Beelden op Keukenhof Britse gasten, een catalogus en een internationale markt Drie maanden voor koopman Kapitein van Casablanca" is failliet Verdachte Italiaan is meermalen veroordeeld Nieuw Guinea-debat donderdag in Kamer Prijzen voor Sumatra-tabak uitzonderlijk hoog EEN HOLLANDSE KLOMPENDANS IN MICHIGAN yerbindingsoff icier E van 85 ^HEIME TRANSISTOR ?au! Vlaanderen en de Faalde buitenlands selectie-bureau Zaak-Warms voor Hoge Raad De Kadt trekt vragen in België en Italië over „Europa" Max Poons WOENSDAG 23 MEI 19ft* fAGINA 2 IKÜK niet zo BENAUWD.Nft- TUURIUK 13 H5T GOED. SS T UH-DIE ZIT IN DIT flTHOORIKOVER A MANDJE. 0 VINDT £EN HQNpL^r\V._ HET TOCH NIET ERG? Albert Cuyp-affaire Walrus en Pelikaan naar Nieuw-Guinea Staking bij het onderwijs in Italië Onderzoek na steekpartij wijst uit: Adv.-generaal vraagt vernietiging van arrest Amerikaans militair toestel verongelukt BENELUX Vrijmaking vervoer goederen langs de weg op 1 oktober Sphinx-Céramique kon niet aan vraag voldoen Interessant aspect Compromisvoorstel van Italianen Geldboete geëist tegen schrijver-uitgever Pornografisch boek verspreid? Utrechtse Asphalt Afscheid Contract voor Sparta's doelman Doesburg MAAR MENEER THOMPSON ZEI, DAT U GEEN HOND HAD. LAAT EENS DIRECT-^ ZIEN DIE EH,- HOND^MAGIK fcftwrgERST EVEN BbëA naar mun kamer? IK-KREEG HEM GISTERAVOND EN IK KON NIET WEIGEREN. SCHUNT^»5 Mruürtl "Uti ePH KEUKENHOF, mei De laatste Jaren zijn er in ons land verschillende tentoonstellingen gehouden van werken van Britse beeldhouwers. De eerste grote, die een reeks van exposities opende, was in 1950 Henry Moore in het Stedelijk Museum te Amsterdam; in 1953 vond in Rotterdam een derge lijke tentoonstelling in Museum Bov- mans-van Beuningen plaats en de laatste werd in 1981 weer in Amster dam gehouden. Daar tussendoor waren er exposities van andere Britse kunste naars, o.a. van Lynn Chadwick, in Amsterdam, van Kenneth Armitage in Rotterdam terwijl de Rotterdamse Kunstkring werken van Reg Butler en van andere jonge Britse beeldhouwers tentoonstelde. Er is dus in ons land wel voldoende aandacht besteed aan de beeldhouwers van dn overkant. Er bevinden zich trouwens goede voor beelden van Brhse beeldende kunst in openbare en particuliere verzamelingen in Nederland. The British Council heeft dit jaar gaarne willen medewerken om in de Keukenhof een aantal werken van Brit se kunstenaars te laten plaatsen. In de prachtige omgeving staan deze beelden nu opgesteld. Beelden op de Keukenhof neerzetten is een traditie aan het worden. Deze keer zijn het werken van Britten én Nederlanders. Prof. Hammacher constateerde dat waar elders de beeldhouwkunst in de open lucht tot een doel op zich is ge worden waaraan een program ten grondslag ligt, het op de Keukenhof een bijkomstigheid is, die toch te zwaar is gaan wegen, te belangrijk is geworden om ze niet alle eer te geven die haar, ook sociaal, toekomt. Van daar dat er voor het eerst een cata logus is uitgegeven, die in dit geval rekenschap geeft van de twee inzen dingen, n.l. de Britse en de Neder landse. De gasten laten zien hetgeen zonder program, als bloemen uit een rijk veld, geplukt kon worden uit de overvloed van de oudere meesters als Moore en Hepworth en van de jonge ren. De Nederlandse inzending is belang rijk kleiner. Niettemin behoort zij er te zijn omdat het tenslotte hier gaat om een beeldhouwtentoonstelling onder de Nederlandse open lucht. Het is echter goed te bedenken dat de kleinere formaten bij de Nederlandse beelden geen kwestie zijn van voorkeur, maar van noodzaak. Het hakken en gieten is een kostbare zaak. De Nederlandse beeldhouwer heeft nog steeds niet die steun welke zijn Britse collega heeft. Bovendien is een internationaal afzet gebied een voorwaarde tot het maken van groter werk. De gasten hebben dit voordeel wel. Van de andere kant wil dit niet zeggen dat de kwaliteiten van het eigen werk aanmerkelijk minder zouden zijn. Siegers, Tajiri en Nic Jonk bewijzen dat. Deze elfde tentoon stelling op het terrein van de Keuken hof is daarom niet alleen aantrekkelijk maar ook leerzaam. Men kan verge lijken. F.DU. AMSTERDAM, 23 mei De recht bank heeft vanochtend de 33-jarige koopman T. de G. uit de hoofdstad conform de eis bü verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze koopman was het doelwit ^an een groepje Amsterdamse onderwereldfigu ren, dat in het begin van dit jaar een strafexpeditie ondernam naar de wo ning van de G in de Albert Cuypstraat. De vechtersbazen die zich van een stiletto en een stukgeslagen bierglas bed'enden en de aframmeling bekroon den met een schierpartij, wildon door dit machtsvertoon de G. bestraffen voor het feit dat nij een prostituee uit het leven had gehaald, waardoor de inkomstenrbon van haar gedetineerde souteneur was vervallen. Tevoren had de G, die sinds de schietpartij in de Albert Cuypstraat voortvluchtig is, zich aan mishandeling van een van <ijn vier belagers schuldig gemaakt. Dit viertal heeft inmiddels zijn gevangenisstraf uitgezeten, want de rechtbank deed Ln deze zaken veertien dagen geleden met zen uitspraak. Reg Butler: Figuur in de ruimte. AMSTERDAM, 33 mei De recht bank heeft vanochtend de koopman H. K., kapitein van het mysterieuze zee waardige Jacht „Casahlanca", failliet verklaard. Een van de vele schuld eisers van de koopman had het faillis sement aangevraagd. Het ging om een bedrag van 500. De namen van het jacht en zijn ka pitein werden enkele malen genoemd In verband met de geruchtmakende wapendiefstallen op Schiphol. Beweerd werd, dat de Casablanca" «ou zijn gebruikt voor smokkel van wapens. In t jaar deed de politie invallen op de Casablanca", in de woning van K en in zijn werkplaats aan de Oosterparkstraat, doch er wer den geen wapens gevonden. De kapitein van de Casablanca", die een motor- reparatieinrichting heeft, werkte tot voor kort zeer nauw samen niet zijn vriend „pistolen Paultje", een van de vier Amsterdammers die na het ont dekken van de vapendiefstaiien op Schiphol werden aangehouden „Pisto len Paultje" werd twee weken geleden op vrije voeten gesteld. Kort daarna is het jacht Ca«ablanca", dat vrijwel constant in de Amstel of in de Am sterdamse haven gemeerd lag. naar zee vertrokken. Het schip is log niet teruggekeerd. DEN HAAG, 28 mei Gisteren zijn uit de marinebasis in Den Helder de onderzeeboot „Walrus" en de „Peli kaan", een vaartuig voor logistieke on dersteuning, naar Nieuw-Guinea ver trokken. Zoals bekend zal de „Walrus" de „Zeeleeuw" gaan aflossen. ROME, 22 mei (AFPi De leer krachten van het iager en middelbaar onderwijs Ln Italië ongeveer 340.000 personen zijn vanmorgen in staking gegaan tot vrijdag a.s Zij eisen een toeslag op het salaris. AMSTERDAM, 22 mei De Ita liaan Pasquale C. (27) die er van worilt verdacht in de nacht van 20 op 21 april tijdens een vechtpartij in de Leidse- straat de Amsterdammer R. de Coeq van Delvvljnen te hebben neergestoken met een mes, had zich zo is de po litie gebleken in Italië reeds schul dig gemaakt aan ernstige vergrijpen. Kort voordat Pasquale C. als contract arbeider naar Nederland kwam was hij ontslagen uit een psychiatrische inrich ting voor misdadigers. Hij zou in deze inrichting twee jaar hebben doorge bracht. Bovendien heeft de Italiaan zich schuldig gemaakt aan diefstal met ge weldpleging. Italiaanse kranten spreken verder van diefstal en roof en van ver oordelingen wegens dood door schuld. Deze laatste feiten konden door de heer C. van Haren, hoofd van de afde ling Vreemdelingendienst in Amster dam niet worden bevestigd. De recher che van het bureau Singel heeft, nadat Pasquale C. als de vermoedelijke da der werd gearresteerd, contact opgeno men met Interpol om na te gaan of verdachte reeds enige veroordelingen op zijn strafblad had staan. De vreem delingenpolitie wist toen reeds dat de Italiaan vóór zijn emigratie naar ons land in een psychiatrische inrichting was geweest. Hiervan werd onmiddel lijk rapport opgemaakt. Dit rapport werd doorgezonden naar het hoofdbureau van de Rijksvreemdelingendienst in Den Haag. De toelating van vreemdelingen in ons land geschiedt via dit bureau. Wanneer deze dienst bepaalt dat een vreemde ling kan worden toegelaten accepteren de plaatselijke bureaus dit zonder meer. De heer Van Haren is van mening DEN HAAG, 22 mei In het cassa tieberoep van de schroothandelaar L. Worms tegen het arrest van het ge rechtshof in Den Haag, waarbij hij tot 250 gulden boete is veroordeeld, wegjns belediging van de heer D. P. Spieren burg," vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit. heeft de advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. Moons vandaag gecon cludeerd tot vernietiging van dit ar rest en verwijzing der zaak. De heer Worms had aan het gerechts hof gevraagd overlegging van een jus titieel rapport inzake getuigenverkla ringen, doch het hof heeft deze over legging geweigerd op grond, dat het rapport deel uitmaakt van het resul taat van het administratief onderzoek van de justitie. Mr. Moons heeft in zijn conclusie ondermeer overwogen, dat de bewezen verklaring op het punt van de opzet om te beledigen niet naar de eisen der wet met redenen is om kleed. De Hoge Raad zal 19 juni arrest wijzen. MUNCHEN, 22 mei (DPA) Op twaalf km. ten oosten van het Mün- ehense vliegveld Riem is dinsdag in het begin van de middag een Constel lation van de Amerikaanse marine neergestort. Aangenomen wordt dat alle inzittenden om het leven zjjn ge komen. Constellations hebben gewoon lijk drie tot vijf bemanningsleden aan boord. Het toestel, dat thuishoorde op de Spaanse basis Rota, op ongeveer 100 km ten noordwesten van Gibraltar, maakte een oefenvlucht boven West- Duitsland. Volgens nadere oerienter zou het on geluk aan tien tot twaalf mensen het leven hebben gekost. Twee inzittenden zouden zich met een valscherm in vei ligheid hebben weten te stellen. dat de toelating van deze Italiaan op een vergissing, een misverstand moet berusten: „Het is niet uitgesloten dat de Italiaanse instanties hebben gefaald. Ergens moet een fout zijn gemaakt." Ten aanzien van de Italiaanse ar beiders die in Nederland willen werken is tussen de betrokken landen con tractueel overeengekomen dat het aan het Italiaanse ministerie van arbeid en sociale voorzieningen is voorbe houden om uit te maken of iemand kan worden uitgezonden. Het heet in dit contract dat „het ministerie daar bij uitsluit hen, die wegens misdaad veroordeeld zijn geweest of van wie het slechte, immorele en onmaat schappelijke gedrag anderzins bekend is." Op het bureau van de Rijksvreem delingendienst in Den Haag kon men omtrent het verleden van Pasquale C. geen nadere inlichtingen verstrekken. Ambtelijk was men nog niet op de hoogte van de antecedenten van de Italiaan. Men vertrouwt bij het toelaten van Italiaanse arbeiders geheel op het selecterende ministerie van arbeid in Italië. BRUSSEL, 22 mei Het beroeps- goederenverkeer langs de weg in de Benelux wordt op 1 oktober van dit jaar geheel vrijgemaakt. Op een ver gadering van het Benelux-ministersco- mite in Brussel zijn ae besluiten daar over ondertekend. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de bestaande be perkingen reeds op 1 juli zouden wor den opgeheven, maar dit bleek met het oog op de voorbereiding van de uit voeringsbepalingen vooral in België niet meer mogelijk te zijn. De be slissing betekent, dat de contingenten in het goederenverkeer tussen Neder land, België en Luxemburg met ingang van 1 oktober worden afgeschaft. MAASTRICHT, 22 mei Blijkens de geconsolideerde balans van de Konink lijke Sphinx-Ceramique heeft het ex ploitatiesaldo na aftrek van vennoot schapsbelasting 4.631.112 (4.370.567) be dragen, terwijl de opbrengst van de niet- geconsolideerde onderneming 33.000 (22.000) beliep. Na afschrijvingen ad 3.256.433 (3.180.305) en vervangings reserve ad 305.081 (350.268) blijft een saldo winst ad 1.120.352 (992.800) waar uit, zoals bekend, onveranderd 9 pet. dividend waarvan 4 pet. in aandelen, wordt uitgekeerd. De ontwikkeling- van produktie en af zet werd in hoge mate beinvloed door het tekort aan arbeidskrachten in Maastricht. Men slaagde er niet in de personeelsbezetting op peil te houden. Aan de toegenomen vraag naar arti kelen van uit de hogere prijsklasse kon onvoldoende tegemoet worden geko men. De steeds kleinere winstmarge vervult de directie met grote zorg. Er werd overeenstemming bereikt over een winstuitkering aan personeel. „De Toekomst" in Oosterhout heeft tot het resultaat van het concern bij gedragen. In samenwerking met de fa. Blok te Naarden werd opgericht N.V. Filtroma, die zich zal toeleggen op de handel in koffiefilterkannen en filter papier. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 mei De Tweede Kamer besloot gisteren morgen een debat te houden over het Nieuw-Gui- neavraagstuk. Op de agenda stond be antwoording van enige vragen van het socialistisch Kamerlid De Kadt, maar van verschillende zijden werd ge vraagd het debat niet te verbrokkelen en het daarom uit te stellen, totdat minister Luns terug zou zijn en zich voor de Kamer zou kunnen verant woorden. De minister van Buitenlandse Zaken komt morgen om kwart over twaalf op Soesterberg aan met de koninklijke familie, die hu thans vergezelt op het staatsiebezoek in Wenen. Hij zal dan de zelfde middag nog in de Kamer ver schijnen. Om drie uur zal het debat be ginnen en het zal in ieder geval mor genavond en wellicht nog vrijdag wor den voortgezet. Dit is een ongebruike lijke dag; de Kamer vergadert normaal slechts dinsdag, woensdag en donder dag Het belang van de zaak werd door verschillende fractieleiders echter met klem aangetoond. Dr. De Kort (K.V.P.) zei, dat nu de brief van de minister-president ook aan de orde kan worden gesteld. In deze orief wordt de Kamer offi cieel in kennis gesteld van een hoogst ernstige situatie. Enerzijds komt het neer op de wens tot hervatting van de besprekingen met Indonesië, ter wijl echter anderzijds verontrusting erover wordt uitgesproken, dat van Indonesische zijde steeds parachutis ten op Nieuw-Guinea worden ge- BREMEN, 21 mei. Zoals wij al in trokken; Frowein Sc Co., Arnhem; de ons voorafgaand bericht voorspelden, is de Sumatra-Campagne 1962 reeds op de lste Sumatra-tabak-inschrijving te Bre men van donderdag 17 mei jl. op een uitzonderlijk hoog prijsniveau begonnen. In dit opzicht is de markt min of meer weer op het peil van 1959 beland. Gezien de ondervindingen van toen, zal het voor een bepaald deel van de handel zeker geen gemakkelijk jaar worden. Het totale aanbod van 4712 pakken behaalde in de eerste hand berekend volgens de opbrengstprijzen die op de „Bremer Ta bak Börse" bekend werden een door- sneeprijs van DM 23.59 per V£kg. Bij een gemiddelde van 75 kilo per baal bete kent dit een bedrag van ruim DM. 16.600.000,-, bepaald geen onaanzienlijke aanwinst voor de Indonesische deviezen pot! Feitelijk werd het vaste marktverloop uitsluitend bepaald door de aankopen van de grootindustrieën uit slechts drie landen., namelijk Denemarken, Enge land en Nederland, dat uit de navol gende overzicht duidelijk blijkt; Nederl. Handel 1081 pakken 22.94 a DM. 23.50 per kg voor een bedrag van rond DM. 3.800.000,22.70 Deense industrie 906 pakken 19.23 DM. 26.60 per kg voor een bedrag van rond DM. 3.600.000,- 21.59 Engelse industrie 548 pakken 11.63 a DM. 40,- per X> kg voor een bedrag van rond DM. 3.300.000,- 19.79 Duitse handel 1575 pakken 33.43 a DM. 13.50 per X kg voor een bedrag van rond DM. 3.200.000,- 19.19 Nederl. Industrie 509 pakken 10.80 a DM. 31.40 per X kg voor een bedrag van rond DM. 2.400.000,- 14.30 Deense handel 93 pakken 1.97 k D.M. 27,- per kg voor een bedrag van rond DM. 376.000,- 2.25 zijnde in totaal: 4712 pakken 100% a DM. 23.59 per kg voor een bedrag van rond DM. 16.676.000,- 100 Bij bovengenoemde aankopen van de Nederlandse handel waren slechts be- T.È.I.C., Amsterdam; A. L. van Beek en Koch Sc Co., Rotterdam, die de toege wezen ladingen voor een groot gedeelte weer aan de industrie konden omzet ten, waarbij vooral Denemarken een be langrijke rol speeld. Hoofdkopers van de Duitse handel wa ren de Bremer firma's: Anton Anker smit, Helmering Köhne, Gerh. Freijsoldt, Natermann en Hurm en Hoffmann Sc Leisewitz, die in de tweede hand met de steun van de Duitse industrie even eens niet slecht reüsseerden. Door de nogal grote bedrijvigheid in de tweede hand is het begrijpelijk, dat de diverse fabrikanten meer tabak koch ten, dan men uit onze opstelling, die slechts op de door inschrijving verkre gen ladingen betrekking heeft, zou kun nen opmaken. In dit opzicht werd bij voorbeeld de Nederlandse industrie al leen vertegenwoordigd door Willem II, die de 198 pakken 77/H/2 voor ca. DM. 37.47 en de 176 pakken 77/H/2 A voor ca. DM 33.30 toegewezen kreeg en door „Agio", die de 135 pakken 73/AB/3 voor ca. DM. 20.27 kon bemachtigen. Enge land betaalde weer de hoogste prijzen die zich op een niveau van ca. DM. 37.50 tot iets boven de DM. 42,- be wogen. De prijzen betaald door de Deense fa brikanten liepen van ca. DM. 11,- tot iets boven de DM. 40,-. Wat de verdere prijsontwikkeling voor Sumatra-tabak voor dit jaar betreft lijkt ons de kans op een eventuele daling nauwelijks waar schijnlijk. De oogst is klein, maar levert een zeer behoorlijk gewas. Bovendien bestaat er nagenoeg over de gehele we reld een tekort aan tabak. Dat deze gang van zaken niet zonder invloed op de bevoorstaande inschrij vingen voor Italiaanse- in Milaan en Ka meroen-tabak in Parijs en wellicht ook op de Java-tabakmarkt zal blijven, is een aannemelijke gevolgtrekking. dropped. Dr. De Kort acht het zeer ge wenst, dat de Kamer zich over de situatie, de inhoud van de brief en de vragen, die naar aanleiding daar van kunnen rijzen, in een breed de bat zal kunnen verstaan. De heer De Kadt heeft daarna de vragen, die hij vandaag had willen stel len, ingetrokken. Hq had de regering willen vragen, welke politieke maat regelen de regering meent te nemen, indien werkelijk op verschillende plaat sen in Nederlands Nieuw-Guinea infil traties zyn gedaan. Ook wil hij weten of het juist is, dat de delegatie uit de Nieuw-Guinea Raad kennis heeft geno men van het plan Bunker en hoe de regering staat tegenover de opvatting van de heer Kaisiepo, dat bij aanvaar ding van dat plan het uitroepen van een republiek op Nieuw-Guinea moge lijk wordt geacht. De positie van de Nieuw-Guinea Raad is daarna nog aan de orde ge komen in verband met een brief van minister Luns aan de Kamer over het vragen van advies aan deze raad over een ontwerp van rijkswet, waarin goed keuring wordt gegeven aan Suriname inzake de associatie met de E.E.G. Zo wel van socialistische als van commu nistische zijde werden er bezwaren te gen gemaakt, dat hierbij de Nieuw- Guinea Raad om advies is gevraagd. De staatssecretaris voor Nieuw-Guinea zaken, mr. Th. Bot, heeft de Kamer medegedeeld, dat dit zowel is ge- schiêd om redenen van evidente bil lijkheid als van positief staatsrecht. Er is uiteraard geen enkele politieke bij bedoeling geweest hij deze adviesaan vrage. Volgens de bewindsregeling- Nieuw-Guinea is het volkomen nor maal, dat de Nieuw-Guinea Raad ter zake wordt ingeschakeld. Het gaat er namelijk om, dat bü het totstandkomen van een associatie van Suriname bij de E.E.G. dit land aanspraak zou krij gen op een deel van de gelden, die door de E.E.G. ter beschikking zijn ge steld van landen en gebieden, die bij zondere betrekkingen onderhouden met Nederland. Tot dusverre is Nieuw-Gui- ea het enige land geweest, dat uit het E.E.G.-fonds heeft geprofiteerd. Thans zal ook Suriname daarvoor in aanmer king komen. Het is dus logisch, dat hierbij een advies van de Nieuw-Guinea Raad wordt gevraagd. Een interessant aspect aan deze zaak is, dat de gevolmachtigde minister van Suriname van zijn bevoegheid gebruik heeft gemaakt om in de Tweede Kamer het woord te voeren. In Suriname is men nogal veront waardigd over het feit, dat dit advies aan de Nieuw Guinea Raad was voorge. legd. Dr. Pos nu heeft zich geheel ach ter het standpunt van de Nederlandse regering gesteld. Hij gaf een verkla ring van de moeilijkheden die in zijn land in dit verband zijn ontstaan. In Suriname, aldus dr. Pos, is men ge wend met het Statuut van het Ko ninkrijk om te gaan. Dat er een Be windsregeling voor Nieuw-Guinea be staat waarin het horen van de Nieuw Guinea Raad wordt voorgeschreven, was tot Suriname nog niet doorgedron- fen. Dr. Pos acht het onloochenbaar at Inderdaad de associatie van Suri name bij de EEG consequenties heeft voor Nieuw-Guinea. ROME, 21 mei (Reuter, A.F.P.) België en Italië zijn het volkomen ee over de verschillende kwesties, dj? Belgische minister-president, L,e e^In' en de minister van buitenlandse zaxe Spaak, en de Italiaanse minister-pre dent en waarnemend minister van D tenlandse zaken, Fanfani, vrijdag f zaterdag in Rome hebben bespri0 fat Aldus blijkt uit een communiaue, a zaterdagavond is uitgegeven na de sprekingen over Europese eenworaing en Groot-Brittannië's toetreding tot Europese Economische Gemeenscnap en de Britse rol bij de bespreking over de politieke eenwording van Eur pa. Naar te Rome verluidt, zijn de nen met compromisvoorstellen eetj men, die tot doel hebben te voorc:-t men, dat de tegenstelling tussen n standpunt van De Gaulle het ,,Eur'°P der Vaderlanden" en dat van Jj Beneluxlanden over een politieke uni verscherpt. De Belgen en Italianen ZO"' zo werd vernomen, overeengekome actief te werken voor een schikking, zonder af te doen aan hetgeen door o economische integratie al is beremi. DEN HAAG, 23 mei Een geldhof te van 2.500 gulden of zes weken betrfi tenis heeft de officier van justitie nu de rechtbank, mr. Maris, gi«teret* ëist tegen een 44-jarige schrijveM1 gever uit Den Haag, we^en» nel ver spreiden van het boek „Liesbeth W wereld van Bob en Daphne". Het bo® moet volgens de officier tot Je P et nografische lectuur gerekend worde"' Het was verschenen onder schui naam van de schrijver Han B. A® berse. De zaak werd reeds in decer" ber 1959 aanhangig gemaakt door officier van justitie. De boeken werd® in beslag genomen. t De raadslieden, zeiden te menen d» er geen sprake kan zijn van aanstoot gevende lectuur en concludeerden w vrijspraak. Uitspraak 5 juni. DEN HAAG, 22 mei Het divide"? deelnemingen van de Utrechtsche AS .haitfabriek in 1961 heeft 405.Oy" (382.500) bedragen. Uit het winstsal"" ad ƒ380.749 (364.106) wordt ƒ72 Pe» aandeel A en 13 per aandeel B uitf!®] keerd. Vorig jaar bovendien vijf vijf" gende procent agiostock. DEN HAAG, 23 mei Bi) onder scheidene K.B.'s is aan J. Russchen zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Workum; G. h- J. Wiessing is op zijn verzoek eervd ontslag verleend als burgemeester va" Westervoort en aan D. Weima PP z?.. verzoek eervol ontslag verleend als bu"" gemeester van Nijeveen, met dankb®" tuiging voor de diensten door hen zodanig bewezen. In Michigan, de Amerikaanse staat, wordt gelijk bekend de Hollandse folklore in hoge re gehouden door de inwoners, die prat gaan op hun Hol landse afkomst. Zoals deze drie meis jes, die hun voeten van dikke, eigen- gebreide sokke voorzien, alvorens hun klompen aan te trekken, waarop ze een Hollandse klompendans ten beset gaan geven. en kwiek, slank, gedistin geerd en onberispelijk gekleed heer wandelt 's morgens tegen koffie tijd op de Hilversumse Groest van het station naar hotel Gooi land. Zwarte hoed, donkere jas, witte zijden das en pochette. De strak opgerolde paraplu onder de linkerarm. Het is Max Poons: „verbindingsofficier" tussen de grote Nederlandse to neelgezelschappen en het schouwburgpubliek. Vorige week is hij 85 jaar geworden. Het verjaarspartijtje is bij vrien den in Amsterdam gevierd. Max Poons is een opvallende figuur. Wie hem niet kent, zou hem verslijten voor een diplo maat in ruste of een voor aanstaand zakenman. Hij heeft een interessante kop met de twinkelende ogen achter de bril. Zijn optreden is levendig, zijn conversatie spits en humo ristisch. Een man van stijl en smaak met een bijzonder scher pe kijk op de mensen. Hoffe lijk in de omgang en daarbij tactvol. Tot zijn uitgebreide geestelijke bagage behoort ook een feilloos zakelijk inzicht. De aantrekkelijkheid van zijn persoon is zijn eerlijkheid. Hij komt onomwonden voor zijn mening uit zonder aanziens des persoons. Zijn beroep is dat van artistiek adviseur van de directie van Theatef Gooiland. Sedert 1936 is hij elk seizoen met uitzondering van de oorlogs jaren het land doorgetrokken om de gezelschappen te zien spelen. Hv maakt alle premières mee in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem- Zijn enorme kennis van het toneel, steunende op een ervaring van decennip- maakt hem tot een gewaardeerd criticus. De keuze van een repertoire Vs geen sinecure. Met ijver en nauwgezetheid werkt Max Poons zich elk set- zoen opnieuw in: in de nieuwe stukken én in de samenstelling en de mo gelijkheden van een gezelschap. Aan de andere kant proeft en weegt nV het publiek. Hij is te veel realist om aan het zakelijke voorbij te gaan. Een schouwburg exploiteren is nu eenmaal geen liefdadigheidsfeestje organiseren. Maar hij is er zich niet minder van bewust dat zijn werk grote invloed uitoefent op de culturele vorming van het publiek. „Mijn publiek zoals hij h"t zelf zegt. Voor Max Poons ging het doek op m 1917. Toen maakte hij zijn entree in de wereld van het toneel. In dat jaar werd. hij administrateur van het Hofstadioneel, een gezelschap dat juist door Cor van der Lugt Melsert was opgericht. Hij maakte er zich vrienden, van wie hij er nu nog sommige ont moet dagelijks in de trein van Amsterdam naar Hilversum: leden van de radio-hoorspelkern. Om er één te noemen. Jan van Ees. In later tijd werd Max Poons de naaste medewerker en vriend van C-o" Ruys. De man, over '"ie Poons altijd nog met groot ontzag spreekt. Theate Gooiland heeft de opgang aan Poons te danken. Hij bracht er de Italiaanse Opera, wist Mengelberg te overreden en engageerde Buziau, om enkel grote namen te noemen. De „abonnementsvoorstelling" werd een begrw- Meer dan een kwarteeuw profiteert Hilversum van de kwaliteiten van d®z artistieke f'guur. „Man, ik ben nog kerngezond. Alleen het zoutloos eten is me een gruwe Maar ja, de dokter heeft het voorgeschreven. Ik zal er wel aan wennen Het is ook helemaal niet belangrijk". En dan volgen een paar kwinkslagen een geestige en scherpe opmerking over de landspolitiek, of over de gdpy ban zaken in Frank 'ijk. Want Max Poons is francofiel. Hij weet als h ware dc afmetingen van alle Parijse podia. Max Poons, 85 jaar, maar me een jong hart. ROTTERDAM, 23 mei De Rotter damse eredivisieclub Sparta heeft de zer dagen haar jeügddoelman W. Doesburg gecontracteerd. Deze 18- jarige speler is onder meer als doel- verdediger voor het Nederlandse jeugd- elftal (16-18 jaar) uitgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2