„Sluit verzekering tegen kosten juridische hulp" H.B.B. Verdere inkrimping van chartale circulatie KUIFJE IN TIBET '4/ DE GEZWORENEN Alfredo Mensen zoals wij DAGPUZZLE Pleidooi voor Belgische firma Goud- en deviezenvoorraad met f21 miljoen teruggelopen X KNAC ADVISEERT AUTOMOBILISTEN: Positief beter eerste halfjaar voor Palthe Promotie I' Minister opent „Leiden bekeken WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK ISIS Sterke stijging van consumptie in maart WOENSDAG 20 JUNI 1962 PAGINA 4 Noord-Holl. Hypotheekbank BELEGGINGSDEPOT Aandelen én obligaties in de juiste verhouding. Juist nü van groot belang! II DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY dooi HERCÉ 92 Copyright Casterman Nee, onmogelijk Met die on twrich te voet kom ik niet meer vooruit Wat nu gedaan Bobbie Bobbiejij moet ons redden Breng dit briefje naar het klooster en kom terug met een. reddingsploeg! Vooruit, Bobbiel VooruitS Ons leven hanqt ran jou af! Vlug!... Dat brief je... Ik moet dat briefje brengendat briefje brengen..' Hela, Bobbie !Je plicht... De boodschap Wat een prachtig been Dat is een luxe-mode! Bah, de boodschap kan trachten en zo 'n mooi beentje vindt je niet a He dagen 26. De mannen, die mistroostig bij het uitgedoofde vuurtje zitten in het kamp van „Schele Kanut", kijken argwanend op, als ze eensklaps toegeroepen worden door drie donkere gedaanten. Snel wekken zij hun makkers, die in de hutten liggen te slapen en grijpen hun wapens. „Vrede, broeders!" roept een der mannen op het duin. „We zijn mannen van Eldred Everdoder, maar we hebben' geen wapens bij ons en we komen in vrede." „Het is je eigen belang om naar ons te luisteren!" vult een ander aan. De tien krijgers van Schele Kanut kijken elkaar bedachtzaam aan, maar aangezien ze niet bang hoeven te zijn voor slechts drie man, roept een terug: „Je kunt komen, maar weggaan zal minder makkelijk zijn, als je ons bedriegt!" Zij zien het drietal nader- komen. „Wij wetên, waar het derde bootje gebleven is," stoten ze uit. „Eric de Norenkoning heeft het gegapt." Ademloos vertellen ze wat hun allemaal overkomen is. „As-je-me-nou," zucht de aanvoerder van het tiental, „dat ziet er dan niet mooi uit. Die Norenkoning zit ons altijd dwars en heeft er al heel wat van ons over de kling gejaagd. Als hij met zijn zestig man op ons aanvliegt, zijn we er geweest." „Pre cies!" knikken de mannen van Eldred, „wij ook, tenzij we de koppen bij elkaar steken, snap je. Die Noren hebben zestig man, wij zijn met ons dertigen, en een stuk of vijftig van jullie troep, da's samen tachtig. „Dan kunnen we die Noorse bloedhonden makkelijk de baas." „Goed idee," knikt de anvoerder van Kanuts mannen. „We moeten meteen onze krijgers waarschuwen." „Ja, maar ho," valt een der anderen in. „Laten we eerst die twee lange slungels in de nek pakken. Die ene, Svein, weet waar de Noorman uithangt met het gestoleri bootje, en bovendien kan hij ons de weg wijzen naar de Noren." „In orde!" schreeuwt de aanvoerder van Kanuts krijgers. „Het zijn mannetjes putters, maar met ons dertienen kunnen we ze makkelijk baas!" Philips Tabak verhoogt het kapitaal door WILLEM CAPEL (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 20 juni. Nederland wordt meer en meer „claim-minded". Steeds intenser gaat men trachten de schade te verhalen; in andere landen, zoals Amerika, gebeurt dat al op veel grotere schaal dan in Nederland nog het geval is. „Daarom", zo zei de se cretaris van de Kon. Ned. Automobiel Club, mr. B. Ph. baron Van Harinxma Thoe Slooten vandaag op een perscon ferentie in Den Haag, „is het van groot belang, dat de Nederlandse automibi- listen een verzekering voor rechtskun dige bijstand sluiten". Daarop volgde een warm pleidooi voor een verzeke ring, welke bij een Belgische tirma kan worden afgesloten en waarmee de KNAC en de Belgische zustervereni ging in het verleden zeer goede resul taten hebben geboekt. „Er heersen op het gebied van de verzekering ernstige misvattingen, die helaas door de term „All Risks" nog zeer in de hand worden gewerkt", al- (Van onze correspondent) .ALMELO, 20 juni De resultaten die door Palthe's Textielveredehngsbe- (lrijven in de eerste nelft van 1962 zijn behaald zijn, vergeleken met de eerste helft van 1961 positief beter. De direc tie heeft dan ook het absolute vertrou wen dat de resultaten van het concern in de komende jaren in stijgende lün zullen gaan, aldus werd op de jaarver gadering medegedeeld. De dochteron dernemingen zullen in 1962 de afschrij vingen kunnen verdienen, terwijl in 1963 deze bedrijven naar verwacht in de winst zullen bijdragen. De vergadering kenmerkte zich, on danks het minder gunstige resultaat over 1961 en de dividendpassering, door een prettige sfeer. Men sprak een op timistisch vertrouwen uit in het beleid van de directie. Aandeelhouders bleken volledig begrip te kunnen opbrengen voor de situatie waarin het concern door de omvangrijke expansie was ge raakt en de invloeden van de weersom standigheden op de Ka toen drukkerij. Hoewel de krachtproef van de snelle expansie niet helemaal gelukt >s, zoals men dit gewenst nad en met name de uitkomsten in de veredelingssector te leurstellend waren, werd toch opge merkt dat de verwachtingen voor de toekomst een gematigd optimisme recht vaardigen. Het is, zoals een der vra genstellers opmerkte, zo dat het bedrijf een jaar lang op de tenen heeft gestaan en als reactie daarop even door de knieën is gegaan. Het komende beleid zal er primair op gericht zijn, die maatregelen te nemen, die de rentabi liteit ten goede komen. Men hoopt bin nen een a twee jaar te slagen met dë decentralisatie. Er waren grote organi satorische en administratieve moeilijk heden te overwinnen. Eind 1962 zal het concern beschikken over een geconsoli deerde balans. Aantrekken van vreemd kapitaal ligt niet in de bedoeling. Naar schatting zal de investering gedurende het lopen de boekjaar 2,6 miljoen bedragen. In de reinigingssector wordt een belang rijke reorganisatie van het vervoer doorgevoerd. Men schakelt namelijk over van carrlërs op auto's, waardoor er een grotere actieradius mogelijk is en ook het aantrekken van personeel gemakkelijker wordt. De bedrijven van Palthe te Krefeld en Essen hebben bi1- zonder goede resultaten afgeworpen, terwijl alles wordt gedaan om bet be drijf in Düsseldorf op dit peil te bren gen. Het is niet juist ie veronderstel len dat het veredelingsbedrijf een ver loren post is. it; iciicicii uc ncci xx. -- iroefschrift getiteld „Oersettingen yn it "rysk"Promotor was prof. dr. J. H, AMSTERDAM, 19 juni Aan de uni versiteit is gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer K. Dijkstra op een Brouwer GRONINGEN, 20 juni Aan de rijks universiteit is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen de heer G. J. Henning, op een proefschrift getiteld; „Vloeistof-vloeistof verdeling als onderzoekmethode bi) de vergelijking van enige rassen van digi talis purpurea 1". UTRECHT. 20 juni Aan de rijks universiteit is gepromoveerd de heer J. H. Frenken wonende te Rotterdam tot doctor in de faculteit der genees kunde op het proefschrift getiteld; „De diffuse lepra van lucio en latapi". Pro motor was prof. dr. E. H. Hermans. dus de heer F. van Haaren, perschef van de KNAC. Een „All Risks-verze- kering" is niet anders dan een W.A.- verzekering met als enige toevoeging, dat men ook gedekt is ongeacht schuld of onschuld voor de materi ele schade aan de eigen wagen. De verzekering biedt geen dekking tegen persoonlijk letsel, letsel aan inzittende gezinsleden, bedrijfsschade, smar- tegeld, strafvervolging en eventueel daarmee verband houdende borgstor- tingen. Daar komt bij gedeelde Schuld, meningsverschil met de eigen verzeke ringsmaatschappij, terugvordering van het eigen risico en de no-claim korting, geschillen over de interpretatie van de polis e.d. Dit wil niet zeggen, dat onze auto polissen in het algemeen de toets niet kunnen doorstaan. De KNAC is ech ter de laatste jaren in steeds grotere aantallen geconfronteerd met de moeilijkheden, die voortvloeien uit de beperkte dekkingen van onze au toverzekeringen. De toeneming van het verkeer en daarmee van de aan tallen ongevallen, de steeds grotere bedragen, die bij de schadeafwikke ling in het geding komen, hebben de ze moeilijkheden nog veelvuldiger gemaakt. De KNAC heeft het haar plicht geacht om te zoeken naar op lossingen. In Nederland was geen verzekerings maatschappij te vinden, die rechtsbij- stand-verzekeringen te bieden had zon der tevens op het gebied van W.A.- verzekeringen werkzaam te, zijn. De KNAC heeft daarom de blil; gewend naar andere Europese landen, waar de rechtsbijstandverzekering reeds een volledig ingeburgerd begrip is. In Bel gië heeft zelfs bijna negentig procent van alle automobilisten een verzeke ring voor rechtskundige bijstand. (In Nederland, volgens de KNAC nog geen half procent). Dé KNAC kwam in België in contact met „De Verenigde Verzekerden", een maatschappij, waarbij ruim 125.000 Belgische weggebruikers een verzeke ring voor rechtsbijstand hebben lopen, en die zich nagenoeg uitsluitend op dit gebied beweegt. De polis van deze maatschappij, aldus de KNAC blijkt goede waarborgen te bieden. Op de vraag, of de KNAC met dit advies niet op het commerciële vlak komt, luidt het. commentaar dat de KNAC. zich slechts kwijt van haar ad viserende taak „als de consumenten bond" en zich niet voor de commerci ële wagen van een bepaalde verzeke ringsmaatschappij laat spannen. Deze maatschappij heeft niet de KNAC op gezocht, maar de KNAC zocht deze maatschappij uit, in het belang van de automobilisten. LEIDEN, 19 juni. In tegenwoor digheid van een groöt aantal genodig den heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, van morgen in de „Burgerzaal" van het Leidse stadhuis de in net Waaggebouw ingerichte tentoonstelling „Leiden be keken" geopend. De minister zei, het initiatief toe te juichen om door mid del van deze expositie de belangstel ling van de burgerij op te wekken voor de ingrijpende verbeteringen in de stadsstructuur, waartoe het jL,eidse ge meentebestuur heeft besloten. Fr zijn in verschillende steden van ons land reeds structuur- en verkeersplannen gemaakt en veelal hebben ze via de pers de aandacht van het gehele land getrokken, omdat er controversiële punten bij waren. De menselijke na tuur is nu eenmaal zo. aldus de minis ter, dat de belangstelling toeneemt, ja zelfs eerst pas gaat komen, als er me ningsverschillen blijken te zijn. Maar van het Leidens structuurplan is, al thans voor zover -k heb kunnen mer ken. weinig naar buiten getreden. En daarmee wenste de minister de stad van harte geluk, omdat hij daarin het bewijs zag, dat aan de burgerij een plan is voorgesteld, dat veel instem ming heeft kunnen vinden. Aan deze staa schijnt het gelukt te zijn, zo ver volgde de bewindsman, zowel scylla als charybdis te ontwijken, dat wil zeg gen: een plan op te stellen, dat de ka rakteristieke aspecten van het stads beeld nagenoeg onverlet Iaat en aan de andere kant voor de ontwikkeling van de binnenstad de nodige ruimte te scheppen om het waardevolle verleden enerzijds en de veeleisende toekomst anderzijds met elkaar te verzoenen. AMSTERDAM, 20 juni Het be stuur der Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen vroeger ge naamd Noord-Hollandsche Hypotheek bank te Amsterdam deel mede dat per 1 juli 1962 op haar 5 pet en 51/» pet schuldbrieven een rente zal worden be taalbaar gesteld van respectievelijk 2 pet. en 2% pet. Deze betaling betreft het exploitatie-resultaat over het le half jaar 1962. (Advertentie) Keizersgracht 706 Amsterdam AMSTERDAM, 20 juni Universiteit doet. Frans: mej. E. Hessing, Amster dam,. én de heer- N. Boogaard, .Castri- cum. doet. Italiaans: mevr. B. Meihui- zen-Dokkum,. Amsterdam, kand, Frans: mej,. M. v. d. -Veri, Amsterdam. M.O.-B Ned.: de dames H. van Eyk.-M. Hoog vliet, W. Niemantsverdriet, M. Slijper en de heren A. Paasman, T. van Popta en M. Roijakkers (Amsterdam), kand. geneesk. tweede deel: M. van Os (cum laude), Alkmaar; M. Weinstock (cum laude), Amsterdam; J. van der Laan, Alkmaar; A. Netelenbos, Wijk aan Zee; J. van de Stadt, Zaandam; S. Wage naar, Amstelveen; J. Bleeker, P. van Boekhoven, P. Bos, J. Burger, A. de Haas van Dorsser, mej. J. Jenner en M. Koot, T. Raassen, J. Roos, mej. M. Sikkink, A. Tromp (allen Amsterdam). DÉN HAAG, 19 jun: Bissch. Kweekschool Onderwijzer. De heren; J. Gorenhuizen, Den Haag: T. Laurier en C. Helmond, Gouda; J. van der Post, Hoogmade; H. Smit, Delft; H. van Buul, Leiden. Afgewezen: drie. LEIDEN, 20 juni Rijksuniversiteit doet. west. soc. wetensch mej.W.Chardo Vlaardingen. kand. west. soc. weten schappen: mej. B. Hage, Nieuwerkerk a. d. IJssel. doet. psychol.: mej. I. Or- baan, Wassenaar, en de neren J. Bona- rius, Bloemendaal, en M. Simmer, Den Haag. kand. psychol.; mej R. Bruijel, Goirle. doet. scheik.: P. Knippenberg, Leiden; G. van Kempen. Leiden, en J. Zwarts, Rotterdam, doet. gen II: C. v. d. Does, Den Haag; J. Hollander, Rotterdam, en J. Schijf, Den Haag. semi-arts; P. de Groot. H. Hollander en F- Houde (Den Haag) LEIDEN, 18 juni r.-k. Lyceum ,,St. Bonaventura" HBS-A, de heren Hans Aalbersberg, Sj. van Breukelen, Leiden; H. van Cleef, Oegstgeest; N. Deen, Oude Wetering, Alkemade; L. Derksen, Katwijk; H. Gravemaker, Lei den; L. de Groot, Zevenhoven; B. Ha gendoorn, Katwijk; K. van Halderen, AMSTERDAM, 20 juni De week staat van de Nederlandsche Bank per 18 juni laat een verdere inkrimping van de chartale circulatie zien met 53 min. Het bedrag aan uitstaand bankpapier is hierdoor tot 5149 min. gedaald. Dit bedrag ligt nog circa 36 min. boven het laagtepunt van mei 1962. Door het begin van het vacan- tieseizoen blijft een groter bedrag dan normaal aan bankbiljetten in omloop. De flauwe stemming op de effecten beurzen heeft bovendien aanbod uit het buitenland van Nederlandse fond sen tot gevolg, waardoor de banken de viezen by de centrale bank moeten be trekken. Hierdoor is de goud- en deviezenvoor raad met 21 min. gedaald tot 6404 min., waarvan onveranderd 5698 min. aan goud. Het betalingsverkeer met het Rijk vergde ditmaal f 25 min. De stand van de schatkist steeg daardoor tot 565 min. De banken zagen hun tegoed bij de Nederlandsche Bank met ruim 1 min. toenemen tot f 762 min. De geldmarkt is nog steeds ruim. Vanaf 22 juni, het begin van de nieuwe kasreserveperio- de. verwacht men in geldkringen een lichte verkrapping. Daggeld bleef on gewijzigd 1 'h procent. in i looo A O tl V Goud Buiteni vord goud en deviezen Bult Delaaunldd Vord buiten) guld Wiss in disc Wiss geKocnt Voorsch iek ert <1 Voorsch mik Nederl munter) Diverse rek e i v e: bankbiljetten miks schatkist Saldi Sank in Nea Saldi andeie ingezei saldi buit clrc saldi and diet-tng Saldi buit eelds Diverse rek Nederl scnatk pap buit ctrcul banken vluntbil} diM.i de daal in eirculstie ■phrarhi Tot goud -. dev W v onnv dev nen eercentage goud en 1pvlp7pn t i e i c h t i n g Ui waarvan uit hoofde lIQ btiat ak koorden 12/6 18/6 5.697.611 5.697.555 800.404 818.213 319 306 11.046 9.346 29.929 25.929 225.429 225.429 6 151 6.343 19.420 19.794 7 4*05 8.301 5.201.o i 5.148.695 539.559 565.103 760.940 762.272 184.647 183.777 51.480 88.J44 M 47 7.484 14.281 14.217 37.887 38.555 11.800 12.000 64.JU2 63975 6 423.C64 6.492.777 786.442 804.304 96.11 96.23 Leiden; B. de Jong, Katwijk; P. van Ling, 's-Gravenhage; B. Loppé en P. Luysterburg, Leiden; P. van Paassen, Voorschoten, B. Polane Rijnsburg, P. Rozestraten, Aarlanderveen, J. Sala, -Leiden, H. Scheerder, Alphen-Rijn, J. Sommeling, Oegstgeest, M. Venne, Al phen-Rijn; Chr. v. d. Voort, Noordwijk. NIJMEGEN, 20 juni R.k. universi teit doet. soc. wetensch.: Mej. Ch. Cou- raans, Nijmegen, en de heren A. Fei ling, Gennep, O. Janssen, Nijmegen (cum laude), en G. Janssen, Afferden (L). OOSTERHOUT, 19 juni St. Oel- bert Gymnasium'A: de heren: A. van Gestel, Strijbeek; M. Schoone, Breda; A. Corpeleijn, J. Ruberg, Rotterdam; A. van Amelsvoort, C. Linders, Tilburg. Afgewezen: geen. Examen wordt voortgezet met 8 eandidaten. NEERBOSCH-NIJMEGEN18 juni R.k Kweekschool St. Rosa: De uames: G. v. Oijen, Atlforst; A. Derks, Ameri ca (L), M. Bosch, Amsterdam, M. v. Gruijthuijsen, Appeitern, M. Peters, Beers, L. v. 't Huilenaar, Bemmel, C. V/illems, Beuningen, Th. Koster, Beunin- gen, J. Arendsen, Doetinchem, ivf. Kok- keler, Druten, G. Kiabbers, Druten, M, Hoppenreijs, Eist (Gld.), G. Hee- zen Eist, W. Fleuren, Ewijk, C. Meurs, Gendt, B. van Hal, Gendringen, Th. Weqten, Grave, J. Oderkerk, Grave, W. van Diepen, Grosthuizen, !VJ. Ver- heyden. Haps, E. Cremers, 's Heeren- berg, C. Scholten, 's Heerenberg, D. Verbruggen, Hernen, J. van Kempen, Lolthees, M. van Mierlo, Huissen (Gld.), C. Jansen, Huizen (N.H.), M. Marjot, Laren (N.H.), C. v. Beek J. Boekhoorn, L. Broekkamp, Th. Ebbeng, Ph. v. Groenestijn, M. Groot, M. v. Hoorn, A. Hulsen, M. Gout, C. Hoogeveen, M. Vos:;, M. Westerbeek, M. Gerritsen, Th. v. Lith, C. Markus, W. Peters, J. Pe ters M. v.d. Pol, J. Sutmuller, Nijme gen. M. Adriaans, Nw. Loosdrecht, W. Duffhues, Oeffeit, D. Habibe, Oranje stad (Aruba N.A.), E. Habibe. Oran jestad (Aruba N.A.), Th. Lemmers, Reek M. de Haan, Rotterdam, Th. Wijnhoven, Rijkevoort, J. Rongen, Sam- beek, H. van Balveren Silvoide, Th. Heutink, Ulft, P. Veldkamp, Ulft, J. Janssen, Venrav, E. Bakker, Wamel, J. Lavalaye, Winterswilk. W. Peters, Winssen, G. v d. Hoogen, Wijcrien, M. Kokke, Wijchen, H. Molenaar, Wijche, M. Roes, Zwolle bij Groenlo. Afgewe zen: twee. ,v2Vo 1 MOCO PI B COPENHAGEN MAASTRICHT, 20 juni In verband met de fusie van Tabaksindustrie v.h. Gebr. Philips met de sigarenfaorieken Velasquez en Due George zal in de eerstkomende buitengewone vergade ring van aandeelhouders enkele statu tenwijzigingen worden voorgesteld. Het maatschappelijk kapitaal wordt gebracht van 2 miljoen tot 5,3 mil joen; ƒ500.000 6 pet pref. aandelen en 48.000 (was 1.500) gewone aandelen ad 100 elk. Geplaatst zijn thans j 992.100 gewone aandelen 82.500 preferente aandelen. Het bedrijf zal in d vervolge ge leid worden door een raad van bestuur en niet langer door een directie, ter wijl het salaris van de directie in plaats van door de aandeelhoudersver gadering door het college van commis sarissen wordt vastgesteld. Voorts krijgen commissarissen vol gens de nieuwe statuten een jaarlijkse vergoeding. Daarnaast ontvangen zij uit de overwinst 5 (volgens de oude sta tuten 15) pet. DEN HAAG, 20 juni Blijkens een mededeling van het CBS is het index cijfer voor de consumptieve oestedin- gen van de Nederlandse bevolking in maart sterk toegenomen. De waarde op basis van 1853 100 nam ten op zichte van februari toe van 153 tot 177 en de hoeveelheid van 124 tot 145. De prijs daalde met 1 punt tot 122. De hoeveelheid per hoofd steeg van 111 tot 129. 97 Als Leo de oberkellner Albert op de gang tegen komt, houdt hij hem joviaal staande. „Zeg Albert, had jij het niet laatst over de vrouw in het spel?" „Ik geloof het wel mijnheer!" ,,Je woorden zijn uitgekomen, ook ik ben getrouwd, toen had ik er net zo min erg in, als in het uur van m'n dood." „Het lot dat voor de mens is weggelegd, ontloopt hii nooit, mijnheer, nooit, al kruipt hij in de grond." „Zie je wel Albert, dat jij net zo goed een profes sor in de philosophie kon zijn?" „Wat zal ik U zeggen, mijnheer? Het beschouwen van de wereld en vooral van de mensen vanuit mijn positie, maakt ie tot een philosoof. We zien zo vee) mijnheer." Later wordt er weer gedanst en Frans dans met alle twee de bruidjes, met bruiden dansen geeft ge luk en hii denkt aan z'n nieuwe boek: „Verstilde klanken klinken weer". Buise is uitbundig, Wies heeft hem, even vóór zij naar de trouwplechtigheid toegingen, iets in het oor gefluisterd, hii heeft moeten beloven, er nog niets van te zeggen. Het personeel op kantoor zal name lijk weer bloemen kunnen sturen, maar dan zal er echt een kleine geboren zijn, tenminste als alles goed gaat, had Wies er gauw bijgevoegd. „Onze derde"' had Buise gejuicht, een paar maal heeft hij al bijna z'n mond voorbij gepraat, hij is er vol van. In zijn dankbaarheid heeft hij beloofd, dat er een auto gekocht zal worden, dan kunnen ze er op uit trekken, desnoods ieder weekeinde, met de hele fa milie. De Pijper heeft een flinke rede gehouden, de vele borrels en de verschillende wijnen hebben hem de nodige inspiratie gegeven. Inge zit verbaasd, maar tevens een beetje angstig naar haar echtgenoot te luisteren, er gloeit zo n ondeugend vuur in z'n ogen. Als hij Lettinga voldoende z'n vet heeft gegeven, gaat hij Leo te lijf. Hij voorspelt Leo, dat de rollen spoedig omgedraaid zullen zijn; dan zullen Marius en hij het niet zijn die te hard werken en hun vrou wen verwaarlozen, maar Leo zelf. „Leo", zegt de Pijper en dreigt met z'n vinger, „dan komen Buis en ik bij Roosje en zullen haar aanraden, zich van je te laten scheiden en weg te lo pen. Zou het niet een tragische wending van het noodlot zijn jongen, als wij zo nog eens moeten op treden? Maar ik verzeker je reeds bij voorbaat, dat we jouw huwelijk dan net zo gelukkig zullen maken, als nu het onze geworden is. Nietwaar Marius?" „Naturellement, mon docteur," roept Buise uitge laten. Voor Roosje is deze toespraak een beetje duister en vragend kijkt ze naar Leo. „Als we volgende week in Engeland zitten, ot misschien al op de boot, zal ik je de pointe van deze mooie rede uiteenzetten, nu moet ik even antwoor den." „Jongens," zegt hij, maar meteen schiet het hem te binnen, dat hij. ook z'n schoonvader bij de jongens rekent en hij verbetert zich. „Beste Papa en jongens, ik wil even m'n vriend Richard speciaal bedanken, neen, niet voor zijn prachtig aanbod om eventueel m'n huwelijk weer bij elkaar te krammen, neen, ik wilde dit zeggen, jullie hebben allemaal iets voor me willen doen en men deed iets voor Leo, inderdaad. Nu, op het toppunt van mijn geluk, op deze avond, wil ik speciaal iemand bedanken en wel jou, Richard. J;j gaf mii m'n pasverworven Roosje terug. „Richard ik heb je uitgekafferd, ik heb je veel verweten en ik heb toch wel een beetje spijt van al die harde woorden, want nu pas heb ik persoonlijk ondervonden, wat de medische wetenschap betekent en ik geloof, dat ik onbillijk ben geweest. Ik weet nu, wat het zeggen wil, als een dokter, een chirurg in grijpt om een mensenleven te redden. Mijn eeuwige dank kerel en ook natuurlijk die van Roosje. „Als we onze jaarlijkse bijeenkomst houden, dan weet je, dat er gedronken wordt op ieder van de vijf faculteiten. Ik stel thans voor maar één dronk uit te brengen en wel op de medische wetenschap en tevens op de meest kundige en actieve beoefenaar daarvan. Richard de Pijper, leef lang en gelukkig, tot heil van de mensheid!" Iedereen staat op en de dokter is er een beetje beduusd van, maar niet lang. „Weg met die apekool," roept hij, „ik ga zingen." En hij probeert een Frans liedje ten beste te geven, maar hij zakt hopeloos in het moeras. De volgende dag staan op het perron vier echt paren en één heer een trein na te staren, waarin Roosje en Leo hun reis naar Engeland aanvangen. Als de trein uit het zicht is en het gezelschap naar de uitgang wandelt, zegt de heer van Lier tot Buise: „M'n beide dochters hebben hun bestemming gevonden, ik moest uitzinnig blij zijn, maar toch Hij schijnt werkelijk ontroerd want hij springt, zonder van iemand afscheid te nemen, op de eerste de beste tram, die langs komt. Allemaal, zonder onderscheid, zijn ze weemoedig gestemd. Ze drommen nog even samen op liet stationsplein, het is alsof ze ontwaken uit een roes, uit een roes van onverwachte gebeurtenissen en fees ten. Het werk wacht weer, het feesten is voorlopig gedaan, ze zullen weer zich zelf zijn, zijn ze daar door weemoedig? Of begrijpen ze, dat Leo, hun beste vriend en toe verlaat, nooit meer de oude Leo zal zijn, als hü terug komt? En op dat winderige plein nemen ze doodernstig afscheid van elkaar, als kwamen ze van een begrafenis. EINDE LETTERGREEPRAADSEL m H Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. 1. ploegsnede, 2. heerschappij, 3. vallen de ster, 4. getuigschrift, 5. gewicht, 6- toorn. OPLOSSING 19 juni. Horizontaal: 1. jasmijn, sta; 2. onpas selijk; 3. raid, Breda; 4. dreef, èeeIL' 5. A.C., Nato, Lt; 6. aha, co, dij; nicht, geks; 8. scooter; 9. smelt, KBVxJ, 10. Kentucky; 11. tempo. ijl. Verticaal: 1. Jordaan, ski; 2. an?fj. chisme; 3. spie, accent; 4. maden, holte. 5. ijs, factotum; 6. NSB, To, Cp; 7. erge. gekko; 3. slee, derby; 9. tijdelijk; xu* akant, sabel. UTRECHT, 20 juni Aan de rijks universiteit is gepromoveerd de hee A. J. de Groot wonende te Groning®n' tot doctor in de faculteit der wiskuna en natuurwetenschappen op het Prcei schrift getiteld: „Mangaantoestand v®! Nederlandse en Duitse holocene seo menten in verband met slibtransport bodemgenese". - Promotor was prof. dr. ir. F. A. vB Baren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4