Franse Boeing neergestort 112 doden Aandacht voor bejaarden nog steeds groeiende Wachtmeesters gaan vrijuit Zelfstandigheid blijven bevorderen Sociaal commentaar [KOUSENHANDELAAR SCHENKT WYCHEN OUDHEIDKUNDIG MUSEUM Weer oefeningen in La Conrtine NV S LAVENBURG'S BANK Vogelcircus in Arnhem Kerk in een tent Zaak-Tiendeveen Nederlander op Autobahn gedood Vanavond laat geen treinen Utrecht- Hilversum ONDERSCHEIDING ZATERDAG 23 JUNI 1962 PAGINA LEVENSVERZEKERING Edelmoedig gebaar 1-< ,V' Advertentie) Uit het Concordia-jaarverslag 1961 blijkt dat de produktie aan nieuwe verzekeringen in het afgelopen jaar f 89 miljoen heeft bedragen het totale verzekerde bestand is gestegen tot f 641 miljoen het belegde vermogen een bedrag omvat van f 110 miljoen O aan zichtbare extrareserves een bedrag aan wezig is van f 6,7 miljoen de verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van f 1.587.797,48. Van dit winstsaldo is f671.371,98 toegevoegd aan de extrareserves als aanvullende garantie dat de belangen van de verzekerden zo veilig mogelijk zijn gewaarborgd. Van het resterende bedrag ad f916.425,50 is een somma van f 910.214,25 rechtstreeks aan de individuele verze kerden ten goede gekomen en wel f 119.873,25 door middel van een dotatie aan de Voorzorgkas en f790.341,- als winstaandeel aan de individuele verzekerden ter premievrije verhoging van het op hun leven verzekerde kapitaal. Wenst u nadere inlichtingen te ontvangen over de vele financiële voordelen welke Concordia zijn verzekerden biedt, wendt u dan tot de plaatselijke vertegenwoordiger of tot het hoofdkantoor van Concordia, Oudenoord, Utrecht, telefoon (030) - 1 65 91. HET WINSTAANDEEL MAAKT EEN CONCORDIA-POLIS EXTRA AANTREKKELIJK. ASSEN, 23 juni. Twee wachtmees ters der rijkspolitie uit Beilen, the be trokken zijn geweest bi i de schietpar tij in Tiendeveen op 4 juni van het Vorig jaar, zijn gisteren door de 'echtbank ontslagen van rechbvervol- fihg. Op de avond van die dag maak ten enige pistoolschoten een einde aan "et leven van de dertigjarige Tiende- Veense bielzenlegger 3. Pekel. Eerst werd een andere wachtmees ter er van verdacht het dodelijke schot gelost te hebben. Nadat gerechtelijk tvas uitgemaakt, dat deze het niet ge- taan kon hebben, werden ziin twee collega's gedagvaard. Hun werd pri- hiair het opzettelijk toebrengen van zWaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbende, ten laste gelegd. Volgens de officier van justitie, mr. E. E Oosterhuis, wat de tenlasteleg ging wel bewezen, maar er ken niet ftet zekerheid worden vastgesteld, wie fjet dodelijke schot heeft gelost. Hij tepJeitte vrijspraak. Daarna ontsloeg te rechtbank de wachtmeesters van rechts vervolging. Ir. de motivering van de uitspraak ^erd medegedeeld, dat de wachtmees ters gehandeld hebben overeenkomstig te politiewet en de instructie "an de Jhinister van Justitie van 11 septem ber 1951. De wachtmeesters zijn daar bij volgens de rechtbank niet de rede- hjkheid te buiten gegaan. (Advertentie) PARIJS, 23 juni (Reuter) Voor de Sv®ede maal binnen drie weken is een »oeing 707 van de Air France, Frank- MJks nationale luchtvaartmaatschappij, verongelukt. Dit gebeurde gisteren op '"Culeloupo, een van de Franse eilan den in West-Indië. Aan boord van de "oeing bevonden zich 112 personen (in- jj'usief tien leden van de bemanning), aie alien om het leven zijn gekomen. De oorzaak van de ramp, waarvan ^11 reeds melding maakten in een deel van onze edities van gisteren, is fog niet bekend. De Boeing, die onder commando stond van kapitein André Desieur, een oudgediende van de Air rance, is door de een of andere oor zaak tegen een met bossen begroeide berghelling opgevlogen. in*le. ramP op Guadeloupe is de derde 2, den maand met een Boeing 707. Op (VcjTei ontplofte boven de staat Iowa een Boeing 707 van Continental ■j-'rlines. Vijfenveertig personen werden bru hij gedood. Vermoedelijk was sa vage door een zelfmoordenaar, die te- aiin6? een hoge levensverzekering ten fvJ- e van zijn vrouw had gesloten, de oorzaak van dit ongeluk, do iuni stortte een Boeing 707 van vbo Erance neer nabij het Parijse jj'sgveld Orly. Honderddertig mensen daarbjj om het leven: de siootste ramp tot nu toe in de geschie- 13 van de burgerluchtvaart. DARMSTADT, 23 juni (DPA) De 63-jarige heer J. de Heer uit Soestdijk is gisteren bjj een verkeersongeluk op de snelverkeersweg MannheimFrank furt om het leven gekomen. Zijn echt genote en een schoonzuster liepen ern stige verwondingen op. De auto van de heer De Heer werd vanachteren aangereden door een per sonenauto bestuurd door een Ameri kaanse soldaat. De auto sloeg over de kop en gleed op het dak verscheidene meters voort. De bestuurder was direct dood. De twee andere inzittenden wer den naar een ziekenhuis in Frankfurt overgebracht. Ook de Amerikaanse mili tair werd ernstig gewond. APELDOORN, 23 juni Gistermid dag is op het kruispunt Lange Amerika- wegZwaanspreng een ongeluk ge beurd, toen de chauffeur van een per sonenauto, waarin drie monteurs van een firma in Den Haag gezeten waren, geen voorrang verleende aan een van rechts komende militaire vrachtauto. B(j de botsing werden de 46-jarige J. O. Walstjjn, de 40-jarige H. Berghuizen en de ''8-jarige J. W. Arts gedood. De slachtoffers waren gehuwd en hadden kinderen. De chauffeur van de militaire wagen werd niet gewond. GRONINGEN Gistermiddag is op de Bedumerweg de 14-jarige Peter Loman met zijn fiets onder een aan hangwagen gekomen. Daarbij werd de jongen vrijwel op slag gedood. Waar schijnlijk heeft hij de aanhangwagen niet opgemerkt, toen hij direct na het passeren van de vrachtauto linksaf wilde slaan. HAARLEM De vierjarige Theo Zwart is gistermiddag, toen hfi op zijn step van het ouderlijk erf de Schalk- wijkerweg opreed, door een vrachtauto aangereden en gedood. MAASTRICHT Gistermiddag is op de Hoek van de Lucassingel en de Fa gotstraat onder Caberg de 46-jarige bromfietsberijder J. Hovens uit Maas tricht door een gemeenteautobus aan gereden en daarbij zo zwaar gewond, dat h\) tijdens het transport naar het zie kenhuis overleed. De man had voorrang verleend aan de van reents komende gemeentebus. UTRECHT, 23 mei. In verband met werkzaamheden ten behoeve van nieuwe spoorwegbeveiligingsinstalla- ties zullen er vanavond na 23.20 uur geen treinen meer rijden tussen Utrecht en Hilversum. Het reizigers- vervoer wordt door bussen overgeno men. De trein, die om 23.20 uur uit Hilversum naar Utrecht vertrekt, zal als extra trein via Baarn rijden. Mor genochtend is het treinverkeer weer normaal. HILVERSUM, 23 juni Tijdens een gis teren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ARKA, heeft mr. H. Bruins Slot namens de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat de koningin de oud-penningmeester en lid van het dagelijks bestuur van de ARKA, de heer H. A. van Velzen, Rotterdam, om zijn bijzondere verdiensten voor de orga nisatie heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Van een medewerker) Op niet minder dan drie belangrij ke plaatsen is in de afgelopen week blijk gegeven van een dui delijk groeiende aandacht voor onze bejaarden. Minister Klompé liet haar Memorie van Antwoord verschij nen op het ontwerp van wet op de bejaardenoorden; minister Veldkamp be sprak in Genève de sociale aspecten van de ouderdom en in Tilburg her dacht de jonge katholieke vereniging van bejaardentehuizen het vijfjarig be staan. We kunnen niet anders dan ons over die groeiende belangstelling oprecht ver heugen. Het vraagstuk zelf immers neemt naar omvang en inhoud toe. De gemiddelde leeftijd van de Nederlan ders blijft stijgen en dus komen er steeds meer bejaarden; tegelijkertijd komen er ook steeds meer bejaarden, die nog over een zodanige gezondheid beschikken, dat zij werkelijk van een rustige levensavond kunnen genieten". Al kunnen zij zich misschien economisch niet meer zo verdienstelijk maken dat de gemeenschap er nog (grote) voorde len van heeft, voor de status van het bejaard-zijn is deze ontwikkeling van enorme betekenis. Het oude gezegde: ,,OUD, ieder wil het worden, niemand wil het zjjn", getuigt van vrees voor die nieuwe situatie die zich ééns in het mensenleven hopelijk zal voor doen, een situatie van een bepaalde af hankelijkheid. Minister Veldkamp heeft in Genève gezegd het waarschijnlijk te achten, dat de premie voor de A.O.W. metter tijd verdubbeld zal moeten worden. We kunnen daar goed inkomen. Hoe ouder de mens wordt, hoe meer er tijdens het produktieve leven moet worden ge spaard of gereserveerd voor de niet- meer produktieve jaren. De premies voor de pensioenverzekeringen zijn dan ook de laatste tientallen jaren aanzien lijk gestegen, eenvoudig omdat men an dere z.g. sterftetafeis als berekenings- punt moest nemen. Maar de heer Veld kamp heeft ongetwijfeld niet alleen het oog gehad op de algemeen stijgende leeftijdsgrens, hij heeft zeker ook het oog gehad op het bedrag van het ouderdomspensioen. Nu is het niet onze bedoeling om vandaag het hele probleem weer eens aan de orde te stellen. In het algemeen zijn we van oordeel, dat er naar toege werkt moet worden, dat bejaarden een pensioen ontvangen, waarvan zij rede lijk zichzelf kunnen handhaven. Er zijn in dit opzicht in ons land zeer grote verschillen. De man in overheidsdienst weet, dat één van zijn overigens niet meer zo vele voordelen, die hij heeft op de doorsnee-werknemer in het vrije bedrijf, een pensioengarantie is, die in derdaad in principe de redelijkheid be vat die wij hier bedoelen. Over het algemeen geldt dit ook voor leidinggevende functionarissen in het particuliere bedrijf. Bovendien zijn er in toenemende mate bedrijfspensioen fondsen, tengevolge waarvan in com binatie met de algemene ouderdoms wet vele duizenden werknemers zonder zorg het moment van hun pensionering tegemoet kunnen zien. Maar daarnaast zijn er nog veel meer duizenden, voor wie de uit kering uit een bedrijfspensioen fonds zo laag is, dat het geen betekenis heeft, waarnaast dan ook nog zeer grote groepen zijn die na hun 65ste jaar geen ander inkomen hebben dan die krachtens de A.O.W. en krachtens de Invaliditeitswet 1919. Op zich is het natuurlijk bijzonder verheugend we hebben daar onlangs op deze plaats een rekensommetje van gegeven dat vrijwel alle bejaarden op deze wijze toch nog, indien ze ge huwd zijn, een gegarandeerd minimum inkomen van plm. 2400,- per jaar kun nen halen. Deze verheugenis wordt evenwel uitsluitend veroorzaakt door een vergelijking met de situatie van vóór het in werking treden van de al gemene ouderdomswet. Duidelijk is. dat ook die 2400,- voor een echtpaar be slist onvoldoende is voor een zich zelf standig sociaal handhaven. Vandaar dan ook, dat een groot percentage van de bejaarden nog altijd is aangewezen op aanvullende ondersteuning. Volgens het verslag over de verrichtingen aangaan de het armbestuur over 1958 en 1959. verschenen op 5 april 1962, bedroeg het aantal bejaarden dat aanvullende on dersteuning ontving, op 31 december 1957 53.3 pet. van het totaal aantal ondersteunden. Op 31 december 1958 was dit percentage 53,1 pet. terwijl het op 31 december 1959 was opgelopen tot 59 pet. Deze stijging heeft zich doorge zet vooral na de verzachting van het verhaalsrecht. Vóór die verbetering In het verhaals- recht waren er veel bejaarden die geen beroep op sociale zaken deden uit angst, dat hun kinderen zouden worden aangesproken. Maar dit oplopend per centage getuigt van de nood die verbor- gen leefde en die nu duidelijker spreekt. Maar als on 1 juli a.s. de verbetering in de A.O.W. een feit gaat worden, zullen de A.O.W.-trekkers die tevens ondersteuning krijgen, er niet veel beter van worden, omdat de armenwet een voudig eist, dat met de inkomsten van de ondersteunden volledig rekening wordt gehouden. Dit is ook de kern van het antwoord dat minister Klompé onlangs heeft gegeven aan het Kamer lid Berger, toen deze aan de minister van maatschappelijk werk heeft ver zocht te bevorderen, dat de hogere A.O.W.-uitkering niet op de bijsteun aan die bejaarden in mindering zou worden gebracht. We willen wel zeggen begrip te hebben voor het wat ambtelijk klinkende antwoord van minis ter Klompé. Een vroegere er varing, waarbij gemeentebesturen lieten blijken, dat zij een aanmaning van de minister om erg soepel te zijn tegenover de bejaarden zagen als een aantasting van de gemeentelijke zelf standigheid, heeft haar zonder twijfel hiertoe gebracht. Maar als de gemeenten dan zo op hun zelfstandigheid staan, dan mag, menen wij, geëist worden, dat zij daar van doen blijken door een soepele hou ding voor de bejaarden, ook zonder ministeriële aansporing. Goddank zijn er vele gemeentebesturen, die van zulk een houding getuigen. Maar vele is niet: alle. En bovendien moeten juist die vele gemeenten met foefjes en trucjes werken om de armenwet te ontduiken. Een wethouder van sociale zaken van een van onze grootste ge meenten zei ons onomwonden, met die armenwet niet meer te kunnen werken en hij heeft ons met voorbeelden duidelijk gemaakt, hoe hij de wet ontduikt. Dat dit een onbevredigende situatie is, spreekt voor zich. Daarom zouden wij hier nog eens terug willen komen met de gedachte, die we hier al eerder hebben uitgesproken: kan de minister van Maatschappelijk Werk niet op korte termijn komen met een groepsregeling voor de bejaarden naar analogie van wat zij per 1 juli a.s. zal gaan doen voor thuiszittende invaliden. Wfi waarderen in minister Klompé zo, dat zij de formele rechten van de mens op een redelijk bestaan wil omzetten in een materieel recht. Maar schijnbaar is haar dit t.a.v. de bejaarden te moeilijk. Toch zullen we moeten blijven doorgaan. Zelfstandig heid voor de bejaarden moet onder meer, en misschien wei op de eerste plaats, tot uitdrukking komen in finan ciële onafhankelijkheid. Wij hopen van harte, dat het de minister moge gelukken een beter antwoord te geven op deze knellende vraag, dan zij aan de heer Berger heeft gegeven. (Advertentie) hartverwarmende vermouth op enkele blokjes keelverkoelend ijs. n verkwikking zonder weerga Voorde liefhebbers van "een goed glas" stelt Martini speciale "on the rocks"-gtazen beschikbaar in sets van 2 stuks.- Maak f2.-of een veelvoud hiervan oyer op postrekening no. 579559 tn.v. Martini ARossi, Rijswijk, onder vermelding van; "on the rocks-gjazen". DEN HAAG, 23 juni. Het schema voor de verplaatsingen van onderdelen der vijfde divisie naar en van La Cour- tine is thans vastgesteld. De 51e ge vechtsgroep vertrekt uit Nederland op 12 juli en keert terug op 31 juli, de 53e geveehtsgr. vertrekt 26 juli en komt terug op 14 augustus en de 52e geveehtsgr. vertrekt 9 augustus en komt weer thuis op 28 augustus. Elke gevechtsgroep oefent twee we ken te La Courtine. Met de perioden voor het gereed maken, de verplaat sing naar en van Frankrijk en voor de afsluiting is het personeel van deze on derdelen 27 dagen in werkelijke dienst. De verplaatsingen, waarbij in totaal 15.000 man zijn betrokken en 2500 voertuigen, beginnen vanuit de op komstcentra. De eerste divisie zal van 10 septem ber tot 6 november in La Courtine oefenen, ln twee groepen van elk om streeks 7000 man en met 1200 voertui gen. Tenslotte zullen nog twintig cen turion tanks per spoor naar La Cour tine worden vervoerd. Rijk ontving uit dank voor wat hij voor de wetenschap had gedaan. Misschien is Frans Bloemen een geremd man geweest, wantrouwend zfin gedachten aan het papier toe te vertrouwen. Zijn fenomenale kennis van de Wyehense rijkdom aan bo demschatten ging daardoor verloren, toen h(j op terugreis van een archeo logisch congres in de trein overleed. Het is een edelmoedig gebaar van de gemeente Wychen, aan de kostbare verzameling voor altijd de naam van de schen ker te verbinden; „Oudheidkundig Museum Frans Bloemen." Rijk en ge meente droegen bij om de collectie waardig te huisvesten. De universi teiten van Amsterdam, Groningen, Leiden en Nijmegen gaven op hun beurt blijk van belangstelling door waardevolle vondsten in nezit of bruikleen af te staan. En zo staan en liggen daar de urnen, kruikjes en vazen, de beenderresten, de sugges tieve foto's van lichamen in de situa tie, waarin ze bij openlegging van de Romeinse grafvelden werden aange troffen. Toen het museum nog in een raadhuiselijk optrekje was gehuisvest, trok het al belangstelling. Nu het op trekje verlaten is voor een heus mu seum kan die alleen maar toenemen. In Wychen weten zo wel, hoe zo iets aan te pakken. ïsU*H3f H'i 'W f t Advertentie) .v.v. v/.v4.-/ Jeugdige belangstelling voor een vaas uit de oudheid. Vrijdag 26 juni krygt het nijvere Gelderse Wychen officieel een oudheidkundig museum. Het_ is gevestigd in het voormalige koetshuis van het prachtige middel- eeuwste kasteel, dat als raadhuis fun geert. Vandaar naar het koetshuis wordt de wandelaar verrast tioor een stokoude treurwilg, waarvan de zwa re, dichtbeloverde takken afhangen tot op de grond en een schemerige koe pel vormen met een middellijn van maar liefst vijf meter- een architec tonisch meesterstuk van de natuur. In het koetshuis, in onberispelijke staat, ruikt het nog naar verf en hout; al les is er nieuw; de kasten, de vitri nes, de vloeren en de hekled'ng van wanden en deuren. In dit fonkelnieu we interieur stokoude oudheden uit duizend jaar voor Christus en vooral uit de tijd der Romeinen. Misschien zijn er nergens in Nederland zo ont zaglijk veel Romeinse vondsten ge daan als in Wychen. Het is ung niet eens zo heel lang gelden, dat de Wyehense hoeren de karresporen dichtten met archeologische curio sa Tegen het eind van de Eerste We reldoorlog woonde in Wychen een ze kere Frans Bloemen. Hij dreef een kousenfabriek met vrouwelijk perso neel en dat was iets ongehoords ten plattelande in die aagen. Hij overleed in 1952, zestig jaar oud; van die zestig jaren was mj er vijf en dertig amateur-archeoloog. Toch verzamelde hij niet voor zichzelf. Reeds u> 1924, toen Frans Bloemen al aarj;g wat bij elkaar had, deed hfi zijn best in Wychen een oudheidkundig mu seum gesticht te krijgen. Een aardige gedachte, maar geen mens in Wychen liep er warm voor. Je moet net ver leden laten rusten, vonden de Wyche- naren. Frans Bloemen begreep dat, maar hjj had er geen vrede mee. Volgens hém kent de geschiedenis van de mensheid geen liquidatie-opruimingen var, tijdperken. Integendeel; ,.de oud heid blijkt, tot in onze dagen van ny lon en elektronische muziek meer dan slechts ,,een artis magistra." Talrij ke voorwerpen getuigen van een rij ke cultuur, waarbij vergeleken onze efficiency-beschaving verbleekt. Frans Bloemen probeerde het in Leiden, maar ook daar moest hij met zijn collectie op de stoep blijven staan Eindelijk, in 1935, werd er in Wychen een gemeentelijke oudheidkamer ge sticht. Frans Bloemen schonx daar aan het puik van zijn collectie; 280 gebruiksvoorwerpen uit het brons- tijdperk en de Romeinse tijd .-p voor waarde, dat Wychen m >cht de belangstelling ooit inzakken de col lectie zou overdragen aan het Rijks museum van Oudneden te Le' ten. Zo ver zal het nu echter wel niet meer komen. Het wil tenslotte wat „eggen, dat een Wychens kousenhande'aar-ar- cheoloog de museummedaille van het .;.y.;.'Xv.:. .y.yyy.' Het museum wordt ingericht. Portret van Frans Bloemen, amateur- archeoloog en oprichter van het oud heidkundig museum in Wychen. De bezoekers van de jaarlijkse tentoonstelling „In Holland staat een huis", die van 30 juni tot 9 juli in en om Musis Sacrum" in Arnhem wordt gehouden, krijgen daar een unieke attractie te zien: het vogelcircus van de 65-jarige oud-typograaf Klaas van Houten uit Amsterdam. De bevolking van Am sterdam staat bekend om haar zwak voor vogels. Dat is de reden, dat dit reeds tientallen jaren bestaande cir cus zich tegen alle verdrukking in heeft weten te handhaven, natuurlijk met telkens nieuwe generaties geve derde circusacteurs. Het circus wordt in het gehele land gevraagd. De heer Van Houten als staat er nu van, maar op acht jarige leeftijd is hij al als vogel- dresseur gaan amateuren. Na de eerste voorstelling op de befaamde Amsterdamse zondagochtendmarkt steeg de populariteit van het circus snel en vormde reeds in verre voor oorlogse jaren een van de attracties op Damesbeurzen. Aanvankelijk be stond de circustroep uit niet minder dan 769 gevleugelde artiesten en „pu bliek". Sterfgevallen, hoge leeftijd, emigratie naar verre kooien, huwelij ken en andere oorzaken hebben de troep gereduceerd tot het nog altijd door geen enkel circus benaderde aantal van 163 acteurs, een keurtroep van kleurige parkieten, edelparkieten, rijstvogeltjes en nonnen (Senegalvo- geltjes). Pientere diertjes, die koord dansen, naar bed gaan, op comman do opstaan, trapezewerken, traplopen, motoren met zijspan berijden en zelfs hoofddeksels van bezoekers „onder scheiden". Ze blijven daar rustig op zitten tot de dompteur hen naar de piste terugroept. Ook het „publiek" bij de voorstel ling bestaat uit vogeltjes, die de ver richtingen van de gevederde artiesten met gepaste bijval waarderen. Op initiatief van de stichting Ka tholieke Toeristen Zielzorg is in Cadzand in Zeeuw sch-Vlaande- ran een tent geplaats waarin tijdens het vakantieseizoen de toe ris- ten gelegenheid zal worden geboden hun kerkelijke plichten na te komen. Er zijn reeds enkele strandkerken J,a-. Haamstede en in Zoutelande, doch de strandkerktent in Cadzand is ,n.„eland een volkomen nieuw ver schijnsel. De tent biedt aan ongeveer negenhonderd gelegenheid staande de diensten bij te wonen. 3 an de zijde van het bisdom Breda bestaat voor deze in Zeeland ontwik kelde activiteit in het kader van de strand-zielzorg grote belangstelling. olgend jaar hoopt men de tent in Cadzand door een permanent gebouw te vervangen. De strandkerktent zal aan een seizoen lang in een Walcherse kustgemeente worden geplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7