KUIFJE IN TIBET Albert Heijn weer 12 pct.? waarvan desgewenst 10 stock wissel'ns af met 'n KRAK DE GEZWORENEN Alfredo t Mensen zoals wij cognac courVOjsier DAGPUZZLE GEORGE H r Vertraging uitbreidingsplannen beïnvloedde de resultaten 7 m SNEL GROEIENDE ONDERNEMING RENTE Drieling geboren In 1962 zeker zelfde dividend verwacht Katholieke sociale organisaties bezien structuurvraagstuk Nr VRIJDAG 15 JUNI 1962 PAGINA 4 Aandefen A.BM, een belegging met perspectief! Het jaarverslag 1961 wordt op aanvraag gaarne toegezonden. AMSTERDAMSE BELEGGING MAATSCHAPPIJ Keizersgracht 706, Amsterdam-c, tel. 020-67661 Examens DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY GZ)uc ONBEKENDE KOPER OP KUNSTVEILING Vergroting kapitaal in toekomst noodzakelijk I NSTITUT MONTANA Schoolopleiding voor Jongens Inl. en aanm. bij ZUGERBERG 1000 M. ZWITSERLAND Overleden België verhoogt rechten op kaasimport Een Umik/ooster! Gered door Ht RCE Kuifje,s*kib Kuifje Sih/b Kom z/en f Dar zullen wj einde Hik kunnen s li pen I/ooruil, kip Hein! Ginds ligt een L Urn klooster Ik geef er geen zier y om. De wereld mag vergunIk verroer, me niet Opgepast!p'ij mer h/er biijren ÉRIC DE NOORMAN 22. Zacht glijdt het Saksische roeischip onder de beschermende mantel van de nacht, een flink eind uit de kust, naar het zuiden. Hoe meer Eric er over nadenkt, hoe meer hij begint te geloven, dat ook Svein en zijn onbekende vrienden naar het zuiden gevlucht moeten zijn. Immers, wat hij van deze landstreek weet, is, dat het moerasgebied noordelijk van de stad Gesoriacum (Boulogne) ophoudt. Daar kunnen ze dus aan land gaan en naar de troep terugkeren. De verleiding om Svein te roepen is af en toe bijna te groot, maar de voorzichtigheid wint het toch en in doodse stilte glijden zij voort, tot de Noorman een brede inham in de lage duinenrij ontdekt. Hij aarzelt even. Doorvaren? Of daar op de kust de dag afwachten? Bij nadere beschouwing lijkt hem het laatste beter. Stil scheert de slanke boot door de sterke stro ming in de geul tussen de duinen. Het landschap daarachter is trooste loos en verlaten, maar dit laatste komt hun nu goed van pas. Voor zichtig met een riem peilend, weet de Noorman het scheepje, dat weinig diepgang heeft, tussen wat laag struikgewas te brengen. Zij besluiten hier de dag af te wachten. Zij zijn geheel onkundig van het feit, dat het scheepje, waarin Svein zich bevindt, gestaag naar het noorden koerst, achtervolgd door de tien Saksers in het tweede schip, dat langzaam maar zeker op hen inloopt. door WILLEM CAPEL e 1 Persoonlijke Leningen V (Advertentie) LEIDEN, 15 juni Doet. Franse taal- en letterkunde: mej. E. F. Wiers- ma te Leiden. Notarieel ex. 3e ged.: de heren K. G. M. v. d. Heuvel te Veghel, A. Berger te Lekkerk*rk, J. W. Hempenius te Middelharnis en C. H. J. Willemse te Raamsdonksveer; Doet geneeskunde li: de heren J. A. Boekhout te Leiden en J. M. G. Kauer te 's-Gravenhage; Serai-arts: mej. A Ch. Wildschut te Utrecht en de heren A. K. C. Burger te Scheveningen en H. W. Dicke te De Bilt; Arts: mevr. K. J G. Timmer-v. Oosterhout te Lei der. en de heer H. G. S. Snijder te Haarlem. ROTTERDAM, 15 juni Kand. ecom. wetenseh.: P. A. Byleveld, Rotterdam, P. M. Kempen, Rotterdam, A. de Haan, Brielle, P. Rademaker, Rotterdam, F. Ymkers, Den Haag; doet. econom. we tenseh.: J. D. Hattink, Rotterdam en Th. de Bruin, Rotterdam. ZAANDAM, 14 juni De uitkomsten over 1961 van het concern van Albert Heijn als geheel gezien stemmen tot voldoening, aldus de directie in het jaarverslag. Het exploitatieresultaat is blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening gestegen tot 17.217.566 (15.316.576). Na aftrek van afschrijvin gen ad ƒ8.635.431 (8.901.688), interest (ine. uitkeringen ivlantcnobligaties) ad 3.762.522 (2.845.742) en vennootschaps belasting ad 1.450.000 (1.300.000) blijft een saldowinst van 8.369.614 (3.079.146) Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 12 pet., waarvan 10 pet. desgewenst in aandelen.Aan le extra reserve wordt voorts een bedrag van 1.250.000 (1 min.) gedoteerd. De omzetten in het kruideniersbedrijf hebben zich gunstig ontwikkeld. De stij ging van de kosten hield aan, niet al leen door hogere loonkosten maar even zeer door uitbreiding van de organisa tie Het uitbreidingsprogrammu voor het verslagjaar kon niet geheel tot uit voering komen, in hoofdzaak door de temporisering van het verlenen van bouwvergunningen, waardoor de tot standkoming van nieuwe vestigings plaatsen niet volgens plan kon verlo pen. Geopend werden supermarkets en 21 zelfbedieningszaken, waarvan 13 om gebouwde bedieningszaken; 12 bedie ningszaken werden gesloten wegens de opening van supermarkets. Het prijspeil is over het geheel ge nomen vrijwel stabiel geweest, terwijl voo- sommige artikelen, dank zij het verloop van de grondstoffenmar^t, nog prijsverlagingen konden worden doorge voerd. De ingebruikneming van net nieu we distributiecentrum in Zaandam kan op zijn vroegst oas in het voor jaar 1963 worden tegemoet gezien door tegenslag bij de bouw. Dit brengt niet alleen een vrij aanzienlij? rente- Advertentie) Nü reeds ontdekt door vele mannen: afwisselen met 'n Due George is steeds opnieuw genieten! Wissel óók eens af met zo'n geurige Kolibrie, de kostelijke extra 14ets senoritas van Duo Georgel LONDEN, 15 juni (UPI) - Een grijsharige onbekende koper neeft don derdagavond een kunstveiling bij Sothe by's verlaten met Jrie kostbare schil derijen ter gezamenlijke waarde van bijne anderhalf miljoen gulden. De ko per wilde zijn identiteit tegenover aan dringende journalisten niet omhullen. Hij verliet de verkoop met Van Goghs stilleven .Citroenen en blauwe bosjes" f80.000 pnd). „Jeunes fiiles au bord de l'eau" van Renoir (42.000 pond), en Vuillards .Portret van mme Bon- nard" (17.000 pond). De veiling betrof de nalatenschap van de filmproducent ':r Alexander Korda. verlies mede, doch tevens worden hierdoor moeilijkheden ondervonden in de produktiebedrijven, nu de daar voorziene uitbreidingen moesten wor den uitgesteld door gebrek aan plaats ruimte. Noodmaatregelen moesten worden genomen om het gebrek aan ruimte op te heffen. De uitkomsten van de melkbedrijven zjjn belangrijk verbeterd. De aanloop moeilijkheden in de nieuwe fabriek in Rotterdam zijn overwonnen. Toch kon ook in 1961 niet van een bevredigende toestand worden gesproken. Geklaagd wordt in het verslag over het nrjjspeil, dat door de overheid zo krap gehouden wordt. In de loop van dit jaar kan wel een verbetering worden verwacht, maar niet van dien aard, dat daardoor een bevredigende toestand wordt bereikt. Het kostenpeil zal verder stijgen. Door een grotere afzet van bijprodukten tracht men de brutowinst te verbete ren. De resultaten van de restaurantbedrjj. ven waren iets minder gunstig. Ook hier deed zich de stijging der kosten gevoelen, terwijl de ongunstige weers omstandigheden een remmende invloed uitoefenden op het bezoek. In Den Haag bleef het gebrek aan parkeergelegen heid een probleem. In de loop van dit jaar hoopt men in andere plaatsen een tweetal zaken van het type, dat in 1961 in Amstelveen geopend is, open testel len. Voor het consumptie-ijsbedrijf is 1961 zeer teleurstellend geweest tengevolge van uitzonderlijk ongunstige weersom standigheden in het seizoen. De omzet ten, en als gevolg daarvan de resulta ten, waren dan ook ongunstig. Zoals bekend is het bedrilf aan Unilever ver kocht. De liquiditeitspositie 's zeer ruim te noemen, hetgeen in hoofdzaak te dan ken is aan de vertraging, die door ex terne oorzaken is opgetreden hi de in vesteringen en tevens door de verkoop van de consumptie-ijsfabriek. Indien de directie-vennootschap geheel vrij zou zijn te bouwen en te verbouwen in een zelf bepaald tempo, zou de hoeveelheid beschikbare middelen vermoedeliik slechts voldoende zijn voor de financie ring van de plannen tot ultimo 1963. Vooruitlopend op een in de toekomst noodzakelijk te verwachten vergroting van het aandelenkapitaal is daatom be sloten het dividend ten dele in aan delen beschikbaar te stelien. Gezien de onzekerheid omtrent net toekomstig ver loop van de geldmiddelen bestaan op korte termijn geen verdere emissieplan nen. De agioreserve op de balans ad 1.333.899 is slechts voor circa 50.000 vr\j voor onbelaste uitkering in aande len. Over de vooruitzichten voor het lopende boekjaar kan de directie niet onverdeeld optimistisch zijn. Ondanks een grotere omzet tegenover de eerste maanden van 1961 wordt geconstateerd dat in 1962 de toename van het markt aandeel zich trager ontwikkelt. Dit is ook niet verwonderlijk, aangezien in de oudere vestigingen de groeimogelijkhe den beperkt zijn. Een verdere aanmer kelijke groei kan men slechts verwach ten van de uitvoering der bouwplannen en vestiging van meer supermarkets en zelfbedieningszaken. De doorgaande en verder te verwach ten stijging van de kosten (met name huurcompensatie en loonsverhogingen) blijft de uiterste zorg vragen van de lei ding. Tot nu toe daagde de directie er steeds in dè hogere kosten goed te maken door vergrote omzetten. Zij twij felt eraan of dit ook in de naaste toe komst geheel zal kunnen geschieden. Niettemin meent zij gegronde verwach ting te mogen koesteren, dat «»ok dit jaar eenzelfde dividend als over 1961 ruim zal kunnen worden verdiend. De vaste activa van de vennootschap paraisseren op de balans per ultimo 1961 met 60.796.871 (55.483.066), de deelnemingen onveranderd met f 1, ef fecten met 292.876 (328.139), voorra den met 29.010.147 (26.032.445), vorde ringen met 16.412.968 (13.853.381) en liquide middelen met 22.858.792 (15.429.955). Het eigen vermogen komt op 26.651.523 (25.113.163), de minderheids deelneming dochterondernemingen op 6.179.441 (6.054.682). De post schulden op lange termijn bedraagt 49 859.925 (40.608.164), de post voorzieningen 3.681.413 (2.311.180) en de post schul den op korte termijn 41.787.965 (35.783.032). (Advertentie) (Advertentie) L.O., Gymn., HBS en Handels- afd. Einddiploma's in Ned. erkend. Kleine klassen. Drs. W. F. Maarlense, secr. v. h. Curatorium, Kortrijksestraat 11Den Haag. Tel. 070-55 68 59. Ret. by Drs. Th. T. M. van den Donk, oud-rector St. Catharinalyc., Eind hoven, J. Vestersstraat 29, Tel. 10928. DEURNE, 15 juni Vrij plotseling is op 62-jarige leeftijd in het St.-Lam- bertusziekenhuis te Helmond overleden de heer A. Swinkels, wethouder sinds 1946 van deze gemeente en lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant; bij de jongste verkiezingen werd hij op nieuw als gemeenteraadslid herkozen. Ook in de middenstandsbeweging nam hij plaatselijk en regionaal belangrijke bestuursfuncties in. DEN HAAG, 15 juni Bij K. B. is mr. H. G. Bosch, secretaris-penningmeester van de stichting „Papefonds," gevestigd te 's-Gravenhage, wonende te Heerde, benoemd tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. DEN HAAG, 15 juni Met ingang van gisteren heeft België de licentierech- ten die bij de invoer van kaas in Bel gië verschuldigd zijn, verhoogd van vijf tot tien frank per kilogram. Als gevolg hiervan zal het prijspeil van de Nederlandse kaas op de Bel gische markt met 35 a 40 jent per kilogram stijgen. De Belgische maatregel wekt verwon dering, aldus het produktschap, aange zien zjj is getroffen aan de vooravond van de besprekingen over een gemeen schappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. en zonder voorafgaand overleg. De Neder landse regering zal in verband niet deze zaak bij de Belgische overheid en bü de Europese commissie stappen doen. Copyright Casferman M0C0 (Advertentie) vraagt voor uitbreiding van haar machinepark kapitaaldeelname in de vorm van obligaties. Het reeds tientallen jaren bestaande goed renderenden bedrijf stelt, ter verstrekking van inlichtingen, accountantsrapporten (N.I.V.A.) etr beschikking. U gelieve contact o te nemen onder no. 39259 bureau van dit blad. (Van onze correspondent) APELDOORN, 15 juni Mevrouw A. C. Rutenfrans-Gerritsen (40) heeft in het St. Liduina-ziekenhuis alhier het le ven geschonken aan een kerngezonde drieling, twee jongens en een meisje, die elk rond de twee xilo wegen. Moe der en de drie baby's maken net allen uitstekend. De drieling beeft het aan tal kinderen van het echtpaar Ruten frans van zeven op tien gebracht. Het is de eerste maal, Jat in het St. Li- duin'!-ziekenhuis een drieling werd ge boren. 93 Buise is niet zo goed, of hij moet de anecdote vöor allen herhalen en nu komen er allerlei geestigheden en anecdoten los, mijnheer van Lier schudt ze uit z'n mouw. De vooravond vliegt om, er wordt gedanst, gerookt, gedronken, zoutjes gegeten, er is een daverende stemming. Bescheiden komt Albert, de ober, achter de stoel van Lettinga staan en fluistert hem iets in het oor. „We kunnen aan tafel jongens, wat denken jullie ervan?" En de jongens geleiden hun dames naar het aan grenzende zaaltje, waar de tafel keurig gedekt staat. Bloemen, zilverwerk en kristal, alles noodt tot aan zitten, Leo en Roosje komen naast Letje en Loes te zitten, aan het hoofd van de tafel, zo heeft Lettinga dat gewild. De gebruikelijke tafelspeeches komen en tijdens deze speeches wordt afgesproken, dat Loes en Let tinga en Roosje en Leo op dezelfde dag en op het zelfde uur in het huwelijk zullen treden. „Trouwen jullie dan zo spoedig mogelijk, dan hebben we weer een fijne dag," verzoekt Buise. Als het diner ten einde loopt, vlak voor het dessert, klinken in de verte de klanken van een muziekcorps en weer komt Albert, de kellner, bij Lettinga staan, maar deze begrijpt de ober niet goed, hij moet z'n gefluisterde mededeling herhalen. Lettinga werpt nu verrast zijn servet neer, wendt zich tot Leo, die knikt en hardop zegt: „Verbazend sympathiek van de dames en heren, Letje. Dames en heren, het studentencorps wil de nieuw benoemde professor een hulde brengen, we worden verzocht op het balcon te komen." Kellners en kamermeisjes staan met de mantels voor de dames klaar, de deuren van het balcon zwaaien open en daar ligt het grote plein. Lettinga en Loes worden in het midden neerge zet, juist als de stoet aankomt. De politie heeft de ruimte voor het hotel vrijgehouden, zelfs bereden politie is er bij. Buise heeft de arm om Wies heengeslagen, hij wijst naar het rijtuig van de senaat, dat met vier paarden bespannen is en vlak voor het hotel stil houdt, het lijkt de koets van een vorst wel. Ook het muziekcorps houdt vlak voor het hotel stil, in mooie uniformen gestoken en beschenen door tientallen fakkels, maakt het geheel een fantastische indruk. Daar schettert al het „Io Vivat" omhoog, door alle studenten meegezongen. Frans staat te ge nieten van het schouwspel, tientallen keren heeft hij aan zo'n rijjool meegedaan, maar nog nooit heeft hij er zo'n mooi gezicht op gehad, wat een volk op de been en al die fakkels. Het lied is uit, Lettinga wuift naar beneden en de muziek zet alweer een pittige mars in en marcheert af, de politie kon maar een korte huldiging toestaan. Wel zal de hele stoet nog defileren en uit al de rijtuigen jucihen de stemmen omhoog en Lettinga wuift en wuift maar en neemt de hulde, aan zijn professoraat gebracht, dankend in ontvangst. Er is een complete omnibus bjj, op de imperiaal zitten luidruchtige meisjes, studenten die trachten serpentines omhoog te gooien, Lettinga grijpt er naar, maar mist. Frans heeft natuurlijk een sliert te pakken en heeft even een broos contact met een der dames. Weer marcheert het muziekcorps voorbij, het rijtuig van de senaat komt hier vlak achter met de praeses, ab-actis en de andere senaatsleden. Op dit moment laat Roosje de arm van Leo los. „Excuseer me een ogenblik," zegt ze. Zonder dat iemand het merkt, verlaat ook Lena het balcon: ze gaat Roosje achterna, want die is vast niet in orde. Lena is nog net op tijd achter haar om te zien, dat ze de damestoiletten ingaat en daar vindt ze Roosje met het hoofd tegen de muur kreunend van de pijn. Lena leidt haar naar de stoel van de retiradejuffrouw, die natuurlijk naar de vertoning buiten is. De ogen waarmee Roosje Lena aankijkt, drukken een ontzettende angst uit en het gezicht is dodelijk bleek. Leen voetl, dat hier iets heel ernstigs gebeurt en ze dacht, zoals ze later wel honderd keer vertelde: „Ik houd die meid dood in mijn handen." Roosje kan niet op de stoel blijven zitten, ze gaat zo maar languit op de grond liggen en wentelt daar, kreunend van de pijn, heen en weer. Dan holt Lena terug naar het balcon, waar het gezelschap nog aan wezig is, om de laatste rijtuigen langs te zien trekken. Gelukkig staat de Pijper helemaal op zij en Lena gebruikt geen woorden, maar trekt hem ruw van het hek weg en het zaaltje in. „Wat is er in hemelsnaam?" vraagt h(j geschrok ken en kwaad. Maar het gezicht van Lena drukt zo veel schrik en ontsteltenis uit, dat zij niets behoeft uit te leggen, een wenk van haar is voldoende om hem mee te doen hollen. Even later knielt hij bij Roosje neer, voelt haar pols, die zeer zwak is. „Waar heb je pijn?" vraagt hjj. Lena pakt het kussen van de stoel en schuift dat onder Roosjes hoofd. De zieke met het dodelijk angstig gezicht wijst op de buikstreek. „Doe de deur eens dicht," beveelt de Pijper, maar als Lena dat wil doen, komt de retiradejuffrouw bin nen, die stomverbaasd het toneeltje gade slaat. „Dekens halen," beveelt de Pijper haar kort. „Help eens ontkleden," en het duurt even eer ze de avondjapon uit hebben. Dan rammelt de juffrouw aan de deur, ze heeft dekens en lakens over haar arm. Handig legt Richard een laag dekens op de vloer en hij aan het boven einde en de beide vrouwen aan de benen, zo wordt de zieke heel voorzichtig op de dekens geschoven. Rustig onderzoekt de Pijper de buikstreek, die is bleek. Leen voelt, dat hier iets heel ernstigs gebeurt zo hard als een plank, Lena heeft nog nooit zo iets engs gezien, ze ligt naast Roosje op haar knieën, die nog steeds kreunt van de pijn. Richard stelt de diag nose: „Perforatie, er moet onmiddellijk operatief worden ingegrepen, gooi maar een deken over haar heen." Dan pakt hij de hand van Roosje: „Kindje lief," zegt hij opgewekt, „je zult met me mee naar het ziekenhuis moeten, dan ben je zo die pijn kwijt, je behoeft nergens bang voor te zijn, want er is voor geen cent gevaar." In het zaaltje, waar aan het dessert begonnen zal worden, mist men natuurlijk Roosje en Lena en ook Richard. Er za) even gewacht worden, Leo verklaart, dat z'n verloofde hoogstens tien minuten geleden weggegaan is, Lena en de Pijper heeft nie mand weg zien gaan. (Wordt vervolgd) (Advertentie) W 1 LE COGNAC DEN) NAPOLÉON IMP. OUD HAARLEM UTRECHT, 15 juni (KNP) Op uit nodiging van de KAB zijn gisteren de vertegenwoordigers van een aantal bij het structuurvraagstuk betrokken ka tholieke sociale organisaties bijeenge komen om van gedachten te wisselen over de toekomstige structuur van het katholieke sociale organisatieleven, naar aanleiding van het in maart 1960 verschenen schrijven van de Neder landse bisschoppen over dit vraagstuk. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, die de vertrouwelijke en informele bijeenkomst leidde, legde er de nadruk op, dat deze bespreking geen enkele deelnemende organisatie tot iets verplichtte. Na afloop van de vergade ring werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de bespreking in een geest van waardering voor el- kaars standpunten werd gevoerd, al traden er verschillen van inzicht aan de dag. De afgevaardigden waren una niem van mening, dat deze bespreking voldoende resultaten had opgeleverd om nogmaals bijeen te komen. Aan de KAB werd verzocht de datum en vorm van een volgende bespreking vast te stellen. (Advertentie) MAGISCHE VIEP VNTEN i 2 3 4 9 10 11 12 7 0 10 3 11 4 12 5 7 13 14 15 16 6 14 7 IS 16 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 rook - 2 handelsterm - 3 vreemde munt - 4 durf - 5 inwendig orgaan 6 plant - 7 kleur - 8 bloem - 9 koeie- maag - 1( geestdrift - 11 Verdragsorga- nisatie (afk.) - 12 knevel - 13 munt - 14 bijbelse figuur - 15 Inwendig or gaan - 16 losgeraakte draad. OPLOSSING VAN 14 JUNI Horizontaal: 1. parodie, ca; 2. Am*' rongen; 3. rad, OK, Eva; 4. treeften; J niks, ste; 6. elastiek; 7. va, soldij: sjeik, sar; 9. al, eu, por; 10. espresso, 11. kantine, TL. Vertikaal: 1. partners, ijk; 2. amarÜ, I ja; 3. redekavelen; 4. or, essai, s{: doof, kapi; 6. inktvis, urn; 7. eg, ee; 8. eensklaps; 9. CNV, drost; I aperfj, roL >^e den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4