Algerije moet ^smeulendepuinhoop OAS blaast stadhuis en ziekenhuis in Algiers op Patiënten moesten binnen een kwartier weg zijn Ondankbaar en gevaarlijk spel EVERETT HEEFT ZIJN ARM TERUG Nieuw onderzoek SALAN Brief uit cel aan Monocle' als nieuw feit Aardgas binnenkort in exploitatie Staatsmijnen met Esso en Shell in nieuwe NV tegen ALBANEES KLEUTERKLASJE OP WEG NAAR SCHOOL D Iets minder warm tialHOl weer RAKETTEN NU OOK VANUIT TANKS WALL STREET fors in herstel „Overijssel'' naar Nieuw-Guinea Derde proces jegens ex-generaal? Khroèsjtsjev naar Roemenië Parlement Laos achter coalitie Onderhoud Mende-Smirnov O J Verkeersongelukken met dodelijke afloop Initiatief Sovjet- ambassadeur Bonn ZATERDAG 16 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31156 Bouwbeleid. ALGIERS, 16 juni (AFP, Rtr, U.P.I.) Terwijl De Gaulle grote onverschrokkenheid aan de dag legt tijdens een contact-tour- née door oostelijk Frankrijk, waar O.A.S.-sluipschutters en zelfs met explosieven beladen en speciaal op aanslagen gedresseerde bloedhon den het op De Gaulle's leven gemunt hebben, zorgde het „ge heime leger" gisteren voor enkele weerzinwekkende evenementen in het kader van de actie „ver schroeide aarde", welke Algerije aan de Algerijnen beoogt achter te laten in de staat, waarin de Fransen het land honderddertig jaar geleden zouden hebben aan getroffen. PARIJS, 16 juni (A.F.P.) Er is een nieuw gerechtelijk on derzoek geopend tegen de voor malige leider van de O.A.S., ex- generaal Salan, die vorige maand tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit is gister avond in justitie-kringen in de Franse hoofdstad vernomen. Albaanse regering gaf deze foto vrij voor publicatie, waarop een kleuterschool met leidsters in Tirana te zien is. Albanië heeft op het geestverwante communistisch China na het hoogste geboortecijfer ter wereldzo wordt er bij ver meld. (Telefoto). (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 16 juni Naar verluidt zal de minister van Eco nomische Zaken drs. J. W. de Pous binnenkort een belangrijke beslissing nemen inzake de ex ploitatie van de aangeboorde voorraden aardgas in de Neder landse bodem. De ministeriële beslissing zou onder meer inhoiF den de oprichting van een naam loze vennootschap tot verzorging van de lange afstand gasvoorzie- ning en tegelijkertijd tot de op heffing van het thans bestaande staatsgasbedrijf. «lW MORRIS êefore ifou êuu! REGEN- EN TWEEDJASSEN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHMIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIII Als men een poppetjesballon niet te hard opblaast vallen er aardige spelletjes mee te beleven. Zo kan men het hoofd van de ballon prach tig laten zwellen als het lijfgedeelte ingeknepen wordt. Het omgekeerde is trouwens ook heel aari j. Na enige oefening blijken ook ogen en neus zich gewillig voor plaatselijke inflatie en overspanning te lenen. De Neder landse bouwmarkt lijkt op zo n bal lonnetje. Als het hoofd de woning bouw voorstelt en het lijf de resteren de bouwactiviteit, is de situatie op het ogenblik als volgt. Minister Van Aart sen knijpt in het lijf van de ballon om te bereiken dat het kopje er zo welvarend mogelijk uitziet. Hij noemt dat ,,de leniging van de woningnood en dat vindt iedereen sociaal ge zien wel mooi. Wij hebben daar, zoals dat heet, een open oog voor. Nu heeft de minister echter aange kondigd dat hij wat harder gaat knij pen. D, ar zijn degenen, die behalve een sociaal, ook nog een economisch open oog hebben, al veel minder en thousiast over. Een werkgeversvoor zitter heeft al over een ongezond eco nomisch beleid gesproken. De knij pende minister stagneert de expansie van de industrie en daar moeten wij het op de ange duur toch allemaal Van hebben. De werkgever heeft ge lijk. Maar wat moet een minister, voor Wie de oplossing van de woningnood politiek eten en drinken is, nu anders doen? De bouwcapaciteit verhogen? Dat gaat zo gauw niet, want de be windsman is al in ademnood. En bo vendien: wie is de minister dat hij daarover alleen zou mogen beslissenl De bewindsman van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid mag immers Wel de klachten incasseren, hij is staatsrechtelijk gesproken wel de eerst Verantwoordelijke, maar zijn beleid is niettemin in sterke mate afhankelijk Van het oordeel en de beslissingen Van andere ministers. Als het over Prijzen gaat voert Economische Za ken de boventoon. Over Ionen en kor tere werktijden oordeelt vooral de mi nister van Sociale Zaken. Loopt de jjonjunctuur gevaar, dan zijn minister Zijlstra en minister De Pous de meest deskundige en doorslaggevende be windslieden. De bouwsector Iaat zich 'mmers gemakkelijk remmen. Het is "en investeringssector met een con- lUnctureel handvat. Als minister Van Aartsen knijpt, doet hij dat ongetwij feld nadat hijzelf voordien door an dere bewindslieden geknepen is. Dal "laakt het spel met de ballon niet "Heen gevaarlijk maar bovendien "onds ondankbaar. In de Eerste Kamer is wel gezegd "at het bouwbeleid eigenlijk eens een "ebat vereist, waarbij meerdere be windslieden dan alleen minister Van ^artsen ter verantwoording moeten 8Han. Dat vinden wij wel juist. Wat Jh'nister Van Aartsen nu doet wel- 'cht dus moet doen lijkt op het le deren van een geïmproviseerd voor postengevecht. Zijn eigen beleid mo- ge niet geheel vlekkeloos zijn, maar ^aar dit beleid een onsympathieke tesultante is van krachten die hij *e'f niet in de hand heeft, mag dil °ch wel eens duidelijker uit de verf pOmen. dan nu vaak het geval is. ohtiek is, naar algemene opvatting, hard bedrijf en minister Van artsen heeft dus onze bescherming n'et nodig. Maar als die hardheid •"ode veroorzaakt wordt door een in- epartementale werkverdeling en en Parlementaire debattechniek, die e zaken veeleer maskeert dan bloot- PS wordt het anders. Misschien !aU 6n Par^cu''er en algemeen be- ng, 00k jos van politieke crisissi- a 'es en de jaarljjkse alg> 'nanciële beschouwingen. "an met emene en ouwingen, zo nu en t en z'Jstap van de traditio- e e paden gediend kunnen zijn. In een deel van onze editie van gis teren werd reeds melding gemaakt van het opblazen van het Moustafa-zie- kenhuis, waar verpleegsters en patiën ten niet wisten, hoe snel ze een veilig heenkomen moesten vinden. Gister avond werd daar het opblazen van het stadhuis van Algiers aan toegevoegd. Algerije moet van de OAS een .smeu lende puinhoop" worden, zoals in een klandestiene radio-uitzending werd aan gekondigd. De vernietiging van het ziekenhuis was de avond tevoren door de OAS- radio aangekondigd. Het OAS-com- mando met de daartoe benodigde ex plosieven arriveerde om negen urn 's morgens. Het verplegend personeel kreeg niet meer dan een kwartier tijd om het ziekenhuis 1^: ntmimen. Ge- akkigtiwjj.s werde*"'* r betrekkelijk weinig patiënten verpleegd, omdat de moslims, door ervaring wjjs gewor den, er de voorkeur aan geven zich thuis te laten verplegen. Met angstwekkende nauwkeurigheid plaatsten de OAS-mannen een zware springstoflading in de afdeling voor ra diologisch onderzoek waar zich naast moderne apparatuur stoffen bevonden die voor de mens, indien direct daar aan blootgesteld, dodelijk zouden zijn. Terwijl medisch personeel en patiënten in paniek wegvluchtten legden de extre misten in een aantal andere afdelingen kleinere explosieve ladingen. In de zaal voor door kinderverlamming getroffen patiëntjes werd op nog geen tien me» ter afstand van een dozijn mohamme daanse kinderen een dergelijke lading gedeponeerd. Zij werden door verpleeg sters in allerjjl weggedragen. Twintig minuten nadat de OAS-ers waren geko men verlieten zij het ziekenhuis en even later veranderden donderende ontplof fingen het radiologisch en het centraal laboratorium alsmede drie operatieka mers in puinhopen. Temidden van de vernielingen, vol gens eerste schattingen tot een bedrag van ruim anderhalf miljoen nieuwe franken, ontstond een geweldige paniek. Moslims belegerden het ziekenhuis en sleepten een groot gedeelte van het ma teriaal mee naar de auto's en vracht wagens waarmee zij waren gekomen. FLN-mannen regelden later de afvoer van de dodelijk verschrikte patiënten, terwijl soldaten met geigertellers het radiologisch laboratorium binnentrok ken teneinde vast te stellen of door de explosies gevaarlijke stralingen wa ren vrijgekomen. Mohammedaanse hulp-politieagenten schoten gisteren aan de rand van de Kasbah van Algiers twee Europeanen dood. De reden hiervoor was nog onbe kend. In Oran brachten OAS-terroris- ten drie moslims en ook een Europeaan om het leven. Gisteravond heeft een zware explosie het stadhuis van Algiers verwoest. Na de explosie brak brand uit. De ontplof fing heeft twee doden en dertig gewon den geëist. De aanslagplegers zouden het op verkiezingsregisters gemunt hebben. De OAS heeft gisteravond in een klandestiene radio-uitzending verklaard, bereid te zijn om terug te komen van haar „bevel" aan de Europeanen Al gerije te verlaten. Volgens de OAS-uit- zending is er een glimp van hoop, t, de waarborgen die de OAS van de mo hammedanen wil loskrijgen; gegeven zullen worden: In westelijk Algerije ko men de Europeanen in groten getale van het platteland naar de steden, ge volg gevend aan een oproep van de OAS, die gezegd heeft een aantal ste den militair te zullen verdedigen. De OAS heeft de verantwoordelijkheid voor een aanslag, waarbij een Franse legerarts werd gedood en een generaal ernstig gewond, afgewezen. In een ra dio-uitzending zegt het geheime leger, dat het de daders zal straffen als zjj gevonden worden. De aanslag is don derdag gepleegd. De gewonde generaal is naar men weet André Ginestet, be velhebber van het district Oran. De Gaulle zei gisteren te Lons-le-Saul- nier dat wanneer over achttien daee'1 de toekomst van lgerije is geregeld, het land in de toekomst een politic van samenwerking en vriendschap met Frankrijk zal voeren. Hij zei er ook zeker van te zjjn dat de Fransen in Algerijë weer verstandig zullen wor den. In de stad Dole wees De Gaulle op het belang van een nauwere band me' de Duitse bondsrepubliek, waarna hjj zich op onge,dwongen wijz- tussen zijn gehoor begaf. Ongeruste politiezegslie- den deelden mee dat het moordcom mando „Edelweiss" van de OAS door de 30 arrestaties van donderdag nog niet geëlimineerd is. Dit 12-jarige Amerikaanse knaapje, Everett Knowles geheten, is de eerste mens bij wie een afgerukte arm weer aan het lichaam is gezet, Everett, die deze week uit het ziekenhuis werd ontslagen verloor zijn rechterarm bij een treinongeluk. Niet alleen hijzelf, maar ook zijn arm werd met bekwame spoed naar een ziekenhuis gebracht. Een ploeg Amerikaanse artsen voerde onmiddellijk een urenlange opera tie uit, met als resultaat dat de arm weer aan het lichaam kwam. Tot zover is de operatie geheel geslaagd. Nu begint fase twee: zodra het gips kan worden ver wijderd zullen de artsen proberen de zenuwen van arm en lichaam met elkaar te verbinden. Als dat óók lukt, zal Everett zijn arm in de toekomst weer groten deels normaal kunnen gebruiken. NEW VORK, 15 juni Hoewel het er aanvankelijk naar had uitgezien, dat de New Yorkse effectenbeurs ook op de laatste beursdag van deze week een dalend koersbeeld zou vertonen, is er tegen het slot een dergelijk groot aan tal kooporders binnengekomen, dat de verkoopdruk, die de gehele dag over heersend was geweest, volkomen werd weggevaagd. Door de enorm grote ann- delenomzetten (er gingen niet minder dan 7.13 min. shares in andere handen over) heeft de ticker bijna de gehele dag een achterstand op de affaire gehad van zo'n 20 minuten. Vrijdag werd ca. 8,17 miljard dollar teruggewonnen, maar per saldo heeft de afgelopen week een vermindering van de koerswaarde met 13,4 mld. gebracht DEN HAAG, 16 juni De torpedo- bootjager voor onderzeebootbestrijding „Overijssel" is gisteren uit Den Helder naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrok ken. Desgevraagd heeft een woordvoer der van ministerie van Defensie mee gedeeld, dat de reis van de „Overijssel" deel uitmaakt van het normale aflos singsschema van de marine-eenheden in de wateren van Nieuw-Guinea. Welk schip de „Overijssel gaat vervangen kon de woordvoerder om militaire re denen niet meedelen. Met een bemanning van 280 man, maakt het schip de reis via het Pana makanaal. Het nieuwe onderzoek zal worden in gesteld naar aanleiding van hetgeen de ex-generaal heeft gedaan buiten de fei ten, waarvan het ouitengewoon mili tair tribunaai kennis droeg toen Sa lan werd berecht. In gezaghebbende kringen in Parijs werd verklaard dat het nieuwe onderzoek gelast is naar aanleiding van het vinden van een brief bij de arrestatie van Canal, de zwarte monocle", een van de OAS-Ieiders in de hoofdstad. Deze brief was afkomstig van Salan en bevatte nieuwe bevelen voor de OAS, Aangezien deze brief na de arrestatie van Salan werd ver zonden vormt dit een nieuw wettelijk vaststaand en voor een onderzoek vol doende feit. Zoals gemeld had men algemeen verwacht dat het militaire tribunaal de ex-generaaJ ter dood zou veroor delen, te meer daar net kort tevoren over ex-generaal Jouhaud de tweede man na Salan in de OAS, het dood vonnis had geveld. Het -ribunaal achtte echter „verzachtende omstan digheden" aanwezig en veroordeelde de gevangen leider van de OAS tot levenslange gevangenisstraf, m juli van het vorige laar was Saian bij verstek tot de doodstraf veroordeeld wegens zijn aandeel m de militaire putsch van april 1961. Sinds de verrassende uitspraaK van vorige maand deden geruchten de ronde, dat president De Gaulle een nieuw proces tegen Salan wenste. Om uiting te geven dan zijn misnoegen stuurde de president het tribunaal, dat speciaal met het oog op de berechting van OAS-leiders was gevormd, naar huis. Het nieuwe onderzoek wordt inge- stelo op grond van artikel 95 van het wetboek van strafrecht, dat voorziet in de doodstraf voor hen die „in vei stand houding hebben gestaan met de leiders of gevechtsgroepen van gewapende benden". Rechter Jean Perez is belast met het onderzoek. De nieuwe naamloze vennootschap zou geformeerd worden door de Staats mijnen in Limburg enerzijds en de Ne derlandse Aardoliemaatschappij, waarin zowel de Esso ais de Shell gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. anderzijds. De drie partners, Staatsmijnen, Esso en Shell, zouden in de nieuwe N.V. parti ciperen volgens deze verhouding 40 30 30. Besprekingen betreffende de deelna me van de Hoogovens zouden niet tot bevredigende resultaten hebben geleid Een en ander weet de parlementaire redacteur van de alhier verschijnende krant „Het Limburgs Dagblad' van daag te melden. De vorming van de nieuwe gasmaat schappij hangt, aldus de parlementair redacteur van genoemd blad, samen met de enorme voorraden aardgas, welke in de bodem van verschillende noordelijke provincies sinds 1948 (het jaar waarin de N.V. Ned. Aaicoliemjj het voorkomen van aardgas nabij Coe- vorden heeft aangetoond) zijn aange boord. De aangeboorde exploitabele voor raden aardgas zouden meer dan 150 miljard kubieke meter bedragen, een hoeveelheid welke overeenkomt met 150 miljoen ton steenkolen ofwel twaalfmaal de totale jaarp-.-oduktie van de gezamenlijke steenkolenmij nen in Limburg, volgens recente ra mingen zou de voorraad aardgas nog groter zijn en rond 300 a 400 miljard kubieke meter bedragen. Exploitatie hiervan zou een grote om wenteling in de openbare gasvoorzie- ning van Nederland tot gevolg hebben. Om deze omwenteling /o goed mogelijk op te vangen zou de minister na inge wonnen adviezen o.a. van drie neskun- digen, te weten prof. dr. Van der Grin ten. Nijmegen, ir. Vos, Oen Haag en ir. Tromp, Eindhoven, besloten hebben om over te gaan tot de oprichting van de nieuwe naamloze vennootschap. Deze zou gaan profiteren van de er varingen, door de Ned. Aardoliemij en vooral door de Staatsmijnen bij de gas- voorziening opgedaan. Voorts weet „Het Limburgs Dag blad" nog te melden, dat de door de Ned. Aardoliemij 'n juli 1961 aange vraagde aardgasconcessie, omvattende do gehele provincie Groninger tegen het eind van dit jaar zal worden ver leend, alsmede dat de minister binnen kort met betrekking tot de aardgas- exploitatie en de daarmee samenhan gende gasvoorziening een uitgebreide nota aan de Tweede Kamer zal zenden. aiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiin (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 L'EIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 72*50o (Van onze weerkundige medewerker) Boven de Britse Eilanden ligt een zwak front dat met enkele buien langzaam naar de Noordzee trekt gevolgd door minder warme lucht. Het weer heeft aanvankelijk een zomers karakter maar in de loop van zondag is het waar schijnlijk dat het genoemde front passeert met op enkele plaatsen een ouitje en ee:. meer westelijke wind en lagere mid- dagtemperaturen. Daarna stijgt de lucht druk weer iets en zijn weer opklarin gen te verwachten zodat de gunstige tendens van juni er nog niet door zal worden verstoord. In deze eerste helft van de maand zijn nog maar een paar millimeters regen gevallen. Zondag: Zon: 04.19-21.02. Maan: 20.16-04.12. Maandag: Zon: 04.19-21.03. Maan: 21.18-04.54. (Advertentie) Aanvankelijk zonnig en mooi strand weer. Morgen tijdelijk meer bewolking en op enkele plaatsen een buitje. Ma tige wind uit meer westelijke richting. Iets koeler overdag 18 tot 20 graden. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten: licht onbestendig, daar na weer zonnige perioden. Het Amerikaanse rakettenarsenaal is verrijkt met een geheel nieuw exemplaar: de Shillelagh, die kan worden afgevuurd vanuit tanks. De gegevens over de Shillelagh worden streng geheim gehouden. Tot nu toe heeft het Amerikaanse Leger alleen bovenstaande tekening vrijgegeven, waarop men kan zien dat de raket wordt afgevuurd vanuit de geschutskoepel van een speciaal voor dit doel ontworpen tank. Het gebruikelijke kanon ontbreekt. Of de kop van de Shillelagh kan worden voorzien van een nucleaire lading is niet bekend, maar wel waarschijnlijk. MOSKOU, 16 juni (Reuter) Pre mier Khroesjtsjev is gisteren per trein uit Moskou naar Roemenië vertrokken voor een officieel bezoek van een week. Vorige maand bracht de Russische lei der een bezoek aan Bulgarije. VIENTIANE, 16 juni (Reuter) Het Laotiaanse parlement heeft gisteren met overgrote meerderheid de overeen komst goedgekeurd, die deze week door de drie prinselijke vertegenwoordigers van de drie stromingen in he. land is gesloten voor de vorming van een neu trale coalitieregering van nationale een heid. HAAKSBERGEN, 16 juni Gisteren is op de Enschedesestraat alhier de 69- jarige J. V. uit Rotterdam met zijn bromfiets onder een vrachtauto ge raakt. V. was direct dood. Het ongeluk ontstond doordat de Rotterdammer met zijn bromfiets plotseling de voorrangs- weg opreed. De vrachtauto-bestuurder J. R. v.d. B. (33) uit Rotterdam kon zijn stadgenoot niet meer ontwijken. NIJVERDAL, 16 juni Het veertien jarige meisje G. J. P. is hier gisteren om het leven gekomen, nadat zij door een militaire vrachtauto werd gegre pen. Het slachtoffer fietste ir de Grote Straat en wilde een geparkeerde auto passeren juist toen haar twee militaire auto's achteropkwamen. Zij is onder een van deze auto's terechtgekomen en in het Ireneziekenhuis te Almelo aan haar verwondingen bezweken. BONN, 16 juni (UPI) Uit welinge lichte bron is vernomen, dat de Sovjet ambassadeur Smirnov enkele dagen geleden een vertrouwelijk gesprek over de problemen Duitsland en Berlijn heeft gehad met de leider van de vrije demokratische party, Erich Mende. Hy heeft Mende verzocht kanselier Ade nauer er over in te lichten. Het ge sprek had plaats op initiatief van de Rus. Smirnov gaf een uitvoerig over zicht van de Russische opvattingen. Mende heeft reeds verslag uitgebracht aan de kanselier. Op verzoek van Smir nov zal Mende ook de minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder buitenlandse zaken Gerhard Schroder vertrouwelijk te houden, om Smirnov gelegenheid te geven nog andere Duit sers te ontmoeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1