Geheime Leger in OR AN voegt daad bij het woord Olietanks beschoten met mortieren: 18 gewonden Moslims gaan aan het werk FOTO'S MAKEN AAN DE ZONEGRENS Indonesië vraagt Thant om verduidelijking van Nederlands standpunt hantirt *eer TWEELINGVEULEN IN WEI OP DE VELUWE Landbouwschap verontrust over ingrijpen overheid Volgend jaar nieuwe aardappelschaarste EXAMINATOR „LIJDEND VOORWERP te* Jongere soldaten in Sovjet-Unie AVONDKLOK IN ALGIERS OPGEHEVEN Kernproef van V.S. in de ruimte weer mislukt Janet Jagan van moord beticht Vier Westduitse Geschenken naar moilitairen vrij van invoerrechten Pet;itionnements- actïe opgeschort Het weer §feen straaljagers verongelukt Lord Russell geen lid meer van Labour Mismaakte babies Kalmeringsmiddel uit de handel Geen geld voor geheime agenten Ballon maakt een reis van negentien dagen Nieuw-Guinea: P.v.d.A.: Plan-Bunker in principe aanvaard Korp< )raal-machinist krijgt munitiekist op het hoofd NOG GF.F.N ANTWOORD SOEK ARNO? Zachter Het weer in Europa §S?s&» ANWB waarschuwt tegen koude zee Toeristen in Z.-Europa kregen hartaanval 12 Woensdag 20 juni 1962 86ste JAARGANG No. 31159 HONOLOELOE, 20 juni (Rtr., A.F.P., U.P.I.) De tweede po ging van de V.S. om een kernbom in de ruimte tot ontploffing te brengen is mislukt. De raket, die de bom vervoerde, werd vanmor gen kort na de start vernietigd. De proef werd genomen boven hef eiland Johnston. ALGIERS, 20 juni (U.P.I.) Gisteren zijn bij een mortierbe schieting door de O.A.S. in Oran 18 Franse soldaten gewond. De aanval was in de eerste plaats gemunt op de reusachtige olie tanks van de plaatselijke Shell- hiaatschappij, waarin zich onge- veer 20 miljoen liter brandstof bevond. Hoewel een van de tien bommen een voltreffer was op aen tank, ontstond geen brand. De soldaten werden gewond, toen aen van de mortiergranaten te- ^cht kwam op een tent in een Frans legerkamp. Ben Khedda Aan zee !^dam FRANK BORZAGE OVERLEDEN KEULEN, 20 juni (Rtr., DPA) Gisteren zijn vier F-104-F Star- fighters van de Westduitse lucht macht tijdens een oefening bij Frechen, in het gebied van Keu len, neergestort. De vliegers, drie Duitsers en een Amerikaan, kwa men om het leven. Op Tweede Pinksterdag kreeg pater jhr. J. van Rijckevorssel S.J., leraar Frans aan het Aloysiuscollege in Den Haag, een ongeluk met zijn bromfiets. Sinds die dag ligt hij met een gebroken been en enkele kneuzingen in het ziekenhuis Sint-Johannes de Deo. Om de eindexaminandi van de HBS A-afdeling niet te duperen bood hij aan, dat de jongens bij hem op zijn kamer in het ziekenhuis zouden komen om daar hun kennis te spuien. De gecommitteerde ging daarmee accoord. Gisteren stapten de eerste vijf jongens het ziekenhuis binnen. In een apart kamertje bereidden ze zich onder toezicht van een surveillant voor. Eén voor één werden ze toegelaten tot kamer 138, waar pater Van Rijckevorssel en de gecommitteerde hen opwachtten. Alles geheel volgens de regels der examenkunst, ook in het ziekenhuis. De zieke zelf, die misschien meer dan de exami nandi „lijdend voorwerp" is, verklaarde na de eerste morgen, dat het niet vermoeiend was. Hij was alleen maar blij dit voor zijn leerlingen te kunnen doen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Blrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSÜE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. MOSKOU, 20 juni (Rtr) Het me dedelingenblad van de Opperste Sov jet (parlement), dat gisteren is gepu bliceerd, bevat de bekendmaking, dat de oude dienstplichtwet is ingetrokken en dat de jongeren in de Sovjet-Unie zich nu voor de militaire dienst moeten opgeven als zij de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. Het is de gewoonte, dat de jeugd in de Sovjet-Unie zich aanmeldt een vol jaar voordat zij wordt opgeroepen. De mededeling geeft te kennen, dat de leeftijd waarop de dienstplichtigen worden opgeroepen, derhalve met een jaar is verlaagd. LONDEN, 20 juni (UPI) De 90- jarige filosoof en Nobelprijswinnaar Lord Bertrand Russell is geen lid meer van de Britse Labourparty. Een commissie uit de partij had gis teren geadviseerd hem te royeren, om dat hij zijn steun verleent aan een in juli te Moskou te houden „Wereldcon gres voor Algemene Ontwapening en Vrede". Het bestuur van Labour meent, dat dit Congres slechts de belangen van de communistische propaganda dient en het heeft Lord Russell bij her haling gevraagd zich ervan te distan tiëren, maar telkens weigerde hij dit. Toen het bestuur inderdaad tot roye ment wilde overgaan, kwam aan het licht, dat Russell zijn lidmaatschap al heeft verspeeld door in strijd met de reglementen te verzuimen een bedrag van zes Shilling te voldoen. Over de moeilijkheden met de afzet van eieren zei de heer Biewenga, dat de toch reeds minder gunstige finan ciële resultaten van een groot aantal kleine gemengde bedrijven hierdoor verder worden bedreigd. Naar zijn mening zal de toeslag, die de mi nister van Langbouw nu gaat geven, „heel misschien" enige oplossing kun nen brengen. Hij hoopte, dat men er in de E.E.G. in zal slagen een bevredigen de regeling te vinden voor de te ver wachten overproduktie van eieren. GEORGETOWN, 20 juni (AFP) Een neger-inwoner van Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana, heeft de als politiek zeer links bekend staande Janet Jagan, echtgenote van de pre mier van dit land, die optreedt als se cretaris-generaal van de „Vooruitstre vende Volkspartij", welke door haar man wordt geleid, beschuldigd van moord. De neger zegt, dat mevrouw Jagan de Britse inspecteur van politie Ian De- rek Macleod heeft vermoord, die bij de onlusten, welke 16 februari jl. in Geor getown hebben plaats gehad, om het leven is gekomen. Deze wanordelijk heden hebben indertijd aan zes perso nen het leven gekost, terwijl er tien tallen werden gewond. De beschuldiger verklaart er bij te zijn geweest, toen mevrouw Jagan, vol gens hem, de moord bedreef. Mevrouw Jagan, tie Amerikaanse van geboorte is, was twee dagen voor het uitbreken der wanordelijkheden uit Cu ba in Georgetown teruggekeerd. ROME, 20 juni (Rtr) De minister van gezondheid in Italië, Jervolino, heefl in het parlement bekend gemaakt, dat een verbod is uitgevaardigd op het gebruik van een bepaald kalmerings middel, dat schadelijk voor aanstaande moeders zou zijn. He* verbod volgt op een onderzoek, dat artsen in Turijn hebben ngesteid naar misvormingen, die een aantal ba- bies bij de geboorte bleek te hebben. Enkele moeders hadden gedurende de zwangerschap kalmerende middelen van hetzelfde merk gebruikt WASHINGTON, 20 juni (UPI) Het Amerikaanse departement van finan ciën heeft aan 475 personen, die als ge heime agenten hun diensten verlenen aan het departement een brief gestuurd, waarin hel hun meedeelt, dat er op het ogenblik geen geld is om hun het nor male salaris uit te betalen. Algerije. Eenrechtbank >n Tlem- cen (Algerije) heeft 24 Europeanen veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden tot vijftien jaar wegens deelname aan activiteiten van de OAS. HONOLOELOE, 20 juni (UPI) Een elf m. grote hoge-druk ballon heeft gis teren een reis van 19 dagen van de Amerikaanse luchtmachtbasis Kindley op de Bermuda-eilanden naar de lucht machtbasis Hickam 3600 mijl ten wes ten van Hawaï beëindigd. De lading van de ballon bestond uit meetinstrumenten, die de vlucht regis treerden. Alle gegevens betreffende temperatuur, luchtdruk, gasdruk en dergelijke werden gecodeerd en naar de aarde gezonden. Toen de ballon de vlucht volbracht had, werd na een ra diocommando van de aarde automa tisch een landing gemaakt. Tn Algiers was het gisteren zo rustig, dat de politie voor het eerst sinds het uitbreken van de eerste vijandelijkhe den, op 16 maart 1956, de avondklok ophief. Bovendien ruimde de politie de wegversperringen op. Ook kwam een einde aan de beperkingen op het par keren en rondrijden van partikuliere voertuigen. De gehele dag waren de café's in Algiers drukbezet met Euro peanen, die profiteerden van de onge wone rust. Voor de derde achtereen volgende dag werd geen bloed vergo ten in de stad en weiden door de OAS ook geen vernielingen aangericht. De algemene unie van Algerijnse werknemers (UGTA) deed een grote stap in de richting van een terugkeer naar het normale leven door alle moslims op te roepen vandaag weer aan het werk te gaan. Sinds de ter reur van de OAS in het begin van dit jaar uitbrak, zijn de meeste moslims thuis gebleven, omdat zij zich niet langer in de Europese wijken durfden te vertonen. De mortieraanval van de OAS in Oran onderstreepte het besluit, maan dagavond door het hoofdkwartier van de OAS in Oran bekend gemaakt, dat men zich niet zou aansluiten bij het ak koord dat in Algiers door de plaatse lijke OAS-leiders is bereikt. In de oos telijke havenstad Böne, waar de OAS ook geweigerd heeft zich bij het bestand aan te sluiten, deden zich gisteren geen vijandelijkheden voor. In Caïro deelde premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering aan verslaggevers mee: „Tien dagen voor het referendum wordt Algerije nog steeds bedreigd door ernstige proble men betreffende het bewaren van de orde en door afscheiding, vooral in Oran". Ben Khedda sprak voorts de beschuldiging uit, dat in de legioen- stad Sidi-Bei-Abbes, 60 kilometer ten zuiden van Oran, het Vreemdelingen legioen een „gewapende interventie te gen de Algerijnse bevolking" is begon nen, „een flagrante schending van de bestandsovereenkomst", aldus Ben Khedda. Deze verklaring leidde onmiddellijk tot een ontkenning van een Franse woordvoerder op het regeringscentum Rocher Noir en van kolonel Roger Vail- lant, de commandant van het Vreemde lingenlegioen in Sidi-Bel-Abbes. De kolonel verklaarde in een pamflet, dat onder de bevolking werd uitgereikt: „Onruststokers trachten van onze stad een ruïne en een laatste bastion te ma ken. Burgers van Bel-Abbès, het leger staat niet aan de zijde van deze on ruststokers. Het leger is hier om de orde te bewaren... Om u te helpen en te beschermen tijdens de volksstem ming voor zelfbeschikking. Het legioen kan u deze laatste dienst nog bewij zen." Deze twee veulens in een wei van de heer iTochems uit Bennekom op de Veluwe zijn een bijzonder paar. Het is namelijk een tweeling. Het komt niet vaak voor dat wtn een tweeling-veulen beide dieren in leven blijven. HOLLA NDIA, 20 juni (UPI) Gou verneur i ir. P. JPlatteel, heeft beslo ten de fa ciiiteiten voor geschei.kzendin- gen voor militairen te verruimen. Tot op heden gold, dat een geschenk voor een miliUair op Nieuw-Guinea slechts tot een n aarde van 25 gulden vrij van invoerreei hten kon worden ingevoerd. Deze bep erking is thans voor militai ren afgeschaft. AMSTEatDAM, 20 juni Het bestuur van de Fïv.d.A. heeft hekend gemaakt de petitio» inementsactie voorlopig op te schorten i omdat „blijkens mededelin gen van fï e heer Oe Thant de Neder landse reg ering het plan-Bunker in principe lijïeft aanvaard, hetgeen o.a. de bereidb eid tot overdracht van het bestuur on er westelijk Nieuw-Guinea aan Indon< ;sië inhoudt". Het partijbestuur „behoudt.zich ech ter bepaalt lelijk voor de actie te her vatten indiii 2n de situatie daartoe in de toekomst an verhoopt aanleiding mocht geven". Op* 10 mei heeft het partij bestuur een half miljoen handtekenin gen aan di; minister-president aange boden. Nad ien zijn nog ruim 100.000 handtekeninjgen verzameld. HOLLANDl A, 20 juni In Kaima- na kreeg ko rporaal machinist A. G. Niekamp bij •werkzaamheden een muni tiekist van vi jftien kg van twee meter hoogte op het' hoofd. Hij werd onmiddel lijk naar Bia!k vervoerd en is aldaar in een hospibial opgenomen. Niekamp is 21 jaar oudl, ongehuwd en afkomstig uit Heerlen. De Vopo's aan de Oostduits-Westduitse zonegrens (niet te verwarren met de Oostberlijns-Westberlijnse sectorgrens) zijn sinds kort overgegaan tot de aan wending van een nieuw intimidatiemiddel. Zij fotograferen alle personen, die zich wagen in de buurt van de grens. De jongelui zien er in ieder geval zeer krijgshaftig uit. NEW YORK, 20 juni (Reuter, AFP) De Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Soekardjo Wirjo- Pranoto, heeft gisteren een onderhoud Sehad met de waarnemend secretaris generaal der Ver. Naties, Oe Thant. Een ^oordvoerder van de Indonesische V.N.- neiegatie zei na het gesprek, dat men geen antwoord van president Soe- *jtrno op het jongste beroep van Oe ■Jnant om de besprekingen met Ne erland „zonder verder uitstel" te her vatten, had ontvangen. Het bezoek van (Advertentie) Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) ...Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk, voornamelijk in het noorden van land, wat motregen of lichte re- S®n. Overwegend matige zuidweste- 'Jke wind. Zachter. DONDERDAG: Z°n: 4.19-21.04; maan: 23.38-8.00. ,DE BILT, 20 juni De koele oceaan- deis inmiddels tot Oost-Europa en fat AIPen doorgedrongen, waar tempe- <v;Uren nu ook belangrijk zijn gedaald. Engeland nadert een zwak warm- ^gbntje, dat ons komende avond en j,gPnt met tijdelijk wat lichte regen zal smtieren- Achter dit front wordt meer tijtropisehe lucht aangevoerd uit het rai. Westen. Daarin worden de tempe- ®n morgen een paar graadjes ho- fcL Eet algemene weerbeeld blijft ech- lut. b-isselvallig, doordat wij in een blii tstroom, van de oceaan afkomstig, 'oven liggen. meer bewolking met weinig of de ,re§en. Iets hogere temperatuur, in Wj.tiiddag tussen 18 en 20 graden, zee- 14 graden. Tot matig afnemende Uit»' ."it zuidwestelijke richting. Voor- SW'Cn: blijven in een oceaan- Vog^bJhg, die iets warmere lucht aan- *PenheWer Vn?n.hurg ÏWentUt lieven °en |^naUX max. min. neersl. ier temp. temp. afgel. gisteren 24 uur onbew. 16 12 0 zw. bew. 17 13 0 zw. bew. 16 12 0 zw. bew. 18 10 3 zw. bew. 18 10 7 zw. bew. 19 9 0 zw. bew. 19 10 4 zw. bew. 20 11 5 regen 24 13 6 zw. bew. 16 11 7 half bew. 21 13 10 geh. bew. 21 13 0 zw. bew. 12 0 geh. bew. 19 10 3 geh. bew. 22 13 0.2 zw. bew. 21 12 0.1 onibew. 30 12 1 zw. bew. 23 10 0 geh. bew. 28 13 1 zw. bew 27 14 0.2 half bew. 25 14 2 onbew. 31 onbew. 31 17 0 onbew. 32 1B 0 onbew. 27 19 0 Wirjopranoto aan de secretaris-gene raal had volgens hem alleen tot doel, van Oe Thant een „verduidelijking" van het Nederlandse standpunt te krij gen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft echter gisteren gezegd, dat Wirjopra noto Oe Thant het schriftelijk ant woord van Soekarno heeft overhan digd. Hij weigerde evenwel medede ling te doen over de inhoud van de brief. Tegenover journalisten ontkende Soe bandrio verder, dat zich ooit Indone sische para's in Westelijk Nieuw-Gui nea hebben overgegeven. „Het is waar, dat enkele Indonesische vrijwilligers gevangen zijn genomen na de landing op de eilanden Gag en Waigeo, maar sedert wjj begonnen zijn met het neerlaten van parachutisten in West-Irian hebben wij slechts geringe verliezen gelden. Deze zijn veel gerin ger dan de verliezen, die de Nederlan ders zijn toegebracht". Soebandrio be schuldigde minister Luns van het ver spreiden van onjuiste berichten. Kolonel S. Soekawati, een plaatsver vanger van generaal Nasoetion, heeft gisteren gezegd: „Wij controleren stuk ken gebied in West-Irian en het ver spreiden van onze guerrillastrijders naar andere posities zal in versneld tempo worden voortgezet." Hij zei voorts dat Indonesië niet moet worden beïnvloed door een mogelijkheid van onderhandelingen met de Neder landers. Binnenkort zouden nog vier bataljons vrijwilligers naar de „front linie" vertrekken. „Wij kunnen defini tief zeggen, dat West-Irian tegen het einde van dit jaar tot het gezag van Indonesië zal zijn teruggekeerd". President Soekarno zal vrijdag ter ere van de 435ste gedenkdag van de stad Djakarta een „belangrijke bood schap" uitspreken, aldus heeft radio Indonesië gisteren bekendgemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni De A.N.W.B. heeft in zijn orgaan „De Kampioen" een ernstige waarschuwing gericht tot zijn leden niet te vroeg in het seizoen te gaan zwemmen in de Middellandse Zee en in de Italiaanse meren. Het is namelijk gebleken, dat er naar ver houding veel Nederlandse toeristen een hartkwaal krijgen tijdens baden in te koud water in zuidelijke landen. Ook dit seizoen zijn al diverse vakantiegan gers door de A.N.W.B, gerepatrieerd met hartklachten, veroorzaakt door de lage temperatuur van het water. Uit de getallen van de repatriëringen van het vorig jaar blijkt, dat driekwart van het aantal repatriëringen in het voor jaar viel en dat bij de helft sprake was van hartaanvallen. Dit alles acht de A.N.W.B. ernstig genoeg voor een dui delijke waarschuwing. HOLLYWOOD, 20 juni. (Reuter) - De filmregisseur Frank Borzage is hier dinsdag op 69-jarige leeftijd gestorven. Hij was de eerste filmregisseur die een Oscar won, namelijk voor de film „Seventh Heaven" in 1928. In 1931 kreeg hij een Oscar voor „Bad girl". Zijn laatste film was „The big Fisher man", een bijbels drama, dat in 1959 gereed kwam. De vier toestellen, tweepersoons straaljagers van het nieuwste type, kwamen in een open bruinkoolmijn te recht. Men vermoedt dat de toestellen in een duikvlucht uit de wolken kwa men en toen tegen elkaar vlogen. De straaljagers waren aan het oefenen voor de luchtacrobatiek, die zij heden, bij de officiële ingebruikneming van het eerste geheel uit Starfighters bestaande West duitse luchteskader in Nörvenich, zou den vertonen. De om het leven gekomen Ameri kaanse vlieger was als instructeur aan de Westduitse luchtmacht verbonden. DEI V HAAG, 20 juni Het Land- bouws chap meent, dat het ingrijpen van tile overheid in de aardappelsituatie wel et ens vervelende consequenties zou kunnetn hebben voor de aanvoer in de komei ide jaren. Door het exportverbod, dat ni) ook is uitgebreid tot de aardappe len V4 in de nieuwe oogst, worden de prijzen kunstmatig gedrukt. De teelt van aiirdappelen wordt door dit alles minder aantrekkelijk, te meer omdat de boet r over het algemeen niet of wei nig he4'ft geprofiteerd van de hoge prij zen in de laatste maanden. In vorige jaren waren de aardap pelprijzen extreem laag. Daarom ook pleitttde voorzitter van het Landbouw schap de heer Biewenga, in de ver gadering van vandaag voor maatre gelen, tot een meer stabiel prijspeil voor 1 andbouwprodukten te komen. Hij zei da it excessen, zowel naar de ene als nsiar de andere kant, zoveel mo- geljjk moeten worden voorkomen. De aan <j Ie produktie verbonden kosten werda n in de afgelopen jaren nauwe lijks g edekt. Bij een slechte of matige oogst is het geenszins denkbeeldig, dat zit :h in 1963 opnieuw een schaarste zal vo ordoen. De he er Biewenga betreurt het dat de rega ring blijkbaar gemakkelijker maatreg :elen treft ter afremming van de prijzen naar boven dan ter ondersteu ning vain een voor de producent ongun stige pirljsvorming. Het exportverbod voor mkeuwe aardappelen zal moeten worden ingetrokken zodra de binnen landse vyoorziening enigermate is veilig gesteld, srzo meent het Landbouwschap. Men plteiitte voorts voor beter contact tussen (ï(i minister van Landbouw en het schap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1