Strategie van de N.A.V.O. dreigt te verouderen Atoomruzie VS-Frankrijk brengt veel verstarring Opstand van 17 juni 1953 in Duitsland herdacht Bijzondere wijding in Nyun m IK D PROF. KISSINGER STELT VAST: Capitulatie van de O.A.S Zelfmoordenaar sleept 44 mensen mee in de dood Adenauer spreekt voor de TV en vliegt naar West-Berlijn Scheermesjes voor Adolf Eichmann Kinderen zonder armen geboren Regeringscrisis in ZUID-KOREA HISTORISCH OGENBLIK Aprilbeeld in Zandvoort onthuld Scholier-straatveger Brief van Carpenter Dordrecht in 2000 Om zilveren ballon m Fagel-tentoonsfelling in Gevangenpoort r Vliegtuigongeluk Ook in Italië Londen de toeristische schatkamer Verenigde Staten Radioactiviteit in MELK tft A MAANDAG 18 JUNI 1962 BUITENLANDSE KRONIEK Welcome to Britain NEW YORK, 18 juni (Rtr) Profes sor Henry Kissinger, een belangrijk ad viseur van president Kennedy voor za ken betreffende de defensie en buiten landse politiek, heeft in het tijdschrift «Foreign Affairs" een artikel gewijd aan de NAVO en Frankrijks positie hierin. Kissinger merkt op, dat het ge schil tussen de V.S. en Frankrijk over de kernwapens een zeer grote hinder paal vormt voor de herwaardering van de NAVO-strategie. De NAVO moet vol gens hem het feit onder de ogen zien, dat de strategische strijdmacht van de Sovjet-Unie waarschijnlijk steeds meer onkwetsbaar zal worden, omdat de Russische raketbases nu erg verspreid liggen en door hun ondergrondse lig ging beter beschermd zijn. Dit moet de NAVO dwingen haar strategie te wij zigen. De grote moeilijkheid blijft ech ter het geschil tussen Frankrijk en de V.S. Kissinger meent, dat het standpunt van Washington inzake de militaire betekenis van een onafhankelijk Frans .kernzwaard" (Force de Frappe) juist is. De vraag rijst echter of de grote nadruk, die op de bestrijding van het Franse standpunt wordt ge legd, niet tot gevolg zal hebben, dat de NAVO gedwongen wordt vast te houden aan een verouderde strategie. Onze weigering, aldus Kissinger, om Frankrijk te helpen, dreigt het overi gens onjuiste standpunt van de Fran sen tot een obsessie te maken. En het grootste nadeel van de huidige Amerikaanse politiek is wel, dat zij geen effect zal hebben, want de V.S. zullen niet kunnen verhinderen dat steeds meer landen kernwapens krij gen. Indien Washington echter mocht be sluiten wat meer tegemoetkomend te genover Frankrijk te worden al was het maar door hulp bij de ontwikkeling van raketten en dergelijke dan zou het 't recht hebben erop te staan, dat de hulpbronnen, die dan ter beschik king komen, gebruikt worden ter-ver sterking van het conventionele NAVO- sohild. Kissinger meent voorts dat Amerikaanse steun voor de vorming Als alle eenheden van de O.A.S. de hevelen opvolgen van cle leiding in Algiers zal er inderdaad een ein de komen aan de terreur. Drie maan den na het akkoord van Evian zou er dan eindelijk vrede heersen in Al gerije. Dit zou een verheugend feit zijn, maar de schande van het O.A.S.-optreden wordt er niet door uitgewist. Het F.L.N. heeft de O.A.S. amnestie toegezegd, om daar mee het land voor verdere verwoes tingen te sparen. Maar de misdaden van de organisatie van het Geheime Leger zullen niet vergeten worden. De activiteiten van de O.A.S. hebben een smet geworpen op de eer van Frankrijk. Het ver haal van het infa me optreden van de Franse extremis ten in Algerije is een van de zwartste bladzijden in de Franse geschiedenis. De O.A.S. stelt de overeenkomst met het F.L.N. voor als een bekro- hing van de strijd tegen de overeen komst van Evian. De regeling met de Mohammedaanse leiders zou een overwinning zijn voor de Organisa tie van het Geheime Leger. In feite keeft de O.A.S. echter een nederlaag geleden. Het grote doel van de orga nisatie, een Algérie Frangaise, is niet bereikt, en het akkoord van Evian is niet aangetast. De O.A.S.-leiding beeft de strijd gestaakt om te redden Wat er nog te redden viel. Waar schijnlijk heeft de toezegging van am nestie de doorslag gegeven. Men moet waardering hebben voor bet beheerste optreden van het F.L.N., dat zich door de provocaties van de O.A.S. niet heeft laten ver leiden tot het opzeggen van de over eenkomst met de Franse regering. Tijdens de terreuracties van de laatste "taanden heeft het F.L.N. blijk ge geven van een grote discipline. De Mohammedaanse leiders hebben ten slotte willen voorkomen dat er door "e O.A.S. een taktiek van de ver-, schroeide aarde werd toegepast, en bet F.L.N. heeft ook beseft dat een •bassale uittocht van Fransen niet be vorderlijk zou zijn voor een snelle we deropbouw van Algerije. Precies twee weken voor het refe rendum in Algerije heeft de O.A.S.- eiding bakzeil gehaald. Deze om standigheid kan de uitslag van de yolksstemming slechts ten goede ko men. De Franse extremisten in Al gerije hadden aanvankelijk geprobeerd e klok terug te zetten. Maar hun strijd was van het begin af aan tot •bishïkking gedoemd. Zij hebben rankrijk intussen een slechte dienst ewezen. Het is te hopen dat de meer constructief gezinde Fransen in Alge- r'Je nu tot een werkelijk vruchtbare samenwerking komen met de nieuwe 'gerijnse regering, en dat zij iets goed kunnen maken van de ellende door de O.A.S. werd aangericht. van een «bescheiden Franse kern macht" in dit stadium ook het beste middel kan zijn voor de vorming van een Europese kernmacht, waaraan zo wel Britten als Fransen deelnemen. ANN HARBOR (AFP,Reuter) De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft zaterdag, ter gelegenheid van een promotieplechtig heid aan de universiteit van Michigan, een rede gehouden, waarin hij als zijn mening uitsprak dat kleine atoommo- gendheden „gevaarlijk en duur" zijn en als zodanig geen indruk maken. McNamara beschreef als „misvattin gen" het argument als zouden de V.S. door een toenemende kwetsbaarheid voor aanvallen met kernwapens min der voelen voor hun taak als partner in de verdediging van Europa. Dat on afhankelijke nationale atoomstrijd krachten voldoende zijn om de Euro pese naties te beschermen, weigerde McNamara te geloven. Hij legde er de nadruk op, dat in geval van een kern oorlog „onze enige hoop bestaat uit een actie onder centrale leiding". Hij voegde hieraan toe, dat ingeval van een aanval door een grote mogendheid tegen het Atlantisch bondgenootschap, het voornaamste militaire doel de ver nietiging van de vijandelijke militaire macht en niet de uitroeiing van de burgerbevolking zou zijn. McNamara zei voorts, dat de Ver enigde Staten van hun bondgenoten ver wachten, dat deze hun conventionele strijdkrachten verder versterken. „Wij zullen voortgaan sterke atoomstrijd krachten voor het bondgenootschap als geheel gereed te houden, maar de NAVO-kracht dient niet geheel en al op kernwapens gebaseerd te zijn", aldus McNamara. WASHINGTON, 18 juni (Reuter) De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft bekendgemaakt, dat het ongeluk met een Boeing-707 van de Continental Airlines, die op 22 mei boven de staat Montana in de lucht ontplofte, vrijwel zeker veroorzaakt werd door een man, tegen wie een aanklacht wegens een roofoverval was ingediend. Het vliegtuigongeluk kostte aan 45 mensen het leven. Volgens de FBI had de man, de 34- jarige Thomas Doty uit Kansas City, voordat hij aan boord van de Boeing ging, dynamiet gekocht en een levens verzekering van 300.000 dollar ten gun ste van zijn vrouw afgesloten. Tegen vrienden had hij gezegd liever zelf moord te zullen plegen dan te moeten terechtstaan. Het Laboratorium van de FBI heeft op een stuk van de staart van de Boeing sporen van dynamiet gevonden. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 juni Voor de negende maal heeft West-Duitsland gisteren de „dag van de eenheid" en daarmee de volksopstand in Oost-Duitsland tegen het Ulbricht-regime op 17 juni 1953 herdacht. Die opstand werd door Rus sische tanks neergeslagen. Voor de Westduitse televisie deed bondskanselier Adenauer, die zon dagmorgen vroeg naar Berlijn vloog om samen met burgemeester Willy Brandt een massameeting bij te wo nen, een dringend beroep op de Sov jet-Unie de bevolking van de DDR te laten kiezen hoe en onder welke staatsvorm zij wenst te leven. Adenauer herinnerde er aan. dat bij de volksopstand van negen jaar gele den 569 mensen de dood vonden, van wie er 141 zonder vorm van proces werden geëxecuteerd. Van. de ongeveer zevenduizend Oostberlijners en Oost duitsers, die bij de communistische „zuiveringsacties" na het neerslaan van de opstand werden gearresteerd, zitten er nog vele honderden gevangen. TEL AVIV, 18 juni (UPI). De openbare aanklager in het proces-Eich- maim, Gideon Hausner, hooft verteld, dat in Australië woonachtige Duitsers Eichmann tijdens zijn proces een stuk je scheermes* hebben toegezonden, dat verborgen was onder de postzegel op een briefkaart. Op de kaart werd Eichmann meege deeld, dat hij de postzegel nauwkeurig moest bekijken, omdat deze van spe ciaal belang voor hem was. Hem werd voorgesteld „Het pad .van zijn grote voorgangers" te volgen. De politie, ge ïntrigeerd door deze boodschap, onder wierp de briefkaart aan een nauwkeu rig onderzoek, met het gevolg dat het scheermesje werd ontdekt. Een tweede maal werd een heel mes je, verborgen tussen het zilverpapier en het omhulsel van een pakje sigaret ten, vanuit Canada naar Eichmann ge zonden. Het mesje werd eveneens ont dekt. ROME, 18 juni (AFP) Italiaanse bladen hebben gemeld, dat in veertig dagen tijd in Turijn vijf kinderen zonder armen zijn geboren. Minstens drie van de moeders hadden kalmerende midde len op basis van thalidenide gebruikt. Prof. Guassardo van het kinderzie kenhuis van Turijn heeft meegedeeld, dat de verklaring van dit verschijnsel zou kunnen zijn dat die stof een tekort aan vitamine b veroorzaakt. Twee Mi lanese farmaceutische fabrieken heb ben de verkoop van dergelijke midde len gestaakt, aldus het blad „II Gior- no". SEOEL, 17 juni (Reuter) De Zuidkoreaanse opperste raad heeft be kendgemaakt, dat hy het ontslag heeft aanvaard van premier Jo Tsjan Song en minister van financiën Bjoeng Kjoe Tsjoen. Het is nog niet bekend wie de beide ministers zullen opvolgen. In de bekendmaking werd voorts gezegd, dat de raad de ontslagaanvragen van twaalf andere leden van het kabinet heeft geweigerd. Generaal Tsjoeng Hee Park, presi dent en voorzitter van de opperste raad, verklaarde dat het hem speet, dat generaal Song „om persoonlijke redenen" ontslag hêeft genomen. De minister van voorlichting. Ja Kjoeng Oh, deelde later aan verslag gevers mee, dat de overige twaalf mi nisters hun standpunt handhaven en dat zij de opperste raad opnieuw om ontslag hebben verzocht. Sinds de herdenkin g van vorig jaar die toen nog stond in het teken van de Brandenburger Poort en van de leuze „de poort moet open" is op 13 augustus 1961 in Berlijn de „schandmuur" gebouwd, die inmiddels wordt uitgebouwd tot een soort „West- wall". Overal langs de zonegrens in Berlijn, achter muur en prikkeldraad, bouwt de DDR tankvallen en bunkers. Ook in Oost-Berlijn is de volksop stand „herdacht" met een bijeenkomst van een „Nationaal Congres", dat een „nationaal document" goedkeurde, waarin de „historische juistheid van de weg der D.D.R." werd bevestigd. Dit „Nationaal Congres'' is een orga nisatie van de partij. De bonzen, ge leerden, geestelijken, kunstenaars sportlieden en „activisten", die er m zijr. benoemd, zijn allen direct of in direct aan het Ulbricht-regime gebon den. Het congres heeft uiteraard geen enkel mandaat van het volk van de oostzone. (Advertentie Musicals, musea, Madame Tussaud, Tower, Thames, Trafalgar Square, Soho, shows, St. Paul's Cathedral, Beefeater, Buckingham Palace, Piccadilly, Oxford Street, Leicester Square... Van alles en van alles zoveel biedt Londen u op uw vakantie. Ga er heen en profiteer van de voordelige hotelreizen van de Stoomvaart Mij. Zeeland. Londen 5, 7 en 8 daagse reizen, 5 dagen reeds vanaf 129.- oxford 8 daagse reis 220.- MERENGEBIED 9 en 10 daagse reizen vanaf 353.- harrogate 10 daagse reis 407.- SCHOTLAND 20 daagse reizen vanaf 349.* •Torquay 10 daagse reis vanaf 327- Inlichtingen en boekingen bij uw reisbureau Vrcwg The British Travel Association (Dep. R 7k) Beidseplein 29, Tel. 3(004, Amsterdam, folders en inlichtingen over Groot-Brittannië het vakantieland hij uitstek.' HOEK VAN HOLLAND - HARWICH WASHINGTON, 18 juni (Reuter) De Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid heeft meegedeeld, dat de hoeveelheid radioactief jodium in melk in enkele delen van het Midden- Westen van de Verenigde Staten hoog blijfe. Deze radioactiviteit is het gevolg van de Amerikaanse proeven in de dampkring. Ambtenaren van deze dienst deelden mee, dat er geen onmiddellijk gevaar is. In het gebied van Des Moines en Minneapolis, dat tengevolge van de Russische proeven van vorig jaar reeds grote doses jodium 131 kreeg te verwerken, is de straling waaraan de schildklier van kinderen blootstaat, tot viervijfde van de toelaatbaar geachte hoeveelheid gestegen. Van links naar rechts beeldhouwer Edo van Tetterode, Mies Bouwman en mr. H. M. van Fenema, de burgemeester van Zandvoort. Bovenstaande foto, die op Eerste Pinksterdag in Nyundo (Roeanda Oeroendi) gemaakt werd, verdient bijzondere belangstelling. Ze mar- keert een uitermate belangrijk moment in de ontwikkeling van net modern missiologisch denken (en handelen). De ze foto werd nl. ge maakt onmiddellijk na de priesterwijding, die op Eerste Pinksterdag door mgr. Alörs Bigirumwami, de bisschop van Nyundo, werd toegediend aan v.l.n.r.: J. N. Mendiondo, Th. Mariomeza, G. Maindron, R. Delporte en M. Het uitzonderlijke van deze wijding was niet gelegen in het feitdat zij gelijktijdig een Belgtwee Fransen en twee Roeandezen betrof, het bijzondere schuilt hierin, dat deze vijf priesters dus ook de drie Euro peanen volledig behoren tot de diocesane clerus van Nyundo, zonder dat er sprake is geweest (of is) van enige band met een missie-congregatie of -orde. De drie Europese priesters hebben zich dus onmiddellijk nadat zij aan een Europees seminarie hun wijsgerige studies hadden voltooid persoon - lijk en rechtstreeks zonder tussenkomst van enige congregatie gesteld onder het gezag van mgr. Bigirumwami. In een vertrouwelijke brochure (die dus niet in de handel komt) schrijven de jonge priesters zelf: „Gevolg gevend aan de herhaalde oproepen van de recentste missie encyclieken en aan de uitnodiging van mgr. Bigirumwami, bisschop van Nyundo, zijn we in dit land van onze adoptie aangekomen. Na onze wijs gerige studies beëindigd te hebben in Europese seminaries, hebben wij de theologie gedaan samen met de toekomstige priesters van Rwanda. Geïn- cardineerd in het bisdom Nyundo, maken wij van nu af aan en definitief deel uit van de lokale geestelijkheid. Ons enig doel is op de best mogelijke manier de grote nood van de jonge kerken te lenigen. Door te werken in het normale kader van de wereldlijke clerus, ten dienste van de bisschop van de plaats, voorkomen wij het katholicisme te binden aan onze eigen manier van denken en van leven: dit is „kerstenen" en niet „verwestelijken"." (occidentaliser). Foor dit historische feit klonken in Nyundo op Pinkstermorgen al om vijf uur 's morgens de tam-tams. De wijding geschiedde in de openlucht en vormde het voornaamste onderdeel van de viering van het 10-jarig bestaan van het diocees. Nog dit jaar zullen twee andere Belgische seminaristen dit voorbeeld volgen. Een gelukkige ontwikkeling in het dichtst bevolkte land van Afrika, dat zich letterlijk bevindt op de drempel der onafhankelijkheid. Zaterdagmorgen is in het bijzijn van vele genodigden het „aprilbeeld", ver vaardigd door Edo van Tetterode, in Zandvoort onthuld. Nadat de beeld houwer enige bijzonderheden over het zogenaamde aangespoelde beeld van het Paaseiland had verteld het beeld had hij op 30 maart van dit jaar op het Zandvoortse strand gede poneerd en hij voor vaderdag aan Zandvoort's burgervader, mr. H. M. van Fenema, dit beeld overhandigde, onthulde Mies Bouwman, na verwijde ring van de Zandvoortse vlag, de één aprilgrap. De heer Van Fenema sprak over een luimige succesvolle grap en aanvaardde namens het Zandvoortse gemeentebestuur dit beeld enig in de wereld dat een plaats heeft aan het einde van de duinreep van de Boulevard Paulus Loot. Ernstige klachten over de vervui ling van de stad hebben de direc teur van het gemeentelijk ver voerbedrijf Ce Breda doen beslui ten een actie op touw te zetten om scholieren bij wijze van bijverdienste als straatvegers te laten optreden. De eerste groep, bestaande uit middel bare scholieren, die speciale overalls dragen, is al begonnen. Vijfentwintig hebben er zich tot dusver gemeld. De jongelui kunnen in een vijfdaagse werkweek een netto loon variërend van 45 tot 60 gulden verdienen. De gemeente Breda hoopt op deze manier het nijpend personeelstekort in de rei nigingssector enigszins te compense ren. I Frans Vossen uit EU iin Limburg leerling aan het Gabriel Colle ge te Mook, houdt er sinds 4 oktober 1957, toen de Russen de primeur hadden van de eerste kunst maan, een merkwaardige hobby op na. Hij was zo gegrepen door alles wat sindsdien door Amerikaanse en Rus- siche technici op het gebied van ruim tevaart gepresteerd werd, dat hij een zeer persoonlijke verzameling opbouw de van alles wat maar enigszins ver band hield met ruimtevaart. Hij is m het bezit van een lijvige koffer vol kranteknipsels, brieven uit alle delen van de wereld, stapels drukwerk o.a. een uit Rusland toegestuurd boek werkje over de achterkant van de maan en van een uitvoerige docu mentatie over de Amerikaanse projec ten. Het meest verrassende van Frans' hobby is wel de persoonlijke briefwisse ling met de kopstukken van de Ame rikaanse ruimtevaart. Een recente brie die de achttienjarige Frans ontving van ruimtevaarder Scott Carpenter, luidt in vertaling als volgt: „Ik heb genoten van Uw brieven aan mijn moeder, evenzeer alszij. Ik sluit de gevraagde foto en andere inlichtin gen, die U wellicht interesseren, in. Ik dank U en de andere Nederlanders voor Uw „good Will." Met beste wen sen... (volgt handtekening van Scott). Ook met Scott's moeder onderhoudt Frans schriftelijk kontakt. Ondanks zijn persoonlijke relatie met ruimtevaar ders van alle astronauten van het project Mercury bezit hij een handte kening gaat Frans de alpha-rich- ting van het gym volgen, de niet-teeh- nische kant dus. De ruimtevaart blijft zomaar een hobby voor hem. Het jongstverschenen nummer van „Politeia", het huisorgaan van de gemeentepolitie te Dordrecht, is gewijd aan schrik niet,... deze stad in het jaar 2000, allereerst een beetje „zwammerig" bezien door een vijf tal kunstenaars die in Dordt bekend heid genieten: de toonkunstenaar Henk Berghout, de kunstschilder Lou Ten Bosch, zijn kunstbroeder Bouke IJistra, de tekenaar Otto Dicke en de beeldhouwster Toos Neger De één vindt Dordt in het jaar 2000 een komma, niet meer, en de ander vindt, dat we de toekomst zelf in de hand hebben, een derde, dat praten over „geen hoop hebben" god deloos gepraat is. Dan geeft de directeur van Open bare Werken, ir. G. Bijlevelu, een stukje profetie weg over zijn stad in 2000, een vertoog, grotendeels ge bouwd op de allang bekende Drechtstedenplannen en een loflied op het huidige stadsbestuur, dat toch zulk een wijs beleid heeft gevoerd met betrekking tot de toekomst van de stad. Al kan men het daarmee wel eena zijn, het ligt er toch nogal iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiii dik bovenop in dit science fiction- verhaaltje. Tenslotte lezen we nog in „Histo risch perspectief" een gesprek met de commissaris van politie in dat roemruchte jaar 2000 een onmis baar artikel in dit DOlitieblad dat de politie zich heeft ontwikkeld tot een orgaan met een alleen regelende taak. „Vroeger plaatsten wij voor het overgrote deel gebods- en ver bodsborden. Wij zijn dankbaar, dat de maatschappij zich heeft ontwik keld in een richting, waarbij we thans (2000) veelal kunnen volstaan met waarschuwingsborden. Ons hele streven is altijd geweest onszelf overbodig te maken. Ik hoop, dat de mensheid eens een beschavingsni veau zal bereiken, aldus besluit com missaris Faber zijn interview in het jaar 2000, waarbij ons ideaal werke lijkheid wordt. Een utopie zegt u? Dat zal wel, maar waar blijven wij zonder levensdoelen en idealen?" Al is het dan misschien wel eens interessant erover te piekeren hoe wij over veertig jaar zullen leven, voorlopig houden wij het maar op het gezegde, dat iedere dag zijn eigen zorgen heeft en daarmee zullen wij ons dan voorshands maar blijven occuperen. De zilveren luchtballon, een kost bare wisselprijs, die precies vijftig jaar geleden door prins Hendrik beschikbaar werd ge steld voor een ballonwedstrijd, is za terdagmiddag in het bezit gekomen van Jan Boesman. Voor de vijfde maal in die vijftig jaar is een race om deze wisselbeker gehouden. Zater dag vond de start plaats te Dongen in het kader van de grote Tefado- reeds enkele jarenE TAO TAOI AOI tentoonstelling, die in deze plaats reeds enkele jaren wordt georgani seerd ten bate van een nieuwe paro chiekerk voor pastoor Rompa. Aan de race werd deelgenomen door twee Nederlandse ballonvaarders, Jan Boesman en Ben Steeman, verder door de Engelse journalist Anthony Smith en de Belgen Albert v. d. Bemden en Frangois Schaut. Het is voor Jan Boesman een erg gelukkige dag geworden, zoals hij gis teren zei bij de prijsuitreiking. „Op de eerste plaats heb ik een beetje geluk gehad en het is voor mij de eerste overwinning in de bijna vijfen twintig jaar. dat ik de ballonvaart beoefen, althans zonder mijn vrouw of hulp van iemand anders". Duizenden hebben genoten van het kleurrijke schouwspel toen de ballons na het „vulslurf open... alles los" het luchtruim kozen. Als eerste was de Engelse journalist los. Iets te vlug zelfs, wam hij had kennelijk geen tijd om het plechtige „God save the queen" af te wachten. De race be tekende voor deze ballonvaarder de eerste in Europa. Wel heeft hij al en kele spectaculaire ballonvaarten in Afrika gemaakt. Ook in Europa is het hem wel toevertrouwd; hij bereikte een tweede plaats. Aan boord heeft wel een feeststem ming geheerst. Voor Jan Boesman was dit de 175-ste maal, dat hij een ballon- reis maakte: Ben Steeman vierde wat dit betreft zijn zilveren jubileum. Het Tefado-comité had dit fijntjes aange voeld en de deelnemers een „Tefado- taart" meegegeven. De burgemeester van Dongen had voorts een boodschap overhandigd voor de burgemeester van de gemeente waar men zou lan den, een boodschap die vergezeld ging van een kistje „Tefado-sigaren". De zilveren ballon komt niet in het bezit van de heer Boesman maar blijft tentoongesteld op het secretariaat van de Kon. Vereniging van Lucht vaart. Wel zal zijn naam bij de andere winnaars worden gegraveerd. Wat de naam Boesman betreft kan de gra veerder met aanhaaltekens werken. Nini Boesman veroverde de prijs in 1958, in 1960 hebben de heer en me vrouw Boesman samen de Zilveren Ballon in de wacht gesleept, nu komt de naam van Jan Boesman er weer onder. Voor de start van de ballonnen-inter land te Dongen toonde in het bijzonder de jeugd belangstelling. Dat leverde dit spontane tafereeltje op: wellicht wal afgunstig bekijkt een jeugdig toeschou- wertje met luchtballonnetje in de hand het vullen van de reusachtige „collega's". inilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlIllllllllllllHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIMIIIIIIIIIIHIIIIIHIIIinimilllllIHHIIIHIHtHtlMHHHIII e Haagse Gevangenpoort Is sinds de restauratie van dit gaaf mid deleeuws gebouw geen gruwel- huis meer dat zich beperkt tot griezel-sensaties in het zicht van pijn bank en marteltuig. Dat bewijst weer de pas geopende tentoonstelling van gegevens over de Haagse regenten familie Fagel. De verzameling docu menten en portretten, die naast his torische ook artistieke betekenis heeft, heeft betrekking op een geslacht, dat gedurende ruim een eeuw ten tijde van de Republiek onafgebroken de grif fiers voor de Staten-Generaal heeft opgeleverd. Het ambt van griffier was in die dagen veel omvattend. Het behoorde tot de meest verantwoordelijke posten in net landsbestuur. Gaspar Fagel, na zijn griffierschap raadspensionaris'ten t'Jde van' stadhouder Willem III, kan men zelfs zien als een soort minister president in zijn dagen. Natuurlijk zonder ministeriële verantwoordelijk heid ,en dus meer in een dienende functie. Toch was hij een soort on gekroonde koning uit de school van Johan de Witt, die zeer veel invloed op de staatszaken heeft gehad. Van de andere kant wist de visionair begaafde Willem lil ook zijn medewerkers in hoge mate te inspireren. De stimulans, die Gaspar Fagel op zijn beurt weer voor velen van zijn nageslacht is ge weest was zo groot, dat men tot in de Mr. Frangois Fagel, vader van de laat ste griffier der Staten-Generaal tijdens de republiek. Wilhelmina A. M. Fagel, baronesse Bentinck, moeder van de laatste stam houder met wiens dood het geslacht Fagel in mannelijke lijn is uitgestorven. Franse tijd en ook daarna, tijdens het koningschap in de gehele vorige eeuw, de naam Fagel tegenkomt onder de hoogste functionarissen. De laatste werkelijk grote van de familie was de ambassadeur in Parijs, Robert Fagel. Een van zijn broers heeft in de spannende dagen tegen het eind van de Franse bezetting de eer gehad koning Willem I, destijds nog prins Willem VI, in Londen te gaan uitno digen om naar Den Haag te komen en als souvenein vorst het stadhou derschap te verwisselen voor de mo narchie. In het Koninklijk Huisarchief is zeer onlangs een eigenhandig geschreven brief gevonden van prinses Wille- mijntje, dezelfde die bij Goejanver- wellesluis werd aangehouden door de Patriotten, over de jongens Fagel, die haar bijzonder interesseerden, ook al vanwege de familie-omstandigheden waarin zij verkeerden. Hun vader was de laatste griffier van de Staten- Generaal uit het geslacht Fagel. Hij is jong gestorven en in de moeilijke Franse tijd verkeerde het gezin, dat zeer gehecht was aan de stadhouder lijke familie, in niet bijzonder gemak kelijke omstandigheden. Bij de opening van de tentoonstel ling, die half juli naar het Rijksmu seum in Amsterdam verhuist, was de laatste vrouwelijke telg van het ge slacht de 72-jarige mevrouw Quarles van Ufford, gravin Van Limburg Sti- rum, aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7