Zeven jaar geleden was er voor het eerst sprake van weg-De Ranitz Op de West Kolk met rustig genoeg voor goed musiceren vermaat Voorstanders willen gesprek met provinciaal bestuur Noordholland WEG DOOR AERDENHOUT STERK VEROUDERD groen Co. MUZIEK WEEK IN beter brood voor hetzelfde geld ZATERDAG 16 JUNI 1962 PAGINA 3 f MAARiar vermaat vermaal: Een beeld van het prachtige duin terrein in het tweehonderd hec tare grote landgoed Koningshof in Bloemendaal, waar doorheen de provincie de weg door het noor den van Aerdenhout heeft gepro jecteerd. Het landgoed is particu lier eigendom en voor het publick niet toegankelijk. Indien het pro vinciale plan ten uitvoer wordt gelegd, zal zeker niet minder d.an twintig hectare van dit gebied moetenworden opgeofferd. Onlangs maakten de promotors van het plan-De Ranitz een excursie langs het tracee. Van links naar rechts: de ontwerper jhr. ir. J. de Ranitz uit Rotterdam, stedebouwkundig adviseur van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal, de heer WHappé, wethouder van Openbare Werken in Haarlem en mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort. Tussen de man met het alpino-petje en de persoon met gle ufhoed drs. Achterstraat, sociograof, die tijdens deze excursie het gemeentebestuur van H aarlemmermeer vertegenwoordigde. Het „tracee" van de weg-De Ranitz in het temtoir van de Amsterdamse Waterleiding te Zandvoort. Enige jaren geleden werd daar de transportleiding voor de Waterleiding Rijn Kenne- merland gelegd, waardoor in de duinen vanaf de Zandvoorterweg tot aan de Oase een breed „spoor" werd getrokken, dat niet meer werd beplant. Zonder al te veel moeite kan langs dit tracee een gedeelte van de weg buiten de Haarlemse agglomeratie worden aangelegd, zo menen de voorstan ders van hèt plan-De Ranitz. Restauratie van het Haarlemse stadhuis 25 jaar broodbakker Examens CENTRALE VERWARMING duiker oliebranders HAARLEM, 16 juni Gi&teren was het precies zeven jaar geleden, dat het wegenplan-De Ranitz werd geboren. Dat gebeurde tijdens een informele bijeenkomst in „Dreefzicht" aan de rand van de Haarlemmerhout, waarheen het college van B. en W. van Bloemendaal zich met de stedebouwkundig adviseur jhr. ir. J. de Ranitz uit Rotterdam had begeven om te bekomen van de schrik, die het had gekregen van het plan van Gedeputeerde Staten van Noordholland om door het noorden van Aerdenhout een weg aan te leggen. Dr. D. H. Peereboom Voller, die nog maar net een jaar bur gemeester van Bloemendaal was, moet zich tijdens deze ongewone samenkomst tot ir. De Ranitz hebben gewend met de woorden: „wat doen wij daaraan?" De heer De Ranitz zou toen een topo- grafische kaart hebben genomen en daarop in grove schets een wegenplan hebben getekend, dat sindsdien bekend gebleven is als „het plan-De Ranitz". Er zijn inmiddels zeven jaar verstreken. In die periode is het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland, waarin de weg door Aerden hout als oost-westverbinding is opgenomen, door Provinciale Staten van Noordholland vastgesteld. Ofschoon ook die beslissing al weer enige jaren oud is, is het streekplan nog altijd niet door de Kroon goedgekeurd. In die tussenliggende tijd heeft eerst Bloemendaal, later gevolgd door nog vier andere gemeenten in Zuid-Kennemerland, geen gelegenheid laten voorbij gaan te pleiten voor de aanleg van de weg-De Ranitz. Onverteerbaai Geen uitstel Het tracee van de weg-De Ranitz, dat bij de Van Lennepweg in Zandvoort begint, ter hoogte waarvan ook de pier zal worden gebouwd. In een boog rond het terrein van de Kennemer Golfclub passeert de weg eerst de spoorlijn Zandvoort-Amsterdam en daarna de Zandvoorterweg. Vandaar loopt de weg langs het Noordoosterkanaal in het gebied van de Amsterdamse Waterleidingduinen. Om zo weinig mogelijk directe schade aan het natuurschoon te berokkenen zal de weg-De Ranitz vanaf de Oase tot aan de buurtschap De Glip in Heemstede over een afstand van ongeveer vier kilometer met behulp van betonnen paalconstructies over de bossen worden „getild". Een schrikbeeld, dat opponen ten tegen dit plan koude rillingen bezorgt. Verder loopt de weg langs de noordkant van de Glipperzand- vaart via een brug over de Ringvaart naar een punt. in de Haarlemmermeer, waar de weg de toe komstige rijksweg 16 (de verlengde njksweg ten oosten van Haarlem) kruist. Het is de bedoeling, da de weg-De Ranitz alle wegen in dit gebied ongelijkvloers zal kruisen. Overeenstemming ««ie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii meer het tracé door Aerdenhout ver oordelen. Daarbij hebben zij onder meer ge bruik gemaakt van enkele argumenten, die de provincie hun ongewild in de schoot heeft geworpen. In de toelich ting op het streekplan wordt onder andere aangevoerd, dat verkeerssnel- wegen nimmer door stadskernen be horen te worden aangelegd en verder dat voorkomen moet worden, dat over één en dezelfde weg verschillende soorten verkeer worden geleid. De voor- Er is nog een ander argument Imet een veel grotere, maar daarom niet altijd even deskundige belangstelling) het natuurschoon. De voorstanders van het plan-De Ranitz beweren, dat aan het tracés ten zuiden van Heem stede veel minder natuurschoon wordt opgeofferd dan aan de provinciale weg. De provincie zegt precies het omge keerde. Met deze beweringen lijkt de kwestie in een soort draaikolk terecht te zjjn gekomen. Laten wij de feiten eens nuchter naast elkaar plaatsen. Indien het provinciale plan wordt ge realiseerd, zal naar alle waarschijnlijk heid de Vondelschool in Bloemendaal moeten worden afgebroken. Verder gaat een niet onaanzienlijke lengte van het tracé door het prachtige, geacci denteerde duinterrein met dennebos- sen van het particuliere buiten „Ko ningshof". De kosten van aanleg wor den geraamd op dertig miljoen gul den, aldus de commissaris van de Ko ningin tijdens een toespraak bij gele genheid van de opening van het twee de gedeelte van de Westelijke Randweg, eind maart van dit jaar. Hij zei toen jok dat de provincie pas tot aanleg van de ze weg zal overgaan, wanneer het ver keersbeeld in de agglomeratie langer uitstel niet gedoogt De weg-De Ranitz slingert zich vanaf de Van Lennepweg in Zandvoort met een boog door laag duin langs de Kennemer Golfclub naar de Zandvoor- terweg, Vandaar volgt het tracé „het spoor" van de buisleiding van de Wa terleiding Rijn-Kennemerland in het ter ritoir van de Amsterdamse Waterlei dingduinen. Enkele jaren geleden is deze transportleiding gereed geko men, waardoor een breed tracé werd uitgespaard. Tot aan de Oase behoeft voor de weg-De Ranitz nog geen boom te worden gekapt. Vanaf dat punt gaat de weg in zuidoostelijke richting omhoog over het rijke bosge bied, dat zich vandaar uitstrekt tot aan de buurtgemeenschap De Glip in Heemstede. Over dit gedeelte van Zuid- Kennemerland komt dus een twintig meter brede „brug" te liggen, die ge stut zal worden door lichte doorzichti- een handelwijze, waarvan de commis saris van de koningin, dr. M. J. Prin sen, de betrokken gemeenten betichtte, toen hjj bij de openstelling van het tweede gedeelte van de Westelijke Randweg zei, dat de provincie er toch ook wel iets in te zeggen moet hebben als men wil, dat zij de aanleg van de weg zal moeten betalen. HAARLEM, 16 juni. In de verga dering van de gemeenteraad zal woensdag een voorstel van B. en W. aan de orde komen het algemeen res tauratieplan voor het stadhuis van de architect C. W. Royaards in beginsel te aanvaarden. Het plan bevat zes on derdelen. Voor het eerste, de restaura tie van de librije vragen B. en W. een bedrag van f 108.000 beschikbaar te stellen. De onderdelen zijn de librije, de Gravenzaal, de uitbouw van de Gravenzaal naar de Grote Markt en de vleugels aan de Zijlstraat en de Pandplaats. SPAARNDAM, 16 juni De con certavond op de Westkolk in Spaarn- dani beloofde gisteren een kwartier voor het begin niet veel goeds. Een fikse regenbui had de tribunes een troosteloze aanblik gegeven. De bezoe kers liepen met parapluies en regen mantels een beetje verspreid over de kolk te zoeken naar een beschutttende plaats. Alsof het echter een afspraak gold met Pluvius, precies kwart over acht staakte deze zijn overigens wel kome uitspatting, en het muziekfeest kon beginnen. Over het algemeen genomen was de sfeer op de kolk gisteravond niet zo rustig als eerder in deze week. Er werd veel gelopen en nogal drukte ge maakt. Ook het musiceren zelf was minder sfeervol. Het programma was wat overladen en de gekozen werken liepen nogal sterk uiteen. Het laatste gedeelte van het concert, waa'in het Haarlems Gemengd Koor en het Spoor wegmannenkoor optraden, heb ik door omstandigheden niet meer kunnen (Advertentie) lekker van de eerste tot de laatste snede beluisteren. Het jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Anton de Beer liet frisse zang horen in drie Nederlandse liedjes. De vier negro spirituals deden het goed, en hierin was het dat het movie stemmenmateriaal opviel. De wals ..Rosen aus dem Süden" had beter na het toch al uitgebreide programma achterwege kunnen blijven. De mannenzang\ ereniging Proza en Poëzie" onder leiding van Ernst van 't Kaar, was niet erg gelukkig in zijn zang. De groep is te klein en er wordt dan van de zangers individueel te veel gevergd. Forceren bleef dan ook hier en daar niet uit. Het beste klonk „Prés du fleur étrange" van Gounod. Onder leiding van dirigent van Ossenbrugge concerteerde hierna het Christelijk Fanfare-corps ..Arti et Religioni". De uitvoering viel te loven. Er werd met muzikaal begrip gespeeld, zuiver van klank, en goed ensemble- spel veel te constateren. Vooral onder dit optreden werkte de drukte ónder het veeltallige publiek storend. Vanavond vindt de slotavond plaats. Optredenden zijn klein dameskoor „Haerlem". Harmonie „Crescendo", de r.-k. Harmonie ,De Spaarneba- zuin" en de drumband „BATO". J. L. HAARLEM, 16 juni „Sancta Ma ria". Geslaagd voor het diploma gym nasium B zijn de dames: Fransje van Buytenen, Toos van Galen. Riet Gigen- gack, Marijke van Schendelen. Het exa men wordt met twee kandidaten voort gezet. Advertentie) Bloemendaal telef. 54855 standers van het plan-De Ranitz be schouwen de Haarlemse agglomeratie als één kern, waarbinnen zich veel ste delijk verkeer bevindt. Hun redenering is als volgt: In het hart van die agglo meratie ter hoogte van het kruis punt Wagenweg-Westelijke Randweg is het oostelijk aansluitingspunt van het ongeveer drie kilometer lange trace van de provinciale weg geprojecteerd. Vanuit het oosten is deze weg alleen bereikbaar via de Spaarnelaan en Spanjaardslaan. die in het Haarlemse wegenplan zijn bestemd als schakels in de zuidelijke stadsrandweg. (Dat is niet helemaal juist want de dienst voor Openbare Werken heeft inmiddels ten zuiden van de Spanjaardslaan eer nieu we weg ontworpen, over het HFC-ter- rein. die zal moeten aansluiten op de Spaarnelaan Red). Dus: stadsverkeer en doorgaand verkeer ou één en lezelf- de weg. Verder voeren de vijf gemeentebestu ren aan, dat het voor de Haarlemse agglomeratie als onverteerbaar moet ■worden beschouwd, wanneer zij te ge legener tijd niet een snelwegverhin- ding krijgt met het centrum van het land, een weg namelijk die met een grote boog zond het zuiden van Am sterdam zal lopen. Het lijkt voor de handliggend om op deze weg een aan sluiting te maken in de richting van de kust naar Zandvoort. Overigens krijgt de zaak daardoor, dunkt ons, een landelijk aspect, zodat men zich kan afvragen of het aanleggen van een weg volgens in zichten van de heer De Ranitz nog wel een provinciale aangelegenheid is. ge betonconstructies. Alleen in het zui delijk gedeelte van het wandelbos „Groenendaal" zullen enige tientallen bomen het loodje moeten leggen. Van af De Glip gaat de weg langs de noord kant van de Glipper Zandvaart via een brug over de Ringvaart naar een punt in de Haarlemmermeer. De aanlegkosten zijn een veelvoud van die van de provinciale weg. In te genstelling tot de promotors van de weg door Aerdenhout achtten de vijf gemeentebesturen uitstel van de aan delen van de weg-De Ranitz niet langer verantwoord. Met de bouw zul len acht jaren zijn gemoeid en burge meester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort verklaarde onlangs: „Wij weten niet hoe wij in die jaren hei verkeer de baas moeten blijven". Het plan van de heer De Ranitz biedt opponenten voldoende stof om te age ren. Tot aan de Oase lijkt er met het tracé niets aan de hand. maar daar na... Men mag vrezen, dat zeer velen bezwaar zullen maken tegen een weg- op-palen in een van de prachtigste na tuurgebieden van Zuid-Kennemerland. Zal het landschap niet in ernstige ma te worden verstoord door een moder nisme als een „luchtbrug", hoort men hen al zeggen. Ook de voorstanders zijn er van overtuigd, dat hun plan af breuk zal doen aan het landschappe lijk schoon, al zal dat meevallen, war neer de weg met het nodige beleid wordt aangelegd. De vijf gemeentebesturen, die ten aanzien van hun plan een ongebroken optimisme aan de dag leggen, hebben nu enkele weken geleden een brief naar de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland gezonden, waarin zij nogmaals wijzen op de bezwaren, welke zij koesteren te gen een weg door het noorden van Aer denhout. Met hun brief aan de minis ter hopen zjj te bereiken, dat de Kroon haar goedkeuring aan het streekplan onthoudt voor zover het de weg door het noorden van Aerdenhout betreft. Verder hebben zij in hun brief het ver langen kenbaar gemaakt naar een ge sprek op korte termijn met het provin ciaal bestuur. Daardoor willen zij la ten blijken, dat het nimmer in hun bedoeling heeft gelegen het provinciaal bestuur buiten hun plannen te houden, Het plan van de Rotterdamse stede- bouwkundige is dus bijna even oud als het streekplan. Het heeft tot nog toe in dat project een boe'ende rol gespeeld, ómdat de voorstanders er nooit een geheim van hebben gemaakt, dat zij het provinciale tracé door het noorden van Aerdenhout een hoogst onbevredigende oplossing vinden voor het verkeerspro bleem in deze gewesten. Burgemees ter Peereboom Voller hebben wij on langs horen zeggen, dat het onbegrijpe lijk is. dat de provincie meent, dat met deze weg. die in het westen uitkomt op de Zandvoorterweg en in het oosten in het hart van Haarlem, voor de eerst komende tien jaar een goede verkeers- doorstroming van en naar de kust ver zekerd is. Het toenemende verkeer van- Uit het noorden en oosten van het land naar Zandvoort en omgeving kan niet redelijk worden verwerkt, wanneer er niet een weg wordt aangelegd buiten de Haarlemse agglomeratie om. Het provinciale plan vinden de voor standers van het plan-de Ranitz sterk verouderd. Het houdt in de verste verte geen rekening met de gestage groei van het Nederlandse autopark, met de toenemende belangstelling van de bewoners van het Roergebied voor strandrecreatie en verder met de on mogelijkheid om in het hart van de Haarlemse agglomeratie verschillende soorten verkeer te verwerken. Daar komt nog bij, dat de mobiliteit van het publiek groter zal worden en dat waarljjk niet alleen door het toene mend'autobezit. Ook andere, sociologi sche factoren zuller er toe bijdragen, dat in dit rayon behoefte komt aan goe de en snelle verbindingen. Deze meningen worden zonder enige terughoudendheid aangehangen door de Colleges van B. en W. van de vijf ge meenten, die met het plan-de Ra nitz te maken hebben. Dat zijn aller eerst Bloemendaal en verder Zandvoort, Haarlem, Heemstede en Haarlem mermeer. Zij hebben onlangs volledi ge overeenstemming bereikt over het plan-in-principe: een weg buiten de Haarlemse agglomeratie om ten zuiden van Heemstede. Deze overeenstem ming mag de vrucht genoemd worden van een intensief contact, dat het laatste anderhalf jaar tussen de gemeenten In Zuid-Kennemerland wordt onder houden en dat ook andere, even ver rassende resultaten heeft opgeleverd. ,Ten aanzien van dc oost-westverbin- ding werd de toenadering tussen de Vijf gemeenten bepaald vergemakke lijkt door het feit, dat het ontwerp- streekplan voor Zuid-Kennemerland zonder enig overleg met de daarbij be trokken gemeentebesturen door de pro vincie in eikaar is gestoken. Dat zit de gemeenten bijzonder hoog. Het is ech- ter op louter zakelijke gronden dat de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Haarlem, Heemstede en Haarlemmer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3