Geheime Leger in Oran: Geen vrede Salan schaart zich achter het akkoord OAS-FLN Niet terzake ZATERDAG-HUZZLE 1 "1HEIME TRANSISTOR Herwinnen van vertrouwen delicate zaak voor regering-Kennedy Claims Philips verlieten Damrak op laagste niveau TUINIER MET MEER PLEZIER Vrasts Antwoord OPLOSSINGEN IN DE ZON m Paul Vlaanderen en de IS AANHOUDENDE KOERSDALING VOORLOPER RECESSIE? Zandvoort drukst bezochte strand Filmreportages uit N.-Guinea Vier paters vrijgesproken Uitslag onderzoek in de Hollandse kustplaatsen Maffia-proces ZATERDAG 23 JUNI 1962 PAGINA 10 (Door B. J. Cal|aard, tuinarchitect B.N.T.) Siertuin, Onze rozen worden door veel vijanden belaagd, men moet steeds op zijn hoede zijn dat ziek ten of plagen de planten niet zullen beschadigen. Het meest komt voor de groene bladluis, die vooral bij vochtig en warm weer in grote aantallen kan op treden. Wanneer men regelmatig de jonge scheuten en knoppen nakijkt, kan men bij de eerste tekenen voor een bestrijding zorgen. Er wordt gestoven met DDT-poeder of een mengsel van DDT en lindaan, dat men regelmatig over de planten verdeelt. Soms ziet men op de bladeren en jonge scheuten rode vlekjes verschijnen, veroorzaakt door de rozenroest, die bij zware aantasting het blad zelfs doet afvallen. Om verspreiding te voorkomen moet men de aan getaste bladeren verzamelen en vernietigen. Het kan voorkomen dat de jonge scheuten plotse ling verwelken, doordat een larve het merg van de scheuten aantast. Deze scheuten moeten worden af gesneden en vernietigd, voordat de larve de stengel verlaat en zich tot volwassen insect ontwikkelt, keld. Groentetuin. Bij het oogsten van asperges moet men voorzichtig te werk gaan. De stengels moeten worden afgesneden voor ze boven de glad aange drukte grond uitgroeien. Men snijdt ze af met een speciaal aspergemes, zonder echter de andere scheu ten te beschadigen. Daarom haalt men met de hand wat grond weg om de stengel en snijdt deze zo diep mogelijk af. De grond wordt weer dicht gemaakt en gelijkgestreken. Er wordt tenminste één keer per dag geoogst, want wanneer de stengels bo ven de grond uitkomen worden ze groen. Als er meer moet worden geoogst dan nodig is voor direct ge bruik, kan men de asperges enige dagen goed hou den in een kistje met fris groen gras. a inL Fruittuin. De vijg wordt op beschutte plaatsen wel buiten gekweekt, meestal als leiboom tegen een muur op het zuiden. Omdat de vijg echter niet win terhard is moet men hem tegen vorst beschermen. De boom wordt losgemaakt en de takken worden tegen elkaar gebonden. Op de grond voor de boom legt men een laag stro of takkenbossen waar men de bijeengebonden takken oplegt en tenslotte dekt men alles weer met stro af. Er moet voor worden ge zorgd, dat de muizen in de winter niet aan de tak ken knagen! In het voorjaar nemen we het dek geleidelijk weg, snoeien de boom en binden hem weer tegen de muur. Bij het snoeien nemen we overtollig en afgedragen hout weg. De nieuwe scheuten verschijnen aan de voet van de oude takken. De vijg draagt op een jarig hout, de vruchten zijn tegen het eind van augustus rijp. Wanneer men de beschikking heeft over een hoge bak, dan kan men de vijg onder glas kweken en 's winters de bak afdekken met een rietmat. In de kamer. De Coleus is een veelkleurige bladplant, die zich gemakkelijk laat kweken. Er be staan vormen met donker- en lichtbruine, met rode of geelgerande bladeren. De Coleus verlangt een licht en warm plaatsje en veel voedsel. Het grond- mengsel moet bestaan uit bladgrond, zand en klei grond, bij goede verzorging kan men in één jaar ai grote planten kweken. De bloemen zijn weinig op vallend, voor een goede ontwikkeling van de plant moeten ze er steeds uit worden genomen. Ernst Casimir Rekening Omzetbelasting Belasting en ziekenfonds Reisroutes Reisroutes (II) Zeespiegel SÉ ALGIERS, 23 juni (ATP, Rtr, UPI) De onderlinge twisten van de OAS- leiders in Algerije hebben een derge lijk stadium van verwarring bereikt, dat niemand meer weet wat in de komende weken van het Geheime Leger verwacht mag worden: vechten of verbroederen. Gisteren werd in Oran, clandestien, een toespraak uitge zonden van ex-generaal Gardy. de op volger van ex-generaal Salan als op perste commandant van de OAS. Hjj noemde de overeenkomst van Algiers (tussen FLN en OAS) ,,een hersen schim" en verklaarde met nadruk: ,,Wij hernemen onze vrijheid van han delen". Voorts zei Gardy, dat de OAS-commando's op hun post moeten blijven en dat alle Europeanen snel moeten emigreren naar het Franse moederland. Als om de woorden van Gardy te onderstiepen brak korte tijd later brand uit in het stadhuis van Oran. Elders in de stad werden scho ten gehoord. De vraag, die iedereen zich nu stelt, is of het woord van ex-generaal Gardy (wiens overwicht bij de OAS in Oran het grootst is) bindend is voor de OAS in geheel Algerije, dus ook in steden als Algiers, Bóne, Con- stantine, en andere, is dit het geval, dan begint de strijd in Algerije weer van voren af aan. Het is echter niet onmogelijk dat het Geheime Leger in Algiers zijn eigen koers zal blijven varen. Hoe dan ook, de onzekerheid en de angst in Algerije zijn weer groter dan ooit, zowel bij Europea nen als bij moslims. Onze Parijse correspondent meldt: In de loop van gisteravond beleefden de redacties van de Parijse bladen de alles bij elkaar ..iet onaanzienlijke ver rassing, dat hun door de zorgen van het officiële Franse persagentschap (AFP) de tekst werd geleverd van een door ex-generaal Salan op 19 juni van uit de gevangenis van Fresnes ge schreven brief. In deze brief spreekt ex-generaal Salan, wiens laatste kwa liteit was: opperste chef van de OAS, zijn goedkeuring uit over het akkoord van Rocher Noir 'an 17 juni. Hij spoort de Europeanen van aan in hun land te blijven. Algerije HAARLEM, 23 juni De provinciale waterstaat van Noord-Holland heeft enige resultaten bekend gemaakt van het onderzoek naar het strandbezoek, dat op 17 juni is gehouden in de kust- gemeenten in Noord- en Zuid-Holland, met uitzondering van Den Haag en Ouddorp. Uit de verkregen gegevens kon voorlopig worden bepaald, dat 830.700 personen naar het Noordzee strand kwamen, waarvan 198.700 in Noord-Holland en 134.000 in Zuid-Hol land. De meeste bezoekers trokken naar Zandvoort (82600), Noordwijk (36000), Katwijk (26200), Hoek van Holland (23600), Beverwijk (19400) en Egmond aan Zee (19100). In de andere kust plaatsen varieerde het aantal bezoekers tussen 13600 (Bergen) en 4200 (Helle- voetsluis). Hoewel het weer op de voorafgaande zaterdag niet bijzonder zonnig was, werd zondagmorgen besloten, in nauw overleg met het KNMI, toch de telling door te laten gaan. Het aantal strancf- bezoekers op zondagochtend was waarschijnlijk ten gevolge van het min der gunstige weer op de voorafgaande dag kleiner dan op een topdag" het geval is. Aangelokt door het zon nige weer kwamen echter tegen het middaguur nog velen naar het strand. Het totale bezoek aan de kust op de teldag is dan ook ongeveer te verge lijken met dat op een normale zomerse dag, aldus de provinciale waterstaat van Noord-Holland. De Nederlandse Consumenten bond heeft met zijn publikaties over bet teergehalte van sigaretten onvol doende zorgvuldigheid betracht. De rechter die dit oordeel in kort geding heeft uitgesproken, vond het nodig zijn formeel gerechtelijk oordeel aan te vullen met een ongewoon praatje na, waarin hij zich o.a. bekendmaak te als een enthousiast abonné op het blad van de Consumentenbond. Wal heeft de rechter met deze persoon lijke mededeling voor? Wil hij de objectiviteit van zijn uitspraak ac centueren? Dat lijkt ons overbodig en zelfs niet aardig tegen de rechter lijke stand in het algemeen. Wilde hij getuigen van de hoogst mense lijke trekken die ook rechters wel vertonen als zij consumerend in de maatschappij verkeren? Dat is dan mooi, ja zelfs geloofwaardig, maar voor die getuigenis lijken andere plaatsen en tijden beter geschikt. Wat men van een rechter mag ver langen is een rechtvaardig vonnis. De rest is bijzaak. Als deze rechter particulier een uitgesproker hekel aan de Consumentengids had, zou hij zich wel wachten daarover te spre ken. Waarom doet hij het nu dan wel? Voor ons is zijn bewust con sument-zijn even oninteressant als bijvoorbeeld de wetenschap dat hij sinds kort verslaafd geraakt is aan de trampoline-sport. Ook dat laatste is immers aaidig, maar evenmin terzake Tenzij men de rare sprongen in de rechtszaal en in ambtskledij verricht, richt. Naar werd vernomen had Salan zijn wens om zich aldus tot de Europese bevolking van Algerije te richten ken baar gemaakt aan de gevangenisdirec teur. Deze stelde de eerste minister op de hoogte, die op zijn beurt het fiat taf. Ongetwijfeld zal deze tekst van alan ertoe kunnen bijdragen dat de medewerking van de Europeanen aan het nieuwe Algerije zich verder uit breidt. Het door Salan tot ,,zijn vrienden van Algerije" gerichte schrijven bevat eerst een nog altijd verbijsterende ver wijzing naar de ,,met alle geloof en in ere" gevoerde strijd voor het behoud van Algérie Frangaise. „Aan ons nu de moed om ons, in het belang van het vaderland, aan te passen aan de nieuwe toestand. Laten mijn vrienden, die zich twee maanden geleden aan mijn zijde bevonden, weten dat het mijn volledige instemming heeft, dat zij aanvaard hebben, dat de gevechten een einde nemen. Tussen de uittocht en het leven op hun geboortegrond raad ik de Europeanen aan in hun land te blijven. De nieuwe weg is ge trokken. Blijft verenigd van Bóne tot Oran. Eén enkel broederlijk Algerije waar gij de plaats moet vinden die u toekomt. Het bloed heeft al te veel gevloeid tussen de beide bevolkings groepen. Reikt elkaar de hand om een gemeenschappelijke toekomst te bou wen van eensgezindheid en vrede. Be houdt uw schone land in nauwe samen werking met Frankrijk." AMSTERDAM, 23 juni Herman Wigbold, die op woensdag jl. in een N.T.S.-uitzending de t.v.-kijkers een beeld heeft gegeven van zijn bezoek aan de streek van Kaimana, zal vanavond om 22.35 uur in de rubriek „Achter het Nieuws" deze uitzending her halen. De herhaling wordt aangevuld met nieuw materiaalvan zijn rondreis langs de militaire kampen in en om Kaimana. Donderdag 5 juli zendt de t.v. van 21.00 tot 22.30 uur de documentaire „Nieuw-Guinea" uit, waarin Herman Wigbold een uitvoerig beeld wil geven van de indrukken, die hij tijdens zijn bezoek aan Nieuw-Guinea opdeed. In verband hiermee komt het televisiespel „Het verraderlijke hart" te vervallen. Het stuk wordt op een nader te bepalen tijdstip uitgezonden. MESSINA, 23 juni (Rtr) De vier Siciliaanse paters die werden be schuldigd van afpersingspraktijken van de maffia in Mldden-Sicilië. zijn gister avond vrijgesproken. Deze uitspraak werd door de toeschouwers met ap plaus ontvangen. Drie Siciliaanse boeren, die tevens terecht stonden, werden tot gevange nisstraffen veroordeeld, twee van hen tot 30 jaar en de derde tot 14 jaar. Het proces heeft langer dan drie fnaan- den geduurd. De zeven beklaagden werden beschul digd van afpersing, bedreiging en het onopzettelijk doden van de landeige naar Angelo Cannada, die door gemas kerde lieden werd neergeschoten, na dat hij geweigerd had zich geld te la ten afpersen. Horizontaal: 1. De echtgenote van de broodbezorger werd pas baby-verzorg ster, toen zij iets van haar man weg nam (5). 4. Als moeder op het ogenblik slang vormige vis eet, zal zij ook dit handkla vier kunnen bedie nen (7). 7. De wederver koper die op de juiste wijze een deel van de mast met een slaghout be werkt, krijgt deze korting (5). 9. Uit een uiterst fijn netwerk groeit deze kleurige bloem pas na verwijdering van de top (5). 11. De landbou wer heeft zijn werktuig hieruit ge nomen (4). 12. Zot, maar met een boom op het eind is het zacht in de mond (4). 14. Het is niet te geloven, maar in voedsel zit zowaar een luizeëi (4). 15. Deze bedorven waterbewoner ts smakelijker dan zijn naam doet ver moeden (6). 16. Verloot 't, maar verwijder eerst de afstandsaanduiding om het kienspel te verwerven (5). 17. Win de informaties goed in. voor dat het begin u dit enkelvoudig zal leggen (6). 19. Plaatst men voor een klein meer tje een cirkel, dan wordt het een ruimte, waarin het zeer heet kan zijn (4). 22. Deftig ziek zijn zonder de grote K maakt u slank (4). 24. Houd op, anders komt u niet tot de oplossing (4). 26. Blijkbaar is de landbouwer erg bedreven in dit kaartspel. Hij zit er dan ook helemaal in (5). 28. Met een snijwerktuig moet men een vorm van daar flink bewerken, al vorens men daarmee een wagenas kan behandelen (5). 29. Pas nadat de nar veel kreeg toe gevoegd kon hij na enige pogingen te gen de wind opwerken (7). 30. Met een harde, sterke hand kon de artiest het niet beoefenen. Daarom had hij pas resultaat, nadat hij een klin ker had verwijderd (5). Verticaal: 1. Niet Rob, maar Ton is de aangewezen persoon om als hoofd persoon voor deze verpakking te fun geren (7). 2. Het is een heel karwei, maar na verwisseling van eindjes wordt het pik zwart (4) 3. Pas als poes haar rol goed speelt kan zij dienst doen als hijswerktuig (6). 4. Neem er kwiek dit kenteken uit. (4). 5. De beschermgeest der onschuld vond het maar onbeduidend gepraat om haar eind voorop te plaatsen (5). 6. De dragonder kwam .er rond voor uit, dat dit er beslist uit moest om een erewacht te kunnen vormen (5) 8. De diender liep in de gaten. Daarom werd hij ook spoedig ontdekt (5). 10. In de steenmassa bevinden zich z waar halmen van gedorst koren (4) 13. Op het terras zat de halfgod, dronk een kopje koffie, maar weigerde er te betalen (5). 16. De Europeaan kon dit muziekin strument pas bespelen, nadat hij een lengtemaat voorop had geplaatst (4). 18. Voegt men dat bij een inhoudsmaat voor droge waren, dan zal men d juiste dagtekening pas vinden na afweging van de hoeveelheid letters (5). 20. In Veere is men er het dichtstbij, hoewel de afstand juist erg groot is (5). 21 Slechts als het u niet gelukt een ton zacht metaal goed te behandelen, zal u het ongeluk treffen (7) 23. Deze schone jongeling, die in een Eerste-divisieclub voetbalt, wast zich na afloop in een uitholling in een muur (6). 24. In de opgediende spijs zit het hele logement (5). 25. Als u er in slaagt deze oorsprong te vinden, zal het voor u één van vreugde zijn (4), 27. Het schaaldier zwemt in water, dat zilt is (4). Oplossing 9 juni 5 en 1 kameel - 8 en 3 tenge) - 11 en 6 mode - 12 en 9 nors - 13 en 7 edel - 14 en 10 grot - 15 en 2 weelde - 17 en 4 bestek - 18 en 16 engel - 20 en 19 gat - 22 en 17 beter - 25 en 21 lummel - 28 en 23 roemer - 31 en 26 maan - 32 en 29 elim - 33 en 27 maag - 34 en 30 mika - 35 en 22 bengel - 36 en 24 gemaal. Oplossingen op briefkaart in te zenden t.. en met 30 juni aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel N.Z. Voorburg wal 65, Amsterdam met vermelding: ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: P. Appelman, Warmoesstraat 46 a, Wormerveer: A. vd. Hagen-v. Ede, Nieu we Groenmarkt 24 a, Haarlem; Mevr. B. Homeijer, Alb. Cuypstraat 212 Hl, Am sterdam. ALMAN ZUL WEL jpgLauufaBL T AH.DAftR IS HUI Z0HIEKZ9N...„JlffEXCElLENTIE.?) 'EENOGENBLIK» FEDOR !N H£T HUIS TB !V£R1 HET DING L'JKT WEL BETOVERD-IK KAN DIE VERVLOEKTE SIGNALEN ER NIET UITKRUGEN.' ZE WORDEN STEEDS LUIDER-DIE ZENDER MOET 5TEEDS DICHTERBU KOMEN.' WAT 15 ER FEDOR? 16-59 NEW YORK, 22 juni Nu de koersen in Wall Street donderdag opnieuw gedaald zijn tot het laagste punt, dat bereikt werd tijdens de in eenstorting van 28 en 29 mei vragen economische kringen zich opnieuw af, of de aanhoudende koersdaling in Wall Street geen voorloopster is van een recessie. Het Dow Jones index cijfer voor de industrie aandelen op de effectenbeurs van New York is sedert half december 175 punten ge daald. Deze beweging is de duidelijk ste van de zeven voornaamste, die na de oorlog elkaar hebben opgevolgd. Hoewel drie daarvan (die van 1948, 1957 en 1960) door de economisten in verband werden gebracht met de recessies, die er op volgden, lopen de meningen uiteen ten aanzien van de anticipatie-waarde voor de grote koersbewegingen in Wall Street. De officiële stelling van de democra tische regering is, dat de koersdaling op de beurs geen enkel verband be hoeft te hebben met een eventuele eco nomische depressie. Dit standpunt is de laatste tijd herhaaldelijk tot uitdruk king gebracht door president Kennedy en zijn voornaamste economische me dewerkers. In een dinsdag in Atlantic City gehouden rede heeft de directeur van de statistische dienst van het Ame rikaanse ministerie van Arbeid, Ewan Clague, echter verklaard dat als men zich houdt aan de naoorlogse ervaring het economische herstel tegen het midden van het volgend jaar zijn hoog tepunt zal moeten bereiken om daarna plaats te maken voor een recessie. AFP Deze uiteenlopende zienswij ze heeft in Washington sterke reac ties veroorzaakt. Na door zijn chef, de minister van Arbeid Arthur Gold berg te zijn berispt heeft de directeur van de statistische dienst getracht de draagwijdte van zijn rede minder groot te maken. Deze rechtzetting was des te moeilijker omdat volgens alle beurs- theoretici, die in de Verenigde Staten zeer talrijk zijn, Ewan Clgue over klaar blijkelijke feiten gesproken had. Wat er bij deze tegenstelling op het spel staat is belangrijk: het gaat er voor de re gering om het vertrouwen der leiders van het bedrijfsleven te herwinnen, een ver trouwen dat sterk aan het wankelen werd gebracht door het verzet in april jl. van president Kennedy tegen de verhoging van de staalprjjzen. Deze za kenlieden houden een oor gericht op Washington en een oog gevestigd op Wall Street. Hun vertrouwen is een be palende factor voor de ontwikkeling van de economische toestand, omdat dit vertrouwen de omvang van de in vesteringen bepaalt. Uiteraard is de zwakke stemming in Wall Street niet zonder invloed ge bleven op de koersontwikkeling van de Amsterdamse effectenbeurs. In het al gemeen is de handel in de afgelopen week echter rustig verlopen. De week werd maandag bijzonder sterk ingezet met scherpe koersverbeteringen. Daar na zijn de prijzen onder druk van Amerika regelmatig teruggelopen. De belangstelling heeft zich weer in het bijzonder geconcentreerd in de Philipshoek. Uitgerekend op de laatste dag van de claimhandel werden de claims tegen de laagste koers ver kocht, n.l. tegen 181 na maandag nog gestegen te zijn van 218 tot 245,-. De handel werd in de ochtend van 1 juni geopend met een prijs van 388, terwijl de notering diezelfde dag nog terugliep tot 320,-. De theoreti sche waarde van de claim werd op basis van de koerswaarde der aandelen (31 mei 719 pet cum.cl.) berekend op 406,66. De aandelen Philips zijn sinds de eerste claimhandel gedaald van 678 1/3 zijnde de theoretische waarde op koersbasis 719 cum claim tot 561'/! - 563. Voor de afgelopen week betekent dit een teruggang van circa 18 punten. Dank zij een sterk begin sloten niet alle internationale fondsen op een lager niveau. Unilever werd circa 2 duurder verhandeld en Kon.Olie 1,-. A.K.U. en Hoogovens handhaafden zich ongeveer op dezelfde prijs van de vorige week. In de locale sector, waar deze week weinig te beleven viel, gaven de meeste fondsen lagere koersen te zien, evenals de leidende scheepvaartfondsen. Alle A.N.P.-C.B.S. beursindices. behalve de banken, bereikten vrijdag het laagste punt van dit jaar. NEW YORK, 22 juni De New Yorkse Effectenbeurs heeft op de laat ste beursdag van deze week wederom een dalende tendens te zien gegeven, hoewel het koersverloop vrij onregel matig van karakter was. Van de 1323 verhandelde soorten aandelen bleken er aan het slot 160 een hogere en 996 een lagere notering te hebben ontvan gen. Op het nieuwe koersdieptepunt voor 1962 van donderdag, was in de morgen uren van de vrijdagbeurs bij een leven dige handel een vergeefse herstelpo ging gevolgd, die voornamelijk door koopjesjagers en dekkingsaankopen ge- FRUITTUIN DE VIJS juVuTS s Winters dekken snoei 4. Bloemen IN DE KAMER wegnemen zand Coleus a-ia» bladgrond kleigrond Grondmengsei warm SIERTUIN I Hier begint het .Luis R0ZENZIEKTEN GROENTETUIN ASPERGES STEKEN Rozen - boorden Niet zo maar zo steund werd. Tegen het naderen van het middaguur lag de markt verdeeld met mutaties naar beide zijden tot 1 dlr, waarbij de verliezen licht in de meerderheid waren. Was in de mor genuren de verkoopdruk nog groten deels door aankopen opgevangen, toen de kooplust vertraagde, werd deze druk onmiddellijk te sterk zodat de noteringen zwaar naar de verlieskant overhelden. De verliezen beliepen 1 dlr of meer. De ticker kon in het laatste beursuur de affaire niet meer op de voet volgen. De meeste aandelen zak- dieptepunt, h18 daar ook koersvjr* ten naar een nieuw er konden hier en da... beteringen worden waargenomen. °n' der de fondsen, die 2 dir. of meer verlies boekten, bevonden zich E®s£ man Kodak, Aluminum Co. of Arae{i' ca, General Electric, General Foogs' Republic Steel, Shell Oil en Un'08 Carbide. Het industriële gemiddeio® van Dow Jones eindigde wederom "P een nieuw dieptepunt voor 1962. Alle®1; de afgelopen week al heeft dit inde34" cijfer een daling van niet minder 39 punten ondergaan. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het reent voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan* merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens i' dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het one niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot pereoonivn beantwoording der brieven. J. C. D. wenst uitgebreide docu mentatie over de nakomelingen van Ernst Casimir. Wegens plaatsgebrek is het ons niet mogelijk zulk een documentatie hier te geven. Wij verwijzen daarom naar de volgende literatuur: N. Japikse. Ge schiedenis van het huis Oranje Nassau (2 dln.), uitgave 1937, en de Historische Winkler Prins, onder .Nassau", blz. 120, alwaar u een volledige stamboom aantreft. Dit laatste boek zal ongetwij- on- vraag sndrik Casimir slechts 2 kinderen had, die u bekend zijn. feld in een plaatselijke bibliotheek der uw bereik zijn. Op uw tweede vt kunnen wij u mededelen, dat Hendrik Abonnee v. B. wenst zijn beklag te doen over een hoge schildersreke ning. Het bedrag van de nota wordt hoofd zakelijk bepaald door het aantal ar beidsuren. Of deze uren inderdaad aan het karwei zijn besteed, kunt u zelf na gaan. Bent u het met de berekening niet eens, stelt u de schilder dan voor, de kwestie ter beoordeling van de eco nomische rechter te geven. U kunt dan van zijn reactie laten afhangen of u de zaak in handen van een rechtskundige wiit geven. In de Tweede Kamer is het wets ontwerp tot verlaging van de om zetbelasting aanvaard. Hoe lang kan het nu nog duren voor deze wet van kracht wordt; vraagt L. d. G. Weliswaar heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen, maar de Eerste Kamer moet er ook nog haar fiat aan geven. Wanneer dat ontwerp daar in behandeling komt, is nog niet bekend. Als werkster op een school heb ik een vast maandloon en krijg zieken- fomlscoupons. Nu werk ik tweemaal één dag per week in verschillende huizen. Moet ik hiervan belasting en A.O.W.-premie betalen en ben ik dan tevens voor ziekte verze kerd? vraagt J. M. d. Z. Als u slechts één dag per week bij de zelfde mevrouw werkt, behoeft deZe voor u geen sociale lasten te betalen- U bent dan dus ook niet verplicht vet' zekerd bij een ziekenfonds. Wel behoor1 de mevrouw loonbelasting en prern» A.O.W. van uw dagloon af te drage» aan de belastinginspectie. Deze bedr&- gen kan zij naar verkiezing voor eige" rekening nemen of ten dele op u ver halen. U schrijft echter dat u zieken fondscoupons ontvangt voor uw werk °P de school. Hieruit maken wij dus op da' u reeds als verplicht verzekerde in een ziekenfonds bent opgenomen. Kunt u mij de snelste weg noem®" per auto naar Sobernhelm a.d. Nabe' Duitsland, vraagt J.B. Van uw woonplaats uit naar Sobernheu» kunt u het beste de volgende route vol gen: Amsterdam, Utrecht, 's-Hertogen- bosch, Weert, Roermond, Munchen» Gladbach, Keulen, Bonn, Koblenz, Ru' delsheim. Hier steekt u de Rijn ove? naar Bingen en vervolgt u uw weg via Bad Kreuznach naar Waldbockelheirn» alwaar u links afslaat naar Sobero- heim. Evenals andere jaren moeten wij ons voorbehouden bepaalde vragen omtrent reisroutes onbeantwoord te laten. zal met name geschieden, wanneer men zulke simpele inlichtingen vraagt, daj men eigenlijk onze hulp niet nodig heeft en zichzelf heel gemakkelijk kan helpen door de moeite te nemen een eenvou dige fietskaart van Nederland te con sulteren. Om concreet te zijn: aan het uitstippelen van een bromfietstocht van Halfweg naar Arnhem kunnen wij fot onze spijt eenvoudigweg niet beginnen- Een lezeres vraagt ons of het wa8r is, dat zoals zjj eens heeft horen beweren de zee bij een eventuele overstroming van Holland de Grote Kerk van Haarlem geheel zou over spoelen (het hoogste punt van torenspits incluis). Het lijkt een aardig verhaaltje voor Amerikaanse toeristen. Maar de werke lijkheid is anders. Haarlem en het over grote deel van West-Nederland ligge" van 0 tot 5 meter beneden N.A.P. (Nor maal of Nauwkeurig Amsterdam' Peil). De zeestand is ongeveer 10 ern beneden N.A.P. De conclusies kunt u zelf trekken. Mooi weer en toch veel oplossingen. Jullie hebben wel je best gedaan. Ga zo voort, dan duurt het goede weer mis schien ook nog een poosje. Afgespro ken? Succes dan! De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. pop, 2, waard, 3. ravijn, 6. deken, 8. eland 10. engel, 11. slang, 12. bok. Vertikaal: 1. parkiet, 2. wond, 4. aks, 5. ongelijk, 7. val, 9. deeg. De prijswinnaars zijn: n, le prijs: Ben Lemmers, le Have» dwarsstraat 6, LISSE. 2e prjjs: Ankie de Rijk, van Saeie» plantsoen 5, VELSEN-N. ,s. 3e prijs: Toos van Bakel, Dr. Ley0 straat 54-zw. HAARLEM. Nieuwe inzendingen per briefl48^ aan de redactie van dit blad. Naam g je krant vermelden. In linkerboven» schrijven „Kinderprijsvraag".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 10