N.S.-winst over 1961 nog geen anderhalve ton Geweldige teruggang ten opzichte van '60 12V2 min.) Wn, 14 ct Kamer besluit: gym-bèta met óf zonder Grieks Compromis hoger algemeen voortgezet onderwijs Nieuwe smaak extra SUPER Parapluie met gaten Twee Duitsers bij ongeval gedood M .a.v.o. van vier of drie jaar Scholieren moeten meer spreken KWALITATIEF AA SEN0RITAS Fuiken VRIJDAG 22 JUNI 1962 PAGINA 5 Meer dan 2000 man personeel tekort UTRECHT, 22 juni. Het jaar 1961 is voor de N.V. Nederland- Sche Spoorwegen niet zonder zorg en moeilijkheden geweest. Het be drijfsresultaat is geslonken van ^12,6 miljoen in 1960 tot f 148.000. Zowel de ontvangsten als de kosten zijn in het afgelopen jaar gestegen, doch in een onderling ongunstige Verhouding. De totale ontvang sten stegen met f 8,1 miljoen tot 532,5 miljoen, waar tegenover een toeneming van de kosten met 20,6 miljoen tot 532,4 miljoen stond, aldus vermeldt het jaarver slag. iedere dikte, elke^maat bouw- en meubelplaat Personeel Bouwplannen Nieuw materieel Geen onderzoek in zaak DAF-Demka Hoofd van Haags parket betreurt perspublikatie Vervoer Treinramp Twee niieuwe panden voor Zuiderzeemuseum Man verdronken Treinvertr a gin g door ontsporing 'n lekker sigaartje M.m.s. voor jongens Twee niveaus Dr. J. J. Lub O.E.S.A. nieuw rangeeremplacement Kijfhoek werd voortgewerkt. Met ingang van de zomerdienst werd het nieuwe haltege bouw Leiden Lammenschans geopend. De kostenstijging is voornamelijk te schrijven aan de gestegen ex ploitatiekosten, die met 20,4 miljoen toenamen tot 139,6 miljoen. De voornaamste post hiervan wordt ge vormd door de personeelsuitgaven, JÜe, voornamelijk door de in 1961 togevoerde verbeteringen in de se cundaire arbeidsvoorwaarden, aan zienlijk zijn gestegen. Daarnaast heeft de algemene invoering van de vijfdaagse werkweek een gewijzigde Verdeling van net goederenvervoer over de dagen van de v/eek veroor- Advertentie De markt voor landbouwgronden zit anders in elkaar dan die j, voor aandelen Koninklijke Olie. r 2ijn genoeg verschillen op te som- maar een van de belangrijkste ls Wel dat een boer in Overijssel als Zegel geen belangstelling heeft voor ?eh stuk land in de kop van Noord- welland, terwijl de bezitter van een aandeel Koninklijke te Lage Zwaluwe Ee hotering van deze stukken in New g-orlc soms met belangstelling volgt, ij&enli.jk bestaat er geen echte Ne- ^ziandse grondmarkt; zij valt uit ^kaar in een groot aantal kleine deelmarkten die ieder op zich een betrekkelijk zelfstandig leven leiden. Zolang echter de landbouwgrond ab soluut schaars is, kan men nog wel slgemene regels stellen voor de prijs vorming. Een dergelijke absolute Schaarste wij hebben haar in en Pa de oorlog gekend impliceert tonners een schaarste aan produkten ??n deze grond en als het een lande- tok belang is die produkten wat in pijs te drukken, heeft het zin dat ook tongs de kant van de grondprijzen ®an te vatten. Maar zo gauw die ^naarste wijkt vervalt ook het eco nomische nut van algemeen geldende *to verplichte regels. Er komen over rotten aan agrarische produkten, e Verstandigste boeren zoeken sou- as in rendabele bedrijfsvergrotin- 5®h> in omschakeling naar produkten betere perspectieven, etc. En j armate de welvaart stijgt en de ."dustrialisatie vordert stappen de Gerenzoons uit de klompen omdat te -urs betere of althans minder slech- V kansen liggen. Zo gaat dat als men .et landelijk beziet. Maar het wordt te n?oeilijker wanneer men naar apar- streken kijkt. Het is namelijk goed mogelijk dat op zulke deelmarkten schaarste gesproken moet wor- - n als voor het land als geheel het hbod groter is dan de vraag. toder de grote parapluie van een Jtoelijke prijsbeheersing voelde een ela boer in Zeeland, Friesland of to.ers zich tamelijk veilig. Nu die vnjsbeheersing dreigt te verdwijnen, Uotesteren deze pachtboeren. Zij pro- i; eh de landelijke economische mo- even die lang te lang al de sin vormden voor de prijsbeheer- te u Van landbouwgronden in leven Wa ,ouden* Dat is wel begrijpelijk, <jpnt op him kleine deelmarkt zijn Vp ,ornstandigheden wellicht niet zo- dp i Veranderd. Maar op vele andere js etoiarkten is dat wel het geval, aan •?ast bet agrarisch leven zich hpa bij de veranderende omstandig- j^den. Daar trekt de industrie de bsen naar zich toe en stoot de jwftoische sector de zwakste onder- zjj?ers uit eigen, nieuwe kracht van tjgfï af of zet hen aan tot nieuwe ini- aan Ven- Bii die dynamiek is een hoi ssing van bet prijspeil der land- rnp gronden niet te vermijden en sin o z.'et dan ook hoe deze aanpas- Vqp z'cb zelfs buiten alle wettelijke ^Schriften om voltrekt. Naarmate v0oe, dVnamiek zich in de landbouw biei 6t' wordt bet economisch du- lanp en daarenboven onoprecht nog brii r Vast te houden aan landelijke gvJ®v°orschriften voor landbouw- VprV, Re vraag of de Wet op de tjpj. eemding van Landbouwgron den T leven moet blijven moet wor- gernp list na afweging van het al- deze n economisch belang dat met Schervet gediend is tegenover de be- in brrï|ing die zij voor particulieren ti0„ ePaalde streken op het moment la^stVerschaft. Wij geloven dat de heid f6noemde belangen naar groot heid v naar kwaliteit in de minder- ding 21Jn- De Wet op de Vervreem- cuder-ur8? Dantlbouwgronden is een gaten I- Parapluie met talloze kmoet verdwijnen. Advertentie) laq/li»8,9! iserl Kijkt u moor 06 '«'«visietoren van en lui.t MADURODAM 1952 ST#r peor zijn uitzendingen!' Oem u ■'"bilaumjaarl «962 Hot«g Schev«ning«n zaakt, waardoor de behoefte aar> goedèrenmaterieel is gestegen en eer> groter aantal buitenlandse wagons moest worden bijgehuuyd. De ontvangsten werden ongunstig be- invloed door de moeilijkheden, welke zich bjj de uitvoering van de zomer dienst hebben voorgedaan. Deze von den hun oorzaak m de samenloop van een aantal factoren, waartoe benoorden de belemmeringen als gevolg van enige ontsporingen, een aantal storingen ver oorzaakt o.m. door blikseminslag en ontstemming bij het personeel over het te laat geoordeelde tijdstip van invoe ring van de 45-urige werkweek en over de onvoldoend geachte compen satie voor de ongemakken, welke het werk in het spoorwegbedrijf, verge leken met andere bedrijven, voor vele personeelsleden met zich brengt. Het totaal van de investeringen heeft in het afgelopen jaar bedragen 157,4 miljoen (vorig jaar 107,5 miljoen). Daarvan had 88,6 miljoen 80,6 mil joen) betrekking od de infrastructuur en 65,3 miljoen Cf 24,2 miljoen) op rollend materieel. De investeringen konden voor een belangrijk deel wor den gefinancierd uit de afschrijvingen over 1961 ad 79,4 miljoen (196): 78,2 miljoen). Nauwe onderlinge samenwerking wordt een dwingende voorwaarde ge noemd voor de mteme versterking van de spoorwegbedrijven. Het aantal personen, dat de effectieve dienst in 1961 beëindigde, bedroeg 2.730, terwijl het aantal in dienst getredenen 2.123 bedroeg. De vermindering van de totale personeelssterkte met ruim 700 personen (1960 950 personen) heeft de moeilijke personeelssituatie nog verder verscherpt. Deze vermindering kon slechts voor een gedeelte worden ge compenseerd door automatisering en invoering van arbeidsbesparende werk methoden. Het tekort bedroeg aan het einde van het jaar ruim 2000 personen en doet zich het sterkst gevoelen in het westen van het land. Eind 1961 waren 116 Belgische arbeidskrachten in dienst. Het voegloos spoor werd in 1961 met 36 km uitgebreid. Tussen Utrecht en Arnhem werd 20 km spoor met behulp van thermietlassen voegloos gemaakt. Ultimo 1961 bedroeg de lengte van voegloos spoor, voor zover aangebracht in hoofdsporen, 120 km. Er werd 233 km spoor van nieuwe spoorstaven en dwarsliggers voorzien; van 27 km spoor werden alleen de spoorstaven vernieuwd. Voor het kunnen opvoeren van de baanvaksnelheid werden op verschillende plaatsen bogen en boven bouw en de mogelijkheden voor binnen komst op emplacementen verbeterd. In het havengebied van Rotterdam kwamen nieuwe spooraansluitinken ge reed, verdere uitbreidingen zijn in voor bereiding. Aan de plannen voor een Een aantal stationsgebouwen, waar onder te Almelo en te Schiedam, is in aanbouw. Restauraties van de stations Amsterdam Amstel, Assen, Heerlen en Zwolle. Voor een groot aantal klei nere stations o.m. Soest Zuid, Harder- garijp, Weesp, Emmen, Zwijndrecht, Vlaardingen, Eysden, Bunde, Hopel, Geleen Oost en Uitgeest, wordt de bouw voorbereid.' Aan de herindeling van stationsvoorpleinen, o.m. met het oog op het verkrijgen van voldoende parkeeraccomodatie, wordt veel aan dacht besteed. Een aantal verbeterin gen kwam tot stand. Een aanvang werd gemaakt met de bouw an een nieuwe dubbelsporige brug over de Maas bij Venlo. Te Delft is begonnen met de bouw van het nieuwe viadukt. De werken voor het omhoog brengen van de sporen te Tilburg vonden goede voortgang. Op zes plaatsen (Rotterdam-Franselaan, Bloemendaal, Overveen, Hoogeveen, Ophoven en Zuidbroek) kwamen nieu we onderdoorgangen gereed. De bouw van een groot aantal vrije kruisingen is in uitvoering, o.m. te Nijmegen, waar de bouw van een verkeerstunnel worat gecombineerd met de bouw van een stationspostkantoor en een nieuwe stationsvleugel, en te Arnhem, Assen, Breda, Heerlen, Leeuwarden, Maas tricht, Roosendaal en Vught. Aan het einde van het Verslagjaar waren van de bijna 1200 beveiligde overwegen er 160 voorzien van een AHOB (halve bomen) en 308 van een AKI (knipperlichten). Bij ruim 700 overwegen vond bediening van de over wegbomen door het personeel plaats. In 1961 werden 44 overwegen van AHOB's voorzien. Bjj 36 overwegen AKI's in dienst gesteld. Ruim 450 niet- beveiligde overwegen zullen met finan ciële medewerking van het Rijk van eea AKI worden voorzien. De aanleg van het systeem van Cen trale Verkeersleiding (CVL) tussen Nijmegen en Blerick werd voltooid. Dit nieuwe systeem heeft volledig aan de verwachtingen oeantwöord. In uit voering is de aanleg van een CVL- beveiliging tussen Utrecht en Amers foort, Hilversum en Baarn. De lengte van het met automatisch blokstelsel beveiligde net steeg met 61 Km tot 859 km. De NX-beveiligingen te Amers foort en Woerden kwamen gereed. Een nieuw elektrisch vierwagenstel, ontworpen voor de stopdienst, werd voor beproevingsdoeleinden enige tjjd in de normale dienst ingedeeld. Enkele eigenschappen van dit materieel als de hoge aanzetversnelling, de moderne remuitrusting en het nieuwe type auto matische deursluiting hebben goed vol daan. Het totale aantal zitplaatsen steeg met 3.400 tot 120.139. Gestreefd wordt thans naar een peri ode van stabilisering van de dienst regeling, waarbjj met behoud van de structuur waar nodig op onderdelen aanpassing bjj de behoeften van het verkeer plaats kan vinden. Het voor nemen bestaat om, te beginnen in mei 1963, over te gaan op één dienstrege ling. welke gedurende het gehele jaar geldig zal zijn. DEN HAAG, 22 juni De in recente perspublikaties genoemde stukken, die betrekking zouden hebben op transac ties tussen de D.A.F. en de Demka en die aan mr. dr. J. C. Maris, officier van justitie te Den Haag, zijn overhan digd, zijn geen aanleiding tot het in stellen van een opsporingsonderzoek tegen de D. A. F. of de Demka en zijn dit ook niet geweest. Dit blijkt ook uit een mededeling van de officier van justitie, hoofd van het arrondissements parket in Den Haag, mr. Th. Semejjns de Vries van Doesburgh. In aansluiting op hetgeen de officier van justitie mr. Maris reeds op 14 juni verklaarde, zegt ook het hoofd van het arrondissementsparket thans de publika- tie van het Algemeen Dagblad van die datum geheel voor rekening van de au teur te laten en de publikatie ten zeerste te betreuren. Overigens waren de stuk ken, die aan mr. Maris ter hand werden gesteld, geen facturen, zoals beweerd is. Met ingang van de zomerdienst 1961 kwamen TEEM (Trans-Europ-Express- Marchandises)-treinen tot stand naar Bazel, Chiasso, München, Neurenberg en Parijs met aansluitingen naar ver der gelegen plaatsen en landen. Naar Nederland werd een TEEM-trein inge legd van Bologna via Chiasso Bazel- Venlo. Half november begon een TEEM-trein te ifcden van de Spaanse grens naar Rotterdam en Amsterdam. Op basis van reizigerskm steeg het binnenlandse vervoer op enkele reiskaarten met 3,9 pet, dat op retourbiljetten met 1,9 pet. De ge middelde reisafstanden bedroegen in 1961 resp. 71,4 en 33,6 km. Bij het vervoer op abonnementskaarten wa ren het wederom de jeugdkaarten, die de sterkste groei, namelijk 16,4 pet toonden. Het vervoer op maand- trajectkaarten nam toe met 1,6 pet. Dalingen deden zich voor L>jj het vervoer op weektrajeetkaarten (1 pet) en op weekkaarten (2,9 pet). Het vervoer op algemene abonnements kaarten daalde in 1961 met 3,5 pet. De binnenlandse vakantie dagtochten waren in de afgelopen zomer weder om een succes. De omvang i/an het vervoer van groepen en dat met kindertreinen nam "verder toe. Bjj het goederenvervoer valt een toeneming te constateren van het mas saal vervoer voor één bestemming, dat kan geschieden in gesloten treinen of in grote wagengroepen. In 1961 werden o.m. overeenkomsten voor grote trans porten aangegaan voor het vervoer van breuksteen naar IJmuiden en van erts naar Duitsland. De vernieuwing van het wagenpark van de met NS gelieerde autobus ondernemingen, dat ultimo 1961 1.840 bussen omvatte, vond verdere voort gang. Ruim 80 pot bestond op cat tijd stip uit bussen van de modernste typen tegen 70 pet aan het einde van 1960. De directie herdenkt in het verslag de slachtoffers van de botsing tussen tweo reizigerstreinen te Harmeien op 8 januari 1962, welke met haar drie en negentig doden on meer dan vijftig gewonden, diepe rouw en droefheid in veler leven heeft gebracht. Dat deze ramp heeft kunnen plaatsvinden, on danks de grootst mogelijke zorg, welke aan de veiligheid van het treinverkeer wordt besteed, heeft de directie op nieuw doen beseffen welke grote ver antwoordelijkheid op het bedrjjf rust. In Delft wordt gebouwd aan een viaduct van 800 meter, dat zal bestaan uit een gespannen beton, waarop de spoorstaven, met weglating van het ballastbed, Dit is een van de foto's, die in het jaarverslag van de Nederlandsche in 15 secties verdeelde plaat van voor rechtstreeks zullen worden bevestigd. Spoorwegen zijn opgenomen. (Advertentie) SUSTEREN, 22 juni Bij een ver keersongeval zijn hier gisteren twee personen gedood, één zwaar gewond en één kreeg een shock. Alle vier zijn Dnitsers. Het ongeluk gebeurde op een weg, waar het verkeer wegens werk in uit voering over één oaan wordt geleid. Een truck met opiegger schoof hier door op het andere deel van de rij baan. De Duitse personenauto, die uit de tegengestelde richting kwam, bot ste op de oplegger. Een van de slachtoffers was direct dood. een ander overleed korte tijd later in het zieken huis te Sittard. Naar dit ziekenhuis zijn ook de beide andere slachtoffers over gebracht. BLOEMENDAAL De 17-jariue mon teur G. Th Kuurstra uit Haailem is gistermiddag op het Kruispunt van de Mesdaglaan en Jozef Israëlsweg aan gereden door een auto, welke hij geen voorrang verleende. Hij werd met een schedelbasisfractuur en andere /erwon- dingen naar het marinehospitaal in Overveen gebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. MEPPEL In het diakonessenhuis is overleden de 71-jarige heer L. Weide, die gistermorgen even buiten 'ie stad bij het plotseling oversteken van de weg door een autobus werd gegrepen en ernstig werd gewond. BEILEN Op de grote verkeers weg te Hooghalen is gistermorgen de 16-jarige H. Dekker, toen hij zonder op het verkeer te letten per fiets de auto weg overstak, gegrepen door een auto. Hij werd op slag gedood. OVERLOON Op de Oploseweg is gistermiddag het vijfjarig zoontje van de heer C. Verhoeven nabij zijn wo ning door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De vader zag het ongeluk gebeuren. Hjj waarschuw de het ventje nog, maar het was te laat. ENKHUIZEN, 22 juni. Op de vijf tiende jaarvergadering van de vereni ging „Vrienden van het Zuiderzee museum", die in de nieuwe tavegrne van dit museum werd gehouden, heeft de voorzitter de heer P. Sybrandy mee gedeeld, dat de plannen voor het boten huis en de ontvangsthal gereed zijn.^ Twee pakhuizen uit 1620, elders in Enkhuizen staande, zijn door de vereni ging aangekocht. Deze gebouwen hebben prachtige voor- en achtergevels. Zjj kunnen ter plaatse niet worden geres taureerd en zullen daarom naar het terrein naast het museum worden over gebracht. Het rijk zegde subsidie toe voor de afbraak en de wederopbouw van beide panden. Met de overbrenging wordt begonnen zodra de bouwvergunning is verkregen. MAASTRICHT, 22 juni Gisteren is uit het kanaal Luik-Maastricht het stoffelijk overschot opgehaald van de 26-jarige fabrieksarbeider H. P. Cre- mers. De man werd sedert zondag avond vermist. Hoe hij te water is ge raakt is onbekend. DEN HAAG, 22 juni Op het weste lijke verzorgingsemplacement van de N.S aan de Zaanstraat in Amsterdam is vanochtend een elektrische trein ontspoord, die werd gebruikt voor post vervoer. Het traject Amsterdam-Zaan dam werd enige uren over enkel spoor gereden, waardoor het treinverkeer ernstige vertraging ondervond. ENSCHEDE, 22 juni In het kader van de BelgischNederlandse lucht- madhtintegratie is, naast de gezamen lijke vliegopleiding die begin dit jaar is begonnen, ook besloten tot een geïnte greerde opleiding van technisch grond personeel voor de F 104 G „Starfighter". 1 september zullen de eerste cursussen beginnen op de vliegbasis Twente. AGXO (Van onze onderwijs redacteur) DEN HAAG, 22 juni De tweede Kamer heeft in het gisteren voortge zette debat over de Mammoet-wet de artikelen betrekking hebbend op het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs, het hoger algemeen voortgezet onderwijs en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs op een enkel punt na afgehandeld en zij is ook bijna klaar gekomen met de bespreking van het lager algemeen voortgezet onderwijs. Dr. Kortenhorst heeft voor het verdere debat de suggesti - gedaan enkele hoofd elementen uit de omvangrijke nog res terende materie bij voorrang te behan delen. De Kamercommissie voor de Mammoetwet is naar aanleiding hier van met minister Cals gaan vergaderen over de verdere procedure. Over enkele belangrijke onderdelen van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs zijn de beslis singen nu gevallen. Zoals gisteren in een deel onzer opiag-. reeds werd ge meld heeft de Kamer zich met 69 te gen 44 stemmen uitgesproken tegen het amendement. Van Someren-Versteeg (WD-AR) inzake het gymnasium. Met dit amendement had men in de wet willen vastleggen, dat de splitsing van het gymnasium in een A- en een B-af deling na het vierde jaar geschiedt en dat in de B-afdeling Grieks en Latijn gegeven moeten worder.. Vóór het amendement verklaarden zich de fracties van de VVD, AR, CH, SGP, acht leden van de KVP-fractie en de socialisten Van der Goes van Naters en Nederhorst. Aan de zijde van de minister, die het mogelijk wil maken op het gymnasium-bèta wel of geen Grieks te geven, schaarden zich een grote meerderheid van de KVP- fractie, bijna de gehele PvdA-fractie en de fracties van CPN en PSP. Als de Mammoetwet wordt aangenomen kan gym-bèta dus het Grieks behou den, maar men kan het ook laten vallen. Een tweede onderdeel van het wets ontwerp, waarover gisteren beslist werd, was de door mr. Cals geïntrodu ceerde h.a.v.o.-school, met een onzin nige, maar gemakkelijk te begrijpen term ook wel aangeduid als de toe komstige „m.m.s. voor jongens". Dit nieuwe schooltype met een cursusduur van vijf jaar is aanvaard, maar er is met alleen een deel van de KVP- fractie tegen een amendement-Tans aangenomen, waardoor de h.a.v.o.- school in de eerste jaren kan samen vallen met een andere school. Het schema van de Mammoetwet is hier mee wat ingewikkelder geworden: er kunnen nu verschillende soorten van hoger algemeen voortgezet onderwijs ontstaan. Het ging er in het debat onder meer om of er tussen het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (gymnasium, atheneum, lyceum) en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (u.l.o.- nieuwe stijl) behoefte is aan een volle dige nieuwe school. Men meende uit de wetstekst te moeten afleiden, dat een deel van de leerlingen direct na de brugklas de h.a.v.o.-richting zou dienen te kiezen en aangezien het einddiploma van de nieuwe schoo- geen universi taire examenrechten geeft rees de vraag of het verantwoord is zo vroeg reeds voor de leerlingen te beslissen, dat ze niet naar het wetenschappelijk onderwijs kunnen gaan. Mevr. Van So- meren-Downer (WD) wees er m dit verband op, dat er „vroegbloeiers" en „laatbloeiers" zijn; deze laatste groep leerlingen zou gediend zijn met uitstel van de schoolkeuze. Daartegenover voerde mej. Nolte (KVP) aan, dat zij wel enig vertrouwen heeft in de selec terende werking van het brugjaar. De redenering-Van Someren zou meebren gen, dat de minder talentvolle leerlingen langer worden „meegesleept" In het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs. Verder verdedigde mej. Nolte de zelfstandige h.a.v.o.-school met een ver wijzing naar de m.m.s., die haar be staansrecht heeft bewezen. Zij zou een dergelijke school ook voor jongens (of gemengd) een kans willen geven. Er ontstond bjj deze gecompliceerde materie tenslotte een grote meerder heid voor een compromis, vastgelegd in een amendement, dat een zelfstan dige h.a.v.o.-school, ook in een scho lengemeenschap met v. w. o. of m.a.v.o. mogelijk maakt en dat daar naast stelt, dat de eerste drie jaren h.a.v.o. kunnen samenvallen met het middelbaar voortgezet onderwijs of met het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs. Verder kan hoger al gemeen voortgezet onderwijs worden gegeven als onderbouw van de kweek school. Mej. Nolte kreeg aangenomen (met een deel van de PvdA-stemmen tegen) een amendement, volgens hetwelk h.a.v.o.-scholen, waarbij het onderwijs in de literaire en culturele vakken op de voorgrond staat, vrijgesteld zijn van de verplichting tot het geven van on derwijs in economie, handelsweten schappen en recht. Niet onvermeld mag blijven, dat de vakken maatschappij leer en handvaardigheid, die volgens de Mammoetwet in de programma's van verschillende scholen worden op genomen, gehandhaafd blijven. De heer Van Bennekom (AR) vond te weinig steun voor zijn voorstel deze vakken te schrappen en hjj heeft zijn desbe treffende amendementen ingetrokken. De discussie over het middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs ging !n hoofdzaak over de vraag of de m.a.v.o.- school, die de huidige u.l.o. gaat ver vangen, uitsluitend vierjarig moet zijn of dat zij ook een driejarige cursus kan hebben. Mej. Nolte had een amen dement ingediend om de door minister Cals voorgestelde mogelijkheid van drie jaar* telaten vervallen. Bjj de verde diging van dit amendement werd onder meer aangevoerd, dat een driejarige m.a.v.o.-school de vierjarige zou leeg zuigen. Ze zou een nivellerende invloed uitoefenen; de vrijheid gegeven aan de driejarige school zou ten koste gaan van de vierjarige. „Deze vrees zou ge wettigd zijn als het eindniveau van de driejarige m.a.v.o.-school hetzelfde zou zijn als dat van de vierjarige' dit is echter zeer zeker niet het geval", zo verdedigde mr. Cals het wetsartikel. Het amendement-Nolte werd verwor pen met 59 tegen 40 stemmen. Enkele fracties stemden verdeeld. De opzet van de Mammoetwet blijft nu gehand haafd: er kunnen naast de vierjarige m.a.v.o.-scholen ook driejarige zijn. In het hierna volgende debat over het lager algemeen voortgezet onder wijs kwam de moeilijke kwestie aan de orde of er al dan niet een zelfstandige h.a.v.o.-school moet komen. Mevr. He roma-Meilink (PvdA) vroeg zich af, waarom mr. Cals in zijn wetsontwerp het armetierige bouwsel van dc zelf standige l.a.v.o.-scholen, die geen per spectief bieden, gehandhaafd heeft. Zij sprak in dit verband van doodlopend onderwijs, van een verzameling „fui ken". De woordvoerdster van de PvdA heeft een amendement ingediend, waar door het 1.a.v.o. geheel aan de basis van de pijler lager beroepsonderwijs wordt geplaatst. De tekst van de Mammoetwet stelt de zelfstandige l.a.v.o.-scholen voorop en noemt daarna de mogelijkheid in het lager beroepsonderwijs. Een amen- dement-Engelbertink kiest een tussen weg: het noemt eerst de mogelijkheid bij het lager beroepsonderwijs en daar na de afzonderlijke scholen. Men is nog niet aan een stemming toegekomen, maar deze zaak is vrijwel afgehandeld. Volgende week begint de Kamer aan het grote onderwerp: de brugklas. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij HJ-j. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche D! leerlingen van de middel bare scholen worden te eenzijdig onderricht in hun moedertaal, meent de Augustijner pater J. J. Lub, die vanmiddag zijn titel van drs. veranderd zag in dr. Om de mensen uit de onderwijswereld met de neus op dit mankement te drukken heeft pater Jacques Johan Lub O.E.S.A. zijn laatste stellingen, die behoren bij zijn proefschrift „Sinte Augustijns Hantboec" regelrecht afgestemd op de praktijk. Pater Lub zou graag willen dat een gedeelte van de lesuren Nederlands bij het VHMO gereserveerd worden voor het houden van spreek beurten door de leerlingen. Er wordt op de middelbare scholen slechts aandacht besteed aan het schriftelijk gebruik van onze taal, zegt de nieuwe doctor, die het mondeling gebruik van meer belang acht. Pater Lub heeft in zijn lessen Nederlands op het St. Liduina Lyceum te Schie dam, waarvan hij rector is, het idee van spreekbeurten al ver wezenlijkt. In de gecompliceerde tijd, waarin de middelbare scho lieren na het examen gestort worden, gaat het vooral om teamwork en daarbij speelt het gesprek een grote rol. Vooral de mensen uit het zakenleven moeten veel praten en dat hebben de jongemannen en meisjes niet geleerd op school, zegt pater Lub. De Schiedamse rector t het ook niet eens met de methode van het synthetisch moedertaalonderwijs, waarbij de scheiding tussen spel-, spelling- en spraakkunstlessen vervalt. Deze methode sluit het gevaar in dat in de lagere klassen het spraakkunst- onderwijs, in het bijzonder de zinsontleding, niet voldoende doordringt. Dit wreekt zich in de hogere klassen bij de studie van de vreemde talen, aldus heeft pater Lub ondervonden gedurende zijn 41 levensjaren, waarvan hij er 35 op school sleet. Jacques Lub werd op 1 december 1920 geboren onder de rook van de universiteit van Leiden. Zijn gymnasiumjaren bracht hij door op het St. Thomascollege te Venlo bij de paters Augustijnen. Na zijn priesterwijding studeerde hij letteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht van 1947 tot 1952. Na het doctoraal examen werd pater Lub benoemd tot lector in de Neder landse taal- en letterkunde aan de universiteit te Madrid, waar hij twee jaar docent was. Daarna keerde hij terug naar het St. Thomascollege in Venlo, om de priesterstudenten les in de Nederlandse taal te geven. Ook gaf hij avondcollege Spaans. Het vorig jaar kwam pater Lub naar Schie dam, toen de leiding van het R.K. Lyceum overgenomen werd door de orde der Augustijnen. Het proefschrift „Sinte Augustijns Hantboec" van pater Lub is een ver taling van het aan Augustinus toegeschreven „Manuale". Het geschrift is een godsdienstig tractaat, dat blijkens het groot aantal handschriften in de latere middeleeuwen hoog aanzien heeft genoten in de Nederlanden. Omdat de latere uitgave van de middeleeuws-Nederlandse vertalingen van het „Manuale" niet alleen van waarde is voor de Middelnederlandse filologie, maar wegens het belang ervan voor de geschiedenis van de vroom heid in de Nederlanden ook in ruimer kring aandacht trekt, heeft het Wetenschappelijk Onderwijs de kosten voor de uitgaven, groot negen duizend gulden, op zich genomen. Pater Lub heeft in de handschriften twee groepen kunnen onderscheiden. De ene groep sluit aan bij de meest gangbare Latijnse tekst van het „Manuale", de andere, de kleinste, groep bij een Latijns Manuale-hand- schrift, dat drs. Lub in Brussel heeft gevonden. Van beide groepen is de tekst van een representatief handschrift afgedrukt met de dichtst erbij staande Latijnse versie. Pater Lub geeft een nauwkeurige verantwoording van varianten in de andere Nederlandse handschriften van beide groepen. Bij de promotie vanmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht was een deputatie van de leerlingen en leraren van het St. Liduina Lyceum uit Schiedam gekomen om het studie-feest van hun rector mee te maken. De promotor was prof. dr. C. B. van Haeringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5