Bij gelegenheid van dubbel jubileum HAARLEM NU MEER DAN OOIT STAD VAN FRANS HALS Twee perioden - twee stijlen SOLEX Herinnering aan 14 juni 1900 Standbeek l van Fn ins Hals in Haarlem onthuld Extra druk op begroting Zweedse „Veronica" verdwijnt HARDEBE1T Nieuw-Guinea-kwestie Overal, in binnen- en buiten land, maakt de markante kop van Michiel de Wael, kapitein der schutterij, reclame Voor de exclusieve Frans Halsten toonstelling, die vrijdag 15 juni V'ordt geopend en pas op 30 sep tember haar poorten zal sluiten. Drie en een halve maand zal Haarlem nog meer dan zij het al Was de stad zijn van Frans Hals, van wie vele werken tot ver uit den vreemde naar Haarlem zijn gehaald. Maar bij al die drukte en de reclame, die onder meer bij de gratie van suikerzakjes wordt gevoerd, zou men bijna vergeten, Waarom juist nü die tentoonstel ling wordt gehouden. Lange historie De fraaie toegang tot het Frans Halsmuseum, dat eens door Lieven de Key gebouwd werd als oude mannenhuis. De bejaarde man-in- steen boven de ingang herinnert nog aan de oorspronkelijke be stemming van het gebouw. Intiemste museum Het oudemannenhuis zou ver dwijnen, de naam van Frans Hals zou er in blijven voortleven. In 1810 werd het een weeshuis, waarin onder meer de schilder dichter Jacob van Looy zijn jeugd heeft doorgebracht. Ongeveer honderd jaar heeft het weeshuis bestaan, tot het in 1913 ons rFans Halsmuseum werd. Twee perioden uit de geschiedenis van het Haarlemse Kunst bezit. Twee museum-stijlen ook. Links een beeld van de verza meling, toen zij nog ondergebracht was in het stadhuis van Haarlem, nu meer dan vijftig jaar geleden. Men ziet hier een der museumzalen in een tijd, waarin men probeerde zoveel mogelijk in een zaal op te hangen. Men had er kennelijk nog geen idee vandat schilderijen op kijkhoogte dienen te hangen. Vermoedelijk is de beperkte ruimte er mede oorzaak van ge weest, dat alles boven en onder elkaar werd gehangen, waardoor de museumzaal een rommelig aanzien kreeg. In opvallende tegenstelling daarmee is de moderne inrichting van het Frans Halsmuseum, waar alles gericht is op een rustige beschouwing en een harmonische stijl. De rechtse foto geeft het interieur van een der fraaie stijlkamers. O T O Het standbeeld van Frans Hals in het Florapark. De foto dateert van llf juni 1900*, toen het beeld cUxn- koningin Wilhelmina onthuld was. Tegen het voetstuk liggen nog de kransen, waaronder één, die door de ambassadeur van Duitsland gelegd was namens de Duitse keizer. andaag precies twee en zes tig jaar geleden verkeerde Haarlem in alle staten van opwinding! Het maakte zich op om zijn Frans Hals met een stand beeld te huldigen. In het Flora park stond de Haarlemse meester, gegoten in brons, nog gehuld in een grote doek en hij wachtte op het moment, dat een hand hem voor het leven zou onthullen. Die hand zou een koninklijke zijn, want niemand minder dan de jeugdige koningin Wilhelmina nog geen twintig jaar oud en nog maar twee jaar koningin zou de onthulling verrichten in tegen woordigheid van haar moeder, de vroegere koningin-regentes Emma. r" DONDERDAG 14 JUNI 1962 r>at „waarom" krijgt zijn antwoord met de mededeling, dat het dit jaar nonderd jaar geledon is, dat het Haar- it; 'n één gemeentelijke S ng werd ondergebracht. Bo- vendzen is nu het vijftigste jaar inge- !?.Xari het Frans Halsmuseum, dat m 1J13 werd geopend en waarin de gemeentelijke kunstverzameling werd ondergebracht. Twee jubilea dus, waar- fan het oudste alle reden geeft tot een waarderend in - memoriam jegens onze stadsbestuurders van omstreeks 1860. Van die waardering getuigt met na druk de huidige directeur van het Frans fjalsmuseum, de heer H. P. Baard, in ~hn artikel „Verleden en Heden", dat Ugedrukt staat in de catmlogus van de jjObileum-expositie. Aan dat artikel ont- J?nf;n wij hier enkele informaties, waar o°dig aangevuld met gegevens uit ons ^gen archief. Waardering dus voor onze vroegere stadsbestuurders, die in k®n tijd, dat in Nederland het cultuur bezit op ontstellende manier verwaar loosd werd, meer culturele attentie betrachtten dan waar ook in ons land. citeren de heer Baard letterlijk, ïjaar hij schrijft: „Waardering voor de Jjonsoliderende taak: de esthetische mu seum-inrichting, zoals deze heden ten £ag€. wordt nagestreefd, zou weinig *ans maken als ons directe voorge dacht niet had gewaakt voor het behoud van onze kunstschatten." Hoe was het in Haarlem met die ■Wnstschatten in 1860 gesteld? Ze waren en der verspreid in de nu nog ver bouwde, historische, gebouwen, waar altijd nog hun oorspronkelijke, dus decoratieve, functie vervulden. Of Ze altijd met het gewenste respect behan deld werden, is een andere zaak. Feit dat de groepsportretten van Frans als in 1828 naar het stadhuis waren ^rgebracht. De schutters- en regen- f®hstukken zouden de kern vormen van gemeentelijk kunstbezit, jih 1860 nam het stadsbestuur het prij zenswaardige besluit één grote verza- J?£hng aan te leggen, waartoe twee vphilderijenzalen opgetrokken werden o?Ven de gewelven van de zuidelijke en MS1;elijke kloostergangen aan de Pand- s|aats binnen het stadhuiscomplex. In Jj® zalen werden de Haarlemse kunst- jbhatten geconcentreerd, een voor onze kafnippen primitief ingericht „nrenten- •abinet", dat bij de forse uitbreidingen v? verzameling tenslotte een chaoti- j®he indruk maakte en allerminst ge- g.êenheid bood tot rustige beschouwing. ^eeds klemmender werd de noodzaak j?®v®eld, de verzameling in een ander Jd onder te brengen. .uhistreeks 1906 ontwierp de architect dat Weissman een museumgebouw, at gebouwd zou moeten worden in het Spj 'jk gedeelte van het Florapark. (I„ plan weré echter niet geaccepteerd. i9oo was reeds het standbeeld van 0ntana Hals in het Florapark plechtig bin irl tegenwoordigheid van ko- ïlrn 11 Wilhelm i na en koningin-moeder We'?a). De directeur van Openbare echt maakte eveneens een plan, dat lis om financiële redenen niet te rea- ste?ren pieek. Daarop kwam het voor- 0Q van de „Commissie van toezicht op kont stedelijk museum", dat de aan- Gr-e ,beo°gde van het weeshuis aan het hi et ^teiligland. Het voorstel werd ge„ Anstemming begroet. De aankoop boi)« -ledde en na een ingrijpende ver- werd het Stedelijk Museum van rnus m' dat sedertdien als Frans Hals- Eev. steeds grotere faam zou krjj- °P 14 mei 1913 officieel door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Heemskerk, geopend. Daarmede begon pas goed de ge schiedenis van „Nederlands intiemste museum, oase van rust, onwaardeer baar kleinood van Haarlem en dierbaar voor allen, die de kunst Het museumgebouw, dat nu prach tig geborgen ligt tussen de twee Hei liglanden, had overigens al een lang durige historie. Het werd op 1 februa ri 1609 als oudemannenhuis in gebruik genomen. Aan het eind van de zestien de eeuw werd in Haarlem behoefte ge voeld aan een nieuw tehuis voor arme oude lieden. Er was helaas geen geld, maar ook toen reeds werd de oplossing gevonden in een grootscheepse loterij. In 1606 ging de loterij van start, de opbrengst was buiten verwachting. De baten bedroegen ƒ53.000... plus ƒ3000 aan giften. Dat de opbrengst zo groot was. was te danken aan het Landsheer lijk Juweel, dat uitgeschreven was m'ede omdat een feestend volk gemak kelijk het geld laat rollen. Veertien Re derijkerskamers namen aan dat Land juweel deel. Het moet een grandioos feest geworden zijn. In ieder geval kon het tehuis gebouwd worden, vooral ook, omdat de familie Bekensteyn een deel van haar grond schonk, waarop het huis gebouwd zou kunnen worden. De grote bouwmeester Lieven de Key ontwierp het nieuwe oudemannenhuis en men vermoedt, dat ook Pieter Jacobsz van Campen de hand in de bouw heeft ge had. Deze de vader van die andere bouwmeester Jacob van Campen was een van de eerste regenten van het te huis. De regenten en regentessen van 1664 hebben niet kunnen vermoeden, dat hun groepsportretten, geschilderd door Frans Hals, ooit de roem van hun huis en stad zouden bepaien. Zij gaven de toen 84-jarige schilder, die in twintig jaar geen opdracht had gekre gen, hun bestelling vermoedelijk in een weldadige bui. (Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG, 13 juni De extra kos ten, welke de militaire en administra tieve moeilijkheden in Nieuw-Guinea veroorzaken zijn onderwerp van gesprek in het kabinet. Tot nu toe zijn van offi ciële zijde geen gegevens te verkrijgen over de hoogte van de lasten, die de begroting te dragen krijgt. Het ochtend blad De Telegraaf noemt vandaag een bedrag van 200 a 250 miljoen gulden, wat 1962 betreft. Daarvan zou 100 mil joen gulden ten laste van de marine komen. De woordvoerders van het departe mentvan Defensie zijn echter zwijgzaam en onthouden zich van ieder commen taar. Het is uiteraard duidelijk, dat de extra lasten in dit jaar en eventueel volgende jaren bepaalde begrotingsvoor zieningen eisen. De hoogte der bedra gen en de wijze, waarop zij gedekt moe ten worden, zal bij de komende miljoe nennota en b\j de beoordeling van de conjuncturele stand van zaken een be langrijke rol kunnen spelen. STOCKHOLM, 13 juni (UPI) De Zweedse commerciële radiozender ra dio Nord, die werkt vanaf een schip dat buiten de territoriale wateren ter hoogte van Stockholm voor anker ligt, zal binnen drie weken zijn uitzendin gen staken. De onlangs door het Zweedse parle ment aangenomen wet tegen piraten zenders wordt pas in het najaar van kracht, maar Radio Nord heeft reeds al zijn adverteerders verloren en der halve besloten het anker te lichten. (Advertentie) f 375.— „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57455 e onthulling van het Frans Hals- standbeeld in het Florapark ging met Srote feestelijkheden gepaard. Het oogtepunt was zonder twijfel het ezoek van koningin Wilhelmina en aar moeder, koningin Emma, aan aarlem, waar de jonge koningin de onthulling van het standbeeld persoon lik verrichtte. Men ziet hier de twee vorstinnen het podium betreden, dat sPeciaal voor die gelegenheid was opgeslagen. De oudsten onder ons zullen zich dat feest nog als de dag van vandaag her inneren. Dat was in de tijd, dat de onthulling van een monument een com pleet volksfeest kon zijn. Er is geju beld en gejuicht, gezongen en gedanst. Een optocht trok door de straten, kort om Haarlem feestte terwille van Frans Hals, van de twee vorstinnen en voor al terwille van zichzelf. Dat was op 14 juni 1900. Hoe kwam Frans Hals aan zijn standbeeld, een eer, die voordien in Haarlem alleen Lourens Jansz. Coster genoot? Het was de heer J. Krol Kzn, de voorzitter van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer, die in 1894 het initiatief nam tot op richting van een standbeeld van Frans Hals. Er werd natuurlijk een comité opgericht, maar dat was niet voldoen de. De voorbereiding moest nationaal zijn en er moesten klinkende namen aan de actie verbonden worden. Konin gin Emma, die toen nog Regentes was, betuigde „Hare hooge ingenomenheid" met de plannen, waarna in vele ste den van ons land een subcomité werd opgericht. Zelfs in Batavia ging een subcomité aan de slag. De heer Krol was kennelijk te opti mistisch geweest. Het benodigde be drag kwam niet bijeen. Geen nood in dit geval. De heer Krol betaalde het tekort uit eigen portemonnaieEen prijsvraag werd uitgeschreven, waarop vijf en twintig ontwerpen voor een standbeeld binnen kwamen. De jury, bestaande uit de Belgische beeldhou wers Const. Meunier en Chr. van der Stappen, moest uitmaken, welke drie ontwerpen met de prijzen van f 1000.-, f 5000.- en f250.- bekroond dienden te worden. De eerste prijs ging naar de Amsterdammer Henri A. Scholtz Jr., wiens ontwerp uitgevoerd zou worden. Hij is de schepper van het standbeeld in het Florapark: Frans Hals in brons, 2.70 meter hoog, staande op een voet stuk van Beiers graniet. Twee bron zen vrouwefiguren stofferen het voet stuk. De meester staat er martiaal bij, een zelfbewuste krijgsridder, meer een lid dan een schilder van de schutterij. De mode van omstreeks 1900 wilde niet anders. Wellicht had een jury van deze tijd de voorkeur gegeven aan het ontwerp van de Hagenaar Charles van Wijk, die Frans Hals in zittende hou ding en schilderend afbeeldde. Hij ver wierf de tweede prijs. Hoe het ook zij, Haarlem vierde duchtig feest op die 14e juni 1900. Om kwart over een arriveerden de konink lijke gasten, koningin Wilhelmina en haar moeder. Zij kwamen per trein aan en werden bij het (voormalige) station verwelkomd door Haarlems burgemeester, jhr. Boreel van Hoge- landen. Twee jonkvrouwen Boreel van Hogelanden, dochters van de burge meester, boden de Majesteiten bloe men aan. In en rond het Florapark hadden zich honderden Haarlemmers verzameld om getuige te zijn van de onthulling. Een typische bijzonderheid, waaruit moge blijken, dat er nooit iets nieuws onder de zon is, geeft ons de overlevering, dat er in Haarlem „nogal getwist" was over de plaats, waar het standbeeld zou moeten komen! In het Florapark was een koninklijk podium gebouwd, waarop de jonge ko ningin en haar moeder plaats namen. Er stond een erewacht opgesteld van leden van de „Vereeniging tot verhoo ging van 's Lands Weerbaarheid" en van leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandsche Weerbaarheids- vereeniging. De heer Krol sprak een woord van welkom, waarna de konin gin het standbeeld onthulde. Wij schrij ven dat allemaal nu zakelijk en nuch ter neer, maar volgens ooggetuigen moet het een ouderwetse jubeltij van de eerste orde geweest zijn. Meisjes strooiden bloemen en terwijl die bloe menmeisjes bezig waren, zong „Zang en Vriendschap" een lied, getiteld „Hulde aan de Kunst" door J. van Breemen Jr. geschreven op muziek van Mendelssohn Bartholdy. H. W. Mesdag sprak namens de Nederlandse kunstenaars en nadat de burgemeester het standbeeld namens de gemeente had aanvaard, werden er kransen ge legd, onder meer door de Duitse am bassadeur namens de Duitse keizer en door de burgemeester van Antwerpen, de stad, waar Frans Hals geboren zou zijn (Thans schijnt Mechelen die eer te mogen opeisen). Maar daarmede was het feest nog niet ten einde. De vorstelijke en ande re gasten trokken naar het stadhuis, waar zij vanaf het bordes een specta culaire Frans Hals-optocht gadesloe gen. Haarlem moest trouwens een heel feestprogramma afwerken. Er was bij voorbeeld een concert in de Oude Sint Bavo, waarbij de ene na de andere cantate ter ere van Hals gezongen werd. Op de vooravond van het feest was het toen ook al de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer", die met een historisch spel voor het voetlicht kwam. Dat was nog in de Jansschouw burg en het spel, geschreven door H. M. P. van Emmerik, had natuurlijk het leven van Frans Hals tot onder werp. Nu, na twee en zestig jaar, staat Frans Hals, zij het wat groen aange slagen, nog even fier in het Florapark. In deze dagen zal hij meer dan ooit aan die hulde van 1900 terugdenken, en weer hoort hij de cantate, waarin hem toegezongen werd: Geacht, vereerd sinds 't grijs verle den, Gevierd, gehuldigd in het heden, Zijt gij, Frans Hals, onder de groot sten groot Uw werken blijven voor U spreken, Uw reuzenkunst zal nooit verbleeken Geen richting zal Uw naam kleine ren De tand des tijds kan U niet deren Uw kunst heerscht over graf en dood. t 1,11 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13