C.a.o. moet weer werkelijke wilsovereenkomst worden DAGPUZZEL Iels anders dm aardappelen! Nationaal Amateurfilmcongres KUIFJE IN TIBET G' g f, DE GEZWORENEN Alfredo Mensen zoals wij Binnen onderneming geen scheiding 'georganiseer den-ongeorganiseerden J. Heins uit Utrecht winnaar van landelijk toernooi 1962 Baantitels later in het geding Voorzitter Algemene Werkgeversvereniging: ^^^ervetal Iferf Ifan Vettewinkel sterk... prachtig Meer witte boorden tegenover overalls DINSDAG 29 MEI 1-962 PAGINA 4 Toepassingsvoorbeelden van OCé-produkten op het gebied van kantoorlichtdruk worden op aanvraag verstrekt. Chemische fabriek L.van der Grinten n.v. Venlo Kantoren te 's-Gravenhage en Enschede. DEELNEMER E FFIC I E N CY- B E U R S R.A.I.-GEBOUW STAND NUMMER 45 6x9 AGFA CLACK f25.- DE BESTE KIJK OP FOTO'S In elke Agfa camera een Agfa film: voor briljant zwart-wit Isopan ISS, voor kleur Agfacolor CN 17. Exame ns Het is nu zo gemakkelijk in uw maal tijd een smakelijke afwisseling te brengen. Doe het morgen anders... neem eens rijst, 'n vlees- of visge recht met nieuwe Knorr Kerriesaus. Pikant en kant-en-klaar O-n-g-e-k-e-n-d fijn! (65 Persoonlijke Leningen „ALL WEATHER" SCHOENEN ook met wasmachines DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY dooi HERGÉ 75 Ld At eens kijken: ze yen mat vijf - vijfendertigDrie onthoudenAcht .maal vijf - veertig plus drie is drieënveer tig. Vier onthouden... En vergeet de kinder by slag en het vikintiegeld niet.,. %n&efe, EeUëA,... Zaa rivet, Th Ar keg LH Ar te [ijk bedankt! Je bent een uit stekende gids geweest I/a ar welJk hoop eens naar ju Hie land te komen Dank je, Th ar key /darwet! En nu vooruit Eerste doelde gele sjaal He, kapitein Wat doe je ËRIC DE NOORMAN 9. Alweer de Saksers?" herhaalt Septimus verbaasd. „Wat bedoel je?" „Och, daar heb ik vroeger al eens mee te maken gehad," ant woordt Eric. „Maar het verbaast mij, ze hier tegen te komen." „Och, die kerels zitten zogezegd overal, Noorman," gromt Svein, hall en half grinnikend. Septimus, die het grapje niet begrijpt, knikt ernstig. „Ja, dit soort volk maakt hier allang de streek onveilig. Na de overstromin gen var* de laatste jaren zijn ze voor het eerst opgedoken. De hele kuststreek noordelijk van Gesoriacum is toen ondergelopen en waar schijnlijk gebruiken die Saksers de laatste resten van de duinenrij als wijkplaats, vanwaar zij hun strooptochten ondernemen kunnen. „Han dig bekeken," zegt de Noorman, „want erg bang, dat ze daar aange vallen zullen worden, hoeven ze niet te zijn. Maar ik begin me nu af te vragen, of we onder deze omstandigheden wel een schip kunnen vinden, dat ons naar het Noorden brengen wil." „Een schip?" Septimus lacht spottend. „Het valt te proberen, maar veel hoop geef ik je niet. Er gaan nog maar weinig schepen over naar Brittanica. En die zitten vol. Bo vendien vrees ik, dat je moeilijkheden krijgt, wanneer je met die krijgs bende van je aan de poort van Gesoriacum verschijnt. Eric knikt pein zend. Ze maken zich nu snel voor de tocht gereed. Als laatste neemt de Noorman afscheid van Septimus, die hem een eindweegs uitgeleide heeft gedaan. Dan rijdt hij zijn paard naast dat van Svein. „Het ziet er niet best uit, Noorman," gromt deze, met een scheve blik. „Maar eh, die Saksers op hun zandplaats„Precies, Sveintje," grijnst Eric, „die Saksers hebben schepen, en ik maak me sterk, dat we nu precies hetzelfde denken." „Zo is het," gnuift Svein, de handen wrijvend. „Dat kan wel eens een fijn vechtpartijtje worden." door WILLEM CAPEL verv° (Advertentie) KANTOORLICHTDRUK,...VANDERGRINÏEN (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 29 mei. ,,Het crite rium van de productiviteitsontwikke ling zou, toegepast tijdens de periode van centraal geleide loonvorming, wel licht een stuk inflatie hebben voorko men. Veel moeilijker wordt de invoe ring van dit principe, wanneer men ge lijktijdig een grotere vrijheid en dif ferentiatie in het loonbeleid wil bren gen. Het gedifferentieerde loonbeleid moge macro-economisch sluitend zijn, het werkt in deze vorm in de praktijk niet". De voorzitter van de Algemene Werkgeversvereniging, ir. F. Beuke- ma, zei dit hedenmorgen in zijn jaar rede op de algemene ledenvergadering van de vereniging. De heer Beukema is er overigens zelf nog niet van over tuigd, dat de gedifferentieerde loon vorming macro-economisch sluitend is. Ook zei hij, dat het systeem volgens het „recept 1959" met aanvullende wij zigingen zelfs bij een andere uitvoe ring in de praktijk niet zou hebben vol daan. De cao's worden thans welis waar minutieus getoetst op economisch terrein maar niet op de vraag of de betrokken mensen vinden, dat op re delijke wijze aan hun verlangens is te gemoet gekomen. Het zijn niet meer de met een handdruk afgesloten over eenkomsten, maar regelingen, die zo wel bij de werkgevers als bij de werk nemers nog „verkocht" moeten worden, aldus de heer Beukema. Hij had reeds eerder in zijn rede bij zijn overzicht over de ontwikkeling van de cao als instituut veel waarde gehecht aan het karakter van een wilsovereenkomst, dat de cao dient te kenmerken. Ir. Beukema is van mening, dat de overheid bij het propageren van de „spreiding in de tijd" dus van de ver schillende looptijden en de verschillen de verlengingsdata van de collectieve contracten, zich er bewust van had moeten zijn, dat daarmee een ingreep bij het afremmen van de loonvorming praktisch onmogelijk was geworden „zonder gelijktijdig onbillijkheden te plegen". Voor het probleem van de ongeorga niseerden in de vakbeweging (ca. zes tig procent is niet bij een vakorganisatie aangesloten en behoeft dus ook de con tributie van ongeveer anderhalf pro cent van het weekloon niet te betalen) moet de oplossing nadrukkelijk buiten de onderneming worden gezocht, aldus de voorzitter van de AWV. Binnen de (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4 D 0 (89 10 1 Horizontaal: 1. berouw, sinaasappel soort; 2. kerkelijk hoogfeest, werp anker; 3. Engeland, biersoort; 4. vluch tig; 5. noot, brutaal; 6. achter zich zien, Chin. Lengtemaat; 7. rund. Royal Navy, ruw; 8. peilstok, scheve zijde; 9. deel van voertuig, barmhartigheid; 10. wa terstand, een beroep; 11. weg, graange was. Vertikaal: 1. paardenziekte, galerij in kerk; 2. havenstad op Scilië, Belgische stad; 3. bepaald vaartuig; 4. bak, kijken; 5. angstroep; 6. schaatsensoort, regen achtig; 7. tegen (Lat.), bout, feestge waad; 8. zinledige uitdrukking, naald boom; 9. vurig, zangvogel; 10. verte genwoordiging, opnieuw (voorvoegsel) OPLOSSING 28 mei Horizontaal: 1 kei - 4 dieet - 6 mon ster - 8 oo - 9 va - 10 tra - 11 bod - 12 o. - 14 re - 15 redenen - 18 negen - 19 nap. Vertikaal: 1 kin - 2 eest - 3 iet - 4 doornen - 5 tevoren - 6 motor - 7 raden - 13 eega 16 den - 17 nep. onderneming moet de werknemer door de leiding worden beoordeeld naar dat gene wat hij doet voor de onderneming. Van een ondernemer mag niet wor den verlangd, dat hij een cao aangaat, waarbij gunstiger arbeidsvoorwaarden zouden zijn vastgesteld voor de geor- ganiseerden dan voor de ongeorgani seerden. Welke oplossing ook voor het probleem gevonden moge worden, de onafhankelijkheid van de vakbonden moet gewaarborgd blijven. Het lijkt misschien overbodig dit te zeggen, maar in het buitenland zijn ontwikke lingen aan de gang, waaruit blijkt, dat men het met die onafhankelijkheid niet zo nauw neemt, aldus ir. Beukema. (Advertentie) NIJMEGEN, 26 mei. Geslaagd aan het Katholiek Opleidingscentrum voor Jeugdleiding „De Kopse Hof" te Njj megen de dames T. J. van Groningen te Den Bosch'; E. J. Havekes te Gors- sel; H. A. Holia te Vught; M. A. E. Hupperetz te NijVnegen; M. J. A. Kroot te Bergen op Zoom; W. L. J. M. Smit te Rotterdam en G. G. H. Obers te Son. en de heer P. A. M. G. van de Leeuw te Den Haag. (Advertentie) ASSEN, 29 mei. De Nederlandse Organisatie van Amateurfilmclubs (NOVA) had haar leden dit jaar bijeen geroepen in Assen, waar tijdens het af gelopen weekeinde amateurfilmers uit, alle delen van het land en hun suppor ters, in totaal 500 man, te gast waren bij hun noordelijke collega's. De voorzitter van de NOVA, de heer J v. Eldik, constateerde in zijn ope ningsrede bij de feestelijke slotzitting, dat de belangstelling voor het jaarlijk se evenement weliswaar gestadig groeit, doch tevens dat de kwaliteit van de mededingende films niet stijgt en t.o.v. die van verleden jaar een duidelijke neergang vertoont. Hoe dan ook: van de 90 inzendingen werden er dit jaar 31 met een onderscheiding beloond, het geen verhoudingsgewijs heel wat min der is dan vorige jaren, toen men wel eens de indruk kreeg dat er gestreefd werd naar een maximale vreugde over een zo breed mogelijk front. In de se lectieklasse kregen 17 mededingers een eervolle vermelding, hetgeen men als een aanmoediging kan beschouwen. Een derde prijs behaalden: de Hagenaar Boud Smit met een ietwat wrang, maar knap gemaakt filmpje: „Practical jo ke"; W. J. M. Verbon en J. Harmsma uit Rotterdam voor „Licht"; Th. Jan sen uit Schimmert met „Voor Anneke"; Marry en Jan te Rijdt uit Amersfoort met een familiefilmpje „Hollands tra ditie"; de Hagenaars A. J. Leydeckers en J. Zaatman voor „Licht in de avond", voorts een groep leden van de Utrechtse Smalfilm-Amateurs o.l.v. J. de Rijdt voor „De vaas" en tenslotte K. de Vries uit Haarlem voor „The day after the night before." Een tweede prij; was voor H. Troostwijk ui' Amstelveen, die het maken van „Shalom Israël" heeft afgekeken en afgeluisterd van de tele visie, m.a.w. eindeloos veel cliché-beel den combineerde met een navenant com mentaar. Films, welke in deze klasse een ho gere waardering kregen werden be vorderd naar de hoofdklasse. Daar be loonde de jury vijf inzenders met een prijs. Een derde prijs verwierven W. Brusse uit Amstelveen voor „Dialogue intime" en H. Brinkhuis uit Bilthoven voor „Méditerrannée, een in beelden uitgedrukte illustratie van het door Toon Hermans gezongen liedje, welke weliswaar diens grappige literaire hu mor bijna letterlijk uitbeeldt, maar dan ook in deze bezigheid blijft steken en er niets nieuws c.q. enige filmvorm aan toevoegt. In „Potterie," waarvoor H.Ot- to uit Utrecht een tweede prijs ontving, kregen we nu eens niet een schoolse les in het pottenbakken, maar speelde de maker een ritmisch spelletje met dus danige beelden, dat men aan het slot overtuigd is van en gegrepen door de poëzie, die n dit ambacht schuilt. Een eerste prijs behaalde J. W. Keu- nen uit Den Haag, die op een dolle en tevens vermakelijke wijze een doe- het- zelf-burger de Scheveningse pier laat bouwen en hierbij zo vaardig met zjjn beelden en geluiden manipuleert, dat men aan de suggestie van wat hij wil betogen, -niet ontkomt. Voortreffelijke filmhumor, dank zij een geïnspireerde en tegelijk scherpzinnige montage. Eveneens een eerste prijs kreeg J. Heins uit Utrecht voor zijn „Herfst- impressie". Waar zijn' totaal aantal punten hoger lag dan dat, wat J. Keunen voor zijn „Doe het zelf" be haalde, kreeg hij t-vens de NOVA- wisselprjjs 1962 en werd hij overwin naar in het toernooi. Zijn filmpje is een ononderbroken reeks verrassende, technisch perfecte beelden en gelui den, waarin hij de toeschouwer deel genoot maakt van de impressie van een kleurrijk bos in de herfst, H. (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM, 29 mei In verband met de slechte weersomstandigheden en het daardoor ontbreken van trai ningsgelegenheid zijn de Nederlandse baankampioenschappen wielrennen, die waren vastgesteld voor 7 en 14 juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam, verschoven naar 13 en 20 juli. (Advertentie) De bekende Salamander-collectie spor tieve schoenen voor alle weersomstan digheden voor heren, dames en kinde ren moet U beslist eens gaan bekijken. Dit is de mooiste collectie van heel Europa. AMSTERDAM, 29 mei De voor Nederland beschikbare cijfers laten zien, dat van 1950 tot 1960 in de Indus- strie het aantal „witte boorden" met 75 percent is toegenomen en dat zij op het ogenblik 22 percent van de totale personeelssterkte in de industrie uitma ken. Over de gehele wereld is in het bedrijfsleven een duidelijke wijziging in de verhouding „witte boorden" tot „overalls" waar te nemen. Het sterkst spreekt dit in de V.S., waar op het ogenblik de aantallen elkaar evenaren. Dit stelde dr. ir. M. G. Ydo gisteren op de vierde voorjaars efficiencydag in de R.A.I. in een lezing over „efficiency in de administratie". Dr. Ydo zei het met Parkinson eens te zijn, dat de groei van de administra tie beheerst wordt door factoren, die geen verband houden met de behoefte van andere afdelingen. Hij kwam tot de conclusie, dat de administratie alle voorwaarden voor inefficiency in zich draagt. (Advertentie) Copyright Casterman MOCO iiiiiim jifiiiuiiiiti in 11f niiniiii»ii>iitfniiiniDi p|B «MKIMIMiin COPENHAGEN 89 Haar verklaringen zijn dezelfde, die zij voor Buise deed, zij vertelt dat zij verloofd is met Dirk Jan en hoe hij eerst na weken en weken van aandringen het geld 8.cc6ptG6rdG. De rimpelplooiên verdwijnen niet bij de president, hij neemt zich vast voor, over die geheime verlo ving eens een hartig woordje met de kolonel te wis selen. Maar nu Is hij rechter en geen vriend des huizes en met het knijpbrilletje op de punt van zijn neus kijkt hij de bankrekening in, die Buise op de groene ta fel deponeert. De bankrekening van Mia van Ganse- foort. Zwijgend geeft hij die door aan de bijzittende rechters, ook de officier van justitie krijgt inzage Mia mag gaan zitten en Wies wenkt haar en met dankbaar herkennen snelt ze op deze toe. Buise neemt het woord weer. „Mijnheer de presi dent, het duistere punt in deze zaak is opgehelderd, onomstotelijk is vast komen te staan, hoe verdach te aan de gelden gekomen is. Ik laat nu met gerust hart de zaak aan u over, omdat vrijspraak moet volgen. Alleen verzoek ik nog om onmiddellijke in vrijheidstelling van mijn cliënt te willen gelasten." Een buiging naar de heren rechters en dan ordent Buise zijn papieren op de lessenaar. De president en de rechters staan op, ze zullen in raadkamer gaan om over het verzoek van de verdediger te beslissen. Een licht gegons gaat door de zaal als de rechters verdwenen zijn. De officier, Meester Smeets, zit knorrig te kijken, zijn linkerarm, waarvan de wijde togamouw teruggevallen is, steunt zijn keurig gekapt hoofd. Hij ontwijkt de blik van Buise, hij heeft ver loren. Marius kijkt achterom naar Wies en Mia, die met een angstig gezicht op de terugkomst van de ge vreesde rechterschaar zitten te wachten. Die twee daar, die geen syllabe verstand hebben van rechts zaken, vinden het nogal kras, zo maar onmiddellijke invrijheidstelling te vragen en daarom staat de span ning op hun gezicht te lezen, als de rechters binnen komen. „De rechtbank," begint de president, „willigt het verzoek van de verdediger in en gelast onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte en zal over veertien dagen uitspraak doen." De zitting wordt opgeheven, Dirk Jan wordt weg geleid en de zaal stroomt leeg, de rechters verdwij nen en ook de officier. Buise zegt iets tot Wies en Mia en verdwijnt ook, maar even later haalt hjj hen op de trap in, storm achtig bedankt Mia hem, Dirk Jan is vrij, dat is voorlopig al heel wat. „Het spijt me, dat ik je er toch nog in moest halen, maar ik voelde, dat de stemming verkeerd was en ik vond het beter zo. Ik had natuurlijk de uitspraak kunnen afwachten en hoger beroep aan tekenen en je dan als getuige laten dagvaarden, maar het is beter zo, nu zijn we van alles af." „Zou hij werkelijk helemaal vrijgesproken worden? Mia vraagt het met een angstig stemmetje. „Absoluut," en het woord galmt 'tegen de hoge muren. Ze brengen Mia tot voor de deur van het huis van bewaring en kijken nog even om naar dat kleine figuurtje, dat daar blijft wachten en naar hen wuift. „Nu zal de storm thuis over haar losbarsten," zucht Buise. Wies zegt niets, ze loopt stijfgearmd met haar forse man, die verklaart een pracht van een honger te hebben en eens fijn ergens te zullen gaan eten met haar. „Mariaantje," zegt Wies tenslotte en ze kruipt nog dichter tegen hem aan, „wat heb ik in spanning ge zeten en ik neem mijn woorden terug, ik vind je vak een prachtvak, ik ben trots op je. Hoeveel mensen heb je gelukkig gemaakt? Minstens toch vier, is het niet? Mia, Dirk Jan en de dominee en mevrouw van der Meyde." Innig verheugd kijkt Buise op zijn vrouwtje neer. „Ik geloof, dat die rechtszaak op jou dezelfde uit werking heeft, als het bijwonen van die operatie op Inge. Daar ben ik blij om en ik hoop, dat je die belangstelling blijft tonen en dan zal je zien, dai Tel. typ. gr. br. feuilleton ook in de door jou vroeger zo verguisde rechtszaken toch veel moois zit. Maar hier gaan we binnen, w®1" een advocaat met een lege maag, is als een piano zonder snaren, er zit dan geen muziek in." Ze zoeken iets fijns uit en als ze verzadigd zijn en nog een kop koffie drinken, staart Buise nadenken» de rook van zijn sigaar na. ht „Alle vreugde is toch maar betrekkelijk," zucfl. hij, „zo zal dominee van der Meyde toch wel dei steek door het hart krijgen, als hij hoort, dat ZU" zoon verloofd is met een Rooms meisje. En die ar me Mia? Wat zal daar thuis een bom losbarsten e bovendien zie ik in dat huwelijk nog steeds niet vee goeds." „Oh jij jaloerse Mariaan en jij hebt zelf geze§ dat huwelijken in de hemel gesloten worden.' „Maar daar meende ik geen bliksem van," Buise zo hard, dat de ober verschrikt naar hem 0Jl kijkt. HOOFDSTUK XVIII Leo zit op zwart zaad en wel zó erg, dat hij daag niet eens z'n gebruikelijk middagmaal kan mer!' -iin Hij heeft daarom maar een broodfestijn °P tt{ei kamer gehouden, waarvan de resten nog °Pt}^.sa staan. De bijdrage aan de cadeaux voor Lettn ».j heeft z'n financiën geruïneerd, bovendien moest statiegeld neertellen voor de avondkleding, °je_.n morgenavond zal dragen. Die kleding is ëeb°Jer- in een grote kartonnen doos, die midden in het v trek op de grond staat. ,al Morgen is het de grote dag voor Lettinga, "U dan geïnstalleerd worden als hoogleraar en "\je\e aula van de universiteit zal zijn rede klinken- avonden heeft Leo met Lettinga aan deze rede |)s werkt, heftige woordenwisselingen zijn er gevoer»- Leo met zpn geestigheden, volgens Letje, te df,n ging. Maar de toespraak kwam op papier en zijn er zeer tevreden over. Heeft Dus Leo is blut, maar dat deert hem niet, hu „0{U bij zijn winkelier een paar pakjes cigaretten 8 s vanavond en dat is al hee roken kan hjj dus (Wordt ig 4)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4