Stations vol aardappelen Prijsmaximum oude oogst voor onze import funest „Fietsen naar de maan" wagons met voor België Ook Rijhiner beschuldigt adjudant op Welschap Tragi-komische speelfilm regisseur Jef van der Heyden Achteraf PI IRO L Ex-kapitein brak echter al in 1950 met Van der Putten rohé real Aernout jongen die overal zijn neus instak CAPI-LUX Help Nederlandse missionarissen PRODUKTSCHAP ONGERUST Kleinhandel is op enkele plaatsen al uitverkocht Binnenopnamen gereed; première in september feC: Lexi wenst al zijn\ sportvrinden goede vangst Vergeet niet uw «sloffen» mee te nemen wereldmerk - from America's lb/erslang) Honden-stambomen op grote schaal vervalst Brug Oosterschelde is op eind 1965 gepland Huidgenezing Verordening MIR door minister goed gekeurd Realisatie van volmaakt zitcomfort I ZATERDAG 2 JUNI 1962 PAGINA 5 gaulle geen gereken meer, niets instellen Tenax ZEISS IKON kleinbeeld- camera metZEISSTessar 1:2.8 en commandoknop; volautomatisch! f_343T-f267.- Oproep van bisschoppen CAMERA-INRUILACTIE 7.50 10.- - 15.- terug voor uw oude CAMERA. Streven naar geluk BELASTINGADVISEUR 'turgj ^che weekkalender k Z PARAMARIBO, 2 juni (ANP) Het voormalige hoofd van de veiligheids dienst bij de leger produktiebedrijven in Kiaratjondang, kapitein b.d. H. D Rijhiner (ridder MWO), die thans een overheidsfunctie bekleedt in Paramari bo, heeft gereageerd op het voor een in actieve dienst zijnde militair com promitterende dossier, dat de heer F H. van der Putten dezer dagen aan de minister van Defensie heeft gezonden. Over de in het dossier van moorden, rampokpartijen en collaboratie met de vyand beschuldigde sergeant-majoor (thans adjudant bij de luchtmacht op het vliegveld Welschap)zei de heer Rijhiner, dat over deze man destijds zo wel klachten waren binnengekomen, dat een arrestatie niet kon uitblijven. Vol gens kapitein Rijhiner zou hij bij de uit voering van dit arrestatieplan steeds zijn tegengewerkt. Met medewerking van pa rachutisten slaagde kapitein Rijhiner er uiteindelijk toch in de KNIL-militair, die tevens majoor was bij de TNI, te grij pen. „Toen ik de man eenmaal in het gevang had, werd van alle kanten ge probeerd hem weer vrij te krijgen. Vooral in kringen van de militaire luchtvaart was men daarop zeer ge brand. Hoge officieren kwamen zelfs uit Batavia om uit te zoeken waar ik hem had opgesloten", aldus de heer Rijhiner. Hij verklaarde verder, dat hij de heer Van der Putten goed kende en dat hij inderdaad jaren geleden het bij het dossier gevoegde memorandum heeft geschreven. „Ik vind het echter vervelend dat Van der Putten mij er weer heeft ingehaald, maar zo is hij nu eenmaal. Zodra Van der Putten in het nauw zit, sleept hij er andere men sen bij", aldus de heer Rijhiner, die in de jaren na de tweede wereldoorlog te Bandoeng nauw contact heeft gehad met de heer Van der Putten. „Van der Putten is een keiharde vent, die ik niet altijd kan appreciëren, omdat hij te veel houdt van publiciteit. Hjj vecht voor een goede zaak, doch hij wil zich zelf altijd in het middelpunt hebben. In de zaak-Aernout had hij veel voor de we- Advertentie) andere ZEISS IKON kleinbeeldcamera's CONTESSAMATIC met ingebouwde belichtingsmeter, van f 371.- voor f 251.- haif-automatische SYMBOLICA van f 287.- voor 218.- AMSTERDAM: KALVERSTAAT 111 NASSAUKADE 361 ROELOF HARTSTR. 4 P. C. HOOFTSTR. 60 - SCHELDESTR. 26 AMSTELVEEN: PLEIN 1960 duwe kunnen doen, door bijvoorbeeld een steunfonds op te richten, doch in plaats daarvan plaatste hij zichzelf op de voorgrond. Door dit optreden heeft hij „de zaak-Van der Putten" zelf ge creëerd", zo zei de heer Rijhiner, die voorts vertelde reeds in 1950 met de heer Van der Putten te hebben gebro ken. Van de zaak-Aernout wist de heer Rijhiner ook af; als hoofd van de veiligheidsdienst werd bij hem het eerste rapport van de dood van de vaandrig ingediend. Deze Aernout, aldus de heer Rijhiner was een fana tieke jonge man, die „overal zijn neus in stak". Tenslotte zei de heer Rijhiner, dat hef inderdaad juist is, dat generaal Spoor zou hebben gezegd, dat een groot percentage van de mensen in Indië cor rupt was en dat hij hieraan niet veel kon doen. Van tijd tot tijd werd een klein mannetje van de een of andere werkplaats ingerekend en daarna wer den de „zuiveringsacties" weer voor lange tijd stilgelegd. Kapitein Rijhiner, die in Paramaribo werd geboren, diende het leger in Indië van 1924 tot 1939. In de oorlogsjaren nam hij deet aan het verzet, nadat hij in de meidagen van 1940 tegen de Duitse troepen had gevochten. Na de oorlog ging hjj naar Indië terug. In 1953 vertrok de heer Rijhiner naar Pa ramaribo, na nog enige jaren bij de luchtmacht in Nederland te hebben ge diend. DEN HAAG, 2 juni In de komen de week wordt de door de bisschop pen ingestelde Nederlandse missie- week gehouden. De bisschoppen vra gen in deze week extra te bidden, te communiceren en de H. Mis op te dragen om Gods bijzondere zegen over het zo moeizame werk van de Neder landse mjssionarissen. Voor hen is het welslagen van het oecumenisch con cilie waarvoor in deze week ook bijzonder gebeden wordt van het allergrootste belang, omdat hun werk thans buitengewoon verzwaard wordt door een verscheurd christendom. De bisschoppen vragen tenslotte een royale bijdrage aan de collecte op de Eerste Pinksterdag. TILBURG, 2 juni Vooral uit Duits land en Oostenrijk, doch ook uit Italië, Zwitserland en Frankrijk bereikten de politie steeds meer klachten over ver valsing van stambomen van honden, die kennelijk in Nederland en in het bijzon der in Tilburg waren verhandeld. Een recente aanwijzing vanuit Wenen gaf de Tilburgse politie de mogelijkheid einde lijk op te treden. Op verdenking van valsheid in geschrifte en het vervalsen van stambomen werden twee Tuburgse hondenhandelaren en hup beider boek houders aangehouden en ingesloten. Gebleken is, volgens de politie, dat de twee handelaren reeds jarenlang bezig zijn geweest met het vervalsen van stambomen. Bij huiszoekingen zijn blanco stamboomformulieren, stempels, cliche's enz. aangetroffen, die een duide lijke taal spreken, aldus de politie. DEN HAAG, 2 juni De op 30 mei in werking getreden maximum-prijsre geling voor aardappelen geldt voor alle aardappelen van oogst 1961, ook voor de geïmporteerde aardappelen van die oogst. Zowel bij het produktschap voor aardappelen als bjj het bedrijfschap voor de groothandel en tussenpersonen (Van onze filmredactie) DUIVENDRECHT, 2 juni In de Cinétone-studio's, die wegens een in ver. regaande staat van ontbinding verkeren de toegangsweg steeds moeilijker te be naderen zijn, is Pan Film, een jonge door P. Hans Franklurther en Jef van der Heyden gevormde produktiegroep, gereedgekomen met de binnenopnamen van de film „Fietsen naar de maan". Jef van der Heyden, die zelf het oor spronkelijke scenario schreef en de regie voert, is 16 april in Amsterdam VVaterloopiein, Kalverstraat, Leidse- plein, Herengracht, Brouwersgracht begonnen met de buitenopnamen, waar bij nu en dan gebruik werd gemaakt van de „candid camera". Eind juni hoopt het met zijn werk Klaar te komen, zodat de film, na te zjjn gemonteerd door Rolf Orthel, die aan de Parijse film hogeschool eindexamen script-montage heeft gedaan, in september in première kan gaan. Ton Lensink als de kunstschilder Evert in de nieuwe Nederlandse speelfilm Fietsen naar de maan", een tragi-komedie van Jef van der Heyden, waarvoor de binnenopnamen thans gereed zijn. De jonge en enthousiaste produktie groep werkt met een minimum ran ka pitaal. De kosten van „Fietsen naar de maan" zullen beneden de vier ton bljj- ven, wat in vergelijking met de miljoe nen, die in buitenlandse speelfilms wor den gestoken, belachtelpk laag is. Niet temin een indrukwekkend bedrag, waar van de eerste vijftig mille door Pan Film zelf werden bijeengebracht. Het door Jef van der Heyden geschreven scena rio was daarna voor de regering aanlei ding een subsidie te verlenen. De rest van het vereiste kapitaal komt uit par ticuliere fondsen. Aanvankelijk had bet m de bedoeling var; Pan film gelegen het boek „Koen" van Jan Mens te verfilmen. Bij nader inzien kwam Jef van der Heyden, die naam maakte met zijn televisie- en to neelwerk, o.a. in het Openluchttheater te Beetsterzwaag en die zich in de film wereld heeft geïntroduceerd met de jeugdfilm „De laatste passagier", ech ter tot de conclusie, dat deze auteur de huidige generatie ie weinig meer aan spreekt. Hij schreef daarom zelf het scenario voor een tragi-komedie, waarin als voornaamste figuren optreden de drie zoons van een brigadier van politie, die ieder slechts één van de eigen schappen hebben welke hun vader in zich verenigde: charmante onhandig heid, speelse zakelijkheid en artistieke aanleg. Deze drie figuren, de politie agent Henk, de fietsenhandelaar Dick en de kunstschilder Evert worden in de film respektievelijk gespeeld door Bern- hard Droog, Johan Walham en Ton Len sink. Verder treden in de film o.a. op Ingeborg Elzevier, Sara Heyblom, Joke v. d. Berg, Lex Goudsmit. Gerard Hey- stee, Paul Meyer, Silvain Poons en Bet- sie Smeets. Hoewel de fiets, die het stadsbeeld helpt bepalen van Amsterdam, dat de film tot levend decor dient, een be langrijke rol speelt, moet de titel „Fietsen naar de maan" worden op gevat als een aanduiding van eet stre ven naar geluk, dat iedere mens eigen is. Van een zakelijke mislukking bij dit streven kan de mens zich vaak herstellen, maar een geestelijke fail liet, zoals zich dat voltrekt n Evert, die als kunstschilder geen erkenning vindt, leidt meestal tot zijn definitieve ondergang. Hoewel de makers oesiist niet willen proberen om met de geDruikelijke lach en traan een gemakkelijk succes te be halen, willen ze evenmin te hoog hoog reiken. Het is hun bedoeling op drama tisch verantwoorde wijze simpele men selijke verlangens en conflicten te laten zien, waarin de gewone mens zichzelf zal herkennen. In hoeverre zjj daarin zijn geslaagd, zal pas blijken, als hun film zyn defini tieve vorm heeft gekregen en in de Ne derlandse bioscopen in vertoning komt. in aardappelen, is men van mening, dat door deze maatregel de invoer van oude aardappelen in ons land ongunstig be ïnvloed is. Het produktschap heeft sinds 1 mei invoervergunningen afgegeven voor ongeveer vijfduizend ton oude aard appelen uit de Verenigde Staten, Ca nada, West-Duitsland en Polen. Het re kent er echter niet op, dat die hoeveel heid inderdaad geimporteerd wordt. Het staat voor het produktschap zelfs nog niet vast of de helft ervan wel geïmporteerd is of geïmporteerd zal worden. Vorige week zijn er wat Duitse oude aardappelen per spoor ons land binnen gekomen, zo vertelde men bij het pro duktschap. Toen de maximum-prijsre geling werd aangekondigd stonden de geladen wagons nog op het emplace ment in Den Bosch. Zij zijn doorge stuurd naar België, waar voor de aard appelen hogere prijzen gemaakt kun nen worden. Op verschillende emplacementen in ons land staan nu nog wagons met Duitse oude aardappelen. Ze worden voor ongeveer 33 cent per kilo aan geboden. Dat betekent dat de Neder landse groothandelaar er nu nog winst op zou kunnen maken maar volgende week woensdag of later niet meer; 6 juni daalt de maximum prijs, die de groothandel mag vragen, namelijk 35 tot 30 cent. Het gevolg is, dat de aardappelen in transito doorgaan naar België, aldus het be drijfschap, waar men overigens er kent, dat de minister om controle technische redenen de buitenlandse oude aardappelen wel bij de regeling moesten betrekken. Met wagons met Poolse oude aardappelen doen zich soortgelijke gevallen voor. De maximumprijzen gelden niet voor nieuwe aardappelen, noch Nederlandse, noch buitenlandse. Bij het produktschap voor aardappelen meent men, dat prijs vorming van die vrije nieuwe aardap pelen toch ook wel beïnvloed wordt door het feit, dat er voor oude aardap pelen een maximumprijs bestaat. Er gaan veel buitenlandse nieuwe aardap pelen, die eerst voor invoer in Neder land waren verkocht, naar Engeland, waar men er hogere prijzen voor kan maken. Volgens het produktschap zijn er in ons land al plaatsen, waar de klein handelaren in aardappelen uitverkocht zijn. Nu woensdag dé maximumprijzen voor groot- en kleinhandel met een stui- ver omlaag zullen gaan, haasten groot- en kleinhandelaren zich, de aardappe len kwijt te raken. Een men neemt bij het produktschap aan, dat er heel wat door particulieren is ingeslagen, zodat er nu „honderdduizenden mudjes op balkonnetjes staan te kiemen." Als gevolg van de laatste door het produktschap voor aardappelen onder nomen inventarisatie van de bij de groothandel aanwezige voorraden kan gesteld worden, zo heeft minister Ma- rijnen gisteren in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Jager (CPN) meegedeeld, dat per 19 mei naar een voorzichtige raming de aanwezige voor raden minstens 27.000 ton bedroegen Met betrekking tot het verbruik van consumptieaardappelen zijn uiteraard geen nauwkeurige cijfers bekend. Het door de afgevaardigde genoemde cij fer van ongeveer 15.000 ton per week berust, voor zover de bewindsman be kend, op een schatting van het ver bruik in de maand maart van dit jaar. De indruk en het vermoeden bestaan dat, gezien het voortschrijdende sei zoen, de momentele kwaliteit en de thans geldende prijzen, het huidige ver bruik lager zal zijn dan de door de heer Jager genoemde cijfers. Volgens de minister mag omstreeks medio juni een aanzienlijke aanvoer van Neder landse aardappelen uit de nieuwe oogst verwacht worden. De enige tijd geleden wegens bijzon dere omstandigheden ingevoerde tijde lijke verlaging van de douanetarieven voor- in Nederland ingevoerde nieuwe aardappelen is inmiddels verlengd tot half juni, zo blijkt uit een in de staats courant verschenen beschikking. MIDDELBURG, 2 juni De voor bereidingen voor de bouw van de gepro jecteerde brug over de Oosterschelde zullen geruime tijd vergen, zo nebben Gedeputeerde Staten van Zeeland mee- fedeeld in een communiqué, waarin na- ere bijzonderheden over het project worden bekendgemaakt. Naar net zich laat aanzien zal de eerste peilerput in de bedding van de Oost.ei schelde kunnen worden gemaakt omstreeks juni 1963. De oplevering van het werk-s Pij de overeenkomst met de bouwers oepaald op 31 december 1965. Nu ik de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen eens een dagje op mij heb in laten werken, moet ik toch zeggen dat ik niet hele. maal tevreden ben. Niet al leen ben ik in mijn gemeen te niet gekozen, maar ik stond ook niet op enige lijst. Zelfs niet op een volstrekt onverkies bare plaats. Nu kunt U wel zeggen, dat is allemaal gepraat achteraf, maar als ik er vooraf over begonnen was zouden ze wellicht gedacht hebben: die man wil wat. En waarom zou je de wereld nóg meer verontrusten bij alle onrust, die zij tóch al kent? Niettemin heb ik. gemeenfepolitie- keljjk gezien, wèl wat te beweren. Weliswaar is het aantal communisten te onzent van te verwaarlozen bete kenis, maar daar staat tegenover dat het met het aantal aanvaardbare Kof fiehuizen precies zo ligt Ook voor een sigaretten-automaat moet ik mij te ongelegenertijd immer naar een andere concurrerende gemeente be geven. Ziehier twee programma-pun ten, die ik, had men mij benaderd, ongetwijfeld zou hebben aangesneden. En niemand zal kunnen ontkennen dat zij ontspruiten aan een positief ge richte gedachtengang. Voor de rest ligt bij ons, geloof ik, alles wel op zijn plaats: de bejaar dentehuizen, de scholen en de elek triciteitshuisjes. Het een en ander wordt bovendien goed onderhouden en staat er altijd even schoongewassen bij. Wat dat betreft hebben wij trou wens het plaatselijke klimaat hele maal mee. De zee ligt hier vlak bij de hand. Ik bedoel „das Meer". Want het vreemdelingenverkeer bloeit bij ons in hoge mate. Wjj hoeven niet eens foldertjes te laten drukken. Zjj komen ongevraagd en met zijn allen tegelijk. Maar, zoals ik boven al heb aange stipt is er nog wel wat te doen. Ook in negatieve zin. Dan echter zit je on gewild al gauw in de landspolitieke hoek. En daar ga ik, om een even landelijk als onschadelijk politicus te citeren, „lekkertjes niet op in". (Advertentie) Inlichtingen omtrent opleiding, examens en lidmaatschap bij het Nederl. College v. Belastingconsulenten, Secr.: Belgische plein 6, 's-Gravenhage. Tel. 070—551763. f Adve rtentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder HFERLEN, 2 juni Jan de zijde van het departement van Economische Zaken is meegedeeld, dat aan de op 16 roei vastgelegde verordeningen van de Mijnindustrieraad betreffende de her ziening beloningsstelsel ondergronders, het inzichtelijker maKen van oon- en salarisregelingen, alsmede verhoging van lonen en salarissen, de vereiste mi nisteriële goedkeuring is verleend. (Advertentie) Ga eens rustig zitten. Voeft u Vol maakt I Die zithoek en die steun-rond- om - relax I Na een hele avond t.v. kijken hebt u nog het gevoel dat u nèt zitèn een sti|lvol gedistingeerd meubel. Representatief I ontwerp "Modelfo", Rudolf Wolf G.K.F.- Bekleding: afwasbaar nappa-kunstleer in zwart, groenbeige, wit of bruin, eventueel ook in meu belstof, Leverbaar met bijpassendet.v.-tabouret. Méér weten over Rohé- meubelen Vraag de gratis prospectus aan bij Rohé, Noordwolde (Fr.) Tei. 05263-315-241-242. Rohé real is verkrijgbaar bij de betere woninginrichter. (Advertentie) K VERBODEN. Zondag na Hemelvaart; rftöo; pref. van Hemelvaart jj p iscus Caracciolo, belij- jj r» rvïfa*ius> bisschop-martelaar; credo); pref. van Mis; pref. van Hemelvaart us, KKe-r-oart -—''gei t, Ha r°od— liAr0c)d 'Us' bSSh en Rotterdam: H. H. DISS°hop, en gez.; martelaren *Vd„Statllit; m.plbertus. bisschop-belijder; h.^dag: pref- van Hemelvaart -wit— Joe-6 Vaart Hemelvaart; pref. van SS; °??en-beuirtYaifnti"UiS en Candidu», vNilvï eeb R Mis Sacerdotes aatt wit— ervatlus: pref. van Ft^F'Vaan -w",t Hemelvaart; pref. van Mij?ag: Vlei,, communfr.11 .Pinksteren; eigen lo t6ren rood_ieS en hanc 'Sttf1, 'b han^'f1 "e^o"81^65! van Pinksteren: lSitur eie'e„ communicanten geh —rood—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5