tafels klaverjassen om een paar groschen, waar kinderen hun vaders tussen de volkomen verdiepte toeschou wers zoeken? En iedereen is verslaafd aan het lezen als aan een geheimzinnige ziekte. Onbeweeglijk zitten er tientallen in de ontelbare uitleenbibliotheken, on beweeglijk zit avonden achtereen het meisje in een espressobar met een dun boekje in haar hand terwijl jongens zich zouden verdringen om haar te mogen vrijen, onbeweeglijk zitten mannen en vrouwen met boeken in parken, met kranten en tijdschriften in restaurants en koffiehuizen. In de trams hangt zelfs tijdschriftlectuur te grijp. Wat ze lezen is niet Grillparzer, Schnitzler en zelfs niet Stephan Zweig's Die Welt von ges- tern, maar wel het uitgesponnen ver volgverhaal van een groot moordproces in München en wel over de aanklacht die Paul Hörbiger tegen zijn ex-vrien- din heeft ingediend, en wel over de grote boksmatch tussen Laszlo Papp en Christensen. En Wenen danst nog altijd, want dat kan het niet laten. Het danste tijdens de belegering van de Turken, tijdens het Congres waarbij ,'s werelds machtigsten over het lot van Europa beslisten. Men heeft eens berekend dat tijdens de bezetting van de stad door Napoleon een kwart van de Weense bevolking danste. Zij had daartoe onder andere de beschikking over Apollon, dat als onderdeel van een geheel complex 28 danszalen telde. Behalve Apollon waren er meer dansgelegenheden waar aan een aparte afdeling voor bevallin gen verbonden was, aangezien de aan staande Weense moeders in hun dans woede wel eens te laat merkten dat voor haar het uur geslagen had. Men mag niet verwachten dat polka, wals en Landler nog hoogtij vieren, neen, het is de Amerikaanse swing die ook daar het jongvolk te pakken heeft, en het zijn de internationale toppers die er uit de juke-boxes klinken. Wenen is con servatief, de vrouwen zijn minder gauw geneigd tot de extravagances van de laatste mode, maar het is toch nauwe lijks minder modern dan elke andere wereldstad. Zie maar naar de vrouwen en haar gevarieerde- elegante kapsels. Zo is de sfeer van Wenen vol be goocheling. De Amerikaanse toeristen die met een verrekijker zaterdagavond naar Hilde Güden in de Opera heb ben gekeken, zoeken zondagsmorgen door hun kijker naar eenzelfde won der op het altaar van de Stephanus- dom. Het is een bizarre begoocheling. Met blote bovenlijven werken bouw vakarbeiders tussen het barok van een paleis-achtige ruïne. Men hoort veel lachen van jongens en meisjes op de banken en stoeltjes in de par ken, maar waar men ook kijkt, het zijn altijd weer de stille, droefgees tige vijftigers, zestigers en zeventi gers die in het beeld de toon aange ven. Soms denkt men meer honden op straat te zien dan kinderen. Zielige honden met muilkorven, met hun riem vastgemaakt aan een haakje aan de winkeldeur, terwyl de baas of de mees teres boodschappen doet. Na verloop van tijd draait de begoocheling uit op een teleurstelling als men geprobeerd heeft in nader contact te komen met de Wener, die zo Gemütlich heet te zijn als de Hollander puriteins. Wellicht moet hij per se flink van de Heurige hebben gedronken om los te komen, maar in een gewone ontmoeting geeft hij vaak blijk van een onaantrekkelijke burgerlijkheid, die gespeend lijkt van menselijke interesse voor de ander, die onderdanig wordt bij fooien, die tot vals sentiment verschrompelen kan als hij zich uitspreekt. Maar, gelukkig, kan de Wener ook heerlijk zorgeloos zijn, zingt hij, werkt hij hard zonder zijn plezier te verliezen, is hij trots op alles wat Weens is en vergeet hij niet te leven, al is het soms met de mythe van het verleden, waarvan hij slechts het roos kleurige bewaart in een gouden medal- jon. De oudere Weners hebben tussen '32 en '55 angsten en lijden gekend, onder een zo voortdurende beklemming, dat dit niet zonder spoor gebleven kan zijn. En waarschijnlijk is het herstel van nu een wonder van menselijke veer kracht, een triomf van de Weense geest. enen is ook nog de stad van het overal afbladderende pleister werk, van rotte plekken in ver vallen straten. De mooie stad is ziek aan vele kanten. De criminali teit, de zelfmoordaantallen, het conflict tussen ouders en kinderen, de gevallen van vruchtafdrijving, het alcoholisme het sterfteoverschot, het percentage (2-! pet.) echtscheidingen getuigen van een ontstellend drama tegen het pronkende decor tussen Hofburg en Schönbrunn De stad zelf, het stedebouwkundig mi lieu is er schuldig aan. Terwijl Wenen architecten en stedebouwkundigen uit de gehele wereld kan verbluffen met zijn schitterende hoekjes en vergezich ten, zijn rijkdom aan atmosfeer, is he: ook nog een stedebouwkundige horreur. Grondspeculaties hebben verwoestingen aangericht met verregaande gevolgen, zoals langs de Donau welker zuidelijke oever een afstotende troep van indus triële bedryven vertoont, zoals in het Wiener Wald dat verbroddeld wordt in een torenhoge kantoorflat beziet de toerist het stadspanoram Stefjel", de toren van de Stephansdom, in het centrum kleine volkstuintjes met sjofele optrek jes, zoals in die vele buurten waar geen sprankje zon kan doordringen. We nen is een verzameling bijeen getrok ken, maar nogal uiteenliggende dorpen, waar de mensen soms twee-en-half uur dagelijks moeten reizen om *aar hun werk te komen. Maar het ergst mis schien zijn de consequenties van de wo ningnood, die al meer dan een halve eeuw zulke afmetingen heeft, dat men nauwelijks meer kan hopen op een op lossing. Het bevolkingsaantal is al tien tallen jaren onveranderlijk op ongeveer 1,7 miljoen mensen blijven staan. De ziekte van Wenen is het grote verdriet van velen, en dan zeker ook voor prof. Rainer, de stadsbouwmees ter die naar een verbetering streeft op grote schaal. Men mag hem niet verwijten dat hij een barbaar is, want hij stelt juist alles in het werk om de vele historische en kunstzinnige trekken van de stad te bewaren en nieuwe glans te geven. Hij wil d- erg- ~te drukte van het verkeer wegheb- ben uit het centrum binnen de ring n hij wil voorkomen dat nog meer van die absurde hoogbouwgevallen in de oude stad verrijzen. En de Donau wenst hij in het stadsbeeld op te ne men. Maar nu de stad toch eenmaal het lot van een geplukte pauw heeft ondergaan, wil hij ook uitbreken om de knelpunten voor het verkeer vrij te maken, de schrikbarende verkeerson veiligheid in te tomen, de bevolkings dichtheid spreiden, de stank en het lawaai laten optrekken en de zon over al laten binnendringen. Prof. Rainer is een groot bewonderaar van de we- deropbouwstyl van Rotterdam en hy zegt ook dat hy er vele elementen aan heeft ontleend voor zjjn hervor mingsplannen. Hij wil in de buitenwij ken nieuwe centra laten ontstaan, voor verschillende takken van handel en nijverheid, voor overheidsinstanties en voor de universiteit. Ook zijn ont worpen woonwijken zijn heel helder en aantrekkelijk, met alle ruimte voor de kinderen, met een afwisselend beeld dat wel hemels afsteekt hy die vaak afschuwelijke kazernewoningen met hun „Emenfchaler-bouwstyl" van kleine ramen, opeengepakte kamers, slechte materialen, abominabele hy giënische voorzieningen (talloze woon gebouwen hebben slechts één kraan voor gemeenschappelijk gebruik op de gangtrap en één w.c. voor gezamen lijk gebruik). De weerstand die prof. Rainer heeft opgeroepen is op het eerste gezicht on begrijpelijk Men kan zich misschien nog indenken dat oudere Weners met hun conservatisme en hun heimwee naar de voorbije glorie Seine Magnifi- zens niet meer kunnen volgen. Hun zoe te mijmeringen zijn nog by Franz Jo seph die weliswaar een hoogst genoeg lijke oude heer was, met een levensge schiedenis die alle oprechte harten doet breken, maar in het wat verantwoor delijken denken was hij de benepenheid zelf. Doch er zijn ook anderen die prof. Rainer woedend belagen, onder de ge meentelijke bestuurders, de politiekelin- gen, de grondspeculanten, de architec ten die van pompe houden en de ideo logen die het geheiligde individualisme van de Wen»r prediken. Naast nieuwbouw ook trieste ruïnes. en zal de socialistische stadsbe stuurders, zoals met name bur gemeester Franz Jonas wiens naam trots en veelvuldig prijkt in alle nieuwbouwwijken van de stad als de legger van de eerste steen, en het raadslid dr. Mandl hogelijk moe ten prijzen om wat zij voor de stad doen. Om de tienduizenden menswaar dige woningen, ook al zy'n ze zelfs voor onze begrippen erg klein. Om de in drukwekkende voorzieningen die dr. Mandl treft voor de geestelijke en li chamelijke gezondheid. Voortreffelijke scholen, waar gratis maaltijden en boe ken verstrekt worden, hoog gekwalifi ceerde onderwijzers, beeldende kunst voor iedereen te koop, gratis concerten voor de schooljeugd door de Philhar- moniker, het Weense Volkstheater als geregelde gast in de voorsteden, een zeer intensieve stimulering van de gro te medische traditie, zwembaden, sport velden, sportzalen, speeltuinen in over vloed, overvloedige steun aan jonge kunstenaars, het hoort allemaal bij de activiteiten die van hogerhand aange wakkerd of opgezet zyn. Maar soms merkt men al te duide- 1 ijk een politieke tendens, die aan het geheel met ten goede komt. Met een zeker dogmatisme worden de vernieu wingen doorgevoerd. En vaak krijgt dat in de nieuwbouwwijken vormen die lachwekkend zijn. Al die gevelstenen met de naam van de stadsbestuurders, die onvermydelijke, maar lang niet al tijd geslaagde kunstwerken bij of aan de flatgebouwen en die bevolkingsop bouw van buurten naar gunstige kies districten zijn toch erg verdacht. Zo lang men nog met een stad te maken heeft, waar tienduizenden gezinnen geen huis hebben, waar jonggehuwden tien ;aar op een woninkje van één kamer met een keuken moeten wachten, mag men wellicht niet te hoge eisen stellen. Maar dit soort Spielerei is bij het al lang in levensgevaar verkerende Wenen misdadig. HENK SUÊR teneinde de woningen te kunnen verhu ren tegen een z.g. kostprjjshuur. Dit zijn beide op zich gezonde doelstellin gen, en als een huurverhoging tot de bereiking ervan kan bijdragen, zou het bepaald niet verantwoord zijn zich er tegen te verzetten. Maar daar ligt nu juist een van de knelpunten. Tegenstan ders van de huurverhoging zijn niet op de eerste plaats de werknemers, die in de gesubsidieerde of vooroorlogse hui zen zitten. Het laat hun vrij onverschil lig of er iets meer huur moet worden betaald, omdat immers toch elke ver hoging wordt gecompenseerd, waardoor zelfs in vele gevaUen, tengevolge van de over-compensatie, nog een geringe stijging van inkomen ontstaat. Van heftige protesten uit de kringen van zelfstandigen tegen een huurverho ging van 10 a 12 pet., dat zijn dus zij. die niet voor een compensatie in aanmer king komen, is ons tot op heden niet veel gebleken. n toch is een ernstige vertraging in de afwerking van de procedure opgetreden. Zij wordt veroorzaakt enerzyds doordat nog niet nauw keurig is vastgesteld hoe de compen satie-maatregelen zullen uitvallen voor mensen, die uitkering ontvangen krach tens de sociale verzekeringswetten, an derzijds, omdat merkbaar overleg gaan de is over de vraag of het beoogde doel een dichter bijeenbrengen van de twee huumiveau's en van het huur niveau t.a.v. de bouwkosten, door deze maatregelen wel wordt bereikt. Wij zouden bereid zijn, wat de com pensatiemaatregelen betreft te zeggen: werk maar rustig door. We zijn er, ze ker onder de huidige regering, aan ge wend, dat de zwaksten onder cms niet worden vergeten. Maar als we de af wijzende houding van de samenwerken de vakorganisaties goed hebber begre pen dan verzetten deze zich tegen een huurverhoging om twee redenen. De eerste is, dat een nieuwe huurverho ging het gestelde doel niet dichter be nadert. Hier ligt een meningsverschil tussen de minister en de vakcentrale. De minister zegt dat de stijging var. de bouwkosten het effect van de huurver hoging wel iets heeft verminderd. De wetenschappelijke oureaus van de vak beweging becyferen echter dat dit ef fect voor zeker 75 pet ongedaan is gemaakt door de stijging van de bouw kosten. Nu is er in het land merkbaar de vergissing ontstaan, dat, omdat de Stichting van de Arbeid een eenstem mig oordeel uitsprak over het toeken nen van een compensatie, dit ook bete kent dat diezelfde Stichting unaniem voor huurverhoging zou zijn. Nee, het advies luidt: „als er toch huurverho ging moet komen, dan zo en zo de compensatie". Indien nu de beoogde huurverhoging niet, althans niet vol doende, tof het beoogde doel leidt, dan moet men zich de vraag stellen of de andere kant van deze medaille n.l. de loonsverhoging met IV» pet. met een minimum van 2,25 per week, niet een te zwaar offer vraagt van onze socia le economie. Met name van de zijde van de Katholieke Arbeidersbeweging is na het akkoord van Wassenaar, aan gedrongen op de grootst mogelijke voor zichtigheid op het gebied van de loon ontwikkeling en van de investeringen. Hoe men de zaak nu ook draait of keert, de voorgestelde compensatie maatregel betekent een opwaartse druk op het loonkostenpeil. Ook indien men aanvaardt, dat de werkgevers hebben toegezegd deze compensatie uit de be- drjjfswinsten te zullen betalen Zeker by de K.A.B. bestaat dus beduchtheid, dat de doorvoering van de huurverho ging een ongunstige invloed zal hebben op onze nationale economie. Niemand minder dan de president van de Nederlandsche Bank waarschuwt in het laatste jaarverslag tegen een al te sterke ontwikkeling. Hy waarschuwt met name voor de verschijnselen, die er op duiden dat we over het hoogte punt van de welvaartsontwikkeling heen zyn in verband met een dalende pro- duktiviteitsstijging, een zekere terug gang in de bezetting van de orderpor tefeuilles, een dreiging van overbeste- ding enz. Het heeft ons eerlijk wat ver wonderd, dat desondanks de heer Hol- trop van mening blijkt, dat het huur verhogingsprogramma van de regering als een minimum program moet wor den doorgezet. Naar onze overtuiging zal de regering veel meer aandacht dienen te schenken aan een stabilisatie van de stichtingskosten van nieuwe wo ningen. In het bijzonder denken we aan de ontwikkeling van de kostprijs van de bouwgrond. Er is bjj vele gemeenten en provincies naar onze mening een te sterke neiging om de kosten voor het bouwrijp maken van de grond op al te korte termijn te laten drukken op de generatie, die er direct gebruik van maakt. Zo kan het gebeuren dat grond, die werd onteigend voor een bedrag van iets meer dan een 1 per m2 na het bouwrijp maken voor 25 a 30 per m2 ter beschikking komt van de wo ningbouw. We erkennen, dat we hier te doen hebben met een ontzaglijk moei lijk vraagstuk en kunnen er daarom begrip voor hebben, dat de openbare behandeling tot wijziging van de huren langer duurt dan de regering had ge hoopt. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9