OAS blijft dreigen met hervatting van terreur Conflict bedreigt eenheid binnen het Geheime Leger Contact duurt ONDERGRONDS STATION IN ROTTERDAM nog voort BOETE DIRECT BETALEN Na geslaagde proef van 3 jaar maatregel nu in gehele land Kernbom valt in stukhen in de Oceaan Geen nieuw hamol weer proces voor JOUHAUD ^iieen finnbrod is finnbrod Levenslang tuchthuisstraf voor Vera Brühne SPECIALE KINDERTREIN IN CHINA WAPENSTILSTAND 24 UUR VERLENGD? Aardappelsituatie wordt benard :S«r ':1 ga-» fes, mkxQ VOGELZANG n KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden FAAM Dr. J. H.v. Roijen naar Den Haag Moord van para's op Papoeaaids Dokter O. krijgt weer levenslang Medebeklaagde Johann Ferbach tot zelfde straf veroordeeld Lsjéde Brillen eindelijk ook in Haarlem goedkoper Het weer ^et weer in Europa f @4- i "■behoorttoD,etV.M.F. concern "Owt^ (Verenigde Machine Fabrieken) Kies uw badcos- tuum uit 170 verschillende leuke modellen! Overleg met regering over Nieuw-Guinea DUBBELE MOORD BEWEZEN GEACHT DNSDAC 5 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31147 ALGIERS, 5 juni (Rtr., U.P.I.) De Organisatie van het Ge heime Leger in Algerije, de OAS, heeft gisteren, wederom door mid del van piratenuitzendingen, be kend gemaakt dat zij haar ter reuractie zal hervatten. Als tijd stip werd genoemd de nacht van baandag op dinsdag, om twaalf Uur precies (dus niet, zoals aan- Vankelyk werd gemeld, om twaalf hur in de nacht van dinsdag op ^oensdag). In Parijse regerings- kringen meent men echter te ^©ten, dat de wapenstilstand toch MORRIS 'ijefowifouSm;! dames- en herenjasjes met vierentwintig uur is verlengd, omdat de kopstukken van het Geheime Leger de hoop nog niet hebben opgegeven, dat zij met het FLN, c.q. met het voorlopige Alge rijnse bewind in Rocher Noir een akkoord kunnen bereiken. Intus sen levert het geheel een bescha mende vertoning op voor de rege ring in Parijs: de OAS bewijst op deze manier eens te meer, dat zij het is die in de Algerijnse steden beslist over rust of onrust. Noordoostelijke wind Aan zee StoSUrS fc?ceeau* éSSf PERMANENTE MEUBELSHOW SPAARNE 11 t/o Damstraat aparte stijl.... PARIJS, 5 juni (Rtr., A.F.P.) De Kamer voor de berechting van misdrijven van het Franse Hof van Cassatie heeft het verzoek van de verdedigers van ex-gene raal Edmond Jouhaud om een nieuw proces voor hun cliënt ver worpen. Altijd kersvers .Jgggj^Koop brood in huis! zo n pak ff. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severirt NIEUWE HAARLEM COURA ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Advertentie) m hoe? vraag het uw fietsenhandelaar HAAG, 3 .juni Gisteren was IjLjP de wekelijkse aardappelbeurs in V0j Wam vrijwel geen aanbod meer. ijjkens het bedrijfschap voor de groot- kii -i' en tussenpersonen in aardappe- jn zj)n vele grossiers in de grote steden de V'tverkocht en is te verwachten, dat (je kleinhandel daar aan het eind van h». week ook door zijn aardappelen e° zal zijn. Advertentie) BarteljoRISSTR. HAARLEM TEL. 13439: - SESTRaai (Bij KONINGSPmN) AMSTERDAM TEL "223596 Er zijn aanwijzingen, dat het contact tussen Algerijnse Europeanen en de mohammedaanse nationalisten nog niet is verbroken. In Algiers schijnt het steeds duidelijker te worden, dat een breuk dreigt te ontstaan in de gelederen van de OAS. De burgerlijke en de militaire sector schijnen met el kaar overhoop te liggen. Men meent in Algiers dat de burger-leden van de OAS vóór contact zijn met de moham medaanse nationalisten. De militaire groepering is er echter tegen. De Europeanen, die met Abderrah- mane Farès, de mohammedaanse voorzitter van het voorlopige bewind in Algerije, overleg hebben gepleegd, zou den in de grondwet van het toekomstige onafhankelijke Algerije verankerd wil len zien, dat de Europese minderheid recht heeft op politieke vertegenwoor diging. Zij zouden als tegenprestatie hebben aangeboden de massale uittocht van Europeanen uit Algerije onge veer achtduizend per dag een halt toe te roepen. Deze uittocht verontrust de mohammedaanse leiders. Naar verluidt hebben de Europese onderhandelaars ervoor gewaar schuwd, dat alle Europeanen uit Al gerije zullen vertrekken na hun hui zen en alle grote fabriekscomplexen te hebben opgeblazen, als de ge vraagde waarborgen niet spoedig ge geven worden. Reeds meerdere ma len heeft de OAS via een clandes tiene radio-uitzending laten weten, dat zij in dat geval haar „vrijheid van handelen" zal hernemen. De omroe per liet er echter op volgen dat „al les nog niet afgelopen is" en dat de OAS haar actie voor onderhandelin gen tussen beide partijen zal voort zetten. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben zich gisteren met kracht gekeerd tegen het besluit van de Orga nisatie van het Geheime Leger om een nieuwe reeks moorden te plegen. In een verklaring van het State Depart ment werd gezegd: „De vrije wereld is verbijsterd door de aankondiging van de OAS, dat zij met ingang van maandag middernacht weer onschul dige mensen zal vermoorden. Derge lijke moorden zijn niet te verontschul digen en kunnen slechts leiden tot een somberder toekomst voor Algerije". Thailand Een werknemer van de dierentuin in Bangkok heeft een olifant gestolen en aan een buitenlander ver kocht. De politie probeert de olifant op te sporen, maar zij vreest dat deze reeds met een schip is vervoerd. Ook de dief is spoorloos. (Rtr) (Advertentie) Sinds enige tijd is er ook in Haarlem een brillenspeciaalzaak, waar iedereen dus ook particulieren 30% korting op de normale prijzen van monturen en gla zen krijgt. Ziekenfondsleden krijgen de glazen op voorschrift zonder bijbetaling. Vrije keuze uit ca. 500 modellen van de beste fabrikaten. 2 jaar gratis verzekerd tegen breuk en verlies. Onze zaak is dan ook enig in Nederland Briilenspecialist HAAGSMAN Jansstr. 56 t/o Gerechtsgeb. - Tel. 10180 WASHINGTON, 5 juni (Reuter,UPI) In de Stille Oceaan, ter hoogte van het eiland Johnston, liggen sinds gis termorgen de delen van een niet ont plofte Amerikaanse kernbom. Deze bom, die aan het eind van een Thor- raket de dampkring werd ingeschoten, had om 10.47 uur moeten ontploffen. Er ging echter iets mis met de appa ratuur, die de raket naar zijn doel moest geleiden. De technici namen toen het zekere voor het onzekere en beslo ten de raket door een voortijdige ont ploffing te vernietigen. De kernbom viel in delen uit el kaar, zonder tot explosie te komen, en kwam in de Pacific terecht. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteravond bekend ge maakt, dat de afzonderlijke delen van de bom geen enkel gevaar opleve ren, voor wie dan ook. De Amerikanen zijn zeer teleurgesteld over het mislukken van het experiment, dat het begin had moeten zijn van een ;rote serie kernexplosies in de atmos- ëer. De raket werd vernietigd precies honderd seconden voordat de kernbom tot ontploffing zou worden gebracht. Ondanks de tegenslag heeft het ge beurde toch één voordeel opgeleverd: men weet nu zeker dat een kernwapen volledig onder controle blijft, ook al heeft men de raket, die het wapen ver voert, reeds afgeschoten. De metrobouw in Rotterdam is al zo ver gevorderd, dat men in het station Leuve- haven al bezig is met de afwerking. De foto toont een overzicht van een der perrons. Links de zuilengalerij, die de ene baan van de andere scheidt. DEN HAAG, 5 juni. Het ministe rie van Justitie heeft bekendgemaakt, dat het in de bedoeling ligt, de trans actie in handen der politie bij Alge mene Maatregel van Bestuur op 15 juni in te voeren in die delen van het land, waar de politie tot nu toe die be- voegheid nog niet had. Dit zijn de ar rondissementen Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Middelburg, Gro ningen, Assen, Almelo, Arnhem, Zut- phen, 's Hertogenboscb en Roermond. Mede voor het toetsen van deze nieuwe methode in de praktijk is op 1 mei 1959 in enkele delen van het land hiermee een begin gemaakt. 1 juni 1960 volgde uitbreiding over de gehele arrondissementen Breda, Maastricht, Zwolle, 's Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht en Leeuwar den. De overtredingen, waarvan de boete bij de politie kan worden afgekocht zijn voornamelijk verkeersovertredin gen. Er worden drie soorten kwitan ties van de bedragen f 2,50, f 5.— en f 7,50 gebruikt voor drie categorieën weggebruikers. Nieuw is, dat ter plaat se waar dat gewenst is, meer gebruik kan worden gemaakt van de mogelijk heid ook nog op het bureau te betalen. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) öroog weer met zonnige perioden. TvinjWegena matige noordoostelijke Iets hogere temperaturen. y Woensdag: 4.23-20.54. Maan: 8.11 Mor 2\vakkgen zonnig strandweer met een winc' ui' meer noordoostelijke *4-16 TemPerat;uur in de middag Vodden, zeewater ruim 10 graden, bieev z;chten: doordat de wind iets temr,„n®ar N.O. draait, zal de middag- ^6ek uur *n de tweede helft van de aan het strand ook hoger worden. (Advertentie) ation. Vp"aelaei vjjS^utg Weer max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur onbew. 13 9 0 onbew. 12 7 0 onbew 13 7 0 zw. bew 13 4 0 onbew. 12 4 0 zw. bew. 12 2 0 onbew. 16 4 0 onbew. 13 5 0 onbew. 11 0 0 onbew. 18 3 0 zw. bew. 20 12 0 zw. bew. 15 10 0 onbew. 17 7 0 onbew. 13 4 0 onbew. 16 6 0 onbew. .16 5 0 onbew. 19 7 0 onbew. 23 8 9 licht bew. 19 13 0 licht bew. 16 5 0 onbew. 12 1 0.2 onbew. 16 4 0 onbew. 18 3 0 licht bew. 20 4 0 balf bew. 13 7 0 goh. bew. 15 1 0 licht bew. 30 21 0 zw. bew. 22 12 0 goh. bew. 21 15 0 licht bew. 20 9 0.3 zw. bew. 17 0.1 10 (Advertentie) 6 (Advertentie) Zeg maar hóe u charmant wilt zijn aan 't strand. Uw badpak van Heinzelmann uit Californië of Zweden ligt bij Vogel zang. B.v.: grappige bikini uit Zweden, 3/4 cup, met of zonder schouderbandjes, gevoerd, bedrukt met leuk kantdessin 25.-. Bijpassend jasje in Chanellijn, 3/4 wijde mouw 25.-. Maten 38 t/m 42. (Advertentie) Haarlem Grote Houtstraat 26-30 Tel. 0 2500-11912 (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 96 ('s maandags van 16). Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 15608-18657-17145-17206 06j Anegang - Haarlem - tel.'-l0401 W eksklusieve meisjeskleding alleen verkrijgbaar bij JCU7ip€ De lijst van overtredingen, waarvan de boete onmiddellijk kan worden be taald, zal weinig verandering onder gaan. Ondermeer is opgenomen het rijden of lopen op verboden grond, de artikelen 460 en 461 van het Wetboek van Strafrecht of overeenkomstige be palingen in het rijkszeeweringenregle- ment, keuren van waterschappen e.d. De transactiebevoegdheid zal ook worden verleend aan opsporingsambte naren van de koninMijke marechaus see, zulks voor de gevallen, waarin zij de grensbewaking uitoefenen op of na bij een doorlaatpost aan de oostelijke landsgrens. WASHINGTON, 5 juni (UPI) De Nederlandse ambassadeur in de VS dr. J. H. van Roijen zal morgenochtend per vliegtuig naar Nederland vertrek ken voor overleg met de regering te Den Haag. Welingelichte zegslieden al hier hebben verklaard, dat de Neder landse ambassadeur met de regering de kwestie Nieuw-Guinea zal bespreken in verband met de algemeen in Ame rika gekoesterde hoop, dat de onder handelingen tussen Nederland en Indo nesië over het geschil spoedig hervat zullen worden. DEN HAAG, (ANP) Minister Luns heeft de Tweede Kamer de tekst doen toekomen van de brief, die mr. C. W. A. Schürmann, de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, 23 mei namens de rege ring heeft gezonden aan Oe Thant. Aanleiding tot het verzenden van dit schrjjven was de jongste militaire ont wikkeling op Nieuw-Guinea. Onder meer wordt in de brief gewezen op de volledige verantwoordelijkheid van de Indonesische regering voor de recente aanvallen. HOLLANDIA, 5 juni In de omge ving van Fak Fak hebben Indonesi sche parachutisten, zoals gisteren in een deel van onze edities gemeld, het eer ste slachtoffer gemaakt onder de Pa poeabevolking. Volgens een later alhier uitgegeven communiqué is een Papoea, die door een groep Indonesische parachutisten was meegevoerd en vermoord, later door een Nederlandse militaire pa trouille teruggevonden. Naar de verslaggever van het A.N.P. nader vernam was de vermoorde Pa poea opgetreden als gids van Neder landse militairen bij hun actie tegen de parachutisten. Hij zou door de Indo nesiërs zijn verrast toen hp hen obser veerde en werd gedood door twee kogels uit een automatisch wapen. De gebruik te munitie toont aan, dat de moord al leen kan zijn bedreven door Indonesi sche paraohutisten. Door deze daad is de vraag gerezen, of de parachutisten van tactiek zijn ver anderd en in plaats van te rekenen op steun van de autochtone bevolking, over gaan tot een guerrilla-oorlog en onrust willen zaaien. Zij hebben ondervonden, dat in vele gevallen de Papoea's de Nederlandse militairen helpen om hen op te sporen en hen in hinderlagen lok ken Men vraagt zich te Hollanaia af, of door het doden van deze Papoea- gids de Indonesiërs een voorbeeld heb ben willen stellen om er de bevolking van te weerhouden, verder Nederland se militairen te helpen. De vraag rijst ook, wat de reactie zal zijn van de Papoea's te Fak Fak. De mogelijkheid, dat zij verdere hulp aan Nederlandse militairen zuilen staken, wordt geringer geacht dan dat zij integendeel wraak zullen willen ne men. Jouhaud is door het vorige militaire hooggerechtshof, dat werd ontbonden nadat het ex-generaal Salan tot levens lang had veroordeeld, ter dood ver oordeeld. Jouhaud was de tweede man van de OAS. De kamer heeft haar afwijzing ge grond op de overweging dat het be sluit van president De Gaulle, waarbij het ontbonden hoge militaire ge rechtshof werd ingesteld, elke moge lijkheid van beroep uitsloot. De door de kamer genomen beslis sing betekent, dat het leven van ex- generaal Jouhaud opnieuw aan een zij den draad hangt en dat alleen presi dent De Gaulle erover kan beslissen. Jouhaud heeft namelijk ook gratie ge vraagd. Het hof verwierp ook een verzoek om een nieuw proces van Albert Do- vecar, een 25-jarige deserteur uit het vreemdelingenlegioen, die ter dood veroordeeld is voor zijn aandeel in de moord op Roger Gavoury. de hoofdin specteur van politie van Algiers. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 5 juni De ex-huis- arts uit Berkel, de 45-jarige dokter O, is door het gerechtshof weer tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De president van het Hof, mr. A. H. Prins, verklaarde vanmorgen, dat het Hof be wezen acht, dat dokter O. in iebruari 1958 zijn medegevangene A. Lodder door cyaankali om het leven heeft gebracht. Het Hof motiveerde het vonnis verder niet en het is ook niet ter inzage ge legd Binnen acht dagen kan de ver oordeelde cassatie aanvragen. Het is waarschijnlijk dat hü daarvan frebruik zaï maken. (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) MÜNCHEN, 5 juni De rechtbank in München heeft gisteren, zoals toen reeds in een groot deel van onze oplage kon worden bericht, de 52-jarige Vera Brühne en de 49-jarige Johann Fer bach schuldig bevonden aan de op don derdag voor pasen 1960 in Pocking aan het Starnberger Meer gepleegde dubbele moord op de 65-jarige arts dr. Otto Praun en zijn 49-jarige huishoud ster mevr. Elfriede Kloo. De recht bank veroordeelde de beide beklaag den, conform de eis van het openbare ministerie, tot levenslange tuchthuis straf en verlies van alle burgerrechten. ZU werden bovendien veroordeeld tot betaling van de proceskosten ten be drage van een kwart miljoen mark. Het proces tegen Vera Brühne en Johann Ferbach heeft vijf weken ge duurd. Het was het sensationeelste „Indizien"-proces (berustend niet op bewjjzen of bekentenissen maar op toevallige omstandigheden, die alle op de dader wijzen, een procedure die het Nederlandse recht niet kent) dat West-Duitsland sinds de oorlog heeft beleefd. Meer dan 100 getui gen en een dozijn deskundigen ver schenen voor de rechtertafel. Het hof steunde zijn vonnis voorna melijk op de belastende verklaring van Vera Brühnes dochter, de 20-jarige Sylvia Cossiolkofski voor de rechter- van-instruktie in november van het vorige jaar. Tegenover hem had zij verklaard, dat haar moeder haar had bekend de moord op dr. Praun en Elfrie de Kloo te hebben beraamd en dat Fer bach deze had uitgevoerd. Sylvia her riep haar verklaring, toen zij als getui ge door de rechtbank werd verhoord. Een soortgelijke bekentenis noteerde de 36-jarige Siegfried Schramm uit de mond van Johann Ferbach, met wie hij in de gevangenis in voorarrest zat. Schramm is voor de rechtbank bij zijn verklaring gebleven. Als motief accepteerde de rt chtbank hebzucht. Vera Brühne zou van dr. Praun diens villa aan de Costa Brava en een perceel grond, een en ander ter waarde van minstens 250.000 Mark er ven, tenzij dr. Praun dit bezit vóór zijn dood zou verkopen. Vera Brühne, die altijd veel waarde aan geld en aan een luxeleventje had gehecht, wist dat dr. Praun met de gedachte rondliep de villa en de grond te verkopen Zij be dacht daarom een imaginaire „dr. Schmitz" als koper van het Spaanse bezit. Deze „dr. Schmitz" was Johann Fer bach. Met een dooi Vera Brühne ver valste brief aan Elfried Kloo diende hij zich aan bij de villa in Pocking, schoot Elfriede Kloo in de kelder dood en wachtte vervolgens dr Praun op. In de hal van de woning, nog vóór dr. Praun zijn hoed kon afnemen of zijn jas kon uitdoen, werd hij door twee schoten getroffen. Er waren geer getuigen van de moord, die lange tijd mede door het slechte werk van de recherche uit Fürstenfeldbrück werd aangezien voor een dubbele zelfmoord. MADRID, 5 juni ;AFP) De Spaan se politie treedt sinds enkele dagen in heel Spanje op tegen de oppositiebewe ging die „Volksfront voor de bevrij ding" heet. Er zouden ai een honderd tal arrestaties zijn verricht. In Peking, is een speciale trein, waarvan iedere dag drommen kinderen gebruik maken om naar school te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1