Daar zult u plezier van beleven! Als uover gaat op Matador Braziel Shag De nieuwe smaak: iets pittiger dan half zwaar veel zachter dan zwaar! Gebrek aan kooplust op wereldgoederenmarkten Beroep op regering: kom met salarisvoorstellen ^HEIME TRANSISTOR Paul Vlaanderen en de Kunstmaan van Sovjet-linie Amerikaanse staalmarkt kenmerkte zich door lusteloze stemming Kredietverlening in maart gestegen Grote nood onder de gepensioneerden Motorrenner Gary Hocking gewond Ingesloten para's lijden verliezen kantoormachines kantoormeubel^ kantooruitrustinö NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V G«SWB DINSDAG 29 MEI 1962 PAGINA 2 reproduktie- apparatuur amsterdam nieuwe KOSMOS 5 Australië dringt bij Soekarno aan op vreedzame regeling een kwaliteits Blijvende interesse voor oorlogsschadeverzekering bij Molest-Risico Van brug gegleden en verdronken 32 handelsbanken A chtste internationaal accountantscongres Congres R.k. Politiebond St. Michael Salariëring Beloning uitgeloofd voor opsporing kobalt Weekend gehandicapte verkenners in Vught Man in storm overboord en weer opgepikt Auto geslipt en over de kop geslagen Meisje gedood ZOMERDIENST START ZONDER VERTRAGING EDY verwacht geen omzetstijging in 1^62 Spaarbankbond De N.H.M.-bankspaarder laat zijn geld niet renteloos liggen Spaar veilig, spaar modern - Spaar bij de N.H.M. IK GELOnnl!'W doe Herplaatsing wegens misstelling ZOU ZUN,MARTIN. IK MOETJE EVEN SPREKEN. EH.JA. IK KOM ZO BENEDEN. WELMARTIN ,DflT VERWACHT TE IKflL.SLIMBEDflCNT.MflflR JE VERRAADDE-,. JEZELF. MAAR... WAT HEEFT DIE DAARMEE TEMAKEN? GOED, MARTIN, HEM NU geopend op werkdagen van 10-18 uur op maandag 28 en dinsdag 29 'mei ook van 19,30-22.30 uur zondags ge' sloten toegang f 2-' betering verkregen maar „we hebben dit dan ook voor de deur van de hel moeten wegslepen." Met de meeste na druk en de grootst mogelijke ernst deed de voorzitter een beroep op de overheid om binnen de kortst mogelij ke tijd met voorstellen inzake de sala- risverbetering te komen. Een daartoe strekkende resolutie heeft het noofdbe- stuur bij het congres ingediend. ,,Het staat als een paal boven water", aldus de voorzitter, dat het -apport-Boot in zake de slariëring ten principiale ge volgd zal moeten worden, wil er met ons overeenstemming mogelijk zijn De grondslagen van dit rapport kunnen en mogen we niet verlaten. De situatie voor de gepensioneerden vormt een levensgroot probleem, aldus de voorzitter die het een schande noem de dat het ontwerp voor een nieuwe pensioenwet, waarop al zo lang wordt gewacht, steeds maar uitblijft. Alle ver zoeken en interventies ten spijt blijft de overheid maar wachten en vallen er hot langer hoe meer slachtoffer. Men weet niet waar men aan toe is. Heeft de regering een goede bui, dan geeft ze wel eens een toeslag. De 60- jarigen leiden thans een bestaan, balan cerend op een etisch ontoelaatbaar peil. En het hoofdbestuur heeft op het con gres ook ten aanzien hiervan een re solutie ingediend, waarin er bij de re gering met klem op aangedrongen wordt maatregelen te treffen om aan de noodtoestand van deze gepensioneerden onverwijld een einde te maken. Op het congres van de bond, die ongeveer 6000 leden telt, zijn verder verscheidene voor stellen ingediend met betrekking zowel tot een ongevallenverzekering voor de politieambtenaren, een extra-uitkering aan hen, die een getuigschrift in een vreemde taal bezitten, verhoging van de gratificatie bij een ambtsjubileum. Uitkering ineens bij pensionering, de indeling van de politieambtenaren, be tere kledingtoelage, handhaving van het aantal vakantiedagen, de verlofrege ling, meer uniforme overwerkregeling, verruiming van de bevorderingsmoge lijkheid en vele interne aangelegenhe den. MOSKOU, 28 mei (UPI) Russische geleerden hebben vanmorgen, blijkens een mededeling van het persbureau Tass, een kunstmaan in een bain om de aarde gebracht. De lancering was een volledig succes. De nieuwe satel liet, de Kosmos 5, beschrijft een baan rond de aarde in 102 minuten en 45 seconden. Tass beschreef de Kosmos 5 als een „routinesatelliet". Kosmos 5 is, voorzover bekend, de 21ste satelliet die de Russen tot nu toe hebben gelanceerd. Van deze 21 satel lieten cirkelen er nog vijf rond de aar de. Omdat men vermoedt dat de Rus sen niet al hun lanceringen bekendma ken, is het niet zeker dat deze cijfers juist zijn. De Amerikanen hebben tot nu toe ze ventig kunstmanen gelanceerd, waarvan er nog 32 rond de aardbol suizen. SYDNEY, 28 mei. (UPI) De Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, die vandaag uit Australië vertrekt voor een reis door Zuidoost-Azië, heeft gezegd dat hij van plan is bij president Soekarno van In donesië aan te dringen op een vreed zame regeling van het dispuut met Ne derland om Nieuw-Guinea. Hij zei, dat de Australische inzichten betreffende dit dispuut gemakkelijk in overeenstemming konden worden ge bracht met die van Indonesië. Hij acht het echter zijn plicht om president Soe karno te doordringen van de Australi sche bezorgdheid over de gebeurtenis sen op en om Nieuw-Guinea. AMSTERDAM, 24 mei Gedurende de afgelopen maand werd het meren deel van de wereldgoederenmarkten ge kenmerkt door een gebrek aan koop lust, als gevolg waarvan de noteringen overwegend in neerwaartse richting ten deerden. Ook de na de Paasdagen ver wachte opleving bleef uit, zo deelt de Nederlandse Overzee Bank mede. Ten dele kan de aanhoudende druk op het prijspeil worden toegeschreven aan het feit dat in de meeste sektoren nog steeds sprake is van een aanbod- Advertentie AMSTERDAM, 28 mei De vereni ging Molest-Risico (Centraal Beheer groep) zegt in haar jaarverslag over 1961: het bij de vereniging tegen oor- logsmolestschade verzekerde bedrag op onroerende en roerende goederen steeg met 1 miljard gulden tot 9,3 miljard gulden. Het tegen stormschade verze kerde bedrag steeg tot ruim 1,3 miljard gulden. De vereniging moest nog bijna 150.000 vergoeden voor een oorlogs schade daterende uit de tweede wereld oorlog, doordat zich een geval voordeed van een explosie van in de bodem achtergebleven munitie. Voor andere schaden, bijv. storm, overstroming, sa botage enz., werd 268,951 uitgekeerd. De directie zegt dat de belangstelling voor een verzekering tegen het risico van materiële oorlogsschade gehand haafd bleef als gevolg van de spannin gen, die ook in 1961 telkens weer op internationaal politiek terrein ontston den. Het is raadzaam in vredestijd aan dacht aan een zo goed mogelijke dek king tegen het risico van materiële oor logsschade te besteden, aangezien een oorlogstoestand plotseling kan intreden en dan reeds onmiddellijk met het ont staan van omvangrijke schade gepaard kan gaan. overschot. Voorts zijn de aarzelende kon- juktuurontwikkeling in West-Europa en de uitsproken flauwe stemming op de effektenbeurzen oorzaak dat handela ren veelal een afwachtende houding aannemen en weinig geneigdheid tonen transakties van enige omvang; af te slui ten. Deze tendens wordt nog in de hand gewerkt door de onzekere politieke si tuatie in vele delen van de wereld. De prijsindices van Moody daalden in de loop van april j.l. van een niveau van 368 tot 366 (op 24 mei). In de metalensektor manifesteerde zich op de Amerikaanse staalmarkt een lus teloze stemming nu door de totstand koming van een nieuwe c.a.o. in de staalindustrie het gevaar van een staking voorshands is afgewend en de voorge nomen verhoging der staalprjjzen als ge volg van de interventie van president Kennedy geen doorgang zal vinden. Het besluit van het Amerikaanse Congres om een niet onbelangrijk gedeelte van de strategische tir.voorraden in de komen de jaren op de markt te brengen, ver oorzaakte een scherpe prijsdaling; te Londen bereikten de tinnoteringen het laagste peil sedert augustus 1961. Voor koper viel een opmerkelijk prijshoudende tendens waar te nemen. Ook op de lood- en zinkmarkten heerste aanvankelijk een vrij gote mate van sta biliteit, zij het dat bij lood aan het eind van de maand een lichte reaktie intrad. Wat de agrarische sektor betreft, hield de vaste ondertoon voor koffie aan. Daar entegen heerste op de cacaomarkt een weinig geanimeerde stemming, onder invloed waarvan de noteringen zich in het voordeel van kopers ontwikkelden. Voor de meeste theesoorten bestond een goede vraag bij iets hogere prijzen. De wereldsuikermarkt werd wederom ge kenmerkt door een aarzelende tendens, niettegenstaande de Internationale Sui- kerraad verwacht dat dit jaar een rede lijk evenwicht tussen vraag en aanbod zal kunnen worden verkregen. Wol bleef vast gestemd, terwijl ook de katoen en huidenmarkten weinig verandering ondergingen. Ondanks de nog omvangrijke tarwe- overschotten, vooral in de Verenigde Staten, gaven de tarwenoteringen een lichte stnging te zien. Voor voedergra- nen was eveneens sprake van een vaste ondertoon. Bij een overigens kalme han del bewogen de noteringen van plant aardige oliën en vetten zich aanvanke lijk in opwaartse richting, geleidelijk aan tekende zich echter in sommige sekto ren een zwakkere tendens af. Rubber vertoonde geen prjjsfluktuaties van be tekenis. OUD-BEYERLAND, 28 mei. In de haven van Oud-Beyerland is gisteravond de 43-jarige metaalbewerker J. de Vries van een loopbruggetje uitgegleden en in het water terecht gekomen. Hij kon niet zwemmen en verdronk vrijwel on middellijk. De heer De Vries was ge huwd en had een kind. DEN HAAG, 26 mei In de maand maart heeft de kredietverlening een stijging ondergaan. Uit cijfers van het C.B.S. blijkt, dat de overheid aan het einde van die maand voor 322,6 min had opgenomen tegen 301,8 min een maand daarvoor. Het cijfer voor de post overige debiteuren, dat uit de hoofdposten van de 32 representatieve handelsbanken de kredietverlening aan particulieren vertegenwoordigt, geeft voor maart een stijging te zien van 5.917,4 min. tot 5.947 min. Hot totaal van de uitstaande kredie ten van de overheid ligt daarmee 50 lager dan begin 1962. Voor de particulie re kredieten ligt het cijfer ten opzichte van 1 jan. 269,8 min. hoger. Van de kredietverlening aan de over heid kwam per eind maart 262,7 min voor rekening van de vier grote ban ken en 59,9 min van de overige ban ken. Van de overige debiteuren waren deze cijfers resp. 3.672,9 min. en 2.274.1 min. De post kas enz. toont voor de 32 banken een stijging van J 783,8 min. tot 787,8 min, terwijl de post schatkistpapier daalde van 1 1.401,3 min. tot 1.228,2 min. De balanstotalen van de 32 banken kwa men uit op 12.592,8 min. tegen 12.650,8 min. eind februari. AMSTERDAM, 26 mei In het Wal dorf-Astoria Hotel te New York wordt van 23 t.m. 27 september het achtste Internationaal Accountantscongres ge houden. Gastheer van de te verwach ten 1500 buitenlandse accountants en hun dames en de ongeveer 2500 Ame rikaanse deelnemers is het American Institute of Certified Public Accoun tants. Uit Nederland zullen meer dan 100 accountants, leden van het Nederlands Instituut van Accountants en van de ^ereninging van academisch gevorm de accountants met hun dames naar New York reizen om het congres bij te wonen. Deze organisa ties waren in 1957 de organisatoren van het 7e internationaal accountantscon gres in Amsterdam. Tot de voornaamste sprekers be hoort ir. P. F.S. Otten, president-com missaris van Philips' gloeilampenfa brieken, die evenals de heer Arthur K. Watson, president van de I.B.M World Trade Corporation, zal spreken over het centrale thema van het congres: „The relationship of accounting, audi ting and financial reporting to the wold economy". Een tweede spreker uit Nederland zal zijn: de heer J. Kraayenhof. voorzitter van het 7 e con gres in Amsterdam. Van Nederlandse zijde is een viertal inleidingen naar New York gezonden, de Nederlandse preadviseurs zpn de he ren prof. A. Goudeket, Eindhoven, drs. A. C J. Jonkers, Rotterdam, drs. I. Kleerenkoper en H. D. de Leeuw, beiden te Amsterdam. Brittannië Het ministerie van ge zondheid heeft een schoktherapie in zijn campagne tegen het roken gebruikt. Aanplakbiljetten beelden de deksels af van 5 doodkisten waarmee de toeneming van het aantal sterfgevallen aan long kanker wordt aangeduid. De doodkisten worden groter naarmate het aantal sterfgevallen toeneemt, nameljjk van 5.303 in 1940 tot 25.288 in 1961. (Rtr.). AMSTERDAM, 28 mei. Ter gele genheid van het gouden bestaansfeest van de afd. Amsterdam, de grootste afdeling in den lande, houdt de r.k. politiebond „St. Michael", waarbij 98 pet van de r.k. politiemannen in ons land is aangesloten, een driedaags con gres in Amsterdam, dat vanmorgen door de algemeen voorzitter, de heer J. P. H. Körner is geopend met een rede, waarin hij allerlei urgente pro blemen besprak, zoals de afschaffing o" verdere afbrokkeling van de gemeen teclassificatie, een beter overleg tussen de overheid en de centrales en de nood toestand onder de gepensioneerden. De voorzitter wees op ere actieve deel name aan de aktie „Wereldwijd Chris tendom" die beoogt in die gebieden vari de wereld, waar van christelijke organisaties nog niet kan worden ge sproken, financieel de helpende hand te bieden. De voorzitter was minder entousiast over de ontwikkeling om te komen tot een kath. vakcentrale in Ne derland. „Het begint hoog tijd te wor den dat men een voor allen aanvaard bare oplossing vindt," zo zei hij. Ten aanzien van het personeelstekort zei de voorzitter dat de bond niet kan accep teren dat door middel van allerlei dienstverschui vingen, die het politie- ambtenarenreglement geweld aandoen, de vijfdaags werkweek illusoir wordt gemaakt. De voorzitter begreep dat de korpsleidingen de grootste moeite heb ben om de zaak draaiende te houden maar dat mag niet op het hoofd van het personeel neerkomen. Er is een vrij be vredigende overurenregeling, maar aan de toepassing mankeert het een en ander. Verder wees de voorzitter hoe funest het is de hand te lichten met de aanstellingseisen. En hij stelde zich scherp tegenover het streven van de regering om het aantal vakantiedagen te verminderen door de invoering van de vijfdaagse werkweek. „Wat de minister onder overleg in zake de salariëring verstaat, noem ik koehandel" zo verklaarde de voorzitter. Nog steeds bestaat er een achterstand voor de middelbare ambtenaar en de maatregel, door de minister voorge steld, vergroot die zelfs. De bond gaat accoord met de grote salarisverruiming voor de hoogste ambtenaren maar het is onverklaarbaar hoe de minister met zulke scheve verhoudingen in de sala riëring is komen aandragen. De voor zitter hoopte dat het komende overleg in een gunstiger atmosfeer gevoerd zal worden. In 1960 is een niet onbelangrijke ver- DOUGLAS, 28 mei De Rhodesische motorrenner Gary Hocking is met een shock, snij- en schaafwonden opgenomen in het ziekenhuis te Douglas na een ongeluk tijdens de training voor de vol gende week op het eiland Man te hou den TT-raoes. Hocking reed met een snelheid van meer dan 160 km per uur, toen hij in een flauwe linkse bocht de achterkant van de motor van de Engels man Graham Smith raakte. Beide ren ners kwamen ten val en Hockings ma chine vloog in brand. Beide renners ïijn in het ziekenhuis opgenomen. VENLO, 28 mei De commissaris van politie alhier heeft meegedeeld, dat een beloning van 10.000 Duitse mark beschikbaar is gesteld voor diegenen, die inlichtingen kunnen verstrekken die leiden tot de opsporing van de vorige week gestolen 17 ton kobalt en de ar restatie van de daders. Zoals gemeld is vorige week nabij de frens een Duitse vrachtwagen met aan- anger gestolen. De vrachtwagen was geladen met 170 zwart gelakte vaten, elk inhoudende 100 kilo kabalt. De vrachtwagen werd later terugge vonden, doch de lading bleek verdwe nen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 20 mei. Het jaar lijkse nationale weekend voor BE-Ver- kenners, dat op Huize Bergen te Vught is gehouden, had dit jaar een record- deelname van 230 gehandicapte jongens. Ondanks de grote drukte is de gehele organisatie vlot verlopen, dankzij het voortreffelijke werk van de Pater Da- miaangroep uit Eindhoven, die zater dag ook een Brabantse avond verzorg de. Eregast op het weekend was de bis schop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, die op dezdag herhaaldelijk bewees hoe na de BE-Verkenners hem aan .et hart liggen. Tijdens de H. Mis hield mgr. Bekkers een treffende toespraak, waarin hij de jongens erop wees, dat Christus hun de weg door het leven moeilijker heeft gemaakt dan anderen, maar dat diezelfde Christus ook altijd sportief is en hun de kracht zal geven om die moeilijke weg te voleinden. Om zijn warme sympathie voor de BE- Verkenners te demonstreren, verrastte hij hen later met een fonkelnieuw in validenwagentje. Het programma van zondag bestond verder uit een nationaal buitenspel, waartoe niet minder dan 170 gemeen ten materiaal in de vorm van folders, foto's e.d. beschikbaar hadden gesteld. ROTTERDAM, 28 mei De sleep boot Oceaan" van L. Smits internatio nale sleepdienst die op weg was naar Aden, heeft een hachelijk avontuur be leefd. Het schip is namelijk in een cy cloon terechtgekomen en tijdens deze storm is een van de opvarenden over boord geslagen. Men slaagde er in de man weer uit de kokende zee te halen en hij bleek van zijn levensgevaarlijk avontuur een ribfractuur te hebben over gehouden. Japan Negen ambtenaren van de Japanse staatsspoorwegen zijn beschul digd van plichtsverzuim als gevolg waarvan op 3 mei honderdzestig men sen omkwamen oij een drievoudige treinbotsing. Onder de beschuldigden is de 38-jarige machinist van een goederentrein die door een rood licht was gereden. Vijfhonderd mensen wer den gewond. HOLLANDIA, 28 mei (ANP-UPI) In totaal zijn op Onin, bij Fak Fak res Indonesiërs gesneuveld. Bij Teminaboe- an zijn de Indonesiërs ingesloten in een moeras ten zuiden van deze stad. Hier lieten zij negen doden achter. Bij een bombardement vanuit de lucht, dat de Nederlanders uitvoerden op Indonesische eenheden bij Kaimana, werden tenminste twee parachutisten gewond. Een militair van het Papoea vrijwil- ligerkorps werd licht gewond door rondspattend gesteente. Over de strijd bij Klamono werden geen bijzonderhe den vrijgegeven. VENRAY, 28 mei. Zondagavond is op de provinciale weg Venray—Wans- sum een Duitse personenauto in de bocht geslipt en over de kop geslagen. Het naast de bestuurder zittende zes tienjarige meisje P. Janssen uit Keve- laer werd ernstig gewond naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij aan haar verwondingen is overleden. De bestuurder werd met minder ern stige kwetsuren in het ziekenhuis te Venray opgenomen. ARNHEM, 28 mei. In de afgelopen nacht is de 64-jarige heer G. van Wer- meskerken uit Apeldoorn om het leven gekomen bij een verkeersongeval alhiei De heer van Wermeskerken, die ver moedelijk van zijn bromfiets was geval len, werd, terwijl hij naast zijn brom fiets op de Apeldoomse weg lag, eerst door een autobus en vervolgens door een personenauto overreden; hij was op slag dood. UTRECHT, 28 mei De zomer dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren zonder ver tragingen haar intrede gedaan. Ook de maandagmorgen-drukte heeft men uit stekend kunnen verwerken. Alleen op de Betuwelijn liepen vanmorgen twee treinen enige vertraging op. Dit was niet te wijten aan de nieuwe dienst regeling, maar aan het feit, dat een van de diesels over te weinig koelwa ter beschikte. DIEREN, 28 mei. ,Pei"hl^k "iW verslag van de emaiUeej1 t(,ruzganl?> IJssel, Edy, geconstateerde^* vooral op het terrein van.1. in het en centrifuges, heeft zich 00 daan. eerste kwartaal van 19t»2,100 f(j op Het ziet er niet naar uit, aious ju de jaarvergadering meegedee „reC, dit jaar de omzet zal stUSe"' en com. tie hoopt de kosten weer te ku penseren. In de sector der emaille boawp len is men afhankelijk van anejen ders voor grote objecten, ye f :s ee» worden per object gemaakt, n duS soort montagebouw, en «fdeling geen voorraden van nouden.ue ar(jjg, is niet volbezet; de omzet 1:ujt maar maakt nog geen gr°°* „ns wat van het totaal. De toekomst is js onzeker, omdat het produkt n en men er in bouwkringen ad» wennen. n„ rjssel Van de aluminiumtabriek V- aa„. Aty heeft men bijna hei .ge®®; deel' delenkapitaal. Men heeft uit de pe neming 10 pet dividend ontvang D® aandelen zijn a pari overgenom g. directie wil het voorstel een f* et. lideerde balans te publiceren weging nemen. allu- De vennootschap is naast o® gr- minium en emaille huishouden)* jji tikeien ook met plastic art „oricoop de markt. Zij heeft n.l. de van plasticprodukten, die door plex-Zevenaar worden gefabncee AMSTERDAM, 28 mei gemene vergadering van de Nea®tureS, se Spaarbankbond zijn in de vacSJ.e(jefl ontstaan door het periodieke am jjg. van de heren mr. G. H. Fuhri en _or, ge te Hilversum en E. Vellinga te .g, redijk, gekozen tot lid van het bon» stuur de heren R. Kok, directeur de Nutsspaarbank te Gouda, ea H. H. J. van Bottenburg, notan Sneek, voorzitter van de Spaarbaw 1818 te Sneek. ,ef De heren mr. J. J. C. R- vpvoof Bilt, voorzitter van de Spaarbank n, de Stad Amsterdam, en F. G. ■'tLjK ger, secretaris van de NutsspaaP [Jet te Middelburg, zijn als lid va» bondsbestuur nerkozen. (Advertentie) (Advertentie) De N.H.M.-bankspaarder behoeft zijn geld niet renteloos te laten liggen. Hij kan ieder teveel aan renteloze gelden onmiddellijk per giro storten op zijn spaarrekening bij de N.H.M. Hij profiteert dan van: 3i% rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd voldaan geen extra kosten NEE, WE PRATEN HIER... ALS JE DIE HONDENMANDVANDE KAST HEBT GEHAALD.^ IK DACHT DATJE WEL0P JE KAMER METALEN CAPSULE X APENEER MET KLEMMEN. VLAANDEREN, NET GROOT GENOEG IK ZWEER DAT IK VOOR EEN TRANSISTOR, NHET NIET WILDE HE? MARTIN, WIE HEEFT JE)-MENEER HIERTOE OVERGEHAALD?/! HOMPSON15 "III ■■nfl ENIGE vriend V tvHET KWAM ZO. WEL, DIE MAND WAS TE GROOT VOOR DAT HONDJE... EN UIT JE ZAK VIELEN EEN PAAR GRAAN KORRELS-DUS DACHT IK AAN EEN APART VAK MET EEN DUIF. 1 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2