Herstel van Wall Street zet in op middagbeurs Hodges bepleit reorganisatie van de belastingwetgeving HWIEl Minister Ca Is bij Kamercommissie Jouwe waarschuwt voor gevolgen van overdracht Wet op de schadeverzekering werkt vooral preventief Kid vagftte» SUNIL HALEN! Val en herstel Positief geladen anti-deeltje' ontdekt Zware vergadering over Mammoetwet „Indonesisch Nw.-Guinea betekent rood gezag over Stille Oceaan" Persconferentie in New York HPI ware klare WOENSDAG 30 MEI 1962 - PAGINA 6 - NEW YORK 30 mei De New Yorkse beurs heeft dinsdag min stens twee derden van de maan dag geleden verliezen kunnen goed maken. Het Dow Jones indexcijfer voor industriefondsen sloot 27 punten hoger dan de dag tevoren, nadat dit op maandag gedaald was met bijna 35 punten. Van de in totaal 1.339 verhan delde fondsen gaven er 630 een stijging té zien, terwijl 637 fond sen een verdere daling ondergin gen. De omzet is opnieuw geste gen, en wel van 9,35 miljoen sha res op maandag tot 14.75 miljoen. Alleen op 29 oktober 1929 was de omzet nog groter, n.l. 16,41 mil joen shares. Onderscheiding Subsidie Holland Festival Voor wurging oude man weer negen jaar geëist Groot of klein, elk écht genoegen haalt even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Literair Dietsche weekend Warande en Belfort MOEILIJKE VOETEN Jaarvergadering Schadeverzekeraars NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL „PARNA'LRESOLUTIE: Laat Papoeastudenten Indonesië bezoeken Overcomplete beambten bij Lips Roode-Kruiscollecte no°r i ^dvprtevtiP Na een bijeenkomst van Kennedy met zijn hoogste financiële en economische raadgevers naar aanleiding van de grote koersdaling zei de Amerikaanse minister van Financiën, Douglas Dillon, terwijl hij met een bezwerend gebaar de handen ophief: „Wij zien geen enkele reden voor paniek-verkopen. De economie is gezond." In de ochtenduren werd aanvankelijk een verdere teruggang genoteerd. Ame rican Telephone, het fonds met de mees te aandeelhouders in Amerika en de laatste tijd tevens het actiefste fonds in dalende richting, opende ruim 2 dollar lager op een aanbod van ruim 50.000 aandelen. Al spoedig liep de ticker 36 minuten achter. Onder leiding van de industriefondsen leden de meeste soor- JOHS. VRtJMOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM - SEDERT 1776 DEN HAAG, 29 mei De organisa tion Européenne pour la recherche nu cleaire (CERN) en het Brookhaven na tional laboratory* hebben gelijktijdig be kendheid gegeven aan de ontdekking van een positief geladen xi-deeltje, een van de weinige tot nu toe onontdekte „vreemde deeltjes". Er zijn thans dertig zogenaamde ele mentaire deeltjes. Aan het einde van de lijst staan de zwaarste, de xi- deeltjes, die ook „cascadedeeltjes" ge noemd worden. Hun massa is 2580 maal die van het elektron. De xi's vallen uit een in een lambda-deeltje en een pion. Reeds waren een negatief geladen en een neutraal xi-deeltje bekend. Het „an ti-deeltje" van het eerste, dat dus posi tief is geladen, is thans dus ook waar genomen. Tot ongeveer een kwart eeuw gele den namen de natuurkundigen slechts twee soorten elementaire deeltjes aan, waaruit de materie zou zijn opge bouwd, zo schrijft George Gamow, in zijn boek „Het onvoorstelbaar kleine". Dit waren de positieve protonen en de negatieve elektronen, die om de atoomkern draaien. De Britse geleerde Dirac constateerde de aanwezigheid van de „buitengewone" elektronen, die zich in de lege ruimte tussen kern en elektron bevinden, maar niet met na tuurkundige middelen waarneembaar zijn. Deze deeltjes bezitten een nega tieve trage massa", hetgeen betekent, dat zij zich, wanneer zij door een kracht in een bepaalde richting worden geduwd in precies de tegengestelde richting be wegen. Vandaar ook wel de naam „ezelelektronen". Diracs theorie werd bevestigd door de waarnemingen van de Amerikaanse natuurkundige Ander son, die ontdekte dat de „vreemde deeltjes" alleen waargenomen kunnen worden als ze er opeens niet zijn en daardoor een „gat" achterlaten in de negatieve lading, hetgeen Overeenkomt met de aanwezigheid van een positie ve lading. Op die wijze wordt het be staan van het deeltje door elektrische instrumenten bevestigd; het kreeg de naam van anti- of positieve elektron of eenvoudig positron. Om een positron te vormen moet er dus een negatief elektron uit de ruimte tussen kern en de elektronenschil, welk elektron men kan waarnemen als een gewoon nega tief geladen deeltje. Zo moeten dus de positieve en negatieve elektronen in paren worden gevormd. Men noemt dit proces in Amerika wel: „de schepping van een elektronenpaar". Volgens de wet van Einstein komt de energie, no dig om twee elektronenmassa's te ver enigen, overeen met één miljoen elek tron. De door Anderson ontdekte elek tronenparen werden voortgebracht in atmosferische lucht en ook in meta len platen die in een nevelkamer wa ren opgesteld door gammastralen van hoge energie welke de zogenaam de kosmische stralen vormen die uit de interstellaire ruimte op de aarde terecht komen. UTRECHT, 30 mei. Bij KB is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleraar aan de rijksuni versiteit alhier. De versierselen, beho rende bij deze onderscheiding zijn prof. Bijlsma uitgereikt door dr. A. J. Boekelman, curator van de rijksuni versiteit. ter gelegenheid van zijn af scheid als hoogleraar. UTRECHT, 30 mei Ter gelegen heid van het tweede lustrum van de Unie van diocesane katholieke bonden van bejaarden en gepensioneerden is de penningmeester van de Unie, de heer H. A. van Tongeren, tot ridder in de Orde van St. Silvester benoemd. AMSTERDAM, 30 mei Aan de Amsterdamse raad wordt voorgesteld voOr het Holland-Festival van dit jaar f 120.000 subsidie te geven en boven dien f 25.000 beschikbaar te stellen voor het Holland Festival van dit jaar zen. ten aandelen verliezen van rond 3 dol lar. Du Pont noteerde 5>/« dollar lager. De omzet bedroeg na twee uur hande len reeds 3,75 miljoen shares. Het Dow Jonesgemiddelde voor industriefondsen was toen op 563,24 13,69 punten onder het cjjfer van de voorgaande dag. Van diverse zijden achtte men nu de tijd gekomen kooporders te plaatsen, om zodoende tegen lage noteringen voordelige aankopen te verrichten. Door deze verhoogde belangstelling keerde de beurs op haar schreden terug en trad enig herstel in. Dit herstel werd nog aangemoedigd door een verklaring op een perscon ferentie van de Amerikaanse minister van Handel, Luther Hodges, die mede deelde dat de Amerikaanse regering zo snel mogelijk twee dingen zou moeten doen, om bij te dragen tot het herstel van vertrouwen van het bedrijfsleven. Zij zou spoedig een wetsontwerp inzake reorganisatie van de belastingwetgeving moeten aankondigen, dat naar de mi nister hoopte ook belastingverlaging zou inhouden. Verder zou het ministerie van financiën versnelde afschrijvings mogelijkheden voor het Amerikaanse be drijfsleven bekend moeten maken. Van alle kanten kwamen nu de koop orders los en de situatie ter beurze stond in lijnrechte tegenstelling met de voorgaande dag, toen de verkopen ble ven aanhouden. De omzet steeg met het uur, zodat de ticker tenslotte twee uur op de affaire ten achter lag. In de beurszaal hief men op dat moment een luid gejuich aan en was de span ning, die over Wall Street hing, gebro ken. DEN HAAG, 30 mei. De officier van justitie, mr. Maris heeft gisteren opnieuw negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 33-jarige monteur, die de avond van acht juni van het vorig jaar de eenenzeventig-jarige archiefbediende J. v.d. G. in diens woning aan de Uile bomen alhier zou hebben gewurgd. De monteur kende de heer V.d. G. en nadat hij uit een psychiatrische in richting was ontsnapt bracht hij enke le dagen in diens woning door. Tijdens een ruzie, ontstaan in verband met een zedenaffaire, wurgde de monteur vol gens de tenlastelegging de bejaarde man. Het lijk werd in een kast ver stopt, waar het enkele dagen later door een jong echtpaar, dat in de wo ning op visite kwam, werd gevonden. De zaak werd reeds eerder met ge sloten deuren behandeld, waarbij de officier negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste. De rechtbank hield de beslissing aan voor een psychiatrisch rapport en gisteren diende de zaak opnieuw, waarbij de of ficier bij zijn eis persisteerde. Uit spraak 12 juni. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 30 mei De Tweede Kamer is met „verkiezingsreces" en de eerste ronde van het debat over de Mammoetwet (21 maart tot cc met 3 mei, met vele onderbrekingen) ligt al weer zover achter ons, dat de par lementaire behandeling van het veel omstreden wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs voor d< meeste buitenstaanders een vrijwel vergeten zaak geworden is. Inmiddels is en wordt er achter dt schermen druk gewerkt aan de voor bereiding van de voortzetting van het grote Kamerdebat. De bijzondere com missie, die zich bezighoudt met dt interne behandeling van de Mammoet wet, heeft verscheidene dagen besteec aan bespreking en ordening van de honderdzoveel het juiste aantal is moeilijk bjj te houden amendemen ten. Gisteren verscheen de bewinds man met enkele hoofdambtenaren in het Tweede Kamergebouw voor over leg met de Mammoetcommissie. Op de foto ziet men links in het midden mr. J. M. L. Th. Cals. Aan zijn linkerzijde de inspecteur-generaal van het onderwijs, mr. ir. M. Goote, en aan zijn rechterzijde de directeur-, generaal, mr. J. G. M. Broekman. Naast de heer Broekman zit luiks oj de voorgrond de staatkundig gerefor meerde fractieleider, ir. C. N. vai Dis Aan het hoofd van de tafel mevr. H. van Someren-Downer (V.V.D.). Recht tegenover de minister zit de voorzitter van de Kamercommissie, de heer C. Kletjwegt (P.v.d.A.). Rechts vooraan twee leden van de KVP- fractie, mej. A. Nolte en dr. L. A H Albering. Het werd gisteren, met de stukkes op tafel, een zware vergadering: van half elf 's morgens tot half zeven 's avonds, met slechts een uur onderbreking. Het overleg is hiermee nog niet ten einde, maar men hoopt wel in een tweede ver gadering de zaak „rond" te krijgen. De besprekingen hebben een vertrou- trouwelijk karakter. Uit het verslag, dat na de afsluiting van het overleg gaat verschijnen, zal moeten blijken in hoeverre de minister en de Ka merleden elkaar tegemoet zijn ge komen. Het ligt in de bedoeling de openbare behandeling van het wetsontwerp-Cals op 19 juni voort te zétten. Over hét verdere verloop van zaken valt nog weinig te zeggen, maar er is een zakelijk symptoom, waaruit men zou kunnen opmaken, dat 's ministers papieren niet zo slecht liggen: de uit geverij Noordhoff te Groningen en de Vuga-Boekerij te Arnhem hebben reeds de intekening opengesteld op een losbladige „Handleiding Wet Voortge zet Onderwijs". In de desbetreffende circulaire heet het, dat de uitgave zal verschijnen „zo spoedig mogelijk nadat het wetsontwerp door de Tweede Kamér is aanvaard". ,,,.de stukken op tafel... KESSEL-LO, 30 mei Op zaterdag 16 en zondag 17 juni heeft het veer tiende weekend plaats van het tijd schrift „Dietsche Warande en Belfort" te Dworp (Brabant) in het hotel van het K.A.J.-domein. Zaterdag, na het souper dat te 18 uur begint, spreekt André Demedts over „Problemen van de katholieke schrijver en zijn publiek". Na de uit eenzetting, gelegenheid tot debat. ..Zon dag, om elf uur: Paul Snoek spreekt over en leest voor uit ..eigen werk. Daarna spreekt Anton van Duinkerken over Antoon Coolen. De deelnemers kunnen zich melden bij Joos Florquin, Predikherenberg 7, Kessel-Lo (Leuven). (Advertentie) Of wat Uw probleem ook is.... in de befaamde reeks „Salamander speciaal" vindt U altijd het model dat U prettig zit. NEW YORK, 30 mei (Reuter) De heer N. Jouwe, tweede vice-voorzitter in de Nieuw-Guinea Raad heeft hier gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de Papoea's vrijheid en on afhankelijkheid wensen en niet het slachtoffer willen worden van Indone sische „chantage". De heer Jouwe zei het standpunt van de Papoea-bevolking weer te géven. „Wij (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG. 30 mei De Neder landse Unie van Schadeverzekeraars is van mening, dat het wetsontwerp op het schadeverzekeringsbedrijf vooral preventieve werking zal hebben. De scheidende Voorzitter van de Unie, mr. B. P. v.d. Veen, zei op de jaarverga dering van de Unie, dat z.i. de wet geen oplossing zal geven, wanneer een maatschappij „het rode licht reeds is gepasseerd". In dat geval hebben de makelaars en tussenpersonen de ko mende moeilijkheden al voorzien en de dekking voor hun cliënten reeds elders gezocht. Hoewel de rrnie positief staat tegen over het wetsontwerp, betreurde mr. v.d. Veen dat gëen rekening is gehou den met de reeds bestaande Raden van Toezicht, waarbij ieder die zich door een maatschappij onjuist bejegend voelt, zich kosteloos met een klacht kan wenden. Het wetsontwerp ver schuift deze taak naar de Verzekerings kamer. Mr. v.d. Veen hoopte, dat de wetgever hierin nog wijziging zal bren gen. Onjuist is voigens mr. v.d. Veen, dat in de nieuwe Wet op de Vennootschaps belasting althans volgens de huidige tekst van het ontwerp geen moge lijkheid voor de maatschappijen is open gehouden om de extra reserve van 10 pet, die in de wet op het Schadeverze keringsbedrijf voor calamiteiten wordt voorgeschreven, als bedrijfslast van de belastbare winst af te trekken. Het Besluit Vennootschapsbelasting 1942 be schouwt deze reservevorming wel als aftrekbare bedrijfskosten. De Unie-Voorzitter besteedde in zijn rede ook aandacht aan het failissement van de ^Brandaris". Hij zei niet de in druk te hebben dat de slechte indruk van het publiek over deze deconfiture op het gehele schadeverzekeringsbe drijf van invloed is geweest. Ook de bij de Brandaris verzekerden zullen er over het algemeen zonder veel kleer scheuren vanaf komen. De meest tra gische gevallen doen zich voor bij de slachtoffers van een ongeluk, die bij de Brandaris een claim hadden lopen. In de toekomst wordt dit voor het over grote deel van de gevallen, de slacht offers van ongevallen met motorrijtui gen, anders wanneer de verplichte W.A. verzekering er door is. In geval van een faillissement krijgen de schuldeloze slachtoffers dan een claim op het Waar borgfonds, dat in hoofdzaak door de ge zamenlijke assuradeuren van middelen wordt voorzien. In die situatie worden dus de verzekeraars en niet de slachtoffers de dupe van een decon fiture van een van de maatschappijen. In het geval van de Brandaris is dit tot op zekere hoogte althans ook nu reeds het geval, zei mr. v.d. Veen. Door het internationale systeem van de „groene kaarten" zullen de aangesloten assuradeuren gezamenlijk moeten opko men voor alle door een Brandaris-ver- zekerde in het buitenland veroorzaakte schade. De Unie-Voorzitter verklaarde, dat hiermee een bedrag zal zijn gemoeid dat in de zeven cijfers gaat lopen. De Voorzitter van de Commissie voor Buitenlandse Aangelegenheden van de Unie, mr. B. F. Everts, belichtte voor de jaarvergadering de problemen van de Europese integratie voor het verze keringsbedrijf. Hjj sprak de hoop uit dat in het kqder van de coördinatie van het toezicht van de verschillende Regeringen op het verzekeringswezen, de eisen niet té hoog zullen worden op geschroefd. De Unie" benoemde op haar jaarvergadering, die te Scheveningen werd gehouden, dê heer J. Hartong te Rotterdam tot haar nieuwe Voorzitter. willen niet van het ene kolonialisme aan het andere worden uitgeleverd. Wij weigeren het slachtoffer te worden van de chantagepolitiek van enige landen die zeggen „als ik dit of dat niet krijg, wend ik me tot het communisme." Vol gens hem zjjn de papoea's „bang" voor het plan-Bunker. Wanneer later, zoals voorzien in dit plan, de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea over haar toe komst moet beslissen, zal de regering te Djakarta, zo meende de heer Jouwe, een miljoen Indonesiërs zenden om deel te nemen aan het voorgenomen referen dum. Hij voegde hieraan toe er zeker van te zjjn, dat het gehele gebied van de Stille Oceaan onder het gezag van de communisten zal komen, als westelijk Nieuw-Guinea een deel van Indonesië wordt Op de vraag of het mogelijk zou zijn, de VN te verzoeken waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden en nu reeds een volksstemming te houden in plaats van over enkele jaren, antwoordde de heer Jouwe, dat dit één van de punten was, die de Papoea's de Nederlandse regering verzoeken bij onderhandelin gen voor te stellen. Tenslotte verklaar de hij dat de Papoea's bereid zijn zich te verdedigen. Zjj beschikken reeds over een vrijwilligersbataljon van er varen oerwoudstrijders. Gezien de erva ring van de Papoea's in het oerwoud leven zouden z.i. vijf hunner het kun nen opnemen tegen honderd Indone siërs. In dit verband zei hij dat de Papoea's er bij de Nederlanders op aan dringen wapens voor hen beschikbaar te stellen. Beurskoersen hebben de meeste mensen even weinig te vertellen als de verwachte waterstanden van heden morgen. Tot op het moment dat de Dow Jones-index van vandaag OP morgen een duik maakt. Dan schrik ken zelfs degenen, die aan de eco nomische machinerie geen bout van een moer kunnen onderscheiden, Ra' niekerig op en vragen met de han op hun portemonnaie om uitleg van dit vreemde verschijnsel. Als men de commentaren van Amerikaanse deskundigen met elkaar vergelijkt valt het op, dat Kennedy' ingreep op de prijsvorming van de staalfabrieken daarin vrijwel nooit ontbreekt. Velen vermelden dit feit in afkeurende zin en zij behandelen de kwestie als was het een incident, waarvan de kwalijke gevolgen eigen lijk slechts voor rekening van de pre* sident zelf komen. Die voorstelling van zaken is maar gedeeltelijk juist. De heer Kennedy zou met het staal- conflict nooit zulk een invloed op de koersen kunnen uitoefenen als de gehele Amerikaanse economie al» verschijnsel op zich èn als onderdeel van de wereldeconomie niet reed' in een schrikachtige en onevenwich tige situatie verkeerde. Daarbij spe len conjuncturele en structurele fac toren een rol en het is verbazend moeilijk deze op korte termijn ui' elkaar te houden, zo goed als het on doenlijk is te onderscheiden in hoever re de manipulaties der effectenhande laren berusten op nuchtere zakelijk heid, op commercieel instinct of op onberedeneerde angst. In ieder geval is Kennedy's staai- conflict meer dan een simpel inci dent. Met het verweer van de Ame rikaanse overheid tegen de stijgende prijzen begint zich daar een conjunc tuur-politieke strijdmethode te ont wikkelen, die in Europa en met name in ons land aan de orde van de dag is. Deze strijd tegen de loon- en prijsspiraal kan Amerika niet lan ger ontgaan, nu de E.E.G.-ianden Europa's produktiekrachten zodanig stimuleren, dat zij een reëel econo misch gevaar gaan vormen. De Ver enigde Staten zijn bezig zich con junctureel en structureel te voegen naar hun partners in een groeiende Atlantische gemeenschap, waarin zij momenteel duidelijk en tamelijk on gedisciplineerd hoven hun stand le ven. Die ontwikkeling is op zichzelf gezond en verheugend. Of Kennedy de strijd op de goede manier aanvat wordt echter wel een' betwijfeld. Zou de conjunctuurpoli' tiek van de Amerikaanse president geen andere middelen achter de hand hebben dan bet schrikbewind van de prijspolitiek, dan speelt hij wellicht geen haalbare kaart en als hij tegen over de inflatoire krachten van I°* nen en winsten het onderspit zou delven is dat op de duur noch voor Amerrka, noch voor de geboorte van een levensvatbare Atlantische ge meenschap een goede zaak. In zo verre is er rgden tot onrust. Maar het is minder de onrust ovei het verloop van een ziekteproces dan de span ning over de afloop van een chirur gische ingreep. Als die ingreep slaagt de laatste berichten wijzen daar wel op zal men het verdere verloop moeten afwachten. Zomin als de val der koersen overdreven pessimisme rechtvaardigde, zomin betekent een herstel van de beurs dat er nu geen vuiltje meer aan de lucht zou zijn- Effectenbeurzen zijn als lenzen, waar door bet economisch gebeuren overal waar dat met woorden niet vatbaar is, zich tot domme cijfers verdicht- Soms is het voer voor speculanten. lllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIll (Advertentie) HOLLANDIA, 20 mei Het hoofd bestuur van de „Parna" Partai Natio nal) in Nederlands Nieuw-Guinea heeft dezer dagen een resolutie aangenomen, waarin het zegt steun te verlener aan het voorstel van negen Papoea-studen ten in Nederland om Indonesië te be zoeken, „opdat niet alleen leden van de Nieuw-Guinearaad maar ook leden vam politieke partijen ih geheel West- Papoea de gelegenheid krijgen, het standpunt van het Papoeavolk, dat het vrij wil zijn als alle andere volkeren ter wereld, met kracht in Indonesië duide lijk te maken". L*e „Parna" is van mening, dat om een uitweg te zoeken uit de huidige po litieke en militaire moeilijkheden nood zakelijkerwijze ook de weg dient te wor den gezocht die het Papoeavolk, dat recht heeft op eigen grond, niet zal be nadelen". DRUNEN, 30 mei. Gisterm<",*e" hebben directie van Lips NV en de ganisaties van de beambten °vervao reeds eerder vermelde ontslagen *g zeventig beambten gesproken. W!j-g dit gesprek is gebleken, zo deelt mee, dat als gevolg van interne schuivingen het aantal beambten, voor ontslag in aanmerking komt. worden teruggebracht tot 54. In overleg met de vakbondsbesPhpg ders heeft Lips besloten vooral» ^gt geen ontslag aan te zeggen, maar vertrek van de overcomplete be» jjet ten zoveel mogelijk te bevorderen. ,e$ gewestelijk arbeidsbureau zal verzocht te bemiddelen bij pJ®®J. elders van de betrokken beambte' Donderdag 28 juni zal opnieuw leg tussen directie en vakorgam» plaats vinden. DEN HAAG, 30 mei De tr Kruiscollecte heeft vorig jaar taal 1.687.056 opgebracht, ,hetge®Pctit« stijging van ca. 140.000 ten van 1960 betekent. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6