t agenda Opening Holland Festival 1962 en Frans Halsexpositie wordt feestelijke gebeurtenis STOCK STOCK STOCK Prinses Paola heeft dochter Geen algehele inenting tegen pokkenbesmetting G.G.D. had dit liever wel gezien voor „We kunnen het nog best vinden met z'n tweetjes Twee Japanners vertellen over de ellende van Hiroshima Geen waagstuk in de Waag Eböfe G2I3 OVER KOSTUUMS GESPROKEN NAAIMACHINES ENGEL TONIC REUZE FLESSEN f 0.40 f 1.05 Jazzkelderjeugd Vleeshal wordt ingericht als Festival Club Concert ook toe gankelijk voor publiek Thalia speelt „Het laatste bedrijf" Rembrandt t>i OP 15 JUNI IN GROTE KERK Ere-comité Holland Festival 1962 Wel NAVO-kranten op Haarlemse scholen B. en W. antwoorden raadslid Bovenkerk B. en W. antwoorden mevrouw VanRappard: TOCHT IN DIENST VAN DE VREDE ATAX-T AXI 1.2.3.4.5. 'wË< IN LIMONADE SIROOP Gezinsfles TONIC Ringfles LIMONADESIROOP smaakf naar méér! Dronken automobilist in Spaarndam Jubileum bij Peek en Cloppenburg De beurs vandaag: DINSDAG 5 JUNI 1962 PAGINA 3 Haarlem e.o ■^ilrns Toneel Muziek Ballet: versen: Burgerlijke Stand Haarlem DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL Controverse Niet volstrekt Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 IR. mi maak zelf uw longdrinks mef sinaasappel of citroen Advertentie Als U een goed en apart kostuum zoekt, loopt U dan eens bij ons tinnen. Kijkt U rustig even rond, of er bij de 600 stuks, die er hangen, iets voor K bij is. K wordt beslist niets opgedrongen en wat het meest prettige is: »U krijgt bij ons nog de echte ge zellige persoonlijke bediening." Hartelijk welkom in onze zaak, ook zoudt U alleen maar even komen Kijken. Onze deur staat te allen tijde wagen wijd voor U open. Betere konfectie en herenmode bijlstraat 71 Haarlem Aangezien de KFC in eerste instantie £e film „Jazzkelderjeugd" heeft afge- ?®urd, maar later dit oordeel herzag, 5°™0r daarvan aan ons kennis te geven, tif ,i WÖ in onze filmrubriek van za terdag geen bespreking van deze film opgenomen. Nu de KFC heeft laten we- rrn> dat de film in tweede instantie voor strikt volwassenen is goedgekeurd, Plaatsen wij alsnog onze bespreking. De film „Jazzkelderjeugd" draait deze Week in Rembrandt. Wij vragen ons af Waarvoor keuringsinstanties dienen, Wanneer men een dergelijke film voor Publieke vertoning vrijgeeft. Het is een samenraapsel van alles wat smerig en vies is in de wereld en het wordt ge presenteerd onder het hypokritische motto: „kijk toch eens hoe onze jeugd Verworden is en hoe zij zich aan allerlei Uitspattingen te buiten gaat". Deze film zegt niets, omdat zij nergens de kracht v,un een betoog weet op te brengen, riknisch is zij verschrikkelijk en in de inwerking van het thema duits- Sp^Uoyant. Niets wordt de kijker be- j 2elfs naar het oordeel der keurings- jjstanties komt er in de film niet vol- jUsnde bloot voor om haar af te keu- yU Maar in alle andere opzichten is uzzkelderjeugd'verwerpelijk. CÖJB.\ia PALACE: Een meisje werd aan- Pn rand' 18 iaar- 2> 7 en 9-15 uur- KANs HALS: Onder verdenking van ïpdenanisdrijf, volw. 2, 7 en 9.15 uur. msdag 2 en 8 uur. 5*0: (3e week) EI Cid, 14 jaar. "agelijks 2 en 8 uur. XOR, t/m do.: Spaanse driften, en 9.15 uur. ^®M:bbandT: Jazzkelderjeugd, ontraden, t/m do.: De zeven bandieten van Mm Springs' 14 Jaar- 2-30' 7 en 9-15 uur- 8.15 uur: Nooit o-p zondag, volw. JJflO: Slachtoffer, volw. 2.15, 7 en 9.15. zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. tone "iSSCllouwburg. 8 uur: Eindexamen Dinsdag 5 juni uueelschool. Voe?flcertgel,ouw. 7.30 uur: Leerlingenuit- mS Haarlems Muziek Instituut. of St. Bavo Kerk, Grote Markt, ur. Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 6 juni VoJrt sscU°uwburg. 8 uur: Leerlingenuit- balletklas mevrouw Van der Ree. Dinsdag 5 juni s Woensdag 6 juni jjj^adhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergade- «jlC!p,cer.tgebouw. 8 uur: N. C.R.V. radio Wat a™Wsie-uitzending van de actie: „Doe BEVALLEN van een zoon: 30 mei: Tiejfjyemmer-P°lak, A. J. Kinderman- Biin o 1 jdni: I- M. de Rooij-van P p.2 Juni: p. Engelenberg-Spoor, M. Kaan ^"Koning, A. J. v. d. Pavert- 3 ii"?'°vp, A. T. Metselaar-Rademaker. MohrJ Kessens-Mast, C. C. Vrehen- Vern-®17' E. v. Blanken- v. d. Pol. N. her J'Eempers, C. E. Bosman-Gess- A. m Je- Bouckaert-de Vogel. 4 juni: SuelnL ranse-van Sohie, M. T. Belder- KietdiitnS'- J- Schipper-van Herp, A. u^jK-isjoukens. S. vrVADLEN van een dochter: 1 juni: tIettskWaard"de Haan- 2 juni: E. Van Tqïo" Tuerman, M. M. Rooijers- K- Kn^ i?gen> J- W. Koenraad-Faber, Venv0°0P-Falder, W. E. v. d. Veld-Dui- 3 jun;. fa> A. A. Lobman-Remmers. v- d ivr - Bastiaan-Hoitinga, M. D. ONrvo.6^ de Bie-Overdam. fon e BTRouWD: 1 juni: A. Ather- S1 G r' c?' Janssen, J. C. de Graag 4". C Vij, Suasso de Lima de Prado, dn J pU1Ken F. D. Vader, G. Philippo W fl. w. Nuhten, O. J. Koolwijk en M. ?°Pp p juni: A. de Vries en B. toelt'iP B'h en N. Brouwer. J. C. Ovfpt" G' A' Hoefman. i- 1 juni: P. de Waardt, r' Wst™65/' E- D' Agtergerg, 83 Gasthuicf70aat' p- G. Oskam, 75 j„ a j.. Kam juni: G. A. Rijnders, par-feootS,Pevoai?- 3 juni: C' G' v- d' Bikkers'v a h RÜksstraatweg, J. rslaan. Haven, 59 j., Hazepa- HAARLEM, 5 juni De opening van het Holland Festival en de internationa le Frans Halstentoonstelling zal een even feestelijke als plechtige gebeurte nis worden. Op de avond van de vijf tiende juni zullen de vele binnenlandse en buitenlandse gasten worden ontvan gen in de Grote kerk, waar Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers om acht uur de gasten van het gemeentebestuur en van het bestuur van het Holland Festival zal welkom heten. Daarna zal in de feestelijk met bloemen versierde kerk door' de stads- organisten Albert de Klerk en Piet Kee en door de trompettisten Nelly Boerée en Jan Veerman en de trombonisten Jacques Banens en Han Rosenhart een conceit worden gegeven van werken van Giovani Gabrieli, Jan Pieterszoon Sweelinck, Joh. Seb. Bach, Henk Ba ilings en van Hendrik Andriessen, wiens „Pezzo festozo" voor het eerst zal wor den uitgevoerd. Hij schreef dit werk in opdracht van het Haarlemse gemeente bestuur. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Seholten zal vervolgens met het uitspre ken van een rede zowel het Holland Festival 1962 als de Frans Halstentoon stelling openen. Hierna begeeft mr. Seholten zich in gezelschap van de bur gemeester en de leden van de tentoon stellingscommissie naar de rechterzijde van het hoogkoor, waar zich het graf van Frans Hals bevindt. Hij zal daar op namens de regering een bouquet bloemen neerleggen, welke plechtigheid zal worden omlijst door orgelmuziek. De grafsteen is gerestaureerd, waardoor het opschrift „Frans Hals, overleden 29 augustus 1666" duidelijker te zien is. Wanneer alle genodigden langs het graf van Frans Hals zijn gegaan zullen zij via het hoogkoor de kerk verlaten om zich naar het Frans Halsmuseum te be geven. De gasten zullen daarheen worden ge bracht met bussen. In verband daar mee zullen op de Oude Groenmarkt geen auto's mogen worden geparkeerd. Vanaf de Grote Kerk tot aan het mu seum zal de route worden afgebakend door padvindsters. Haarlemse Bloemen meisjes zullen als gastvrouwen van de stad in de bussen voor een charmante begeleiding van de genodigden zorgen. Intussen wordt de feestelijke opening opgeluisterd door een dubbel klaroen kwartet, dat op de trans yan de Bavo- toren en op het balcon van het stad huis in samenspel zal musiceren. Bij de ingang van het museum wor den de genodigden ontvangen door de heren H. P. Baard en D. Schwager- mann, respectievelijk directeur en ad junct-directeur van het Frans Halsmu seum. In de grote regentenkamer zul len burgemeester en mevrouw Cremers recipiëren. Daar verondersteld mag worden, dat velen na afloop van het programma nog enige tijd in Haarlem wensen door te brengen heeft het gemeentebestuur goed gevonden, dat de genodigden zich in de Vleeshal kunnen verpozen. Daar toe zal het gebouw worden herschapen in een „Festival Club". Het ensemble Rita Delvano bekend van de boeken bals verzorgt de achtergrond- en dansmuziek. Zoals bekend heeft H.M. de Koningin zich bereid verklaard Beschermvrouwe te zijn van de Frans Halstentoonstel ling. In het ere-comité hebben o.a. zit ting de minister van buitenlandse za ken, de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen en de secretaris-generaal van (Advertentie) maakt MOLENDIJK vooru Santpoorterplein 1, Haarlem. Tel. 60643 Buslijn 2 HAARLEM, 5 juni Het concert, dat ter gelegenheid van de opening van het Holland Festival en de inter nationale Frans Halstentoonstelling op 15 juni 's avonds om acht uur in de Grote Kerk wordt gegeven is toegan kelijk voor het publiek. Toegangskaar ten daarvoor zijn uitsluitend in voor verkoop verkrijgbaar bü het Concert bureau Alphenaar. Aan de kerk wor den 's avonds geen kaarten verkocht. HAARLEM, 6 juni In antwoord op desbetreffende vragen van drs. H. Bo venkerk (PSP), delen B. en W. van Haarlem mee dat inderdaad op enkele gemeentelijke scholen NAVO-kranten worden verspreid en dat dit is geschied in overleg met geschiedenisleraren van die scholen. Deze zijn van oordeel, dat deze kranten een uitstekende voorlich ting geven op het punt van ontwikke ling van de internationale organisaties, hetgeen in deze tijd zeker onderwerp van bespreking behoort te zijn bü het onderwijs. B. en W. geven toe, dat in deze kran ten die overigens Duiten verantwoor delijkheid of goedvinden van B. en W. worden verspreid een enkele zin snede voorkomt, die minder gelukkig gesteld is. B. en W. geven voorts als hun mening te kennen dat voorlichting cp scholen beter gegeven kan worden, zonder dat daarmee tegelijkertijd com merciële doeleinden worden gediend. Uitgave van deze NAVO-krant zonder het opnemen van advertenties blijkt echter niet mogelijk. In het algemeen achten B. en W. de strekking van deze krant juist en goed. BENOEMING Tot chef de bureau van de Raad van Arbeid is benoemd de heer J. van der Hoeff, die tot nog toe Chef contabiliteit was. Hjj volgt in zijn nieuwe functie de heer V. de Kruijff op. dit ministerie, de ambassadeurs en de gezanten van de landen, waaruit bruik lenen ontvangen werden, de commissa ris der Koningin in de provincie Noord- Holland, de directeur-generaal voor de kunst en buitenlandse culturele betrek kingen en de burgemeester van Haar lem. Bijna zevenhonderd invitaties, uitgaan de van het Holland Festival en de ge meente Haarlem, zjjn voor de opening verzonden. Daartoe behoren o.a. de bruikleengevers, het corps diplomatique, de leden van het Internationale Hof var Justie, de leden van de ministerraad en de staatssecretarissen, de secretaris sen-generaal van de Nederlandse de partementen, de ministers van staat, de voorzitters van de beide Kamers, de leden van de Raad van State, de presi dent en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden, de voor zitter van de Hoge Raad van Adel, de commissarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland, de leden van gedeputeerde staten in Noord- Holland, de burgemeesters van Amster dam, Den Haag en Zuid-Kennemerland, de colleges van B. en W. en de raads leden uit Amsterdam, Den Haag en Haarlem, het algemeen bestuur van bet Holland Festival en talrijke nationale en plaatselijke vertegenwoordigers van het kunstleven. Advertentie Wodka Keglevich BRUSSEL, 5 juni (A.N.F.) Prinses Paola van België, de echtgenote van prins Albert, heeft omstreeks het mid daguur het leven geschonken aan een dochter. De prinselijke telg zal Astrid genoemd worden naar haar grootmoeder van vaderszijde, koningin Astrid, de eer ste echtgenoot van koning Leopold der Belgen. Prinses Astrid is het tweede kind van prins Albert en prinses Paola van Luik. Hun zoontje, prins Filip is oj 15 april twee jaar geworden. HAARLEM, 6 juni Geslaagd voor het diploma kraamverzorgster de da mes: B. Baars, Haarlem; I. van Leer dam, Halfweg; C. Rutte, Vijfhuizen; C. Spigt, Houtrakpolder. De dames ontvin gen hun opleiding bij het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis in Haarlem. AVONDVIERDAAGSE Aan de eer ste avond van de avondvierdaagse, die door de K.N.W.B. v. L. georganiseerd wordt, namen 620 wandelaars deel. 219 hiervan liepen de afstand van vijfenzes tig kilometer en 401 de afstand van veertig kilometer. HAARLEM, 5 juni B. en W. van Haarlem hebben thans geantwoord op de schriftelijke vragen van mevrouw M. van Rappard-Kobus (VVD) over de noodzaak tot het inenten van de Haar lemse bevolking tegen pokken. Deze vragen werden op 3 april gesteld. B. en W. antwoorden nu, dat zij bepaal delijk geen algehele inenting van de be volking voorstaan, maar dat zij wel de gelegenheid zullen openstellen voor be paalde groepen van het gemeenteper- soneel en van het personeel om zich gratis tegen pokken te laten inenten of herinenten. Mevrouw Van Rappard had zich in haar vragen bezorgd getoond over het aantal pokkengevallen, dat zich de laat ste maanden had geopenbaard, vooral in West-Duitsland. Zij informeerde bij B. en W. of het niet noodzakelijk ge acht moest worden om in verband met het te verwachten uitgebreide toe ristenbezoek uit West-Duitsland aan Haarlem en omgeving in de komende maanden de bevolking in de gelegen heid te stellen zich gratis door de GGD tegen pokkenbesmetting te laten inen ten. B. en W. delen nu mede, dat zij zich geen gefundeerd oordeel kunnen vor mer; omtrent de vraag of men er in Duitsland afdoende in geslaagd is de pokken afdoende te bestrijden. Indien in het toeristenseizoen in belangrijke mate pokkengevallen in Duitsland wor den geconstateerd, dan zou dit aldus B. en W. een zeker risico van be smetting meebrengen voor de bevolking van het Noordhollandse kustgebied. Wie uit deze streken zelf Duitsland gaat be zoeken, blijft uiteraard persoonlijk ver antwoordelijk. De vaccinatietoestand van de Nederlandse bevolking Iaat in het al gemeen te wensen over. Daarna melden B. en W., dat de directeur van de GGD geadviseerd had de hele bevolking van Haarlem kosteloos te doen inenten op basis van vrijwilligheid. Het bestuur van de Huisartsenvereniging heeft aldus delen B. en W. mede in overleg met en met instemming van bet be stuur van de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, zijn leclen aangeraden om bepaalde gezinnen in hun praktijk, die naar hun mening veel met eventuele bezoekers uit Duitsland in aanraking zouden komen te adviseren zich tegen pokkenbesmet ting te laten inenten. Niettemin heb ben B. en W. dit advies van ae GGD niet overgenomen. Na overleg met de geneeskundige hoofdinspectie zijn B. en W. tot de con clusie gekomen, dat een algemene in enting niet nodig is. De geneeskundige hoofdinspectie stelt zien op het stand punt dat het in het toeristenseizoen te verwachten bezoek uit Duitsland geen extra besmettingsgevaar vormt voor de Nederlandse bevolking. Intussen hebben B. en W. een uitzondering gemaakt voor het gemeentepersoneel, dat vermoede lijk veel met buitenlandse bezoekers in aanraking zal komen en voor het per soneel van Haarlems Bloei. Voor hen is de mogelijkheid open gesteld om zich desgewenst gratis te laten inenten of herinenten. Overigens aldus B. en W. kan men kinderen tot 2 jaar inge volge de Inentingswet kosteloos laten inenten bij de GGD. Er blijkt uit het antwoord van B. en W. dus een zekere controverse tussen het college, dat zich gesteund weet door de geneeskundige hoofdinspectie, en de GGD die naar men ons verzekerd heeft, gesteund wordt door de geneeskundige inspectie Noordhollaud. Een echte con troverse is dit evenwel niet; meer een accent-verlegging. De geneeskundige hoofdinspectie is van oordeel dat het besmettingsgevaar voor de hele Neder landse bevolking dermate gering is, dat de voordelen van inenting nauwelijks op wegen tegen de kwalijke gevolgen die een massale vaccinatie met zich mee kan brengen. B. en W. hebben zich eveneens op dit standpunt gesteld. De Haarlemse GGD en met haar de geneeskundig inspecteur voor Noord holland is van oordeel, dat juist in deze streken gedurende het toeristensei zoen een concentratie plaatsvindt van bezoekers uit Duitsland. Daarom gelo ven zij in het algemeen dus het standpunt van de geneeskundige hoofd inspectie delend dat het besmettings gevaar in deze streken groter is en dat daarom wel tot algehele vaccinatie moet worden overgegaan. In deze krin gen is men bovendien minder huiverig voor de nadelige gevolgen van een al gehele vaccinatie. De moderne inen tingsmethoden zijn veel beter dan vroe ger het gevaar was en bij een tijdige voorbereiding kan men via een rustige selectie de inenting zonder bezwaar la ten verlopen. B. en W. hebben dit stand punt echter afgewezen. Overigens is deze afwijzing ook weer niet volstrekt, aangezien B. en W. het wel nodig hebben geoordeeld bepaalde groepen van hun onderhorigen te laten inenten, voor zover deze veel met bui tenlanders in aanraking komen. Geluk kig hoort men de laatste tijd vrijwel niets meer van het voorkomen van pok kengevallen in het ouiteniand en daar door lijkt de kans op besmetting in deze omgeving ook aanzienlijk kleiner te zijn geworden. (Advertentie) De beste Europese merken. JAPAN ZIG-ZAG NAAIMACHINE 350.— „Het gaat allemaal nog best. Na tuurlijk moeten we het wat kalmer aan doen dan vroeger. Wanneer je bij na tachtig bent, gaat dat niet in je kouwe kleren zitten. Maar we heb ben helemaal geen reden tot klagen. We kunnen het nog best vinden met z'n tweetjes," zegt de 79-jarige brui degom van het gouden echtpaar Smit dat al dertig jaar in de Maasstraat in Haarlem Noord woont. Woensdag 20 juni herdenken zij de dag, dat zij elkaar een halve eeuw terug hun ja woord gaven. Het belooft een groot feest te worden die dag. Eigenlijk zijn de twee echtelieden nu al een beetje aan het feestvieren. De huis kamer geurt van de vele bloemstuk ken, die zij van kinderen, kleinkinde ren en kennissen onlangs kregen toe gestuurd. Ook het grote cadeau van hun kinderen heeft al een in het oog lopend plaatsje gekregen in de huis kamer. Het is een prachtig televisie toestel waar het gouden echtpaar reuze mee in zijn schik is. ,,We komen bijna niet meer de deur uit," zegt mevrouw Smit, die bijna zeventig jaar is, „maar we zijn nog niet zó versleten, dat we geen verzetje meer nodig hebben. Als m'n man nog goed ter been was hij heeft het aan zijn voetzolen en loopt nauwelijks meer dan gingen we er nog geregeld uit. Daarom zijn we zo reuze blij met het t.v.-toestel. Elke avond hebben we nu de bioscoop in huis en we zullen ons geen moment vervelen. Het is het mooiste cadeau, dat ze ons hebben kunnen geven," zegt ze glunderend. Haar man be aamt dat ten volle. De bruidegom is een rasechte Haar lemmer. De bruid is van huisuit een Velsense. Ze zijn daar ook getrouwd en de eerste zeven jaar heeft het echtpaar aan de Wüstelaan, vlak bij de spoorwegovergang in Santpoort, gewoond. De heer Smit dreef daar een groentewinkeltje. Na de eerste wereldoorlog achttien maanden droeg de bruidegom 's konings wa penrok is het paar naar Haarlem verhuist. Ze wonen nu al dertig jaar in de Maasstraat. De heer Smit kon na z'n „terugkeer" in Haarlem een uitstekende baan krijgen als tuinman en stoker van de pastorie van O.L. Vr. van Zeven Smarten in Haarlem Noord. Vijfentwintig jaar heeft hij dat baantje voor zijn rekening geno men. Pas toen de bruidegom eenen zeventig was heeft hij zich laten pen sioneren. Het was prachtig weer op hun trouwdag. „Niet te vergelijken ge woon met het mei- en juni-weer van tegenwoordig," zegt de bruidegom ietwat triest, „van m'n tuintje ach ter het huis, waar ik elke dag in rommel, zal ook niet veel terechtko men zo." Van de zeven kinderen zijn er nog vier in leven. Het leven gaat z'n ge wone gang op Maasstraat 20. De bruid doet zoveel mogelijk het huis houden nog zelf. Natuurlijk kan zij het ruwe werk niet meer alleen af. Een van haar dochters komt haar elke week één dag helpen. „Fijn, dat ze me iets uit handen kan nemen," zegt ze. Vol verwachting gaat het echtpaar de twintigste tegemoet. Het zal ongetwijfeld een grote dag wor den. HAARLEM, 5 juni Voor een groot f moet het schuldgevoel zijn om wat de aantal leden van de Haarlemse af de- I mens in staat is te produceren ter ver- lingen van de drie vredesbewegingen Anti-Atoombom-Actie, Kerk en Vrede en W. F. B. N. hebben gisteren twee overlevenden uit Hiroshima verteld over de aanval, hun ontsnapping en bet moeilijke leven daarna. Het waren de 29 jarige Miyoko Matsubara en de 18-jarige Hirosama Haraabusa. Miyo ko Matsubara, het meisje, was in 1945 als dertienjarige leerlinge van een school van driehonderdvijftig meisjes één van de vijftig overlevenden. Hi- rosama Hanabusa, die toen twee jaar was, verloor zijn vader, moeder, broers en zusjes en bleef alleen over met een oude grootmoeder. Zij maken op het ogenblik een grote vredestocht van Hiroshima naar Genè- ve in verband met de Ontwapenings conferentie aldaar als afgevaardigden van de stad Hirostidma. Op deze todht hebben zij veel steden bezocht, waar zij de inwoners bon vredesiboodsohap brach ten. Ook in Haarlem hebben zij gis teren, na op het stadhuis te zijn ont vangen door burgemeester Cremers van hun ervaringen verteld. In hun gezelschap waren een tolk, een lid van de Anti-Atoombom-Actie en de Amerikaanse mevrouw Reynolds, wier man drie jaar als arts bij de slachtof fers van de atoombomaanval gewerkt heeft. Met haar gezin maakte zij op het zeilschip „Golden Rule" een lange reis om overal de vrede en ontwapening te propageren. In Rusland werd het gezin Reynolds niet toegelaten. Door be middeling van Zorin, de onderminister van Buitenlandse Zaken van Rusland heeft zij wel voor de twee jonge Japan ners visa kunnen verkrijgen om ook in Rusland hun tocht te kunnen voortzet ten. Na de oproep tot vreedzame samen werking van de twee Japanners sprak professor dr. A. J. Rasker van de theo logische faculteit van de Leidse univer siteit over de zinloosheid van bescher ming door bewapening. Immers, een stap en er zullen in enkele minuten meer doden vallen dan er mensen zul len zijn om hen te begraven. Belang rijker dan de angst voor de aanval (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht nietiging van anderen. Bij schuld be hoort vezoening in de vorm van co- existentie, waarvan het risico minder groot is dan het risico van een totale oorlog. Tot slot van de avond werd de film „One world or none", vol ver schrikkelijke beelden uit Hiroshima, vertoond. HAARLEM, 5 juni Onder regie van Paul Haanstra isde r.k. toneel vereniging Thalia zowel zondag- als maandagavond in de stadsschouwburg voor het voetlicht gekomen met „Het laatste bedrijf", een spel van Emlyn Williams in de bewerking van Jacques vain Wessep. Ter inleiding sprak de heer Molenaar een kort woord, waarin hij in het bijzonder de gasten welkom heette. De schrijver voert hier een man ten tonele, die ooit als toneelspeler een grote faam heeft gehad. Door zijn drankzucht is hij aan lager wal ge raakt. Hij wordt verzorgd door zijn dochter, die met eindeloos geduld pro beert haar vader te genezen. Conflic ten blijven natuurlijk niet uit, maar alles schijnt ten goede te keren, wan neer de man die rol van King Lear krijgt aangeboden. Natuurlijk neemt hij het aanbod aan, maar op de dag van de voorstelling kent hij niets meer van zijn rol. Hij slaat weer aan het drinken, de voorstelling wordt afgelast en „het laat ste bedrijf" krijgt een navrante beteke- nis, wanneer de man van de trap valt. Tussen de bedrijven door speelt het persoonlijke conflict van de dochter, die kiezen moet tussen haar vader en haar vriend. Zij kiest haar vader, omdat hij haar zorg hard nodig heeft. Thalia heeft dit drama zo goed mo gelijk waar gemaakt. Meer kunnen wij niet zeggen, omdat de voorstelling ge bracht werd in het kader van het Na tionaal Landjuweel. Daartoe was een jury aanwezig, die spel en spelers aan een critische beschouwing heeft onder worpen. HAARLEM, 5 juni In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een woning van een dierenarts aan het Kenaupark. Men wist door een niet afgesloten deur aan de achterkant van de woning naar binnen te gaan. Vermist wordt een geldbedrag van honderd en-twintig gulden uit een eveneens niet afgesloten, ijzeren geldkistje. Nauwelijks is Haarlem bekomen van de start van een zo on-Haarlemse attractie als een café-chantant of het kan tot zijn grote verbazing kiezen uit twee van dergelijke instellingen. Want met ingang van 16 'Üuni, wan neer ook de Frans Halstentoonstelling haar eerste bezoekers zal trekken, zal er in de Waag aan de Damstraat niet alleen geschonken en gedronken wor den, maar zullen ook de klanken van luit en vrouwestem weerklinken. Ge heel in Halsiaanse stijl. Want de Waag zal in de komende zomerperio de worden omgebouwd tot een zeven tiende eeuwse taveerne. Daartoe zul len uit het Frans Halsmuseum enige antieke meubelen en wandversiering naar de Waag worden overgebracht. Kaarsen zullen voor de nodige ver lichting zorgen. De kastelein in zwart pak met kniebroek en schoenen met gespen aan zijn wit bekousde benen, zal rondgaan met glazen en flessen. Zijn echtgenote, Cobi Schreijer, zal in een lange japon met kanten mutsje de gasten vermaken met liedjes uit de Gouden Eeuw, terwijl zij zichzelf op de luit, of liever een gitaar, ge bouwd naar zeventiende eeuws mo del, zal begeleiden. Cobi Schreijer is allang geen onbekende meer in de Nederlandse zalen en huiskamers. Met haar volksliedjes en balladen uit vroeger tijden, waarvan zij een natio naal en een internationaal repertoire heeft, oogst zij allerwege veel succes. Vaak treedt zij op in een West-Fries costuum, waarin niemand haar tot haar vermaak, als één van de des tijds zo bekende Novelty Sisters her kent. In de Gouden Eeuw-sfeer, die aldus zal ontstaan is het poppenthea ter „Merlijn" heel goed op zijn plaats. In een hoek van de taveerne is ruimte gemaakt voor het echtpaar Rien en Maaike Baartmans, dat met zijn mi mische poppenspelen de wereld van nu en de tijd van de grote Frans Hals gestalte zullen geven met speelse en satirische sketches ei. flitsen. Beide echtparen hebben niet het idee dat hun onderneming een waagstuk is. (Advertentie) SPAARNDAM, 5 juni Het vredige Spaarndam werd gisteravond omstreeks tien uur opgeschikt door het wilde ge drag van een dronken automobilist, ioen de politie de \an, die op een ge geven moment in zijn op de Grote Sluis geparkeerde auto zat, nader aan de tand wilde voelen, bleek de man, een 51-jarige autohandelaar uit Haarlem, hier niet van gediend. Hfj wist zich van de agent los te rukken en 'n café binnen te gaan. Met de radio autodienst is de man tenslotte naar de Smedestraat ge bracht, waar hij werd ingesloten. Het rijbewijs werd hem afgenomen en de auto is in beslag genomen. LEERLINGENUITVOERING Vrij dagavond om half acht geven de leer lingen van Jan en Aad Plas-v. d. Zwaai uit Heemstede, een uitvoering in de Muziekzaal van Brinkmann in Haarlen HAARLEM, 5 juni Vorige week vrijdag herdacht de heer C. Nieuwen- huis, dat hij die dag vijfentwintig jaar in dienst was bij de firma Peek en Cloppenburg in Haarlem. De heer Nieu- wenhuis is daar werkzaam als maat- pompier. In de feestrede van de be drijfsleider, de heer A. P. Schoor, werd de jubilaris gekwalificeerd als een trouw medewerker. „Zijn hart en toe wijding tekenen hem als een vakman van de oude stempel en het is mede dankzij hem, dat de maatafdeling van Peek en Cloppenburg grote bekendheid geniet", zo zei de heer Schoor. Namens de directie en het personeel overhan digde hij de heer Nieuwenhuis een te levisietoestel. AMSTERDAM, 5 juni. Hoewel zich gisteren in Wallstreet weer een forse koersdaling heeft voorgedaan, is daar van vandaag op het Damrak weinig of niets te bemerken geweest. Ten dele kwam dit omdat men op onze markt gisteren voorzichtigheidshalve voor Kon. Olie en Unilever reeds op een koersda ling in Wall Street was vooruitgelopen. Anderzijds werd de marktstemming be gunstigd door buitenlandse vraag, o.a. van Engelse, Duitse en Franse zijde. Het aanbod in aandelen en claims Philips was zeer beperkt, zodat de toegenomen vraag met een flinke koersverbetering gepaard ging. De aandelen werden in het eerste tijdvak van de handel verhandeld van 607 tot 616, d.i. ca. 25 pnt boven de slotkoers van gistermiddag. De claims deden ƒ267 tot 285, vergeleken met een slotprijs gisteren van 232. Uni lever opende op ongeveer het vorig niveau, maar Kon. Petroleum was f 1,80 lager. Vergeleken bij de Amerikaanse koersen was Koninklijke goed prijshou dend en Unilever vast. Hoogovens heb ben nog 10 pnt moeten prijsgeven op een koers van 802, maar ook de hou ding van dit fonds viel niet tegen, want in de voorbeurshandel was voor Hoog ovens aanvankelijk niet meer dan 593 betaald. AKU lag met een daling van 6 pnt op een koers van 336 zwak in de markt, hetgeen als een gevolg van de staking bij de Ameriean Enca werd be schouwd. Van de scheepvaartaandelen was Kon. Boot 2)4 pnt lager. De staats fondsen waren onveranderd tot iets be ter. Vorig Slot opening 5/6 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 4>/2 Ned. 1960 VU Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Feyenoord Biliton 2e Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. P.L. K.L.M. Kon. Ned Stoomb. Mij K.PJW. Stoomv. Mij. Nederl v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeeo Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2Vi Amsterdam '56 2li Amsterdam '56 II 2li Amsterdam '56 III 2Vi Amsterdam '59 2!i Rotterdam '57 Alb. Heyn KI. obl. Philips A. cl. Philips pref. cl. 100% 98 97^ 97^ 8Sy2 106H 327 102 101% 114 341% 336 236 720 135.20 435 770 318 610%» 602 355 498 588 64% 137.2! 137.50 288 448 580 127 124,80 123 s. 139 123% Oï# 1441 142 133 138 117 165 130 129% 129% 180 210 462 126.50 81% 91 89 y2 99H 86% 276

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3