De Quay vraagt V.N. een duidelijke stellingname Brief aan Oe ThantStop Indonesische agressie Vier doen meer den één! TL Examenhrieven over taal strijd in België Nieuwe smaak Getuigen pleiten voor SALAN „U hoeft het oordeel van God niet te mm m „BEZORGDHEID EN VERONTWAARDIGING" Nederland blijft bereid tot vreed zame oplossing BRflun Hongersnood en overschotten CKefarine 4 Barbara Moore heeft grieven President Nasser als leider van geheel Arabië „TROUW AAN ZIJN EED" Regering Formosa opent deur voor de vluchtelingen Oostenrijks geschenk aan koningin Ned.-Turks feest Gelukkig weerzien PicnicpEaats Atoomproblemen in Franse vertaling Probleem Hongkong Vrouw omgekomen bij autobotsing DINSDAG 22 MEI 1962 PAGINA 9 Met een Braun shaver is scheren een genoegen. buitenlandse economie van N; f o°k n°°d in China een probleem dat igt j '"J= wereld verontrust, al PARIJS, 22 mei (A.F.P.) Gisteren, de zesde dag van het proces tegen de vroegere O.A.S.- leider Salan, zijn opnieuw enkele getuigen a décharge gehoord. Zij kozen allen partij voor Salan. In soms hartstochtelijke bewoordin gen verdedigden zij hem. Zij noem den hem „onkreukbaar", een „overtuigd republikein" en „trouw aan zijn eed". Bijna alle getuigen, onder wie een generaal in actieve dienst en een gewezen admiraal, reikten Salan de hand toen zij hun getuigenis beëindigd hadden. lil» (Advertentie) ïilliils;:: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 mei De Neder- andse regering heelt met ernstige be- orgdheid en verontwaardiging kennis genomen van de „nieuwe en door niets rechtvaardigen agressieve daden en ?°r de naaste toekomst geuite bedrei- g. gen van Indonesische zijde tegen het 'et-zelfbesturend gebied van westelijk jvjeuw-Guinea, hetwelk Nederland tijde- h Ee'"'ert op basis van artikel 73 van A?a Handvest van de Verenigde Naties". Us ministerpresident De Quay in JP gisteravond openbaar gemaakte r'ef van vorige week woensdag aan e waarnemend secretaris-generaal van volkerenorganisatie, Oe Thant. Prof. De Quay begint zijn brief met (Advertentie) Adressen van handelaren voor 1 V'eek gratis proef en interessante Voorlichtingsfolder 1472 en 1261 hij Braun N.V., Amsterdam-C., tel. 63957. Terwijl Moskou een muur heeft Gten bouwen dwars door Berlijn, »m de vluchtelingenstroom af te dam- bien, bevordert Peking juist de vlucht baar Hongkong. In Hongkong zijn bet de Britse autoriteiten die de toe vloed van Chinezen proberen te ke- leb. Dit is een van die krankzinnige ^ladoxen van de verscheurde wereld ^ftrin wij leven. Men kan het ab- fNe van de situatie nog met andere e'ten illustreren: In de Verenigde 'aten zit men met grote graanover- cbotten, en in de Chinese Volksre publiek heerst een verschrikkelijke hongersnood. j. Men kan de autoriteiten in de r'tse kroonkolonie Hongkong geen verwijten maken. Zij hebben in de °op Jer jaren reeds een groot aan- a' vluchtelingen toegelaten, maar M kunnen niet verder gaan als zij niet het gevaar willen lopen de Hongkong volko- KRONIEK men te ontwrich- J ten. Zij kunnen de vluchtelingen ook doorsturen naar andere Aziati- 0 e landen. Deze landen willen geen o^J6 aan'allen Chinezen opnemen, l^jdat zjj a] moeilijkheden genoeg ben met hun bestaande Chinese ti "y beden. Sommige vrije Azia- ^sbhe staten hebben de vrees geuit c bij met de vluchtelingen geheime bimunistische agenten zouden bin- H ï®en. Jiet Chinese volk zou het meest aat zijn bij voedselhulp uit de be j arenc^e landen. Maar Peking Vt,e 1 niet om dergelijke hulp ge- ^aagd. De Chinese regering heeft Au 'arwe gekocht in Canada en VvejS maar om politieke redenen V g66'1 z'i graanschenkingen van de ba i eking 's men bang dat de *bu SV'ïancl Washington politieke V n zou slaan uit een erkenning de mislukking van het Chinese I^ar'Sche beleid. Mao Tse-toeng ger Z'ln landgenoten liever van hon- V(.r 0rnkomen, dan dat hij hulp zou g?en van het gehate Amerika. Ijjl >r ook gespróken over de moge nd dat het Internationale Rode is i'S u"komst zou bieden, maar het oogst onwaarschijnlijk dat de «afe686., macbthebbers deze jrgani- zullen inschakelen. H,:i.aar schatting zouden driekwart °nt5en Chinezen hun land willen blof l'C en een van de mogelijke vat1 e%,en Van Pekings aanmoediging abto f6- v'ucbtpogingen is, dat de Vre(j ei'en zo veel mogelijk onte- Saarle6" jt,„wi|!en om een „Hon- visie 6 ops'and te voorkomen. (Deze Zijn Z°u dan wel heel verschillend an die dèr Russische en Oost- Ma autoritei'en). r naar de beweegredenen voor bitse slechte'e'^ van Peking kan men gerSn„S_ F'SSetl:. 'ntussen is de hon liet vrije wereld verontrust. verantwoordelijkheid in eerste Een d'l Chinese regering. Hief in^z°S^'n^ Van vraagstuk is een opsomming van recente Indonesi sche infiltraties over zee en door de lucht in Nieuw-Guinea en enige oor logszuchtige verklaringen van presi dent Soekarno en zijn minister van Defensie, generaal Nasoetion. De Ne derlandse regering betreurt deze da den temeer, zo gaat de brief verder, omdat zij, „ondanks voorafgaande overeenkomstige agressieve daden en uitlatingen gericht tegen de inwoners van westelijk Nieuw-Guinea, zich op uw hernieuwd initiatief en persoonlijk dringend verzoek van 17 januari niet slechts onmiddellijk op 18 januari d.o.v, heeft bereid verklaard een vreedzame en gerechtvaardigde op lossing na te streven", maar ook „zich voortdurend en strikt in woord en daad heeft onthouden van elk vijandelijk optreden jegens Indone sië." De vreedzame benadering van het Nieuw-Guineageschil door de Ne derlandse regering is onlangs nog maals duidelijk gebleken uit de posi tieve Nederlandse reactie op de voor stellen van de onder Oe Thants auspi ciën optredende bemiddelaar Bunker. Hoewel de Nederlandse regering nog niet weet of de Indonesische regering Oe Thant eveneens een positieve reac tie op deze voorstellen heeft gegeven, vraagt zij zich intussen, aldus de brief, „wel in oprechte bezorgdheid af of thans deze gedachtenwisseling over een vreedzame oplossing van het ge schil kan worden voortgezet alsof er niets gebeurd was, terwijl Indonesië in flagrante strijd met de eerste begin selen van zijn lidmaatschap van de or ganisatie van de Verenigde Naties voortgaat bij voortduring, en bovendien openlijk, door haar ook als zodanig ge afficheerde agressieve daden en hande lingen tegen het betrokken gebied te plegen." Bovendien, zo schrijft prof. De Quay, rijst de vraag of en in hoeverre het Indonesische optreden de mogelijkheid vermindert, uiteindelijk vertrouwen te hebben in het bereiken van een werke lijk bona fide regeling omtrent de ver dere ontwikkeling van de Papoea's naar zelfbestuur en vrije keuze over eigen toekomst, „indien de organisatie van de V.N. niet duidelijk stelling zou ne men ten gunste van de handhaving en eerbiediging van de eigen beginselen." In zijn brief aan de wnd. secretaris der V.N. brengt de minister-president, schrijvend over het in woord en daad in gevaar brengen van de vrede in Nieuw-Guinea door Indonesië, het re geringsaanbod van 27 april in herinne ring: Het handhaven van een militaire status quo onder onpartijdig toezicht, een aanbieding die In de brief met na druk wordt herhaald. Intussen acht de Nederlandse re gering de situatie, geschapen door het nieuwe agressieve optreden van In donesië, van dien aard, dat zij het noodzakelijk aeht zich nader te bera den over hetgeen zij ter zake zal kunnen ondernemen binnen het kader van de Verenigde Naties. Prof. De Quay schrijft in dit verband onder meer: „In het licht echter van de goede diensten, welke u hebt ver leend om tot een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het onder havige probleem te geraken acht de regering zich aangemoedigd en ge rechtigd, alvorens iets te ondernemen een dringend beroep op u te doen, Indonesië te herinneren aan zijn pri maire verplichtingen uit hoofde van de bepalingen van het Handvest der Verenigde Naties en het aan te spo ren om zich te onthouden van elke agressieve actie in woord of daad, tegen land en volk van West-Nieuw- Guinea, opdat de voortzetting van een verantwoord gesprek over de toe komst van dit niet-zelfbesturend ge bied niet in gevaar worde gebracht." Ook herhaalt de regering in dit ver band met aandrang haar eerder ver zoek aan Oe Thant enige waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden, zodat zij zich van de feitelijke situatie op de hoogte zouden kunnen stellen en door hun aanwezigheid :o mogelijk zouden kunnen bijdragen tot bet voorkomen van verdere agressie. Tenslotte geeft prof. De Quay Oe Thant nogmaals de verzekering, dat de Nederlandse regering zal voortgaan hem haar „meest volledige en positieve me dewerking" te verlenen, zowel aan zijn persoonlijke inspanningen als aan die van de leden van de V.N., die soort gelijke pogingen in het werk stellen, voor de Papoea's een eerlijke en recht vaardige oplossing te vinden, op basis van artikel 73 van het Handvest der V.N. en van de bepalingen van de reso luties Inzake dekolonalisatie van 15 de cember 1960 en 28 november 1961. (Advertentie) Vier middelen in één iablei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken t De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0,80' Handige stripverpakking 40 tabletten 1,50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 LONDEN, 22 mei, (Reuter) Dr. Barbara Moore, de 59-jarige Britse lange- af'standswandelaar ster, heeft verklaard dat zij Engeland zal verlaten omdat „mijn leven hier een hel is geweest." Bar bara werd vorige week vrijgelaten uit de gevangenis waarin zij tien dagen had vertoefd, omdat zij geen gevolg had ge geven aan een gerechtelijk bevel om haar buurman recht van doorgang te verlenen over het terrein van haar wo ning. Zij had de doorgang met obstakels versperd. Deze werden echter tegen haar wens verwijderd. In de gevangenis hield Barbara een hongerstaking „tot de dood toe". Dr. Moore, die van Russische af komst is, verklaarde dat zij Engeland zal verlaten, maar zij wilde niet zeggen waar zij naar toe zal gaan. Zij dacht niet dat haar echtgenoot, de bekende beeld houwer Harry Moore, met haar zal mee gaan, want „hij is hier geboren." CAIRO, 22 mei (UPI) President Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek heeft de natie gisteren e nieuw grondwetsprogramma aangebo den, dat de drie „nationale inspannin gen" vrjjheid, socialisme en eenheid belichaamt. Het tien hoofdstukken omvattende document ziet „revolutie" als de enige manier, waarop de Ara bische wereld haar doelstellingen kan verwezenlijken. Het is door Nasser zelf opgesteld. In het document wordt de oprichting voorgesteld van een nieuwe politieke beweging, de .Arabische socialistische bond". Deze beweging zal in de plaats komen van de bestaande nationale bond, Egypte's enige politieke organisatie, hoewel Nasser dit niet met zovee) woor den zei. Het antwerp-programma schijnt niet alleen te zijn bedoeld voor de VAR, maar voor alle Arabische landen. „Re volutie is de enige manier waarop de Arabische wereld zich kan bevrijden van de last van een duistere erfenis", aldus het document. „De elementen van onderdrukking en uitbuiting, die lange tijd de VAR hebben gedomineerd en die beslag legden op haar rijkdommen, zullen zich nimmer uit eigen beweging onderwerpen." Mexico De stad Mexico is zater dag getroffen door een krachtige aard schok. Er zijn drie mensen om het le ven gekomen. (Reuter) (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 22 mei De drie opga ven analytische meetkunde, die de h.b.s.-B- kandidaten op de voorlaatste morgen van hun schriftelijk eindexa men moesten maken, waren niet te moeilijk, maar wel bewerkelijk. -Volgens enkele te hooi en te gras ingewonnen informaties hadden de meeste kandida ten de twee-en-een-half uur, die zij voor dit werk kregen, wel nodig. Bij het eindexamen h.b.s.-A stond gis terenochtend Frans (briefwisseling) op het program. Gelet op de zaak-dr. Paar- Advertentie) c*r Uitsluitend vtfMjgbau W H.& apothekers, drogisten, kappers on da •psciaslbrsnsht H 1009 De rechtse politicus en luitenant kolonel Thomazo greep terug op de strijd van de Fransen in Indo-China om begrip te wekken voor de strijders voor een Frans Algerije. Reeds in Indo. China, aldus getuige, beloofde men de bevolking, dat Frankrijk haar nooit in de steek zou laten. Salan voerde als opperbevelhebber in Algerije een suc cesvolle politiek om dat land en zijn bevolking het lot van Indo-China te besparen. „Generaal, men heeft het leger bedrogen en het de eer ontno men. U hoeft het oordeel van God niet te vrezen", zo riep Thomazo uit, zich tot Salan richtend. Vice-admiraal Ploix verklaarde, dat ook generaal De Gaulle, na de ne derlaag van Frankrijk tegen Duits land, tot een eerzame rebellie over ging. Later werd hem daarvoor door het volk hulde gebracht. Salan stond voor hetzelfde duemma en besloot de zelfde weg in te slaan. De volgende getuige, generaal André Dulac, verklaarde: „Na de opstand in Algerije, op 28 en 29 mei 1958, moest generaal Salan beslissen of al dan niet een militaire actie tegen Parijs zou vol gen. In opdracht van de regering in Pa rijs zond Salan mij naar generaal De Gaulle, die toen teruggetrokken woonde in Colombey-les-deux-églises. Ik had daar op 27 mei 1958 een ontmoeting met generaal De Gaulle, ik vertelde hem dat overwogen werd valscherm- troepen naar Parijs te zenden." Generaal De Gaulle betuigde er zijn leedwezen over, dat een dergelijke mo gelijkheid werd overwogen. Hij gaf mij een boodschap voor Salan mee. Daarin zei hij: „Zeg tegen generaal Salan> dat hetgeen hij moet doen en zal doen voor het heil van Frankrijk is", aldus het getuigenis van generaal Dulac. De zitting van het hoog militair ge rechtshof werd daarop tot vanmiddag verdaagd om de openbare aanklager en de verdediging in staat te stellen hun requisitoir respectievelijk pleidooi voor te bereiden. De uitspraak wordt van avond of morgen verwacht. dekooper was het onderwerp, waarover gecorrespondeerd moest worden de verhouding tussen Vlamingen en Walen zeer actueel. Een geschiedenisleraar te Leeuwarden streeft ernaar zijn leer lingen in groepjes bepaalde problemen te laten behandelen. Verschillende groe pen leerlingen willen over de Vlaams- Waalse verhoudingen, met name over de taalstrijd, spreken. De leraar vraagt een collega in Namen of hij zijn klas wat documentatiemateriaal kan ver schaffen. De Waalse leraar voldoet aan dit verzoek en schrijft een brief terug met wijze raadgevingen. Men moet al tijd maar afwachten wat er uit zal ko men wanneer de kandidaten aan het schreven worden gezet over zo'n wille keurig onderwerp. Gisterenmiddag zaten de kandida ten voor h.b.s.-A en -B voor hun Franse vertaling (twee uur), een stuk waarin enkele reacties van Ameri- kenen op de problematiek van de atoombom werden behandeld. De examinandi hadden het voordeel, dat ze in dit geval te maken kregen met een, helaas, zeer bekende materie: radioactieve neerslag, het rumoer rondom enkele inwoners van Califor- nië, die hun atoomschuilplaatsen met wapens zouden willen verdedigen te- Ëen andere toevluchtzoekenden etc. ie terminologie kon dus meevallen, maar het bleef een weinig opwekken de opgave. TAIPEH, 22 mei (UPI) De natio nalistisch Chinese regering heeft beslo ten alle vluchtelingen uit de Chinese volksrepubliek, die naar Formosa wil len komen, op te nemen. Dit besluit werd genomen nadat president Tsjang- Kai-sjek en premier Tjen de situatie aan de grens van Hongkong hadden be studeerd. Voorts besloot de nationalis tische regering honderd ton rijst naar Hongkong te sturen. De regering in Formosa zal voorts de nodige fondsen uittrekken om de vluch telingen hulp te bieden en hen in de ge legenheid te stellen zich op Formosa te vestigen. Tot nu toe liet de nationalistische re gering jaarlijks 10 tot 30.000 vluchtelin gen uit de Chinese Volksrepubliek op Formosa toe. De nationalistische regering zal ten slotte een aantal landen alsmede de V.N. om hulp vragen en bovendien aan enkele landen, waaronder Brazilië, ver zoeken Chinese vluchtelingen als immi granten toe te laten. Advertentie Reumatiek TOGA L HELPT Griep TOGA L HELPT Migraine TOGA L HELPT Menstruatiepijn TOGA L HELPT Verkouden TOGA L HELPT Hoofdpijn TOGA L HELPT Spit T O G A L HELPT TILBURG, 22 mei Gisteravond is de 31-jarige mej. P. M. Voeten uit Til burg omgekomen bij een autobotsing op de rijksweg TilburgEindhoven. Zij be vond zich in een personenauto, waar van de bestuurder licht gewond werd. Het ongeval gebeurde toen een vracht wagen met volgwagen een parkeerhaven in wilde rijden. De personenwagen reed achter op de volgwagen in. N. F. P. STEVENS EN MAGIELSEN Grand Prix 1962. - Zandvoort En Roxy had de beste plaats 's Lands Kroniek De maquette van het houten clubhuis, dat de vereniging Oostenrijk-Nederland aan koningin Juliana bij haar bezoek aan Wenen heeft aangeboden. De president van de vereniging Oostenrijk-Nederland, de heer Mautner Markhof, heeft van daag in Wenen aan koningin Juliana een maquette overhandigd van een houten clubhuis, dat de ver eniging zal laten bouwen in een van de beide jeugdcentra, die het Neder lands volk bij het zilveren huwelijks feest aan koningin en prins heeft aan geboden. Hiermee wil de vereniging het feit herdenken, dat veertig jaar geleden voor het eerst Oostenrijkse kinderen liefderijk bij Nederlandse pleegouders werden opgenomen. Ter gelegenheid hiervan is een feestnum mer van het tijdschrift van de ver eniging verschenen, waarvan een exemplaar gisteren eveneens aan de koningin is overhandigd. De vereniging Oostenrijk-Neder land gevestigd te Wenen en Graz heeft vooral ten doel de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Oostenrpk en Nederland levend te houden door cultureel en menselijk contact. Leden zün voornamelijk Nederlanders die in Oostenrijk wonen en Oostenrijkers, die zich om een of andere reden met Ne derland verbonden voelen. De vereni ging heeft daarom ook veel leden on der die Oostenrijkers, die in de moei lijke jaren na de eerste en tweede wereldoorlog als kind enige tijd bij gastvrije Nederlandse pleegouders hebben doorgebracht. De vereniging geeft Nederlandse filmavonden, lezingen over actuele Nederlandse problemen; organiseert het optreden van Nederlandse kunste naars en gezellige avonden. Een keer per jaar gedurende het officiële Weense balseizoen vindt onder het be schermheerschap vian de Nederlandse ambassadeur te Wenen het grote Oos tenrijks-Nederlandse bal plaats. Ver der organiseert de vereniging enige keren per jaar uitstapjes in de omge ving van Wenen en gezelschapsreizen zowel van Oostenrijk naar Nederland als van Nederland naar Oostenrijk. Van oudsher maakte de vereniging het mogelijk kinderen, die tengevolge van de oorlog geen normaal gezins leven hadden in goede Nederlandse gezinnen een vakantie te laten door brengen. Volgens voorzichtige bere keningen, die echter aan de lage kant zijn hebben sinds het einde van de eerste wereldoorlog 40.000 Oostenrijk se kinderen in Nederland liefdevolle pleegouders gevonden. Voor de kinderen, die na de tweede wereldoorlog in Nederland waren, bestaat er binnen de Oostenrijks-Ne derlandse Vereniging een jeugdclub voor jonge mensen tussen 15 en 23 jaar en een kinderclub voor kinderen van 5 tot 14 jaar. De jeugdclub heeft in Wenen al een zekere bekendheid verworven. De club voert met veel succes echte Hollandse volksdansen uit in origineel Volendamse kleder dracht. De jongelui zijn ook voor de televisie opgetreden. Overigens is dit de enige club van de 21 in Wenen gevestigde buitenlandse verenigingen, die in staat is dergelijke volksdansen op te voeren. De kinderclub zorgt er voor dat het Nederlands, dat de kinderen bij hun pteegouders geleerd hebben, bijge houden wordt en voert bij nationale feesten Hollandse volksliederen uit. Natuurlijk wordt het echte Hollandse Sinterklaasfeest zowel door de jeugd groep als door de kindergroep hoog in ere gehoude... Als gevolg van de tweede wereld oorlog hebben vele vroegere Oosten rijkse „pleegkinderen" het contact met hun Nederlandse pleegouders verloren. Ongeveer tweeduizend heb ben zich nu naar aanleiding van het bezoek van Koningin Juliana gemeld, die dit contact graag weer zouden opnemen. De adressen van de pleeg ouders zijn echter verloren gegaan. Mensen, die na de eerste wereldoor log een kind in huis hebben gehad en het verloren contact graag weer zouden opnemen, kunnen dit doen via het secretariaat van de ..öster- reichisch-Hollandische Gesellschaft, Tiefer Graben 7, Wenen. de onbegrensde mogelijkheden was vertrokken. Willem, die koperslager was, werd in zijn nieuwe vaderland machinist en vond er een goede baan bij de Amerikaanse spoorwegen. Er is in de 52 jaar tussen de beide broers weinig gecorrespondeerd. En kele weken geleden kwam er echter een brief uit Amerika bjj de familie Jongman aan de Adamsweg 31 in Hengelo waarin William mededeelde dat hij van plan was met vakantie naar Hengelo te komen. Aanvanke lijk interesseerde Herman zich daar maar matig voor, doch hoe dichter de dag naderde, hoe zenuwachtiger hij werd. Maandagavond heeft hii en kele uren in zijn woning en op straat lopen te ijsberen want de tijd dat zijn broer zou komen, wilde maar niet komen. Om half negen was de spanning gebroken want toen stonden de broers na 52 jaar weer tegenover elkaar en wat het voornaamste ia, in een blakende gezondheid. Tot 10 juni blijft de Amerikaan, die ver gezeld was van een zijner dochters, in Hengelo. Mevr. Youngman over leed twee jaar geleden. Een met bloemen en ovaties be loond optreden van de 21-jarige Turkse pianiste Idil Biret, was het hoogtepunt van een concert, aangeboden door de ministers van Buitenlandse Zaken en van O.K. en W. ter ere van het 350-jarige bestaan van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Turkije. De grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen waar dit concert door het residentie-orkest werd gegeven was haast vanzelfsprekend versierd met veelkleurige tulpen. Drie en een halve eeuw geleden immers bloeiden de eerste uit Turkije geïmporteerde tulpen op Nederlandse bodem. Het concert werd bijgewoond door de Turkse ambassadeur, de heer Fuat Kepenek en vele leden van zijn ambassade, door de minister-presi dent, prof. De Quay, door de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr. Van Houten, door de minister en staatssecretaris van O. K. en W., mr. Cals en mr. Scholten, de minister van Justitie, mr. Beerman, de ge volmachtigde ministers van de Ne derlandse Antillen en van Suriname, de heer Lampe en mr. dr. Pos, de Nederlandse ambassadeur in Ankara, de heer H. Hagenaar, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman tn dr. Kortenhorst, vele Kamerleden en tal van leden van het corps diplomatique in Den Haag. De Turkse pianiste Idil Biret werd reeds op zeer jonge leeftijd als won derkind ontdekt. Zij kreeg bij speciale wet een beurs om in Parijs te gaan studeren en trad reeds in 1953 op in het Théatre des Champs Elysée. Zij heeft in de loop der jaren over de gehele wereld reeds naam ge maakt. Het concert werd besloten met een zeer geanimeerde recept'- Aan de Adamsweg in Hengelo hebben maandagavond twee broers elkaar na 52 jaar te ruggezien. Het waren de 78-ja- rige Herman Jongman uit Hengelo en de 76-jarige William Youngman uit Portland (Amerika). Als dolgelukki ge kinderen vlogen de bejaarde mannen elkaar om de hals toen zij plotseling tegenover elkaar stonden. Willem was als 24-jarige jongeman naar Amerika geëmigreerd omdat zijn verloofde Mia Lucas uit Borne twee jaar eerder naar het land van Tussen de oude waterdorpen Kalen- berg en Oosenzijl in Nrd-West- Overijssel, in welke omgeving het staatsbosbeheer thans over een gebied van ongeveer vijfhonderd hec tare ongerept gebied beschikt, is een aanleg- en picnicplaats gemaakt en behoeve van de watersportbeoefe naars. Deze komen hier jaarlijks in groten getale langs, op weg naar of komende van de Friese meren. In de zomermaanden passeren hier ruim tweeduizend jachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7