Voorbereiding na drie jaar voor studie het Concilie afgesloten PA US moet thans heslissen welke punten op de agenda worden gezet Grote bezorgdheid over de devaluatie van huwelijk Verhongering baby had kunnen worden belet Kinderbescherming en Wijk centrum beschuldigen elkaar G D H D Spaanse legeraalmoezenier tot acht iaar veroordeeld DE NIEUWE AGFACOLOR CT Feest voor oog en oor in Wijk bij Duurstede E.G.K.S.-wandeltocht Parochiefeest Jeugduitwisseling Turkse tortelduiven Gestolen penduleklokje Verdachte: Alleen interesse voor sociale vraagstukken Kloosterleven Huwelijk Onderwijs Oecumene ZILVEREN JUBILEUMLEPEL Contact Leken ARBEIDERS TOT STAKING AANGEZET DONDERDAG 21 JUNI 1962 PAGINA 7 Dr. Van Mook en Nieuw-Guinea IV zti Dertien gelukkigen delen dubbele prijs van voetbaltoto Dodelijke vechtpartij Politie zoekt een onbekende man Nu maakt U de mooiste kleurendia's met de beste kijk op kleurendia's VATICAANSTAD, 21 juni (KNP) Met de bespreking van zeventien nieu we schemata op haar laatste zitting heeft de centrale commissie ter voor bereiding van het concilie in één jaar tijds de gehele stof, die voor behande ling op het komende Tweede Vaticaan se Concilie in aanmerking kan komen, kritisch doorgenomen en aan de paus overgedragen. Deze moet nu beslissen welke kwesties op de voorlopige agenda van het concilie geplaatst zullen wor den. De Paus heeft de stof nu verdeeld over ongeveer 75 schemata en ont werpen van decreten. Maar omdat de onderwerpen dikwijls elkaar raken of tot één algemeen onderwerp kunnen Worden herleid, is samenvoeging Waarop hij zelf al eerder heeft aange drongen zeker mogelijk. Het wach ten is dus op de agenda. Daarenboven moet het reglement voor het concilie nog klaar komen, alsmede de volgorde van de ceremoniën. Een aparte com missie werkt aan de opstelling daar van. De centrale commissie heeft bij zonder hard moeten werken en stu deren, gezien het feit, dat zij van 12 juni 1961 af de stof, die tien andere commissies en twee secretariaten in anderhalf jaar tijds hebben verza meld, kritisch heeft moeten bezien. Het geldt hier het werk van bijna 600 deskundigen. Niemand kan be weren, dat de centrale commissie de vele problemen oppervlakkig heeft behandeld. Integendeel, vele voor stellen zijn veranderd of aan de be trokken commissies ter revisie terug gestuurd, voordat zij de uiteindelijke goedkeuring van de centrale com missie kregen. Onder de vele punten, die het Con cilie straks zal bespreken, behoren lok die, welke in de laatste zitting van de centrale commissie aan de orde zijn gekomen. Daarvan nemen voorstellen, die handelen over de voornaamste levensstaten van de mens een voor name plaats in. De besproken voorstel len nemen twee belangrijke onderwer pen in beschouwing: de kloosterstaat (of de staat van volmaaktheid zoals dat in de kerkelijke taal heet) en de huwelijksstaat. Ten aanzien van de kloosterstaat heeft de centrale commissie aandacht besteed aan de drie types van het ■Kloosterleven. Bijzondere aandacht Werd gevraagd voor de moderne vorm, Waarin katholieken zich wel in een ge meenschap verbinden, ook de evangeli sche raden volgen, maar verder hun gewone beroep blijven uitoefenen, de zogenaamde seculiere instituten. Ei genlijk dateert deze vorm van streven naar volmaaktheid van het eind van de 18e eeuw, maar Pius XII heeft, toen de seculiere instituten sterk opgang maakten, er in 1947 concrete regels voor opgesteld. De ervaringen van de laatste jaren vormen een reden de seculiere instituten te herzien. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor de wetgeving en de positie van het kloos terleven in het algemeen. Ook aan het huwelijk heeft de cen trale commissie aandacht besteed. Dit was reeds eerder gebeurd, toen het huwelijk als sacrament en als juridisch feit alsmede het gemengde huwelijk werden besproken. In deze laatste zit ting is vooral de voorbereiding op het huwelijk aan de orde gekomen. De Kerk maakt zich bezorgd over de de valuatie van het huwelijk, die zij over heel de wereld constateert. Het ziet er naar uit, dat het Concilie zich zal af vragen wat het tegen deze ontwaar ding kan doen. Met name wordt eraan gedacht de pastoors te belasten met een betere voorbereiding van de ver loofden. Dat moet al beginnen met tijdige instructies van de jeugd. De betrokken commissie denkt aan een lange periode. Deze voorbereiding zou dan met een examen bekroond moeten worden, waarbij de pastoor zijn taak niet te licht moet opnemen. Wat in de centrale commissie be handeld is over het onderwijs, doet vermoeden dat de deskundigen het nodig vinden een duidelijke uitspraak van het Concilie te vernemen over het recht van de Kerk en van de ouders eigen onderwijs te geven. Dit recht is geen nieuwigheid, maar de situatie, waarin de katholieke scholen in vele landen verkeren en de opdringende op vatting, dat de staat alleen gerech tigd is scholen te stichten, dwingt tot verweer. Vooral in de jonge Afrikaanse landen zijn de vooruitzichten niet roos kleurig. Met de Verenigde Naties, vooral met de UNESCO, ondervinden de katholieken grote moeilijkheden over het onderwijs in de Congo. In Ceylon is het katholieke onderwijs overgeno men door de staat. In Zuid-A,: maakt de rassenscheiding het die Kerk onmogelijk haar missionaire werk voort te zetten. De tegenstand, van laïcistische zijde ondervonden in Zuid- Amerika, waar grote onderwijsplannen worden voorbereid, speelt eveneens een grote rol in het herhalen van het standpunt van de Kerk. Opneming in date rubriek ie niet noodsakelijk een bewife van instemming. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft gisteren het vierde en laatste deel gepubliceerd van de beschouwing van de voormalige luitenant-gouver- heur-generaal van Nederlands-Indië, ör. H. J. van Mook, over de kwestie Nieuw-Guinea (zie de rubriek „Uit de Pers" in ons blad van maandag, dins dag en woensdag). Dr. van Mook stelt hierin, dat als toen instemt met zijn conclusie, dat aansluiting van West-Nieuw-Guinea bij ®en sterker land, dat bereid is het bij te staan in zijn streven naar onafhan kelijkheid, voor het gebied de enige praktische weg is uit de koloniale af hankelijkheid, er dan vele redenen zijn om daartoe in de eerste plaats aan Indonesië te denken. Na enige gunstige facetten te heb ben belicht zegt dr. Van Mook: De on miskenbare schaduwzijden van zulk een oplossing zijn vooral te vinden in de houding, de huidige struktuur en de huidige zwakheden van Indonesië. De kortdurende nadruk die Djakarta ge legd heeft op zijn „recht" om over West-Nieuw-Guinea te bazen, wat ook de gezindheid van de Papoea's mocht 2ljn, dreigt een koloniale sfeer te scheppen, waar men zegt juist de laat ste resten kolonialisme te willen weg- Vagen. Wij weten allen hoe weinig er te rechtgekomen is van de beloften van lokale zeggingschap, in Linggadjati en aan de Ronde Tafel gedaan. Wij weten ook allen, hoeveel verzet het starre uni tarisme van Djakarta gewekt heeft en "0g wekt. De schrijver voegt hieraan toe: Men 's in West-Nieuw-Guinea de laatste ja- ren gewend geraakt aan en mis schien wat verwend door de ruim Woeiende bijstand die de haast volko men veronachtzaming van voor de oor log verving. Overdracht aan Indonesië Zonder meer zou een scherpe terugval betekenen, behalve misschien voor de weinige Papoea's die emplooi zouden YJnden in Djakarta of andere Indone sische centra. En een bezending van fadonesische bestuurders die nu niet met het werk van tijdelijkheid het gezag in handen zouden nemen, ware "ct beste middel om een vijandschap "P te wekken die men juist zou willen °on uitsterven. Wi] men de zaak goed aanpakken oan zal Nederland allereerst moeten uuidelijk maken: ji- dat en waarom het noch in onaf- .elijkheid op korte termijn, noch in j bshuting voor lange duur bij Neder- and een werkbare oplossing ziet: rui' verdel' dat het bereid is voor een leim getal jaren en met royale midde- Papoea's in hun ontwikkeling olijven steunen; Ina s'ctte dat het in aansluiting bij h-jObesië de beste toekomstmogelijk- 4e?T.ziet-'mlts- Ian» lts Indonesië erkent, dat het be- ziin van de Papoea's uitgaat boven het ,soevereiniteitsaanspraken. Mits enoa haive bereid is de Papoea's een Hun geregeld zelfbestuur te laten in en eigen, regionale aangelegenheden traif Paste stem te geven in het cen- 5 Jw+'a°nesische bewind. Neit-wi het de voortgezette hulp van Inri e land in West-Irian, naast eigen laat o sische bijstand, van harte toe- aanv„ mogelijk maakt, natuurlijk met Van jft van Nederlandse zijde, V«rkoV.j nieuwe, Indonesische staats- d en zijn consequenties. 6. En mits de Papoea's in voldoende meerderheid willig gevonden worden tot deze veranderingen mede te wer ken. Het is niet moeilijk te beseffen hoe veel geestkracht en inzicht het zal kos ten voor alle drie partijen, om eerlijk en oprecht zulke veranderingen van standpunt op te brengen. Natuurlijk zou dit onmogelijk blijven, zolang men de schieterij en de vijandige propa ganda voortzet. Maar om daaraan op korte termijn en werkelijk een einde te maken, is het nodig dat alle drie partijen in grote trekken weten, waar men heen wil. Een onderhandelingstaktiek die zegt: „Eerst ophouden met ruzie ma ken en dan pas praten, zonder vooraf gaande voorwaarden" mag logisch lij ken, maar in wezen voert zij niet uit het moeras. Vooral Nederland en In donesië, die het meest direct in de strijd gewikkeld zijn, moeten, nu het zover is gekomen, eerst de overtuiging hebben dat er een basis voor overeen stemming mogelijk is. En daartoe kan de medewerking van een onpartijdige derde, de waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties bijvoor beeld, nuttig en wellicht onmisbaar zijn. Er is, wanneer men het belang en de toekomst van de Papoea's aan de beide kanten vooropstelt neen, als enig doel erkent geen reden voor Indonesië of Nederland om kracht te zoeken in die slimmigheidjes, waar mee de geroutineerde onderhandelaar probeert een maximum van zijn wen sen vervuld te krijgen. .En er is alle reden om ernstig en duidelijk met de vertegenwoordigers van de Papoea's te spreken, ernstig en goed naar hen te luisteren. Zo vindt men allicht andere en betere oplossingen dan hier zijn aangeduid. Maar bovenal dient men al le schijn, alle op enkel sentiment be rustende uitspraken, alle onvervulbare beloften en alle betogen die ingegeven worden door politieke overwegingen die aan West-Nieuw-Guinea en de Papoe a's vreemd zijn, te vermijden. Dr. Van Mook maakt dan nog een paar laatste opmerkingen. Onder meer zegt hij Koewala Loempoer in Malaya te verkiezen als plaats van overleg bo ven grote centra in Amerika, Europa of Azië. Voorts zegt hij: In zulk een overleg is het natuurlijk en onvermij delijk dat gedachten aan verdere ge volgen van een herstelde vrede en op nieuw aangeknoopte betrekkingen, vooral tussen Nederland en Indone sië, de geesten zouden vervullen. Maar het zou een ernstige blunder zijn wan neer men van Nederlandse zijde her stel of vergoeding van de als onrecht ervaren Indonesische naastingen zou verlangen als onderdeel van deze over eenkomst. Het is zeker denkbaar, dat sommige Papoea's zich door een Nederlandse houding, veranderd in de in deze ar tikelen aangegeven zin, min of meer verraden zullen gevoelen. Aanhaking van schadeherstel voor Nederland, in welke zin ook, zou hun bovendien de indruk geven te zijn verkocht. En ten slotte zou Indonesië belang rijk tot het werkelijk vestigen van de vrede kunnen bijdragen en bij de Pa- Eoea's de overtuiging van goede trouw evestigen, wanneer het niet alleen van zijn anti-Nederlandse houding af stand zou doen, maar Nederlandse sa menwerking zou inroepen voor zijn eigen verdere ontwikkeling tegelijk met de aanvaarding van Nederlandse bijstand voor de Papoea'». Zeer belangrijke discussies zijn in de laatste vergadering ook gevoerd over de Kerk, waarover de theologische commissie een zeer uitgebreid en door de beste theologen van de wereld samengesteld rapport ter tafel had ge bracht. Hierin is onder andere de taak en de plaats van het wereldepiscopaat in de Kerk alsmede de nadere omschrij ving van de positie van de paus uiteen gezet. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat alle nuances in menin gen, die onder de theologen heersen, in discussie zijn gekomen. Dezelfde commissie heeft, uit gaande van het wezen der Kerk als Mystiek Lichaam van Christus, de eenheid ter sprake gebracht. De cen trale commissie is van mening, dat met alle bovennatuurlijke en natuur lijke middelen getracht moet worden de eenheid te herstellen. Vooral met gebed, omdat hereniging menselijk (Advertentie) met inscriptie FRANS HALS 1962. Met voorstelling van de Vrolijke Man, de Nar en Luitspelende Jongens, boven aan de steel wapen Haarlem f 9.50 Beperkt leverbaar. Alleenverkoop mspeciaa/docsfc «ROTE HOUTSTRAAT 49 TEL.: 20049 - HAARLEM gesproken bijna onmogelijk is, daar naast ook met menselijke middelen van theologische, juridische en tucht rechtelijke aard, zonder daarbij de psychologische en praktische facto ren te vergeten. Aanbevelingen voor het Concilie werden nader uitge werkt, maar de centrale commissie neemt stelling tegen elk oecumenisch streven, dat uitgaat naar intercon- fessionalisme of compromissen. Kardinaal Bea heeft de voorstellen uitgewerkt, die in de praktijk de toe nadering van de katholieke Kerk tot de overige christelijke kerken kan be vorderen. Daarbij heeft hij aandacht besteed aan het werk van het secre tariaat voor de hereniging, aan de con tacten met de oosterse kerken en aan de verbindingen, die nu via de Wereld raad van Kerken en ook rechtstreeks met de Anglikanen, de Orthodoxen en de overige protestantse kerkei be staan. Kardinaal Bea heeft ook ge wezen op de mogelijkheden, die aan wezig schijnen te zijn om in samen werking met de anderen tot zekere ge zamenlijke acties op charitatief gebied te komen, waardoor de mystieke een heid van de christenen voor de wereld gestalte krijgt. De kardinaal heeft ook andere aspec ten belicht, zoals het vraagstuk van het gemengde huwelijk, de betekenis van de bijbelstudie, het probleem van de gemeenschappelijke bijbeluitgaven, de apostolaten der hereniging, enzo voorts. Als stimulans voor de pogingen om tot eenheid te komen wordt ook gedacht over het overleg van theologen onderling. Wat de leken betreft, aansluitend op de reeds eerder behandelde studie van de theologische commissie over de geloofsleer, die de plaats van de leek in de Kerk bepaalt, heeft de centrale commissie kennis genomen van de be schrijving van heel het uitgebreide ter rein van het lekenapostolaat in de Katholieke Actie, In de nationale en internationale katholieke organisaties en in de sociale en charitatieve sector. Het blijft onmogelijk voor heel de kerk geldende concrete regelingen te treffen, maar er zijn wel ten behoeve van de Concilie-vaders algemene we gen aangegeven, volgens welke de hulp van de leken ten behoeve van de kerk per diocees en per natie effectiever kan verlopen. Andere kwesties als de misstipendia, de wijding van niet-katholieke gods dienstbedienaren en lekenverenigingen zijn met belangstelling doorgenomen. De centrale commissie vond het beter deze kwesties aan de orde te doen stellen bij de herziening van het kerke lijk wetboek, dat onvermijdelijk een gevolg van het Concilie zal zijn. DEN HAAG, 20 juni In de voet baltoto van zondag heeft zich geen en kele deelnemer met 13 punten gemeld. Er waren woensdag wel dertien meldingen van 12 juiste uitslagen. De ze dertien gelukkigen delen nu het to taalbedrag van de eerste en tweede prijs (totaal 130.475 gulden) en ontvan gen netto 8.530,60 gulden per goed in gevulde kolom. DEN HAAG, 20 juni In het eta blissement aan het Spui, waar een een enveertigjarige los-werkman, die ten gevolge van een vechtpartij zaterdag avond is overleden, en zijn vrouw na een bezoek aan een café aan de Nieuwe Haven patates frites zijn gaan eten, heb ben zij gezeten naast een onbekende man. Omdat deze wellicht getuige is ge weest van de vechtpartij, wordt hij door de politie gezocht. In het etablissement werd zowel beweerd, dat hij, een Am sterdammer is, als dat hij uit het West- land zou komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni De dood van de zeg maanden oude baby, waarvan zoals gemeld het stoffelijk overschot door de politie verhongerd en volkomen vervuild in het ouderlijk huis aan de Kemperstraat is aangetroffen, had wel licht voorkomen kunnen worden. Het is namelijk gebleken dat de vader zich vijf dagen voor de dood van zij.) doch tertje wanhopig heeft gewend, zowel tot de Raad van de Kinderbescherming ais tot het Sociale Wijkcentrum. Beide in stellingen. die elkaar nu beschuldigen, hebben echter niet ingegrepen. Zij zagen volgens hun verklaringen de toestand na het verhaal van de vader niet zo ern stig in, dat acuut ingrijpen noodzakelijk leek. Op 13 juni kwam ae man met de bit tere mededeling, dat er nog steeds nie mand was komen kijken en dat zijn dochtertje inmiddels was overleden. Toen de man op 7 juni uit het zieken huis werd ontslagen, trof hij zón huis houden in onvoorstelbare staat «.an: de moeilijkheden waren zijn vrouw <-vei het hoofd gegroeid. Zij had alles lai&n ver vuilen en was zelfs niet meer toegeko men aan het eten geven van de ïongste van de vijf kinderen. Hij meldde zich de volgende dag bij de Raad van de Kinder bescherming met het verhaal, dat zijn vrouw overspannen was en net huis houden niet meer aankon. Hij vroeg ogenblikkelijk in te grjjpen. Volgens een verklaring van een woordvoerster van de raad heeft men geen aanleiding gezien in te grijpen. „Wij hadden niet de indruk da' het op onze weg lag hier iets aan tv doen. Het leek niet op ons terrein te liggen. Bovendien kwam het weekeinde er vlak na. Vanzelfsprekend betreuren wij nu de gang van zaken." De raad stelde dus niet zelf een on derzoek in, zoals in andere gevallen soms wel gebeurt, maar waarschuwde telefonisch het Sociaal Wijkcentrum in de Jan van Goojjenstraat, waaronder de Kemperstraat valt. Inmiddels had de vader zich persoonlijk bij het Wijk centrum gemeld. Hij vertelde daar vol gens een mededeling van de waarne mend chef van de gecombineerde wijk centra, de heer Th. Schuurmans, dat zijn vrouw niets meer aan het gezin deed, dat de kinderen werden verwaar loosd en dat zij de hele dag zat te lezen". Nadat het wqkhoofd contact had op genomen met de waarnemend chef werd de conclusie getrokken, dat dit meer een zaak leek voor de Genees kundige Dienst. Men had ook hier weer niet de indruk, dat de toestand zo acuut zou zijn als de man het voorstelde. „Er komen hier vaak wanhopigen, en het is moeilijk te onderkennen wat echt is en wat overdreven. Bovendien kwam (Advertentie) - zeer grote belichtings-speelruimte 1 - natuurgetrouwe weergave van alle kleuren, ook van de fijnste pasteltinten I A L J j - helder, stralend rood - krachtig blauw l/"A—1 I L_l VI - rijk genuanceerd groen - ideale huidskleur - ook bij flitsen OOK NOG GOEDKOPER CT 18 dia-film (36 opn.) boven dien in prijs verlaagd van {15.75 tot f> 14>SO ruïne van Duurstede in licht. e hardnekkigheid, waarmee bur gemeester C. B. Kentie in het mooie oude Lekstadje Wijk bij Duurstede elk jaar opnieuw een cultureel evenement brengt als het klank- en lichtspel in het kasteelpark met de Bourgondische toren en ruïne als belangrijke functionele elementen, moet men bewonderen. Alle tegen werking van weergoden en overheids instanties, die weigeren subsidie te verlenen, ten spijt, blijft hij doorzet ten. Zelfs zijn eigen gemeentebe stuur voelt er niets voor een dergelijke manifestatie financieel te steunen, uit het verkeerde inzicht, dat de rust bin nen de wallen door de komst van vele vreemdelingen verstoord zou worden en daardoor toch geen geld in het laatje van de winkeliers zou komen. Mogelijk, dat de vroedschap er anders over gaaf denken, omdat de belang stelling van 45000 mensen toch wel wat waard is. De heer Kentie yoelt er evenwel niets voor opnieuw bij zijn medebestuurderen aan te kloppen en heeft zich al lang over de teleurstel ling heengezet. Tot 15 september kunnen oog en oor weer opnieuw genieten van het feeërieke schouw- en klankspel, dat de burgemeester met zijn trouwe me dewerkers op eigen houtje nu voor de vijfde maal hebben georganiseerd, met een programma, waarvoor een keuze werd gedaan uit bet repertoire van de afgelopen jaren. Behouden zijn de in deze entourage zo spre kende ballade uit de veertiende eeuw „Heer Halewijn" en de door Hella Haase uit het Frans vertaalde oude romantische gedichten als „Koning Louys en zijn dochter" en „Jeanne van Seyssac". „De ballade van het wilde woud" van Hendrik de Vries brengt de toeschouwer en luisteraar onmiddellijk in de ban van een pri mitieve wereld. De „verspringende" klanken door een geraffineerde tech niek van meer verborgen luidspre kers, maken de suggestie van wer kelijk leven volkomen. Het krijten van de pauwen in het park en het kwaken van de kikkers bij de slotgracht kan men omdat het zo natuurlijk is daarbij niet eens sto rend vinden. Carillonspel kondigt het slot aan, dat bestaat uit drie couplet ten uit het Wilhelmus. Zelden zal men de schoonheid der poëzie van Marnix van St. Aldegonde beter ondergaan dan, zoals ze hier uitgesproken wordt door Wanda Reumer. Met Johan Wal ham zegt zij telkens de teksten. Ten- volle stemt men in met de woorder van het „Gelukkig is het Land", da' door het Haags Knapenkoor gezon gen wordt. De avonden van het klank- en licli spel, dat dit seizoen zijn première or een uitgezochte vóórzomerse avond beleefde, maken een verblijf in Wil' bij Duurstede al tot een attractie. Kerktoren, molen van Ruysdael en een klein molentje aan de overzijde van de rivier onder Maurik zijn dit jaar ook prachtig verlicht. Bovendien wordt men onderweg op heen- en te rugreis geboeid door het in een mooi licht opgenomen kasteel „Rhijnestein" in Cothen, waardoor mede de contou ren van enkele oude huizen, kerk, pastorie en een boerderij aan de oever van de Kromme Rijn goed uitkomen. yjr et het hijsen van de vlaggen en het spelen van de volkslie deren van de zeven deelnemen de landen is woensdagavond op het Raadhuisplein in Heerlen de eerste E.G.K.S.-wandeldriedaagse in het kader van het diamanten be- staansjubileum van de staatsmijnen van start gegaan. Ruim drieentwintighonderd jonge ren meisjes en jongens, variërend in leeftijd van 14 tot 19 jaar en werk zaam in-kolen- en staalbedrijven van de zes E.G.K.S.-landen. alsmede En geland nemen aan deze wandel tocht deel. Kleurig geüniformeerd de ruim elfhonderd leerlingen van de ondergrondse vakscholen van de Lim burgse mijnen in mijntenue vormden een bijzonder keurige groep ston den de jeugdige wandelaars en wan- delaarsters voor de autoriteiten en de organisatoren (functionarissen van de staatsmijnen en bestuursleden van de Nederlandse en Limburgse wandel sportbond) aangetreden. Vandaag maakte de wandelende E.G.K.S-jeugd de eerste mars van dertig kilometer. De af te leggen route voerde via de Brunssumerheide naar kasteel Hoensbroek en vandaar terug naar Heerlen. Een specifieke kaste lentocht staat vrijdag op het program ma en het parcours van zaterdag is uitgestippeld in het heuvelachtige Geuldal. et was 21 maart J.l. honderd- vijfenzeventig jaar geleden dat de parochie te Lage-Zwaluwe werd gesticht. De festiviteiten rond dit heuglijke feit werden uitge steld tot de feestdag van de patroon heilige, de H. Johannes de Doper, zon dag aanstaande. De Culturele Stich ting, die de organisatie voor dit feest in handen heeft, heeft voor een klin kend programma gezorgd. Al maan denlang wordt gerepeteerd en geor ganiseerd, allemaal door eigen men sen. Hoogtepunt wordt een openlucht spel, dat opgevoerd zal worden op .De Olm", een rustiek plekje in het dorp, dat voor deze gelegenheid is volgetimmerd met een kerk en een pastorie, de decors voor het spel „De :even rozen" van Antoon Coolen. Ruim dertig Zwaluwnaren zullen dit spel onder regie van Leo Nelissen 'wee maal opvoeren. Aan dit spel •.verken verder nog mee het gemengd koor „Deugd veredelt de kunst" en de harmonie van dezelfde naam en log een kindergroep. Zondag na de Hoogmis zal op het kerkplein het parochiegeschenk wor den aangeboden aan pastoor P. J. Gommers. Bjj die gelegenheid zal te vens een historisch overzicht worden voorgedragen van de parochie. Kro niekschrijver hiervoor is natuurlijk weer een Zwaluwnaar, de tegenwoor dige burgemeester van Esch, de heer P. Smits. De Kerk. die in 1952 in ge bruik is genomen, nadat de vorige Zwaluwse kerk door het oorlogsge- wereld werd verwoest, zal tijdens -iet parochiefeest in een zee van licht vorden gezet. isteren zijn de eersten van een groep van vierhonderd Ameri kaanse scholieren (tussen zes tien en achttien jaar) per vlieg tuig op Schiphol aangekomen, in het kader van een jeugduitwisselingspro- gramma, „Youth for understanding teen-age exchange program". Morgen arriveren de overigen. Twee maanden zullen zestig van deze scholieren als „zoon" of „dochter" in Nederlandse gezinnen doorbrengen, de anderen zul len twee dagen na aankomst doorrei zen naar andere landen in Europa, zoals Duitsland, Engeland, Ierland. Frankrijk en de Skandinavische lan den. In ditzelfde kader, zal van 20-30 juli het „Michigan choral", bestaande uit tachtig scholieren, een good-will toer- nee door ons land maken, met uit voeringen in onder meer Amsterdam, Leiden, Venlo, Gorinchem. Dordrecht. Volendam, Meppel en Dinteloord. Zeventien in het dierenpark Wasse naar gefokte Turkse tortelduiven zjjn door een medewerker van het minis terie van O.K. en W. geringd en in vryheid gesteld. Ze zullen kenbaar zijn aan een gele ring aan de rechterpoot, die zij naast de normale ring dragen. De opzet van deze ongewone uit- vliegerij heeft een wetenschappelijke achtergrond. De Turkse tortel heeft zich gedurende de laatste tien jaren in sommige plaatsen van Nederland gevestigd, terwij] hij in vele andere delen, o.a. in Den Haag, nog steeds ontbreekt. De vraag is dus: zullen deze vrij gelaten tortels zich in de omgeving van Den Haag vestigen of plaatsen opzoeken waar reeds een kleine populatie van deze duiven ge vestigd is. |;S kit antieke penduleklokje werd eind mei samen met een hor loge van prins Hendrik gestolen bij een inbraak in het landhuis '„De Ruygenhoek" van prinses Wil- helmina in de duinen bij Schevenin- gen. Het horloge is inmiddels terecht. Naar dit klokje zoekt de politie nog steeds. de man op een ongelukkig tijdstip, tien minuten voor vijf." Het Sociale Wijkcentrum beschuldigt de Raad van de Kinderbescherming er van bij de telefonische mededeling over de zaak deze niet zo ernstig te hebben voorgesteld, wat echter het wijkhoofd zei? ook niet blijkt te hebben gedaan. Ook wordt door het Sociale Wijkcen trum medeverantwoordelijk gesteld het Consultatiebureau, waar de vrouw re gelmatig kwam. Zij zou hier telkens verwijten hebben moeten incasseren in plaats van dat werd ingegrepen. Commentaar van het Consultatiebureau hierop hebben wij niet kunnen krijgen. 99 MADRID, 21 juni (Rtr) Een krijgsraad in Madrid heeft gisteren een katholieke aalmoezenier wegens communistische activiteiten tot acht jaar gevangenisstraf en ontslag uit het leger veroordeeld, zo is uit gewoonlijk betrouwbare bron in Madrid vernomen. De geestelijke, kapitein Jose Bailo, werd begin juni, tegelijk met vier an deren, in Valencia gearresteerd. Hij werd ervan beschuldigd een lid van het communistische kader te zijn en arbeiders tot staking aangezet te heb ben. Aalmoezenier Bailo ontkende dit en 'zei alleen belangstelling te hebben voor sociale vraagstukken. De hoofdlegeraalmoezenier, aarts bisschop Luis Alonso Munoyerro. zal besluiten of de veroordeelde zal wor den gesuspendeerd. Wanneer dit niet het geval is, zal hij zijn straf in een klooster mogen uitzitten, in het an dere geval zal hij naar een militaire gevangenis worden overgebracht. Het vonnis moet nog door de mili taire commandant van het gebied worden bekrachtigd. Van welingelichte zijde in Madrid is tevens vernomen, dat de geestelijk ad viseur van de Spaanse organisatie van de katholieke arbeidersjeugd. (JOC), Ramon Torella, na zijn schorsing in mei jongstleden in zijn pastorale func tie is hersteld en in het bisdom Ma drid de H. Mis weer mag lezen. Hij was geschorst omdat hij zich voor de stakingsactie in Spanje had uitgespro ken. Verder werd gisteren van welinge lichte zijde in de Spaanse hoofdstad vernomen, dat in de afgelopen 48 uur drie deelnemers aan het congres van de Europese beweging in München aan een verhoor zijn onderworpen. Deze drie zijn de monarchistische advocaat Vicente Pinies. prof. Alfonso Pneto, hoogleraar in het kanonieke recht, en de vice-voorzitter van de Spaanse ver eniging voor Europese samenwerking, Jose Simon Tosalina. Zij mochten na het verhoor naar hun woning terugke ren. In het officiële mededelingenblad van het Spaanse parlement is een wetsontwerp gepubliceerd, waarin gepleit wordt voor vertegenwoordi ging van de arbeiders in raden van commissarissen. Dit omstreden wets ontwerp was op de lange baan ge schoven, maar is thans door de Spaanse regering opnieuw aan de orde gesteld, waarschijnlijk als een gebaar tegenover de arbeiders na de stakingsgolf. Het ontwerp wordt vol gende maand door de Cortes (parle ment) behandeld. Het ontwerp bevat het voorstel, dat de raad van commissarissen één verte genwoordiger van de arbeiders telt op zes ondernemingsfunctionarissen. Aan de andere kant zou in de fabrieks- raden ook één vertegenwoordiger van de onderneming zitting moeten hebben op zes vertegenwoordigers van de ar beiders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7