BRIEF SOEBANDRIO AAN OE THANT: Indonesische landingen zijn geen agressie De Quay's brief berust onjuiste stellingen' op V.s. in de Pacific L erbetering in zicht EUROPESE GRAVEN TE ORAN GESCHONDEN Carpenter raakte zeer vermoeid Ongelukkige landing voor deskundigen een raadsel DEGELIJK ETEN IN HONGKONG Uittocht op grote schaal uit Algerije Bemiddelingspoging van de ITALIAANSE regering Standpunt van De Gaulle zou ruimte laten voor compromis Nieuwe doorbraakooging van Duitse socialisten Brochure signaleert zakelijke overeenkomst op vele punten BAARS Schürmann dient rapport in over infiltraties Russenbegluren' kernproeven van Troepen voor N.- Guinea mogen via SUEZKANAAL „Zelf belasting uitrekenen 9 Nieuw proces voor Jouhaud? Soevanna Phoema eindelijk in Laos Regen voor van deze Nazaat muiter maakt zijn eerste trein- en luchtreis Voorstel inspecteurs: PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.v. EUROPESE POLITIEKE UNIE ZATERDAG 26 MEI 1962 .NEW YORK, 26 mei (Reuter/ UPI/AFP). De Indonesische Ondingen in Nieuw-Guinea zijn £.eGn agressie, want de Indone- Slers bewegen zich zuiver in eigen ësbied. Minister Soebandrio stelt in een brief aan de waarne mend secretaris-generaal der Ver- jmigde Naties, Oe Thant. Over de edoeiing van de brief bestond aanvankelijk zowel in Djakarta als n New York onzekerheid: was zij of niet een antwoord op Oe ■ihants recente beroep op Neder- and en Indonesië, af te zien van agressief optreden en het afgebro ken overleg te hervatten? Neen, k°n men later in Indonesische Kringen bij de volkerenorganisatie ernemen: Djakarta's minister - EN TWEEDJASSEN mode- infectie ei9en st'il en karakter JQccjues kaap van Buitenlandse Zaken wilde slechts het zijne zeggen van „Ne derlandse beweringen aangaande Indonesische agressie". VERHUIZEN 6yREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Teietoon, Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jjjjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 6'jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENl lETARIEr 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents ter m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. .Washington, 26 iei (Rtr) Het h^rikaanse ministerie van defensie sch belfendgemaakt, dat drie Russi- ïii schepen, die er „kennelijk op uit omvangrijke geheime militaire opeens op te sporen", rondvaren hi<i(]kele mijlen afstand van het ge- An, 'n de Stille Oceaan, waar de hoojNsaanse kernproeven worden ge- Srom1 ministerie zei, dat men op het Peil '-6 van de drie Russische sche me ^gnlyses maakt van afvalstoffen, 2lïn vrijgekomen bij de Ameri- Zodn 6 proeven. Oe Russen konden het ?n|3e gegevens verkrijgen over ^orflt pe kernbom, dat tot ontploffing Pp1 gebracht en de kracht hiervan. IntpL ^oordvoerder erkende, dat het ke11fnat;onale recht geen bepalingen te die de Russc. verbieden daar gerej"1- De drie schepen hebben niet ?"eerd op een waarschuwing van Amerikaanse torpedobootjager. (Advertentie) lE^fTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LTTI)a»T (Bi) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235P& (Vari pTT ori2e weerkundige medewerker) Tjikte BJLT' 26 mei De meikou be- .gisteren een dieptepunt toen het °ger jeen Sroot deel van ons land niet tehir>R„ n 9 gr. steeg, een winterse Ü°6h nitUUr die sinds 1935 in dit sei- deprg'i?' meer zo laag is geweest. Een hipt'6 boven noord-west Duitsland, ?aakt en daar nog een bui veroor- v0gem-,Xordt gevolgd door een rug van v6hgt geleidelijk opklaringen n ï^met iets hogere temperaturen, 'h (je jjpame verdere verbetering mag ^°hda nde dagen worden verwacht. Mi Zon; zpbdag: 4 30 4.31 -20.43, maan: 2.04-12.46. 20.44, maan: 2.31-14.05. (Advertentie) biet vertegenwoordiger Wir jopranoto, \fReei°'< SSTRAA1 5 HAARLEM STRAAT 138 BEVERWIJK Minister-president De Quay deed der gelijke beweringen in zijn brief aan Oe Thant van de zestiende mei. zo v erd gezegd, en het Indonesische schrij ven moet aantonen dat die brief „op onjuiste stellingen is gebaseerd". En wat het overleg betreft, zo zei een In donesische woordvoerder bij de V.N. gisteravond: „Wij hebben al verschei dene malen bereidheid getoond tot her vatting van het overleg met Nederland aan de hand van het plan-Bunker, maar Nederland heeft daarop niet willen in gaan." Soebandrio schrijft Oe Thant, dat de Indonesische troepen de bevolking van West-Irian volledig beschermen zo als hun plicht is. „De Nederlanders zelf zijn schuldig aan agressie zoaxs werd aangetoond door hun vernietiging van Indonesische oorlogsschepen en vlieg tuigen." De Indonesiërs, die West-Irian zijn binnengekomen, „en ook in de toe komst West-Irian zullen blijven binnen komen," zijn Idonesische onderdanen, die zich naar Indonesisch, thans door Nederland met geweld bezet gebied be geven, aldus de brief. Soebandrio wijst er verder op dat Nederland, in tegenstelling tot Indone sië. „het plan-Bunker nog niet heeft aangenomen en bovendien zijn mili taire kracht in West-Irian neeft ver sterkt met het doel het kolonialisme in al zijn slechtste aspecten binnen het grondgebied van Indonesië te be stendigen." Voorts verklaart hij dat Indonesië de noodzaax van het zen den van waarnemers niet inziet, daar dit niet zal bijdragen tot een oplos sing van het geschil. Soebandrio ein digt met uitdrukking te geven aan de vastbeslotenheid van Indonesië, „de buitenlandse agressie uit West-Irian te verjagen". De Indonesische bij de V. N., Soekardjo heeft gisteravond de boodschap van Soebandrio overhandigd aan het hoofd van het kabinet van Oe Thant; deze was toen in Ottawa voor het ontvangen van een eredoctoraat. Inmiddels heeft de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schürmann, de secreta ris-generaal een rapport overgelegd over de jongste ontwikkelingen op mi litair gebied in Nieuw-Guinea. In dit rapport, gedateerd 23 mei en als een document van de Veiligheids raad in omloop gebracht, zegt de heer Schürmann, dat de Nederlandse rege ring hem heeft opgedragen, ouder de aandacht van de secretaris-generaal te brengen „dat de volledige verantwoor delijkheid van de Indonesische regering voor de aanvallen, waarvan in de vo rengenoemde feiten melding wordt ge maakt, wordt bevestigd door recente verklaringen van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio en de minister van Oorlog, Na- soetion." De brief vraagt niet om een bepaalde actie van de V. N, mr. Schürmann geeft slechts een opsom ming van de militaire gebeurtenissen sedert het verzenden van de brief van prof. De Quay aan Oe Thant van 16 mei. In Washington heeft Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaxen, gis teren volgens U.P.I. gezegd „niet in de positie te verkeren commentaar te le veren op het Tweede Kamerdebat in Den Haag van donderdag." Het mini sterie zou hiermee willen wachten op het officiële rapport over het debat, voordat er commentaar zou kunnen worden geleverd op het bericht dat Ne derland het plan-Bunker als basis voor verder overleg met Indonesië accep teert. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zou White nog nebben gezegd, dat er absoluut geen wijziging is ge komen in de Amerikaanse houding in het geschil over Nieuw-Guinea. „Wij steunen de pogingen van Oe Thant en Bunker." (Van onze correspondent) ROERMOND, 26 mei Voor de eerste maal van zijn leven heeft John Fletcher Christian, de 66-jarige „chief magistrate" van het Zuidzee-eiland Pitcairn en na zaat van de leider van de muiters van de „Bounty", gisteren in een trein ge zeten en een vliegtocht gemaakt. Hij werd hier officieel op het stadhuis door burgemeester mr. René Höppener ontvangen en was de gast van de in Roermond wonende gezagvoerder van de „Willem Ruys", kapitein H. v. d. Heu vel. Voor John Fletcher was de treinreis naar Roermond een indrukwekkende be levenis. Burgemeester Höppener riep zijn ambtgenoot een hartelijk welkom toe en bood hem een stadsgezicht van Roer mond aan. John Fletcher bleek echter ook niet met lege handen te zijn geko men en overhandigde de burgemeester een uit hout gesneder vliegende vis, een produkt van het eiland. Later op de dag onderging de muiter-afstammeling zijn luchtdoop door in een sportvliegtuig van het vliegveld Beek naar het Rotterdamse Zestienhoven terug te vliegen. Hij vond het bezoek aan Roermond en de daarmee gepaard gaande heen- en terugreis het hoogtepunt van zijn verblijf in Neder land. Zuid-Vietnam Een speciaal mili tair gerechtshof in Zuid-Vietnam heeft gisteren drie studenten, die schuldig zijn bevonden aan een poging om de Amerikaanse ambassadeur, Nolting, van het leven te beroven, ter dood ver oordeeld. (UPI) OSLO, 26 mei (Reuter) Hoessein Zulficar Sabry, Egyptisch onder-mi- nister van Buitenlandse Zaken, heeft hier op een persconferentie gezegd, dat Egypte geen enkel Nederlands schip zal tegenhouden, dat mocht pro beren met troepenversterkingen voor westelijk Nieuw-Guinea het Suezka- naal door te gaan. Hij zei, dat het Nederlandse besluit, troepenver sterkingen via het Panamakanaal te zenden, zou kunnen ingegeven zijn door de wens, Egypte niet in verle genheid te brengen op een ogenblik, dat Nederland trachtte zijn handels betrekkingen met Egypte te verbeto ren. DEN HAAG, 26 mei Op de giste ren in het Kurhaus te Scheveningen ge houden algemene vergadering van de vereniging van inspecteurs van 's rijks belastingen heeft de voorzitter, de heer W. J. van Lansehot Hubrechts, zijn be zorgdheid uitgesproken over de achter stand bjj de belastingdienst, „waartegen dagelijks moet worden gevochten en die dreigt weer verontrustende vormen aan te nemen". Het wordt meer en meer de vraag of de huidige metihode van aanslag regeling in de toekomst wel besten digd kan en mag blijven, zo zei hij. „Wij vragen ons af of niet zal moeten worden overgestapt op een systeem van heffing, waarbij de berekening en de afdracht van de inkomsten-, ver mogens- en- vennootschapsbelasting aan de belastingplichtige wordt over gelaten met een steekproefsgewijze controle achteraf". „Dit systeem", aldus spreker, „wordt ook in de Verenigde Staten voor de in- cometax toegepast. Alleen wanneer wn een taak zullen ku-nen laten vallen, zal onze dienst in staat blijven de belas tingheffing op het vereiste theoretische hoge peil te handhaven en de belang hebbenden die service te geven die zij nodig hebben." Deze zeer ingrijpende wijziging zal echter, aldus de voorzitter, eerst in de afdelingen nader worden besproken en als studieobject dienen ter beantwoording van de vraag hoe met zo weinig mogelijk bezwaren de tegen woordige aanslagregeling kan worden gewijzigd. ïm Vooral in die streken van Algerije, waar de O.A.S.-terreur langdurig en hevig woedt, laat de Mohammedaanse bevolking zich soms provoceren tot wraakoefeningen en gebaren van woede. Hier ziet men een reeks graven van Europeanen op het kerkhof Tamasouhet te Oran, die door Moslems zijn geschonden. CAPE CANAVERAL, 26 mei (Rtr) Functionarissen van het Mercury-pro ject, in het kader waarvan kapitein- luitenant ter zee Malcolm Scott Car penter donderdag zijn drie banen om de aarde heeft beschreven, hebben de inhoud vrijgegeven van een rapport over een discussie, die de zeventien waarnemingsstations over de gehele wereld, die Carpenters vlucht volgden, onderling over hun waarnemingen heb ben gevoerd. De conclusie van het rapport is, dat Carpenter ge durende zijn derde baan om de aarde zeer vermoeid was en mogelijk zelfs in de war was geraakt. Het station op Hawaii meende, dat Carpenters stem tijdens de derde baan zwak was en dat Carpenter vermoeid leek. „Hij was beslist een ander mens toen hij ons voor de derde maal passeerde dan de beide voorgaande keren." Hawaii meldde ook nog, dat Carpen ter zich bijzondere zorgen maakte over de positie van zijn cabine en dat hij, toen hem enkele malen werd gezegd dat hij zich gereed moest maken voor de terugtocht naar de aarde, bleef voortgaan met waaraan hij bezig was of iets anders begon te doen. Er ont stond zelfs enige verwarring of Car penter wel begreep welke opdracht hem gegeven werd. Naar aanleiding van vragen over de veronderstelling, dat de invalshoek voor de terugkeer van de Aurora 7 naar de aarde te klein zou zijn geweest, waardoor hy het beoogde landingsge bied ruim 300 kilometer voorbijschoot, heeft Carpenter zelf verklaard: „Ik meen dat ik de cabine in de juiste positie had". Met deze verklaring van Carpenter staan deskundigen thans voor een raadsel wat betreft de oorzaak van het voorbijschieten van het doel. Zelfs al zou zich bij het inwerkingstellen van de remraketten een fout van twee of drie seconden hebben voorgedaan, dan nóg zou, gezien de snelheid van acht- kilometer per seconde, de afwijking van het landingspunt slechts zestien tot twintig kilometer hebben bedragen. Van de zijde van de medische dienst op de lanceerbasis verklaarde men over geen enkele aanwijzing te be schikken, dat de ruimtevaarder ge durende de vlucht in de war is ge raakt. ,,De kwestie was alleen maar dat hij het soms te druk had om de gevraagde handelingen te verrichten", zo zei men. Carpenter geraakte tijdens de vlucht inderdaad vermoeid, maar hjj volbracht zijn taken „op behoor lijke wijze". (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 ALGIERS, 26 mei (AFP) D« Europese inwoners van Algerije ma ken zich op voor een uittocht op on gekende schaal nit hun land. In de afgelopen week zijn reeds tienduizend personen per vliegtuig tiaar Frankrijk vertrokken. In "arijse officiële krin gen verwacht men, dat dit aantal in de komende dagen nog aanzienlijk zal stijgen. Men rekent erop, dat vóór eind mei zestigduizend voormalige in woners van Algerije :n Frankrijl zul len zijn aangekomen De Franse militaire autoriteiten in Algiers hebben gisteravond de toe gangen naar het vliegveld Maison Blanche van Algiers tot morgen laten afsluiten. Er bevinden zich reeds 4500 personen op het vliegveld, die naar Frankrijk willen vertrekken. Het is op het ogenblik niet mogelijk er nog meer te verwerken. Ook de belang stelling voor scheepspassage naar Frankrijk is bijzonder groot. Het aantal Europeanen, dat de ze kerheid wil hebben dat zij, indien ge wenst, op korte termijn uit Algerije kunnen vertrekken, wordt in Parijs op bijna vijftigduizend geschat. PARIJS, 26 mei (Reuter, AFP) De Franse minister van justitie, Jean Foyer, heeft het verzoek van de ver dedigers van ex-generaal Edmond Jouhaud om een herziening van het proces doorgegeven aan Frankrijks hoogste hof van beroep. Dit houdt vol gens het Franse recht in, dat uitvoe ring van het doodvonnis over de voor malige tweede man van he* Geheime Leger is opgeschort totdat het Hof zich over het verzoek heeft uitgesproken. Het is nog niet bekend wanneer het Hof uitspraak zal doen. PARIJS, (UPI) Betrouwbare zegs lieden in Parijs hebben meegedeeld, dat president De Gaulle maatregelen voorbereidt tegen het tribunaal, dat ex-generaal Raoul Salan heeft gevon nist. Het is mogelijk dat De Gaulle het tribunaal zal ontbinden, aldus de zegslieden. PARIJS, 26 mei (UPI) De Itali aanse regering is begonnen met een belangrijke diplomatieke operatie, die gericht is op het vinden van een com promis tussen de denkbeelden van de twee tegenpolen in het vraagstuk van de Europese politieke eenwording: Frankrijk enerzijds en België en Ne derland anderzijds. Volgens gezaghebbende kringen in Parijs is de Italiaanse premier, Fan- fani, na bestudering van de tekst van De Gaulle's persconferentie van 15 mei, ondanks het feit dat deze voor vijf M.R.P.-ministers aanleiding is ge weest om hun ontslag aan te bieden, tot de overtuiging gekomen dat er een goede kans is op een bevredigen de oplossing. De secretaris-generaal van het Itali aanse ministerie van buitenlandse za ken. Attilio Cattani, is in verband hier- Langzamerhand neemt ook als gevolg van communistisch-Chinese maatregelen de vluchtelingenstroom naar Hongkong af. Maar nog steeds kan men in de Britse kroonkolonie dit beeld zien van mensen, die zich volledig concentreren op wat wél de vrucht van het kapitalisme en niet van het communisme is: een degelijke schotel rijst, met vis en komkommer. HONGKONG, 26 mei (Reuter) Het bestuur van Hongkong heeft mee gedeeld, dat de toestand aan de grens met China snel normaal aan het wor den is. De vluchtelingenstroom Is door de regering van communistisch China afgedamd en het aantal vluch telingen is „opvallend verminderd". Volgens welingelichte kringen heb ben de Chinese autoriteiten blijkbaar maatregelen genomen en wordei de mens ervan weerhouden hun steden en dorpen in de provincie Kwantoeg te verlaten. Dorpelingen uit het grens gebied zeiden, dat de Chinese grens wachten met behulp van honden naar vluchtelingen zoeken. Volgens niet be vestigde berichten kamperen et nog steeds ongeveer duizend vluchtelingen in het niemandsland tussen Hongkong en communistisch China. Volgens waarnemers zijn sinds 1 mei ongeveer 55.000 illegale immi granten door de politie van Hongkong opgepikt. Duizenden zouden er echter in geslaagd zijn zich aan het wakend oog van de politie en militairen te onttrekken. Zij zouden bij verwanten in de kolonie zijn ondergedoken. BONN, 24 mei (KNP) Het hoofdbe stuur van de Westduitse socialistische party (SPD) heeft een borchure uitge geven, getiteld „De katholiek en het pro- party (SPD) heeft een brochure uitge- gestuurd aan een groot aantal journa listen in Bonn. Het voorwoord stelt, dat het geschrift een nieuwe bijdrage vormt tot het doorbreken van de historische barricades tussen de sociaaldemocraten en de katholieke kerk. De SPD heeft de nieuwe brochure (een vervolg op de brochure „De katholiek en de SPD", die in 1959 het licht zag) niet toegezon den aan de bisschoppen van Duitsland. Volgens de brochure wordt de verhou ding tussen de sociaaldemocratie en de katholieke kerk sinds het verschijnen van de jongste sociale encycliek „Mater et Magistra" van paus Joannes gekenmerkt door zakelijke overeenstemming op tal van punten. Met het oog op deze nieuwe ontwikkeling in het sociale denken van de kerk is de SPD bereid het reeds be gonnen gesprek met de katholieken en de katholieke kerk voort te zetten. Het gaat daarbij niet allereerst om het be reiken van een tactische overeenkomst, maar om overeenstemming in gemeen schappelijke zaken als basis voor sa menwerking. Daarbij zou men weder zijds zijn vrijheid moeten behouden. In de brochure wordt een aanval ge daan op de CDU. Aan de christendemo craten wordt verweten, dat zij zich in hun maatschappijopvattingen niet laten leiden door de sociale encyclieken van de pausen, maar door de grondbeginse len van het neo-liberalisme. Ook mis bruiken de christendemocraten het sub sidiariteitsbeginsel, aldus de brochure. Verder verdedigt de brochure typisch socialistische hobbies, zoals het gemeen schappelijk eigendom tegenover het par ticulier bezit, de neutrale staatsschool tegenover het bijzonder onderwijs en de socialistische economische ordening te genover de sociale economie. In katholieke kringen wijst men erop dat de SPD haar uitnodiging tot een gesprek uitsluitend aan de journalisten in Bonn heeft gestuurd en niet aan an dere belanghebbenden. Of de uitnodiging succes zal hebben, wordt in journalis tieke kringen betwijfeld. Men vestigt er de aandacht op dat de kerkelijke lei ding in Duitsland zich in haar beleid niet kan baseren op brochures, maar moet uitgaan van de practische poli tiek van de SPD, die aanzienlijk afwijkt van de in haar brochures ontwikkelde theorieën. mee een rondreis door de Euromarkt- landen begonnen. Cattani, de huidige voorzitter van de commissie-Fouchet, bracht gistermor gen een bezoek aan de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Tijdens de veelbesproken persconfe rentie bevestigde het Franse staats hoofd opnieuw zijn krachtige oppositie tegen elke vorm van Europese politieke integratie De Belgische premier en de minister van buitenlandse zaken, Lefèvre en Spaak, waren die dag in Rome voor een officieel bezoek. Na nauwkeurige bestudering van De Gaulle's woorden meenden Fanfani en zijn twee Belgi sche gasten, dat De Gaulle niet geheel negatief was geweest. De Franse president toonde zich een voorstander van de schepping van per manente organen in het kader van zijn .Europe des Nations" voor aan gelegenheden betreffende politiek, de fensie en cultuur Deze organen zouden een min of meer gelijke opzet moeten hebben als de huidige commissie van de Eummarkt. Noch Fanfani, noch de Belgische be windslieden vleien zich met de hoop, dat De Gaulle zyn fiat zal geven aan het toekennen van supranationale be voegdheden aan de bedoelde organen, maar uit mededelingen van gezagheb bende bronnen en uit de Italiaanse diplomatieke activiteiten blykt dat zij vertrouwen hebben in een mogelyke tussenweg. Spaak, de man die van alle E.E.G - ministers het felst tegenover De Gaulle staat, heeft, naar verluidt, onlangs zijn bereidheid uitgesproken om een even tueel compromisverdrag te onderteke nen. Waarnemers zijn van oordeel dat dit laatste, plus Cattani's reis naar Parijs Brussel, Bonn, Den Haag en Luxem- burg, mogelijk de weg zal effenen voor een nieuwe serie besprekingen over Europa s politieke eenheid. (Advertentie) Raatnvest 29 - TeL 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitge voerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS In verband met het feit, dat onze krant op donderdag 31 mei a.s. (Hemelvaartsdag) niet zal ver schijnen, verzoeken wij onze adverteerders en de advertentie bureaus er rekening mede te wil len houden, dat advertentie opdrachten bestemd voor ons blad van vrijdag 1 juni a.s. uiterlijk woensdag 30 mei a.s. om 12 uur in ons bezit moeten zijn. Advertentie-afdeling. VIENTIANE, 2C mei. (Reuter) t'rins Soevanna Phoema, de Laotiaan- se neutralistische leider, is gisteren uit Rangoon in Xieng Choeang (Laos) aangekomen, waar hij werd verwel komd door zijn halfbroer, de leider van de Pathet Lao, prins Soevanna Phong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1