Beleggers vertrouwen econonmche toestand^ van de VS. niet meer Industriefondsen sedert 1929 sterkst gedaald 1 BUITGEMAAKT IN NIEUW-GUINEA Geen tegenstelling K. V.P.-fractie-Luns Slechts verschil van inzicht ten opzichte van plan-Bunker Vertrek verlofgangers uit Nieuw-Guinea uitgesteld OOK MOSLEMS VERLATEN ALGERIJE m TS llOofe Pers in V.S. houding Oe „Met bescherming Papoea's is principe gemoeid" laakt Thant Hoger beroep van Eichmann verworpen Ni MILITAIRE TAPTOE HAARLEM tnlaci J.J.VAN KOOTEN euw soort brood fait in de smaak weer Bij treinbotsing vier gewonden Alle KLM-vluchten gereserveerd voor repatriëring vrouwen en hinderen AARDAPPELEN HOOGSTENS VEERTIG CENT Spaanse staking loopt af Hij kan nu nog gratie vragen geinig verandering DR. W. DE KORT IN AMSTERDAM: Na 6 juni max35 ct. Soldaat omgekomen in Nieuw-Guinea „Washington Post": Dr. Van Roijen volgt mr. Luns spoedig op VERKIEZINGSUITSLAGEN OP DE GROTE MARKT DINSDAG 29 MEI 1962 86sfe JAARGANG No. 31142 New YORK, 28 mei - De aan- jNenkoersen hebben maandag op o New Yorkse effectenbeurs Ntier zeer zware druk gestaan, 0rdat de beleggers en masse ergingen tot het verkopen van bezit. De koersdaling was de herpste sinds president Eisenho- Vver in 1955 door een hartaanval erd getroffen. Al spoedig na Pening der beurs bleek dat van jJ|g herstel, waarop men in beurs- lngen had gehoopt, geen sprake 2 Vele fondsen noteerden ruim nr, r lager. Dit verlies werd uitgebreid tot 5 a 6 dollar, groot de verkoopdrang is ge- 9 35n" bRjkt omzeG die P0.000 shares groot was, zijnde geveer driemaal zoveel als nor- aal. De beursticker, een zeer °dern registratieapparaat kon g stroom niet verwerken en liep minuten op de affaire ten ach r> Welke achterstand uiteindelijk üiunmo wforeijouVinj! EN TWEEDJASSEN ss- uitgroeide tot 68 minuten. Een dergelijke achterstand was sinds september 1930 niet meer voor gekomen. Aanpassing aan realiteit Inflatie geen manier van leven HEDENAVOND HALF TIEN Geen gevolg van oorlogs handelingen, maar door ongeluk met geweer /p —een dynamische onderneming ,Owx/? voor dynamische mensen JERUZALEM, 29 mei (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Het Israëlische Hooggerechtshof heeft vanmor gen het beroep, dat Adolf Eich mann heeft ingesteld tegen het over hem uitgesproken doodvon nis, verworpen. Dit betekent dat Eichmann zal worden terechtge steld, tenzij president Ben Zvi hem gratie verleent. De verdedi ger van Eichmann, de Westduitse advocaat dr. Robert Servatius, heeft destijds ai gezegd dat hij een gratieverzoek bij de president zal indienen, indien het Hooggerechts hof het hoger beroep zou verwer pen. SOLEX-OTO BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^onnementen 20800 Postgiro 143480 J<antoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW.Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Enorme koersdaling op New Yorkse beurs (Advertentie) vele ontbijt- en koffietafels staat g^twoordig een pak FJnrbred. Deze traktatie uit het hoge Noor- it\eJ"ordfc nl. ook in ons land steeds 'tühRewaardeerd. Geen wonder, dit rod wordt volgens een speciaal Hit' /6cePt in moderne ovens 'van binnen Vg^^epdoorbakken en blijft steeds kers- All^ Set is krokant en knappend en bf0fl Smaakt er op, zoet of hartig. Finn- is lekker en voedzaam en zet toch ^n. Koop een pak, wit of bruin. 85 ct. *arbiif?e TT 536 leden van een Belgische ^°ht <1 het afgelopen weekeinde te jjp Uj?aiht-Aubert bijeengekomen, dit 82.jar.ch°diging van het oudste lid, de pn 4;,Se Octave Samain. Onder hen wa- W g artsen, 3 dierenartsen, een sena- lt*nde emici, 11 advocaten, verschil- veb, lndustriëlen en ingenieurs, non- aPün^l1 belasting-ambtenaar en een Uhtuk. (Rtr.) (Advertentie) 'JUêLJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 AAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 erwachting tot woensdagavond, («Pgemaakt te 11.15 uur). reSe bewolking en plaatselijk enige 'Üke j Wakke tot matige zuidweste- tai^nd. in de kustprovincies later ^ofnitr naar noordwest tot noord, g verandering in temperatuur. l0„. WOENSDAG: *-28-2<U7; maan: 3.21-16.45. (Advertentie) n«9ang Haarlem - tel. .10401 De koersdalingen traden het eerst op en waren het scherpst onder de indus triefondsen. Het Dow Jones indexcijfer voor industrie-fondsen daalde met 34,95 punten tot 576,93, de sterkste daling sedert oktober 1929. Van het totaal aan tal verhandelde fondsen 1.375 no teerden er 1212 lager, terwijl slechts 74 fondsen winst boekten. De aandelen I.B.M. die aanvankelijk 14 dollar verlies leden, moesten steeds meer terrein prijsgeven en sloten de beursdag met een verlies van 3'7'/t dol lar; American Telephone kwam 11 dol lar lager uit, terwijl Dupont 12'/2 dollar, en Sears Roebuck zeven dollar verlies leden. Makelaars op de New Yorkse beurs schrijven de koersinzinking toe aan het nog steeds ontbrekende vertrouwen bp de beleggers. Er waren weinig econo mische berichten, die de nieuwe vloed golf van verkopen konden rechtvaardi gen, zo werd door deskundigen in Wall Street verklaard. De verkoopkoorts is echter des te verontrustender omdat niets er op duidt dat de koersdaling niet zal aanhouden. Het verzet van president Kennedy tegen een verhoging der staalprijzen heeft zeer zeker zijn invloed op de hui dige gang van zaken gehad, alhoewel men in beurskringen van oordeel is, dat deze factor slechts de rol van katalysa tor heeft vervuld en dat de diepere oor zaak van de koersbeweging is. dat de technische marktomstandigheden reeds sedert 19 maanden zijn verstoord. Het makelaarskantoor Bache and Company merkte over de koersval op, dat de beurs thans de speculatieve uit wassen die in 3 a 4 jaar aangegroeid zpn, oplost. Naar het oordeel der firma zijn de koersen veel te ver vooruitgelo pen t.o.v. de groei der omzetten en win sten van het bedrijfsleven. Het is niet mogelijk te zeggen dat het dieptepunt is bereikt, maar gezien de cijfers, sta tistieken, winsten, dividenden en de al gemeen gezonde staat waarin de Ame rikaanse economie verkeert, kan worden gesteld dat de koersen zich nu snel aan de realiteit aanpassen. De voorzitter van de raad van econo mische adviseurs van president Kenne dy, Heller, heeft n.a.v. de scherpe koersdaling verklaard, dat de huidige vooruitzichten voor de Amerikaanse economie geen redenen geven voor de verstorende correctie welke zich thans op de effectenbeurs afspeelt. Naar zijn mening is, wat er thans op de effecten beurs geschiedt, voor een deel het ge volg van het feit, dat men zich steeds meer gaat realiseren, dat inflatie niet een manier van leven is. Verder zei hjj, dat een herstel van het bedrijfsleven in maart en april de eco nomie weer op een hogere versnelling heeft gebracht na een zwakke start in het begin van het jaar. Hjj gaf echter toe, dat deze hogere versnelling voor de economie niet voldoende zal zijn om een bruto nationaal produkt van 570 miljard dollar te bereiken, zoals de re gering in het begin van dit jaar heeft voorspeld. Wat het antwoord van de re gering Kennedy aangaat op de poging van de Amerikaanse staalindustrie de prijzen te verhogen, meent Heller dat het bedrijfsleven de bedoelingen van de regering niet alleen ten aanzien van de staalindustrie maar ten aanzien van het gehele terrein van lonen en prijzen ver keerd heeft opgevat. Voor de slotkoersen van de New Yorkse effectenbeurs raadplege men pa gina 13. UTRECHT, 29 mei Vanmorgen om streeks zeven uur is een losse locomo tief in botsing gekomen met een zo genaamde slijptrein tussen de stations Rotterdam (Noord) en Rotterdam (cen traal). Bij deze botsing werden vier personen gewond. Het scoor tussen de beide stations is aan een zijde ver sperd. Vertragingen zetten zich op na bije lijnen voort. Jr.; Tg&êiZ (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 mei. „Om alle speculaties uit de wereld te helpen, wil ik vandaag verklaren dat voorzover het aan mij zal liggen minister Luns het Niemv-Guinea-vraagstuk tot de best mogelijke oplossing zal voeren, omdat hij het beste daartoe in staat is", aldus zei dr. W. L. P. M. de Kort, fractievoorzitter "an de KVP in de Tweede Kamer, gisteren tijdens een openbare vergadering van de hoofdste- delijke KVP-kring. Onze fractie wilde, aldus spreker, in tegenstelling tot de Partij van de Ar beid, een hervatting der besprekingen op basis van het plan-Bunker. Met dit Nederlandse militairen tonen een deel van de bij Kaimana in Nieuw-Guinea buit gemaakte wapens en munitie. Onder het materieel bevinden zich wapens en patronen van Russische makelij en originele N.A.V.O.-munitie. HOLLANDIA, 29 mei, (UPI) Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft bekend gemaakt, dat het vertrek van verlofgangers die geboekt stonden voor KLM-vluchten van deze en vol gende week, is uitgesteld. Alle KLM-vluchten van Biak naar Amster dam zijn ingeschakeld voor de repatri ëring van vrouwen en kinderen, die uit zuidwest Nieuw-Guinea werden geëvacu eerd. Slechts zy, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, zullen wor den gerepatrieerd. DEN HAAG (ANP) De comman dant van de Nederlandse strijdkrach ten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heelt verklaard, dat de evacuatie van vrouwen en kinde ren uit de plaatsen langs de west- en zuidkust niet inhoudt, dat daar een militaire noodsituatie heerst. Hij zei voorts, dat de wijze, waarop de In- denesische infiltranten de Nederland se militairen ontlopen hun bestrijding sterk bemoeilijkt en zeer tijdrovend maakt. Schout-bij-nacht Reeser legde deze verklaringen af in de uitzen ding van het NTS-journaal gister avond. Dieper ingaand op de evacuatie van vrouwen en kinderen, zei de heer Ree ser, dat deze is georganiseerd om de mannen in de bedreigde plaatsen de handen vrij te geven. Zorg voor hun ge zin zou hen belemmeren in het vol brengen van hun mogelijk moeilijke taak. De evacuatie is echter slechts als tijdelijk bedoeld. Gezien het verloop van de militaire operaties wilde de heer Reeser daar met nadruk op wijzen. Hij zei verder, dat de feitelijke situ atie anders is dan Indonesische berich ten willen doen geloven. De Nederland se troepen en Papoea's hebben aller eerst tot taak de verspreid opererende Indonesiërs in een relatief klein gebied bijeen te drijven. Daarna kan men pas aan een bestrijding van enige omvang beginnen. Het oerwoud, de grote af standen, maar vooral het feit, dat de 2$ Niet alleen de Europeanen verlaten thans Algerije. In Marseille komen ook Mos lem-families aan, die zich in het verleden zo sterk met de Franse zaak hebben vereenzelvigd, dat zij het niet raadzaam achten het ogenblik af te wachten, waarop Algerije zelfstandig wordt. Indonesiërs elk contact systematisch vermijden, maken dat elke actie zeer tijdrovend wordt. De heer Reeser legde de nadruk op het feit, dat de Indone siërs behalve bij Fak Fak overal ver van de grote plaatsen verwijderd zijn ge bleven. JDü militaire acties vormen daar door geen direct gevaar' voor de woon- centra, zei hij. (Advertentie) ten bate van het Erefonds Oud-Verpleegsters. De loketten op het „Haarlem"-terrein, Planetenlaan, gaan om 8 uur n.m. open. Zitplaatsen 10.UITVERKOCHT Zitplaatsen 7.50 verkrijgbaar Zitplaatsen 5.aan de Staanplaatsen v. 1.loketten Kom tijdig en geniet van de uitgebreide, „Delftse" Taptoe onder 60.000 Watt aan schijnwerpers. DEN HAAG, 29 mei, De minis ters van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben in de staatscourant een maximum prijsrege ling voor consumptie-aardappelen van de oogst 1961 afgekondigd, die morgen in werking zal treden. Het doel van deze regeling in de prijs van consump tie-aardappelen met inachtneming van een redelijk te achten overgangster mijn van één week, terug te brengen tot een niveau, dat onder de huidige geacht aanvaardbaar omstandigheden kan worden. De bewindslieden zijn tot dit besluit gekomen, omdat ze hebben moeten vaststellen, dat ondanks de tot dusver re getroffen maatregelen, te weten de per 6 april door gevoerde exportbeper king, alsmede de sinds 18 mei van kracht zijnde prijsstop, de prijzen voor aardappelen naar hun oordeel op een te hoog niveau zijn blijven liggen en zelfs in een aantal gevallen nog een verdere stijging hebben vertoond. De nieuwe prijsbeschikking bepaalt, dat de consumentenprijs voor Neder landse aardappelen van de oogst 1961 met ingang van 30 mei niet hoger zal mogen liggen dan veertig cent per kilo en na én week, dus met ingang van 6 juni, niet hoger dan 35 cent per kilo. De prijzen bij verkoop aan kleinhan delaren zullen in de periode van 30 mei tot 6 juni maximaal 35 cent per kilo mogen bedragen en met ingang van 6 juni maximaal dertig cent per kilogram. Deze laatste prijzen gelden ook voor de met de kleinhandel gelijk te stellen grootgebruikers. MADRID, 29 mei (Rtr) In bijna alle streken van Spanje zijn de meeste arbeiders weer aan het werk gegaan. Ook in de omgeving van Bilbao waar 48.000 arbeiders staakten is de toestand vrijwel normaal geworden. De enige uitzondering vormt Barcelona, waar nog door 16.000 arbeiders gestaakt wordt. De meeste industriële ondernemingen in dat gebied werken met minder dan de helft van hun personeel. In Barce lona is volgens betrouwbare bron een roomskatholiek priester ondervraagd en later vrijgelaten nadat hij tijdens het weekeinde een demonstratie van 300 stakers had geleid. DEN HAAG, 29 mei De leger- voorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat gistermorgen in Nieuw-Guinea is omgekomen dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. H. M. Groels. Soldaat Groels werd getroffen door een kogel of kogels uit zun eigen geweer. Nadruk kelijk werd meegedeeld, dat soldaat Groels niet tengevolge van oorlogshan delingen is omgekomen, maar door een ongeluk. Hoe dat ongeluk is gebeurd is tot dusverre niet bekend. Soldaat Groels was 20 jaar oud. Hij woonde in Waalre en maakte deel uit van de c-compagnie van het zesde in- fanterie-bataljon. Het ongeluk gebeurde in Moerara (Kaimana) aan de zuidkust. (Advertentie) HOE» VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR NEW YORK, 29 mei (UPI, Reuter) Het gezaghebbende Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" noemde Oe Thants beslissing om geen waarnemers naar Westelijk Nieuw-Gui- nea te zenden gisteren in zijn hoofdar tikel een „merkwaardige definitie van het begrip neutraliteit" en kritiseert het plan-Bunker als een tegemoetko ming aan „Soekarno's imperialistische ambities." Secretaris-generaal Oe Thant, zo gaal de Herald Tribune verder, heeft zelfs geweigerd om waarnemers naar hel strijdtoneel te zenden met als argumenl dat dit geen neutrale handeling zou zijn tenzij Indonesië de agressor dit eveneens verzocht. „Dit is een merkwaardige definitie van het begrip neutraliteit", zo meent het blad, „in het bijzonder, omdat de Verenigde Naties het recht van Neder land om het eiland te besturen nimmer heeft aangevochten." „De Verenigde Staten maken zich blijkbaar minder zorgen over het lot van de Papoeabe volking van Westelijk Nieuw-Guinea dan over de toekomstige koers van In donesië. Nu de Russen Soekarno in een warme omhelzing vasthouden, nog ver stevigd door krachtige hulp bij de be wapening en de onvermijdelijke „tech nici" vreest Washington, dat Indonesië na een oorlog vast in de communisti sche baan zou blijven daraien. Hoogste prioriteit wordt derhalve toe gekend aan het vermijden van een oor log. En daar Soekarno klaarblijkelijk vastbesloten is om te gaan vechten, wanneer hij niet krijgt wat hij wenst, is de politiek erop gericht het hem te ge ven." „Wat voor precedent wordt hier mede gesteld voor toekomstige pogin gen om de vrede te bewaren en hoe staat dit voor de VN, die werkeloos toezien en protesteren, dat zelfs het zenden van waarnemers om een in vasie in ogenschouw te nemen niet neutraal zou zjjn tenzij de binnen dringer erom vroeg? Al zijn er dan slechts 700.000 Papoea's en al zijn ze dan nog in een primitief stadium," zo besluit de Herald Tribune, „met hun bescherming is een principe ge moeid. Indien de Verenigde Staten en de Verenigde Naties dit verzaken dan laten zij niet alleen de Papoea's in de steek." De te San Francisco verschonende „Examiner" zegt „verbijsterd te zijn over het voorstel der regering (waar schijnlijk wordt bedoeld het plan van (Advertentie) WASHINGTON, 29 mei (UPI) De rubriekschrijver George Dixon van de Washington Post heeft gisteren uit Am sterdam gemeld aldaar geruchten ver nomen te hebben als zou de Nederland se ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, spoedig minister Luns op volgen als minister van Buitenlandse Zaken. Dixon f»eniet in Amerika hoofdzakelijk bekendheid om zijn humoristische com mentaren op het politieke leven in Was hington, maar zijn artikel schijnt dit maal niet op humor gebaseerd te zfin. Ellsworth Bunker) om het Nederlands- Indonesische geschil over Nieuw-Gui nea tot een oplossing te brengen. Op grond van het voorstel zal de bevolking van het gebied op een niet bepaalde datum nadat Indonesië het bestuur zal hebben overgenomen moeten stemmen over haar toekomst. Wie probeert wie nu iets wijs te maken? Men kan zich voorstellen wat voor plebisciet zal wor den gehouden, indien het onder Soe karno en zijn door de Russen bewa pend leger werkelijk zover zal komen." De „Washington Post" schrijft: „De heer Thant zegt aan Indonesië niet te kunnen verzoeken de invasie te beëin digen, omdat dit zijns inziens een par tijkiezen zou zijn. Maar het handvest der VN beoogt duidelijk, dat de VN door middel van de Veiligheidsraad of de algemene vergadering wel partij kiest als een staat een oorlog begint tegen een andere staat." De Australische „Sydney Daily Tele graph" tenslotte merkt in een hoofd artikel op, dat „de Indonesische ope ratie tot bevrijding van West-Nieuw- Guinea niet bijzonder populair is bij het volk, waarvan het zegt dat het bevrijd zal worden. Het openlijk antagonisme van de Papoea's tegenover Indonesië maakt, dat de passiviteit van de VN in de huidige crisis nog minder te ver dedigen is. Volgens de ongewone uit leg van Oe Thant van het begrip on partijdigheid moeten zowel de Indone sische agressors als de Nederlanders een verzoek indienen om VN interven tie, voordat hij tot actie overgaat. Hoe zal zijn houding zijn als er een ver zoek om een onpartijdig onderzoek wordt ingediend door de Papoea's zelf?" zo vraagt het blad zich af. inzicht stpnd de fractie niet geheel en al op het standpunt van minister Luns, zoals deze dat drie weken geleden on der steun en met instemming van het Amerikaanse State Department had gesteld. Minister Luns had een nog iet wat vrijere houding tegenover het plan juister gevonden. Een tegenstelling tus sen het standpunt-Luns en dat der fra'-tie te construeren zoals in enkele bladen is geschied gaat echter be paald te ver. „Minister Luns stond", zo zei dr. de Kort, „even constructief tegen over het plan als de fractie, maar hij had groter twijfels over het goe de verloop der onderhadelingen. Wie gelijk heeft, zal de toekomst moeten leren, maar ongelijk heeft zeker hij, die meent dat betrekkelijk geringe verschillen in benadering te genstellingen inhouden betreffende de grote lijn en het te bereiken doel". „Ik weet", zo sprak de fractievoor zitter tot besluit, „dat minister Luns niet de halsstarrig geborneerde is, die sommigen hem wanen. Hij is bovenal de reaal-politicus, en juist daarom niet een van de Jan Salie-mentaliteit, die de Partij van de Arbeid hem blijkbaar zo graag zou ingieten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii HAARLEM, 29 mei. Morgen avond organiseert onze courant in samenwerking met Haarlems Dag blad een verkiezingsuitslagen- dienst op de Grote Markt. Vanaf negen uur 's avonds het tijdstip waarop het enigszins donker be gint te worden en waarop ver moedelijk de eerste verkiezings uitslagen binnenkomen zullen op een scherm voor het stadhuis de verkiezingsuitslagen worden geprojecteerd. De uitslagen worden afgewisseld met amusante films en muziek. Het is de bedoeling, dat tegen het einde van de avond de commentaar te beluisteren is van de fractievoorzitters in de Haar lemse raad op de uitslag van de verkiezingen in Haarlem. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Eichmann betrad vanmorgen enke le minuten voor negen zijn kogel vrije glazen kooi in de rechtszaal, vlak voordat de vijf rechters van het Hooggerechtshof binnenkwamen. Hij was bleek en zag er gespannen uit. Het Hof begon onmiddellijk met het bekendmaken van zijn conclusie, pas daarna werden de overwegingen voor gelezen, die tot die conclusie hebben geleid. Het Hof verklaarde dat het boven alle twijfel is verheven, dat Eich mann een sleutelpositie heeft bekleed in de Nazi-organisatie, die werd op gezet om het Joodse volk uit te roeien. „De zwaarste straf die de wet kent. moet in dit geval worden opgelegd." Het Hof stelde voorts vast, dat Eichmann „met geheel zijn hart de op drachten heeft uitgevoerd, die hem tot vernietiging van de Joden werden ge geven." De overweging van het Hof besloe gen in totaal zeventig pagina's. De vijf rechters lazen er om beurten een stuk van voor. De doodstraf tegen Eichmann werd in eerste instantie uitgesproken op 15 december 1961. Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf f 375.— 15 jaar Solex - 15 laar Solex-ervaring Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1