Vliegende NAVO-schutters in Leeuwarden Canadezen: „Wij winnen ook deze keer de competitie" DE DUITSE GENERAAL WAS TE OPTIMISTISCH Kamer ratificeert Euratom-verdrag Eerste Europese ambtenaren in 1963 naar Noordholland Italiaan over grens gezet Minister in Eerste Kamer Goedkeuring bouwwerken nog sterker beperkt Subsidiebeleid wordt onder de loep genomen Hoogleraar in lakei-kamer r AEG Een weekend met teveel pilskes Jongen door trein gegrepen Geen verandering in woningbouw Senaat tegen nachtarbeid altijd mee op reis Bij hulp aan jonger broertje op spoorbaan Drs. J. Aarden opvolger van Th. Koersen VESTIGING IN PETTEN Geen Kartuizers naar Nederland Getuige van steekpartij Prins Bernhard onthult Johanniter-embleem Bennekoms ziekenhuis Schipperskind bij spel verdronken Vroeger broodverkoop dupeert kleinbedrijf Prof. dr. L. J. Zimmerman DONDERDAG 14 JUNI 1962 PAGINA 5 .Leeuwarden", 14 juni De kleine 'aamse adjudant was boos. Wanneer team van de Belgische luchtmacht Impopulair (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juni De Tweede Kamer heeft de overeen komst geratificeerd, die het vorig jaar in Brussel is gesloten tussen Nederland en de Euratom betref fende de vestiging te Petten van een Europees centrum van onder zoek op het gebied der kern energie. K.S.V. St. Franciscus Xaverius etui» HOOFDPIJNPOEDERS 1 2c OUD-DIRECTEUR KLM OVERLEDEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juni. De afgifte van rijksgoedkeuringen voor bouwwerken in 1962 zal aan zienlijk sterker worden beperkt dan voorheen. Dit heeft minister van Aartsen gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van volks huisvesting. De maatregel bete kent, dat behalve de reeds toege zegde, alleen in die gevallen rijks goedkeuringen zullen worden ver leend, waarin dat met het oog op de continuiteit van de plaatselijke bouwactiviteit onvermijdelijk is. Onbevredigende regeling stijl, standing en in Uw huishouding] ook met strijkijzers (Van onze Luchtvaartredacteur) U't ilon u;ï VA17A e/.U;nf/.n»ino4;^o •het van zijn prestaties ver beneden die vorige jaren zou blijven, lag de c«uld in Brussel. „Woensdagavond zijn -.® thuisgekomen, na zes weken trai- bg op Corsica (omdat we zelf geen ®hoorlijk oefengebied hebben). Vrijdag- norgen moesten we alweer weg, naar £®euwarden. De mensen waren ver foeid en die drie vrije dagen in het fböksterweekend, met natuurlijk het ®ne pilske na 't andere hèeft ze ook «een goed gedaan. Maar dat was alle maal te voorzien". De Belgen hadden «jstermorgen hun eerste opdrachten niet te best uitgevoerd. En adjudant Cop- eters filosofeerde hoofdschuddend: l'.!? Wist 't wel, zie-ge? De vliegers ebben getraind, maar teveel voor goed nn Mistroostig bleef hü zitten, op zijn kistje in de zon, aan de rand an Ne* veld. Het vooruitzicht van een ffoots concert-met-taptoe, 's avonds op Leeuwardens Wilhelminaplein, verschaf te hem maar weinig soelaas. Leeuwarden is voor de tweede maal «et toneel van (je schietcompetitie ^an PERCENT, het commando van de geal- ^erde luchtstrijdkrachten in centraal j^fopa. De basis heeft het verleden <.<Tr allemaal zó goed gedaan, dat de fr «bhandant, kolonel J. L. Bosch uit s:°«tainebleau het verzoek kreeg op- vekw als gastheer op te treden. En zo d et men op de Friese basis nu en dan de pOlnemers van 6 NAVO-luchtmachten: ba"adezen, Engelsen, Duitsers, Noren, J5'gen en Nederlanders. Zes teams, elk 60 jetvliegers, 31 man technisch R fsoneel en nog enige hulpkrachten. 6 vliegers behoren allen op zijn minst Ijp!1 half jaar tot een operationele een- vS'd in hun land en hebben voor deze JJfde AIRCENT-schietcompetitie een .Peciale gezamenlijke training achter vr rug. En nu komen ze op 25.000 voet Spuen tie Noordzee, bij Vlieland en Ter- uhelling gaten schieten in kleurige lap- en elkaar onder cameravuur ne- v,Pn- Straaljagers 'slepen de schiet bogen door de lucht, straaljagers ne- i{Ieh ook de scheidsrechters mee naar .yen. Alles gaat volgens zeer gede fileerde spelregels en wie zich hier- niet houdt, wordt onherroepelijk «ediskwalificeerd. Verwacht dezer dagen op Leeuwar den geen groots spektakel. Probeer ®?k niet per vliegtuig in het schietge bed door te dringen, want dat po- Sen is vergeefs. Blijf in de buurt t'an het score-bord. Daarheen worden 2e vlaggen gebracht, nadat ze, al dan niet doorzeefd, door de slepers On „gedropt". Daar ook worden de Baten geteld. Goudgegalonneerde Ita liaanse luchtmachtofficieren maken J'ch hierbij vooral verdienstelijk. Elke boffer levert in beginsel een punt op; Per vlieger betekent dat een maxi mum van honderd punten per vlucht, ®venals bij de „camera-gun-exercise" ?e verfilming vanuit een „aanval lend" vliegtuig van een schijngevecht ptet een andere Hunter of Sabre. Het team, dat tenslotte tegen de een entwintigste juni de meeste pun- t?n bij elkaar heeft geschoten en ge- plmd, mag de zilveren Guynemer- Kofee mee naar huis nemen, (de Jjuofdprijs, die is genoemd naar de 9eroemde Franse oorlogsvlieger uit Qe eerste wereldoorlog. nu toe is de Guynemer-trofee elk j Ooicnnnon rlnnr Ho in FlirOIia ITC- zal gewonnen door de in Europa ge- yacheerde Canadezen. En vrijdag 22 0n~\ zaï prins Bernhard hun captain fir'?Uw niet de overwinning komen 'leiteren ze zijn er althans van Aril'uigd. Onmiddellijk na de vorige ai LNT-competitie zijn ze begonnen kf hun nieuwe, tot vorige week volge- v 'kien training. Geconcentreerd ais top- j e'ballers voor de wedstrijd van het Vi®r bereiden ze zich telkens op hun hie, ten voor, weinig spraakzaam en ke«a anderen nauwelijks contact zoe- w-f In messen en eantines laten ze ,|f'l«.^a"een zien wanneer dat onvermij- tcit is. De prijs van de impopulari- 's deze mannen met hun naar Ne- «eriandst vo0 luchtmachtmaatstaven on telbaar hoge salarissen niet te hoog. De eerste wedstrijddag bracht het Ca- had flinus e team gisteren inderdaad een die I- v°onsprong. Oók op de R.A.F., gehr'i jaar ondanks een aanvankelijk aan aan enthousiasme - „We moeten doerm0véél militaire competities mee- Van a door het persoonlijk ingrijpen Earl of Bandon toch weer eens ste afvaardiging (met een heuse over- hieto'ohering) heeft gestuurd en maar ®h Do z'in beste vliegers uit Engeland hienhhsland in het team heeft opgeno- bla„; e Britten zullen in hun hard- _uwe Hunters („Blue Diamonds' 'vaar'ci.-rlunters („Blue Diamonds") steviochpnlijk hun Canadese collega's Belgf opneurrentie aandoen, terwijl en Nederlanders volgens de prog strtfri W orn he derde plaats zullen bfen .De Noren en de Duitsers ko- Pas stev Belg "os? hte"' Pas" ff vermoedelijk nauwelijks aan te föd to-.Noorse sergeant Tor Grande- Eaf l'j. h hunnen niet genoeg trainen") Sabro landgenoten met hun zilveren *mhio"firaa^'jagers, die op de staart het Sen a?m van het „Joker -stuntteam dra- htainni. eA'en wemig kans als de Duitse Georg Füreder zijn zeer jonge vliegers. Toen de bevelhebber van de Luftwaffe-Gruppe Nord, generaal Pa- nintzky, gisteren al maar eens optimis tisch in Leeuwarden poolshoogte kwam nemen, was hjj juist op tijd om te kun nen vaststellen, dat het Duitse begin allesbehalve in de richting van de zege wees. De Nederlandse vliegers, eerste lui tenant Jan Pas, sergeant eerste klasse Ton Helders, tweede luitenant Leo van Leersum, eerste luitenant Evert van N'oort en kapitein M. W. Hindriks de eerste als teamleider, de laatste als reserve zijn gisteren voor het ver vullen van hun eerste schietopdracht vergeefs opgestegen. Toen zij in hun Hunters de oranje sleepvlaggen in het oog kregen, stuurde de scheidsrech ter hen terug: een stevig wolkenpak zou hen ten opzichte van de anderen te- zeer in het nadeel hebben geplaatst. Dat betekent voor een van de reserve- dagen een „make-up-mission". Voorlo pig hebben zjj nog alle kans de Cana dezen te laten zien, dat zij zich niet zomaar als quantité négligeable gewon nen willen geven. En die kans willen ze graag grijpen, want het staat niet vast dat er na deze nog een zesde AIRCENT-schietcompetitie volgt. De supersonische opvolgers van de Hun ters en Sabres zijn op komst; een wed strijd van dergelijke met door de vlie ger geleide projectielen bewapende toestellen, zal geen eenvoudige zaak zijn. En de competitie biedt nog steeds een voortreffelijke gelegenheid de ge oefendheid van vliegers en grondperso neel eens uiterst kritisch op de proef te stellen. De Hunter is een vertrouwde verschij ning in het Nederlandse luchtruim; ook het Nederlandse team bij de schietcom petitie op de vliegbasis Leeuwarden vliegt met toestellen van dit type. Over enige tijd zal deze Engelse straaljager in de koninklijke luchtmacht worden op gevolgd door de Amerikaanse F-104 G „Starfighter". (Van onze correspondent) HENGELO, 14 juni. Op de spoor baan Hengelo Borne is gisteren de 12-jarige Johan Bargmans uit Hengelo onder een personentrein geraakt. De jongen is op slag gedood. Zijn 7-jarig broertje Jan, die zich ook op de spoor baan bevond, liep geen letsel op. De machinist van de trein bracht de trein direct tot staan. De jongens wa ren via een schutting achter de woning van hun ouders aan de Madoerastraat op de spoorbaan gekomen. Zij waren bezig met het zoeken naar oudijzer, waarvan de opbrengst bestemd zou worden voor het kopen van een ge schenk voor vaderdag. Johan wilde zijn broertje, toen de trein naderde, in veiligheid brengen, hetgeen hem nood lottig is geworden. DEN HAAG, 14 juni Om de vaca ture in de Tweede Kamer ontstaan door het overlijden van de heer Koersen, te vervullen volgen op de desbetreffende lijst, de heer F. J. H. Bach, raads heer in de raad van beroep voor het bedrijfsleven, dr. Delfgauw, wethouder van Rijswijk en stafdocent bij de katho lieke sociale academie in Den Haag en drs. J. Aarden, raadslid te Voorburg, directeur van het Centrum voor Staat kundige Vorming. Verwacht wordt, dat beide eerstge- noemden de functie van Kamerlid niet zullen ambiëren. In dat geval is het waarschijnlijk dat drs. J. Aarden in de Tweede Kamer zitting zal nemen. De vier Nederlandse Huntervliegers bespreken bij het scorebord de eerste resul taten in de Aircent-schietcompetitie. V.l.n.r. luitenant Pas, luitenant Van Leersum sergeant Helders en luitenant Van Noort. Minister De Pous had geen moeite om de Kamer te overtuigen van de grote voordelen v-an deze vestiging, ook voor ons land. De reactor zal veel in tensiever kunnen worden gebruikt, nu de Euratom hem gaat overnemen. Bo vendien kan verwacht worden, dat Pet ten een belangrijk internationaal weten schappelijk centrum wordt, waar de beste technici ter wereld hun gedach ten gaan uitwisselen en wetenschappe lijke onderzoekingen gaan verrichten. Dit alles kan de ontwikkeling van de kernenergie in Nederland slechts sti muleren. Het filiaal van de Euratom te Petten gaat een volledig gemeen schapsinstrument worden, aldus de minister van Economische Zaken. In de komende vier jaar zullen er in Petten door Euratom installaties wor den gebouwd. Zodra de reactor in vol bedrijf wordt genomen kan verwacht worden, dat het Nederlandse program ma, waarvoor de meeste voorbereidin- DEN HAAG, 14 juni. De „Neder landse" Karthuize, die sinds een aan tal jaren te Calci in Italië in groei was, is door het definitorium van de Orde der Kartuizers opgeheven. De daar aanwezige Nederlandse monniken zijn verdeeld over diverse kloosters van de Orde. Met de opheffing van Calci is de komst van Kartuizers naar Nederland een dubieuze zaak gewor den. Sinds vele jaren ijvert voor de te rugkeer van de Kartuizers de stichting Dionysius de Kartuizer, in wier bulle tin de opheffing van Calci bekend wordt gemaakt. WAGENINGEN, 9 juni. De junta van het Illuster Dispuut „Javier" van de katholieke studentenvereniging St. Franciscus Xaverius te Wageningen heefc zich voor de periode J 962-1963 als volgt geformeerd; H. A. M. van der Vossen, rector. A. M. Bloem, escri- bano. (Advertentie) AMSTERDAM, 13 juni. De Amster damse vreemdelingenpolitie heeft van middag de 29-jarige Dominico Cucciari uit Rome, die getuige was van de do delijke steekpartij in de Leidsestraat in Amserdam, als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Drie weken na deze steekpartij, waar van de 27-jarige Amsterdamse chauf feur R. de Cocq van Delwijnen in de nacht van 20 op 21 april j.l. het slacht offer werd, werden drie in Amsterdam werkende Italianen als verdacht aan gehouden. De 21-jarige Guerino uit Ba- ri, die getuige bleek te zjjn geweest, werd inmiddels over de grens ge zet. De beide verdachten, de 23-ja- rige metaalarbeider Dominico C. uit Tu rijn en de 29-jarige Pasquale Cucciari uit Rome, bleven elkaar beschuldigen. Uit het onderzoek is nu gebleken, dat de dodelijke stilettosteken door Domini co C. zijn toegebracht. Pasquale Cuc ciari bleef ter beschikking van de jus titie om als getuige te worden ver hoord. De justitie vindt zijn aanwezig heid als getuige niet langer nodig. Pasquale Cucciari heeft vanochtend zijn paspoort bij het Italiaanse consu laat moeten inleveren. Daarvoor in de plaats kreeg hij een pasje voor een en kele reis naar Italië. BENNEKOM, 14 juni Tijdens een ontmoetingsdag voor oud-patiënten, me dewerkers en belangstellenden ter ge legenheid van het eerste lustrum van 't Protestants Christelijke Streekzieken huis alhier heeft prins Bernhard giste ren op het terrein van kasteel Hoeke- lem het Johanniter-embleem onthuld dat bestemd is om te worden aange bracht aan de gevel van het ziekenhuis. De prins deed dat in zijn kwaliteit va.i landscommandeur van de Johanniter Orde. DEN HAAG, 14 juni Op 70-jarige leeftijd is gisteren in Den Haag over leden de heer F. von Balluseck, oud directeur van de KLM. Felix von Ballu seck werd 26 augustus 1891 te Batavia geboren. Hij bezocht de HBS en ver volgens de KMA te Breda. Hij was slechts kort in militaire dienst. In 1934 kwam hij bij de KLM. Op 31 december 1956 verkreeg de heer Van Balluseck eer vol ontslag bij de KLM wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hierna was hij nog als speciaal ad viseur aan de directie van de KLM ver bonden. O In de woningbouw, die meer dan de helft van het bouwprogramma omvat, brengt dif geen verandering. Deze zal normaal voortgang vinden. Ook het op de bouwmarkt zijnde werk in de overige gebouwensector zal normaal voortgang vinden. Evenmin zal hef goedkeurings volume voor kleine bouwwerken worden beperkt. De Verdere beperking van de af gifte van rtjksgoedkeuring is een ge volg van de weinig optimistische ver wachtingen van 1e m 1962 te oehalen bouwproduktie. Buiten de woningbouw liggen er op het ogenblik aanvragen voor een rijksgoedkeuring tot een be drag van 1,8 miljard. Zo hoog is het volgens minister Van Aartsen nog nooit geweest. Uit de meest recente cijfers van de voortgangscontrole blijkt, aldus de be windsman, dat de wanverhouding tus sen de hoeveelheid werk in uitvoering en de beschikbare bouwcapaciteit op het ogenblik zeer groot is. Dit is een gevolg van het feit, dat de groei van de bouwcapaciteit achterblijft bij de ver wachtingen. De oorzaak hiervan is het geringe aantal produktieve uren in de tweede helft van het vorig jaar en het eerste kwartaal van dit iaar tengevolge van de uitzonderlijk slechte weersom standigheden en de invoering van de werktijdverkorting. In het eerste kwartaal van 1962 be droeg het aantal produktieve uren maar 285 tegen 435 in netzelfde tijdvak van 1961. De produktie in dat kwartaal be droeg 526 miljoen tegen 649 miljoen in hef eerste kwartaal van 1961. In 1961 bleef de produktie 100 miljoen achter bij de ramingen van het bouw programma. Dit jaar zal de produktie volgens recente ramingen 250 miljoen op de ramingen van het bouwprogram ma achterblijven. Het is derhalve duide lijk, aldus minister Van Aartsen, dat naarmate het reeds op de markt zijnde werk een zekere vertraging ondervindt, het nieuw op de markt 'e brengen werk moet worden beperkt om een ontwrich ting van de bouwmarkt te voot bomen. Anderzijds, zo zei minister Van Aart sen. mag de continuïteit niet zo worden verstoord, dat bij de huidige gespannen bouwmarkt incidentele werkloosheid zou gaan optreden. Bijzondere belangstelling toonde de bewindsman voor de gistermiddag door de KVP-afgevaardigde Kraaijvanger ge houden rede, waarin deze aandrong op een sanering van het subsidiebeleid in de woningbouw. Minister Van Aartsen vindi het vraagstuk zo belangrijk, dat hij de zaak nog eens nader zal onder zoeken en ter bestudering zal voorleg gen aan de raad voor de volkshuisves ting. De KVP-senator had betoogd, dat hij het systeem van subsidieverlening voor de woningbouw gewijzigd zou willen zien ten gunste van de huurders met de lagere inkomens. Er worden enorme be dragen uitgegeven aan subsidie, aldus de heer Kraapvanger, juist om de huur last aan het draagvermogen aan te passen, maar een deel van de subsi dies komt terecht daar waar dit niet thuis hoort. Het onbevredigende van de huidige subsidieregeling vindt de heer Kraaij- vanger, dat bij gelijke inkomens de een veel meer huur moet betalen dan de ander voor dezelfde woning. Ver der zou hij een meer voorui+ziende pol Hij wenst de bouw van minder sobere woningen dan de 05.000 woningwet- en a-premiewoningen. Hij suggereerde een voorlopige globa le regeling, waarbij 30.000 woningwet woningen zouden worden gebouwd voor de inkomensgroep beneden de welstands grens (8000 gulden). Voorts 15 000 pre mie-huurwoningen en 15.000 premie eiger. woningen in de vrije sector voor de inkomensgroep boven de 15.000 gul den. De socialist Broeksz was het heiemaal niet eens met het door de regering ge voerde beleid. Hij releveerde, dat zijn politieke vrienden reeds lang onheilen vooi de woningbouw hebben voorspeld. Het vorig jaar zei hij, werd deze voor spelling werkelijkheid. Aan het vind van 1961 was naar zijn mening de bouw in de vrije sector uit de hand gelopen, wa ren er minder woningen gereed geko men dan in het jaar daarvoor en was het aantal in aanbouw zijnde woningen groter dan wenselijk kon worden ge noemd. De heer Broeksz bekritiseerde verder de stijging van de bouwkosten, waarbij zoals h(j zei de bouwonderne mers onverdiend veel ga-en spinnen. LOCHEM, 14 juni Bij het spelen aan boord van het schip van haar vader is giseren het vijfjarig meisje Deurwaar der over boord gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde in de haven van het Twentekanaal in Loehem. Het kind kwam tussen twee schepen terecht en verdween onder water. Later werd het levenloos opgedregd. DINTELOORD Gisteren heeft de politie te water de stoffelijke resten van de 20-jarige bakkersknecht C. P. Meeu- wissen wonende te Boerendijk gemeente Fijnaart, opgedregd. Zondagmiddag was hij tijdens het zwemmen in de Dintel verdronken. DELFT, 14 juni De landbouwhoge school te Wageningen heeft een collec tie van enige honderden ethnografi- sche voorwerpen, voornamelijk afkom stig uit Indonesië, in altijddurend bruik leen afgestaan aan het Ethnografisch museum te Delft. Advertentie wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers gen reeds zijn getroffen, in uitvoering wordt genomen. In de schriftelijke voorbereidingen tot het wetsontwerp is uitvoerig ingegaan op de problemen met betrekking tot de recreatie en de volksgezondheid ter plaatse, die met dit project samenhan gen. De Kamer heeft zich laten over tuigen. dat in het uitvoerig overleg tus sen allerlei overheidsorganen van hoog tot laag, deze zaken bevredigend zijn geregeld. Gevaren voor onze volksge zondheid zijn volgens de deskundigen nu geheel uitgesloten. De radioactieve afval zal via een pijpleiding in zee worden geloosd. In Petten worden voor zieningen getroffen, om de circa 400 man Europees personeel, waarvan de eerste 125 in 1963 reeds verwacht wor den, zo goed mogelijk onder te bren gen. Daarbij is ook gedacht aan de bouw van een Europese school voor de kinderen van de gezinnen der technici, die zich daar zullen vestigen. DEN HAAG, 14 juni Door het ver vroegen van het verkoopuur van verg brood za! het fabrieksmatig werkende grootbedrijf in een voordeliger positie worden gebracht dan het midden- en kleinbedrijf. He nachtarbeid voor dege nen die in de kleine broodbakkerijen werken zal ongetwijfeld worden ver zwaard. Dit verklaarden „een groot aantal le den" van de Eerste Kamer bij het onder, zoek in de afdelingen van het ontwerp tot wijziging van de arbeidswet 1919. Deze leden hebben verder opgemerkt dat zij de bestrijding van nachtarbeid als een zaak van nationaal belang be schouwen. Als in een sector nachtarbeid overbodig kan worden gemaakt dan moet de overheid het onderzoek evenzeer ter hand nemen als de betrokken bedrijfstak. Deze studie mag niet worden overgela ten aan deze bedrijfstak, vooral niet als daar groepen met tegengestelde belan gen aanwezig zijn. De verschuiving van het afleverings uur van vers brood die in de Tweede Kamer bij amendement in het wetsont werp is gebracht zal volgens deze sena toren de positie van het midden- en klein bedrijf moeilijker maken. Zij wijzen er daarbij op dat deze bedrijven nog steeds tachtig procent van de broodaflevering verzorgen. Zij verklaarden uitdrukkelijk dat zij de aanneming van het betrokken amendement betreuren. Advertentie) NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND l een haar op mijn hoofd die aan denkt hier weg V/ te gaan. Zo spreekt prof. dr. L. J. Zimmerman uit Den Haag de berichten tegen die zeggen, dat hij in juli voorgoed adviseur wordt bij de Verenigde Naties in New York ter zake van het onderwijs in de planning van economische en industriële ont wikkeling. Prof. Zimmerman gaat slechts voor vier maanden naar New York om er de antwoorden te bestuderen op een enquête, gehouden onder een twintigtal instituten die regeringsamtena- ren opvoeden tot plannenmakers. De methoden van onderwijs en het studiemateriaal van de on dervraagde instellingen zullen door prof. Zimmerman kritisch worden becommentarieerd in een rapport. Bovendien zal hij in dat rapport aanwijzingen geven om trent de bruikbaarheid van het studiemateriaal in de ontwikke lingslanden. Dat de haren van de Haagse professor er niet aan denken uit Nederland weg te gaan, duidt tevens op zijn verknochtheid aan het Institute for Social Studies, dat is gevestigd in het voormalig koninklijk paleis aan het Noords einde te Den Haag. Prof. Zim merman doceert er economische planning. Om hem op het Institute te bereiken, moet men eerst de grote recreatiezaal door een pronkstukje van paleisarchitectuur in goud en bruin waar een deel van de kleine honderd interne studenten uit alle hoeken van de wereld zich verpozen. Dan komt men aan de kamer van de professor waar vroeger een lakei in huisde. Pas toen het Institute het paleis betrok, werd daarin verwarming aangelegd. Maar het uitzicht dat het hoge raam van de kamer biedt, zal de lakei misschien de kou hebben doen vergeten. Prof. Zimmerman kan niet nalaten zijn bezoeker te laten genieten van een blik op het lommerrijke laantje naast de koninklijke stallen, waar zich met prinsjesdag elk jaar een acht- tiende-eeuws tafereel ontvouwt van trappelende paarden voor kleurige koetsen. Kijkend uit het raam, ziet prof. Zimmerman, dat een huis naast het paleis leeg staat. Vlug belt hij op naar een andere instantie, ver in het paleis, om hun aan te sporen dat huis te pakken te krijgen. Het Institute, dat uit het paleis dreigt te groeien, bïijkt wel een voor werp van voortdurende zorg te zijn bij prof. Zimmerman. Om de vijf minuten kloppen studenten bij hem aan, met vragen en problemen. De conversatie wordt gevoerd in het Engels, de voertaal van het Institute. Wanneer twee studenten binnen komen met een geschrift van vijfentwintig gestencilde velletjes, maakt het Engels van de professor plaats voor authentiek Neder landse vreugdekreten. Die blijdschap heeft haar reden, want de vijfentwintig velletjes bevatten de neerslag van een halfjaar werken door docenten en studenten van het Institute. Het is het rapport dat de studenten hebben uitgebracht over Utonia, een jonge republiek, en waarin uitvoerig staat beschreven hoe de toestand van het land is in economisch, en sociaal opzicht. Utonia is een land dat geschapen is door het Institute zelf. Het rapport zal het uitgangspunt vormen van de studie van de volgende groep studenten, die voor deze republiek een mengeling van zeven ontwikkelingslanden waarin alle moeilijkheden die bij de planning van economische en sociale vooruitgang zich kunnen voordoen zijn vervat een ontwikkelingsplan zullen moeten opstellen. Om zijn studenten een up-to-date stud-ieprogram voor te zetten brengt de professor gemiddeld vier maanden per jaar door in ontwikkelingslanden. Hij werkt daar dan een tijd op een ministerie om helemaal in de problemen van het land te kunnen duiken. Zojuist is hij teruggekeerd van een bezoek van ieder een week aan Libanon en Griekenland. Prof. Zimmerman, die zo gehecht is aan het Haagse Institute, verontschuldigt zich bijna over zijn menigvuldige uithuizigheid als hij zegt: „Hoogleraren in de medicijnen heb ben hun ziekenhuis: ik heb zo de moderne landen. Als je die bezoekt, blijkt oas, dat de vraagstukken anders zijn dan in het boekje staat"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5