BRIEFWISSELING DJAKARTA-NEW YORK Nederland akkoord met overdracht in etappen de BEGIN VOLGENDE WEEK HERVATTING OVERLEG hailiot weer vandaag- Dr. HOLTROPGeen vrees voor conjunctuuromslag PROTESTMARS VAN WEENSE ARTSEN l^£t' Voorkeur voor buitenlands brood Nederland heeft dertig miljoen eieren over de Echte Bakker MOORD in ApoElokliniek Het -SSPwa J. J. VAN KOOTEN weer Wat voert China in het schild? Fm m fmmmum n mmsmm Leven in Algiers wordt normaal SOLEX rijden.... Marinier gewond; tien infiltranten gesneuveld Landbouwschap vraagt minister maatregel om markt te redden kleine broodsoorten Vrij warm Aan zee Het weer in Europa feen Versterkingen naar Foekien Protest tegen ontwerp sociale verzekering Ex-kolonel Gardes wil herstel van de vrede ALGIERS, 21 juni (Reuter) De Mohammedanen in Algiers zijn gisteren massaal weer aan het werk gegaan, nadat dinsdag het zeven jaar oude uitgaansverbod was opgeheven en de vakvereni gingen een oproep tot werkher vatting hadden gedaan. De weg versperringen zijn om midder nacht opgeruimd. De busdiensten rijden normaal, en er is een begin gemaakt met de lenteschoonmaak van de stad dringend noodza kelijk wegens de Zomerhitte, die grote hopen groentenafval op de trottoirs doet rotten. Nw.-Guinea-acties Nieuw feuilleton 4 DONDERDAG 21 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31160 NEW YORK, 21 juni (UPI) De waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren de brief Van president Soekarno ontvan gen, waarin deze „nadere ophel dering" vraagt van het Nederlands standpunt inzake de onderhande lingen over Nieuw-Guinea. Soe karno zegt er de nadruk op te willen leggen, dat de Nederlandse aanvaarding van het plan-Bunker in beginsel een opeenvolging van stappen behoort te stipuleren, die een oplossing van de kwestie inhoudt. „Dit betekent, dat een vrije keuze van de bevolking van West-Irian zal worden uitgevoerd na de bestuursoverdracht aan In donesië." Oe Thant heeft Soekarno onmiddellijk per telegram geant woord, dat Nederland naar zijn oordeel het beginsel van een etappegewijze overdracht van het bestuur heeft aanvaard. *W'M0RRIS "êefore ipu (htu! Suède dames- en herenjasjes ïSÊ? Groot assortiment KOFFERS EN REISTASSEN Anfwoord Weg gebaand I betrouwbaar rijden VOOR JONG EN OUD DeT.V.-film „Veilig Verkeer" vertelt U er meer van. HOOFDDEALER VOOR HAARLEM: Houtplein 18-20, Tel. 12000 47 kleurstalen vrijetijdsverf 10 ct in de winkel kwaliteitsverf Voor uw vakantie bakt de lekkerste Deze week: 1 pak Spritsen 0.69 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeler- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. OE THANT Soekarno gewenste „opheldering" De tekst van de boodschap van pre sident Soekarno aan Oe Thant. zoals deze door het persbureau Antara is Verspreid, luidt: „Dank voor uw boodschap van 17 juni 1962. Ik beschouw de aanvaarding m principe van de voorstellen van Bunker, gelijk aan uwe excellentie is overgebracht door de permanente ver tegenwoordiger van de Nederlandse regering, als een stap vooruit naar de (Advertentie) 'BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 -t' 'UtoSFSTRAAÏ (BIJ KÓNINGsHeiNV Al iSTÊPDAM fCL. 243596 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur. Droog weer met morgen overdag zonnige perioden, maar in de ochtend ianvankelijk laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere tempera turen. VRIJDAG: Zon: 4.19-21.04 maan: -9.16. (Advertentie) Morgen overwegend zonnig en droog strandweer met een matige meest zuide lijke wind. In de middag iets warmer, 20-23 graden, zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: enkele dagen met iéts Tvarmer en zomers strandweer. Statioi Sen Helder iPenburg yussmgen Helde Se But JWente iWndhoven Sf-Limburg ~tockhoLm Oslo f^Penhagen ■jonden ^PiSterdam frussej feuxemburg Sfenoble gice rjadrid j^llorca ^ssabon Weer max. min. temp. temp. gisteren onbew. geh. bew. geh bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. licht bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. onbew onbew. half bew. onbew. 16 17 16 18 17 10 10 19 19 16 18 19 18 19 19 22 24 23 22 17 25 16 30 33 30 27 13 14 14 13 14 14 15 15 12 9 13 15 14 15 15 17 13 18 14 12 14 12 17 19 17 15 neersl. afgel. 24 uur 0.1 2 0.2 2 2 1 0.1 0 0 0.3 0.3 0.1 7 0.1 0 0 0 0 0 2 2 3 0 0 0 0 Advertentie EVELYN elegante tassen en byoux öRVHOUTSTR VISA JA L. 20415 - HAARLEM hervatting van onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië. Teneinde enigerlei misverstand tus sen uwe excellentie en mijn regering te vermijden, zou ik graag onderstre pen, dat de aanvaarding van de prin cipes van de voorstellen van Bunker, zijnde de door ons gebruikte trase en de aan u door de permanente verte genwoordiger van Nederland overge brachte bewoordingen, namelijk de aan vaarding van de voorstellen van Bun ker in principe, de opeenvolging van handelingen dienen te stipuleren, wel ke de oplossing van het probleem West-Irian vormen. Dit betekent, dat de vrije keuze voor het volk van West- Irian zal worden uitgevoerd na de overdracht van het bestuur over West- Irian aan Indonesië. Ik hoop, dat uwe excellentie mij wil verontschuldigen, 'ndien ik nog al vast houdt aan verkrijging van de zelfde fundamentele interpretatie -an de voorstellen van Bunker. Dit is geba seerd op onze ervaring met zo vele overeenkomsten, die wij in het verle den met Nederland hadden en welke na het debat in het Nederlandse parle ment gingen afwijken van nun oor spronkelijke interpretatie. Mag ik, naast de Doodschap, welke ik van uwe excellentie ontving, uw aandacht vestigen op persberichten, waaruit we over de verklaringen ver namen, welke in Nederland werden uitgegeven als een reactie op uw bood schap. De woordvoerder van de rege ringsvoorlichtingsdienst in Nederland verkiaarde, dat de Nederlandse rege ring nog altijd bereid is onderhande lingen te hervatten op basis van de voorstellen van Bunker. Sedert het de bat in het parlement over de kwestie West-Irian is er in de houding van de Nederlandse regering niets veranderd. Deze verklaring van zondag 17 juni, is gevolgd door een verklaring van de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken: Minister Luns gaf zijn permanente ver tegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties Schürmann, op dracht aan de waarnemend secretaris generaal de boodschap over te brengen, dat de Nederlandse regering geen en kel verschil ziet in de frases gebruikt door Nederland en Indonesië voor de voorbereidingen der besprekingen over de voorstellen van Bunker. Ik eb am bassadeur Soekardjo Wirjopranoto op dracht gegeven nadere opheldering te verkrijgen over het fundamenteel be grip van de principes van de voorstel len van Bunker, waartoe wij zouden moeten geraken voor het definitief be sluit tot een spoedige hervatting der besprekingen. Uwe excellentie kan zich verzekerd houden van mijn volledige medewer king en steun aan uw pogingen tot een spoedige schikking van de kwestie West-Irian. Ik moge uwe excellentie opnieuw van mijn hoogachting verze keren. Het antwoord van de waarnemend secretaris-generaal luidde als volgt: ,,Ik heb de eer de ontvangst van uw boodschap van 20 juni te bevestigen. Mijns inziens houden de voorstellen van Ellsworth Bunker een operatie in fa sen in, waarbij, zoals in de derde pa ragraaf is uiteengezet, tegen het einde van het tweede jaar het bestuur zal worden overgedragen aan Indonesië, en, zoals in de vierde paragraaf is be paald, op een datum die nog moet worden vastgesteld, door Indonesië met behulp en met de medewerking van de waarnemend secretaris-gene raal der V.N. en de leden van het V.N.-personeel regelingen zullen wor den getroffen om de bevolking van het gebied in de gelegenheid te stellen vrijelijk een keuze te maken. De Nederlandse regering, die te kennen heelt gegeven, dat zij de voor stellen van Bunker onvoorwaardelijk en zonder voorbehoud aanvaardt, is, naar mijn oordeel akkoord gegaan met het beginsel van een operatie in fasen zoals overwogen in de voorstellen van Bunker. Ik heb daarom de eer beves tigend op uw vraag te antwoorden. Ik moge uwe excellentie van mijn hoogachting verzekeren". In V.N.-kringen is de mening ge uit, dat door de briefwisseling tus sen Oe Thant en president Soekarno eindelijk de weg is gebaand voor een hervatting van de Nederlands- Indonesische besprekingen in het bij zijn van Bunker. In Nederlandse kringen te New York leverde men geen commentaar op Soekarno's antwoord. Men liet echter doorschemeren dat hij probeert tijd te winnen. De Indonesische V.N -delega tie liet zich niet uit over Oe Thants jongste boodschap aan Soekarno Diplomatieke zegslieden vertrouwen er op, dat Indonesië de verzekeringen van de secretaris-generaal zal aan vaarden als een waarborg voor de goede trouw van Nederland en dat het overleg spoedig zal worden hervat. AFP verneemt uit niet-officiële Ame rikaanse bron, dat de besprekingen zullen worden gehouden in een buiten verblijf van een familielid van ambas sadeur Van Royen. Zowel van Ameri kaanse als aan Nederlandse kant wordt een streng stilzwijgen bewaard over het tijdstip van het begin der bespre kingen. Men meent echter te weten, dat de Amerikaan Bunker, die als waarnemer bij de besprekingen aan wezig zal zijn, heeft voorgelegd, dat deze begin volgende week zuJlen be ginnen. Inmiddels heeft de Nederlandse staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, mr. Th. Bot, die momenteel in verband met het huwelijk van pn zoon in de Verenigde Staten verblijft giste ren beleefdheidsbezoeken gebracht aan twee functionarissen van het Sta te Department, die nauw zijn betrok ken bij het geschil om Nieuw-Guinea, namelijk Dean Rusks assistenten voor Europa en het Verre Oosten, William Tyler en Averell Harriman. De staats secretaris wimpelde vragen van ver slaggevers af met de opmerking: „Na tuurlijk hebben wij ook even over de kwestie Nieuw-Guinea gesproken, maar er is niets te berde gebracht wat u zou kunnen interesseren." lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllilllllfllillllllllllllllllli WASHINGTON, 21 juni (UPI) Hoge ambtenaren in Washington hebben vol gens UPI gisteravond meegedeeld, dat de Amerikaanse regering in ernstige mate verontrust is over de grootscheep se militaire versterking op het Chinese vasteland ter hoogte van de door natio nalistisch China bezette eilanden Que- moy en Matsu. Volgens deze zegslieden is uit gehei me informaties van de afgelopen twee weken gebleken, dat de Chinese com munisten grote aantallen soldaten naar de .provincie Foekien hebben overge bracht. Zij achtten het niet onmogelijk dat de troepenbewegingen de voorberei ding zijn tot een aanval op de nationa listen, zulks bij wijze van tegenzet na de Amerikaanse operaties in Zuidoost- Azië. Zoals bekend hebben de Verenig de Staten hun troepenmacht daar aan zienlijk uitgebreid met het oog op de recente ontwikkelingen in Laos. Men dacht te Washington in eerste instantie, dat de communistische acti viteiten geschiedden uit vrees voor een inval van het nationalistische leger van Tsjang Kai-sjek. Deze indruk is echter gewijzigd, om dat uit de wijze en de plaats van de versterking een offensieve bedoeling zou spreken. In de kuststreken ter hoogte van de twee eilandjes zijn in vroeger jaren ge lijksoortige bewegingen gesignaleerd, zoals bijvoorbeeld in 1958 toen de situa tie daar bijzonder gespannen was. Washington is vooral daarom veront rust over deze ontwikkelingen, omdat de communistische activiteiten een on gekende omvang vertonen, aldus de zegslieden. (Van een verslaggever) BUSSUM, 21 juni De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. Holtrop, gelooft niet, dat er een scherpe omslag van de conjunctuur op komst is. Hij zei dit gisteravond in een vraaggesprek voor de KRO-televisie. Dr. Holtrop waarschuwde wel voor de illusie, dat Nederland niets zou be merken van een achteruitgang van de conjunctuur in de Verenigde Staten. Ons land moet daarom zorgen voor reserves en voor het behoud van zijn concurrentiekracht. In zijn jongste jaarverslag heeft de president erop gewezen, dat de sterke stijging van de loonkosten in ons land bij een gelijk tijdige teruggang van het betalingsbalanssaldo een behoedzaam beleid vraagt. Hij heeft daarmee, naar hij gisteren verklaarde, niet somber willen zijn. Onze reserves en onze concurrentiekracht zijn nog niet verloren, maar wel zijn wij nu in een situatie geraakt waarin de Nederlandsche Bank het gevaarsignaal moet hijsen, hetgeen betekent, dat de bank moest overgaan tot het voeren van een strengere kredietpolitiek. ■w.-.s-.-.v.v.... '<'^1 WENEN, 21 juni (AFP) De dok ters in Wenen zijn woensdagmorgen in staking gegaan uit protest tegei een nieuw ontwerp voor sociale verzeke ring, waarbij hun positie wordt gelijk getrokken en zij vastgestelde maande lijkse toelagen zullen ontvangen. De staking is totaal; alleen ernstige ge vallen worden in de ziekenhuizen be handeld. Woensdagmorgen is een afvaardiging naar de kanselarij gegaan om de be zwaren van de dokters uiteen te zetten. (Advertentie) Na da patatten uit België en het ijs uit Italië, doet thans Finnbrod uit Finland zijn intrede - het brood dat altijd kersvers is en blijft. Finnbrod wordt nl. van bin nen uit diepdoorbakken en is daardoor heerlijk krokant. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Het wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en gist of eiwit. Finnbrod met boter en normaal broodbeleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin! Zeker vijf ontploffingen hebben giste ren een ravage veroorzaakt in een aardgasstation op enige afstand van Oran. Enkele uren later deden zich in het stadhuis van Oran twee ontplof fingen voor. Door de hierna ontstane brand werd het gebouw volledig ver woest. Drie personen liepen verwondin gen op. Ex-kolonel Jean Gardes, een van de nog overgebleven OAS-leiders, heeft gisteravond in een geheime radio-uitzending gezegd, dat de met het FLN gesloten overeenkomsten „de basis vormen voor het herstel van de vrede in dit land". Volgens betrouwbare bronnen in Al giers nemen de belangrijkste OAS- leiders de volgende standpunten in: Ex-kolonel Jean Gardes staat een over eenstemming met de Algerijnen voor. Ook ex-generaal Paul Gardy is voor stander van onderhandelingen tussen OAS en FLN. Hij zou echter niet geheel akkoord gaan met de in Algiers ge maakte afspraken. Twee van de fanatiekste leiders, de ex-kolonels Yves Godard, in Oran, en Pierre Chateau-Jobert, in Constantine, zijn tegen de vredesvoorwaarden ge kant. Ex-kolonel Antoine Argoud, die meestal in Europa verblijft, is voor stander van het verplaatsen van de OAS-activiteiten naar Frankrijk, aldus deze bronnen. Links televisie Dr. Holtrop tijdens het vraaggesprek voor drs. Van der Pluym. interviewer (Advertentie) Oost-Duitsland. De leider van de Oostduitse communisten, Walter Ul- bricht, heeft de president van Daho mey, Hubert Maga, uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Oost-Berlijn. Ulbricht gaf de invitatie mee aan een delegatie uit Dahomey, die hem giste ren bezocht. De delegatie is inmiddels doorgereisd naar Hongarije. (UPI). HÓLLANDIA, 21 juni (UPI) Blij kens een communiqué, dat vandaag hier is uitgegeven werd tijdens een vuurge vecht de marinier H. G. C. Wientjes gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Sorong. Aan de zuidkust van Nieuw Guinea werden tien Indonesiërs gedood tijdens een actie, die werd uitgevoerd door be volking, algemene politie en de strijd krachten. „Met name verrichtte een zelf standige politiepatrouille zeer goede diensten door een rusteloze achtervol ging in te zetten, waardoor enige val schermsoldaten werden gedood," aldus het communiqué. De stakende Weense artsen tijdens een protestmars voor de zetel van de Oostenrijkse regering op de Ballhausplatz. (Advertentie) EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 21 juni Het Land bouwschap heeft gistermiddag een te legram naar minister Margnen in Brus sel gestuurd, waarin 3,5 miljoen gul den wordt gevraagd om dertig miljoen „overtollige" eieren uit de markt te ne men. Ook wordt in het telegram erop aangedrongen, dat de bewindsman bij de onderhandelingen over een gemeen schappelijk Europees „eierenbeleid" geen voor Nederland al te ongunstige regeling zal aanvaarden. Het Land bouwschap besloot tot het zenden van het telegram na de bespreking van de situatie op de eierenmarkt. Deze be spreking zou eerst in een besloten ver gadering hebben plaat., gevonden, maar tijdens de ochtendzitting werd op het laatste moment bijna letterlijk „ter elfder ure" besloten er toch maar een openbare vergadering van te ma ken. Inmiddels is uit Brussel bericht, dat de ministers van Landbouw van de zes EEG-landen gisteren overeenstem ming hebben bereikt over de nog open staande punten van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek, waaronder ook het eieren-beieid valt. De beide in het telegram van het Land bouwschap besproken punten, te weten het uit de markt nemen van een groot aantal eieren en de onderhandelingen over een Europese politiek houden nauw met elkaar verband. Door een minimumprijsregeling in Duitsland is de export van eieren naar dat land de laatste weken sterk teruggelopen. Er is dus in Nederland zelf een groot over schot aan eieren ontstaan en het ge vaar van een catastrofale prijsdaling is daarom volgens het Landbouwschap niet denkbeeldig. En een noodsituatie op de eigen markt is geen sterke basis voor de verdediging van de Nederlandse belangen in Brussel. De dertig miljoen eieren zouden vol gens het plan van het Landbouwschap door de regering moeten worden over genomen en verder buiten de normale consumptie worden gehouden. Wat er dan wel mee moet worden gedaan en mee zal kunnen worden gedaan is de vraag. Tijdelijke opslag in de thans leegstaande fruitkoeihuizen lijk! mogelijk, maar daarmee is men de eieren nog niet kwijt. Als het plan zou doorgaan, zal het er uiteindelijk wel op neer komen, dat het grootste deel van deze partij voor consumptie ongeschikt wordt gemaakt en eventueel als vee voer wordt gebruikt (opbrengst drie cent per kilo). Het Landbouwschap was er gisteren zelf niet gelukkig mee. Tij dens de vergadering werden dan ook opmerkingen gemaakt als- „Iedere Ne derlander eet drie eieren extra en dan zijn we er van af" en „als we allemaal eens een dag eieren aten in plaats van aardappelen, dan slaan we twee vlie gen in één klap". Het is overigens de vraag of mr. Marijnen op het voorstel in zal gaan. 3,5 miljoen gulden is een bedrag, waarover zelfs een minister, die het Landbouw Egalisatie Fonds beheert, nog wel eens even wil nadenken. Bo vendien zijn dergelijke steunmaatre gelen in strijd met zoal niet de letter dan toch de geest van het EEG-ver- drag. Hetzelfde verwijt kan overigens ook gericht worden tegen de Duitsers, die met hun minimumprijsregeling de oorzaak zijn van de moeilijkheden. Intussen zou volgens onze inlichtin gen de export van eieren naar Duits land juist de laatste dagen weer wat beter lopen. Deze informatie, die wij overigens nog niet bevestigd konden krijgen, was in ieder geval gisteren nog niet tot het Landbouwschap doorge drongen. Bij het produktschap voor eieren heeft men nog geen definitief oordeel over de situatie. De consequenties van het woensdagavond in Brussel bereik te akkoord waarvan men de de tails ook nog niet nrecies kent zijn thans nog niet te overzien. Wel is mer. bij het produktschap teleurge steld over het uitstel van een maand voor het gemeenschappelijk eieren- regiem in werking kan treden. Men had gehoopt dat aan de r.oeilijk- heden met de Duitse minimumprijsre geling in ieder geval Der 1 juli een eind zou zijn gekomen. Het produktschap heeft ook :ug geen concrete indruk over het verloop van de export naar Duitsland in de laatste dagen. Er zijn grote individuele ver schillen. De ene exporteur slaagt wel, terwijl een ander geen voet aan de grond krijgt. Het totaalbeeld is echter zeker niet zo, dat van een duidelijke omslag ten goede zou kunnen worden gesproken. (Advertentie) n de Apollokliniek te Amster dam is iemand vermoord: mevrouw Saleminq, de lastige directrice van het deftige mode huis Saleminq. Men heeft haar verstikt in haar hoofdkussen. Dat is een schande voor „Maison Cou ture Saleminq" maar vooral voor de Apollokliniek. Daarom verzoekt de directrice van de kli niek de politie om de grootst mogelijke discretie. Inspecteur Perquin stoort zich echter aan niets en niemand. Hij heeft zich voorgenomen de zeer duistere zaak tot een oplossing te brengen. Hóe hij dat doet wordt verhaald in „MOORD IN DE APOLLO KLINIEK" door MARTIN MONS, dat wij van vandaag af als feuil leton publiceren. Het aantrekke lijke van deze goede ontspan ningsroman is, dat men er de „ge wone" politieautoriteiten in aan het werk ziet op degelijke en kundige manier. De schrijver Martin Mons, heeft rijkelijk be wezen, dat hij speurdersromans van niveau kan schrijven, die van de eerste tot de laatste letter boeien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1