Eindelijk geluk voor een zwaar geteisterd land? Vannacht kwam het einde van de terreur hamol weef vandaag'- ttentie ctie Ver. Staten en Oe Thant manen preside nt Soekarno Geen verandering in Nederlandse aanvaarding plan-Bunker Oostduitsers laten Nederlander vrij In september veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenis Joegoslavië zoekt contact Italië met Het weer. GEVALLEN op Nieuw-Guinea Goed behandeld FRANCO VALT WERELDPERS FEL A AN Twee militairen gesneuveld „Vogelkop" gezuiverd van Indonesische para's Gevangenenoproer in Montreal Koeler weer in Europa Zal Indonesië Shell nationaliseren F.L.N. zwijgt Spaanse democratie Britse onderminister spreekt met mr. Luns Twee Amerikanen in Zuid-Vietnam gedood Blind meisje slaagt voor hbs-examen het doelmatigst" MAANDAG 18 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31157 ALGIERS, 18 juni (A.F.P. Reuter) In de afgelopen nacht om twaalf uur precies is, indien men tenminste mag vertrouwen op het woord van O.A.S.-moorde- naars, de vrede definitief in Alge rije teruggekeerd. Gisteravond om acht uur kwam het Geheime Leger in de ether met een „speciale uit zending", waarin werd meege deeld dat de tactiek van de ter reur is vervangen door een poli tiek van verbroedering. „Moham medanen en Europeanen zullen schouder aan schouder gaan bou wen aan het Algerije van mor gen", zo klonk het sprookjesach tig over de FM-golflengte van de Algerijnse televisie, die door de O.A.S. steeds voor zijn piratenuit- zendingen wordt gebruikt. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe, Uiterst sensationele ontwikkeling hiet zomaar uit de lucht kwam Vallen. Er was, in de loop van de zondag, het een en ander aan voorafgegaan, met als hoogtepunt een verklaring van Algerijnse zijde, die het Geheime Leger in staat stelde zijn gezicht te redden. Uiteraard veroorzaakte de mede deling van de O.A.S.-omroeper, naast verbazing en ongeloof, ook grote opluchting bij miljoenen mohammedanen en Europeanen. Typerend is wellicht de volgende Verklaring van een jonge Euro- peaanse vrouw: „Ik heb mijn kof fers gepakt, mijn geld naar Frank rijk overgemaakt en een reisbiljet gekocht. Maar nu, nu blijf ik hier!" MORRIS "êefore i/ou duif! juede dames- en herenjasjes Aan zee I^Btn ifente zS-feven P LIGHTWEIGHT colbertcostuums v.a. 109.- tot 179.- zon Wie verliest? NEW YORK, 18 juni Uit de omgeving van het secretariaat van de Verenigde Naties verneemt A.F.P., dat de permanente Neder landse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann, zaterdag aan Oe Thant heeft laten weten, dat Nederland het plan-Bunker „in beginsel" aanvaardt. De regering in Den Haag had het voorstel- Bunker al aanvaard „als basis voor nieuwe onderhandelingen", maar Indonesië vond deze formu lering te vaag en had via Oe Thant om verduidelijking ver zocht. De waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft gisteren, zo meldt Reuter, telegrafisch een beroep gedaan op president Soekarno om de bespre kingen met Nederland over Wes telijk Nieuw-Guinea nu „zonder verder uitstel" te hervatten. Chantage? I BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEf" 28 cents pet millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. VREDE IN ALGERIJE .Het Geheime Leger heeft besloten *jin terreurcampagne te staken omdat w?e belangrijke eisen van de Euro peanen zjjn ingewilligd. Het FLN «eeft beloofd: 1. Dat een algemene amnestie voor ?Ue OAS-ers zal worden afgekondigd "°dra Algerije onafhankelijk is. Dat de Europeanen medeverant woordelijkheid zullen dragen voor de handhaving van de orde in het land, jh het bijzonder in de Europese wijken 'h de grote steden. .Aan het Amerikaanse radiostation •U3C (American Broadcasting Com edy) komt de eer toe als eerste te hebben gemeld, dat het FLN en de Advertentie) BARtÊuORISSTr" HAARLEM TEL. 13439 tElDSFSTRAAT TBU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 773596 Verwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en plaatselijk Jnkele buien. Koeler. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. öinsdag. zon: 4.19-21.03; maan: 21.18- 4.54. Morgen iets koeler met een krachtige jhhdwestenwind. Plaatselijk een buitje, a®r overwegend droog met opklarin gen. Middagtemperatuur 17-19 graden, r?ewater 13 graden. Vooruitzichten: pe lden met matig strandweer, maar licht hstabiel. station. vS Helder V^enbiirg »Rssingen Os°okhohn uxemburg max. min. neersl Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur half bew. 18 13 0 licht bew. 19 10 0 half bew. 19 14 0 onbew. 18 9 0 onbew. 20 9 0 onbew 19 10 0 onbew. 20 10 0 licht bew. 21 12 0 licht bew 18 7 0.5 licht bew. 21 11 0 regenbui 15 11 2 ombew. 19 10 0 zw. bew. 25 16 0 licht bew. 19 12 0 licht bew. 21 14 0 regen 27 14 7 (Advertentie) Wat men generaal De Gaulle ook zou kunnen verwijten, een lafaard is hij niet. Terwijl hij wist dat enkele speciale moordcommando's van de OAS in de buurt waren om te proberen hem te doden, begaf hij zich tijdens zijn recente reis door de provincie doodkalm onder zijn toehoorders om uitgestoken handen te drukken, zulks tot wanhoop van zijn lijfwacht. De generaal is inmiddels veilig en wel in Parijs teruggekeerd, waar hij onmiddellijk zijn eerste commentaar gaf op de sensationele gebeurtenissen in Algerije. OAS een akkoord hadden bereikt. De ABC-correspondent Sid Lazard seinde deze primeur naar New York. Spoedig bleek dat hij het bij het rechte eind had. Dr. Ohawki Mostefai. de belang rijkste FLN-vertegenwoordiger in het voorlopige Algerijnse bewind, dat zetelt in Rocher Noir, hield gistermid dag een toespraak voor de Algerijnse radio. Tevoren was aangekondigd dat rede van groot belang zou zijn (Advertentie) Deze week in moderne TREVIRA- en MOHAIRSTOFFEN OOK IN HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN TOKIO, 18 juni (V.P..I) Volgens een te Tokio beluisterd bericht van Radio Indonesia heeft de vakbond voor arbei ders in de olie-industrieën op Oost-Java de regering verzocht de Shell-maat- schappij te nationaliseren. Een delegatie heeft volgens Radio In donesia onlangs minister voor industrie en mijnbouw Chaeroel Saleh benaderd met klachten over deze maatschappij ,,De vakbond heeft de regering verzocht Shell Oil tot staatsbezit om te vor men of althans straffere supervisie over haar uit te voeren", aldus Radio Indo nesia, „en aangedrongen op een verbod op de afvoer uit Soerabaja van deskun digen en materiaal." voor alle Europeanen en mohammeda nen in Algerije. Mostefai deelde mee, dat de be sprekingen, die zeventien dagen lang in het geheim waren gevoerd tussen vertegenwoordigers van de OAS en het voorlopige bestuur, tot een ak koord hadden geleid. Hij maakte de beide toezeggingen aan de OAS be kend en drong er „in naam van alle Algerijnse broeders" op aan de ter reur onmiddellijk, „vanavond nog", te staken. „Ik heb", zei Mostefai, „aan de ge heime besprekingen deelgenomen om dat de Algerijnse leiders (lees: FLN) het nut hebben erkend van de eisen, die de Europeanen (lees: CAS) hebben ge steld. Als de vernielingen worden be ëindigd, komt er een algemene amnes tie zodra de soevereiniteit dat toelaat, een amnestie die het verleden zal zuiveren, zodat in een sfeer van her nieuwde rust de kolossale en verheven taken, die onze gemeenschappelijke in spanning vereisen, kunnen worden aan- gepakt." Mostefai's toespraak bevatte kenne lijk voldoende garanties voor de OAS, getuige de piratenuitzending van enke le uren later. Het Geheime Leger deelde niet alleen mee, dat de terreur om twaalf uur precies zou worden ge staakt, maar trok ook het bevel aan alle Europeanen om Algerije te ver laten „bij deze" in. In Rocher Noir werd er spoedig hierna de nadruk op gelegd, dat de toezeggingen, die dr. Mostefai bekend maakte, niet in strijd zijn met de akkoorden van Evian. Het voorlopige Algerijnse bewind is tevens van me ning, dat de grootste voldoening voor de leiders van de OAS gelegen is in het feit, dat zij namens de Europeanen hebben kunnen onderhandelen op de zelfde wijze als het FLN namens de Algerijnen met de Franse regering heeft onderhandeld. Van welingelichte zijde is vernomen dat voorlopig geen commentaar op de rede van Mostefai is te verwachten van de zijde van de FLN-regering in Tunis. Het lijdt echter geen twijfel, dat Mostefai heeft gesproken met volledige instemming van déze regering. Het staat zelfs vast, dat de regering in Tunis de tekst van Mostefai's rede reeds in bezit had vóórdat deze werd uitgesproken. Het Geheime Leger beklemtoonde in zijn piratenuitzending van gisteren, dat het akkoord met de mohammeda nen tot stand is gekomen „zonder enige bemoeienis van buitenaf". Hier mee werd kennelijk bedoeld, dat de Franse regering in Parijs en haar hoge vertegenwoordiger in Algiers, Fouchet, er helemaal buitenstaan. Inderdaad is voor De Gaulle nu de weinig eervolle situatie ontstaan, dat de zaken in Alge rije buiten hem om worden geregeld. Waarnemers wijzen er bovendien op, dat op zich een gevaarlijke situatie is ontstaan, omdat een immorele organi satie van moordenaars, gangsters en terroristen door het akkoord een be paalde vorm van legaliteit heeft ge kregen. Het FLN heeft dit alles echter kenne lijk op de koop toe genomen, om te voorkomen dat Algerije, eenmaal on afhankelijk geworden, zou zijn veran derd in één grote puinhoop, terwijl het massale vertrek van de Europeanen de regering in Tunis eveneens grote zor gen baarde, omdat het onafhankelijke Algerije het zeker niet zonder de Euro peanen kan stellen, noch administra tief, noch economisch, noch technisch. Dezelfde waarnemers beklemtonen ook, dat het onzin is te spreken over een ..volledige overwinning vóór de OAS", zoals hier en daar al is ge beurd. Inderdaad zijn de belangrijkste eisen van het Geheime Leger inge- Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst in Den Haag heeft des gevraagd meegedeeld, dat er sedert het Kamerdebat geen verandering in het standpunt van de regering is geko men, hetgeen inhoudt dat Nederland onverkort bereid is zo spoedig moge lijk aan de hand van het plan-Bunker met de Indonesiërs te praten. De tekst van het telegram van Oe Thant aan Soekarno luidt als volgt: „Ik refereer aan mijn telegram aan uwe excellentie, gedateerd 6 juni 1962. Sindsdien heeft de permanente verte genwoordiger van Nederland mij ervan in kennis gesteld, dat zijn regering in principe de voorstellen van ambassa deur Bunker aanvaardt. In deze om standigheden hoop ik, dat er geen ver der uitstel zal z\jn in de hervatting van de onderhandelingen tussen de af gevaardigden van beide landen onder de auspiciën van ambassadeur Bunker. Ik wens nogmaals uitdrukking te ge ven aan de hoop, dat er een einde zal kunnen komen aan de vijandelijkheden aan beide zijden zodra de besprekin gen zjjn hervat. Ik maak de inhoud van dit telegram dadelijk openbaar, met het oog op de publieke belangstel ling voor deze aangelegenheid. Aan vaard, excellentie, de verzekering van mijn grootste hoogachting". Tot zover willigd, maar dit zjjn de eisen van het laatste uur. De OAS is opgezet als een beweging, die zich ten doel stelde Algerije, hoe dan ook, Frans te houden. Deze opzet is volkomen mis lukt. Algerije wordt Algerijns, dat kan niemand meer tegenhouden. Men kan dus evengoed zeggen dat het Gehei me Leger eieren voor zijn geld heeft gekozen omdat het, door het aan gaan van het akkoord van gisteren, impliciet het Algerijnse Algerije heeft erkend. De grote verliezer is eigenlijk generaal De Gaulle. De Franse regering is niet in staat gebleken de OAS aan banden te leggen en de orde in Algerije te hand haven, hetgeen ingevolge het akkoord van Évian haar taak en haar plicht was. Nu moet zij bovendien aanzien, dat de zaken in Algerije worden gere geld zonder dat zij daarin wordt ge kend. Voor een man als De Gaulle min of meer een vernederende situatie, het geen hem niet belette gisteren zijn in stemming met het akkoord te betuigen. Nijdig voegde hij daar overigens aan toe, dat de aangekondigde amnestie in ieder geval niet zal gelden in Frank rijk, daarmee duidelijk te kennen ge vend dat het nieuwe proces tegen ex- generaal Salan in ieder geval ,al door gaan. Een interessant detail bij dit alles is nog, dat de OAS-omroeper zijn piraten uitzending van gisteren besloot met twee code-boodschappen: „De sigaret tenaansteker mag niet branden" en „Het zwembad moet vol blijven". Men neemt aan, dat met de „sigarettenaansteker" de olie- en gasbronnen in de Sahara werden bedoeld en met het „zwembad" de stuwdammen, die Algerije van stroom voorzien. Ploegen van de OAS waren gister avond waarschijnlijk al in de buurt van bronnen en dammen om de hele zaak in puin te gooien, ais op het laatste moment zou blijken, dat de onderhande lingen toch nog waren mislukt. Het resultaat zou voor heel Algerije een ramp van onvoorstelbare grootte heb ben opgeleverd. Velen vragen zich dan ook af of het Geheime Leger de ver nieling van deze kostbare projecten heeft gebruikt als chantagemiddel om in de geheime onderhandelingen zijn zin door te drijven. Een andere vraag, brandend op mil joenen Algerijnse lippen, luidt: „Zal de vrede nu werkelijk blijven in Algerije?" Na acht jaar oorlog, terreur, martelin gen, angst en verdriet is het haast niet te geloven. (Zie ook Buitenlandse Kroniek pap. V Op 16 juni vielen door gevechts handelingen op Nieuw-Guinea: L. f. Phijl (20 jaar), dienstplichtig korporaal, uit Vaals; V. A. Pouw (20 jaar), dienstplichtig soldaat eerste klasse, uit Utrecht. de tekst van het telegram. Het tele gram van 6 juni hield zoals bekend een vroeger beroep van Oe Thant op Soe karno in om de onderhandelingen met de Nederlanders „zo spoedig mogelijk te hervatten". In een zaterdag gehouden inter view voor de radio heeft de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor aangelegenheden van het Verre Oosten, Averell Har- riman, verklaard te geloven, dat Rusland gaarne zou zien, dat de worsteling van Indonesië met Neder land om Westelijk Nieuw-Guinea zou uitlopen in gevechten op grote schaal. Hammam gaf uiting aan de in de Verenigde Staeten over de situatie heersende onrust. Hij zei o.m.: „Ik ge loof, dat we alle redenen hebben om aan te nemen, dat de Russen presi dent Soekarno hebben opgehitst. Ik denk, dat zij gaarne zouden zien, dat de strijd daar uitbrak, omdat zij we ten, dat de Verenigde Staten en vele anderelanden zich tegen een regeling met geweld van het geschil zullen verzetten en daarom zouden de In donesiërs in dat geval meer van de Russen afhankelijk worden dan nu. Harriman voegde hieraan toe, dat de geschilpunten tussen Nederland en Indonesië wat verzacht zijn door de gevoerde besprekingen. Als deze be sprekingen worden hervat zouden de laatste meningsverschillen „gladge streken" worden, zo zei hij. (Van onze speciale verslaggever) HEEMSTEDE, 18 juni De 56-jarige uit Heemstede afkomstige zakenman Henri Pierrot, die in september van het vorig jaar door een Oostduitse recht bank in Berlijn werd veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf, is gistermiddag gezond en wel in Heem stede teruggekeerd. Zaterdagmiddag werd zijn vrijlating in Nederland be kend na het bericht van het Oostduitse persagentschap ADN, dat de voorzitter van de Oostduitse staatsraad de heer Pierrot gratie had verleend. De Heem- steedse zakenman was toen al via West-Berlijn op weg naa Heemstede, waar hij in de loop van gistermiddag arriveerde. Eerder op de zondag had de heer Pierrot „ergens in Nederland" zijn vrouw ontmoet. Volgens een bericht van Reuter zou de heer Pierrot destijds getracht heb ben een voormalige vrouwelijke em ployé van het Oostduitse handelsbureau naar het westen te smokkelen op het paspoort van zijn vrouw, toen hij van de Leipziger Messe terugkeerde. Beiden werden toen aan de grens tussen Oost en West-Duitsland aangehouden. Tijdens een interview verklaarde de heer Pierrot, dat dit beslist onjuist is. „Ik ben vorig jaar september niet veroordeeld, omdat ik een vrouw naar het westen had willen meenemen, maar voor iets anders." Voor welk feit? Daarover wenste hij zich niet uit te laten. De heer Pierrot maakte een uitste kende indruk ondanks de vermoeiende autotocht van 680 km, die hij achter de rug had. In zijn huis aan de Paulus Potterlaan in Heemstede stonden vele bloemen en fruitmanden. Hij zei over zijn behandeling in de DDR geen klach ten te hebben. Tijdens het proces en het verblijf in een gevangenis in de buurt van Oost-Berlijn was hij goed en voorkomend behandeld. Hij mocht le zen, schaken en dammen. Met de heer Pierrot stonden in september nog vijf andere buitenlanders terecht. In januari van dit jaar diende de echtgenote van de heer Pierrot een gratieverzoek in bij de Oostduitse auto riteiten, dat gevolgd werd door een soortgelijk verzoek van de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland in Berlijn, de heer Fruitema. Men mag zeggen, dat deze acties succes hebben opgeleverd Anderzijds is bekend, dat liet Oostduitse regiem bereid is eerder tegenover bui tenlanders „genade voor recht" te la ten gelden dan tegenover eigen onder danen. Een Egyptisch zakenman, die evenals de heer Pierrot tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd na tweeëneenhalve maand alweer op vrije voeten gesteld. Tegelijk met zijn arrestatie werden de auto en papieren van de heer Pier rot in beslag genomen. Toen deze in het afgelopen weekeinde vernam, dat hij naar huis kon gaan, kreeg hij alles terug. Zijn auto was in de afgelopen negen maanden bijzonder goed onder houden en was voor de terugreis zelfs ruim voorzien van olie en benzine. Bij zijn aankomst in West-Berlijn heeft de Heemsteedse zakenman zich onmiddel lijk gemeld bjj het Nederlands consu laat-generaal. Over de betrekkingen van de heer Pierrot met Oost-Duitsland bericht Reu ter, dat de openbare aanklager tijdens het proces heeft verklaard, dat de Ne derlander sinds 1958 zaken doet met Oostduitse handelsorganisaties. „Deze De heer Pierrot staai in zijn woning de pers te woord. Links zijn vrouw. contacten zijn altijd heel plezierig ver lopen," zei de heer Pierrot ons gister middag. „Ik zou niets anders willen dan ze voortzetten en onderhouden, wanneer daartegen geen bezwaren van de autoriteiten van de DDR bestaan." DEN HAAG, 18 juni De regering maakt tot haar .eedwezen bekend, dat tijdens gevechtsacties met Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea zaterdag bij Mariat zwaar gewond werden en tijdens transport naar een hospitaal zijn overleden, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige korporaal L, F. Phijl uit Vaals en de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat der eerste klas- de V. A. Pouw uit Utrecht. De speciale verslaggever van het ANP te Hollandia bericht, dat zater dag, naar officieel is meegedeeld, bij Klamono ten zuiden van Sorong enige Indonesische parachutisten in een ge vecht zijn gedood. De rest van de groep, waarbij enkele gewonden, vluchtte met achterlating van de uit rusting. Op het schiereiland Onin werd een aantal parachutisten gedood door een Nederlandse patrouille, die aan wijzingen had gekregen van een Pa poea-politieagent. Hierbij werd een aantal wapens, waaronder lichte mi trailleurs, geweren en pistoolmitrail leurs, buitgemaakt. Volgens de officiële mededeling is een van de vier gebieden in Nieuw- Guinea, waar in april en mei Indone sische parachutisten zijn geland, nu vrijwel gezuiverd. Het betreft hier de omgeving van Teminaboean op de „Vogelkop", waar naar schatting des tijds een honderdtal Indonesiërs landde. Zaterdag werden wederom negen para chutisten uitgeschakeld van wie de meesten ziin gevangen genomen. Van Indonesische zijde is herhaaldelijk be weerd, dat Teminaboean door parachu tisten was bezet. DEN HAAG, 17 juni De Britse on derminister van Buitenlandse Zaken, de heer Edward Heath, is gisteravond op het vliegveld Ypenburg aangekomen voor besprekingen met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Een uur na zijn aankomst heeft mi nister Luns de Britse onderminister in zijn ambtswoning ontvangen voor een diner en de eerste ronde van de be sprekingen over Europese kwesties. Hieraan namen verder ambassadeur Noble en nog twee Britten en twee hoofdambtenaren van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken deel. SAIGON, 18 juni (Reuter) Twee officieren van het Amerikaanse leger zijn zaterdag omgekomen, toen het door hen begeleide Zuidvietnamese legercon- vooi in een communistische hinderlaag liep. Een Amerikaanse woordvoerder zei later, dat bij de aanval ten minste zestien Vietnamese soldaten waren ge dood en een onbekend aantal gewond. VENLO, 18 juni Aan de rijks-HBS alhier is zaterdag het einddiploma KBS- a uitgereikt aan Marietje Caps, een blind meisje, dat de cursus met succes heeft doorlopen dank zij eigen doorzet tingsvermogen, maar ook dank zij de bijzondere medewerking van leraren en klasgenoten, die haar op vele manie ren hebben bijgestaan om haar handi cap te overwinnen. Bij de uitreiking werd een telegram met gelukwensen van dr. H. Janssen, de staatssecretaris van O., K„ en W., voorgelezen De burgemeester van Venlo, dr. L. de Gou, woonde de uitreiking bij. De directeur van de rijks-hbs, dr. J. Vrijling, bena drukte dat aan de blinde leerlinge de zelfde normen en eisen zijn gesteld als aan de overige leerlingen en dat zij bij het eindexamen ook precies dezelfde behandeling heeft ondergaan. Mej. Caps is van plan in Nijmegen sociologie te studeren. VALENCIA, 17 juni (AFP, Reuter) Generaal Franco heeft zaterdagavond in een rede tot een menigte van naar schatting 200.000 mensen in Valencia een aanval gedaan op de internationale pers. Volgens hem is „het gevai-hpanje er een duidelijk voorbeeld van, hoe mensen kunnen worden bedrogen", het geen hij kennelijk anders bedoelde dan men uit deze woorden zon kunnen lezen. Indien er een vrije pers bestond, zou zij in handen zijn van een minderheid van miljonairs. De oersvrijheid is ge schiedenis geworden. Het Spaanse staatshoofd was kort tevoren in Valencia aangekome' voor zijn eerste bezoek aan de provincie sinds zijn land, als gevolg van sta kingen en acties van de oppositie, weer op de voorpagina's van de in ternationale pers kwam. Franco reis de naar Valencia voor een inspectie van de openbare werken, die zijn uit gevoerd na de grote overstromingen in 1957. De menigte juichte Franco herhaaldelijk toe. In zijn kritiek op de buitenlandse pers verklaarde de caudillo, dat het is voor gekomen dat buitenlandse correspon denten het tegengestelde meldden van hetgeen Spaanse functionarissen hun hadden gezegd. De Suaanse leider be toogde ook dat zijn bewind Spanje na een eeuw van wanbeleid uit puinhopen heeft opgebouwd. „Onze prestaties heb ben de haat opgeroepen van onze tegen standers. Zij trachten ons in het buiten land in diskrediet te brengen door een bundeling van de middelen, die de communistische partij en haar meelo pers hun ter beschikking stellen. En Spanje staat niet alleen. Onze Iberische broeder (Portugal) staat aan dergelijke aanvallen bloot", aldus Franco. Het Spaanse staatshoofd heeft gister avond te Valencia verklaard, dat zijn land de meest doelmatige democratie heeft van de gehele wereld. „Al is men het er in het buitenland wel of niet mee eens", aldus de generalissimo, „onze democratie heeft ontegenzeglijk meer zin en is praktischer dan de andere systemen die de wereld kent. Franco zei dit tij dens de opening van een ziekenhuis tegen een 500-koppig publiek. Het was zijn derde publieke redevoering in twee dagen. Hij maakte duidelijk, dat zijn regime zich niet zou wijzigen teneinde de deel neming aan Europese aangelegenheden eenvoudiger en soepeler te doen worden „Wij staan Krachtig en oprecht tegen over Europa", aldus Franco, „wij voelen ons Europeanen, maar wij zullen onze gezonde en vredige structuur in geen geval aantasten om het belang van het buitenland te dienen". MADRID De 38-jarige liberale Spaanse schrijver Ruiz Garcia is door de politie in Madrid aangehouden, om dat hij als journalist de in München ge houden bijeenkomst van leden van de Spaanse oppositie aeeft bijgewoond, al dus is van betrouwbare zijde vernomen. Verenigde Staten De Amerikanen hebben zondag boven Christmas-eiland wederom een proef genomen 'net een kernbom van middelbare grootte. De bom werd afgeworpen vanuit een vliegtuig. (AFP). ROME, 18 juni Op uitnodiging van Itaiië heeft de vice-president van Joe goslavië, Alexander Rankovic, gedu rende drie dagen besprekingen ge voerd met de Italiaanse eerste minis ter, Fanfani, de minister van buiten landse zaken, Piccioni, en bun deskun digen. De heer Rankovic werd boven dien ontvangen door het Italiaanse staatshoofd, prof. Segni. Het officiële communiqué, dat over dit bezoek werd uitgegeven, vermeldt, dat de bespre kingen gevoerd zjjn in die geest van openhartigheid en begrip, die de iaaG ste jaren de verhouding tussen Italië en Joegoslavië typeert. MONTREAL, 18 juni (Reuter). Vijf tienhonderd in oproer gekomen gevange nen hebben de St. Vincent de Paul- gevangenis te Montreal in brand gesto ken, waarna zjj, door het vormen van menselijke pyramiden poogden over de twaalf meter hoge gevangenismuren heen te ontvluchten. De brand werd in de keuken gesticht. Militairen in ge- vechtskleding hebben, de bajonet op het geweer post gevat op de gevangenis muren. Volgens gevangenis-autoriteiten hebben drie cipiers en zevenentwin tig gevangenen verwondingen opgelopen. Brandweerlieden, wier werk door een tekort aan water werd belemmerd, ver klaarden beschoten te zijn. Enkele ge vangenen wier cellen waren uitgebrand zijn onder zware bewaking naar een in de nabijheid gelegen huis van bewaring overgebracht. Voor andere gevangenen werden in de gevangenistuin bedden neergezet, waar zij konden slapen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1