Twee fabrieksgebouwen in Rotterdam één vuurzee BRAND LAAT VAN BEIDE VRIJWEL NIETS OVER Kernproef van V.S. mislukt Oecumene in de praktijk MOEDER- EN BABY-PINGUÏN Klimaatsverbetering voor lidmaatschap noodzakelijk SEW zet eerste promotiestrijd in overwinning om (5-7) TRANSISTOR Paul Vlaanderen en de Memorandum is bij Justitie Duitser rijdt in op Ned. colonne: drie doden Pelgrimstocht naar Dokkum MILJOENEN MAKELAARS J ubileumcongres van de A.V.O. Matige belangstelling voor samengaan met geschoolde arbeiders Franse soldaten vastgehouden JHC grijpt in 2 B laatste kans om degradatie te ontlopen: 2-4? Prijzenstop voor H or eca-dr ankert VAN DER PUTTEN Spreekverbod opgelegd aan adjudant Prof. dr. Gezina van der Molen Haags politiekorps ontvangt geestelijken Donderdag Kamer debat huurverhoging Wagen vliegt uit de bocht: een dode Luchtmacht oefent 's nachts Rapport voor de H.K.W. Oost-Duitsland HANDBAL DISTRICT WEST A H.K.W.-voorzitter: Rechtsonzekerheid bij beambten Man van oplichting Pp grote schaal verdacht MAANDAG 4 JUNI 1962 PAGINA 2 Liefst normaal onderwijs voor jonge gehandicapten Handarbeiders Franse invoerpolitiek voor aardappelen - (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 5 juni Toen gister avond om zeven uur de laatste man de deur sloot van Ludwig Leven en Sormani's Verl- en Vernisfabrieken aan de Keileweg moet er binnen iets hebben gesmeuld. Drie en een half uur later laaiden de vlammen hoog boven het gebouw over de volle vijftig meter lengte van de puntige dakopbouw. De mensen, die ernaast, in de Chemische Fabrieken Rotterdam, overwerk ver richtten, hadden er geen vermoeden van, dat binnen het uur ook hun fa briek in brand zou staan. Een grote menigte rende naar de Keileweg om te gaan kliken naar een (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 juni Het nieuwe memorandum-Van der Putten", waar in de ontslagen technisch hoofdambte naar van Defensie ernstige beschuldi gingen uit tegen een met name ge noemde adjudant, die thans dienst doet op het vliegveld Welschap by Eindho ven, berust op het ogenblik op het mi nisterie van Justitie. Het wordt er thans bestudeerd, waarna zal worden besloten wat er verder mee zal gebeu ren. Het rapport is dus nog niet, in te genstelling met eerdere berichten, bp ae minister van Defensie, ir. S. H. Visser aangekomen. De heer Van der Putten heeft het memorandum verle den week ter hand gesteld aan de waarnemend procureur-generaal in Am sterdam, mr. W. Aberson, die het op zjjn beurt met een begeleidend schre ven aan de minister van Justitie heeft doorgestuurd. Op Defensie onthoudt men zich van commentaar op de beschuldigingen uit de Indische tijd van de adjudant zolang men geen kennis heeft geno men van de inhoud van het rapport. De betrokken adjudant heeft inmid dels van z\jn commandant een spreek verbod opgelegd gekregen over de kwestie, die hijzelf „een afgedane zaak" noemt. DEN HAAG, 5 juni Gistermorgen om streeks drie uur is in Steimbke, in Duits land, een Duitse particuliere auto, waar van vermoedt wordt dat de bestuurder onder invloed van sterke drank ver keerde, op een colonne Nederlandse militairen gereden. Hierbij werden drie militairen gedood, vijf min of meer ern stig gewond en een tiental militairen liep lichtere verwondingen op. De militairen behoren tot de 104de compagnie commandotroepen. Dodelijk getroffen werden de dienstplichtig vaan drig J. van Wolfswinkel, 20 jaar, onge huwd, woonachtig in Schiedam; de dienstplichtig sergeant titulair A. van Eijk, 20 jaar, gehuwd, woonachtig in Rotterdam; en de dienstplichtig soldaat der eer9te klasse B. H. A. Smulders, 20 jaar, ongehuwd, woonachtig in Tilburg. De zwaargewonde militairen werden in het ziekenhuis in Nienburg opgeno men en onmiddellijk geopereerd. De familieleden van de min of meer ern stig gewonden zijn gewaarschuwd. Het ongeluk gebeurde op de autoweg 214 nabij Nienburg in Nedersaksen. De Nederlandse kolönne was sedert vier dagen op weg naar het oefenterrein Bergen-Hohne. De commandant van de zestig man commandotroepen uit Roo sendaal, kapitein W. A. Sier, zei tegen óver de politie met zijn troepen volgens de voorschriften in twee rijen aan de linker kant van de rijbaan te hebben gemarcheerd. Achter de kolonne liep een sergeant met een staaflantaarn die geel licht gaf. Toch reed de 25-jarige bakkers knecht Alfred K. met zijn vrachtauto achter op de militaire eenheid in. De politie heeft de bakkersknecht een bloedproef afgenomen; hij rook sterk naar alcohol. De man is ingesloten. De bakkersknecht zei gistermiddag tijdens zijn verhoor door de politie, dat hij geen verklaring voor het on geval heeft. Hij had zondag na het middageten geslapen en was vervol gens in de namiddag naar het schut tersfeest in Heemsen bij Nienburg gereden. Daar heeft hij volgens zijn zeggen slechts enkele glazen jenever en donker bier gedronken. Getuigen van het ongeval verklaarden daaren tegen, dat de bestuurder van de auto flink aangeschoten was. Krumwiede deelde de politie verder mede, dat hij de colonne noch het licht had gezien, dat aan het einde van de colonne werd meegedragen. Hij kon niet verklaren, hoe het kwam, dat zijn auto plotseling van de rechter op de linker rijbaan terecht was gekomen, maar hij gaf toe, dat hjj met een snel heid van honderd kilometer per uur had gereden. De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat de Duitse politie en de koninklijke marechaussee een onderzoek instellen naar de toedracht van het ongeval. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 4 juni Omstreek? 1500 pelgrims uit geheel Nederland zijn gisteren naar Dokkum getrokken om daar deel te nemen aan de 31ste nationale bedevaart naar het veld waar St. Bonifatius in 754 met zijn ge zellen werd vermoord. De vernieuwde wijze, waarop deze bedevaart dit jaar werd gehouden en waarbij de nadruk werd gelegd op de viering van de eucharistie, sprak d< pelgrims bijzonder aan en mag als ge slaagd worden beschouwd. De nationa le bedevaart, die als intentie: „De eenheid van alle christenen" had. stond onder de geestelijke leiding van de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. brand zoals Rotterdam die in geen jaren heeft gezien. Brandweerwagens en politieauto's kwamen op het sein „groot alarm" loeiend en lampflitsend aanrijden. Op de rivier spoedden zich twee blusboten naar de Keilehaven, want aan de achterzijde van het fa briekscomplex brandde het al even hevig als aan de voorzijde. De hitte sloeg de brandweerlieden al van een afstand van honderd meter tegen. De verffabriek wordt aan de Vier- havenstraat gescheiden door het hoek pand van de N.V. Ligtermoet en Zn., dat geen gevaar liep, omdat de oosten wind de vlammen westwaarts joeg, naar het dak van de chemische fabriek Chefaro. Bij Ligtermoet is hoofdbrand meester Schenk huisbewaarder en toen hjj bespeurde, vat er bij de buren gaande was, gaf hij terstond groot alarm. Toen de brandweer arriveerde was de omgeving al fel verlicht door de vlammen, die in de kapverdieping van de verffabriek hoog oplaaiden op de massa emballage, die zich hier be vond. Zodra het vuur aan de plafonds van de eerste verdieping begon te vreten en zich achter de vensters een onheilspellende ross? gloed vertoon de, werd het sein voor de aftocht van het dak gegeven. En dat was precies op tijd, want nauwelijks wa ren de mannen afgedaald of het dak stortte in, een brandende chaos ver oorzakend op de echter flank van de eerste verdieping. Omstreeks kwart over elf gingen plotseling alle lichten uit in het weste lijk aangrenzende gebouw van dc che mische fabriek. Er was kortsluiting in de leiding ontstaan als onheilspellend voorteken van het lot, dat ook dit bouwwerk zou treffen. Nog geer half uur later had het dak vlam gevat en joeg het vuur over de volledige diep te van het gebouw uit de kap. Het lot van Chefaro was bezegeld. Met zesen dertig stralen poogde de brandweer onder leiding van hoofdman J. J. Oster verdere uitbreiding "an het vuur te voorkomen en het zag er tegen één uur naar uit, dat dit gelukte, al brand de het nog fel in de verffabriek. Op het moment dat de chemische fabriek door vuur werd aangetast, hoorde men een doffe knal en een enorme waaier van vonken ontplooide zich boven de vuurpoel; een gasfles in de verffabriek was ontploft en sloeg een benedenmuur weg. Van beide fabrieken is niet veel meer overgebleven. Een klein deel van de linker vleugel van de verf fabriek bleef gespaard voor het vuur en hetzelfde is het géval met de kantoorruimten en iet laboratorium van de chemische fabriek. Van de bovenverdiepingen an beide fabrie ken is vrijwel alles tot puin en as geworden: de benedenverdiepingen kregen minder brandschade. De hele nacht is verstreken met de nablus sing. Een der directeuren van de verf fabriek zei ons, dat er ongeveer ander half jaar aan zijn fnbriek was ver bouwd en gemoderniseerd en dat deze werkzaamheden juist waren voltooid. Hjj schatte, dat er ongeveer achthon derdduizend kilogram verf- en vernis- stoffen in het pand lagen opgeslagen. De schade moet zeer gloot zijn, maar kon hedenmorgen nog niet bij be nadering worden geschat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 4 juni De leden van de Nederlandse bond van makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën hebben over het jaar 1960 een totaal-omzet gehad van 900.000.000. Het bondsbestuur heeft dit becijferd in het kader van een onderzoek naar de betekenis van de makelaar in Neder land en de voorzitter van de bond, te vens vice-president van de internatio nale federatie van makelaars in onroe rende goederen, de heer C. Hoen Dzn., maakte vanmorgen de resultaten van dit onderzoek bekend bij de opening van het dertiende internationale jaar congres van de federatie in Krasna- polsky. Bijna de helft van de miljoenen-omzet over '60 betreft de bemiddeling bij koop en verkoop (48,4 procent). Het omzet - overzicht vermeldt voorts de percen tages 11,5 voor beheer, 7,5 voor taxatie, 2,7 voor hypotheekbemiddeling, 1,8 voor bemiddeling bij huur en verhuur, een zelfde percentage voor de categorie di versen (w.o. adviezen) en een totaal van 26,5 pet. voor de assurantiebemiddeling. Bij 75 pet. van alle eigendomsovergan gen was voorts een makelaar betrokken. Een jaarhuurbedrag van ca. 140 mil joen is het totaal op het gebied van het beheer; van alle door de assurantie maatschappijen tenslotte vloeide tien vijftien procent naar leden van de makelaarsbond. HONOLOELOE, 4 juni (AFP) De Verenigdo Staten hebben vanmorgen om 10.46 uur Nederlandse tyd een po ging gedaan een kernproef op grote hoogte te nemen. De Thor-raket, die de kernlading vervoerde, is echter an derhalve minuut voordat de ontploffing moest plaats vinden, vernietigd. O vei de eerste vrouwelijke hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, prof. dr. Gezina van der Molen, die juist afscheid heeft genomen van de V.U., bestaan zoveel kranteartikelen, dat men zich, op bezoek bij haar, in plaats van een interview een ge woon gesprek kan veroorloven. Verder zijn over haar zoveel bio grafische feiten te geven, dat deze in het bestek van deze paar honderd woorden niet bij bena dering gevat zouden kunnen worden. Staat u ons daarom toe, haar eerst in het kort voor te stellen voorzover dat nog no dig is en daarna een weergave van dit gesprek te geven. Gezina van der Molen: geboren op 20 januari 1892 in Baflo, Gro ningen; dochter van J. van der Molen, Tweede-Kamerlid, later burgemeester van Renkum. Zij volgde de kweekschool in Leeuwarden, „voelde niets voor het onderwijs" en ging daarom als werkstudente aan de Vrije Universiteit rechten studeren; ze studeerde en ze was journaliste, eerst voor de Amsterdammer, later voor de Standaard. In 1937 promoveerde zij als eerste vrouw aan de V.U. op een proefschrift over de Italiaanse calvinist Alberico Gentili en de ontwikkeling van het internationale recht. In de oorlog nam zij zeer actief deel aan het verzet. Zij werkte eerst voor „Vrij Nederlandlater werd zij mede-oprichtster van het illegale „Trouw". Uit die tijd ook stamt haar bijnaam „tante Lien" Zij wist verscheidene joodse kinderen uit de handen van de Duitsers te redden. In 1946 kwam zij toe,i weer by het onderwijs terecht. Zij volgde als privaatdocente prof. mr. A. Anema op om aan de V.U. colleges te geven in volkenrecht. In 1949 werd zij de eerste (buitengewoon) hoogleraar aan de V.U. In 1958 werd zij gewoon hoogleraar in volkenrecht en internationale betrekkingen. Vorige week nam zij „wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd" afscheid van de universiteit. Bij haar studenten, die haar even hoog achten als zij hen doet, is zij bekend als „Geesje". Prof. Van der Molen woont samen met dr. Maria Nolte in een leuk huis in Aerdenhout. Toen wij daar aankwamen kwam zij juist terug van de stembus. „Nu wil ik eerst wel eens een goed kopje koffie, want ik ben de hele morgen al in de weer. Ziet u, ik heb broodjes gebracht naar drie stem bureaus. Ik ben blij, dat u ook even gekomen bent om met mij te praten, want ik heb veel relaties met uw blad en de katholieke wereld. Vooral op internationaal niveau voel ik me erg verwant aan de katholieken. Ook mijn huisgenote, mevrouw Nolte, lerares van Pius X in Haarlem, is katho liek. Wij zijn oecumene in de praktijk. Ik zal u trouwens iets vertellen wat ik nog aan niemand anders verteld heb." Eenmaal in de drie maanden is er bij pro). Van der Molen aan huis een bijeenkomst van vooraanstaande katholieken en protestanten. Van katho lieke zijde nemen hieraan deel dr. P. Saris en zijn echtgenote, prof. dr. B. Delfgaauw, mr. E. Brongersma, pater dr. P. Schoonenberg en pater Jvan Kilsdonk. Van protestante zijde nemen alleen mensen van de Vrije Uni versiteit, gereformeerden dus, aan de bijeenkomsten deel: prof. dr. J. Lever, prof. dr. G. C. Berkhouwer, prof. dr. R. Schippers, prof. dr. A. L. Janse de Jonge, prof. dr. G. den Opper, prof. dr. J. van den Berg, prof. dr. H. Bianchi. De beide dames, prof. Van der Molen en dr. Nolte, waren zeer getroffen en onthutst door de religieuze problemen opgeworpen door Teilhard de Chardin. Zij besloten daarom deskundigen uit te nodigen, die vraagstukken als schepping en evolutie, erfzonde, eschatologie, religieuze projectietheorie van Sierksma en Marxisme zouden kunnen bespreken. In feite betekent dit, dat de vaste groep gereformeerden en katholieken, die regelmatig in Aerdenhout-Bentvelt bij elkaar komt, zich gemeenschappelijk volstrekt niet controversieel bukken over vraagstukken, die juist de meest moderne cultuur in het Westen stelt aan de gelovige christen. Men zou de nog steeds voortdurende gedachtenwisseling kunnen samenvatten onder de rubriek: „Evangelie en moderne beschaving" Bij dit gesprek heerst een uiterst oecumenische geest. De contacten zijn zo direct en persoonlijk, dat een vals academisme vermeden wordt. Tegelijkertijd vinden de bijeenkomsten plaats in een huiselijke sfeer. Men blijft bij elkaar van ongeveer vier tot tien uur. Men eet u at sandwiches en prof. Van der Molen krijgt volop de gelegenheid zich de respectabele en vriendelijke gastvrouw te betonen die zij is. Zij vertelt verder nog, dat in de gesprekskring de opmerking gangbaar is: „Als je professor wilt worden, moet je lid van onze club worden." Dit dan omdat verscheidene van de deelnemers in de loop van deze bijeenkomsten professor zijn geworden. Prof. Van der Molen vindt ook, dat de Jezuïeten de laatste tijd :o aardig geworden zijn. Prof. Van der Molen heeft nu afscheid genomen van het onderwijs, waar zij eigenlijk nooit in gewild had. Zij betreurt haar docerende periode allerminst. Omdat de vakken die zij doceerde keuzevakken waren, heeft zij altijd studenten gehad, die uit interesse kwamen en bereid waren tot onderzoek en werk, bereid hetzelfde enthousiasme voor het volkenrecht op te brengen als zijzelf. Prof. Van der Molen vindt dat haar opvolging bijzonder prettig geregeld is Zij hoopt niet, dat haar vak ooit verplicht wordt gesteld. Wel, dat het op den duur een hoofdvak zal worden. Treuren omdat de docerende periode voorbij is doet prof. Van der Molen ook aller minst: zij heeft nog genoeg te doen. Zij hoopt nog het een en ander te kunnen publiceren. Ze hoopt wat meer tijd te kunnen verblijven in haar boerderij in Frankrijk en de grote boerderijbei, die haar studenten haar cadeau gedaan hebben, veel te kunnen gebruiken De rest van haar tijd zal worden opgeslokt door de vele commissies waar zij in zit. De V.U. zal prof. Van der Molen nog een paar keer terugzien, wanneer enkele van haar studenten zullen promoveren onder haar leiding. Een merkwaardige foto, die onlangs werd gemaakt in Antarctica. Een baby- pinguin, die in het begin van zijn leven graag warmte en beschutting zoekt onder de zachte vacht van zijn moeder, verlaat deze veilige plaats om de wijde wereld in te trekken. Mama blijft er kennelijk nogal stoïcijns onder. AMSTERDAM, 4 juni „Zij die zich opgeworpen hebben pleiters voor de onvolwaardigen te zijn zullen het moeten verrichten door het frapper toujours". Met dit citaat uit 1928 ka rakteriseerde de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. C. M. J. Veldkamp, het werk van de Neder landse vereniging A.V.O.sociale zorg voor minder validen, in de rede, die hij zaterdagochtend heeft uitgesproken op het congres ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan dezer vereniging in het Minerva-paviljoen. Vier sprekers behandelden 's mid dags het congresonderwerp „onderwijs voor gehandicapten als inleiding tot hun opneming in het arbeidsproces". Prof. ir. R. G. Boiten stelde, dat er voor de meest begaafde jonge gehandi capten naar moet worden gestre hen na het lager onderwijs normaal middelbaar onderwijs te laten volgen. Voor normaal begaafden kan de studie worden afgesloten op middelbaar ni veau. De mogelijkheid van vrije be roepsuitoefening moet niet worden uit gesloten. Vooral in de dienstenverle nende sector zijn hier vrijwel onbe perkte mogelijkheden. Vooral de matig en zwak begaafden moeten worden aangeknoopt aan de manuele capaci teiten en mogelijkheden. Veel moeilijker zijn de problemen bij de op latere leeftijd gehandicapt ge raakten. Gezien de leeftijd van de be trokkenen is een her- of omscholing op de normale onderwijsinstellingen meestal onmogelijk en ongewenst. In schakeling van de regionale werk plaatsen en opleiding in een bedrijf met de gebruikelijke trainingstoelagen zijn logische werkwijzen. Verder kun nen de bestaande schriftelijke cursus sen vaak een goede oplossing geven. Noodzakelijk blijft een i diebegelei ding door sociale werkers, die gespe cialiseerd zijn in opleidingsproblemen en adaptiemiddelen. Mits passend in gericht en beschikkende over voldoen de leerkrachten kunnen de z.g. be schermde werkplaatsen van belang zijn. Maar nimmer mag de permanente plaatsing van gehandicapten in deze werkplaatsen het uitgangs punt zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 juni Meer dan drie honderd geestelijken van verschillende kerken zullen, als zij de uitnodiging, van het Haagse politiekorps aanvaarden, donderdag 14 juni worden ontvangen op het hoofdbureau alhier. De hoofdcom missaris de heer J. H. A. K. Gualthé- rie van Weezei zal de gasten verwel komen, waarna een uiteenzetting over de maatschappelijke taak van de politie wordt gegeven. De geestelijken zullen vervolgens het hoofdbureau en het ma teriaal van de politie bezichtigen. De ontvangst en rondleiding van de Haag se geestelijkheid zijn een onderdeel "an de voorlichtingsactie die de Haagse po litie al geruime tijd voert. DEN HAAG, 4 juni Naar wij ver nemen zal de Tweede Kamer donder dagmiddag om één uur, een begin maken met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet. Donderdagavond vergadert de Kamer eveneens. Het debat zal dinsdag 12 juni des mid dags worden voortgezet. TIEL, 4 juni In de afgelopen nacht is onder de gemeente Echteld by Tiel een zeer ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan de 32-jarige van Hon gaarse afkomstig zijnde violist H. Weiss het leven heeft gekost. Omstreeks drie uur reed de heer H. G. van W. uit Tiel mét zijn auto ko mende uit Wageningen via Lienden in de richting Tiel. Bij de Vogelenzangse brug vloog de wagen uit de bocht, waardoor deze op de kop in een sloot terecht kwam. Behalve de bestuur der zaten in deze auto nog vijf perso nen. De naast de bestuurder zittende Haagse violist H. Weiss kwam hierbij om het leven Twee andere inzittenden mevrouw Van W. en de 33-jarige student J.L. werd dusdanig gewond dat zij naar het zienhuis moesten worden overgebracht. De bestuurder en andere inzittenden kwamen er met enige onbelangrijke ver. wondingen af. DEN HAAG, 4 juni Vanmorgen tot vrijdag zal een internationale lucht verdedigingsoefening worden gehouden boven een deel van West-Europa, waar bij ook Nederland is betrokken. Hierbij kunnen zich vluchten voordoen 's avonds en ook na middernacht; ook kunnen zich een der dagen boven Ne derland laagvliegactiviteiten voordoen van 1000 tot 2000 voet boven de opper vlakte, tussen vijf uur 's morgens en zes uur namiddag. AMSTERDAM, 4 juni Op het bonds- congres van de H.K.W. heeft drs. J. Rietsema een rapport uitgebracht over de resultaten van het onderzoek, op last van het hoofdbestuur van de H.K.W. in gesteld onder leiding van het gemeen schappelijk instituut voor toegepaste psychologie, over de meningen van de Nederlandse beambte en het winkelper soneel. In totaal werden 277 leden zowel als niet-leden van de bond ondervraagd, over het gehele land verspreid. Bijna driekwart van de exleden en nog meer dan de helft van de andere bui tenstaanders zijn van mening dat kan toor- en winkelpersoneel het niet buiten een eigen organisatie kunnen stellen. Er is zelfs nog 25 pet. niet-aangeslote- ncn bereid te verklaren dat men het lidmaatschap min of meer verkapt ver plicht zou moeten stellen. En waarom ze dan geen lid zijn? De rapporteur acht hier een klimaatsverbetering op breed terrein nodig. Een algemeen heersende inertie, waaraar zeer vele verenigingen lijden, stelle men voorop. Een beroep op de groepssolidariteit acht de rapporteur voor de klimaatsverbete ring niet voldoende. De bond zal een duidelijke garantie moeten bieden (en ook voortdurend laten blijken dat hij deze garantie biedt) dat hij de bestaans zekerheid, de belangen en de veiligheid van de aangeslotenen optimaal behar tigt en garandeert. Men denke dan voor al aan de individuele klachtenbehande ling. Uiteraard heeft het rapport zich niet alleen bezig gehouden met de specifieke belangen van de bond alleen. Het heeft ook b.v. de verhouding tot de handar beiders nagegaan. 71 pet. van de onder vraagden is van mening dat handarbei ders en beambten niet dezelfde belan gen hebben. Men heeft voorts weinig vertrouwen in de bereidheid van de handarbeiders om ook offers te bren gen als de beambten in conflicten ge wikkeld zyn. Slechts 44 pet. van de ondervraagden is van mening dat arbeiders even goed met beambten omgaan als met andere arbeiders, 68 pet. meent dat beambten er niet zo gemakkelijk toe zullen komen hun zonen in de sfeer van de handar beiders te brengen. Niettemin is toch driekwart van mening dat hun bonds- bedrijfsgroep in de K.A.B. thuishoort, zy het in een „mediale" positie. De be langstelling voor een samengaan met BERLIJN, 4 juni (Rtr) Zes Fran se soldaten, die in een motorboot op de rivier de Havel voeren, zijn gisteren door de Oostduitse grenspolitie aange houden en drie uur gevangen gehou den, zo heeft de Westberlijnse politie meegedeeld. De soldaten, allen in uni form, hadden blijkbaar de Oostduitse grensljjn, die midden door de Havel loopt en door boeien is aangegeven, een paar meter overschreden. „De Oostduitse politie heeft zeer snel le boten. Binnen een minuut verscheen een politieboot en sleepte de boot van de soldaten naar de rivieroever. Daar werden zij in een tweede politieboot overgebracht en weggevoerd", aldus een politiefunctionaris. Na ongeveer drie uur gedwongen op onthoud in Oost-Berlijn keerden de Franse soldaten zondagavond in West- Berlijn terug. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 4 juni Voor SEW hebben zich in het handbaldistrict West A zonnige perspectieven geopend op promotie naar de eerste klas. De kam- pioensploeg uit Nibbixwoud bond in Hilversum de strijd aan tegen de ti telhouder van de tweede klas A, HHC, en sloot deze spannende ontmoeting met een overwinning af. By de heren stonden Oranje '57 en Zeeburg, met het zelfde belang voor ogen, tegenover el kaar; een wedstrijd die eerstgenoemde met 10-6 in zijn voordeel besliste. Voor al deze teams staat uiteraard een return op het programma. Reeds in de eerste minuut nam SEW de leiding door een voortreffelijke ach terwaartse worp (0-1) en snel daarop zagen de bezoeksters twee doelpunten geannuleerd, omdat een der speelsters doer de cirkel liep. Nadien kwam HHC langszij met een afstandsschot (1-1). Als gevolg van beter veldspel en meer schotvaardigheid veroverde SEW een voorsprong van 1-3, alvorens de thuis club opnieuw succes boekte2-3. Met deze stand ging de rust in. Na de her vatting vergrootten de bezoeksters haar voorsprong (2-4). Toen opende HHC een offensief van „alles of niets", wat leidde tot een score van 4-4. Nu begon de nervosi teit een zeer belangrijke factor te worden. De arbiter beoordeelde een overtreding tegen de midvoor van SEW niet ernstig genoeg om daar voor een strafworp te geven. Dit wak kerde de strijdlust van de dames uit Nibbixwoud dusdanig aan dat zy de stand tot 4-7 opvoerden. HHC reikte niet verder meer dan een vyfde te- genpunt (5-7). Over twee weken is de tweede wedstrijd in Nibbixwoud. Voorts werden enige restanten opge ruimd. In 2 B dames vond de belang rijke ontmoeting plaats tussen Fores ters en JHC; belangrijk in verband met het definitief bezetten van de laat ste plaats, waarbij beide ploegen zijn betrokken. JHC greep zyn laatste kans door met 2-4 te zegevieren. Foresters zal uit zijn twee resterende wedstrijden minstens drie punten moeten halen om de dans te ontspringen, zoals uit deze stand blijkt. SEW 13 24 Tonegido 14 11 VZV 14 18 IJmond 12 10 JOS 13 16 JHC 14 Tavenu 14 15 Foresters 12 5 Overige uitslagen: Heren 2 A: Am- stel—Concordia 15-4. 2 B: WVGV SSVU 5-9. geschoolde arbeiders is matig, die voor ongeschoolde arbeiders zeer gering. Hoe denkt men over de arbeid van Q gehuwde vrouw? Over het algemeen vru negatief. De meningen van de vrouwe- lijke ondervraagden zijn iets milder aai die van de mannen. De oudere ^ea*r.ir ten zijn hier grotere tegenstanders dan de jongere. 71 pet. van de ondervraagden is vet- der van mening dat de prestatie begin sel moet zijn voor de salarisbepaling. 12 pet. meent dat dit de opleiding zijn. 81 pet. is voor een cao, 14 pet er tegen. Het rapport geeft dan tenslotte neg een uitvoerig overzicht van de menin gen over de voornaamste werkterreine van de H.K.W. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM, 4 juni De katholie ke bond voor verzekeringspersoneel e® administratief en verkopend personee is van mening, dat de beambten cd terop geraakt zijn bij de verdeling va® de welvaart, terwijl ook de rechtsp°s tie van deze groep te zwak is. Tijde11® de gisteren gehouden jaarvergadering noemde de voorzitter, de heer A. Janssen het beneden de maat tvann1 werkgevers er bewust naar streven eer ie c.a.o.-salarissen laag te houden, tervdi zy in werkelijkheid veel hogere salarl sen uitbetalen. De heer Janssen zei verder, dat bond in nieuwe cao's de bepaling zien, dat de werkgever ,;e helft van premie voor de ziektekostenverzekering voor zyn rekening neemt. Voorts nw in de cao worden vastgelegd, dat j™ overschrijding van de loongrens van.-V,, sociale verzekering de werkgever t®- minste een zodanige oaiarisverhogins moet geven, dat de werknemer daar", de nu ontstane extra kosten voor z®' verzekering tegen ziektekosten Kan talen. De katholieke bond zou ver® - wettelijke maatregelen willen zien 1 bescherming van werknemers van 0 dernemingen die worden verkocht geliquideerd. Men acht de huidige beP lingen van het ontslagrecht in deze vallen onvoldoende en wil in katholiea„ kring hierover een gesprek op g8^" brengen. DEN HAAG, 4 juni Blijkens e®? publikatie in de staatscourant van vaj, daag, heeft de minister van Ecdrioii sche Zaken voor de floreca-sektor prijzenbeschikking afgekondigd voor ter verstrekken van dranken. De minis1 is hiertoe overgegaan nadat uit owF zoekingen is gebleken, dat in deze 6®_„ tor op grote schaal prijsverhoging.-,] voor dranken zijn doorgevoerd, in s' [9 met de regels van het prijsbeleid, ï®X, deze met de organisatie van het bedrv)1 leven zyn overeengekomen. Hoewel ook de betrokken organj5?, ties er met klem bij hun leden op ne» ben aangedrongen de prijsverhoging ongedaan te maken, heeft een n\t aantal bedrijven hieraan geen g®v°Ji gegeven, terwijl verdere prijsstijging werden geconstateerd. Krachtens de. schikking is het nu de Horecabedrijf, verboden hogere prijzen voor alcon® vrije dranken, bier en jenever in,.r.j, kening te brengen dan die, welke zU overeenkomstige gevallen laatstelijk december 1961 hebben toegepast. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 4 juni De politie H®®j, een 52-jarige in Bergen wonende 0" Alkmaarder, gearresteerd, die zich t* nadele van zijn schoonzuster en 83-jarige in een bejaardenhuis wonen man zou hebben schuldig gemaakt 8 9 oplichting tot een bedrag van 100.000 gulden. Verwacht wordt, dat n andere personen van zijn oplichte^ praktijken de dupe zyn geworden, f r is voorts een onderzoek gaande na de ongeoorloofde handel in Duitse D to-loten, waarmee de gearresteer zich zou hebben ingelaten en waarVf^ hij of zijn (tweede) vrouw, die j Duitse is, regelmatig naar Duitsia^ reisde. In verband hiermee heeft een Alkmaarse caféhouder, die dez® al ten verhandelde, een proces ver"» gekregen. PARIJS, 2 juni. De Franse re^ ring heeft bekend gemaakt, dat de.^, voer van aardappelen van de g<j- oogst uit landen behorend tot de 5 ne met converteerbare valuta" ®jLjt juni gestaakt zal worden. Het be efl heeft geen betrekking op vroege ,e( nieuwe aardappelen. Invoer 20 enige kwantitatieve beperking eI-d aardappelen van de hoofdoogst j^pd in maart jl. toegestaan in ver t,0d- met onvoldoende binnenlands aa"r<3er De Franse regering kondigde v. aan, dat de invoer van Spaanse- nj toe- aardappelen, welke oorspronkelijk^ 8 gestaan was t.m. 31 mei, thans juni zal zijn toegestaan. DEN HAAG, 4 juni Twee Pa8^ge' zijn te middernacht door een trel0L.bsefl reden en op slag gedood op de ®P°° rde" ter hoogte van Rijswijk. De P® d® hoorden thuis op een weiland rZ&d buurt en zijn door onbekende op de spoorbaan terecht gekona® WAAROM ARRESTEREN WE ALMAN NONIET VOOR HU NAAR KANTOOR GAAT? EERST MOETEN WE ZEKER WETEN, DAT H'J ERBU BETROKKEN ISEbt ZOLANG HUVR'JIS.KANH'J ONS OP HET SPOOR VAN DE - BENDE BRENGEN. IK GELOOF DAT JE GELUKHEBT-ALMAN' 15 NIET DE 8ELAN&- RUKSTE IN DIT COMPLOT. DTTIS DE ACH-^ZOjSjVf TERKONT VAN 1 BEN,1ft- 0KE, LAAT HEM VOLGEN EN ZEND EEN SIGNALEMENT VAN DE AUTO UITi VOORALLE ZEKERHEID. BAKERMELDT DAT ALMAN PER AUTO IN DE RICH TING VAN LONDEN GAAT. ALMAN'S VILLA. EEN DUWTJE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2