Geen wettelijke regelingen voor openbare t.v.-voorstellingen Europ - ese textielindustrie kan met 25% uitbreiden IN TIBET KUIFJE DE GEZWORENEN Alfredo DAG PUZZLE MOORD in de Apoilokliniek Dr. Kuhlmeijer wil verandering marktsituatie aangegrepen zien Mr. Luns bepleit: Engeland in EEG im WIJZIGING BIOSCOOPWET Bankkringen menen: Antilliaanse lening de dupe van de beurssituatie Daarna in korte tijd politieke unie Begrafenis van dr. H. J. E. Endepols Ml WMmm I inTer VRIJDAG 22 JUNI 1962 PAGINA 4 INSTITUT MONTANA Schoolopleiding voor jongens inl. en aanm. bij s c ZUGERBERG - 1000 M. ZWITSERLAND Snerpende pijnen voor en na Kennies blussen het vnnr onmiddellijk. RH |J DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY Copyright Casterman doo, HERCE Help! Help! 1 Een razende, hond! Help Hierheen, jongen L* Wij moeten dat dier in een hoek drjren jzr- Hij zit ingesloten;.. Opgelet, wij mogen hem niet missen! WaflOrrr! OrrrlWaf' ÉRIC DE NOORMAN •.KV., ■r.w-:-;.. Beleg modem - beleg in UNIE door MARTIN MONS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 juni De regering acht het niet nodig voor openbare tele visievoorstellingen een wettelijke rege ling in te voeren als thans voor open bare filmvertoningen geldt. Voor het toezicht op de Nederlandse t.v.-uitzen- dingen biedt naar haar mening het te- levisiebesluit voldoende waarborgen voor de handhaving van de openbare orde en goede zeden. Aldus blijkt uit de memorie van antwoord van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de bios coopwet. Dit geldt natuurlijk niet voor .t.v.-uitzendingen uit het buitenland. Wanneer men tegen deze uitzendin gen echter landelijk zou willen optre den, aldus de bewindslieden, dan zou men of de openbare vertoning van deze uitzendingen geheel moeten verbieden of er zou een vergunningenstelsel moe- I Advertentie) (Advertentie) I.O., Gymn., HBS en Handels- afd. Einddiploma's in Ned. erkend. Kleine klassen. Dn. W. F. Maartense, secr. v. h. Curatorium, Kortrijksestraat 11, Den Haag. Tel. 070-55 68 59. H O 0 1 Ref. bij Drs. Th. T. M. van den Donk, oud-rector St. Catharinalyc., Eind hoven, J. Vestersstraat 29, Tel. 10928. ten worden ingevoerd. Maar hiertoe lijkt geen aanleiding te bestaan. De buitenlandse uitzendingen, die enkel in bepaalde streken van ons land worden opgevangen, zijn voor verschei dene gemeenten in die gebieden reden geweest het vertonen van niet door de filmkeuring gekeurde films via de tele visie in café s en andere voor het pu bliek toegankelijke inrichtingen bij al gemene politie verordening te regelen. Afgezien hiervan, zo wordt opgemerkt, hoort een eventuele wettelijke regeling van in het openbaar vertonen van films via televisie-uitzendingen naar haar aard niet in de bioscoopwet thuis maar zou deze in een afzonderlijke wet moe ten worden vastgelegd. De bioscoopwet is in het leven geroepen ter bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. De bewinds lieden zijn van mening, dat voor het optreden van misstanden niet hoeft te worden gevreesd. Over het vertonen van films in kerk gebouwen wordt gezegd dat deze verto ningen niet als bioscoopvoorstellingen kunnen worden aangemerkt, omdat het hier niet gaat om het in het openbaar uitoefenen van het bioscoopbedrijf. De bewindslieden vinden dat vele Kamer leden ten onrechte stellen dat bijpro gramma's in de vorm van zang, dans en voordrachten op grond van de voor gestelde wijziging van de bioscoopwet ..onder de keuring" vallen. De door de Kamerleden bedoelde wijziging stelt al leen dat de houders van een vergun ning ervoor moeten zorgen dat de ex ploitatie van hun bedrijf niet geschiedt in strijd met de goede zeden of de open bare orde. Voor het toezicht op de bij programma's, die praktisch niet meer voorkomen, biedt naar het oordeel van de regering de bepaling van de ge meentewet voldoende mogelijkheden. De bewindslieden zien geen aanleiding de herziening van de bioscoopwet te benutten om .de positie van de voorzit ter van de centrale filmkeuring onder de loep te nemen. Zij achten de be voegdheden van deze functionaris niet tamelijk overheersend", zoals som mige Kamerleden hebben gesugge reerd. Voorts zijn zij het niet eens met de leden die gehuwden jonger dan achttien jaar zouden willen gelijkstel len met achttienjarigen. Zij zien niet in dat door een huwelijk op zeer jeug dige leeftijd plotseling de rijpheid van geest van een oudere wordt bereikt. DEAUVILLE, 22 juni De textiel industrie van Europa mag een uitbrei ding van haar marxt met 25 pet en meer verwachten, als zij gebruik maakt van de kansen die haar worden Seboden door de ontwikkeling van de luromarkt. Dit heeft prof. dr. H. J. Kuhlmeijer voorgehouden aan het con gres van de Internationale Federatie van katoen- en aanverwante industrie- en (IFCATI). Het congres wordt deze week gehouden 'n de Franse stad Deauville. Dr. Kuhlmeijer is hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam en directeur van het Economisch In stituut voor de Textielindustrie ie Rot terdam. Hij drong er op aan, door middel van marktonderzoek de veran deringen te begrijpen die in Europa reeds vorm beginnen te krijgen en zich tevens te wijden aan technische re search, „sales promotion" en het ver beteren van de distributie, om profijt te kunnen trekken van de veranderin gen. Dr Kuhlmeijer heeft gewezen op verscheidene veranderingen, waarmee de textielindustrie nu reeds te maken heeft De groei van de textielcapaciteit in zich ontwikkelende ianden, die vroe ger exportmarkten waren voor Europe se textiel, betekent dat de thuismark ten individueel of als handelsblok ken als vervangingen zullen moeten dienen voor verloren export-volumes. De grotere industriële activiteit, die nu reeds in de gemeenschappelijke markt merkbaar is, heeft niet alleen geleid tot een verhoging van de lonen en de levensstandaard, maar heeft ook de beweeglijkheid en Kennis van de con sument vergroot. Daardoor is een nieuwe en grotere tnuismarkt ont staan, en is de consument met zijn voorkeuren veel sterker in de markt komen te staan. Ei ontwikkelen zich nieuwe distribu- tiemethoden, waardoor grote magazij nen, filiaalbedrijven, postorderbedrij ven en supermarten snel bezig zijn de kleinere' toonbankzaken voor textiel te vervangen. Door marktonderzoek is in de Verenigde Staten tot dusver de enige markt met massa-consumptie in een economisch vooruitstrevend gebied aan het licht gebracht, dat het ver bruik van textiel voor industriële doel einden achterop is geraakt, dat het voor huishoudelijk gebruik maar zeer langzaam is gestegen, doch dal het voor kleding aanmerkelijk groter is ge worden. Dit duidt erop, aldus dr. Kuhl meijer, dat kleding waarschijnlijk de voornaamste groeiende markt voor tex tiel zal zijn bij een ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt. Het vezelverbruik ten behoeve van kleding is van 1939 tot 1960 in de Ver- AMSTERDAM. 22 juni Naar het ANP in bankkringen verneemt, moet het feit dat de 4'/i procent lening 1962 ten laste van de Nederlandse Antillen, froot 50 min. Ned, gld„ niet is volte end, vooral worden geweten aan de huidige algemene situatie op de effec tenbeurs. Men is van mening dat vol doende kapitaal voor belegging beschik baar is en dat in normale omstandighe den voor deze lening, waarvan rente en aflossing immers volledig door de Staat der Nederlanden gegarendeerd zijn, voldoende belangstelling zou zijn opgebracht. Gezien echter de gereserveerde hou ding die in de huidige Internationaal onzekere beurssituatie door beleggers word;, aangenomen, zowel voor aande len als voor obligaties, bleek de belang stelling van inschrijvers voor de An tilliaanse ening onvoldoende, zodat het gevraagde hedrag niet voltekend werd. Eer. andere factor die meesprak was het feit, dat de laatste tijd ook reeds andere debiteuren ee;. beroep op de kapitaalmarkt m de vorm van obligaties heoban gedaan, waarvan de voorwaar den soms Iets gunstiger geacht werden. enigde Staten gestegen met 70 procent. Sedert 1948 heeft het vezelverbruik zelps de bevolkingsgroei in de verenig de Staten overtroffen. Het kwam bijna gelijk met de stijging van consumptie besteding. Tegen net einde van de ge noemde periode verbruikte de gemid delde Amerikaan bijna twee kilo meer textielvezel dan aan het begin ervan. Ondanks de opkomst van nieuwe syn thetische vezels toonde de traditioneel belangrijkste textielvezel, namelijk ka toen, zelfs een beter beeld dan alle an dere vezels, in vergelijking met de stij ging van de consumptiebesteding. KIEL, 22 juni (DPA) Minister mr. J. M. A. H. Luns, die zoals bekend ter gelegenheid van de Kieler Woche hier vertoeft, heeft gezegd, dat het toetreden van Groot-Brittanië tot de E. E. G. van de grootste betekenis is voor toenemen de wasdom en bloei van de Europese gemeenschap. Hij zei verder, dat de Europese eenheid een zo groot mogelijk aantal vrije Europese landen moet om vatten. De ideale oplossing zou het vol ledige lidmaatschap van de E. E. G. zijn voor alle landen, die aan het integratie- Ëroces van Europa willen deelnemen, 'aarbij moet landen, die vanwege hun politieke neutraliteit het lidmaatschap nog niet in volle omvang op zich kunnen nemen, niet de deur worden gewezen. Na een overeenstemming over de toe treding van Engeland tot de E. E. G. moet het mogelijk zijn het in betrekke lijk korte tijd in de kring van zeven landen eens te worden over een ontwerp verdrag voor een politieke unie, aldus minister Luns. Ware eenheid kan echter slechts op echte gelijkheid berusten. Voor de opbouw van een levensvatbare bovennationale eenheid is een zo breed mogelijke gehiedsfundering vereist. Ver der moet alle kartelvorming van kleine groepen binnen de gemeenschap worden vermeden. MAASTRICHT, 22 juni Onder veel belangstelling uit kringen van corpora ties der Nederlandse en Vlaamse taal geleerden, letterkundigen en dialectbe vorderaars is donderdag het stoffelijk overschot van dr. H. J. E. Endepols, in leven oud-rector van het stedelijk gymnasium, taalgeleerde en als zoda nig lid en erelid van talrijke letterkun dige genootschappen in binnen- en bui tenland ter aarde besteld. De Nederlandse maatschappij voor letterkunde te Leiden, de koninklijke Nederlandse academie voor letter kunde, het algemeen Nederlands ver bond, de vereniging van Limburgse schrijvers in Vlaanderen en de konink lijke Vlaamse academie, maar ook het Limburgs geschied- en oudheidkundig genootschap, de Limburgse dialectenver eniging „Veldeke" en tal van oud-col lega's van dr. Endepols uit kringen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs gaven blijk van belangstelling. Het college van burgemeester en wet houders van Maastricht was er even eens om aan dr. Endepols, die in 1953 in de rjj van verdienstelijke Maas trichtse burgers was opgenomen als éieburger, de laatste eer te bewijzen. Na de kerkelijke plechtigheid in de ba siliek van Onze Lieve Vrouw, waar pastoor W. van Bommel de absoute verrichtte, geschiedde op het kerkhof aan de Tongerseweg de bijzetting in het familiegraf. Er werden geen toespra ken gehouden. (Advertentie) door opstijgend suurbrandT Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't mo ment dat U Rennies neemt en deze smel ten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een plezierige remedie; smakelijk en onopvallend. j-'- - - NIJMEGEN, 20 juni St. Dominicus College, afd, gymnasium B: na ver lengd examen slaagde nog de heer J. H. M. van Bree uit Rotterdam. Afge wezen: geen. BEVERWIJK, 21 juni Bissch. Kweekschool, akte onderwijzer. De he ren: Th. Hoogeveen, Hoogmade, T. van Langen, Alkmaar, Th. Kaandorp, Hei- loo, B. v.d. Knaap, Poeldijk, M. Kle verlaan, Schoorl, N. van Kampen, Spier dijk, H. Klijn, 't Veld. H. Karsten. de Weere. Afgewezen: twee. 's-GRAVENHAGE, 21 juni Bissch. kweekschool. Onderwijzer. De heren J. Esveld. en J. Linders 's-Gravenha- ge, A. Friebel, Zoeterwoude, J. Groot- scholten. Poeldijk, A. van der Hulst Oude-Ade, A. van Kakerken, Rijswijk Z. H„ W, Lourens, Curacao. Afgewezen: één kandidaat. ROERMOND, 20 juni Bissch. Col lege Roermond. H.B.S.-B. De heren: W. Bogman, Beek, W. Franssen, Beesel, Th. Hendrickx, Beesij, J. Claessens en J. Cuijpers, Echt, J. Versmissen, Eind hoven, J. Hermans Grathem, N. Al berts, Gulpen, F. Engelen, R. Höppener, K. v.d. Riet Melick-Herkenbosch, C. Kempkens, Montfort, G. Derikx, P. Geelen, J. Vennekens, Neer, L. Bar, I. Blanken, J. Broens, H. Cuijpers, W Deckers, P. Gelder J. Koninkx, L. Lamers, A. Manders F. Osterop, J. Polmans en F. de Ruijter te Roermond. M. v. Thiel Schiedam, J. v Meliek en P. Wuts, Swalmen, F. Noteöbrn, Venlo. Afgewezen 5 kandidaten (heren). LEIDEN, 22 juni Rijksuniversitèit, doet. rechten: mej. T. Verjaal, Heem stede en de heren: J. van der Ben, Den Haag: G. van der Gaag, Capelle a. d. IJssel; en L. del Prado, Den Haag. Doet. Not. studie: J. Huyssen, Klaaswaal. Doet. natuurk.: T. Blange, H. van Kempen en T. Swanenburg, Leiden. Doet. Geol.: A. Koster van Groos, Leiden. Kand. D' wis- en na tuurk.: J. Siegenbeek van Heukelom, Leiden. Kand. A' wis- en natuurk.: L. Ancher, Leiden. Kand. E wis- en natuurk.: H. Brongersma, Leiden. Kand. K wis- en natuurk.: A. Rijnsburger, Leiden: kand. K' wis- en natuurk.: W. lerpstra, Leiden. Kand. Engels: mej. K. Toussaint, Terneuzen. Doet. klass. taal- en letterk.: mej. A. van der Kley, Den Haag en de heren G. Mussies, Den Haag; H. Versnel, Rotterdam en J. Boogert, Den Haag, cum laude; kand. gesch.: H. Kobossen, Den Haag en kand. klass. taal- en letterk.: G. Middelkoop, Leiden. UTRECHT, 22 juni Rijksuniversi teit, kand. Duits: mej. P. de Vries, Zeist; A. Hildebrand, Utrecht; mej. J. Harms, Gouda; kand. Neder!.: mej. G. Klijn, Driebergen: mej. S. de Lange, Amersfoort; Th. Visser, Bovenkarspel; Kerkelijk examen: C. Snoei, Ouderkerk a. d. IJssel; J. Begaard, Utrecht: A. de Jong, Rhoon. Kand. Frans: mej. E. Timmerman, Zeist; T. Walter, Hilver sum. Doet. Frans: P. Linthorst, Til burg; Doet. Klass. letteren: S. Brou wer, Heerenveen. Doet. Rechten: (vrije (studier.) A. Houtman, Vught; Doet. Frans: f. de Haas Utrecht cum lau de. De promotie van de heer K. J. Mc Kay op 20 juni geschiedde cum laudê. AMSTERDAM, 22 juni Universiteit, arts: mej. G. Ferwerda en de heren R. Brown, F. Tuynman, Amsterdam en J. Dijkstra, Diemen. Arts, le ged.: de dames G. de Zeeuw, G. Gramser, N. Verwey-Burke; en de heren J. Lie Tjiang Han, B. Kroon en E. Heath, Amsterdam. Kand. Frans, de dames: B. Vlugter, V. Leever en mej. C. Bouw man, Amsterdam. Doet. Frans: mej. H. Dolk, Amsterdam en de heer A. Kern, Amsterdam. AMSTERDAM, 22 juni Vrije Uni versiteit, kand. Frans: A. van Schoten, Amsterdam: kand. Engels: A. Schol ten, Zutphen. Kand. psychologie: mej. J. Guyt, Amsterdam: de heren J. Drent, Elsloo; H. Djajadiningsal, Am sterdam: mej. M. Koning, Heemstede; Doet. theol.: M. Smith Bolhaven, Mis souri, U.S.A.; kand. wisk. en natuurk.: W. Coenders (D), Amsterdam; W. Bors- je (K), Apeldoorn; mej. E. Vogel (K), Geleen. Doet. wisk. en natuurkundige wetenschappen: R. v. d. Riet, Wisk,, Amsterdam; F. Brons (Scheik.), Am sterdam; J. v. Lierop (Scheik.), Am sterdam; T. de Vlieger (Biol.), Vlis- singen. ROTTERDAM, 22 juni Ned. Econ. Hogeschool, aanv. ex. baccal.: Bleke- toon, Rotterdam; H. Rooseboom, Den Haag; M. baron Vanutenhove, Rotter dam; kand. econ.: A. Meester, Amster dam; A. Smit, Rotterdam; A. Bindenga, Rotterdam; C. Keyzer, Barendrecht; T. van Vark Zuid, Voorburg en J. Teye- ma, Den Haag. m a 28. Inmiddels hebben Eric en Axe met hun Herulen de rest van de nacht beurtelings wakend doorgebracht. Als de hemel in het oosten begint te kleuren, wil de Noorman niet langer wachten. „Tegen de tijd, dat wij op zee zijn, is het licht genoeg om te kunnen zien," zegt hij. Terwijl de Herulen de boot voortduwen, haast hij zich naar de duintop, waar de wachter zijn post betrokken heeft. Nauwelijks echter halver wege, ziet Eric de man met halsbrekende vaart op hem toekomen. „De boten," roept de Heruli, „de boten zijn terug!" Geschrokken staart Eric de man aan." „Ik kon het in het onzekere schemerlicht niet duide lijk zien," hijgt de wachter, „zodat ik het maar een,beetje dichterbij bekeken heb. Ze liggen er weer allebei." Snel keert Eric met de man naar zijn troepje terug, waar het bericht in somber stilzwijgen wordt aangehoord. „Dan is dus óf Svein met zijn onbekende vrienden ver dronken," zegt Axe bedrukt, „óf de mannen uit het kamp hebben hem gevangen genomen." „Dat laatste lijkt me niet erg waarschijnlijk," merkt een der Herulen op. „Wat moeten de Saksers met gevangenen beginnen?" Dat is eigenlijk ook Erics gedachte, maar hij wil zekerheid. „Er moet één van ons terug om de troep hierheen te halen," zegt hij. „Dan blijven we met ons vijven over. Al lijkt het niet waarschijnlijk, toch moeten we er rekening mee houden, dat Svein in handen van dia Saksers is. Is dit zo, dan moeten wij hem er uithalen. Vijf tegen tien dus. Iemand bezwaren?" Geen der mannen antwoordt. „Goed," knikt Eric grimmig, „dan gaan we." 2.6B9 1 I*" \y lYI -foC- ifjjlflliË (Advertentie) NV. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag GLASGOW, 21 juni Prof. dr. J. H. Waszink, hoogleraar in de klassieke ta len aan de rijksuniversiteit ir. Leiden, is in Glasgow eredoctor geworden van dé Universiteit aldaar. Dezelfde onder scheiding werd toegekend aan dr. Ralph Bunche, ondersecretaris van de Ver enigde Naties, dr. Eberhart Bethge, di recteur van het Evangelisch instituut van de kerk in Rijnland, prof. Johan nes Munck, hoogleraar in de exegese van het nieuwe testament aan de uni versiteit te Aarhus in Denemarken en aan de hoogleraar Max Kaser. „Jasses, Eline, doe nu toch niet zo misselijk, je weet heel goed dat daar geen woord van waar is," zegt Charlotte driftig. „Mijnheer Saleminq is er helemaal de man niet naar om... Hij verdraagt van Fletje Perkmeier meer dan van een ander omdat ze zo'n buitengewoon goede mannequin is. Ze is heel bijzonder, dat zul je toch wel moeten toe geven. „Bijzonder? Dat is de vrouw met de baard op de kermis ook," schampert Eline. „Hou je mond," beveelt Charlotte en Eline zwijgt, omdat ze toch altijd een beetje bang voor Charlotte is, die zo fel kan zijn. En ook, omdat Charlotte een freule is. Eline de Bruin is dol op freules. Ze heeft nooit geweten, dat Charlotte een freule was voor ze een paar maanden geleden het over lijdensbericht van Charlottes grootmama had gele zen in Het Handelsblad. „Van Oudenbosch Terbeek". Belachelijk om dan net te doen of je een gewone juffrouw Terbeek bent. Anders wa§ ze toch ook ZO gesloten niet, die Charlotte. Die grootmama, die indertijd wel een bekende zangeres moest zijn ge weest, als je de krant wou geloven, had ze nooit pogen te verdonkeremanen, hoewel het mens een jodin was geweest en uit een Weense delicatessen- winkel, een soort slagerij, denkt Eline smalend, stamde. Neen, he* waren altijd ellenlange verhalen geweest over hoe'n prachtige stem omaatje had gehad, hoé gevierd ze was geweest. En hoe flink omatje zich in die vreselijke oorlogsjaren had ge houden en hoe'n angst ze allemaal hadden uitge staan om haar veiligheid. Maar dat zou je nu altijd zien, Charlotte, die toch au fond helemaal geen lady was, zeker die grootmama, had een titel en zij, Eline, moest de kleinburgerlijke naam De Bruin door het leven meetorsen. Zij kon bij elke kennis making weer zoeken en speuren naar een gelegen heid om kwasie ongedwongen te zeggen, dat mama een Buyck van Suidrecht is. Waarom, o, waarom was mama toch ooit met papa getrouwd? Mama, een Buyck! Alsof een Buyck van Suydrecht niet heel andere partijen had kunnen doen dan een sim pele mijnheer De Bruin, ook al was die mijnheer De Bruin dan ook puissant rijk. En nu was dat geld verdwenen, maar de naam, die afschuwelijke naam niet. Die naam zou zij nooit kwijtraken be halve door een huwelijk. En zelfs dan bleef ze nog mevrouw Zo en zo geboren De Bruin. „Ah, daar is ze! Fietje, Fietje, je bent weer gruwelijk laat, kind. Veel te laat! Juffrouw Brakelmans loopt overal naar je te zoeken. Ze gaat te keer als een koe, die haar kalf kwijt is. Je mag wel opschieten, het belletje kan elk ogenblik gaan." Sophie Perkmeier haalt onverschillig de schouders op: „Je overdrijft weer als gewoonlijk, Charlotte. Ik heb nog een zee van tijd. Ik ben nog in geen eeuw aan de beurt." „Ja", zegt de kleine Julie Dezorgd, „maar je weet hoe Mevrouw Zelf is, Sophie. Zvj wil nu een maal..." „O, mevrouw Zelf? Mevrouw Zelf kan mijnt- wege..." „Ladylike hoor", meent Eline. „Vind je?" zegt Sophie Perkmeier achteloos. In de grote zaal branden de kristallen kronen. Hun koud licht schampt langs het glimmend wit en goud van het namaak Louis Seize meubilair, dat de trots vo.mt van mevrouw Hendrika Sandrina Saleminq geboren Pieters en een doorn is in het vlees van haar steeds meer op de voorgrond tredende echtgenoot, de couturier Jean Baptiste Sa leminq. Die meubelen stammen nog uit de tijd toen Pieters Soeurs op de Heillgeweg b{j keurige, solide dames uit de middenstand in de roep stond van het juste milieu" zowel wat de prijzen als het volèen van de nieuwste Parijse modes betrof. Toen de zeer jonge Jean Baptiste, kersvers van de A.B.K. én bij gebrek aan ander emplooi reiziger in fourni turen, de laatst overgeblevene van de „Soeurs" trouwde, huwde hij ook het Louis Seize ameuble ment en nog oneindig veel meer moeilijk te ver dragen dingen. Maar daar was de jonge Jean Bap tiste zich toen nog niet van bewust. Die zag toen alleen maar een atelier met tekenplanken en kleur krijt en stoffen, onuitputtelijke voorraden soepele, mooi getinte stoffen, die door zijn handen werden omgetoverd tot feeërieke gewaden. Dat visioen be nam Jean Baptiste Saleminq hèt gezicht op alles wat werkelijkheid was, zelfs op de bruid. Langzaam stijgt de show naar zijn climax: de avondtoiletten. De enkele aanwezigen, vreemd ver loren in de grote ruimte, zien zwijgend toe. Die stilte en die holle zaal enerveren Julie Smittenaars tot exasperatie toe. Ze voelt zmh angstig, gejaagd. „Je zult zien, er gebeurt iets," zegt ze, haar' stem metje hel van nervositeit tegen Charlotte Terbeek. „Maar, beste kind, het hele zaakje gaat als ge smeerd," zegt deze. „Maak je toch niet zo zenuw achtig om niets. Heb jij vanmorgen wel ontbeten, juffertje?" Julie ziet van de onverstoorbare Charlotte naar Sophie Perkmeier. loom en langzaam als steeds, naar Eline de Bruin, die haar normale zuurheid ten toon spreidt. Dat zij het nu niet voelen! En die juf frouw Brakelmans glimt nota bene van zaligheid! Julie Smittenaars probeert de prop in haar keel weg te slikken, terwijl ze met machteloze vingers aan de sluiting van het zachtblauwe met kleine boe ketjes bezaaide avondjapohnetje frommelt. „Mademoiselle Julie", waarschuwt juffrouw Bra kelmans. „Ja, ja," zegt ze gejaagd, „ik... ik..." Charlotte Terbeek schiet haar te hulp, ordent handig de plooien van de wijde crinoline, verschikt even iets aan de bloemenslinger langs het beschei den, meisjesachtige décolleté. „Klaar, mei.ske." Met gefronste wenkbrauwen ziet zij Jullie na. „Wat heeft Jules toch? Ik ben bang dat ze ziek wordt." „Och, neen," zegt juffrouw Brakelmans. „Made moiselle Julie is altijd zenuwachtig bij de repetities. Bij de show is dat weer over en voorbij LEEUWARDEN, 21 juni De recht bank heeft gisteren een 33-jarige Friese kassier-boekhouder veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, met af trek van het voorarrest. Hij stond te recht wegens verduistering van rond 37.000 gulden, gedurende de periode 1956 tot en met januari 1962, gepleegd ten na dele van zijn werkgever. De officier van justitie had twee jaar en zes maanden geëist. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 2 10 3 17 12 5 7 6 13 U 15 li 6 U 7 15 1 16 Horizontaal en woorden invullen, voorzetsel, 3 vertikaal dezelfde 1. maalstroom, „Aanstellerij," meent Eline de hoor.' Bruin. (Wordt vervolgd vreemde munt, 4. schrap- 5. metaal, 6. zijrivier van de Donau, verdragsorganisatie (afkj. 8. verval len woning, 9. Europeaan, 10. Arabiscn opperhoofd, 11. verbond, 12. gewichf- 13. telwoord, 14. gedachte, 15. eenmaal 16. overschot. Oplossing van 21 juni Horizontaal: 1. vel, bijster; 2. Exodj15, gelovigen: 3. RPS, remmen; 4. dobbe laars; 5. isolement; 6. cel, los, s.l-i L hr. keu; 8. terzijd», n.z.; 9. snoevers: 1U' aie, weer; 11. lid, rotten. Vertikaal- 1. verdichtsel; 2. expO8®' ren; 3. losbol, road: 4 8.L. ezel; bureel, ijver; 6 IJsetmunde; 7. erwt; 8. toman, set; 9. Evertsen, eei 1 rins, Luzem. 7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4