in de Haarlemmerhout Prof. Bronner draagt sijn levenswerk op aan de jeugd van Haarlem Mej. C. Campfens: afscheid na bijna vijftig jaar onderwijs Pseudo-Hildebrand onthuld in het Kenaupark Hildebrand heeft zijn monument NIET IN 50 JAAR MAAR IN 50 UUR Trevi-fontein bij Hildebrand J. BRIK VERLAAT P.T.T. KOOT PIANO'S Finale Van der Aart-beker GROLN ók CO. ZATERDAG 2 JUNI 1962 PAGINA 3 ^SSSS>)»s^m^sSSISSss^sSwm Haarlem, 2 juni „wat ik anS heb gezien in mijn geest en Verbeelding, is thans werkelijkheid geworden. Ik ben blij, dat het Monument een deel is geworden Van de schone stad Haarlem en Van de mooie Hout, waar ik mijn teugd heb doorgebracht. Daarom draag ik dit monument op aan de Jeugd van Haarlem". Dat waren de woorden van professor Jan Bronner. Een toespraak van een Minuut. De kortste toespraak, die gisteravond werd gehouden bij de puthulling en overdracht van het Hildebrandmonument in de Haar lemmerhout. De treffendste toe spraak ook. Het was stil, toen Bronner, de schepper van het Monument, achter de microfoon Plaats nam. Een paar duizend pensen luisterden naar hem. Met b1 gehouden adem. Bronner stond daar, markant en zeker van zich zelf misschien. Misschien was hij mnerlijk wat onzeker. Tenslotte bjoest hij hier in het openbaar ?'in levenswerk afstaan. Zijn stem Klonk duidelijk door de avond. De veie mooie, soms heel plechtige ^oorden, die voordien gesproken Jvaren, vielen bij zijn krachtige to°n in het niet. Dat kon ook niet Anders. Vijftien jaar beheerder van postkantoor in Heemstede ZIJLWEG 57 - HAARLEM ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN CLfiiitiALE VfciK WARMING OilEbTOUKinbTkIXATIES Burgerlijke Stand Haarlem Voordat het monument onthuld was, *K>nd Bronner met zijn met bloemen Wraste echtgenote en enkele kleinkin deren wat afzijdig. Het groepje-Bron- Je!" viel niet op. Het was. of de beeld houwer, die de laatste dagen zeker rond lï monument gedomineerd had, nu ter- jVue ging staan. Het volle accent wil- de hjj laten vallen op Hildebrand, nog gehuld in een doek op zijn twee meter fjdge sokkel. Enkele honderden gasten aren reeds als in een stille tocht naar monument getrokken. De voorzit- j®r van het Hildebrand-comité, mr. J. 51' J. Hoog, hield een korte toespraak inleiding. Niemand wilde hij met game welkom heten, behalve Bronner. vjn er waren mensen met namen: mr. ï- Scholten, staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, dr. Hulsker, hoofd van de afd. kunstza- *eh op het departement van o., k. en dr. M. J. Prinsen, commissaris der v'oningin in Noord-Holland, burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers van Haar- 'em en collega's uit andere gemeenten, ®r- J. E. baron de Vos van Steenwijk, v^u-commissaris der koningin in Noord- bolland en oud-burgemeester van Haar- lem, de heer M. A. Reinalda. oud commissaris der koningin in Utrecht en oud-burgemeester van Haarlem, A. Roland Holst, Jan Engelman, Prof. Es- ser, J. C. Bloem, Hendrik Andriessen, J. C. Kelk, Godfried Bomans, Mari An driessen, enfin te veel op op te noemen. Bovendien nog vijf en veertig verwan- Afejuffrouw G. M. Beets uit Amsterdam heeft zojuist het beeld van haar overgrootvader onthuld. ten in de rechte lijn van Nieolaas Beets, van wie een achterkleindochter van Hil debrand, mej. G. M. Beets uit Amster dam, de eer te beurt viel het beeld van overgrootvader te onthullen. Zij deed het kordaat en zonder aarzeling. Zo plotseling zelfs, dat de honderden Haar lemmers, die van het evenement getui ge wilden zijn. zich nauwelijks konden realiseren, dat het Hildebrandmonu ment, waar zij nu al zo'n 50 jaar op gewacht hadden er werkelijk stond. Zij applaudisseerden zelfs en sommi gen riepen hoera. Het uiterste teken van uitbundigheid bij een Haarlemmer in de open lucht. Mr. Hoog hield een lange en officiële toespraak. Hij memoreerde de geschie denis van het monument. En hij stel de met voldoening vast. dat een der leden van het comité uit 1913 nog aan wezig was, de heer Gratama. Hij bracht, dank aan al degenen, die hun beste krachten aan ..Hiideb-and" hebben ge geven. Dank bracht hij speciaal aan de heer Royaards. de architect-ad viseur van Bronner. de steenhouwerij Swaalf en de gieterij Binder. Hij noem de het monument om twee redenen uniek, n.l. omdat het enig is in Nederland en omdat nog nimmer een boek zo uit voerig in steen is geïllustreerd. Nadat hij met enkele woorden het monument had overgedragen aan de gemeente Haarlem, sprak Haarlems burgemeester, die verklaarde, dat de Haarlemmers en zeer velen in het land met spanning en begrijpelijk ongeduld de onthulling hadden afgewacht. ,,Hoe de geschiedenis van het monument ook is geweest, wij mogen niet spreken van een lijdensgeschiedenis. Wij kunnen ons nu verheugen op het mooiste en mooist gesitueerde monument in Ne derland. zoals Mari Andriessen dat heeft geformuleerd". Grote hulde bracht hij aan Bronner, die als het ware in Hildebrand zijn zelfportret heeft gemaakt en die met voortdurende aandacht, vooral de laat ste weken het oog gericht hield op ieder detail van zijn levenswerk. Zich spe ciaal richtend tot Bronner verzekerde hij: „Uw werk is niet zo maar overge dragen aan een openbaar lichaam, maar aan mensen die uw werk lief hebben." En toen was het woord aan Bronner zelf. De 80-jarige deed dat krachtig. Met de herinnering aan zijn jeugd in Haarlem. Daarom droeg hij zijn werk, zijn monument, op aan de jeugd van Haarlem. Het applaus werd een ova tie voor Bronner, een uitbundig hulde betoon, dat hij schijnbaar onbewogen incasseerde. En daarmede was de plechtigheid ten einde. Een echt Haarlemse plechtigheid, die muzikaal werd omlijst door de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap." Zjj zong twee liederen van Ni- colaas Beets, n.l. „Mijn Hof" en „De Conducteur," het eerste getoonzet door de Haarlemmer Philip Loots, het twee de door de Vlaamse Haarlemmer Jos de Klerk. Het klonk allemaal feestelijk en toch voornaam. Er werden kransen gelegd bij het monument. Een door mr. A. Beets en diens zoon namens het Hildebrandcomité. één vanwege de „na zaten van Hildebrand," een door de stu denten en een vanwege het Algemeen Nederlands Verbond, wiens lid dr. Schepers in 1913 het initiatief nam tot de oprichting van het monument. De studenten lieten zich niet onbe tuigd. Daar waren het litterair Dis puutgezelschap Beets uit Amsterdam en het gezelschap Harlemia uit Leiden. De eersten kwamen bij monde van hun praeses nog aan het woord in de grote tent, die op het z.g. VlooienveUl stond opgesteld. Daarbinnen waren de Haar- lemmers en hun gasten op visite bij het gemeentebestuur en zij waren er kenne lijk thuis. Het ging er tenminste uit- °iuatU ®ronner met zijn echtgenote (rechts) en drie kleinkinderen staan terzijde in afwachting van de onthulling van het monument. Een fraai overzicht van de plechtigheid in de Doorkijk van de Kleine Hout, waar gisteravond met officieel vertoon het Hildebrand-monument werd onthuld. bundig en enthousiast toe, terwijl bui. ten de politiekapel voor een muzikale omlijsting zorgde. Genoemde praeses hield een toespraak, staande op een ta fel. Hij wees er op, dat zijn dispuut als onderscheidingsteken een ster met zeven punten draagt. Daarom overhandigde hij mr. Cremers, die oud-lid van Beets is, zeven goudvissen, die hun leven verder in de fontein van het monument kun nen slijten. Mr. Cremers aanvaardde die vissen onder dank. Buiten stond intussen Hildebrand in het volle licht, evenals de acht camera figuren op de rand van de fonteinbak. Ook daar was het een feest. Zelfs in aanwezigheid van Nurks. Hoe de ca meramensen dat feest gevierd hebben, kunnen wij u echt niet vertellen. Daar voor was het te veel onder-ons. HAARLEM, 2 juni Het Hildebrand comité heeft tot de laatste dag toe moeilijkheden ondervonden. Gisteroch tend werd secretaris Voskuil plotseling opgebeld uit Utrecht door een zich Beets" noemende heer. Deze vertelde namens prof. Bronner te moeten mede delen dat de beeldhouwer plotseling was ziek geworden; zodat de plechtigheid van gisteravond uitgesteld zou moeten worden. Venijniger nog was het tele foontje van een Amsterdammer, die poeslief informeerde of het Hildebrand monument tegen zoutzuur bestand is. Veel is echter goedgemaakt door de studenten van het gezelschap „Harle mia", de in Leiden studerende Haar lemmers. Dezen hebben gisteravond na de onthulling van het monument een nieuw gebruik ingevoerd: zij zijn begon nen kleine muntstukjes in de fonteinbak te werpen. Burgemeester Cremers toon de zich dermate verrukt over deze geste, dat hij de hoop uitsprak, dat vele Haarlemmers dit goede voorbeeld zul len volgen. Het nieuwe gebruik van de Leidse Haarlemmers is een navolging van wat men in Rome in de Trevifon- tein pleegt te doen. De legende wil, dat wie in de Trevifontein een muntstukje werpt, binnen een jaar de ware liefde ontmoet. HEEMSTEDE, 1 juni De heer J. Brik, directeur-beheerder van het Heem- steedse postkantoor, heeft woensdag we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen van de personeelsleden. De heer Brik heeft in totaal ruim 47 jaar bij de PTT ge werkt. De laatste vijftien jaar «as hij beheerder van het Heemsteedse kantoor. In de feestelijk versierde kantine werd de scheidende functionaris woensdag morgen heel hartelijk door de medewer kers van het postkantoor gehuldigd. Na mens hen werd het woord gevoerd door de hoofdbesteller H. L. Kieft die de heer Brik dank zegde voor de bijzonder pret tige wijze waarop hjj met het oersoneel had samengewerkt. Als stoffelijk blijk van waardering offreerde hij hem enke le praktische geschenken. Mevrouw Brik werd verrast met een fraai boeket bloe men. In zijn wederwoord zei de heer Brik dat hij zich moeilijk kon realiseren dat thans het uur van afscheid was geko men. Hij voelde zich nog helemaal in de sfeer van het kantoor, waar hij zoveel mooie jaren had mogen arbeiden. De heer Brik getuigde van zijn grote dank voor de samenwerking op het Kantoor, waaraan hjj onvergetelijke herinnerin gen zal bewaren. Ook wilde hij zijn dank tot uitdrukking brengen voor de onder vonden sympathie van het Heemsteed se publiek. In de middaguren 'lield de heer Brik te zijnen ouize een afscheids receptie. Onder de belangstellenden be vonden zich de heren P. J. Wanle en C. Koelewjjn, respectievelijk directeur en adjunct-directeur van het postdistrict Haarlem. (Advertentie) „Ik kom handen te kort voor alles wat ik na mijn afscheid van de school ga doen", zegt mejuffrouw C. Camp fens, die dezer dagen na zesenveertig onderwijsjaren, waarvan zij er eenen- dertig op de St. Petrus Canisius- school in Haarlem-Nrd. doorbracht, met pensioen gaat. Van mej. Camp fens kan niet eens gezegd worden dat zij vitaal is, of kras. Voor dergelijke adjectieven is zij veel te jong. Haar kamers zijn modern ingericht en in haar verzameling grammofoonpla ten zijn exemplaren die evengoed in de discotheek van een tiener thuis zouden kunnen horen. Toch vindt zij het niet erg, plaats te moeten maken voor jongere krachten. Want mejuf frouw Campfens heeft hobby's die het leven bijzonder kleurrijk maken. Daarvan getuigt een groot aantal do zen kleurendia's, herinneringen aan (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELE* 16061 HAARLEM, 2 juni Morgen wor den op het terrein van de HFC „Haar lem" de finales gespeeld om de van der Aart beker. De jeugdploegen van Haarlem, HBC, Renova en DEM zijn tot deze finales doorgedrongen. Om 12 uur wordt begonnen met de wedstrij den HBC-Renova en Haarlom-DEM. Om half twee spelen de verliezers en de winnaars tegen elkaar. Een uur lang is Haarlem gistermid dag in het glorieuze bezit geweest van twee Hildebrandmonumenten: het „ech te", in de Haarlemmerhout, dat enkele monument en op een plaats waar Beets nimmer met een woord over gerept heeft. Aanvankelijk had het vijftal een ander plaatsje op het oog, in tenmin- hullingsplechtigheid als receptie-ruimte in te richten, „aangezien", zo werd ons gistermiddag in het Kenaupark verteld, ,de hal, zoals gebruikelijk, door de ge uren later 's avonds officieel onthuld ste, zo oordeelde het jongerenconvent meente voor een commercieel doel was zou worden en een gipsen karikatuur aan de voet van breed uitgetakte kas tanjebomen in het Kenaupark. De ma kers van het pseudo-monument, vijf jeugdige Haarlemmers, stonden er kort na de „onthulling" glunderend en vol daan, maar met handen, die nog wit een van Haarlems markantste door kijkjes, die vanuit de Grote Houtstraat op 'het mooist gelegen terras van de stad. Het gipsen Hildebrandmonument, dat zich van zijn veel oudere evenbeeld in de Hout onderscheidde door zijn ver bindende gekscherende teksten, waren van het boetseermateriaal, naar zou dan bovendien op dat markantste te kijken. Voldaan vooral, omdat zij, eer het tot een „onthulling" kon komen, menige moeilijkheid uit de weg moes plekje overschaduwd zijn geweest door- de letterlievende Laurens Coster, zon der wiens vindingrijkheid Beets nooit ten gaan. Of zij hun motieven voor de tot het creëren van een Camera was oprichting van deze ,,Hildebrand-in-het- gekomen en hij dus nooit aanspraak had klein" zelf au serieux namen laten we in het midden. Dat is ook het minst belangrijke. Ze vertelden ons, dat zij niet erg tevreden waren geweest met de 50-jarige gang van zaken rond het „echte" monument. Zjj doelden daar mee op de lange voorbereiding van Bronners schepping, die hen enkele da gen geleden tot de leus inspireerde: „niet in 50 jaar, maar in 50 uur". „Het jongeren-convent van het Hildebrand comité", zoals het vijftal zich noemde, meende zieh met deze leus het best aan een uitspraak van Hildebrand te heb ben gehouden in diens „Een aangenaam mens in de Hout": ,,ik moet zuinig om gaan met de jaren..." Nu, het heeft er gestaan, het 50-uren- kunnen maken op een monument. Een logische gedachtengang, vond het vijftal. De Haarlemse politie vond het bries en Hildebrand en" zijn trawanten verhuurd." Het vijftal heeft zich de vele permissieweigeringen echter weinig aan getrokken. „Bovendien konden we be grip opbrengen voor de vele moeilijk heden, die het gemeentebestuur al ge had heeft met het echte Hildebrand monument zelfUiteindelijk kreeg men toestemming voor plaatsing in het Kenaupark. Lang hebben voorbijgangers in het park hun wenkbrauwen niet hoeven te fronsen, evenmin verkeerden sommigen lang in de onzekerheid „of dit nu wél of niet de veelbesproken Hildebrand was." Er woei namelijk een stevige echter niet zo logisch en zjj gaf het vijftal geen permissie het monument in stonden met hun ledematen van papier en gips wat los en onvast op hun sok de nacht van donderdag op vrijdag op kels. Gipsen Hildebrand zelf lag meer de Grote Markt te plaatsen. Wat zal deze politionele weigering het vijftal toen het vrijdagochtend tegen vier uur de beelden op de Markt-rotonde wilde plaatsen hebben verdroten! Het had het Haarlemse publiek, bij het ochtend malen achterover ter aarde en vertoon de na korte tijd de meest trieste tekort komingen. Inderdaad, hij maakte na verloop van tijd zijn sokkel-tekst: „Nog nooit gaf in dit Ktnlibbelland een mo nument zo'n Hildebrandwaar. Na gloren reeds, een tweede Hildebrand zo de officiële onthulling van zijn „echte gaarne gegund! En het vijftal had al zoveel „nee's" moeten incasseren. On der meer gaf de gemeente geen toe stemming om de bij uitstek hiervoor geschikte historische Vleeshal na de ont- dubbelganger" in de Hout is gister avond de pseudo-Hildebrand-en-gezei- schap feestelijk aan de sociëteit Teister band. waarvan het Haarlemse vijftal lid is ten geschenke gegeven. recente buitenlandse reizen,. Bij de dozen behoren een volmaakt geoutil- leerde projector-met-scherm en foto toestel, ideaal voor een niet zo tech nisch aangelegde fotografe. Veel technischer is mej. Campfens op het gebied van kantklossen, van onder een aantal vaasjes en schaal tjes steekt een klein randje van een ragfijn kanten kleedje, dat door in gewikkelde manoeuvres met mossen en draden op een groot kussen ge groeid is. Heel wat pastoors neeit zij al met een kunstzinnig pana kun nen verblijden. Ranawenen is aus naar haai helste bezigheid. Om die reden betreurt zij nei uat zij geen meisjes onder naar leerlin gen neeit, zoais in rurmemiu, waar zij voor naar xiaariemse tijd enkeie genoeglijke jaren op een metsjes- scnooi gestaan neelt. Overigens neeit zij neei wat piezier beieeiu aan naar jongens van ae at. petrus Ganisius- scnooi. „net is fijn om te merken uat de kinaeren anes op scnooi leuk vin den. net komt meL veel voor aat zjj met tegenzin aan een taak ox les be ginnen En dat zal aan wel voor een groot gedeelte nggen aan ae gemoe- uenjke manier w aai up ae jumuuw ue lessen „urengt iviej. oampiciis noen zien op scnooi niet vaak ooos te maken en net spreekt voor zien wanneer ae kinae- icn bedrukt tegen elkaar zeggen „ue jui was boos, maar we neoucu net er naar gemaakt. xvUiin aerug jaar up ccuzenae scnooi is een range uju. „nat ga je pioiseiing inzien wanneer onjm udt je van sommigen van je leerimgcii ue vaaer nog m ae Kias genau neut iviaar in uie tijd kan een onueiwijze- res zen neei waL opstenen van ue om gang met ae kinueien zoaat tenslotte een penecte omgang tussen ueiuen kan gioeien. ïvnsscruen is ae uijzon- uer grote sympaime uie zij voor naar xaatsie kias koestert wei een ueves- ugmg van ueze uewenng. Lp ue iaaL- sie seuooiuag voor ae pmkstervakan- tie zaï mej. eamprens arscneia ne men. „xtn ais je eenmaal aiscneiu ge nomen neDt, moet je met meer terugkomen, oon met ais mvaister. z-oaat ae leermigen en collega s uie laatste uag vuneuig te oaat zuuen ne men om jumuuw c-ampiens voor ae laatste keer een prettige ipmksteri- vakantie toe Le wensen. Dat aiscneia gescmeut maanuag 4 juni in oesioten ming tussen vier uur en half viji. uaarna krijgen andere belangstenenuen geiegemieid af scheid te nemen van mej. Lamplens. Dat atscheid geschiedt m het nan- denarbeidiokaai, Timorstraat 17a. i nu utue mie J BLUEMEN'DAAL IELE* 54855 Bevallen van een zoon: F. J. W. van Veenendaal-Marcker; E. H. M. Mooren- Burger; A. J. Warmer- Bosschert. Van een dochter: M. C. Mannaert- Neeskens; C. H. Zomer van Oostrom: E. A. M. Kuijten-van den Donk; M. C. A. M. van de Pieterman-Schouw; M. J. van Ling-Zekveld: J. C. de Jong-Kroon- stuiver; H. Heinsbergen-Griekspoor; C. M. Baasten-van Lieshout: M. A. Wesse- link-Klinkenberg; I .J. van Es-Maas dam; A. M. Booms-Post; S. Uitendaal- Weijers: W. Fransen-Kamstra; C. G. Venema-Reijm; T. G. Kraamwinkel- Crum; M. M. T. Hoogstraten-Stimm; P. L. L. C. van Oudenniel-Mooren: E A. Lohuis-Roothaan: M. V. Lutje Schip- holt-Suckling. Overleden: C. F. M. Junge-Janssen, 72 j.: L. Romkes. 71 j.: W. de Jong. 72 j.; W. A. Jansen, 53 j.; K. G. Bies- biouck, 68 j. Gehuwd: W. L. Brands en M. M. A. Grootenboer; P. C. Laarman en C. Beerthuizen; A. P. van der Wind en J. de Maar; A. J. van den Berg en G. J. STeenbergen; J. P. A. van Tatenhove en J. Smit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3