Op Oranienstein herleeft herinnering aan Nassaus Museum in Diez aan de Lahn w I lichtdruk? .dan r atlas ozalid atlas E Behendige Debré in verdediging van het proces-Salan Advocaten wisten hem niet in het nauw te drijven Moskou-Sof ia felle aanval op het Westen De Gaulle lijdt aan american oph bic Socialisten contra Europese politiek van de president MEDE DANK ZIJ JE MAINTIENDRAP - Thailands opportunisme Spaanse Falange boos op de kerk Deining in de Nederlandse circuswereld Boerderij „om niet EX-PREMIER TREEDT OP ALS GETUIGE KRITIEK VAN GUY MOLLET Gehoorzaamheid is een zedelijke plicht FRANKRIJK Volksstemming over Europese politiek? MAANDAG 21 MEI 1962 PAGINA 6 v:::: 2%, J? -/• (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 21 mei De zaterdag middag gehouden vijfde zitting heeft als het vermoedelijke hoog tepunt van het proces-Salan opge leverd de gebeurtenis waarop men aanvankelijk weinig had gerekend: het verhoor van ex-premier Debré, een van de 132 door de verdedi ging verlangde getuigen. Het hoge militaire Hof had vrijdag, na een uur beraad binnenskamers, tot Debré's dagvaarding besloten als gevolg van, in verband met de bazooka-affaire, zekere insinua ties, die waren vervat in de ver klaringen van ex-minister van justitie Mitterand (laatste jaar van de vierde republiek), die zo juist voor het getuigenhekje was geweest. Deze beslissing van het Hof werd met vertoon van onme telijke voldoening door Salans verdedigers ontvangen. ,on<» [v»T> •;<W5B88SS8IS888i888 M m. Een deel van het kasteel Oranienstein te Diez aan de Lahn is bestemd voor een Nassau-museum, dat woensdag a.s. wordt geopend. (Van onze correspondent in Bonn) oensdag a.s. wordt in tegen woordigheid van Westduitse- en Nederlandse autoriteiten, onder wie H. Ms. ambassadeur in de Bondsrepubliek, jhr. mr. Van Vredenburgh, in Diez aan de Lahn (in de deelstaat Rijnland-Pals) het Nassaumuseum „Oranienstein" ge opend. Dit in het kasteel Oranien stein ingerichte museum zal namens het dagelijks bestuur van de Stich ting Je Maintiendrai die zich wijdt aan de instandhouding van monu menten die aan het geslacht Nassau herinneren te Delft worden over genomen door voorzitter mr. dr. K. P. van der Mandele. Het Nassau- museum} in vijf vertrekken van het kasteel Oranienstein is gewijd aan de geschiedenis van dit slot en zijn voor malige bewoners uit het geslacht- Nassau. Het museum leeft in coëxis tentie met de Westduitse „Bundes- wehr", die de staf van de 5e tank divisie eveneens in het kasteel Ora nienstein heeft ondergebracht. In Thailand bevinden zich duizend Amerikaanse infanteristen en acht tienhonderd Amerikaanse mariniers. De aanwezigheid van deze eenheden is een uitvloeisel van het Zuid-Oost Aziatische Verdrag, dat in september 1934 in Manilla werd gesloten, twee maanden na de Geneefse conferentie over Indo-China. Dit militaire pact werd behalve door Amerika en Thai land ook ondertekend door Engeland. Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan en de Philippijnen. Washington zou graag zien, dat ook andere leden van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie troe pen stuurden naar Thailand, omdat Amerika nu door Moskou en Peking beschuldigd wordt van kolonialisme. Die andere ZOAVO-leden hebben zich allen met uitzondering van Frankrijk in principe bereid ver klaard symbolische eenheden af te staan aan Thailand, maar de regering in Bangkok heeft hun nog niet om steun verzocht. Maarschalk Sarit Tha- narat, de premier van Thailand, is BUITENLANDSE van mening dat zijn .eigen strijd- KRONIEK krachten, met y steun van de Ame rikaanse soldaten, sterk genoeg zijn om weerstand te kunnen bieden aan een eventuele communistische invasie-poging van uit het aangrenzende Laos. De Amerikanen willen voorkomen dat de communistische beweging in Laos zich verder over Zuid-Azië ver breidt. Zij hopen dat in Laos een neutraal regime gevestigd kan wor den, en dat Thailand nauw verbon den blijft met het Westen. Maar kan Amerika op Thailand vertrouwen? De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft vorige week voor speld, dat de Thailanders op zeker ogenblik de Amerikanen zullen ver drijven. En Mao Tse-toeng verklaar de onlangs, dat Thailand spoedig een neutraal land zou zijn. Men kan deze uitspraken gemakkelijk als com munistische propaganda betitelen, maar dan verliest men uit het oog dat er jnderdaad historische rede nen zijn om te twijfelen aan de Thai- Iandse betrouwbaarheid. Prins Si- hanoek van het neutrale Cambodja zegt, dat de Thailanders opportu nisten zijn, en dat zij onmiddellijk de zijde van de communisten zullen kiezen als zij zien dat het Westen in Zuid-Azië terrein verliest. Nu moet men Sihanoeks opmerking met een korreltje zout nemen, omdat Chmbodja in een grensgeschil is ge wikkeld met Thailand, maar van op portunisme is Bangkok inderdaad niet vrij te pleiten. Thailand is het enige land in Zuid- Oost Azië dat nooit een kolonie van het Westen is geweest. Het lag tus sen de koloniale bezittingen van En geland en Frankrijk, en het speelde deze beide mogendheden handig te gen elkaar uit. In de Tweede We reldoorlog koos Thailand de zijde van Japan, en later zocht het aansluiting bij het Westen. In tegenstelling tot de andere volkeren van Zuid-Oost- Azië hebben de Thailanders geen anti-koloniale complexen, maar zij hebben ook geen sterk politiek be sef. (Het volk liet de politiek vooral aan de militairen over). De laatste tijd zijn er echter aanwijzingen, dat het communisme zekere aantrekkings kracht uitoefent op de massa van het volk. Het huidige Thailandse bewind is nog uitgesproken pro-Amerikaans, maar de banden met het Westen zijn nog maaT zeer recent en de ver bondenheid heeft geen hechte histo rische basis. Als de Amerikanen ge noodzaakt zijn lang met hun troe pen in Thailand te blijven zou inder daad alsnog een anti-kolonialisme kunnen ontstaan. TELEFOON» 0X0 133910. 01896 3344 Het Slot Oranienstein werd tussen 1672 en 1684 door een bouwmeester git Mainz gebouwd op de restanten van de muren van het vroegere Benedik- tijnenklooster Dierstein, in opdracht van Albertine Agnes, prinses van Oranje, weduwe van Wilhelm Friedrich, vorst van Nassau-Diez. Albertine Agnes was de kleindochter van Willem de Zwijger en dochter van prins Frederik Hendrik en diens echtgenote Amalia van Solms- Braunfels, die samen ook het „Huis ten Bosch" bü Den Haag lieten bou wen. Drie van Albertine Agnes' zusters, die met Duitse vorsten waren ge trouwd, lieten ook kastelen Douwen, die de naam „Oramien" (Oranje) kre gen. Louise Henriette, gravin van Nas sau en gemalin van Frederik Willem, keurvorst van Brandenburg, stichtte het slot Oranienburg bij Berlijn, ge dacht als Nederlandse kolonie. Zij was zeer gehecht aan de Nederlandse cul- Advertentie) tuur en omringde zich met Nederland se kunstenaars en geleerden. Henriette Catharine, gemalin van de vorst van Anhalt-Dessau (de „OudeDes- sauer") liet bü Dessau het sdot Ora- nienbaum bouwen. Maria tenslotte, de gemalin van de palsgraat van Simmern liet Oranien- hof bij Bad Kr|uznach neerzetten. Tussen 1696 en 1709 werd het slot Oranienstein bij Diez door Amalia van Anhalt, de weduwe van Hendrik Ca- simir II, vorst van Nassau-Diez, stad houder en kapitein-generaal van Fries land en van ètad en land van Drente uitgebreid volgens plannen van de Franse bouwmeester Daniel Marot. Marot was een naar Nederland uit geweken Hugenoot, die veel voor het Huis Oranje-Nassau heeft gebouwd. De uiteindelijke vorm van het „Huis ten Bosch" is er o.a. door Marot aan ge geven. Tussen 1801 en 1806 was Slot Ora nienstein de laatste woning van de door de Fransen verdreven erf stadhouder van de Verenigde Ne derlanden Willem V prins van Oran je en Nassau en zijn gemalin, prin ses Wilhelmina van Pruisen. Willem V stierf op 9 april 1806 in Bruns- wpk, toen hü daar op bezoek was bü zün dochter Louise, erfprinses van Brunswük. Zijn stoffelük overschot werd in Brunswijk bijgezet. Pas in 1958 werd het overgebracht naar de Nieuwe Kerk in Delft en bügezet in de graf kelders van het Huis van Oranje. Tot 1866 bleef Slot Oranienstein woon plaats van de opeenvolgende hertogen van Nassau. In dat jaar werd het een militaire academie en dat is het tot 1918 gebleven. Na de Eerste Wereld oorlog werd het slot door de Fransen bezet. Interventie van prominente Ne derlanders leidde ertoe, dat het in 1926 door de Fransen werd ontruimd, waarna op de tweede verdieping met Neder landse financiële en culturele steun het „Nassause Heimatmuseum" werd inge richt, dat in 1929, ter gelegenheid van het 600-jarige bestaan van het stadje Diez werd geopend. Dit museum werd in 1940, toen de Tweede Wereldoorlog goed op gang begon te komen, over gebracht naar de oude burcht in Diez. In 1945 werd het slot wederom door de Franse bezettingstroepen betrokken en zpn militaire bestemming heeft het sindsdien niet meer verloren. In 1956 trokken de Fransen weg, maar inmiddels was de Westduitse regering begonnen met de opstelling van haar eigen strijd- krachten, die als „Bundeswehr" thans een onderdeel vormen van de N.A.V.O. Het stond enige tijd leeg. *n oktober 1959 deelde de Westduit se minister van defensie, Strauss, de Stichting Je Maintiendrai mede, dat hij gaarne bereid was om het slot. Oranienstein wederom een waar dige bestemming te geven, ook al zou hij er om militaire redenen niet geheel afstand van kunnen doen. Het slot was nl. bestemd voor het stafkwartier van een divisie. Een vüftal historische par terre-vertrekken door de Stichting Je Maintiendrai in samenwerking met het „Nassause Heimatmuseum" in Diez opnieuw ingericht alsmede de slot kapel op de eerste verdieping en een gedeelte van de slottuin zullen voor het publiek worden opengesteld ter be zichtiging. Het openbare deel van het Siot Ora nienstein zal aan de Stichting Je Main tiendrai worden overgedragen door Mi- nisterial-direktor Gumbel van het West duitse ministerie van defensie in Bonn. Tijdens deze plechtigheid op 23 mei zullen de landsconservator van Rün- land-Pals, dr. Bomheim en Regierungs- bau-direktor Adam voordrachten hou den over de cultuurgeschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau en over de restauratie van het slot. Dr. Van Lutter- velt van de Stichting Je Maintiendrai spreekt over de band tussen het Huis van Oranje en het slot Oranienstein. De Nederlandse en de Westduitse vlag zullen naast elkaar op het slot wappe ren. MADRID, 21 mei (UIT) In Ma drid en Bilbao circuleerden gisteren pamfletten van de H.O.A.C., een katho lieke arbeidersorganisatie, waarin op de stakers een beroep werd gedaan te blijven aandringen op betere lonen en erkenning van het stakingsrecht. Het pamflet, dat het bisschoppelijk imprimatur droeg, wordt in Spaanse kringen beschouwd als een nieuw be wijs voor groeiende onenigheid op hetl sociale vlak tussen de regering in Ma drid en de progressieve elementen van het katholieke vólksdeel, die worden gesteund door een deel van het Episco paat. De regering in Madrid blijft intussen arrestaties verrichten. Onofficieel schat men het aantal güzelaars in regerings handen op duizend. Driehonderd men sen zouden zün gedeporteerd uit hun woongebieden. De dagbladen en de ra dionieuwsdienst geven over de arbeids onrust geen bferiehben door, die de waar heid van de toestand benaderen. Aangezien een deel van de katholie ke kerkelüke hiërarchie zich openlijk solidair met de stakers verklaart, meent men te mogen aannemen dat de sta kingen nog zullen voortduren. De organen van Spanjes enige poli tieke beweging, de Falange, hebben de Spaanse kerk aangevallen met het mo tief, dat burgerlijke gehoorzaamheid een zedelüke plicht is. Advertentie (Advertentie) naast de tekenkamer...efficiënt in iedere administratie Mercuriusweg, tel. 01730-31144 X reprochemische industrie voot beginnende pi'lP" stoo tuchtig» PARIJS, 21 mei (UPI) President De Gaulle overweegt een volksstem ming in Frankrijk te houden over zün plannen betreffende de Europese een heid, aldus is zondag in regeringskrin gen in Parüs verklaard. r is weer deining in de oircus- wereld. Nu is dat op zich niet zo bijzonder, want in deze kring zyn de gemoederen nu eenmaal licht ontvlambaar. Maar ditmaal is de opwinding wel erg groot. Het gaat over het seizoen 1963, waarin een complete circuschaos dreigt. Vast staan dan reeds de toernees van het nationale circus Tony Boltini en de terugkeer van het Duitse reuzen- circus Krone. Maar het ziet er naar uit dat het hierbij niet zal blijven. Omdat eind dit jaar het EEG-verdrag in werking treedt, kan elk circus dat daar zin in heeft ons land binnen komen. Het ministerie van sociale zaken mag hen, ook al zou zij dat willen, de vergunningen niet weige ren. En ziet, afgezien van de reeds vaststaande concurrentie, waarbij mogelijk in Schevenlngcn nog circus Strassburger en verder het kleine circusje Belli komen, heeft zich reeds aangekondigd: het Duitse circus Sa- rassani, een grote naam dus, zoals men bemerkt, maar dat blijkt nu juist het tere punt. Sarassani is een eircusnaam die tot de verbeelding spreekt, een naam vol van de herinneringen aan het meest beroemde circus dat Europa heeft gekend. Directeur Hans Stosch-Saras- sani was er de grote man van. Hij bouwde een wereldvermaard bedrijf op en had daarin zelf een topnummer als de betoverende witte maharadja met zün fameuze olifanten. Maar men weet het: Sarassani is in Zuid- Amerika op een tragische wijze ten onder gegaan, zo volkomen failliet en over de kop, als een circus maar kan overkomen. De grote Hans Stosch- Sarassani is in 1934 te Sao Paolo volkomen ontluisterd gestorven. Maar zün tentmeester Fritz Mey heeft doorgezet, is opnieuw begonnen en heeft aan zün kleine circus de wereldvermaarde naam Sarassani verbonden. En naar het schijnt heeft hij daarvoor aan verre nabestaanden van Sarassani een zekere familie Brandt in Hamburg, het nodige be taald. Naar wü van de Nederlandse cir cus-manager Jan Kersten vernamen, is hier sprake van een namaak-Sa- rassani, een schamele imitatie van een groot circus, door een bedrijfje dat elk jaar paarden en wagens moet huren en huist in een oude tweede hands viermaster. Deze tent behoorde een aan Plötz Althoff, die er zonder veel pretenties mee rondtrok. Bü een geweldige storm sloeg het ding tegen de grond. Plötz Althof beeft de tent niet meer opgebouwd. Hij verkocht haar aan Fritz Mey, de voormalige tentmeester van Sarassani. Deze nu heeft voor het volgende seizoen zün komst aangekondigd. Hü heeft daar- bü zün belangen in handen gelegd van de voormalige Nederlandse cir cusdirecteur Jos Mullens, die de toer- nee moet voorbereiden. Dat wordt bus straks dringen bü de verschillende gemeenten en met dat vooruitzicht zün de Vereniging voor de belangen van het Nederland se circus en de Haagse manager Jan Kersten in het offensief gegaan. Zü hebben ieder afzonderlijk in een adres aan de gemeentebesturen ge wezen op het gevaar dat er dreigt. De gemeentebesturen namelük, kun nen ieder voor zich wel de noodzake- lüke speelvergunningen onthouden. En daarop wordt nu in de adressen gedoeld, in het belang van het Neder landse circus, dat het toch al niet zo gemakkebjk heeft, blükens de adres sen. Van de heer Kersten komt daarbij het voorstel de toeloop van de buiten landse circussen af te remmen door een jaarlijks contact met de gemeen tebesturen en de directies van Ne derlandse circussen. De heer Kersten vertelde ons dat hü het goede voor beeld heeft gegeven en met Tony Boltini heeft afgesproken voor het vaststellen van Krone's toernee zo veel mogelijk met zijn belangen reke ning te houden. De gemeente Oegstgeest op( per advertentie liefhebber» j4 geroepen voor het zevenu eeuwse voorhuis van een derü gelegen aan de RhÜngeekerK straatweg 91, benoorden de r.K. rj bü de Leidse buurt. De boet wordt in een nadere toelichting de belanghebbenden „om niet ffej geboden, maar deze dient daarwJ rekening te houden, dat de fn kosten 40.000 gulden bedragen en de kosten voor de restauratie l( geschat komen op 60.000 gulden. v advertentie is het gevolg vaIL-gst' controverse in de raad van geest, waar deels werd aangedrc» op sloping, deels op behoud van jjj zeer zeldzame hofstede. De vr jjt vaderen hebben toen besloten. L# men zou trachten belangstelt „„f aan te trekken. Dit is thans middel van een annonce gesent De Rijksdienst voor Monument zorg heeft te kennen gegeven, jjj het bouwwerk zowel historisch jje{ architectonisch van belang is. -j-. pand staat echter niet op de m A mentenlüst zodat h,et ook niet is of bü eventuele restauratie ,etj sidie wordt verleend. De boerst zal praktisch in het midden van „j, uitbreidingsplan aan de RhijngeeS{5, straatweg met eengezinswoning, park en sportvelden komen te "P\p De oppervlakte van de grond draagt 1400 vierk. meter. hei Olifantenshow in een circus. Allesbehalve Is echter bewaarheid ge worden wat de traditionele advocaten van de Franse ultra's en activisten sinds lang hadden uitgebazuind: dat ais zü Debré ooit als getuige te pakken zou den krijgen, z(j hem voor eens en voor altijd zouden „afmaken". Volkomen meester van zichzelf, ontspannen, en in het geheel niet benauwd wist de ex- premier zaterdagmiddag partij te ge ven op een manier, waarmede de ver dediging byzonder weinig haar voor deel heeft kunnen doen. Uit hetgeen Debré gedurende twee uur onder ede naar voren bracht, lich ten wü het volgende. Wat betreft de op Salan gepleegde bazooka-aanslag (januari 1957): hü was uiterst verwon derd te vernemen dat, volgens de hoofd organisator van de aanslag (Covac) achter de aanslag een samenzwering van politieke personen had gezeten, een zogenaamd comité van zes of van tien, waaronder hüzelf, hoewel op dat mo ment de man die het meest in verband met de „affaire" in opspraak werd ge bracht Soustelle was. In een onderhoud, dat hü met de toenmalige minister van justitie had in de senaat (Debré was senator), had deze hem evenwel ver klaard dat hü al die beschuldigingen niet au serieux nam. De lasterpraat hield echter aan en toen hü, Debré, eerste minister was geworden, was hü het die als de hoofd inspirator gold van het complot ach ter de bazooka-aanslag. Ais minister van justitie in de overgangsregering waarvan De Gaulle premier was had hü ondertussen alles in het werk gesteld om de berechting van de daders van de aanslag zo spoedig mogelük te doen plaats hebben. Tijdens het proces deden zich tal van incidenten voor, waaronder de vlucht van de hoofdschuldige, Co vac. Deze bazooka-affaire kwam, aldus De bré, nadien opnieuw op de voorgrond, nu ter gelegenheid van een atfai're- Mitterand. De heer Mittërand zag zich in de senaat geplaatst tegenover een aanvraag om opheffing van zün parle mentaire onschendbaarheid wegens ..be lediging van een magistraat". De heer Mitterand, zo riep Debré in het geheu gen terug, was de held geweest van een merkwaardig avontuur: een pseudo- aansiag waaryan hü zowel slachtoffer als medeplichtige was. En Debré re kende daarna venünig als volgt met de heer Mitterand af: „Ik denk dat de heer Mitterand, onze ontmoeting ophalend uit de tüd dat hü minister van justitie was, in de steek is gelaten door zü'n geheu gen. Dat heeft niets verwonderlijks: hü vergiste zich indertüd zelfs al terzake van gebeurtenissen die van de vorige dag waren." Zoals bekend is het de algemene tac tiek van de advocaten om het voor te stellen alsof de werkelüke schul dige aan de ontwikkeling, die geleid heeft tot het ontstaan van de OAS, het door president De Gaulle gepleegde „verraad" aan Algérie Frangaise is. Aan dit verraad achten zü ex-pre mier Debré, een van de felste voor malige voorstanders van Algérie Frangaise, de hoofdmedeplichtige. Heeft hü niet bet recht van opstand gepredikt tegen ieder voornemen om Algerüe zün onafhankelükheid te ge ven? En zag hü hierin voor Salan al thans niet verzachtende omstandighe den? Wie, aldus betoogde hiertegenover De bré, had in de afgelopen twintig jaren zich niet vurig voor het behoud van Frans Algerüe uitgesproken? Er was de uitdrukking in het leven geroepen: „Frankrijk van Duinkerken tot aan Ta- manrasset". Deze uitdrukking was af komstig niet yan De Gaulle, van Sous telle of van hemzelf, maar van Mit terand! Er heeft zich echter een steeds sneller gaande ontwikkeling voorgedaan. En in september 1959 nam president De Gaulle het besluit Algerije over zichzélf te laten beschikken. Dit besluit, waar van hü begreep dat bet velen voor bit tere gewetensmoeilükheden plaatste, kreeg bü referendum de duidelüke in stemming van de natie. Het terrorisme van de OAS probeert thans, aldus vervolgde Debré, de akkoor den van Evian te breken. Dat eenvou dige lieden zich vragen stellen achtte Debré verklaarbaar. „Ik sta echter geen verzachtende omstandigheden toe aan de burgerlijke en militaire autori teiten, die over alle gegevens 'beschik ken om zich een oordeel te vormen, die de omvang van het probleem beseffen, die er met het hoofd van de staat over konden spreken en die al diens ge dachten en beweegredenen kennen." MOSKOU, 21 mei (Rtr, AFP) De besluiten, die de ministerraad van de NAVO begin mei in Athene heeft ge nomen, „zijn een gevaarlüke stap naar een .versnelling van de bewapenings wedloop en een verdere verergering van de internationale toestand". Dit wordt gezegd in een Russisch-Bul- gaars communiqué, dat is uitgegeven aan het eind van het' bezoek van een Russische delegatie, onder leiding van premier Khroesjtsjev, aan Bulgarije. De Russen keerden zaterdag naar Mos kou terug. De „westelüke imperialisten" worden ervan beticht, dat zij „de aanhou dend vredelievende politiek van de so cialistische landen beantwoorden met een versterking van de koude oorlog en een uitbreiding van de provocaties en gevaarlüke activiteit van de agres sieve NAVO, de ZOAVO en de CENVO". Wat de NAVO betreft wordt gewezen op het Amerikaanse besluit om vyf kernduikboten met Polarisraketten ter beschikking van de NAVO te stel len. In het communiqué wordt herhaald, dat de socialistische landen tot ontwa pening willen komen. De westelijke mo gendheden wüzen echter „elk concreet en constructief voorstel" in Genève van de hand. In dit verband wordt opnieuw verklaard, dat de Sovjet-Unie en haar bondgenoten niet zulien instemmen met een „controle op de bewapening die niets anders is dai een gelegaliseerde spionage". De Sovjet-Unie en Bulgarije beschou- werf de hervatting van de kernproeven in de dampkring door de V.S. als een demonstratie van „de grootst mogelüke minachting voor het verlangen van de volkeren". Essentieel voor een verbe tering van de internationale atmosfeer achten de twee landen de totstandko ming van een akkoord tegen een ver dere verspreiding van het kernwapen- tjezit, een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau, de instelling van kernwapenvrüe, zones in enkele delen van de werela en een regeling van de kwesties Berlün en Duitsland. Wat de twee laatstgenoemde .vraag stukken betreft wijzen de twee landen op het belang van dè recente Russisch- Amerikaanse contacten. „Enige kringen in West-Duitsland, met name bondskan selier Adenauer, pogen echter het be reiken van een overeenkomst te be- moeilüken". Duitsland Vier jongemannen van 20 en 21 jaar zün in de nachl van zater dag op zondag bij Helmst dt naar West- Duitsland gevlucht. Een van hen was een Oostduitse soldaat met verlof. (DPA) PARIJS, 21 mei —(Rtr, AFP) De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft gisteren scherpe kritiek uitgeoe fend op wat hij de „americanophobie" (angst voor Amerika) van president De Gaulle noemde. Tijdens een vergade ring van de nationale raad van de so cialistische partij in Parijs zei hy, dat het losmaken van banden eerst tot isolatie leidt en daarna tot neutralisme. „Ongetwijfeld is de dekolonisatie voor het staatshoofd slechts een vorm voor het losmaken van banden. Dit geldt zo wel voor de voormalige koloniën als voor Algerije". De nationale raad van de partü nam later met overweldigende meer derheid een resolutie aan, waarin „de door president De Gaulle ontwikkelde opvattingen met betrekking tot Euro pese zaken" worden veroordeeld. „De raad constateert, dat generaal De Gaulle van plan is Frankrük openlük de weg van een anti-Europese en an ti-Atlantische politiek te doen volgen", aldus de resolutie. LIMOGES Ongeveer tiendui zend personen hebben de laatste rede voering van De Gaulle op diens reis door midden-Frankrijk aangehoord. De Gaulle sprak voornamelük over de Europese eenheid. „De wereld wordt bedreigd, zoals we allen weten. Een zeker totalitair blok poogt door het ver spreiden van angst dit gevaar uit te buiten en zijn eigen doeleinden te be reiken door druk uit te oefenen op de vrüe volken in verscheidene gebieden". Frankrük kan speciale diensten aan de vrije wereld bewijzen, wanneer er geschillen bestaan tussen Oost en West, zoals de kwestie-Duitsland, al dus De Gaulle. „Frankrük is lid van het Antlantische Bondgenootschap, maar binnen dit genootschap wil het zün eigen persoonlijkheid, ziel en politiek bewaren". „Om de vrede een grotere kans te geven is het essentieel een verenigd Europa op te bouwen. Wü hebben reeds de Europese Economische Gemeen schap, die vrucht begint af te werpen, maar deze moet door een politieke unie GUY MOLLET vootfir worden voltooid. Het Franse t p»-r is redelük, dat wil zeggen, het .W nen de grenzen van het moge u dus De Gaulle. zei Tr Ten aanzien van Algerüe p» Aiillrt 4 e 4 /4i4- Inn J V\ 1V7 UI Tl A(\. I' H Gaulle, dat dit land binnen weken onafhankelijk zou zijn de moeilükheden zeg ik u hier dat het voornaamste in Algerije ,ju den bereikt, en wel spoedig f*1 De Gaulle is zondagavond teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6