Nederlandse deelneming in consortia bepleit PRINSES SOPHIE EN DON CARLOS IN ITALIË V\ LOPEND JAAR STOOMSP. TWENTHE NIET GUNSTIG Ben Khedda: Geen extra garanties voor Europeanen Ultra's brengen onafhankelijk heid van Algerije in gevaar Zaken doen de laatste jaren zeer gecompliceerd geworden ^HEIME TRANSISTOR Bedrijfsleven moet zoveel mogelijk eigen risico's dekken VAKANTIE! ft Fluoridering van drinkwater is verantwoord" Aandeelhouders zijn bezorgd Prins Bernhard opent markering en distributiecongres LAGER VERLIES IN 1961 VOOR VER. HOLLANDSE SIGAREN Paul Vlaanderen en de NIJVERHEID EN HANDEL Fluoridering ook in Amsterdam Succes met strooi biljetten in N.-Guinea Vrouw omgekomen door gas Moord in Bonairestraat VIER JAAR VOOR KAPPERSPATROON Trucs met verlopen Duits geld Sit down-staking bij Dikkers te Hengelo GENTRALE SUIKER Campagne draaide goed in 1961-62 De Auto Financier weer 8 dividend Zuid-Afrika verlaagt disconto tot 4 (4|) Reorganisatie begint door te werken B.A.M. Hogere omzet bij Van Kempen en Begeer Forse verhoging van dividend Havenwerken Dodelijke verkeers ongelukken DONDERDAG 14 JUNI 1962 PAGINA 19 „Heb je om de krant gedacht?" Maatschappij geneeskunst - /- ;V t.v'1' ï:l%; een kwalitelts De Postduif HAARLEM, 14 juni De forumdis cussie, waarmee de Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Han del zich gistermiddag tijdens haar 179- ste jaarvergadering in de Haarlemse Concertzaal heeft bezig gehouden, heeft "iet het vuurwerk opgeleverd, dat som migen wellicht 's ochtends hadden ver dacht. Toen immers toonde mr. P. A. Hlaisse zich een fervent voorstander Jan multilaterale hulpverlening aan het buitenland, terwijl prof. dr. Joh. J. Han- *ath zich juist uitsprak ten faveure van bilaterale hulpverlening aan de ontwik kelingsgebieden. Tijdens de forumdis cussie, buitengewoon bekwaam geleid door prof. dr. J. Tinbergen, bleef er Van deze gapende kloof niet veel meer over dan een nuanceverschil in opvat ting. Beide tegenstanders vonden elkaar op bet punt, dat geen van beide vormen Van hulpverlening gemist kan worden, en dat er tegenwoordig zelfs zeer veel te zeggen valt voor de huidige tussen- Uw dagblad gaat gaarne met U mee. Geeft echter Uw adres één week vóór Uw vertrek per BRIEFKAART aan ons op en vermeldt U daarbij Uw vaste adres, Uw vakantie-adres, de datum van ingang en de datum van terugkeer. Voor toezending naar een adres in het buitenland worden de extra portokosten in rekening gebracht, d.w.z. 45 ct. per week. Wij adviseren onze lezers kranten naar Finland, Italië, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden e.d. per luchtpost te doen verzenden. Hiervoor bedragen de extra kosten 1.20 per week. (alleen voor landen in Europa). Indien verzending per lucht post moet geschieden, dient men dit duidelijk te vermelden. Week-abonnees gelieven het abonnementsgeld voor de vakantie-periode vóóruit aan onze bezorger te voldoen. De administratie. w AMSTERDAM, 14 juni Het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederland- *che maatschappij tot bevordering der Geneeskunst spreekt als zijn oordeel b't, dat de door de centrale en lagere ?verheden overwogen maatregel inza ke fluoridering van drinkwater weten- k'happelijk voldoende gefundeerd en I verantwoord is. Zoals reeds van de zijde van de over heid naar voren is gebracht, blijft ech ter grote voorzichtigheid geboden, wan- beer de effectuering van op de volks gezondheid gerichte maatregelen ge schiedt door middel van media, waar- °P iedereen voor zijn dagelijkse le vensverzorging is aangewezen. rt Het hoofdbestuur vertrouwt ei op, _?at doelbewuste veranderingen in de ®atnenstelling van net drinkwater niet alleen op hun wetenschappelijke, doch P°k op hun maatschappelijke aanvaard baarheid zullen worden getoetst. Ten aanzien van de fluoridering van drink: )vater dient naar 4jn oordeel hierbij Ji aanmerking genomen te worden, vfn £aat om het verantwoord aan- ailen van een bestanddeel dal reeds v&a nature in dit water aanwezig v,Het hoofdbestuur van de -5. Handse is. Algemene vereniging voor sociale geneeskunde heeft zich met deze ver- lanng verenigd. AMSTERDAM, 14 juni Ook Am- isrdam gaat zijn gemeentewaterlei- 'ng fluorideren. Een desbetreffende agmselvoorstel de technische kant „r" het vraagstuk moet nog au orden uitgewerkt werd ister- rJ®d met 24-10 temmen door de c>i„ aanvaard. Tegen waren de prot. fDl''pactie, de P.S.P. en vier leden J?t die ledenS HR SH HR HR HRRD van die zich aan dezjjde fract i medische deskundige in die e hadden geschaard, want zij wa- (p",v°or, Wethouder mr. v. d. Bergh de v-d. A.), die het voorstel verdedig merkte o.a. op dat de principiële tegenstanders moe- v*-' merK ezwaren van de 2,*n VOO volksgezondheid wjjken voor de belangen van de vorm van bijstand: het consortium. Men werd het erover eens, dat Neder land zich in dit opzicht te terughou dend toont en dat het gevaar loopt daardoor besliste kansen te missen. Een andere „misser" werd geacht, dat vooral de kleinere en middelgrote bedrijven zich zo weinig actief betonen in de ontwikkelingsgebieden. Men laat hier kansen voorbij gaan, die met na me Italianen en Duitsers met beide handen aangrijpen. Toegegeven werd. dat er in die landen dan ook een betere coördinatie bestond tussen de overheid en het particuliere bedrijfsleven In het algemeen werd 'n betere coördi natie bepleit van de vele werkzaam heden, die ten dele of bij uitslui ting - aan de ontwikkelingsgebieden ten goede komen. Een uitvoerige discussie vond nog plaats over de risicodekking voor parti culiere ondernemers in de ontwikke lingsgebieden. Men vond elkaar tenslot te op het punt, dat het particuliere be drijfsleven zichzelf dient te dekken tegen economische en investeringsrisi co's, maar dat uit multilaterale fond sen een risicodekking gevonden dient te worden tegen politieke en andere niet- commerciële risico's. De grote belangstelling zowel voor de inleidingen van de vier pre-adviseurs als voor de forumdiscussie en vooral de hoge belangstelling van koningin Julia na voor de besprekingen hebben nog eens duidelijk aangetoond, dat de Ne derlandsehe Maatschappij voor Nijver heid en Handel er bijzonder goed aan heeft gedaan het veelomvattende en ge compliceerde vraagstuk van de hulp verlening aan ontwikkelingsgebieden an dermaal tijdens een jaarvergadering aan de orde te stellen. Het gaat er om zoals prof. Tinbergen in zijn in leiding tot de besprekingen verklaarde de niveauverschillen tussen de in komens te overbruggen. Lukt dit niet. dan zal men nooit een toestand van onderling begrip en politieke stabiliteit in de wereld bereiken. Op waardige wijze heeft de Nederlandsehe Maat schappij gisteren haar bijdrage gele verd tot een betere kennis van de daarmee samenhangende problematiek. In het paradijselijke badplaatsje Portofino aan de Italiaanse Riviera zijn prinses Sophie van Griekenland en Don Juan Carlos van Spanje op hun huwelijksreis per boot even aan wal gegaan. Op het strand maakten ze een praatje met een souvenir-verkoper. (Telefoto.) I Advertentie) TUNIS, 13 juni (UPI) De premier van de voorlopige Algerijnse regering, Youssef Ben Khedda, heeft vandaag in een verklaring in Tunis categorisch ge weigerd de mogelijkheid onder ogen te zien van extra waarborgen voor de Europese bevolking van Algerjje. VVij zien momenteel een aantal acties, die tot doel hebben de overeenkomst van Evian te saboteren en die de indruk willen wekken dat een herziening van de bepalingen mogelijk is. Hiertoe wordt het voorwendsel van extra waarborgen voor de Europeanen gebruikt" aldus Ben Khedda. „Mijn regering sluit deze mogelijkheid echter categorisch uit", teltyp tl vb vervolg. „Het herstel van een doeltreffende vrede kan alleen tot stand komen door de loyale toepassing van de de overeenkomst van Evian", zo vervolgde de premier zijn verkla ring, die hij aflegde voor zijn ver trek naar Cairo, waar hij een con ferentie van de Casablanca-landen zai bijwonen. Vice-premier Belkacem Krim voert intussen nog steeds besprekingen in Algerije met Franse regeringsfunctio narissen en vertegenwoordigers van de Europese bevolking, die verdere waar borgen willen krijgen voor hun veilig heid en persoonlijke bezittingen. Naar verluidt wensen de Europeanen een algehele amnestie voor de O.A.S. en garanties voor vertegenwoordiging in het op te richten parlement van de nieuwe staat). Ben Khedda zei: „De organisaties, waarvoor voorzieningen zijn getroffen in het akkoord van Evian, heboen niet de middelen ontvangen, die noodzake lijk zijn voor het herstel van de orde. HOLLANDIA, 13 juni (UPI) Het afwerpen van strooibiljetten boven een groep Indonesische infiltranten blijkt reeds succes te hebben gehad, aange zien een Indonesische sergeant zich dinsdag op het schiereiland Onin met een pamflet in de hand heeft overgegeven aan de Nederlandse strijdkrachten. De gevangene bleek zeer te zijn verzwakt tengevolge van de in het oerwoud ondergane ontberingen. Bij acties in de buurt van Teminaboean is opnieuw een Indonesische parachutist gewond en gevangen genomen. Intussen vraagt men zich in Hollan- dia af, aldus ANP, of de Indonesiërs in de komende dagen een nieuwe lucht landing zullen trachten uit te voeren. Het is nu bijna een maand geleden, dat de laatste landing van Indonesische parachutisten geschiedde en de opko mende maan die men nodig heeft voor oriëntatie vanuit de lucht zou eventuele nieuwe Indonesische acties kunnen inleiden. Er zijn verdere voorzorgsmaatregelen langs de kust genomen en de luchtver dediging is versterkt om zoveel mogelijk te proberen nieuwe landen te voorko men. Overigens beschikt men niet over aanwijzingen, dat de Indonesiërs inder daad een nieuwe actie voorbereiden. ALMELO, 13 juni Vanmoigen is de 49-jarige mevrouw J. Hulleman- Tjeerdsma door gasvergiftiging omge komen. Vermoedelijk doordat. een fasslang lek was heeft de keunen van e woning, waar gisteravond eer was ketel op een gaspitje was gezet, zich in de afgelopen nacht met gas gevuld. Mevrouw Hulleman, moeder van drie kinderen, begaf zich vanmorgen om half zes naar dekeuken. Drie kwartier later trof haar man, die een sterke gaslucht bespeurde, haar daar dood aan. In bepaalde Franse kringen bestaat meegaandheid en medeplichtigheid met de kolonialistische ultra r, wat heel openlijk gebeurt, ondanks de ge varen die nu op Algerjje drukken en die onze onafhankelijkheid bedreigen". „Ons land heeft de algehele steun van zijn bondgenoten nodig. Wij gaan nu naar Cairo om de bijeenkomst van de politieke commissie van de Casa- blanca-conferentie bij te wonen, die vooral voor ons land van veel beteke nis is." AMSTERDAM, 13 juni De rech- bank heeft vanochtend de 73-jarige rus tende kapperspatroon 'G. A. de G., die op 24 maart van het vorig jaar eerst zijn 73-jarige vrouw worgde en later zijn 41-jarige debiele zoon met een aan tel hamerslagen dodelijke verwondin gen toegebracht, wegens moord ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest en daarna terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had tegen de ex-kapper een gevangenis straf van vijftien jaar met aftrek ge- eist. Aanvankelijk hadden een zenuwarts en twee psychiaters de bejaarde man voor deze dubbele moord volledig toe rekenbaar verklaard, doch in een nieuw psychiatrisch rapport van prof. Kloek, waarom de raadsman had verzocht, werd de man voor dit misdrijf in vrij sterke mate verminderd toerekenbaar verklaard. Bij het bepalen van de straf maat hield de rechtbank dan ook met deze conclusie rekening. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 juni De politie hier waarschuwt tegen een 33-jarige Nederlander, vaak in gezelschap ver kerend van een Duitse vrouw, die er van wordt verdacht op diverse plaat sen in het land zaken ie hebben bena deeld door wisseltrucs toe te passen of met verlopen Duits geld te Detalen. Hij blijkt dezer dagen ;n een Haagse zaak een casette te hebben besteld van 400 gulden die bezorgd moest worden op een gefingeerd adres. Hij betaalde vooruit met wat een verlopen bankbil jet van 1000 mark uit de twintiger ja ren bleek te zijn. De man kreeg Ne derlands geld terug, wat de bedoeling was. (Van onze correspondent) HENGELO, 13 juni De schorsing van een week van een personeelslid van de mechanische afdeling van de N.V. G. Dikkers en Co. heeft geleid tot een sit down-staking van drie uur door meer dan honderd collega's van de betrokkene. De moeilijkheden waren ontstaan, doordat de man zonder toe stemming van zijn chef thuis was geble ven. Ofschoon er op 't wegblijven van de fabriek zonder toestemming direct ont slag staat, schorste men de man, die zeer goed staat aangeschreven, voor een week. De collega's namen dat niet en gingen in staking voor een herzie ning van het vonnis. Toen bekend werd, dat de schorsing van een week tot een dag was terug gebracht, ging men weer aan het werk. Uit een onderzoek, is gebleken, dat waarschijnlijk een misverstand tussen de chef en betrokkene tot de moeilijk heden heeft geleid. (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN, 13 juni Prins Bernhard heeft vanmorgen in het Kur- haus het vijfde internationale marke ting en distributiecongres geopend, dat door de Nederlandse vereniging van commerciële directeuren wordt geor ganiseerd. De prins wees erop dat het zakendoen de laatste jaren zo gecom pliceerd is geworden dat het noodza kelijk is internationale vraagstukken op een wetenschappelijke manier te benaderen." Uit eigen ervaring weet ik hoe waardevol het persoonlijk con tact in de monderne internationale han del kan zijn" zo zei prins Bernhard, doe lende op het belang van dit congres. Na het welkomswoord van burge meester mr. H. Kolfschoten sprak de minister van Economische Zaken, drs. de Pous, het internationale gezel schap toe. De minister stelde dat de ondernemer een duidelijke invloed heeft gekregen op het behoeftepatroon, doordat gebleken is dat hij de vraag kan beïnvloeden en zelfs een vraag kan scheppen. Het zwaartepunt van het ondernemen is ten dele verschoven van de produktie naar de afzet. Door de omvangrijke investeringen is het meer dan ooit noodzakelijk geworden, aldus de minister, een juist inzicht te hebben in het behoeftepatroon der po tentiële afnemers. Het befaamde „vin- gertoppengevoel" waarmee de klassie ke ondernemer in vroeger dagen wel licht kon volstaan is niet langer een voldoende grondslag waarop moderne produktieprocessen kunnen worden aangevat. De heer De Pous zei van mening te zjjn dat de marketing een aanzienlijke bijdrage heeft geleverd tot de verho ging van de welvaart. Er worden nieu- AMSTERDAM, 14 juni In het lo pende boekjaar van de Centrale Sui ker Maatschappij (1 okt. 1961 - 21 sept. 1962) is de uitzaai heel behoorlijk ge weest, terwijl de campagne goed ge draaid heeft. De uitzaai voor het jaar 1962-1963 is nogal beperkt. De vooruit zichten zijn hier niet aanlokkelijk. De investeringen worden in het lopende jaar begroot op ƒ6 a 7 min. tegen ƒ7 min in het afgelopen jaar. De drogerij in Halfweg komt in de komende cam pagne in bedryf. Over onderhandelingen inzake de Wester Suikerraffinaderij wilde het be stuur, ondanks aandringen van aandeel houders, niets zeggen. Het is ook niet te zeggen of binnenkort al mededelin gen kunnen worden gedaan. Dat de voorraden sterk gestegen zijn (van ƒ22,5 tot ƒ34,8 min!) vloeit voort uit de recordproduktie. De cif- prijs Nederland van de ruwe import suiker per 100 kg, basis 96 pet bedraagt thans ca. 30 tegen 25 in september 1961. In Duitsland en Italië liggen de sui ker- en garantieprijzen veel hoger. Het is nog onzeker hoe de toestand zal zijn b\j een gezamenlijke EEG-beleid op dit terrein. Als redelijke wereldmarkt prijs wordt door de directie een bedrag van 40-45 cent p.kg. genoemd. De ex portprijs op de wereldmarkt bedraagt echter ca. 30 cent. De chemische industrie heeft tot het resultaat bijgedragen. De Wester Sui ker niet. De suikerraffinaderij en stroopfabriek v.h. W. A. Scholten is een betrekkelijk kleinbedrijf dit met aardappelmeel werkt, welk meel met suiker wordt vermengd. De vergadering keurde de jaarstukken goed en herkoos de heren mr. F. J. F. M. van Thiel en ir. C. Staf als commissarissen. In de vergadering van de Admini stratiemaatschappij Wester Suikerraffi naderij werd op vragen medegedeeld dat 10.000 van de reserve ad 40.000 is belegd. De emissiekosten zullen in 2 jaar worden afgeschreven. De jaar stukken werden goedgekeurd. we behoften gekweekt die aanvankelijk het welvaartstekort kunnen doen toene men maar die uiteindelijk aan de wel vaartsontwikkeling steeds nieuwe stimu lansen geven. De komende dagen zal er in het ka der van het congres een groot aantal inleidingen worden gehouden, onder meer over verkooptechnieken, de ont wikkeling van de shopping centres in Europa en over de bescherming van de consument in de Europese gemeen schappelijke markt. GRONINGEN, 13 juni Het in totaal gecontracteerde bedrag over 1961 van de „Auto Financier" heeft, blijkens het verslag, 3,84 min. (v.j. 4,2 min) bedragen. Aan interest, huurkoopcon- ten en andere baten ontving de maat schappij 357,199 (ƒ394,110). De exploi tatiekosten en andere lasten, inclusief belastingen onder aftrek van vrijgeval len afschrijvingen bedroegen 189.745 198.318). Na enkele voorzieningen be draagt 't saldo winst ƒ78.845 110.289). Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van acht procent. De ontwikkeling van de zaken in het eerste kwartaal van 1962 kan, aldus de directie, bevredigend worden genoemd. De vennootschap bleef zich beperken tot het verstrekken van zogenaamde produktieve kredieten. Van het ter be schikking staande bankkrediet behoefde aldus de directie, slechts in beperkte mate gebruik van te worden gemaakt. Dit was mede gevolg van het feit, dat het mogelijk was vrijwel steeds de voor de bedrijfsvoering benodigde gelden on derhands van particulieren en instellin gen te lenen tegen een redelijke rente. PRETORIA, 14 juni (Rtr) Het Zuidafrikaanse bankdisconto is van 4V« pet. tot 4 pet. verlaagd, zo heeft de Zuid-Afrikaanse Reserve Bank bekend gemaakt. De gouverneur van de bank, deelde mede, dat de bank had oesloten het disconto te verlagen met het oog op de aanhoudende gunstige ontwikke ling van de betalingsbalans gedurende een periode die gewoonlijk een sei- zoensslapte te zien geeft en de hieruit voortvloeiende verdere toeneming van de Zuid-Afrikaanse monetaire reserves en de financiële liquiditeit m het algemeen. AMSTERDAM, 13 juni Op de jaar vergadering van de Stoomspinnerij Twenthe is de bezorgheid van aandeel houders over de toekomst van de ven nootschap duidelijk naar voren geko men. Het beeld voor 1962 is dan ook niet mooi. Het bestuur deelde mede dat de toekomst er niet gunstig uitziet. De spinnerij heeft de afschrijvingen niet goed kunnen verdienen, de weverij nau welijks, en de toekomst van het post orderbedrijf De Postduif is onzeker, om dat de omzetontwikkeling enzeker is. Het voorjaar was redelijk, maar het zwaartepunt ligt in het najaar. De voor raden zijn in deze bedrijfstak verder toegenomen, zo zei het bestuur. In de weverij zullen de investeringen in 1962 lager zijn dan 1 min. Een aandeelhouder viel onmiddellijk met de deur in huis door te wijzen op het aanzienlijk achterblijvende resultaat in vergelijking met gelijksoortige bedrij ven. Hij meende de oorzaak te moeten vinden in het falende beleid van de di rectie. Ook vroeg hij zich, evenals ande re aandeelhouders, af of het niet nood zakelijk zou zijn met een ander bedrijf te fusioneren, of, zo vroeg deze aan deelhouder, meende het bestuur de N.V. op eigen benen rendabel te hou den. Wat betreft een eventueel falend be leid bestreed de voorzitter deze mening. De spinnerijen en weverijen hebben met hevige tegenwind te kampen. Tegenover het idee „fusie" staat het bestuur niet afwijzend, maar daar is een partner voor nodig en de meeste spinnerijen zijn al door Fusies samengegaan. Het be stuur wanhoopt niet over een rendabele exploitatie. De toestand 's thans bijzon der slecht, maar hierin zal bepaald ver betering komen, zo verklaarde de voor zitter. i Er zijn in 1961 verliezen geleden door onderbezetting. In totaal zijn 1250 tot 1300 personen in het bedrijf werkzaam tegen 1350 bij uitgifte van het emissie prospectus in 1961. Hiervan zijn nu een 550 man in Almelo werkzaam tegen 584 per eind december. Bij het postor derbedrijf zijn ca 250 mensen in dienst. De lagere resultaten spruiten verder voort uit desastreuze prijsdaling. De prijzen zijn gemiddeld 25 cent per kg lager, hetgeen op jaarbasis 1 min scheelt. De prijsdaling zet zich nog voort, terwijl de kosten f 3 a f 400.000 hoger zullen liggen in 1962. Een aan deelhouder merkte op dat hier geen sprake is van 1 min maar van 2 min derving, omdat, zoals het bestuur uitdrukkelijk verklaarde, deze tegensla- g eneerst in het tweede halfjaar optraden. Verder heeft het verbreken door di verse omstandigheden van specifieke verbindingen schade opgeleverd. Naar het bestuur zeide is de verticale struc tuur groter dan bij de Nederlandse Textiel Unie, waar deze 20 pet bedraagt. Ook de afzetstructuur van Twenthe speelt een rol. De zwaardere klappen vielen nl in de grovere garens op welk gebied de nv zich het meeste beweegt. Gesteld kan worden dat er in 1961 een fiscaal verlies is geleden. De belastba re winst was negatief. Het feit dat er 600.000 minder is afgeschreven bete kent niet dat de afschrijvingen veel la ger zijn dan normaal. Over 1961 is er fiscaal geen aanleiding tot vervroegd afschrijven. Voor 1962 is investerings aftrek mogelijk, maar deze is al ver rekend met de latente belastingschuld. De opmerking van een aandeelhou der dat de in het verslag gememoreer de kleine orderpositie en het tekort aan arbeiders met elkaar in tegenspraak zijn werd ais onjuist aangemerkt. De opdrachtgevers bestellen nl. door de prijsdalingen op zeer korte per 3 weken termijn. Twenthe maakt geen poplins: het be drijf heeft geen voorraden die onver koopbaar zijn. De voorraadtoename, waarop een aandeelhouder wees, komt voort uit een grotere produktie door de investeringen. Het bestuur denkt er niet over een lening te sluiten om de bankschuld ad 6.09 min te drukken. Men hoopt de voorraden te drukken en de afschrijvingen te verdienen. Aandeelhouders waren ook zeer be langstellend naar de deelnemingen De Postduif en Wisselink, waar het verslag weinig over zegt. De opmerking, dat de kwaliteit niet best zou zijn en de retour zendingen daardoor veel groter dan by andere postorderhuizen bestreed het be stuur. De Postduif is snei gegroeid. Van niets is met ca. 250 ongeschoolde, jonge mensen een groot bedrijf opge bouwd. Hierbij zijn fouten gemaakt, waardoor de aanloopkosten hoog waren. Het was moeilijk het bedrijf onder con trole te krijgen, maar dat is nu gelukt. De leiding van het bedrijf behoeft ver betering en versterking, zo zeide het be- AMSTERDAM, 14 juni Het saldo verlies over 1961 van de Verenigd© Hollandse Sigarenfabriek heeft, blij kens de verlies- en winstrekening 307.482 (v.j. verlies 432.655) bedra gen De gunstige invloed van de in 1960 bekend gemaakte ingrijpende reorganisatie begint zich allengs in de exploitatie af te tekenen, aldus de raad van beheer. De kwaliteits- en kost prijsbewaking ligt beter in de hand en stelt de fabrieksdirectie meer in staat een doelbewust beleid te voeren op ba sis van moderne bedrijfsnormen. Als gevolg van de reorganisatie is een vergelijking van de resultaten van de diverse exploitatiegroepen met die van het vorig jaar ditmaal niet moge lijk. Het is duidelijk dat de reorganisa tie onvermijdelijk hoge- ten dele een malige kosten met zich mede heeft gebracht, terwijl anderzijds de voorde len eerst op een langere termijn tot uitdrukking kunnen komen. Het was dan ook onvermijdelijk dat de exploi tatierekening van de sigarenfabrieken, na afschrijvingen en na verrekening van debetrente door de moedermaat schappij aan de fabrieken, met een verlies van 148.487 moest worden af gesloten. De liquidatie van de tabaks- en han delsvoorraden werd geleidelijk ter hand genomen. De verkoop van het nog be trekkelijk geringe restant zal in 1962 haar beslag krijgen. De verliezen van de sigarenfabrieken en van de tabaks handelmaatschappij konden groten deels worden gecompenseerd door winst van andere dochterondernemin gen, zodat het negatieve resultaat per saldo 21.482 bedraagt. De raad van beheer acht het ge wenst de financiële gevolgen van me dio 1961 getroffen overgangsregelen met uit de dienst der vennootschap ge treden functionarissen te passiveren. Voor de gekapitaliseerde uitkerings- verplicthtingen ad 286.000 is een bij zondere voorziening tot een gelijk be drag ten laste van de verlies- en winstrekening gecreëerd. De liquiditeit der vennootschap kon belangrijk verbeteren, hetgeen tot uit drukking komt in een daling van de bankschuld. De raad van beheer gaat voort met het nemen van maatrege len gericht op verdere versterking van de financiële structuur der vennoot schap stuur. De Postduif heeft wel tot de winat bijgedragen. Op de vraag of het bestuur De Postduif wil verkopen werd bevesti gend geantwoord. Maar dan moet er een koper voor worden gevonden. Wisselink heeft eveneens iets tot de winst bijgedragen, maar bij de emissie vorig jaar dacht men dat de winst gro ter zou worden. De omschakeling van een der tricot-bedrijven betreft de ver groting van de produktie en de ver kleining van het aantal soorten onder goederen. De aandeelhouder, die over het falende beleid sprak, was door de antwoorden van het bestuur zodanig tevredengesteld dat hij niet tegen de jaarstukken stem de, ondanks het feit, dat een opdracht gever hem gevraagd had zulks te doen. De jaarstukken werden zodoende met algemene stemmen goedgekeurd, terwijl de heer ir. W. van Strik als commissa ris werd herbenoemd. Voor de aftre dende heer F. A. Dudok van Heel werd nog geen nieuwe commissaris benoemd, omdat de beslissing van recente datum is. Aandeelhouders drongen wel aan op korte termijn een beslissing te nemen omdat een andere commissaris ziek ligt. DEN HAAG, 13 juni Op de jaarver gadering van de Bataafse Aanneming Maatschappij werd, naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad. waar bij de zogenaamde „risico-clausule" in de contracten buiten werking is ge steld, meegedeeld, dat dit arrest voor de B.A.M. geen belangrijke rinanciële gevolgen meebrengt. Als het proces door de bouwwereld gewonnen '.ou zijn, zo werd opgemerkt, zou er door het bedrijf een extra winst gemaakt zijn. Overigens gaat het de B.A.M. toch niet slecht. Er is een zeer benoorlijke orderportefeuille. De enige minder opge wekte klank, die tijdens de vergadering te beluisteren viel, swam van de zijde van de directie. Volgens haar gaan de opdrachtgevers hoe langer hoe slechter betalen, waardoor de maatschappij mee geld in uitvoering zijnde werken heeft zitten dan nodig is. De jaarstukken wer den goedgekeurd. ZEIST, 13 juni In de eerste vier maanden 1962 heeft de Koninklijke Ne derlandse Fabrieken van Gouden en Zil veren Werken Van Kempen en Begeer een 15 pet hogere omzet geboekt verge leken bij 1961. De winstmarge neemt, zo heeft de voorzitter in de jaarverga dering desgevraagd medegedeeld, toe. Verwacht wordt dat de voorgestelde verlaging van de omzetbelasting, waar door een ontlasting ontstaat van 18 pet op de artikelen, de omzet sterk zal sti muleren. Hierdoor zal ook minder smokkel uit het buitenland plaats hebben. De ven nootschap heeft geen plannen om het aantal eigen winkels uit te breiden. De maatschappij exporteert voor een be langrijke gedeelte naar Westeuropese en enkele Afrikaanse landen. Wat betreft de voorgestelde verlaging van het weeldetarief deelde de direc tie mede dat zij nog weinig last heeft van een kopersstaking. De bestelde sljjp- automaten voor de machinehal in Coe- vorden worden uit Amerika geïmpor teerd en zjjn in oktober gereed. Deze machines zijn niet vol-automatisch en zullen door personeel moeten worden bediend. Met de aanschaf hiervan meent de directie een middel te heb ben gevonden om de kostprijs in de hand te houden. De machines dienen voor het slijpen van lepels en vorken. De zilverprijs is in 1962 niet belangrijk gewijzigd. Met de fusie zijn niet directe resul taten bereikt. Het zal voorlopig nog wel enkele jaren duren voor alles in kan nen en kruiken is. Toch is deze fusie, aldus de directie, zeer belangrijk voor het bedrjjf. De vennootschap heeft geen emissieplannen. AMSTERDAM, 14 juni De direc tie van de Koninklijke Nederlandsehe Maatschappij voor Havenwerken deelt mede dat het in het voornemen ligt aan aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1961 te bepalen op 12 pet plus een extra dividend van 5 pet, beide in contanten en een dividend van 12V« pet in aandelen. De nieuwe aan delen zullen ten volle deelgerechtigd zijn in de winst over 1962 en volgende jaren (v.j. werd uitsluitend 12 pet in contanten op de oude aandelen en 6 pet. in contanten op de in 1960 geëmit teerde aandelen betaald). UTRECHT, 14 juni Een frontale botsing tussen twee personenauto's op rijksweg 12 ter haagte van de gemeen te Linschoten heeft gisteren het leven gekost aan de 76-jarige J. W. Teillers uit Den Haag. De bestuurder van de auto waarin de heer Teillers zat werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Woerden. De oorzaak van het ongeluk was een inhaal-manoeuvre van twee auto's die in de richting Utrecht reden. HEEZE, Gisteren is alhier het achtjarig jongetje J. van der Velden door een auto van de gemeentereini ging overreden en op slag gedood. Het jongetje wilde naar zijn zusje aan de overkant van de straat lopen. Hij werd gegrepen door de langzaam achteruitrijdende vuilniswagen. MIERLO, In de gemeente Moerlo is gisteren het zesjarige zoontje van de familie Stiphout uit Mierlo bij het oversteken van de rijksweg Weert-Hel- mond door een vrachtwagen overreden. Het kind is direct overleden. Het was onverwacht de weg overgestoken. WASHINGTON, 14 juni. (UPI) De verontreiniging van de lucht door de uitlaatgassen van auto's speelt wel licht een rol bij de verwekking van long kanker. Dit wordt gezegd in een rap port dat is ingediend bij het Ameri kaanse congres. MET SPEARING,VLAANDEREN. ZOALS JE VOORSPELDE, HEEFT ALMAN PERMISSIE GEVRAAGD OM PL0VER-EILAND TE BEZ0EKEN- 0M THOMPSON TE RAADPLEGEN JUFFROUW SEMLEY, IKHOORDE JUIST OVEREEN SIGNAALDOOS SPREKENEN IR DORST M'N ONWETENDHEID NIETTE BE KENNEN. WEET U MISSCHIEN WAT DAT VOOR'NAPPARAAT PRACHTIG. LAAT HEM OVERMOR GEN KOMEN-DAN HEEFT THOMPSON DE TUD OM DE SIGNAALDOOS TEMAKEN. SIGNAAL- BERNARD DAT WEET IK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 19