Grote schade voor D.A.F. door ..af fai re-Dein ka halïMrt weer Typhus door vuil drinkwater Vijf ernstige gevallen in Amsterdam - w Prinses Astrid van België in Brussel gedoopt Onderzoek gelast door mr. De Zaayer Hoogovens in moeilijk parket tegenover Duitse afnemer Streekplan goedgekeurd Rioolwater in de leiding Overijverige man zet kranen open Huurauto's grage buit voor dieven Dr. H. van Doorne legt brieven op tafel Aanklacht tegen ex-employé, die Worms inlichtte Kernproef van VS Rijk gaat KL financieel steunen Veelzeggend zwijgen Zonnig en iets warmer Veiligheidsraad HONDERDSTE VETO VAN SOVJET-UNIE Zuid-Kennemerland Weg door Aerdenhout èn Weg-De Ranitz PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.v. éeè MORRIS 'êeforcijouêuijf ZATERDAG 23 JUNI 1962 86ste JAARGANG Nb. 31162 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 juni. Ge durende de afgelopen weken zijn ut de hoofdstad twee duidelijke pvallen van typhus geconstateerd, van twee andere personen staat bovendien zo goed als zeker vast, dat zij aan deze vrij gevaarlijke eu langdurige ziekte lijden, terwijl een vijfde persoon wordt „ver dacht". De patiënten een acht tienjarige jongen en vier vrou wen zijn in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Het plotseling °Pduiken van deze ziekte ge durende het jaar 1961 werden slechts drie gevallen geconstateerd wordt door het gemeentebe stuur van Amsterdam in verband gebracht met een kortstondige besmetting van het drinkwater. de nacht van 20 op 21 mei is Tamelijk gezuiverd rioleringswater overgevloeid naar het leidingwater. Weer zuiver Te goed Samenloop Nog enige foto's van de plechtige toediening van het H. Doopsel aan prinses Astrid van België door kardinaal Suenens. De foto links toont koning Boudewijn en koningin Fabiola bij het betreden van de kerk van Sint Jacob op Koudenberg. Op de middelste foto ziet men een verpleegster met de dopeling. De foto rechts geeft een grappig moment weer, toen prins Albert en prinses Paola met de kleine prins Filip de kerk betraden en de laatste op ongedwongen wijze werd begroet „Voorbarig' Suède dames- en herenjasjes Aan zee bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50-. telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT "ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het gemeentebestuur heeft in ver band hiermee het volgende communi- Rué uitgegeven: ,,Op 21 mei is door fen onjuiste handeling gedurende kor- tijd een foutieve verbinding in de fioolwater- zuiveringsinstallatie - west ontstaan met de mogelijkheid van in- tectering van het waterleidingnet. Zo- Ofa dit bekend wej-d, heeft de directie Van de Gemeentewaterleidingen on- verwijld alle maatregelen getroffen om de verontreiniging te doen verwij- neren. Op grond van uitvoerige onderzoe tóngen door de Gemeentewaterlei- uingen in samenwerking met de Gem. Geneeskundige Dienst kan met Zekerheid worden meegedeeld, dat de normale zuiverheid in het water leidingnet reeds enige tijd is her steld. Hoewel geenszins absoluut vaststaat, Jat enig verband gelegd kan worden tussen de geconstateerde verontreini ging en enige gevallen van typhus, die m Amsterdam-west zijn geconstateerd, fnag dit verband ook niet onmogelijk borden geacht. Derhalve heeft de di recteur van de Gem. Geneeskundige Dienst een brief gezonden naar alle huisartsen en specialisten te Amster dam, waarin op het voorkomen van typhus hier ter stede wordt gewezen" Aldus het communiqué. De wethouder van volksgezondheid, bif. R. van den Bergh, deelde dit vrij dagmiddag namens het gemeentebe stuur mee. Eerst tien dagen na de be smetting deed men de ontdekking. Het gemeentebestuur zweeg om paniek on- ?®r de burgerij te voorkomen. Ogen blikkelijk werden maatregelen ge troffen, zodat adviezen in de geest van «hook het water" overbodig konden '"orden geacht. Dat men nu drie weken later toch bekendheid aan deze zaak geeft 's om te voorkomen dat er, nu er ge vallen van typhus zijn ontdekt, men- Sen thuis ziek zouden liggen, die be slet zijn. De bedrijfsfout werd gemaakt door iemand, die zijn werk te goed wilde doen. Hij wilde een verstopte filter schoonspuiten en opende daartoe een tvaterleidingkraan en tegen de Voorschriften in ook de kraan van biologisch gezuiverd rioolwater. Hierdoor werd het mogelijk, dat het fioolwater overstroomde naar het drinkwater en omgekeerd. Toen men de vervuiling van het drinkwater bemerkte verkeerde men eerst in de Veronderstelling, dat dit zich beperk te tot een afgesloten terrein. Over de oorzaak tastte men in het duister. Zodra bleek, dat het rioolwater door net niet functioneren van kleppen doorgedrongen was tot de drinkwa terleiding, die Amsterdam-west van Water voorziet werd ingegrepen. Het buizenstelsel werd schoon gespoeld, toen enige monsters in een laborato rium waren onderzocht. De laboranten konden in de water monsters geen typhusbacil vinden. Dit ,s de enige reden, waarom men in on zekerheid verkeert of de besmetting Jf?n het water en het optreden van ty- Phus wel met elkaar in verband mogen DEN HAAG, 23 juni. Naar sehat- ?nR wordt ongeveer één procent van auto's, die verhuurd worden zonder pbacffeur, verduisterd. Dit helmen de jmnisters Beerman en Korthals mee- sedeeld in antwoord op vragen van de £Hti-Revolutionaire rweede Kamerle- Qen Meulink en Verkerk. De bewindslieden zijn van mening, 2at het woord „veelvuldig" zoals door J® Kamerleden is gebruikt, -en te °mrke term is voor de aanduiding van re omvang, waarin het euvel .diefstal uan auto's zonder chauffeur" voor- £Omr. Overleg wordt gepleegd >ver de Laaê in hoeverre maatregelen ter be- fj.Dtóing ervan kunnen worden getrof- ar- De bewindslieden delen verder «iee bereid te zijn de suggestie om op kentekenbewijs een aanduiding «r^r dit soort huurauto's aan -e bren- B«n in overweging te nemen. worden gebracht. Daar staan echter andere feiten tegenover. De typhus trad op in Amsterdam-west, het ge bied binnen de Ortheliusstraat, Marco Polostraat en Robert Scottstraat, het gebied, waar volgens de berekeningen het besmette water is terechtgekomen. Bovendien deden zich de gevallen van typhus voor, nadat de waterbesmetting een feit was. Typhus-verschijnselesi diarree en hevige koortsen openba ren zich een of twee weken na de be smetting. In dit geval op 12 juni. Ijverig hebben de doctoren gezocht naar andere mogelijke oorzaken, maar niet gevonden. Men heeft het niet no dig geoordeeld de familieleden van de patiënten in quarantaine te stellen. Wel staan zij onder voortdurend me disch toezicht. De bekendmaking gold speciaal voor de artsen en specialisten in Amster dam. Het is namelijk vrij moeilijk na te gaan of een patiënt met diarree of hevige koortsen inderdaad aan typhus lijdt. Na deze mededeling zullen de art sen sneller in die riqhting denken. De directeur van de Gem. Genees kundige Dienst is hoopvol gestemd ten aanzien van de vijf opgenomen patiën ten: „Met de huidige middelen kun nen wij veel doen en behoeven wij niet te vrezen voor het ergste", zo ver klaarde hij. Volgens het gemeentebestuur is de fout bij het doorspoelen van de ver stopte filter mede veroorzaakt door een noodlottige samenloop van de omstan digheden. Het is niet gebruikelijk, dat eer dergelijke installatie als die van de waterleiding in Amsterdam-West twee kranen met uiteenlopende bete kenis kent. Toeval was ook, dat de veiligheidskleppen, die het vuile water hadden moeten tegenhouden, weiger den. Bovendien werd de verontreini ging van het water binnen het terrein niet als ernstig opgevat. Naar de juiste toedracht van zaken zal een onderzoek worden ingesteld. De chef van de rioolwaterzuivering, die belangrijke inlichtingen kan ver strekken, is thans niet bereikbaar. Hij keert eerst maandag terug naar de hoofdstad. AMSTERDAM, 23 juni De procureur- generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer heeft medegedeeld dat hij reeds dinsdag een justitieel onderzoek heeft gelast naar de besmetting van het drink water te Amsterdam west, waardoor enkele mensen typhus zouden hebben gekregen. Dinsdag heeft hij de officier van jus titie te Amsterdam mr. J. F. Hartsuiker en de inspecteur van de volksgezond heid dr. D. L. Kedde uit Leiden bij zich ontboden. Met de leiding van het onderzoek heeft mr. de Zaayer belast commissaris van politie IJ. Taconis. De procurur-generaai heeft er zijn bevreemding over uitgesproken dat gis teren op de gemeentelijke persconferen tie niet is meegedeeld dat het onder zoek was ingesteld. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 23 juni. Dr. H. J. var, Doorne. voorzitter van de Raad van Bestuur van de DAF-fabrieken heeft op een persconferentie te Scheve- ningen zijn visie gegeven op de publi- Bij een van de Londense hoogbouwflats gaf de brandweer van de Britse hoofd stad gisteren een treffend staaltje van haar kunnen. De brandweerlieden, hoog op de uitgeschoven ladders, staan met walkie-talkies in verbinding met hun collega's op de grond. Zij kunnen zo precies aangeven welke positie voor hen het beste is. katies van wat al „de Demka-DAF-af- faire" is genoemd. Daarbij werden fo- tocopieën overgelegd van de briefwis seling tussen de Demka-fabrieken (die aan de DAF staal leveren) en DAF. De heer Van Doorne verweet een deel van de pers en met name het Algemeen Dagblad, dat het eerst met de publikaties is gekomen en de Haagse officier van justitie, mr Maris, zonder de in dergelijke zaken vereiste zorgvuldigheid te hebben gehandeld. Dr. van Doorne zei, dat door deze ver halen aan de DAF grote schade is toe gebracht, omdat de publikaties bij de toekomstige afnemers van DAF-pro- dukten onzekerheid hebben gewekt over het voortbestaan van het bedrijf. „Mensen, die een auto willen kopen, willen zeker zijn van service en on- derdelenvoorziening". aldus dc van Doorne. De persconferentie volgde op de pu- blikatie van de officier van mstitie, hoofd van het parket te Den Haag (de chet van mr. Maris), dat er geen aan leiding bestaat tot het instellen van een opsporingsonderzoek en dat men de publikaties ten zeerste betreurt. De „zaak" voorzover er van een zaak sprake is werd tan het rollen gebracht, doordat een ontsla gen DAF-employé aan de heei Worms een aantal brieven van DAF er. Demka heeft aangeboden, die als bewijsmateriaal in de „schrootaffai- re zouden kunnen dienst doen. Een journalist van het Algemeen Dag blad kreeg hier mcht van, wendde zich tot mr. Maris die de stukken via de officier van iustitie in Den Bosch tot zijn beschikking had ge kregen en publiceerde toen zijn beschuldigingen. De officier van jus titie in Den Bosch, mr. Van imhoff. NEW YORK, 23 juni (UPI) Met haar honderdste veto in de Veiligheids raad van de VN heeft de Sovjet-Unie gisteren een resolutie getorpedeerd, waarin gepleit werd voor directe on derhandelingen tussen Indië er Pakis tan over het omstreden gebied Kasj mir. WASHINGTON, 23 juni (AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren bij het eiland Christmas opnieuw een kern ontploffing tot stand gebracht. De bom was van „gemiddelde sterkte". Het was de 22ste proef van de lopende se rie. De commissie voor atoomenergie deelde mee dat de bom uit een vlieg tuig was neergelaten. De kracht van de explosie lag tussen 20.000 en een miljoen ton T.N.T, was overigens na bestudering van de zelfde stukken reeds tot de conclu sie gekomen, dat hieruit niets bleek van een strafbaar reit. Mr Maris noemde de publikatie „voorbarig" en ging vervolgens op vakantie. Dr. van Doorne verwijt nu de officier van justitie, dat nij, door het gebruik van het woord „voorbarig" de indruk heeft gewekt, dat w mis schien toch wel iets aan de hand zou zijn. Ook meent hij. dat de iustitie veel te traag is geweest met het (siot)- communuiqué, waarin gezechd wordt, dat er geen aanleiding is tot t en op sporingsonderzoek. De op de persconferentie getoonde brieven hadden betrekking op leveran ties door Demka aan DAF van bepaal de soorten rondstaal. Het waren offer tes géén facturen. De staalprooukten, waarover het ging, vallen niet onder de bepalingen van de Kolen- en Staal gemeenschap. Ondertussen werd, door uitlatingen van de zijde van de DAF, waai men nog niet precies wist om welke leve ranties het ging, duidelijk dat voor le veranties van de Hoogovens aan DAF, via een Duitse fabriek, wel documen ten werden gebruikt, waarin voor het zelfde produkt verschillende prijzen werden genoemd. Dit had ecntei een handelspolitieke achtergrond, zo ver klaarde gisteren dr. Van Duone. De KSG schrijft voor bepaalde staalpro- dukten de prijzen oor, maar staat af wijkingen daarin toe, wanneer kan worden aangetoond, dat de afnemer dezelfde artikelen van buiten hat KSG- gebied goedkoper kan krijgen. DAF had op deze manier door gebruik te maken van Oostenrijkse offertes bij de Hoogovens een «agere prijs kun nen bedingen. De Hoogovens wilden echter niet, dat dit bij andere afnemers, jv.o. de Duitse fabriek, hekend werd. Deze Duitse fabriek verwerkt als tussenfa- brikant hoogovensstaal tot produkten, die vervolgens weer aan de DAE wor den geleverd. Op de grensdocumenten voor dit staal werd daarom door de Hoogovens een hogere prijs vermeld dat in feite aan DAF in rekening werd gebracht. Er zou echter, aldus de heer Van Doorne, in deze gang van zaken geen sprake zijn van overtreding van Nederlandse of Europese bepalingen. Wel zijn de Hoogovens n een moeilijke positie gebracht, doordat de Duitse fa briek, die weer relaties heeft met Volkswagen, nu alles over de ..dubbe le" prijzen afweet. Na een gesprek van de heer Van Doorne met de minister van justitie volgde tenslotte het reeds genoemde communiqué van de cfficier van jus titie, hoofd van net parket in Den Haag, mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh. Rest nog de vraag noe de publika ties over Demka-DAF in de wereld zijn gekomen. Dr. van Doorne zei, dat mr. Maris heeft verklaard de publikatie van het A.D. te betreu ren en alles gedaan te hebben om deze te voorkomen. Het A.D. houdt vol, dat de gegevens voor het ge wraakte artikel door mr. Maris zijn ver strekt. Dv van Doorne zei gisteren, dat hij zich de komende week met zijn juridi sche adviseurs zal beraden ot en zo ja tegen wie. stappen tullen worden ondernomen. Wel is reeds sen aan klacht ingediend tegen de ontslagen DAF-employé. HAARLEM, 23 juni. - De Kroon heeft eindeljjk het streekplan Zuid-Kennemer- land goedgekeurd. De ontworpen Oost- West-traverse door het noorden van Aerdenhout is bij die goedkeuring inbe grepen, zjj het tegen het advies van de Raad van State in. Wel is de Kroon van mening, dat binnen afzienbare tijd een weg ontworpen moet worden bezuiden de bebouwing van de agglomeratie Haarlem - Heemstede - Bennebroek om (het ontwerp-de Ranitz). De door de provincie voorgestelde traverse door het noorden van Aerdenhout, acht de Kroon noodzakelijk ten behoeve van het ver keer uit Amsterdam en achtergelegen gebieden en uit het gedeelte Schalkwijk van Haarlem met de kust. De goedkeuring is wel onthouden aan het ontworpen gedeelte van de westelijke randweg tussen het bestaande gedeelte van de weg en de provinciale grens met Zuid-Holland in. De Kroon is bevreesd, dat de binnenduinzoom en de bollengronden te zeer worden aangetast, vooral ook omdat de spoor lijn verlegd zou moeten worden. De Kroon gelast de Provinciale Staten om binnen twee jaar een herziening van het streekplan vast te stellen, waarin zowel de Oost-West traverse bezuiden de agglomeratie Haarlem-Heem sbede- Bennebroek als een nieuwe traverse van het zuidelijk deel van de westelijke randweg zijn opgenomen. (Advertentie) Bloemendaalseweg i-9 Bloeraendaal Telefoon 52301 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 juni. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Fi nanciën hebben bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het ver lenen van tijdelijke financiële steun aar de K.L.M. Voorgesteld wordt de regering tot 1 januari 1965 te machti gen door de luchtvaartmaatschappij bij het bedrijfsleven aan te gane le ningen tot een bedrag van ten hoogste 375 miljoen gulden te garanderen. Het ontwerp voorziet verder in de moge lijkheid aan de K.L.M. zo nodig van overheidswege rechtstreeks een lening te verstrekken van vijftig miljoen gul den. (Zie voorts pagina 5). Oe fhant heelt aan Soekarno la ten weten, dat naar zijn mening de Nederlandse regering in principe ac- coord was met de tijdsvolgorde, voor zien in het plan-Bunker. Dat wil zeggen, dat de Nederlandse regering ook zou hebben ingestemd met bet voornemen, bet tijdstip van de vrije keuze van de Papoea's te doen vallen na de bestuuroverdracht aan Indonesië, dus onder Indonesisch ge zag, zij bet met assistentie van de V.N. De heer Oe Thant heelt dit ant woord aan Soekarno gepubliceerd. De Nederlandse regering beeft nu al dagen geen commentaar. Daarmee heeft zij alle andere commentaren doen verouderen, die zich afvroegen, of Nederland eigenlijk met de ge noemde tijdsvolgorde accoorl was ge gaan, ging of zou gaan, en misschien tijdens de onderhandelingen nog zou kunnen verlangen de Papoea's vooraf te laten kiezen. Zo kan men al zwijgend historie makeri. Advertentie) BARTELJORISSTR^- HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINAMSTERDAM TEL 223596 DE BILT, 23 juni Een rug van hoge druk brengt vandaag droog en vrij zonni_ weer in ons land, met iets hogere temperaturen. In het gehele kustgebied is de wind nog zuidweste lijk, waardoor het in de kustprovincies een paar graden koeler blijft dan in het binnenland. Gisteren kw;am Den Helder niet verder dan 17 graden tegen 23 graden in Zuid-Limburg. Via Zuid- Engeland nadert een zwak frontje, dat morgen kan passeren, met voorname lijk in de noordelijke helft van ons land tijdelyk een weinig regen, opnieuw ge volgd door iets warmere oceaanlucht. Het algemeen weerbeeld blijft hierdoor licht onbestendig, met er tussendoor perioden van gematigd zomerweer. Zondag: Zon: 4.20-21.04; maan: -37.-11,53. Maandag: 4.20-21.04; maan: 1.02-13.12. Zonnig, maar morgen wat meer be wolking. Overwegend droog. Matige meest zuidwestelijke wind. Tempera tuur in de middag 19 a 20 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: vrü goed zomerweer met tijdelijke bewol king als gevolg van passerende zwakke trontjes. (Advertentie) Frankrijk Mevrouw Jacqueline Au- rio! heeft gisteren nabij Marseille het internationaal snelheidsrecord vliegen vooi vrouwen verbeterd. Met een Mi- rage-3 bereikte zij een snelheid van 1849 kilometer per uur. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1