astella Parels Nieuw-Guinearaad moet zich uitspreken over plan-Bunker Kamer discussieert over Grieks op gym-bèta Nationale Volkspartij wil in regering van Antillen PAPOEA'S helpen bij de bestrijding van para's Voor twee gewichtige minuten Meerderheid blijkt voor een zesjarig atheneum PAK STEUN VAN BEVOLKING ONONTBEERLIJK Dr. Da Costa Gomez klaagt over Koninklijk Besluit uit 1960 Dr. J. Houtgast Afscheid „Mercurius" pleit voor winkelsluiting op zaterdagmiddag Minister Irausquin op Curagao overleden DONDERDAG 21 JUNI 1962 <VctusNÉ Profiteer zo lang de voorraad strekt het moderne wasmiddel dat hoog boven alles uitsteekt! (Van onze correspondent op Nieuw-Guinea) HOLLANDIA, juni Als- straks de Nieuw-Guinearaad bij eenkomt, dan zal het plan-Bunker daar zeker niet onbesproken blij' ven. Dit plan en de aanvaarding als gespreksbasis door Nederland is een zaak, die veel Papoea's bezighoudt. Eén van de partijen op Nieuw-Guinea, de Parna, heeft zoals bekend dit plan aanvaard, maar de andere staan er over het algemeen nogal afwijzend tegenover. De reden daarvan is uiteraard, dat men meent dat dit plan niet voldoende garanties bevat voor de zelfbeschikking, terwijl men met enige bezorgdheid denkt aan het vooruitzicht dat aan het eigenlijke referendum een periode van Indonesisch bestuur zal voorafgaan. Het is een be zorgdheid, die alleen niet gedeeld wordt door de groep die niets anders wil dan een Indonesisch bestuur over Nieuw-Guinea, maar dat is een groep die vooralsnog weinig sterk is. Alleen in Fakfak, en dan eigenlijk alleen nog in de stad zelf waar de bevolking voor een goed deel uit Indonesiërs be staat of daarmee vermengd is, doet de pro-Indonesische groepe ring openlijk van zich spreken, Dat de meerderheid van de Pa poeabevolking een andere over tuiging is toegedaan blijkt echter wel uit het feit dat de Nederland se troepen volop hulp ondervinden bij het opsporen en bestrijden van de Indonesische infiltranten. Al gemeen is men het erover eens dat zonder die Papoeahulp de acties tegen de Indonesische para chutisten niet zo succesvol en met zo weinig slachtoffers zouden zijn verlopen. Zonder Papoeahulp zijn de Nederlandse troepen in het oerwoud niet tegen de uitstekend getrainde, uitgeruste en bewapen de Indonesische parachutisten opgewassen. Schijn-keuze Tragische vergissing OPLOSSING VOOR HET AARDAPPELTEKORT Theorie en praktijk Studieduur Atheneum illustre NEW TIJDELIJK ÓIJ AANKOOP VAN 2 PAKKEN Dat de Indonesische parachutisten werkelijk bijzonder bekwaam en taai zijn is iets waar men het algemeen over eens is. De droppingen schijnen echter nogal slordig uitgevoerd te zijn, zodat de parachutisten terecht kwamen op plaatsen waar zij de weg niet konden vinden. Het feit dat de bevolking hen bovendien telkens misleidde, is reden geweest, dat de parachutisten bepaalde successen, die zj) anders misschien in derdaad hadden kunnen behalen, niet hebben kunnen verwezenlijken. Nimmer zijn zij erin geslaagd een plaats te be zetten, en de reden daarvan is, in en kele gevallen, domweg geweest, dat de bevolking hen niet naar die, door hen gezochte, plaatspn toeleidde, maar hen op een dwaalspoor bracht, om hen aan de Nederlandse troepen uit te kun nen leveren. En intussen hebben de Ne derlandse strijdkrachten natuurlijk ook wel iets geleerd van deze parachutisten landingen, als gevolg waarvan de defen sie van Nieuw-Guinea in bepaalde op zichten belangrijk verbeterd is. Toch blijkt de opsporing van de res tanten parachutisten een nog tijdrovende bezigheid te zijn. Dat vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat men daarbij uiterst zorgvuldig te werk gaat en niet teveel risico neemt. Het voortdurend de strijd ontwijken van de Indonesiërs maakt de zaak natuurlijk ook erg moei lijk, want de parachutisten tonen zich telkens weer meesters in het terugtrek ken... Geleidelijk wordt hun aantal echter uitgedund, niet alleen door de achtervolgingen, maar ook de natuur speelt daarbij een rol. Zo heeft men bijvoorbeeld bij Teminabuan het stoffe lijk overschot van een Indonesische parachutist gevonden, die door een kro kodil was gedood. Samenvattende cijfers AMSTERDAM, 21 juni. Pater Pasc. Stallaert, redemptorist, vertrekt zaterdag 23 juni a.s. naar zijn missie gebied Garanhuns in Brazilië. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. ..WILLEMSTAD, 21 juni De voor ster van de Nationale Volkspartij (op- £0sitie) op Curagao, mr. dr. Da Costa J*°»hez, heeft gelijkluidende telegram- en gezonden aan koningin Juliana, emier De Quay, premier Emanuels »an Suriname en de leden van de Sta- h-Generaal. Daarin zegt hij onder te»6*' dat hij in een eerder aan minis- Korthals gezonden nota gewezen tin °P „schending van het constitu- hele compromis, waarop het statuut v.d'Ust", door een Koninklijk Besluit ,hn 1980 De heer Da Costa Gomez ver- kiJjt met klem, „nu het Curagaose volk "Jkens de gehouden verkiezingen zijn ia» Uwen OP niet te miskennen wijze soh de Nationale Volkspartij heeft ~e- gI,honken, Uw constitutioneel be- ■n1 door hetwelk u de grootste partij Bil "e, Antillen uit de regering van mijn trekt hebt gebannen, onverwijld in te hein i en mlia Partij in de gelegen- ree- stellen het Curagaose volk te hp5?i"en zoals het overduidelijk getoond 'dt te willen." hiin??5ts vraagt hij „in het bijzonder" den t ^uns, op constitutionele gron- biert' zelfsbeschikkingsrecht te eer- taire en' "noK afgezien van humani ty Sronden, waarop de Nederlandse Niem g- het zelfbeschikkingsrecht van onv„~ ^uinea verdedigt, en derhalve tiop^5ivdld te herstellen hetgeen het ge- ranai!. koninklijk besluit aan het Cu- Va?,Se, v°ik misdaan heeft". Haai1 bevoegde zijde wordt in Den siuus vernomen, dat het koninklijk be- VerwBWaarnaar in het telegram wordt recai kennelijk de Algemene maat- batj.E.Vhh Bestuur van 30 januari 1960 Zovpr* v, Daarbij werd bepaald, dat voor trofai, 1 het eilandgebied Curagao be- aUe bevoegdheden en verplichtin gen, die aan het bestuurscollege van Curagao waren opgedragen, aan de ge zaghebber behoorden. Deze maatregel werd ingevoerd, omdat het bestuurscol lege niet steunde op een meerderheid in de eilandsraad van Curagao, waar door de samenwerking vrijwel onmo gelijk was geworden. Nadat de gezag hebber enkele maanden de plf ats van het bestuurscollege had ingenomen, trad een nieuw bestuurscollege, steu nend op de meerderheid van de Demo cratische Partij en de Konstructieve Volksparij in de eilandsraad, in func tie. De algemene maatregel van be stuur kwam daarmee te vervallen. De eisen van de heer Da Costa Gomez worden daarom ongegrond genoemd. AMSTERDAM, 21 juni „Het bondsbestuur heeft zich vierkant ach ter het standpunt van de groep detail handel gesteld, dat er een winkelslui ting op zaterdagmiddag zal moeten ko men, als enig effectief middel om de mogelijkheid te scheppen voor het win kelpersoneel een soort vijldaagse werk week met een vrij weekeind te genie ten." Dit deelde de voorzitter van de alge mene bond „Mercurius," de heer C. Z. de Vries vanochtend mee bij de ope ning van het negende congres van de bij het n.v.v. aangesloten bond in Belle- vue. t (Advertentie) (Advertentie) Voor de waarneming van een totale zonsverduisering, op 20 juli 1963, die slechts anderhalf tot twee minuten zal duren, op het meest gunstige plekje van de aardbodem vermoedelijk tussen het Slave- en het Atha- basea-meer in Canada trejt dr. J. Houtgast, lector in de Ster renkunde aan de Utrechtse uni versiteit, reeds ru de nodige maatregelen. Als secretaris van de Nederlandse eclips-commissie zal hij ook nu weer het groepje leiden, dat voor ons land derge lijke observaties doet en waartoe ook behoort de heer N. van Stra ten, instrumentmaker van de Utrechtse Sterrenwacht, die drie jaar geleden in het nieuws heeft „gestaan" door zijn ontwerp van een spiegeltelescoop om veran derlijke sterren waar te nemen. Een subsidie van de Nederlandse organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek, die on langs werd verleend, heeft dr. Houtgast en zijn medewerkers in staat gesteld vast te gaan wer ken aan de instrumenten, die no dig zijn om opmetingen te doen van de lagen van de zonne-atmos- feer vlak buiten de zonnebol en daardoor meer kennis te krijgen van de röntgenstraling, die sterk ioniserend werkt op de aardat mosfeer. „Er is geen andere manier om daarover iets precies te weten te komen dan op deze wijze," vertelt dr. Houtgast ons, als wij hem in de Sterren wacht op Zonnenburg, een der fraaie bolwerken in de Utrechtse plant soenen, bezoeken om iets over de betekenis van zijn expeditie te vernemen. „En als het tijdens de zonsverduistering nu eens slecht weer is?" „Dan kan de zaak volkomen mislukken," antwoordt dr. Houtgast, die zich echter niet zo gauw laat ontmoedigen en al meer verre reizen gemaakt heeft om een totale zonsverduistering waar te nemen. Ruim een jaar geleden zat hij op een eilandje in de Adriatische zee en in 1959 op de Canarische eilanden. De daar verkregen gegevens is men nu druk aan het uitwerken, waarvoor eveneens pas een tweede subsidie werd verkregen. De eerste zonsverduistering, die hij waarnam, was op 25 februari 1952 te Khartoem in de Soedan. „Hoe wordt iemand sterrenkundige?" hebben wij dr. Houtgast ge vraagd. „Het is met mij gegaan zoals bij de meesten. In je jeugd word je getroffen door het sterrenbeeld, dat de hemel te zien geeft. Op de middel bare school kreeg ik belangstelling voor het exact wetenschappelijke, de natuurkunde en de wiskunde. In mijn jonge jaren was er niet veel gelegen heid om astronoom te worden; het is bij mij dan ook via de natuurkunde gegaan. Van oorsprong ben ik fysicus." Dr. Houtgast, die op 14 augustus 1908 in Assen werd geboren en daar de H.B.S. bezocht, kon na zijn eindexamen niet direct gaan studeren. Hij zocht een baantje en kwam terecht op het natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven. „Ik werd daar met mijn neus op de wetenschap gedrukt, al was het toegepaste. In ieder geval is het een belangrijke spring plank geweest voor mijn latere loopbaan." Dr. Houtgast heeft drie jaar in Eindhoven gewerkt; op 22-jarige leeftijd begon hij met zijn studie in de wis-, natuur- en sterrenkunde aan de universiteit in Utrecht. Na zijn kandidaatsexamen koos hij als hoofdvak sterrenkunde, waardoor hij kwam tot de zonnefysica onder leiding van dr. Minnaert, tegenwoordig hoogleraar in de sterrenkunde en directeur van de Sterrewacht. ,,Ik ben heel blij, dat ik dit heb mogen doen, want daardoor kon ik. met dr. Minnaert meegaan, toen hij in 1937 professor werd en van het fysisch laboratorium naar de Sterrenwacht vertrok." „Hoe staat het op het ogenblik met de belangstelling van studenten voor de sterrenkunde?" „Voor de groep wis-, natuur- en sterrenkunde is veel belangstelling. Er zijn tweehonderd eerste- en tweedejaars studenten, maar in verhouding tot de wis- en natuurkunde zoeken maar weinig jongelui een werkkring in de sterrenkunde. We zitten met een tekort aan mensen, waardoor we niet het onderzoek kunnen doen, dat we willen.' Natuurlijk betreurt dr. Houtgast dit erg, want zoals hij zegt het betreft hier een vak, dat je enorm veel voldoening geeft. Het is voor hem een soort hobby geworden, waardoor er eigenlijk maar weinig tijd voor andere liefhebberijen overblijft. Dr. Houtgast mag nl. graag knutselen en is een echte „zelf-doener" zoals hij ons meedeelt. Zijn vak, dat zich niet tot werken achter een bu reau beperkt, maar ook leidt tot een grote interesse bij het opstellen van de benodigde apparatuur heeft hem geleerd goed zijn handen te gebruiken. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 21 juni De behande- ung van de Mammoetwet in de Tweede Kamer is gisteren gevorderd tot onge veer de helft van artikel 7 met de «aarbij ingediende amendementen. Men ®ou tot de somberste voorgevoelens aangaande de duur van het debat kun- hen komen, wanneer er nu zonder meer aan herinnerd werd, dat er in totaal 117 wetsartikelen zijn. Er moet echter ■JÜ gezegd worden, dat de thans onder het mes gekomen problemen een zeer belangrijk en dus veel aandacht ver kend onderdeel van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder lijs vormen. Met name kwam gisteren «e toekomst van het gymnasium ter sprake. Degenen, die vreesden, dat over «e vraagstukken van de klassieke vor- hoing heengelopen zou worden, kunnen gerust zijn: de Kamer toonde hiervoor Juist grote belangstelling; bij de uit eenzettingen van minister Cals stonden vele Kamerleden rond de regeringsta fel. Kernpunt van het debat was de vraag of het mogelijk moet worden gemaakt, dat er een gymnasium-bèta programma zonder Grieks komt. Er lag een amendement-Van Someren- Versteeg (WD-AR) ter tafel, dat het Grieks voor gym-bèta verplicht wil handhaven. He minister had er al eerder op ge lezen, dat volgens zijn voorstel het Grieks uit de bèta-opleiding kan, maar biet hoeft te worden weggelaten. Me vrouw van Someren stelde echter in haar betoog, dat het weliswaar moge- iflh is het Grieks te handhaven, doch uat het geen gebrek aan zelfvertrou wen bjj de voorstanders van Grieks op ëVm-bèta is als zij vragen om verplicht- atelling. Immers, als een gymnasium- beta Grieks loslaat, komt het accent hog zwaarder op de natuurwetenschap- Pen te liggen. De bèta-faculteiten zul len in aansluiting hierop spoedig ook hueer natuurwetenschappelijke kennis gaan eisen en dan ontstaat er voor de school, die Grieks handhaaft, een ach terstand. Zij zal zich moeten aanpas sen; de keuze wel of geen Grieks is uus slechts schijn. De heer Diepenhorst (GH) noemde in een uitvoerige beschou wing over de waarde van de klassieke vorming het Grieks juist voor gym- beta van groot belang, omdat het er toe bijdraagt de diepere betekenis van natuurwetenschappen beter te ver- Een geheel ander geluid liet echter dr. luns (PvdA) horen. Hij gaf als zijn bordeel, dat men het gymnasium een slechte dienst bewijst door het Grieks voor <}e bèta's als verplicht vak te "bndhaven Het B-programma is zo zwaar, <jat in feite niet aan de eisen voldaan kan worden. In de praktijk pornt het veelvuldig voor, dat een van oe twee klassieke talen stiefmoederlijk bedeeld wordt en dan komt de andere iaal nog niet goed aan haar trekken. Wie schermt met de leuze „Handen af Van het gymnasium" begaat naar het (Advertentie) Koog A/D ZAAN, 21 juni - Heel wat huisvrouwen hebben weinig last van het aardappeltekort. Sinds .iaar en dag maken al lekkere maaltijden klaar, zonder !*at daar een aardappel aan te pas komt. fti zetten macaroni op tafel. Honig Macaroni! Het is echt niet nodig, veel geld uit te geven voor aardappelen. Voor 1)3 cent koopt u'een pak Honig macaroni, Senoeg om drie grote mensen een stevige biaaltijd voor te zetten. Macaroni is voed- faarn! Dat weet men heel goed in al die 'ahden waar macaroni altijd de hoofd jehotel vormt. pet koken van Honig macaroni is gemak kelijk. Op elk pak staan duidelijke re cepten. U heeft keus uit diverse soorten: ?;a- Honig elleboogjes macaroni, gaar in :s minuten, en Honig vlugkokende ma- ar°ni, die in de helft van de tijd gaar is. j-Hrobeer morgen eens hoe het smaakt. "e kans is groot dat u het méér gaat ,fbh- Oók als er weer volop aardappelen «tol oordeel van de heer Tans een tragische vergissing. Spr. citeerde in dit verband uit een beschouwing van dr. E. Pelosi S.J.: „Wjj moeten eerlijk bekennen met gymnasium-bèta in een slop te zijn geraakt. De idealisten zeggen, dat dit de mooiste vorming geeft, die bestaat. Meer realistisch bezien is gym-bèta echter voor veruit de meeste leerlingen een onding. Alleen universele geesten zijn in staat deze uitgebreide opleiding met vrucht te volgen. Maar men bouwt een schoolsysteem niet voor de univer sele geesten, doch voor de redelijk goede middelmaat". De woordvoerder van de PvdA voegde hier aan toe: „Men kan zich alleen maar verzetten tegen het voorstel-Cals als men de fei telijke situatie niet kent of als men achtervolgd wordt door dwangdenkbeel- den". Mej. Nolte, sprekend voor de KVP, nam een tussenstandpunt in. Zij wees erop, dat gynvbèta bestemd is voor de zeer begaafden, die deze studie aan willen en aan kunnen. Het is gewenst het verschil tussen atheneum-b en gym- bèta te behouden door het gymnasium bèta zjjn klassieke karakter te laten bewaren, zij het dan, zo voegde mej. Nolte er aan toe, in een niet zo strin gente vorm. Het zwaartepunt zou dan op de letterkunde kunnen liggen. Tot zover de meningen in de Kamer. De minister wees in zijn verdediging eveneens op het verschil tussen theorie en praktijk. De klassieke vorming is ook in zijn ogen een zeer belangrijk goed, maar als men ziet hoe moeizaam het vaak met de vertalingen loopt blij ken sommige hooggestemde betogen niet reëel. Wie de eindexamenversla gen leest zal moeten erkennen, dat we in een impasse verkeren. Het gaat er om het wezen van de klassieke cultuur over te dragen en daarvoor behoeft gym-bèta niet per se Grieks te krijgen. De overdracht van de klassieke cultuur wordt veel meer gediend met een reële aanpassing. Het amendement - Van SomerenVersteeg snijdt de mogelijkheid af een zekere speelruimte te scheppen. De bewinds man gaf als zijn persoonlijke mening, dat gymnasium-bèta de mooiste voor opleiding is voor Delft. De Mammoet wet maakt voor degenen, die zich wil len richten op de natuurwetenschap pen, de weg van gymnasium-bèta, die een brede culturele vooropleiding geeft, aantrekkelijker dan hij thans is. Het amendement-Van SomerenVer steeg wil tevens in de wet vastleggen, dat de splitsing van het gymnasium in een alpha- en een bèta-afdeling ge schiedt na het vierde jaar. Mej. Nolte stelde zich achter dit gedeelte van het amendement. De minister zei, dat er thans minder reden is dan ooit om deze splitsing in de huidige wetge ving met vermeld nu vast te leggen. Hij wil verschillende mogelijkheden open laten. Hoewel enkele punten nog niet uitgepraat waren, sloot dr. Korten- horst met het oog op de vele andere onderwerpen, die nog wachten, de dis cussie over deze materie gisteren af. Een ander belangrijk onderwerp in het debat vormde de cursusduur van het toekomstige atheneum (de school, die de huidige hbs zal vervangen voor zover ze voorbereidt op het we tenschappelijk onderwijs). Het wets ontwerp stelt de cursusduur op zes jaar; een amendement Van Someren Versteeg vroeg vijf of zes jaar. Argumenten vóór zes jaar waren o.a. dat doubleren op de huidige hbs geen uitzondering is, maar regel is gewor den; men doet er dus toch al zes jaar over. Het nieuwe atheneum krijgt een verdiept program en er is dus alle re den om op zes jaar over te gaan. Contraredenering: er zijn nu al zes jarige hbs'en en het is nog niet geble ken, dat het aantal zittenbljjvers daar lager is; iedere mogelijkheid om de studieduur te beperken moet worden aangegrepen; de ouders komen bjj een zesjarige school voor hogere kosten te staan. De minister, die bij de verdediging van dit punt zeer goed op dreef was, betoogde, dat in alle andere landen de scholen, die op het wetenschappelijk onderwijs voorbereidenzesjarig^ zijn, soms zevenjarig. De huidige hbs is be paald ontoereikend gebleken voor de voorbereiding op het wetenschappelijk onderwijs. worden met opzet niet verstrekt op Nieuw-Guinea, maar duidelijk is wel. dat de restanten van de Indonesische parachutisten het niet zo lang meer vol zullen kunnen houden. Plaatselijk zijn er daarbij overigens nog wel enige verschillen. Er zijn plaatsen waar para chutisten gedropt zijn waar het pleit eigenlijk reeds beslecht is, er zijn andere waar dat nog iets langer zal duren. Met opzet worden dit soort gegevens niet al te openbaar gemaakt; in oorlogstijd (en wat is het anders voor degenen, die tegen de parachutisten vechten) moet men voorzichtig zijn met het prijsgeven van details. Bij de bestrijding van de parachutisten draait eigenlijk alles om de hulp die de bevolking verleent. Het Papoea Vrijwil ligers Korps en de Papoea-politie doen schitterend werk, daar zijn Mariniers en Landmacht (die voor eikaars presta ties niet altijd zoveel waardering aan de dag leggen, maar dat is een normaal antagonisme) het volkomen over eens. Hun aantallen zijn echter niet hoog ge noeg om het pleit te beslechten, en daarom is daarnaast de hulp van de gewone bevolking broodnodig. Wil de bevolking die hulp niet geven, omdat haar sympathie aan de Indonesische kant is, omdat men bang is geworden, of omdat men niet langer vertrouwen heeft in het Nederlandse optreden, dan wordt het bestrijden van de infiltranten een uiterst moeilijke zaak. Zo heeft in enkele plaatsen het plan-Bunker reeds aanleiding gegeven tot een zich distan tiëren van de bevolking, die geen ver trouwen meer heeft in de toekomst. Dat is echter een zuiver plaatselijke zaak. en over het algemeen is de houding stel lig niet zo. Een standpuntbepaling in de Nieuw-Guinea Raad. waarin per slot van rekening afgevaardigden van het gehele eiland zitting h-bben, die in hun eigen streek weer voorlichting kunnen geven over de ontwikkelingen, zal echter in dit opzicht misschien nuttig en verhel derend kunnen werken. Nog teveel wordt er over het plan-Bunker gepraat zonder dat men eigenlijk weet wat dat is en wat de consequenties precies zullen zijn en dat dan nog afgezien van het feit dat er nog niets definitiefs aanvaard ir WILLEMSTAD, 21 juni In de ouder- dom van 57 jaar is gisteravond J. E. Irausquin, minister van Financiën en Welvaartszorg van de Nederlandse An tillen, plotseling overleden. De minister, die op Aruba woonde, was getrouwd, maar had geen kinderen. De minister vertoefde op Curagao. Gistermiddag werd hij plotseling onwel en moest in het Sint Elisabeth-gasthuis in Willemstad worden opgenomen. La ter op de avond is hij daar overleden, vermoedelijk tengevolge van een hart aanval. Wjjlen minister Irausquin ver vulde het ministersambt sedert 1955. Daarvoor was hij directeur van de Aru- ba-bank. Na het vernemen van het droevige nieuws begaven verschillende leden van de raad van ministers zich naar het ziekenhuis. Het cverlijden was bekend. In 1917 zijn in een noodsituatie aan de hbs-abituriënten universitaire exa menrechten toegekend. Daardoor heb ben we nu een vijfjarige school voor voorbereidend wetenschappelijk onder wijs, maar het zou verkeerd zijn deze als tijdelijk bedoelde oplossing in een nieuwe wet te verankeren. Voor de zeer begaafden blijft er altijd via een bestuursmaatregel de mogelijkheid de studie toch in minder dan zes jaar te doen. Als men van wege de kosten voor de ouders een vijfjarige school naast zesjarige scholen stelt, wordt die vijfjarige school gemakkelijk een standen school. Het desbetreffende amendement-Van SomerenVersteeg werd met 55 tegen 48 stemmen verworpen (de KVP-frac- tie en het grootste deel van de PvdA- fractie stelden zich achter het voorstel volgens de Mammoetwet). Als de Mammoetwet wordt aangenomen, zal het nieuwe atheneum dus zesjarig zijn. Sedert de indiening van de Mam moetwet staat de naam van het athe neum ter discussie. Minister Cals is er zelf niet enthousiast over, o.a. niet om dat er op deze naar Athene genoemde school in het geheel geen Grieks zal worden gegeven. De naam zou ook be ter passen bij wat men populair een „halve universiteit" noemt, een instel ling met pre-kandidatenopleiding zoals men zich die in Friesland en Limburg wenst. Niemand heeft echter een be tere naam kunnen bedenken. Men heeft er zich nu toch mee verzoend, omdat prof. Versteeg (AR) op het idee is ge komen de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs, die mogelijk in de toe komst nog eens zullen ontstaan, de oude naam „atheneum illustre" te ge ven, zodat ze niet zo gauw verward zullen worden, denkt men, met het atheneum dat volgens de Mammoet wet in het leven wordt geroepen. Vermeld moet nog worden, dat de Kamer verworpen heeft een amende ment Nolte, dat de mogelijkheid wilde scheppen de MMS en de toekomstige HAVO-school te incorporeren in een ly ceum en daarbij de naam lyceum aan te houden. Voor dit amendement stemden bien étonnés de se trouver ensemble de KVP-fractie, de Staat kundig Gereformeerden en de com munisten. De politieke combinaties, die bij onderwijskwesties tot stand kunnen komen, zijn vandaag niet te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5