„Het meedogenloze oog wreed en triest meesterwerk s Koffie KREMER enda Haarlem sevin: Gemeenteraad Osnabrück met zwier in Haarlem ontvangen Europees denken begint al in de gemeenten dl TAX113000 Infra-rode SAUNA BADEN HENRI BENDE //aaimachine In het voorprogramma: „Het Huis van Van Gasteren SLEUTEL WEG? Prolongatie en reprises IPmT^ I Wilde haren Moord in trein 16.50 Juwelier bijna opgelicht W f Feestelijk diner in de Gravenzaal Bebouwing mag nu uitgebreid worden Te Werve won van HPC met 4-2 kopen NAAR SCHAAP LOPEN Leerlingen uitvoering van het Haarlems Muziekinstituut AT AX-TAXl Nieuwe stafchef in Indonesië Ahmad Jani volgt Nasoetion op ZATERDAG 23 JUNI 1962 PAGINA 2 Studio „DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Apotheken en dokters- diensten ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Burgerlijke Stand Haarlem jilt ZjÉ Cinema Palace Frans Hals In „Bloemenheuvel" Expositie van werk stukken van scholieren Examens Vormschool Kennemer Streekschool Examens Films Muziek Toneel Ballet: Cabaret Tentoonstellingen Schoonheidssalon Zijlstraat 73 - Telefoon 10542 phiups IfincEie Moors De Hartekamp Waterpolocompetitie Misverstand Frans Hals Rondrit f.2.3.4.5. Regering onbekend verslag geheim overig Nederland-Indonesi^ Het is een bijzonder merkwaardige film, die deze week in Studio vertoond wordt. De titel is ,,Het meedogenloze oog" en men kan erin zien wat de mens zoal bedacht heeft als poging om uit zijn diepste eenzaamheid te ont snappen. Een aantal verborgen opge stelde camera's gehanteerd door een aantal cineasten onder leiding van Ben Maddow, heeft in vier jaar tijds deze beelden verzameld. Zij hebben worstel- taferelen en striptease-scènes, louche kroegen en gebedsgenezing voor de lens genomen. Op die manier geven zij ln deze film een beeld van een bijzon der trieste menselijke samenleving. De film is een aanklacht, opgetekend zon- Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Kathedraal; 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10 11, en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.10 H., 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaanse; 6, 7.30, 9, 10.30 H., en 12 uur. De Goede Herder Oostenrijklaan: 8, 9.30 en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 (Hoog mis), 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis), en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Vil Smarten: Rijks straatweg 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30, 18 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament; 7.30. 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT; 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT. H. Agatha: 6.30, 7.30, 9.30 H„ 11. 19.30 uur. OVERVEEN; 7. 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. VROUW Hemel vaart)6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8.30, 10.30 uur, en 12 uur. Haarlem Apotheken: Marnix Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 56357; Apotheek 't Gildehuys, Ko ninginneweg 3, tel. 12038; Teyler Apotheek, Teylerplei n79, telefoon 17946. telefoon 40758. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, telefoon 11990. (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: G. E. V. Linn, Orionweg 103, tel. 57907. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer. G.G.D., telefoon 14141. Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12323, b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. van der Gugten, Hst. Dreef 37, tel. 39903. G. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Bloemendaaf Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 54003. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J Hollander, ZUlweg 17, telefoon 11431 Zandvoort Apotheek: Zandvoortse apotheek, Haltestraat 8, telefoon 2389 Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telefoon 2813. Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELEE 16061 BEVALLEN van een zoon: 21 juni M. J. E. Nobels-van den Dries, 22 juni M. J. Oudt-van de Laarschot. 21 1uni J. L. Doets-Brossois. BEVALLEN van een dochter 21 juni E. Winius-Jansen, 22 juni G. Th Bank- Trompetter, 21 juni M E. Rusaian-van Wooning, 22 juni H. M E. Baurs-van Dam; 22 juni A. C. M. de Weijrn-Hoog- land 22 juni E. A. Schendstok-Gaastra. GEHUWD: 22 juni W. P. F H. de Graa' en E. J. H. Zebregs, G. /an Loe- vezijn en L Schipper, T. C. Kulk en F. 1~) Vader OVERLEDEN: 21 juni C. vi.l Willi gen' urg, 92 j. Scho'erweg; 20 luni M. van dei Heijden-van Duim, 76 Haze- paterslaan.: 21 jun1 J van Tol-jansse 64 Kamperlaan; 21 juni M. Kutjpei Lui'endük, 81 j, Gasthuisvest. ONDERTROUWD: W K. S. C. Bak huizen en M C. Warmerdam; C. J. Phi- ,;ppo en A. H. C. Borger. der enig mededogen, wreed, koud en hard. Natuurlijk, dat is de stijl van tegen woordig, de neo-realistische stijl. In „L'Amérique Insolite" heeft men dit procédé reeds in practijk gebracht. Maar in ,,Het meedogenloze oog" gaat men nog veel verder. Het beeld van de menselijke samenleving wordt er volkomen in verwrongen. Het is een zijdig en subjectief. De makers hebben een vrouwelijke hoofdfiguur ingevoerd, die door haar man verlaten, gedesillu sioneerd en vol wrok overal vergetel heid probeert te zoeken. Tenslotte rijdt zij zich met haar auto te pletter, maar bloedtransfusies redden haar het leven. Dit bloed van vreemden geeft haar het vertrouwen in de mensheid terug. Het is waarschijnlijk wel duidelijk, dat deze film als beeldreportage van menselijke dwaasheden en uitspattin gen een meesterwerk is geworden. Maar van een werkelijke film is geen sprake. De vrouwelijke hoofdrol voert voortdurend een dialoog met haar in nerlijke stem, haar geweten zo men wil. Dat is een Hollywood-dialoog, ge knipt uit populair-wetenschappelijke Esychologische handboekjes. Van enig egrip voor menselijke zwakheden is geen sprake. De „bekering" van de gedesillusioneerde vrouw, enkel op 6a- In Lido is de spectaculaire historie film ..Ei Cid" opn'euv geprolongeerd. 14 j. Roxy vertoont een gevechtsfilm. 14 j „Battle Zone", een gevechtsfilm. 14 j. Vanaf maandag is er een reprise te zien van „Bandieten van Minnesota". 14 j. Rembrandt brengt Brigitte Bardot weer eens op het witte doek in een re prise van „Een echte Parisienne". Str. volw. Minerva draait tot en met morgenavond de filmcomedie „Een py jama voor twee". 14 j. Morgenmiddag is er een verzameling oude filmkluch- ten te zien onder de titel „Humor uit de oude doos". A.l. Maandag- en dins dag kan men nog eens genieten van de verfilming van Tolstoj's „Anna Kare- nina". Volw. In Luxor draait een re prise van de spektakelfilm „Maciste, de sterkste man ter wereld". 18 j. sis van een bloedtransfusie, is wel erg oppervlakkig. Deze pathetische, tragi sche en tegelijkertijd verschrikkelijke film, stelt aan de toeschouwer zeer strikte eisen voor wat betreft begrip, levenservaring en onderscheidingsver mogen. Studio, strikt volwassenen. Voorafgaande aan de film „Het mee dogenloze oog" wordt in Studio „Het Huis" vertoond, een filmpje van de Ne derlandse cineast Louis A. van Gaste ren. „Het Huis" wint het, wat het poë tische gebruik van de filmmiddelen, zuiverheid van sfeer en de eerlijkheid van de betrapte en gedramatiseerde werkelijkheid betreft, verre van het Amerikaanse product, dat bovendien ernstig voorbehoud vraagt, zodat helaas alleen levenservaren volwasse nen kunnen genieten van het subtiele spinsel van gevoelens en stemmingen, die Van Gasteren heeft geweven rond een oud, met liefde en trots gebouwd huis, dat de ondergang van zijn bewo ners overleeft om tenslotte zelf te val len onder slopershanden. Barbara Baxley als de gedesillusioneerde, verbitterde hoofdfiguur in „Het meedogenloze oog". miminiimiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiihii In de film „Wilde Haren" heeft re gisseur Philip Dunne meer acteerta lent gevraagd van de zanger Elvis Presley dan men redelijkerwijs doen mag. Elvis speelt hier een jong litte rair genië, die een toevlucht is voor niet minder dan drie eenzame vrou wenharten. De plotselinge dood van zijn moeder heeft hem uit zijn even wicht gebracht en dies komt hij te recht bij een vrouwelijke psychiater, die hem beantwoordt in zijn liefde. Deze liefde is natuurlijk weer een af gereageerde gefrustreerde moederbin ding. Kortom, ware het niet dat Pres ley enige liedjes zingt, dan zouden zelfs de tieners niet naar deze film gaan kijken. Er wordt in „Wilde Ha ren" druk gesproken over God en over „Het Boek waarmee de Bijbel wordt bedoeld. Maar dat neemt niet weg, dat men de clichématige raadgevingen- voor-jonge-mensen beter aan zijn laars kan lappen. Cinema Palace, 18 j. In "Moord in trein 16.50" ziet een gefortuneerde oude vrijster in een mee- oprijdende trein een vrouw geworgd worden. Niemand gelooft haar verhaal en er wordt ook geen lijk gevonden. Daarom gaat de kordate dame zelf op onderzoek uit. Het spoor leidt naar een groot oud landhuis, waar zij zich bü de tyrannieke bewoner als dienstbode ver huurt. Daar leert ze de weinig aan- fename familieverhoudingen kennen. Ie vindt er het lijk en identificeert het. Met behulp van een politie-inspecteur weet zij met gevaar voor eigen leven de dader in een val te lokken. Het is een waterdicht geconstrueerd moord-verhaal, dat met vqel gevoel voor geheimzinnigheid en met humor op het witte doek is gebracht. Er wordt een kostelijke sfeer opgeroepen, mede dank zij de vermakelijke typen, de ver rassende toepassingen van het geluid of de muziek en dank zij het drama tisch effect van vele subtiele details. Kortom: een genoeglijke moordcomedie. Fans Hals, 18 jaar. (Advertentie) HAARLEM, 23 juni Een tamelijk jonge man met een Indisch uiterlijk heeft een poging gedaan de juweliers zaak Frank in de Grote Houtstraat voor f 365 op te lichten. Door het verstan dige optreden van de winkeljuffrouw Anita Willems mislukte zijn opzet. De man zocht een wit-gouden dames- ring met briljanten uit ter waarde van 365. Hij wilde de ring laten verkleinen. Hij gaf een cheque af op naam van R. M. Maduro, uitgeschreven op de Rot- terdamsche Bank. In de loop van de dag zou hij de verkleinde ring laten op halen. Het winkelmeisje vertrouwde de zaak niet helemaal en stuurde haar assistente uit de informatie bij de bank. Voordat het meisje echter terugkeerde, kwam de man de ring weer ophalen. Hij zou hem bij gelegenheid wel eens laten verkleinen en nam hem liever meteen mee. Het winkelmeisje wendde voor, dat zij even de ring zou oppoet sen. Intussen belde de Rotterdamsche Bank op, dat er met de cheque iets niet in orde was. Later bleek de opgegeven rekening aan een Duitser te behoren en helemaal geen geld te bevatten. Toen de klant vernam, dat zijn cheque niet in orde was, verklaarde hij opgewonden, dat hij even naar de bank zou gaan om dat er een vergissing in het spel moest zijn. Daar is hij echter nooit komen op dagen. De valse cheque is nu bij de politie. BLOEMENDAAL, 23 juni In „Bloe menheuvel" opende gistermiddag de Bloemdaalse wethouder van onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte, een tentoonstel ling van werkstukken die leerlingen van acht lagere scholen hebben gemaakt. De Commissie voor Onderwijsverfrissing nam het initiatief hiertoe. Verschillende schoolhoofden waren bij de opening aan wezig, evenals de chef afdeling onder wijs, de heer J. Cassee. De voorzitter van de commissie, de heer N. Faase, verwelkomde de aanwezigen. Aan de wethouder bood hij een kleurige bloe- mengroet aan. Hij formuleerde de be doeling van de expositie als: „de leer krachten stimuleren, de leerlingen ani meren en de ouders interesseren". Hg hoopte dat bij een volgende gelegen heid alle scholen van Boemendaal mee zouden doen. De wethouder toonde zich enthousiast over het tentoongestelde. Naar haar me ning toonde het aan dat 't handwerk zin vol is geworden. Als verder voordelen zag zij dat de leerlingen zich op een on derwerp leren concentreren, terwijl het groepswerk de onderlinge verhoudingen verbetert en de vrije expressie zjjn kans krijgt. Zij dankte de inrichters, de heren M. v. d. Weyer en J. v. Steenwijk en het organiserend comité. Om onnodige concurrentie te voorkomen staat bij de werkstukken niet aangegeven van welke school de leerlingen afkomstig zijn. De tentoonstelling is tot en met donder dag geopend. Van tien tot twaalf uur en van twee tot vijf uur kan men de kunsti ge en. soms verrassende werkstukjes be kijken. Op zondag is zij alleen 's mid dags open. Voor de deze week gehouden eind examens aan de R.K. Vormschool voor Kleuter-leidsters slaagden voor de akte Hoofdleidster de dames: G. de Boer, M. Duijn, G. Floor, M. Meerten, Zr. Innocenta, P. Poncin, F. van Rooij, E. Vermeij, I. Weijers en M. Zwetsloot. Voor de akte kleuterleidster: de da mes M. van Alphen, M. Beelen, W. Beugeling, M. Blom, E. Caarls, A. Co- blens, S. van Doornik, P. Gigengack, J. E. M. Heemskerk, J. G. M. Heems kerk, J. Hendrikse, Th. d'Herripon, D. Duipers, R. Loerakker, O. van der Mije, M. Oosterveer, A. van Os, H. Otto, Zr. Mediatrix, A. van de Poel, J. Pijna- ker, E, van Sauers, Th. Schram, M. van Velsen L. Verbaar, J. Visser, Y. van Waasdijk, A. Wilms Floet, en E. de Zwart. HAARLEM, 23 juni Aan de Ken- nemr Streekschool voor Opleiding Kleu terleidsters te Haarlem slaagden voor de akte A (akte kleuterleidster), de da mes: A. Th. Boonstra, C. E. Bouwens, E. A. Bude, I. van Dongen, I. M. S. Engelhart, M. John, A. J. F .Jolink, L. Koeman, W. v.d. Linde, H. Mensink, C. S. Meijer, P. I. M. Noorlander, G. Nuis, T H. van Sloten, H. Stuyt, P. A. Teerling, M. Timman, M. v.d. Vel den, M. C. Warmerdam, L. N. Wjjtsma, allen te Haarlem; H. G. Bergering, N. C. Roggeveen, te Santpoort; A. J. W. Cos terus te Aerdenhout; J. Jonker te Be verwijk; A. E. Tjeerds te IJmuiden; T, Visser te Driehuis; B. Westerwal, te Velsen; N. van Walsum, A. J. Wil- linge, te Heemstede. HAARLEM Examens nuttige hand werken: Geslaagd de dames: H. J. Broekhuizen, Haarlem, A. Keuss, Haar lem, Chr. Parent, Velsen Noord, J. Pels, Santpoort, A. Schouten, Velsen Noord, M. Trip, Hengelo, E. Verbaan, Bever wijk. CINEMA PALACE: Wilde haren, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Moord in trein 16.50. 14 Jr. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: (6e week) El Cid, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. LUXOR. t/m wo.: Maciste, de sterkste man ter wereld, 14 jaar. Zondag: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Een echte Parisienne, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m zo.: Battle zone, 14 Jaar. Ma.: Bandieten van Minnesota, 14 jaar 2.30, 7en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Eén pyjama voor twee, 14 jaar. Za. 2.30, zo. 2 en 4.15 uur: Humor uil de oude doos, alle leeftijden. Ma. 8.15 uur: Anna Karenina, volw. STUDIO: Het meedogenloze oog, str. volw. Hei huis, 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 23 Juni Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingen- uitvoering Coby Riemerssma. Zaterdag 23 Juni Openluchttheater Bloemendaal. 8.15 uur: Advertentie) Toneelgroep Theater met „De Leugenaar" van C Goldonl. Zaterdag 23 juni Stadsschouwburg. 8 uur: Leerlingenuit voering Balletklas mevr. M. Giebels-Schutte. Adam en Eva, Raamsingel 5. Iedere avond 8—12 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kl Houtweg 103 het voormalig woonhuis van de schilder schril ver Jacobus i/an Lmi.v Geopend dagelijks van lO—U.30 er van 13 30 -17 uur Zondags j/an 1417 uur leyler's Museum. Tekeningen Hollandse Italiaanse Franse School. Fossielen historische natuurkundige instrumenten mineralen 31-toons Fokker-orgel Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen middej eeuwse beeldhouwwerken Handschrift-en en kunstnijverheid Geopeno van 10 12 Bi1 uur en van 13 30—17 mr behalve maan dag) Zon- en feestdagen van 14 17 uur Cruqulus Museum, Haarlemmermeer: His toriscne stoommachines, watermolens enz Geopend dagelijks van 9—12.30 uur en 1.305 uur. Zondags van 105 uur Vishal, Grote Markt Tei gelegenheid van het 10(1-,larig bestaan van het Frans Hals museum zal ..een keuze uit het moderne kunstbezit" van de gemeente Haarlem waaronder de laatste aanwinsten worden tentoongesteld Geopend dagelijks van 10 5 uur Zondag van l -5 uur. Tot en met 29 juli. Kunst/aai „ln 't Goede Dar": Tentoonstel ling van etsen van J Mansinga Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1. Expositie van schilderijen en teke- Advertentie) met vermageringsmassage vol gens nieuwste methode. Uitsluitend volgens afspraak. ningen van Gérard van Hulst (t/m 23 Juni). Geopend dagelijks van 9—5 uur Tiidens de concerten op maandag-, woens dag- en vrijdagavond van 68 uur. Frans Halsmuseum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier Dezit. Geopend dagelijks van lu—5 Uur. Zondags 1—5 uur Woensdags bovendien 8—10 uur Galerie „Ultenhout", Kleine Houtstraat 41 Tentoonstelling van gouaches en aqua rellen van Theo Mlchels. Geopend dage lijks van 10.30—5 uur. Zondag 2—5 Uur Vrijdags bovendien van 810 uur. Tot en met 9 juli. Museum „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Tot 30 september. Kunstcentrum e Ark", Nieuw Heilig land 1. Expositie van schilderijen en teke ningen van Gerard van Hulst (t/m 23 Juni). Expositie van schildertien en teke ningen van Heinz Nassner (Duitsland) (24 juni t/m 21 juli). Geopend dagelijks van 9—5 uur. Tijdens de concerten op maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 68 uur. Conrad Stork, Waarderweg: Za. 23 Juni. Tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen-arbeltiswedstrijd. Geopend van 1012 en 2—5 uur. Gelegenheid tot be zichtiging van de fabriek. „Bloemenheuvel" Bioemendaalseweg 158, Za t/m do. 28 juni. Tentoonstelling werkstukken lagere schooljeugd. Geopend van 10—12 en 2—5 uur. Zo. van 2—5 uur. - i\ - ■- HAARLEM, 23 juni Er was enige tijd voor nodig om het ijs te breken, maar gisteravond tijdens het diner in de Gravenzaalvan het Haarlemse stadhuis heerste er een vriendschappelijke, genoeglijke stemming onder de leden van de gemeenteraden van Haarlem en Osnabrück. Tafelpraeses burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers slaagde er al onmiddellijk aan het begin van de maaltijd in met een briljante speech de wat stoffige sfeer van de officiële zitting van beide raden in de raadzaal te doorbreken. Hij schetste Haarlem voor zijn gasten als een vreemde, maar vriendelijke stad die er een eer in stelt zijn vrienden gastvrij te onthalen. Na een toast, door burgemeester Cremers uitgebracht op de Duitse Bundesprasident, en een door Oberstadtdirektor dr. Fischer uitgebracht op koningin Juliana, wees de heer Cremers op de kwaliteiten van het menu. „Na afloop van de maaltijd wordt men niet meer geacht naar het Orgelconcert in de Grote Kerk te lopen. Dan schrijdt men kerkwaarts", aldus burgemeester Cremers. Dr. Fischer beantwoordde de tafelrede met een vriendelijk woord jegens de afwezige echtgenote van burgemeester Cremers en als vriend schapsgebaar jegens haar, die zo vaak haar man moet missen, stelde hij de burgemeester een lepeltje van Osnabrück ter hand. Het officiële cadeau van Osnabrück was gistermiddag in de raadzaal van het stadhuis overhandigd door Oberbur- germeister Willy Kelch: een boekje, ge titeld „Haarlem - Osnabrück", geschre ven door de directeur van de VVV in Osnabrück, dr. Poppe-Marquard en ver lucht met tal van uitstekende foto's. Niet alleen de burgemeester, maar alle Haar lemse raadsleden kregen dit boekje uit gereikt. „De gemeenten beïnvloeden het staatsleven in niet geringe mate en dat is het fundament van democratie en vrijheid", /merkte Oberburgermeister Kelch tydeïis zijn in het Nederlands ge houden rede op. Daarom moeten de ge meenten mee bouwen aan een verenigd Europa. Dat is de en'ge mogelijkheid om de terecht nog altijd bestaande ge voelens die de laatste wereldoorlog heeft nagelaten, op te heffen. „De jeugd die Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel 14609 HEEMSTEDE, 23 juni B en W van Heemstede hebben aan de raad thans voorgelegd een ontwerp-ultbreidings- plan in onderdelen voor de buitenplaats „De Hartekamp". Hierdoor zal het de Broeders Penitenten mogelijk worden de bestaande bebouwing van het daar gevestigde instituut voor verpleging van zwakzinnige jongens uit te brei den met enkele paviljoens en dienst gebouwen. B en W voelen in beginsel niet veel voor een intensivere bebou wing van deze buitenplaats, maar ge zien het grote belang van de geeste lijke volksgezondheid, gaan zij met de plannen akkoord. De bestaande bebouwing van „De Hartekamp" bedraagt 1775 m2. Men wil thans de bebouwing uitbreiden tot 7100 m2, 2,6 procent van de 27,3 hec taren, die de buitenplaats groot is. In een bestemmingsverordening moet be paald worden, dat de gronden, die be stemd zijn voor park en tuin, niet be bouwd mogen worden. HAARLEM, 23 juni In de dames- zomerwaterpolocompetitie ging in Heem stede de wedstrijd HPC 1Te Werve 1. Nadaf Te Werve de score had geopend maakte Hennie Vlaanderen gelijk en werd met gelijke stand aan de tweede helft begonnen. Toen nam HPC het heit in handen, nadat Hennie Vlaanderen de bal het doel der gasten had ingejaagd. Een overtreding van Will Korsman schonk Te Werve een speelstersmeerder heid die benut werd om er 2-2 van te maken en dat werd voor de gasten de inzet naar de overwinning, want met de stand 2-4 werd afgefloten. HVGB 1 heren heeft de eerste neder laag geïncasseerd. In Waddinxveen werd tegen De Gouwe gespeeld, dat de Haar lemmers met 4-0 de baas bleef. De re serves van HPC kregen de reserves van DWP op bezoek; de strijd bleef onbe slist 1-1. aan dat alles onschuldig is, moeten wij in staat stellen om onbelast voort te bouwen aan dat Verenigd Europa". Ook burgemeester Cremers had in zijn toespraak gewezen op de nood zaak om het internationale streven naar vrede en eendracht ingang te doen vin den in de harten der burgers. Het is niet waar, dat Euroj» verouderd is en dat zijn rol is uitgespeeld. Spengler's „Untergang des Abendlandes" is ver ouderd. Europa bezit nog de vitaliteit om oorspronkelijke geesten op te bren gen als de Duitse filosoof Romano Guarddni en het eert hem met de Erasmusprijs. De burgemeester be sloot met de woorden: „In deze ge- dachtengang zie ik de waarde en de betekenis van deze jumelage niet méér, maar ook niet minder dan als een wezenlijke bijdrage tot het behoud van de twee hoogste waarden: onze vrijheid en ons gemeenschappelijke Europese cultuurbezit". Het Osnabrücker gezelschap dat op uitnodiging van de Haarlemse gemeente raad voor twee dagen in Haarlem te gast is, was 's middags nabij de ge meentegrens op de Fonteinlaan welkom geheten door burgemeester Cremers, wethouder Geluk en gemeentesecretaris Phaff. Een klein misverstand deed zich voor. De Haarlemse gastheren zaten by Dreefzicht hun gasten op te wachten en de gasten stonden intussen al bij de Blauwe Brug te wachten. Een politic- ordonnans hief het misverstand snel op en het officiële tegenbezoek voor de reis van de Haarlemse raadsleden naar Os nabrück op 24 en 25 oktober 1961, kon beginnen. Nadat men enige tijd gelegenheid had gekregen om het stof van de reis af te schudden en om zich te verfrissen, ar riveerde de Osnabrückers kort na vijf uur ten stadhuize, waar bleek dat in verband met het mooie weer de wel- komstdronk in de antichambre was over gebracht naar de binnenplaats. Er werd een glas parelende, lichte wijn geschon ken en hier in deze historische om geving ontmoetten de raadsleden van beide steden elkaar weer als oude vrien den. Het kostte de organisatoren moeite om met de hand op het tijdschema gas ten en gastheren tijdig de raadzaal bin nen te loodsen, waar een buitengewone vergadering zou worden gehouden van beide gemeenteraden tezamen. Die vriendelijke stemming werd vro lijker tijdens het apéritief in de kamer van B. en W. maar bloeide pas feestelijk open tijdens het sprookjesachtige diner by kaarslicht in de Gravenzaal. In de Grote St. Bavo werd later op de avond een orge,concert gegeven, de gasten ter ere, waarna Haarlem zijn gasten vol trots ontving in het Frans Halsmuseum om hun de internationale tentoonstelling te laten zien van werken van Frans Hals. Het moet gezegd,' dat én museum én tentoonstelling een diepe indruk maakte op de Osnabrückers, die overigens de kans gaarne aangrepen om in het Frans Halsmuseum na de rondgang over de der het genot van een goed glas te ju- meieren met hun gastheren. Men telde de kleine uurtjes toen men tenslotte huis waarts toog. Vanochtend werden in het stadhuis inleidingen gehouden over een viertal onderwerpen van gemeentelijke zorg. Beknopte excursies lieten in de prak tijk zien, wat Haarlem op dit gebied gedaan heeft en nog doet. De rest van de ochtend werd oesteed aan een rit door de Velsertunnel naar Wijk aan Zee, waar in restaurant „H-H Hoge Duin" de lunch werd gebruikt. 's Middags zouden de gasten uitgeno digd worden voor een kort bezoek aan het strand, waarna men een rondit zou maken door de omgeving van Haarlem, waarbij o.a. de sluizen van IJmuiden zouden worden bezocht. Om zes our zou het gezelschap na een afscheidsdronk ten stadhuize, weer per autobus naar Osnabrück terugkeren. Het tegenbezoek van Osnabrück is goed. vriendelijk en hartelijk verlopen, maar het krijgt zoals beide burgemeesteis niet nagela ten hebben met nadruk te verklaren z'jn volle betekenis pas wannrer het leidt tot een jumelage die wortelt in de harten van de burgers. Oberbürgermeister Willy Kelch (stad11 van Osnabrück overhandigde ban-, meester mr. O. P. F. M. Cremers eerste exemplaar van het in Osnabp1 uitgegeven boekje „Haarlem-O snabruc»' Rechts naast burgemeester Cretne Oberstadtdirektor dr. Fischer, (Advertentie) BEVERWIJK - HAARLEM ZAANDA^ Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. O?' HAARLEM, 23 juni Het was was£ lijk geen kleinigheid wat er gistereu avond in de tuinzaal gepresteerd wé',, door de leerlingen van het Haarlem Muziekinstituut. Het waren de meer vorderde leerlingen die op overtuig de wijze proeven van bekwaamheid diverse instrumenten hebben afgele| j Speciaal de pianisten lieten horen zij de techniek van het pianospel g1'0 dig beheersen. Dat zij de muzika' waarden van een compositie nog n1® volledig hun geestelijk eigendom küa nen noemen, is waarschijnlijk meer ee kwestie van rijpdom en tijd. Werken van Brahms en Schuina"1; werden anders frappant goed gespee1 j Bij de pianisten spande Ineke Don ff de kroon in de Abegg-variaties van SchU mann. Zij is werkelijk bijzonder tale11' vol. Van de overige instrumentalistf noem ik de celliste Henny de Vries, - de beslist niet gemakkelijke sonate va Zij is werkelijk bijzonder alentv®; Van de overige instrumentalisten noe' ik de celliste Henny de Vries, die beslist niet gemakkelijke sonate y,8 Sammartini bijzonder knap speeld^ Men herkent in haar eveneens de bf gaafclb leerlinge. De fluitiste Els gens speelde met groot stijlbegrip ee deel uit het fluitconcert van Mozai' De clarinettist Wil de Kier mach K Webers concertino wei eens even ongelukkig zijn in de toonvorming, J\ geheel was echter zeer lofwaardig- j{ ga Don was de violiste die een deel U' Nardini's concert zeer aanvaard^®8 vertolkte. Alles bijeen dus een uitsw kende demonstratie van jeugdige nu1®, ci, die hoop geeft voor de toekom®^ di« HEEMSTEDE, 23 juni De Zand' voortselaan onder Heemstede w0ITe voorzien van natriumverlichting. soort verlichting bestaat reeds rond n® station Heemstede-Aerdenhout. Het vze® telijke gedeelte daarvan krijgt geen v®1 lichting aan beide kanten van de t>) weg. Daarom zullen daar de lichtmast^ op een onderlinge afstand van slecb„ ongeveer 22 meter worden geplaatst- Jj en W van Heemstede vragen de na» voor dit project f 28.500. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacM DJAKARTA, 23 juni (AFP) VZ sident Soekarno heeft generaal-maj» Ahmad Jani benoemd tot chef van generale staf van het Indonesische ge_zo heeft het persbureau Pi» 'c. kendgemaakt. Jani volgt in deze 'u" s tie generaal Nasoetion op, die tev minister van Defensie is. Jani was nu toe chef van de generale staf het „leger voor de bevrijding West-Irian". DEN HAAG, 23 juni De regef^f is niet in het bezit van of bek of met een „authoritative account,', the secret Dutch-Indonesian ta^je' (officieel verslag van de geheim® eJJ) derlands-Indonesische bespreking^ als vermeld in het artikel van de "ieeit York Times" van 2 juni, aldus JL8y, de minister-president prof. De W mede namens de minister van B"1 op landse Zaken, mee in antwoor° schriftelijke vragen van het Eerste merlid De Niet (PvdA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2