t KUN- nm \s Her. Rijkssteun-aHéén kan maatschappij niet luchtvaart redden DROSTE^ Welkom Mr. Pa Ja Ma Iberse vain de K.V.P. ts ££Tl nieuwe voorzitter man Vliegwiel van m V DURFT U SPELBREKER TE ZIJN? WIJ TIJDEN VAN „SNIP" ENIJ VER" Sigaren duurder SUPRIMAL Mr. Aaiberse zal vele functies afstoten J. M. Maassen p-.^V O Prof. Romme ere doctor in Tilburg ZATERDAG 23 JUNI 1962 PAGINA 5 liturgische weekkalender GUN IEDEREEN EEN FIJNE REIS MET Tijdig ingenomen,reisziekte voorkómen ONDERWIJZERSAKTE RESAHilversum f 1.25 (Van onze parlementaire redacteur) Mr. P. J. M. Aaiberse, die van daag de leiding over de K.V.P. overneemt, heeft zich op deze post onbewust de onderhandelingen over zijn benoe ming lopen nog niet zo lang voorbereid op een wijze, die voor de K.V.P. goede perspectieven biedt. Hij heeft in het maatschap pelijke leven een veelzijdigheid be reikt, die juist voor een volkspar tij benijdenswaardig mag heten. Jurist, met een grote specialisatie in het arbeidsrecht, adviseur van organisaties die de meest uiteen lopende groeperingen omvatten, door zijn secretariaten op de hoog te van wat er omgaat in het bouw bedrijf, maar door een voorzitter schap ook weer insider in de wo ningbouw en het beheer van wo- ningbezit, door zijn langdurig secretariaat van de Katholieke Raad van Overleg en het Katho liek Maatschappelijk Beraad ge traind in het vinden avn oplossin gen voor allerlei problemen, die de zere tenen van rangen en stan den plegen te raken, waarbij hij er een soort sport van heeft gemaakt, de zaken tot hun eenvoudigste proporties terug te brengen, dit alles maakt al ver klaarbaar dat men hem is gaan polsen. 99 VERSAR-aft NADRUK VERBODEN. 0fllaaS 24 juni: Geboorte van de H. Joh. Zone eiSen Mis' 2e geb' V' d 2e IJ "dag na Pinksteren: credo; pref. v. d. Urie-eenheid wit— tu}?ag: H Wilhelmus, abt; Mis Os Justi UaJ ,cht: 2e geb H Adelbertus) w/t— beimi m en Rotterdam: H. Adelbertus, helÜ M'S Os Justi; 2e geb. H. Wil- "bus wit— H'H. Joannes en Paulus, marte- d- eigen Mis rood— ?eï!scla®: Mis v d. 2e zondag na Pinkste- °ndeMgroen~ v "uerdag; idem. vi„ag; Feest van het Allerheiligst Hart H Jesus; eigen Mis; credo; pref. v h. Hart wit— B. H. Petrus en Paulus, aposte len' gen Mis; credo: pref. v. d. aposte- 1 ronrl OnAS u Juli: Allerkostbaarst Bloed van •fecin. r Jesus Christus; eigen Mis; *d°. pref. V. h. H. Kruis —rood— Onzekere toekomst voor de zeventienduizend K.L.M.-ers (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 23 juni De KLM zal dus, wanneer de volksvertegenwoordi ging althans met het nu ingediende re geringsvoorstel akkoord gaat, in haar ernstige moeilijkheden tweevoudige hulp krijgen van de zijde van het rijk. Het parlement wordt gevraagd, de rege ring te machtigen garant te zijn voor de 375 milj. gulden die de KLM bij insti tutionele beleggers onderhands wil gaan lenen. En de tweede machtiging be treft een maximumbedrag van vijftig miljoen gulden, dat het rijk in de ko mende drie jaar als lening aan de luchtvaartmaatschappij zou mogen ver strekken. De KLM heeft overigens al te kennen gegeven, met alle mogelijk middelen te zuilen proberen het niet tot een rijkslening te laten komen om de verhouding eigen-vreemd geld niet te verstoren. Of zjj overigens in deze op zet zal slagen zal niet alleen afhangen van eigen maatregelen, maar ook van een aantal factoren die president-direc teur drs. E. H. van der Beugel en de zijnen onmogelijk in de hand kunnen hebben. (Hoe zal de luchtvaartpolitiek van de Verenigde Staten zijn? En hoe die van Brazilië? En hoe zullen andere luchtvaartmaatschappijen zich ontwik kelen?) De tijden van ,,Snip" en ,,Uiver", toen de KLM nog dè grote luchtvaart maatschappij was, zijn voorgoed voor bij. De zeer voorspoedige ontwikkeling na de tweede wereldoorlog van de luchtvaart in Duitsland, Italië en Ja pan is voor een deel ten koste van de bestaande luchtvaartmaatschappijen ge gaan. (De Duitse Lufthansa heeft bij voorbeeld in Amerika meer rechten dan de KLM, maar gebruikt er nog niet de helft van. In de wereld is de KLM nog slechts één van vele, al neemt zij op de grootte ranglijst dan nog wel de derde plaats in en heeft zij het op een na langste luchtlijnentotaal. Moet zij zich tevreden stellen met een positie overeenkomstig Nederlands grootte en belang in de wereld? Of moet zij het andere uiter ste kiezen: in de groei .-an het wereld- luchtverkeer méégroeien en blijven meegroeien, ten koste van alles in de kopgroep blijven? De KLM koos de middenweg, al kon zij slechts hopen dat het de gulden" zou zijn. Al vóór de schade van de klap van vorig jaar een verlies van ruim 76 miljoen kon worden opgenomen, viel het besluit tot voorlopige stabilisatie van het KLM-potentieel. Het KLM-verleden, vond men, en de rol van Nederland als vervoerende natie mochten niet wor den miskend door zich voortaan met een kleine, onbetekenende luchtvaart maatschappij tevreden te stellen. Een verdere groei zou tegen 1970 een jaar lijkse produktie van 1.000.000.000 ton- km betekenen en daarmee onverant woordelijk want irreëel zijn. Daarom zou die produktie door stabiliseren tegen '70 met opzet op ca. 800.000.000 wor den gehouden. En de KLM zou daar om de komende jarên niet verder kunnen gaan dan „het allemaal maar zo goed mogelijk doen". Een dergelijke stabilisatie op basis van de huidige positie van de KLM in het wereldluchtverkeer, zonder voorbe reidingen voor uitbreiding, betekent on der meer bezuiniging (een maatregel waartoe overigens ook andere lucht vaartmaatschappij AIR Lingus. den hun toevlucht hebben moeten ne men). Bezuiniging óók op het stuk van personeel: aan het eind van het jaar zullen er bij de KLM tweeduizend men sen minder moeten werken dan verle den jaar op 1 april. Nu reeds zijn het er ruim 1200 minder. Het gaat met het stimuleren van vrijwillige ontslagen precies volgens program, zo kan men op het hoofdkantoor horen. In handel en industrie is voor specialisten, zoals vele KLM-ers toch zijn, kennelijk voldoende plaats. (Wjj kennen een aantal van der gelijke „vrijwillig ontslagenen", dat thans in betere financiële omstandig heden verkeert dan bjj de KLM het ge val was). Alle uitgaven die niet onmid dellijk de produktie betreffen, moeten worden vermeden; daarom ook onder meer de sluiting van het Ierse KLM kantoor in Dublin, waar de werkzaam heden van tien man nu zijn overgeno men door functionarissen van de als generaal-agent optredende Ierse lucht vaartmaatschappij ir Lingus. De lening van 375 miljoen die de KLM wil sluiten en waarvoor zij een rijksgarantie hoopt te verkrijgen, zal het voortbestaan van de KLM van van daag moeten verzekeren. En dat zal ook wanneeer die beide verlangens worden vervuld, geen eenvoudige zaak zijn. De maatschappij zal rente en aflossing moeten betalen, terwijl men zeker voor de eerstvolgende drie jaren nog op zij het aflopend verlies moet rekenen. Over drie jaar zal er dus eerst quitte kunnen worden gespeeld. Ook al zijn de totaal-cijfers van het transatlantische luchtvervoer in het nu verstreken deel van het jaar niet onaanzienlijk gestegen en al heeft de KLM in die stijging de laatste tijd naar wij vernemen eveneens een, zij het bescheiden, aandeel reden tot juichen is er nog allerminst. Zeker, elders in de wereld gaat het nu de KLM over het algemeen niet al te slecht en een zeer voorzichtig opti misme is dan ook niet misplaatst. Maar dat de maatschappij dit jaar, hoezeer de ontwikkeling zich ook plot seling volkomen ten goede zou kun nen keren, nog in elk geval een fors miljoenenverlies zal lijden, staat on omstotelijk vast. Hierbij komt, dat de KLM enige jaren geleden, in betere tijden, bij een drietal Amerikaanse banken kortlopende lenin gen voor een totaal-bedrag van zeven tig miljoen dolla, heeft afgesloten. Die verplichtingen betekenen dat er van de geleende 375 miljoen slechts 125 mil joen overblijven, om de KLM de ko mende drie jaren aan een aantal mini mum-eisen te laten voldoen. En er zal .toch heus veel geld nodig zijn: de Con- vairs moeten binnenkort, de dienst ver laten, de Viscount zal de korte trajec ten voor zijn rekening moeten gaan ne men, de Electra wordt het toestel voor de langere afstanden binnen Europa (en Afrika) en de DC-8 gaat uitslui tend het intercontinentale luchtverkeer verzorgen. Dus: (nog) geen machines voor het Nabije- en Midden-Oosten en verder gelegen gedeelten van Afrika. KLM-deskundigen zijn het er nog steeds niet over eens, of hiervoor nu de Fran se Caravelle-IOB. de Engelse De Havil- land Trident of de Amerikaanse Boeing- 727 de voorkeur verdient. Maar er züllen nieuwe typen moeten komen, dat staat vast zoals ook een geringe uitbrei ding van de twaalf stuks tellende hui dige DC-8-vloot zakelijk zal zijn. De KLM zal uit concurrentie-over- wegingen en terwille van de continuï teit van het bedrijf v-n die resteren de 125 miljoen geen gulden opzij kun nen leggen. Zodat het er met de li quiditeit de reserves zijn door het verlies van verleden jaar geheel uitge put allesbehalve rooskleurig uit ziet. Daarom dus de veiligheidsklep van een eventuele rijkslening van vijf tig miljoen, waartoe de regering zich door de beide Kamers der Skaten-Ge neraal wil laten machtigen. Vijftig mil joen voor „bijzondere noden", die overi gens overduidelijk zullen moeten wor den aangetoond. De KLM kan zich nu eenmaal niet veroorloven door onver antwoorde leningen bij het rijk de verhouding eigen-vreemd even onver antwoord te verstoren. Natuurlijk blijven er, ook wanneer de KLM haar miljoenen bij d t Nederland se beleggers heeft kunnen lenen, de ri sico's. Zoals trouwens het gehele pro bleem niet is weg te bezuinigen. Wat het laatste ictreft: tegen een bezuini ging op jaarbasis van 45 miljoen (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. staan thans precies even grote uitga ven, veroorzaakt door loonstijgingen e.d. De KLM heeft het voor haar eigen toekomst niet in alles voor het zeggen. Zjj zal slechts haren op snaren kunnen zetten, zich door eigenschappen als „re liability" betrouwbaarheid en degelijk heid in de dienstverlening aan de lucht reiziger en aan wie zijn goederen per KLM verzendt, een zo gunstig moge lijke reputatie op te bouwen. Dat is het waarop drs. Van der Bengel al enige tijd in speciaal belegde bijeenkomsten voor het personeel telkens opnieuw ha mert en waarvoor een uitgebreide ex terne- èn interne voorlichtingscampagne is opgezet. Dat is ook het enige dat de KLM nog kan redden en zal redden, volgens de ondanks alles r.iet pessimis tische verwachtingen van de directie. De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij ondervindt de belangrijke con- currentie-handicap van slechts een klein land te vertegenwoordigen en tegen het luchtvaartprotectionisme van grotere staten te moeten opboksen. Bovendien heeft het straalverkeer op de Noordat- lantische route binnen zeven uur van het ene naar het andere werelddeel voor de KLM, met Amsterdam als thuishaven en beperkte rechten in de Verenigde Staten, nieuwe moeilijkheden geschapen. De Amerikaan die van Chi cago naar Frankfurt wil, kan dat tra ject per Lufthansa rechtstreeks afleg gen. Wil hij gebruik maken van de KLM dan zal hij eerst naar New York moe ten reizen en na de oceaan te zijn overgestoken, nog eens van Schiphol naar Duitsland moeten vliegen. Voor de KLM gaat het erom, hem toch als klant te krijgen vandaar actieve pro paganda in het kader van de „Holland promotion". Amsterdam maakt als toe gangspoort tot Europa weinig kans. Daarom zal de aandacht van de buiten landse luchtreiziger op de aantrekkelijk heden van Nederland-zèlf moeten wor den gericht. Dezer dagen is de situatie in de we- reld-luchtvaartpolitiek onderwerp van gesprek geweest in een bijeenkomst van het Nederlands Verkeersinsituut. Mr. H. J. Spanjaard, directeur bij de rijks luchtvaartdienst en hoofd van de afde ling politieke, juridische en economische zaken, gebruikte toen de epitheta: „troosteloos, meedogenloos en rede loos". Teveel luchtvaartmaatschappij en, zo zei hfj, hebben uit conourrentie- en prestige-overwegingen zonder enige coördinatie een overcapaciteit aan straal vliegtuigen aangeschaft. De meeste on dernemingen waren al niet of nauwelijks rendabel, zodat een openlijk protectio nisme in de betreffende landen met af- weermaatregelen tegen maatschappijen uit andere staten wel móést volgen. Ne derland, aldus stelde de heer Spanjaard met nadruk, is hierbij een uitzondering: het is zeker niet bereid tot offers op grote schaal en in het wilde weg, zoals die wel elders voor het behoud van een eigen luchtvaartmaatschappij worden ge bracht. De directeur van de rijksluchtvaart dienst ziet overigens reeds de eerste te kenen van een kentering ten goede: reeds komen stemmen op tegen de la wines van protectionistische maatrege len en restricties (vermindering van rechten e.d.) die de in wezen nog on volwassen luchtvaart alleen maar in haar groei belemmeren en op den duur als boemerang zullen werken op de lan den waarvan ze afkomstig zyn. Tegen 1070, wanneer het supersonisch vlieg tuig zijn intrede zal doen, zal een mul tilaterale oplossing moeten zijn gevon den Nederland zal moeten meewerken, op dit punt een Europese rijpheid te creëren, zo zei mr. Spanjaard, „ten po sitieve. maar als men halstarrig blijft mot de vuist op de achtergrond." Zoals bekend heeft de KLM destijds bij de Air Union-onderhandelingen over hechte samenwerking der grote Europese luchtvaartmaatschappijen de vergaderzaal verlaten, omdat de an dere gesprekspartners als uitgangs punt slechts het verdelen van de ver- voersquota wilden stellen. Die Air Union is nog lang geen realiteit, al wordt er achter de schermen op re geringsniveau zo nu en dan wel druk over beraadslaagd; de Nederlandse staatssecretaris Stijkel speelt in dit overleg een voorname rol. Het vraag stuk kan nu voor de KLM pas weer aan de orde komen, wanneer het wetsontwerp inderdaad wet is gewor den: dan weet zij waaraan zij toe is. Maar vast staat wel, dat zij dan toch in een belangrijk minder sterke on derhandelingspositie zal verkeren dan enige jaren geleden. In eerste instantie zal de KLM de komende jaren niet meer dan een zo goed mogelijk geolied bedrijf kunnen zijn, met een zo hoog mogelijke bezet- tingsraad. Er zal veel meer moeten worden vervoerd dan in het verleden, ook al omdat verleden jaar de tarie ven vooral voor het vrachtvervoer be langrijk zijn verlaagd. Zij zal die activi teiten slechts kunnen ontplooien met steun als in het wetsontwerp is voor gesteld. En zij lijkt die steun te ver dienen. De KLM is in de woorden van drs. Van der Beugel nog steeds voor Ne derland een belangrijk stuk presentatie. Haar buitenlandse omzet beliep over I960 bijna 4«/« procent van die van de gehele. 11.500 bedrijven tellende Neder landse industrie; haar directe bijdrage tot het nationale inkomen was ruim vier promille. En in de afgelopen tien jaar werd het geaccumuleerde totaal der nadelige saldi van de Néderlandse handelsbalans voor omstreeks vijf pro cent door de netto-deviezenbaten van de KLM gedekt. Bovendien mag men stellen, dat zij in het buitenland een niei onbelangrijke goodwill voor Neder land schept en een rol van het eerste plan speelt In het toeristenverkeer naar ons land. En het tenslotte door de KLM DEN HAAG, 23 juni. A'aar ver luidt zal een aantal sigarentahrikan- ten met ingang van 1 juli de prijs van 22 cents-sigaren verhogen tot 23 cent per stuk. Deze prijsverhoging wordt door de betrokken fabrikanten gemo tiveerd met te wijzen op de tabaks- prijzen, welke de laatste jaren steeds zijn gestegen. De hoge grondstofprij- zen kunnen deze fabrikanten naar zij aanvoeren niet op eniger-.ei wijze compenseren. Het ministerie van Eco nomische Zaken zou geen maatrege len overwegen tegen dit besluit. Bin nenkort zullen de gezamenlijke fabri kanten zich beraden omtrent verdere prijsverhogingen. Nader wordt verno men dan enkele sigaren f al»-: kan ten zich niet hebben aangesloten bij de voorgenomen prijsverhoging. (Advertentie) In de blauwe verpakking Lei op de juiste dosering aangevoerde argument dat zij zeven tienduizend man personeel met hun ge zinnen een bestaan verschaft, kan men toch evenmin zijn zin ontzeggen. Advertentie) Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 DEN HAAG, 23 juni. De nieuwe voorzitter van de K.V.P.. mr. P J. M. Aaiberse, zal zich geheel vrijmaken voor zijn nieuwe taak. Secretariaten en adviseurschappen zullen voor het grootste deel worden afgesto'en. De Katholieke Raad van Overleg en het Katholiek Maatschappelijk beraad zui len zeker een nieuwe secretarie moe ten zoeken Men Kan aannemen, dat mr. Aaiberse binnen niet al te lange tijd ook het voorzitterschap van de ka tholieke fractie in de Haagse gemeen teraad aan een ander zal overdragen. Het ligt wel in de bedoeling, dat hij voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1963 kandidaat zal worden gesteld. Over de vraag, of net wenselijk is, dat de voorzitter van een politiese par tij tevens Kamerlid is, is de aatste jaren herhaaldelijk .rok in het nestuur van de K.V.P. gediscussieerd. Men is nier van mening, dat het principieel onaanvaardbaar zou zijn. dat beide functies gecombineerd worden. Er is een stroming, die het juist aanbeve lenswaardig vindt. Anderen stellen zich in het algemeen op een tegenoverge steld standpunt, maar aangezien men hier niet met een principiële zaak te maken heeft, zullen de omstandighe den wel de doorslag geven. Veel zal afhangen van de nersoon van e frac tievoorzitter enerzijds en de partijvoor zitter anderzijds. Voorop staat, dat de onafhankelijkheid van de fractie ver zekerd moet zijn. (Advertentie) Een nieuwe en speciale verpakking voor uit en thuis. Een fleurige presentatie en een ideale bescherming voor uw heerlijke chocolade combinaties van melk en puur. DROSTE chocolade, handig om mee te nemenl Droste Cartonnette is een speciale naam vooreen nieuwe, handige verpakking. Kies koren aren, doubletten, reuze flikken of scheepjes. TILBURG, 23 juni. Ter gelegen heid van het zevende lustrum van de katholieke economische hogeschool al hier zullen tijdens de viering van de dies natalis op donderdag 15 novem ber ere-doctoraten worden verleend aan prof. mr. C. P. M. Romme uit Bloemendaal en aan prof. Colin Clark, hoogleraar aan de universiteit van Ox ford. Mr. Aaiberse, die al actief bezig is geweest in de vooroorlogse Katholieke Staatspartij, heeft ook voor de K.V.P. veel organisatorisch en politiek werk verricht. Hij is, precies zoals zijn vader, begonnen met parlementair werk op plaatselijk niveau. Zowel de gemeente Wassenaar als Den Haag, waar hij als fractievoorzitter van de K.V.P. bewezen heeft in het openbaar te kunnen optreden en gezag te kunnen uitoefenen, hebben dat ten zeerste weten te waarderen. Bovendien is hfj sinds 1946 lid van het Partijbestuur van de K.V.P. en is dus ingevoerd in het eigenaardige metier van het goed functioneren van een braintrust voor een grote politieke partij. Hij heeft de ontwikkeling van die partij in de laatste jaren met belang stelling gevolgd en zal die Uin onge twijfeld doortrekken. De lijn die van het primitieve werk van kiesverenigin gen loopt naar het actief meedenken en mee oordelen over wat ons allen aangaat. Het met elkaar nemen van beslissingen, die .enslotte wel door een kleine groep volksvertegenwoordigers moeten worden bepaald, maar bij de voorbereiding waarvan honderdduizen den direkt geïnteresseerde leden steeds duidelijker hun invloed gaan uitoefenen. In de K.V.P. wordt tegenwoordig niet alleen maar contributie opgehaald en geboomd over kandidaatstellingen en reglementen. Er wordt van hoog tot laag, in werkgroepen en gesprekscentra meegedacht over de politieke proble men. Adviezen en meningen worden van alle zijden opgezonden, samenge voegd en geëxcerpeerd in verzamel- rapporten, die aan de volksvertegen woordiging worden doorgezonden. Van studieclubs zijn deze werk- en ge spreksgroepen reeds partijorganen ge worden die de verantwoordelijkheid mee dragen. De basis voor deze ver nieuwing is in jaren van hard werken gelegd. Mr. Aaiberse weet er als direkt geïnteresseerde van. Hij heeft heel goed dooi wat het voor een voorzitter betekent dit nog op hoger toerental te moeten brengen. Dat hij daarbij het elan van zijn voorganger zal moeten overnemen, niet minder. Mr. Aaiberse heeft enkele gelukkige hem voor een eigenschappen, die dergelijke niet geringe taak geschikt maken. Hij is altijd vrolijk en houdt van grapjes die de sfeer voor degenen die met hem samenwerken, licht en plezierig maken. Hij is een man, die snel en van nature efficiënt werkt en een enorme belangstelling heeft. Hoe hij het bestaan heeft om, terwijl aller lei sociale taken hem steeds meer bezig gingen houden, ook nog hoog heemraad van een van onze grootste waterschappen te worden, kan alleen door deze belangstelling verklaard worden. Wat werkkracht betreft heeft mr. van Doorn, die op dat punt legen darisch is, voor een uitstekend opvol- Ser gezorgd. De karakters van beiden ggen voor het overige ver genoeg uit elkaar. Mr. Aaiberse is 52 jaar. Hij heeft In Leiden rechten gestudeerd en is daarna tot heden toe als advocaat werkzaam geweest. Hij heeft voor de Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven St.Willibrord al meer dan een kwart eeuw adviezen ge geven, over algemene kwesties, maar ook over zaken die leden individueel betroffen, waarmede hij zich in deze vakbond grote verdiensten heeft ver worven. Hij is ook een kwart eeuw bestuurslid van St.Adelbert geweest. Beide organisaties hebben tezamen in 1960 zijn pauselijke onderscheiding (Ridder St.Gregorius) aanhangig ge maakt, welke hem op de landdag van St.Adelbert in Den Bosch door mgr. Bekkers werd overhandigd. Groot zijn ook zijn verdiensten als secretaris van het Kath. Maatschappe lijk Beraad en de Raad van Overleg. Hij wist vaak een uitweg te vinden in zaken als de vraag of er een Neder landse Katholieke Schoolraad moest komen en of katholieken de NOVIB moesten steunen. Het tot stand bren gen van een synthese is hem van nature gegeven. Mr. Aaiberse is getrouwd met Augus ta Ingen-Housz uit Breda. Het gezin telt zes kinderen. Twee jongens stu deren, de ene economie in Tilburg, de ander biochemie in Leiden. Het oud ste meisje gaat deze zomer trouwen met ir. Krekel te Amsterdam. Tot de liefste bezigheden van mr. Aaiberse behoren tennissen en golf spelen. On langs heeft hij in een wedstrijd van golf spelende advokaten op „De Pan" de zilveren wisselbeker gewonnen. Hij kwam een half uur 'e laat, maar haalde alle holes snel in en triomfeerde over een rivaal die zich al onover winnelijk waande. De heer J. M. Maassen, mede directeur van de N.V Spaarkas voor belegging in r.-k. instellin gen, is een joviaal en hartelijk mens, maar men „strikt" hem moeilijk voor een interview. Voor een gemoedelijk praatje heel anders dan een officieel vraag- en antwoordspel is hij echter altijd te vinden. Wanneer men bij hem in zijr. woning bo ven het Spaarkantoor aan de Catharijnesingel op bezoek is, heeft men het gevoel hier ge regeld over de vloer te komen, zo weet hij zijn gast altijd op zijn gemak te stellen. Daarbij is zijn echtgenote een chdrmante gast- vrouwe en in deze milde huise lijke sfeer is het allerminst een storing, wanneer de jongste zoon des huizes, de vijfjarige Bas in een grappig zeeroverscostuum de kamer binnenhuppelt. Als we dan toch een en ander vragen, welnu, dan komen de feiten, die men per se wil weten, druppelsgewijze tussen het gesprek door toch wel op de proppen. Om dan met het feit te begin nen, dat ons bij hem bracht: Tij dens een vergadering bij de pa ters in Culemborg van het werk comité voor de bouw van het slotklooster „Gods Werkhof" in Werkhoven van de zusters Augustinessen. is de heer Maassen benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Hij was volkomen verrast en dat is nu eens beslist geen frase. Zelfs zijn vrouw, die ook op de vergadering aanwezig was, wist van niets. Zij was er gewoon, omdat zij adjunct secretaresse van het comité is. Het was de 75-ste vergadering van het comité en de prior van het klooster, pater 1. Seroe OESA, die als vicaris monialium presideerde, memo reerde, dat enkele leden, onder wie de secretaris van meet af aan zich voor de oprichting en instandhouding van het slotklooster der zusters inspannen. De provinciaal, pater dr. L. Hoogveld OESA, voegde daaraan enige woorden toe, noemde de heer Maassen een vliegwiel van activiteit om tenslotte met de mededeling te komen, dat de genoemde pauselijke onder scheiding hem ten deel was gevallen. De heer Maassen herinnerde zich tijdens zijn dankwoord, dat juist 25 jaar geleden zyn eerste contact met de Augustijnen werd gelegd. Dat was, toen hij naar hun gymnasium in Eindhoven ging, waar hij in 1940 zijn eindexamen deed. Hij kwam in dat jaar op het kantoor van zijn vader die de de Spaarkas in 1919 heeft opgericht. Hij werd in 1952 gelijk met'zijn broer directeur. Pastoor van de St.-Augusünuskerk, tot welke parochie de familie Maassen behoort was toen pater S. van Nuenen OESA, de bekende promotor van vele ondernemingen, waarvoor al gauw de steun en hulp ook van de heer J. M. Maassen werd ingeroepen. De zusters Augustinessen van St..-Monica weten daarover mee te praten. Hij zette ook zijn schouders onder het werk van „Het Portaal", het vormings- en inlichtingencentrum aan de Oudegracht voor ieaer, die wat meer over de katholieke Kerk wil weten. Het kwam voort uit het lekencuratorium voor de bijzondere zielzorg in het dekenaat Utrecht, waarin de heer Maassen reeds zitting had Zelf heeft de heer Maassen ook eens op de preekstoel gestaan en wel met een pater Augustijn in Oisterwijk bij een twee-preekstoelengesprek over onze verantwoordelijkheid jegens de evenmens. Men wilde er toen beslist een leek bij hebben. Sindsdien noemen zijn kinderen hem een beetje spot tende de dominéé en voor de oudste van de zeven, de vijftienjarige zoon, die de H.B.S. bezoekt, was dit aanleiding op te merken, dat nu een dominéé" een pauselijke onderscheiding heeft gekregen. De kinderen kennen hun vader overigens al van 1960 af als ridder, want toen werd hij opgenomen in de orde van het H. Graf. De heer Maassen. die 4 juli 45 jaar wordt, maakt zich ook zeer ver dienstelijk voor het Kardinaal van Rossum-instituut, waarvan hij penning meester is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5