Dinsdag hervatting overleg N.-Guinea? Sabotagewet aangevallen GOING DUTCH MET ..SAY CHEESE" Marinepersoneel vraagt betere permissieregeling Afrikaanse verwachtingen van het komende Concilie THEIME TRANSISTOR Zijn vader met pistool beschoten Paul Vlaanderen en de Schiirmann en Thant bespreken „technische bijzonderheden Harriman toont optimisme Door commissie van juristen Informatiedienst voor het Concilie in Rome Jndonesië is in staat van oorlog Leger beproeft K.S. O.-projectors Italiaan met een stiletto gestoken Militairen kunnen bidden vóór eten ZUID-AFRIKA Soebandrio tot Rus: Banken in april weer strafdeposito Exportbeperking dient te verdwijnen Levendiger schiet- opleiding Filmcensuur wordt opgeheven Thailand eerbiedigt uitspraak Intern. Hof Charlotte Kohier aanvaardt prijs schouwburgdirecties Weerstand door de revaluatie tegen schuld in guldens CuraQaosche Handel weer 8 procent „TROUW AAN DE KERK EN TROUW AAN AFRIKA" Zes maanden voor waardelijk voor de zoon Zeeman krijgt anderhalf jaar Tentoonstelling in Egmond Oplossing gevonden in 's Hertogenbosch VRIJDAG 22 JUNI 1962 PAGINA 2 GENèVE, 21 juni (Rtr.) De Internationale commissie van ju risten heeft vandaag een verkla ring uitgegeven over de Zuidafri- kaanse sabotagewet. Deze wet beperkt de burgelijke vrijheid „tot een graad die door de scherpste dictatuur, zowel links als rechts, niet wordt overtroffen", aldus de commissie. een kwaliteits KNLC over aardappelen- handel In Australisch Nieuw- Guinea Ned. Exportfinanciering: Voor restauratie slotkapel Resolutie Dubbele trouw Manifestatie „DE SILVEREN SPIEGEL" He' i NEW YORK, 22 iuni (UPI) De Ne derlandse permanente vertegenwoordi ger by de V.N., mr. C. W. A. Schiir mann, heeft gisteren een onderhoud ge had met waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant over een mogelijke her vatting der Nederlands-Indonesische on derhandelingen over Nieuw-Guinea. Een Nederlandse woordvoerder ver klaarde, dat een aantal technische bij zonderheden betreffende de hervatting der besprekingen ter sprake is ge bracht. De woordvoerder gaf geen commen taar op berichten uit Washington, waar in is verklaard, dat de V.S. hebben voor gesteld de onderhandelingen \olgende week dinsdag te doen hervatten op een buitengoed in de buurt van Washington. Wel heeft de Amerikaanse onder-mi nister van Buitenlandse Zaken voor aan gelegenheden betreffende het Verre Oosten, Averell Harriman, gezegd, dat er een grote kans Destaat, dat Neder land en Indonesië de besprekingen over het vraagstuk Nieuw-Guinea zuilen her vatten. .Indien zij oijeen zullen komen is er goede hoop. dat het tot een be vredigende oplossing zal komen," zo voegde hij hieraan toe. Ir. diplomatieke kringen te Washing ton wordt aangenomen dat president Soekamo binnenkort een onderhands- laai zal zenden. Ook De Thant zelf en „Deze maatregel is het hoogtepunt van een vastbesloten en meedogenloze poging de leer van apartheid op te leg gen en is een beschaafde jurisprudentie onwaardig. Onder het mom van het be strijden van het communisme vermin- dèrt de wet op drastische wijze het recht van vrije samenkomst, van spreken, van persvrijheid en van vrijheid van bewe ging." De commissie deelde mee, dai haar secretaris-generaal, sir Leslie Munro uit Nieuw-Zeeland, voormalig voorzitter van de Algeméne Vergadering van de Ver enigde Naties, aan de Zuidafnkaanse premier, dr. Verwoerd, een protesttele gram heeft gestuurd. In dit telegram zeg' Munro: „Mag jk er uwe excellentie eerbiedig op wijzen, dat de doodstraf (voor sabotage) in een democratische jurisprudentie weerzinwekkend -f en er op aandringen dat uw regering deze zaak nog eens in overweging neemt voordat zij zo'n draconische maatregel aan de wetgevende macht voorlegt DEN HAAG, 21 juni (K.N.P.) Op initiatief van het Katholiek Archief heb ben het Apostolaat der Hereniging, het Landelijk Centrum voor Katholieke Actie, het Nederlands Pastoraal Insti tuut en de St. V/illibrordvereniging voor bereidingen getroffen om te komen tot een samenwerking ten aanzien van de basisvoorlichting betreffende het komen de oecumenisch Concilie. Deze basisvoorlichting bedoelt de vele problemen, die op het Concilie ter sprake komer, door té lichten, zoals deze door de historie heen gegroeid zijn en in de feitelijke situatie van de kerk beleefd worden. Zonder deze theologi sche en historische achtergronden zal de problematiek vaak moeilijk zijn te ver staan. Genoemde basisvoorlichting wordt mo gelijk gemaakt door een documentatie dienst, welke tot stand kon komen door de bijzondere bereidwilligheid waarmee de K.R.O. gastvrijheid en medewerking verleent in haar informatie- en documen tatiecentrum, dat zij gedurende het Con cilie te Rome heeft opgericht De leiding van dit centrum berust bij de zeereerwaarde heer dr. L. Al- ting von Geusau. Zijn taak zal zijn om in samenwerking met de Nederlandse theologen en specialisten, die in Rome verblijven en in contact met buiten landse documentatiecentra, zoals .Ter der Korrespondenz en Informations Catholiques Internationales en La Do cumentation Catholique, op zo breed mogelijke basis theologische voorlich ting te verschaffen. Mej. M. H. C. Vendrik, die namens het Landelijk Centrum voor Katholieke Actie te Rome verblijft, zal via haar in ternationale contacten en ervaring ertoe meewerken, dat bij de voorlichting reke ning gehouden wordt met de situatie, zoals deze in verschillende landen en werelddelen ten aanzien van de kerk ligt en met het mondiale aspect van de kerk. Tevens zal zij als gastvrouw op treden waar dit centrum ook als tref centrum zowel voor niet-katholieke als katholieke journalisten, radio- en t.v.- mensen wil fungeren. Zowel de K.R.O. als Katholiek Archief hebben in de voor bereidingstijd hun diénsten ter beschik king gesteld, teneinde het informatie- en documentatiecentrum tijdens het Con cilie zo goed mogelijk te laten functio neren. functionarissen van het State Depart ment verwachten deze ontwikkelingen, aldus de diplomatieke zegslieden. De Nederlandse onderhandelaar, ambassa deur dr. J. H. van Hopen, zou er op voorbereid zijn, dat de onderhandelin gen elk ogenblik kunnen beginnen. 99 DJAKARTA, 21 juni (AFP) De Indonesische minister van Buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag gezegd dat hjj de commandant van de Sowjet-luchtmacht, Versjinin, had mee gedeeld dat Indonesië in staat van oorlog is in verband met de strijd om West-Irian, zo meldt Antara. De minister uitte de hoop „dat de Rus sische militaire leider in staat zou zijn Indonesië in de toekomst, els West-Irian tot Indonesië is teruggebracht, nog eens te bezoeken. Versjinin, die een bezoek van tien da gen aan Indonesië brengt, had ook pre sident Soekamo en andere autoriteiten bezocht. AMSTERDAM, 21 juni De permis sieregeling, die bij de marine in ver band met de invoering van de verkorte werkweek is getroffen, heeft onder het marinepersoneel zeker geen algemene instemming gevonden. Aangezien 65 cpt. van het marinepersoneel buiten de standplaats woont en de beroepssche pelingen per vier weken eenmaal op zondag en eenmaal op zaterdag wacht dienst moeten vervullen, kan slechts een klein gedeelte van het personeel de vruchten van de verkorte werkweek plukken. De voorzitter van de militaire belan genvereniging van beroepsschepelingen By de zeemacht (V.B.Z.), de heer W. Doornheim, zei dit o.a. bij de opening van de zestiende algemene vergadering van deze organisatie, die vandaag en morgen te Amsterdam wordt gehouden. De verlangens formulerende zei de heer Doornheim dat ,,de mogelijkheid geschapen moet worden om hen, die alleen in het weekeinde thuis kunnen zijn, eenmaal per vier weken verlof te geven van vrijdagavond tot de eerste reisgelegenheid op maandagochtend." Inwilliging van dit verzoek zou volgens de heer Doornheim de stemming onder het marinepersoneel belangrijk ten goe de komen. HU vreest, dat het uitblij ven van een goede permissiéregeling voor vele jongeren aanleiding zou zUn het dienstverband niet te verlengen. Met het oog op de ontwikkelingen rondom Nieuw-Guinea werd opgemerkt; „De mogelijkheid dat op een onver wacht moment een beroep op ons wordt gedaan is altüd aanwezig," zo zei hU ,,en daarom dienen de beste tradities die in de marine verankerd zUn, offer vaardigheid, saamhorigheid en kame- Advertentie AMSTERDAM, 21 juni De krediet verlening van de handelsbanken en de landbouwkredietbanken tezamen heeft ook per ultimo april 1962 de in Ie kre- dietrestrictieregenng vastgelegde norm voor de toelaatbare krediet-expansie overschreden. Dientengevolge zal in de periode van 15 juni tot en met 14 juli 1962 door instellingen, welke niet aan de normen voldeden, bjj de Neder- landsche Bank een renteloos deposito dienen te worden aangehouden. Deze deposito's belopen tezamen 180 mil joen. De Nederlandsche Bank heeft oor de periode van 22 juni mt en met 21 juli 1962 het kasreserveperoentagé onver anderd vastgesteld op acht Met ingang van vandaag koopt de Nederlandsche Bank schatkistnapier, dat uiterlijk op 1 augustus vervalt, te gen een disconto van 23/4 pet. DEN HAAG, 21 juni Na ernstig beraad over de gang van zaken met betrekking tot de consumptie aardap- pelvoorziening heeft het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw comité als zpn oordeel uitgesproken, rat het voortbestaan van het exportverbod voor aardappelen van de nieuwe binnenland se oogst niet verantwoord is. Door deze exportstop zal de natuur lijke afzet en prijsvorming speciaal van vroege aardappelen worden gehinderd. Voorts dreigt het gevaar, dat de nor male aardappelafzet gedurende het ko mende seizoen in het gedrang komt. Dooi de exportstop niet tydig op te hef fen zal men verantwoordelijk -.ijn voor een evêntuele overschotsituatie aan hei einde van het seizoen. Hei hoofdbestuur van net KNLC meent daarom, dat de geldende export beperking onmiddellijk diént te verdwij nen. raadschap, thans meer dan ooit naar voren te treden. Deze goede eigenschap pen lijken soms te sluimeren, maar in buitengewone omstandigheden komen zij gelukkig plotseling naar voren." De voorzitter verklaarde met klem dat de marineleiding de V.B.Z. (12.000 aangeslotenen of 90 procent in het to taal) als een absolute noodzakelijkheid heeft aanvaard en dat beide lichamen gelijkgerichte belangen hebben en onaf scheidelijk met elkaar verbonden zijn. DEN HAAG, 21 juni Het leger neemt in 's-Hertogenbosch èn in het infanteriesqhietkamp Harskamp proe ven met de KSO-projector, populair ge noemd „schletbio." Doel is de schiet- opleiding levendiger en directer te ma ken en daardoor de schietresultaten te verbeteren. Men denkt ook aan een proef met een tank sehietbio." Met behulp van de projector worden op het scherm een wit en zwart papier dat over twee rollen ic-opt films van 20 minuten vertoond. Men beschikt over vier verschillende films. Achter het zwarte oapier zit een rij lampen. De films tonen het gevechts terrein met achter bossen, struiken en huizen en uit loopgraven aansluipende vijanden. Zodra nu een schot doel heeft getroffen, stopt de dim. De knul wordt opgevangen in een vlak bij de schutter opgehangen microfoon die de geluids trillingen gebruikt voor het StODZèttèn van de projector, waardoor op hun beurt de lampen achter het zwarte pa pier aan- en uitflitsen. Het scherm laat allèen licht door nfl dê inslag. Het verlichte gaatje vertoont zich aan de schutter, die dus precies ziet waar het schot door het scherm is gegaan. De instructeur kan door het indrukken van een knop (eventueel afstandsbediening) de film weer laten draaien, terwijl een motortje zorgt dat de beide doeken," iets verschuiven. Daarbij verschuift het witte vel iets verder dan het zwarte, zodat de gaatjes geen licht meer door laten. Na ongeveer 3000 schoten moe ten de papierrollen worden ver nieuwd. De „sehietbio," is een Duitse vinding. In het jongste nummer van „De Leger- koerier" is hieraan uitvoerig landacht besteed. Drie pelotons zullen acht we ken de thans gebruikelijke schletoplei- dine krijgen. Een peloton zal ter zelf- der tijd oefenen in de .sehietbio." Aan dê hand van schietwedstrijden zullen de resultaten worden vergeleken en dan zal worden beslist of men tot aankoop van een serie KSO-projectors zaï over gaan. PORT MORESBY, 21 juni (Reuter) De Australische gouverneur in Nieuw- Guinea, heeft bekendgemaakt, dat de filmcensuur voor Papoea's met ingang van 1 augustus zal worden opgeheven. Op het ogenblik verbiedt deze censuur, die sinds de tweede wereldoorlog is in gesteld, de Papoea's 'iet zien van films, die de nadruk leggen op het sexuele. gewelddaden en rausenmoeiltjkheden. BANGKOK, 21 juni (Rtr.) De pre mier van Thailand, veldmaarschalk Sa- rit Thanarat, heeft donderdag meege deeld dat zijn land de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, waarbij de tempel van Preah Vi- hear aan Cambodja werd toegewezen, zal respecteren. AMSTERDAM, 21 juni Charlotte Kohier zal toch de „Prijs Schouwburg directies" aanvaarden. De overhandi ging van de plaquette zal op een ander vast te stellen tijdstip geschieden, waarschijnlijk in Amsterdam. Charlotte Kohier en de heer H. Dei- num, oud-voorzitter van de vereniging van Schouwburg- en concertgebouwdi recties in Nederland, nebben medege deeld dat de controverse over ie door de vereniging aan mevrouw Kohier aangeboden plaquette op een misver stand berustte, hetgeen uit de weg is geruimd. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 20 juni Al ver schillende malen hebben wjj mensen met enige ongerustheid horen vra gen: Komt Going Dutch dit jaar niet meer? Zjj en waarschijnlijk vele an deren kunnen gerust zijn. Vanaf 9 juli a.s. gaat deze show van het Amerikaanse echtpaar Jill en Jack Lardis weer draaien, en wei in het gezellige rode zaaltje van „De Brak ke Grond" aan de Nes. De vierde maal dat deze comedy-revue. die eigenlijk bedoeld is voor buitenlandse toeristen, maar die ook steeds meer hoofdstedelingen gaat trekken, ver toond gaat worden, zal zij de titel „Say Cheese" dragen. „Say Cheese" is wat de Engelse fotografen zeggen als zij bedoelen „Lach eêns naar het vogeltje." U hoeft dit jaar dus niet te lachten bij Going Dutch, alleen maar te doen alsof. Op de foto ziet u de medewerkers van dit jaar. Van links naar rechts op de eerste rij: Hedy d'Ancona, een Nederlandse die in Amerika is ge weest en hier verschillende malen voor de televisie optrad; Jan van der Werf, een vijftienjarige zanger-gita rist uit Nijmegen, bekend als prijs winnaar van verschillende tienerfes tivals; Robin Fitzgerald, uit Chica go US, afgestudeerd aan een uni versiteit in Evanston, reeds opgetre den in Parijs. Op de bovenste rij van links naar rechts: de Surinaam se Natascha Emanuels danseres, op getreden in verschillende cabarets, heeft een rol in de komende film „Fietsen naar de maan"; Garry Collins, een Amerikaan die na zijn diensttijd daar in Duitsland is blij ven hangen, om op te treden voor radio en televisie, werkte mee aan een aantal bekende films, o.a. Tram- lijnbegeerte; tot slot de Braziliaan Ricardo Sarago, die aan een aantal shows op Broadway meewerkte. Aan de show. die dit jaar meer het karakter van een musical zal hebben, werken nog verschillende an dere artisten mee. De bekende En gelse Vegisseur Denys Palmer is in ,,De Brakke Grond" al druk bezig te zorgen dat op 9 juli alles gaat zo als hi) het wil. „Say Cheese" zal tot half september te zien zijn. DEN HAAG, 21 juni De revaluatie van de gulden heeft niet alleen de con currentiepositie van de Nederlandse scheepsbouw verzwakt, zij heeft ook in het buitenland oen zekere weer stand gewekt tegen net doen van zaken met Nederland en het aangaan van schulden in guldens. Dit laatste geldt zeker voor buitenlandse afnemers, die destijds een langjarig krediet hebben gekocht en die thans voor het t.og niet aangezuiverde deel van de lening be langrijk meer eigen valuta moeten be steden. Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag van de Export-Financiering Maatschappij. De kredietportefeuille van de Export- Financierings-Maatschappij bedroeg aan het eindè van het verslagjaar 1961 j 530,1 min. in hoofdsom. Vergeleken met 1960 betekent dit 'een vermindering met 34,1 min. Het op debiteuren uit staande bedrag -s verminderd met ƒ93 min. tot 800,0 min. De winst over 1961 beliep 2.219 341 (3 377.635). Het dividend over net gestorte kapitaal bedraagt weer 5 pet. AMSTERDAM, 22 juni Aan de aan deelhouders van de CuraQaosche Han del Maatschappij zal over het boekjaar 1961 een onveranderd dividend van 8 procent worden voorgesteld. Oostenrijk. Een driejarig meisje uit Mödling heeft haar leven te dan ken aan haar poes. Een grote hond viel haar aan, beet haar en hapte naar haar keel. De poes vloog de hond aan en zette haar nagels in zijn rug. De hond liet het meisje verder met rust om zich te concentreren op het ge vecht met de poes, die hij zwaar ver wondde. (Reuter) De „Unie van katholieke Afrikaan se Studenten in Frankrijk" heeft een paar maanden geleden te Fribourg in Zwitserland een degelijk studiecongres gehouden over ,,de economische problemen van Zwart Afrika". Het laatste nummer van hun intussen befaamd en gezaghebbend tijd schrift „Tam-Tam" geeft de teksten van alle inleidingen, discussies en re soluties. Het congres was grondig voor bereid. In een speciale studieweek tij dens de laatste kerstvacantie had men met een groep hoogleraren van de economische faculteit van de Universi teit. van Parijs en met medewerkers van het Instituut „Economie et Huma nisme" een eerste terreinverkenning op gemaakt. Hieruit resulteerden een aan tal speciale onderwerpen, waarover elk van de achttien groepen van de Unie van Katholieke Afrikaanse Studenten in Frankrijk in Fribourg een rapport moest uitbrengen. Wie nu het verslagboek be studeert moet getroffen worden door enerzijds de „studentikoze" onve-vaard- heiP en anderzijds de intense bewogen heid van deze studenten met de ont wikkelingen in hun werelddeel, die hen aanzette tot een bewonderenswaardige degelijkheid van het bijeengebrachte materiaal. In de sectie „economische gezichts punten en christendom" heeft uien uit- AMSTERDAM, 21 juni Een 23-ja- rige kantoorbediende, die op 27 decem ber zijn vader na een huiselijke ruzie met een pistool in de hals zou hebben geschoten, is door de rechtbank ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een oroeftijd van drie jaar, wegens noging tol zware mishandeling. Het familiedrama nad zich afgespeeld in de keuken van de ouderlijke woning te Amsterdam. Na een ernstige twist tussen de vader en diens tweede echt genote was de zoon met een pistool, dat hy in Venetië als souvenir had ge kocht, naar de keuken gegaan ran, zo als hij heeft gezegd „zijn vader een klap met het wapen te geven". Toen hu het pistool uit zijn zak haalde was het af- gegaan. De kogel, die zich in ne hals van de vader boorde, heeft men nog steeds niet kunnen verwijderen. AMSTERDAM, 21 juni. Een 19- jarige Antilliaanse zeeman is door de rechtbank conform de eis veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest wegens poging tot doodslag. Op 4 maart had de jonge matroos in een café in de Nieuwe Leliestraat in de hoofdstad de Italiaan C. di Grego- rio na een ruzie met een stiletto in de rug gestoken. De Italiaan liep daarby geen ernstige verwondingen op. (Van onze correspondent) EGMOND AAN DEN HOEF, 22 juni De '.entoonstelling welke tot en met 2 september in de slotkapel wordt ge houden, is een vervolg op die welke daar vorig jaar werd gehouden, zy brengt de geschiedenis van de voor malige abdü en het voormalige slot van de graven van Egmond in beeld, aan de hand van gravures, opgegraven resten en boekwerken. Deze grote his torische tentoonstelling wordt gehouden in het kader van de actie voor de res tauratie van de slotkapel, waarvoor een Comité zich al enkele jaren beijvert. De officiële opening had ditmaal een büzonder cachet door de aanwezigheid van een aantal burgemeesters, niet al leen van de naburige gemeenten, maar ook van andere steden, zoals Amster dam, Dordrecht, Delft, Enkhuizen, Brielle en Purmerend; het waren de burgemeesters van de steden, die bü de restauratie van de kapel (door So- noy in 1572 verwoest) in 1633 een glas- in-lood-raam schonken. Zes van deze ramen waren van de hand van de Haarlemse glasschilder Pieter Holsteljn. De ramen van Hoorn en Edam zün in tussen verdwenen. In dit geschenk van de Staten van Holland en enkele Hol landse steden aan de slotkapel zei Dom A. Beekman, die een korte inleiding hield, een hommage te zien aan Graaf Lamoraal van Egmond, in 1568 door Alva te Brussel, samen met de Graaf van Hoorne, ter dood gebracht. Met dit geschenk wilde men Lamoraal van Eg mond eren en rehabiliteren voor het on recht hem en de natie aangedaan. La moraal van Egmond, aldus Dom Beek man, werd door onze zuiderburen hü was stadhouder van Vlaanderen meer geëerd dan hier; in Brussel en Sottigem kreeg hy een standbeeld; Goetne schreef een treurspel over hem en Beethoven een ouverture. Dom Beekman zei in de restauratie van de slotkapel een monument te zien ter ere van Lamoraal van Egmond en een acte van erkenteiykheid voor het offer-van-zichzelve, dat h(j bracht in de strijd voor de onafhankelijkheid van de natie. Daarom is de restauratie van de slotkapel ook meer dan een lokale aangelegenheid; het is een zaak van nationaal belang, aldus Dom Beekman. voerig gediscussieerd over de betekenis van het aanstaande Concilie voor de Afrikaanse Kerk. Afgevaardigden van de verenigingen van katholieEe Afri kaanse studenten in Duitsland en Zwit serland namen aan deze beraadslagin gen deel. Tezamen stelde men de vol gende resolutie op betreffende het ko mende Concilie: De Katholieke Afrikaanse Studen ten, van 13 tot 17 april 1962 te Fri bourg büeen op hun zevende Congres, na de omstandigheden waarin het tweede Vaticaans Concilie zich zal af spelen te hebben bestudeerd; constaterend met vreugde en trots, dat voor de eerste teer Bisschoppen van zwart ras en zwarte cultuur deel zullen nemen aan de belangrpke be slissingen van de Kerk in het kader van een Oecumenisch Concilie: constaterend dat dit Concilie Is geplaatst onder het teken van de ver nieuwing van de Kerk in haar relatie tot de verscheidenheid van te evange liseren werelden: overwegende dat het Christen dom, tengevolge van zijn langdurig en byna exclusief leven in het Westen gedurende twintig eeuwen, in zdn his torische uitingen, in zijn instellingen, in zu'n theologie, zpn spiritualiteit, enz. sterk gekenmerkt wordt door de Grieks-latijnse cultuur; overwegende dat elke exclusivi teit op deze terreinen anachronistisch, verarmend en schadelijk zou zi'n voor de katholiciteit van de Kerk op het moment waarop net Christendom diep. gaand de kaders van de westelijke we reld blijkt te hebben overschreden; overwegende dat met iet oog daarop de Kerk steeds heeft bevestigd, dat het Christendom zich met geen enkele afzonderiyke cultuur identifi ceert, maar alle culturen aanvaardt in zoverre deze authentieke waarden bezitten; overwegende dat de Kerk, by- zonder door de benoeming van een plaatselijke hiërarchie van Afrikaanse afkomst, dit principe van haar katho liciteit wil doen overgaan in de feiten; constaterend van de andere kant, dat sommige van haar beslissingen, vooral inzake de liturgie en ae taal, dit principe ongelukkigerwijze feitelijk niet schijnen te respecteren; zich bewust van net beslissende historische moment dat de Kerk in Zwart Afrika doormaakt en waarin wordt vereist, dat de Kerk in alle op zichten in Zwart Afrika thuis is door haar instellingen, naar uitdrukkings wijze, haar liturgie, haar hiërarchische en leken-kaders: zich ei evenzeer van bewust, dai om dit te bereiken een duidelijke, authentiek christelijke en tcabolieke bewustwording gevraagd wordt van de kant van de Afrikaanse hiërarchie en de Afrikaanse leken zelf die beter dan wie ook alle eisen van die katholiciteit in de concrete omstandigheden kunnen vertalen; Begroeten met alle genegenheid wel ke hun onwrikbare trouw aan de.Kerk hun ingeeft, de historische gebeurtenis die dit tweede Vaticaans Concilie vooi de christelijke wereld zal zijn; Overwegen, dat dit net besl'ssende mement is voor de Kerk om oleehtig de werkelijkheid van haar universaliteit te manifesteren, niet alleen in de principes, maar gelijkeiyk op alle concrete niveaux var. haar leven en .an haar 'r.stellin- gen te beginnen met de verschillende romelnse bestuurslichamen; Wensen, dat het Concilie opnieuw het missionaire vraagstuk beziet en een nieuwe opgang bewerkt van de missio nerende congregaties vooral in functie van de nieuwe verhoudingen in de Afri kaanse landen, die meer dan ooit de missionaire bydrage nodig hebben van de beste spirituele, morele en ntellec- tuele êliten van de Europese christen- heden: Vragen aan de Afrikaanse christenen en de invloedrijke missionarissen (hiër archie en leken) niets achterwege te laten om te zorgen, dat het Concilie niet voorby gaat aan de vitale proble men die de christelijke toekomst van he' Zwarte Afrika zullen beslissen; Verzekeren de Concilievaders van hun gebeden, opdat deze in staat zul len zpn mee te werken met net spe ciale charisma, dat de Geest nun ver leent bij gelegenheid van dit Concilie, teneinde de wensen, die zy voor het welslagen van het concilie formuleren, te vervullen Deze boeiende resolutie formuleert een serie wensen die zeker niet van van daag op morgen werkelijkheid zulien worden. Deze wensen reiken weilioh nog lang over de nuchtert werkelijk heid heen. Maar eveiizeei worden hier mee een aantal bakens uitgezet waar op de Afrikaanse Kerk en dus ne mis sionair denken hier zich veilig kan oriënteren Op 20 mei werd te Dakar in Senega, Mgr. Hyacinth rheindoum tot bisschop gewüd. Hij is Je eerste Afrikaanse aartsbisschop van Oakar. Tijdens een grootse plechtigheid op de middag van zyn wijdingsdag, ,n zijn eerste publieke toespraak voor een ge hoor dat alle religieuze en maatschap pelijke groeoeringen vertegenwoordigde formuleerde mgr. lTiiandoum in éér zin, even korf als duidelijk nrecles hetzelf de als in de weergegeven resolutie van Alrikaanse studenten: ,De taak die ons is toevertrouwd moet meer dan ooit ge kenmerkt worden dooi een dubbele trouw: trouw aan de Herk ea trouw aan Afrika." Men aan dit op jonderd manieren uitleggen, en in de .vlsselen- Je Alrikaanse verhoudingen zal lat ook nodig zijn, maar net is een norm waar aan ook de missionaire .nze< vanuil on ze landen een weldadig en nieuv. hou vast kan hebben. Ai die nadruk op het Afrikaans worden van de Kerk in dit werelddeel is een nieuw en verhevigd appèl op de missionaire inzet vanuit de oude Kerkgemeenschappen, tiet zo- vee) woorden en met grote vanzelfspre kendheid formuleren ook de katholieke Afrikaanse studenten dit appèl in h,1If resolutie. De benoeming van Afrikaanse bis schoppen, hoezeer oók een zaak van oe noemingsbeleid, blijft daarom telken nog een opzienbarende gebeurtenis voo de'gehele Afrikaanse gemeenschap- de voorbije maanden februari en ma» werden in West-Afrika vier Afrikaans aartsbisschoppen benoemd, Mgr- w cinth Thiandoum voor de aartsbisschop peiyke zetel Dakar 'n Senegal, NS' Robert Dosseh voor Lomé in Togo, MS Raymond Tchidimbo voor Conakry Guinee en Mgr. Luc Sangaré voor t> mako in Mali. Dit betekent, dat nu ..1.,u1,-1„„+„1,, rgn ae aen oezet uuui /vu. j. aartsbisschoppen. Te opmerkeW».g waren deze benoemingen, omdat in viei gevallen de Europese bisschop voren was afgetreden, in één gevül zelfs (Conakry in Guinee), nadat augustus vorig laar de Franse aan. bisschop in een conflict met de reg ring was uitgewezen. Meer nog j3-, voor het directe, zielzorgelijke beie' ztjr deze benoemingen van enorme D tekenis voor de plaats van de Kerk, het psychologische klimaat bij de tholiekèn zelf en evenzeer bij hun hi» katholieke landgenoten Over deze oj schopsbenoemingen schrijft de ften®j{ Afrikaanse pers in grote opmaak. die bladen die anders weinig of aandacht schenken aan gebeurtenis»11 in katholieke kring. De al genoemde plechtigheden v8" de bisschopswijding van Mg. Th!»11' doum te Dakar op zondag 20 mei wa' ren een nationale, Senegalese gebeu® tenis. Het in geheel West-Afrika toon aangevende, katholieke jveekbl® „Afrique Nouvelle" van Dak® schreef ervan: „Deze zondag was 6®' teken en belofte van de Afrikaans Eenheid welke niet tot stand zal W0r' den gebracht door de katholieken leen, maar mét de katholieken ook Naast de voltallige regering was a®' bij aanwezig de Groot Marabout No11 rou Tall namens de mohammedaans® gemeenschap en dominee Cadier na mens de protestanten Deze -.ag waSi aldus Afrique Nouvelle een manlf®5' tatie van de in Senegal bestaand® religieuss verdraagzaamheid en va® de eenheid onder alle gelovigen". D® officiële regerlngspersdient schrei' „Hoe zouden niet alle Senegalez®11' alle zonen van dit land van verzoe nende samenwerking, zich hebbe" verheugd over de eervolle ondersche'- ding aan een van hen?" En Mgr. Thiandoum zei het zeiltÖ" dens de officiële zitting in de mida»» aldus: „Is de aanwezigheid van meest uitgelezen vertegenwoordig®*' var onze broeders de Protestanten de Mohammedanen ais getuigen v®. deze plechtige gebeurtenis geen leve: beeia van die werkelijkheid, waarna» eer (hier aanwezig) Afrikaanse staats man verwees, toen hy. sprekend pv» de hoogste Chef van de Katholle» Kerk. deze noemde de Paus van 0 dialoog, dat wil zeggen van het g® meenschappelük zoeken door alle me» sen van goede wil iaat het schone» liet ware, het goede, en dat is God Gelegenheidswoorden? Uiteraard, ma» door officiële gezagsdragers oii of» ciëlf gelegenheden en daarom een maat aangevend, waarin veel goeds to stand kan komen. DRS. A J. KRAME^ iJló (Advertentie) Tel 24658S Kattegat 4 Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juni - In legerkrtf' gen is men ingenomen met de oplossing' die kolonel J. Zuidema in 's Hertog®0' bosch heeft bedacht voor het probleem van het bidden in militaire eetzale0* waar het cafetaria-systeem wordt ge' volgd. Het in stilte bidden vóór en 0# het eten in dergelijke eetzalen is doo® het cafetaria-systeem niet mogelijk- Kolonel Zuidema heeft op zijn inian' terie-kaderschool nu verordend, dat el ke groep vóór het binnengaan van d" eetzaal een korte stilte betracht. Iede re militair kan dan, het hoofd ontbloot In stilte zijn gebed verrichten. Voor het danken na het eten is echte® nog geen oplossing gevonden. De mil'' tairen vertrekken niet als groep uit de ee - zaal, maar individueel. Of de oplossing ook in andere kazernes en legerplaatseu zal worden toegepast, is nog niet bekend- Er is daartoe in geen geval nog eer* algemene order uitgevaardigd. door kolonel Zuidema opgeloste P®®, bleem is in de Tweede Kamer no eens aan de orde geweest. NOS NIEUWS VAN PE GROND? Jft,MENEER. DE POLITIE-RADIO MEIDT DAT AIMAN VAN WE6 A3 AFGAAT, MAAR IK GELOOF NIET DAT W'J ONS VERGISSEN VOSPÊft.' DE 5URREY- POIITIE HEEFT DE JAGUAR AAN GEHOUDEN. MAAR AIMAN ZAT ER NIET in! DUS VLAANDEREN HAD GEL'JK. HU L'JKT WEL HELDERZIEND/ IK ROEP HEM NOGEENS OP SORRY, VOSPER. IK WEET NIET IN WELKMERK AUTO AIMAN NU ZIT, MA AR IK WEET WEI DAT H U NU OP DE WEG NAAR WIND50R RUDT.HOE WE DAT WETEN? DAT ZAL IK JE lN HET KORT UITLEGGEN..,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2