„Sprookjeska bel met vele mogelijkheden DOOR LATE ZOMER lage prijzen HEREN SPORT- SHIRTS TRAITAL Belastingambtenaren zijn bang voor verpaupering Toxopeus: „Ontwikkeling Nw.-Guinea moet normaal voortgang vinden" wil A.N.W.B. voor de Meer investeringen voor aanleg wegen bepleit een ministerie recreatie Nieuwe Vervanger van meteropnemer Nieuwe verbinding AmsterdamRotterdam mmmm TRAITAL 0 TRAITAL O Lustrumviering van Hotelplan in Oostenrijk Premier Suriname komt praten over associatie EEG N.S.F. voteert een ton voor Overzee Tropenkennis produktief maken Dr. C. Nagtegaal IS HET GOED TE ZIEN? SHAMPOO DINSDAG 26 JUNI 1962 DEN HAAG, 26 juni De P.T.T. zal, naar mag worden verwacht, binnen niet al te lange tijd overgaan tot de aanleg van een „televisiefoon"-verbinding tussen Amsterdam en Rotter dam, daarmee de mogelijkheid openend tot het beleggen van vergaderingen tussen gespreks partners in beide steden, die el kaar kunnen zien en horen zon der dat er iemand zijn kamer behoeft te verlaten. De aanvraag voor deze nieuwe vorm van communicatie is ingediend door een grote onderneming, waar van de afdelingen in de hoofd stad en die in Rotterdam veel vuldig moeten vergaderen. Men vindt het bij het overleg kenne lijk van belang eikaars reacties te zien op bepaalde voorstellen, terwijl tevens de mogelijkheid wordt geschapen elkaar tekenin gen of andere bescheiden te tonen. Uni-structuur cn fantasie Multi-co'ours Polyester Terlenka Verre-meting' Polsslag Draadomroep tegen roos tegen vet haar en haaruitval Dat is goed te zien Kind overreden Minister Beerman: Geen onregelmatigheid bij meineedzaak Statenleden Noord- Brabant achten zich achtergesteld Misverstand N.-Guinea Man verdronken Assyriologisch congres in Leiden TA» PTT introduceert binnenkort de „VISIEFOON" (Van onze Haagse redactie) Technisch stuit de P.T.T. niet op moei lijkheden om de aanvraag in te willigen; Men is het slechts nog niet eens gewor den over de prijs. De voor het „televisie- fonisch" vergaderen benodigde appa ratuur als camera's en televisietoe- Stellen zullen door het particuliere be drijfsleven moeten worden geleverd, de P.T.T. zal voor de verbinding zorgen. Hoewel de prijs bepaald niet laag zal komen te liggen meent de onderneming er toch voordeel van te hebben door een grote besparing aan tijd en reisgeld. In de verdere toekomst zal de P.T.T. in de grote postkantoren openbare visiefooncellen ter beschikking van het publiek stellen. De visiefoon is overigens slechts een van de vele sen sationele toekomstmogelijkheden van telefoon en draadomroep, waarover (Advertentie t OOK IN HEI WINKELCENTRUM AMSTELVEEN de P.T.T.-functionaris J. Kuin opzien barende mededelingen doet in het gisteren verschenen tijdschrift van hoger personeel van de P.T.T., „Tele graaf en Telefoon", welk artikel hij ons nader heeft toegelicht. De heer Kuin geeft als zjjn persoon lijke mening dat binnen de dertig jaar een aantal taken, zoals de bezorging van bepaalde brieven, het opnemen van meterstanden van gas, water en elek triciteit en het controleren van tempe ratuur en hartslag van thuisliggende patiënten, zal worden overgenomen met behulp van een „coaxiale kabel met brede frequentieband", zoals die thans bij wjjze va.i proef ten behoeve van de draadtelevisie in het Haagse Bezuiden- hout is aangebracht. De ontwikkeling van bijvoorbeeld de „verre-meting" van het verbruik van water, gas en elektriciteit zal nauw samenhangen met de ontwikkeling van de schaarste op de arbeidsmarkt. Wan neer er op een gegeven ogenblik vrij wel geen „meteropnemers" kunnen worden gevonden, zal het noodzaak zijn tot automatisering over te gaan. Tech nisch is dat door gebruikmaking van 'de „sprookjeskabel" zeker mogelijk. In plaats van meters komen er dan in de huizen elektronische apparaatjes, die in verbinding staan met een centraal punt, waar voor elke verbruiker het verbruik automatisch wordt vastgelegd. In com binatie met computer en ponskaarten machine zullen de maandrekeningen er als vanzelf uitrollen. De controle van thuisliggende pa tiënten zou als volgt in zijn werk kun nen gaan: op de arm van de zieke wordt een element je bevestigd, dat de polsslag doorgeeft aan een centraal punt, bijvoorbeeld bij de specialist in het ziekenhuis. Wanneer die polsslag de in een elektronische machine aan gegeven grens te buiten gaat. wordt er een waarschuwingssignaal gegeven, zodat medische assistentie ogenblik kelijk kan uitrukken. De coaxiaalkabel maakt nog andere spectaculaire toepassingen mogelijk, zoals het in facsimile doorgeven van brieven, technische tekeningen en be stellingen aan grossier of winkelier met behulp van eenvoudige apparaten, die door een grote verkoop betaalbaar zullen zijn. Dit zou de omvang van arbeids intensieve postbestellingen kunnen be perken, zoals de telefoon dat nu ook al doet. In 1935 werden er per jaar onge veer evenveel telefoongesprekken ge voerd als brieven en briefkaarten ver stuurd. Met de groei van de telefoon is deze verhouding gewijzigd. Thans worden er twee keer zoveel telefoon gesprekken gevoerd dan er brieven en kaarten worden verzonden en in 1975 zal de verhouding naar schatting drie op één zijn. Zonder daf de heer Kuin voor wie in gedachten de toekomst reeds is be gonnen uiteraard ingaat op het rap port over de draadomroep, dat nog bjj de minister berust en waarvan de inhoud geheim is, somt hq toch enkele aantrekkelijke mogelijkheden op. Zo zullen er uitzendingen gegeven kunnen worden die slechts in regionaal verband kunnen worden opgevangen, bijvoorbeeld een interessant debat van de gemeente raad. Voorts denkt hij aan ziekenhuis programma's, muziek voor werkplaat sen, onderwqsuitzendingen, alles moge lijk doordat de kabel van de draadom roep nieuwe stijl, zoals gemeld, niet minder dan twaalf kanalen heeft. Ook zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn muziek uit te zenden waarvan een be- Een combinatie van telefoon en tele visie, zoals die binnenkort ook in Neder land zal worden ingevoerd. Deze foto komt uit Amerika, waar de „visiefoon" al langer in gebruik is. paalde partij ontbreekt, die dan door de muziekamateur zelf kan worden ge speeld. Zo zal de eerste de beste violist zich solist kunnen wanen bij het Con certgebouworkest. Allemaal technische mogelijkheden, die in de nabije of verre toekomst waar gemaakt kunnen worden. Voorlopig echter heeft de P.T.T. pro blemen genoeg met de gewone telefoon. Er is een wachtlijst van 60.000 gegadig den voor een nieuwe aansluiting. En dat betekent bijvoorbeeld een half jaar werk en een investering van ongeveer 120 miljoen gulden. Maar men laat zich een blik op de toekomst door de huidi ge moeilijkheden niet ontnemen. Advertentie) Nou en of! Een ander ziet het direkt als uw haar „dun netjes" wordt of er zitten „dingetjes" op... Dit deskundig advies is doeltreffend: Na een paar behandelingen met Traital shampoo kijkt u in de spiegel met een op gelucht gezicht: Probeer het maar EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS UTRECHT. 26 juni De vraag zal moeten worden beantwoord, of de laag ste belastingambtenaren genoeg verdie nen om in hun levensonderhoud te voorzien. Het is een zaak van de eer ste orde, dat de leiding van de belas tingdienst waakzaam is om te voorko men dat de dienst verpaupert en om ervoor te zorgen, dat ook de laagst bezoldigde ambtenaren voldoende be staanszekerheid hebben. Aldus gisteren de voorzitter van de bond van perso neel bij 's rijks belastingen, de heer J. W. Bonnink, op de algemene verga dering van de bond. Hij noemde het betreurenswaardig dat belastingambtenaren graag hun vrije uren besteden aan overwerk bij de PTT, en ongehoord, dat hun vrou wen optreden als werksters of er een krantenwijk op nahouden om schul denvrij te bljjven en hun kinderen een goede opleiding te kunnen geven. De heer Bonink zei voorts, dat men in de belastingdienst dagelijks onder vindt, dat het personeelstekort zodanig is, dat van een aandachtige behande ling van belangrijk werk geen sprake meer kan zijn. De slechte promotie- en salarispolitiek voor het belastingperso- neel en voor de gehele overheidsdienst is, volgens hem, niet de enige oorzaak van de moeilijkheden. In het vrije be drijf probeert men het tekort echter op allerlei manieren op te heffen. Hij noemde het dan ook geen wonder, dat de beste krachten worden weggezogen door het bedrijfsleven dat voor het ka der geen collectieve arbeidsovereen komsten kent. Met betrekking tot de jongste salarismaatregelen zei de heer UTRECHT, 26 juni De vierjarig 3 L. A. J. Adelmeyer is gistermiddag, toen hij de Schonauwensingel plotse ling overstak, door een bestelwagen aangereden. In zorgwekkende toestand werd het kind naar net academisch zie kenhuis overgebracht, waar hii bij aan komst bleek te zijn overleden. LEIDSCHENDAM Bij een botsing met een personenbestelwagen is giste ren de berijder van een bromfiets, de 22-jarige J. Steeneveld uit Nootdorp, verongelukt op de kruising van de Tol- brug met de Westvüetweg. Bonnink, dat het gelukkig is dat de trendgedachte niet meer in ongewijzig de zin is gehandhaafd. Men dient er, volgens hem, echter wel op bedacht te zijn dat de ambtenaar nog lang niet zijn rechtmatig deel heef* van de alom heersende weelde. DEN HAAG, 26 juni Bij de behan deling van het bezwaarschrift van de huidige directie-secretaris bU de Hoog ovens tegen de hem uitgereikte dagvaar ding ter zake van meineed, zijn geen onregelmatigheden gepleegd. De advo caat-generaal bq het gerechtshof in Den Haag heeft aan de officier van justitie bij de rechtbank aldaar zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor een door hem begane dwaling. Aldus blijkt uit een mededeling van de minister van justitie, de heer Beerman, naar aanlei ding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. J. L. Kranen burg (PvdA). Tegen de directie-secretaris werd een aanklacht ingediend wegens memeed, begaan bij het afleggen van verklarin gen betreffende de „schrootfraude Tij dens de behandeling van de meineed- zaak zou hij een verklaring hebben af gelegd, die naar minister Beerman thans verklaart, door de officier van justitie is aangezien voor een bekente nis. Deze „bekentenis" heeft de officier na de behandeling in het procesver baal laten opnemen; het hof liet bq de behandeling van het bezwaarschrift de „bekentenis" buiten beschouwing. De beschikking van het hof houdt naar de mening van minister Beerman niet de toelichting in „dat de officier van jus titie met betrekking tot het proces-ver baal van de raadkamer van de recht bank onregelmatigheden begaan of 1 3- vorderd zou hebben", omdat het niet een onregelmatigheid mag heten, mdien na de zitting of raadkamer, maar vöör de definitieve vaststelling van het pro ces-verbaal de officier van justitie de griffier opmerkzaam maakt op bijzon derheden die als ter zitting of in raad kamer voorgevallen daarna z.i. dienen te worden vermeld. (Van een oner verslaggevers) INNSBRUCK, 26 juni Omdat het Hotelplan in zijn tegenwoordige vorm tien jaren bestaat vóór de oorlog reden er uitsluitend naar Zwitserland Hotelplan-treinen arriveerde hier zondagmorgen met de Expres, die on geveer vierhonderd Nederlandse toeris ten naar Oostenrijk bracht, een speci aal gezelschap met als gastheer de heer A. C. Gebhard namens de direc tie en als gasten onder anderen verte genwoordigers van de Nederlandse, Duitse en Oostenrijkse Spoorwegen. Er werd hun aan het station een bij zonder enthousiaste ontvangst bereid door de burgemeesters van deze stad en van plaatsen uit de omgeving, tal van vooraanstaande figuren uit de we reld van vreemdelingenverkeer en eco nomische aangelegenheden. In Seefeld, dat met 15.000 overnachtingen van Ne derlanders gedurende het seizoen 1960- 1961 ten opzichte van Wenen de kroon spande, zette men later de viering van het tweede lustrum voort. Seefeld preludeert nu reeds op de Olympische Winterspelen, die in 1964 hier en in Innsbruck zullen worden gehouden. Het station wordt uitge breid, straten worden verbeterd en nieuwe wegen aangelegd. Dit alles beteken., nog niets bij het enorme amfitheater, dat voor een groot deel reeds is klaar gekomen rondom de springschans voor skiërs op de Kat- zenberger tussen Innsbruck en Igls; de tribune biedt aan 60.000 mensen een staanplaats. De afgelopen tien jaren heeft de Ho tel-Expres 's zomers en 's winters, bij na vierhonderd maal toeristen naar hun vakantiedoel gebracht en de 150.000e gast bevond zich zaterdag op de heen reis in onze trein. De gelukkige was dr. Van Dijk, geoloog te 's Gravenha- ge, die werd verrast met de medede ling, dat de reis en het verblijf hem werden aangeboden. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. 26 juni. In de pro vinciale staten van Noord-Brabant heb ben de fractie-voorzitters gisteren scherpe protesten doen horen tegen de door minister Toxopeus voorgestelde salarisregeling voor gedeputeerden. De minister wil de salarissen voor Noord en Zuid-Holland brengen op f 22.000 en voor de overige provincies op f 20.000 Tegen dit verschil richten zich de be zwaren van de Brabantse statenleden De katholieke* fractie-voorzitter, de heer Teyssen, stelde dat de problemen van Noord-Brabant in reikwijdte en in draagwijdte niet minder beslissend zijn voor de toekomst dan die in de beide Hollanden. Hij noemde de kernvraag of de minister kan aantonen dat het potentiële welvaartspatroon van Noord- Brabant en in dit verband de taak van gedeputeerde staten anders is en beperkter van omvang dan dat van Noord- of Zuid-Holland. Ook meent hij dat de datum van ingang niet op 1 juli moet worden gesteld, doch bijvoor beeld op 1 maart jl., de datum waarop de nieuwe provinciewet in werking is getreden; dit ten respecte van de af getreden leden van gedeputeerde sta ten. De commissaris der koningin, dr. C. Kortmann wees er in zijn antwoord op, dat de minister in feite alleen de bestaande lijn heeft doorgetrokken en dat de progressie percentsgewijs lager is geworden. Tegen een grote terug werkende kracht van salaris-correcties heeft de minister in het algemeen be zwaren. De staten hebben ten aanzien van het verschil in de salarissen een afwijzend advies uitgebracht. Engeland Koningin Elisabeth en prins Philip zullen in maart 1963 een bezoek brengen aan Australië en Nieuw- Zeeland, zo is gisteren door Bucking ham Palace bekendgemaakt. (Reuter). DEN HAAG. 26 juni. Ter bespre king van de reeds door de Nederlandse en Surinaamse regeringen goedgekeur de associatie van Suriname bij de E.E.G. is de premier van Suriname, mr. S.D. Emanuels, gistermiddag in ons land aangekomen. Op Schiphol deelde hij mee, behalve over de associatie ook met de regering te willen spreken over wat hij „het misverstand over Nieuw Guinea" noemde. Naar bekend heeft de regering de Nieuw-Guinea-Raad advies gevraagd over de associatie van Suri name bij de E.E.G., hetgeen in Surina me verwondering heeft gewekt. Dat over deze kwestie een menings verschil zou zijn gerezen sprak de pre mier tegen. Inmiddels hëeft, naar uit Paramaribo wordt bericht, de Surinaam se regering uitvoerig schriftelijk ge antwoord op de vragen die de staten van Suriname hadden gesteld inzake het raadplegen van de Nieuw-Guinea-Raad. In dit antwoord stelt de Surinaamse regering onder meer, dat tegen intern advies door de raad aan de Nederlandse regering over de gevolgen van de rijks wet inzake de Surinaamse associatie met de E.E.G. meer speciaal voor bij dragen aan Nieuw Guinea uit het ont wikkelingsfonds der gemeenschappe lijke markt „uiteraard nooit bezwaar kan worden gemaakt". Het komt de regering van Suriname wel voor dat de Nieuw-Guinea-Raad niet de bevoegd heid kan worden toebedacht, zich uit te spreken over de associatie zelve, omdat een dergelijk advies, positief of negatief, de associatie toch niet zou kunnen ver hinderen. Ook zal volgens de Suri naamse regering de rijkswet tot goed keuring van de associatie naar het voor komt Nieuw Guinea niet verbinden. De Surinaamse regering heeft wel via de gevolmachtigde minister in Den Haag bedenkingen gemaakt tegen de terzake gevolgde procedure. Zij ver klaart verder over vertrouwelijke ge gevens te beschikken, die er op wijzen dat ook het ministerie van Buitenlandse Zaken zich tegen dit horen van de Nieuw-Guinea-Raad zou hebben verzet. HULST, 26 juni Gistermorgen is hier de 53-jarige gemeente-arbeider A. Lossije te water geraakt en verdron ken. Hij was bij de stadswallen met enige medearbeiders ter hoogte van de technische school aan het werk. Ver moedelijk doordat hij onwel is gewor den hij was reeds enige tijd niet geheel gezond viel hij in de vesting gracht. Zijn medearbeiders snelden on middellijk toe, maar hun hulp kwam te laat. VLISSINGEN De veertig jarige chauffeur P. Verstraete uit Groede in Zeeuws-Vlaanderen is met zijn fiets in het kanaal door Walcheren bij Souburg gereden en verdranken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 juni De regering acht het onverantwoord en onaan vaardbaar in Nieuw-Guinea de ont wikkelingen op bestuurlijk, economisch, sociaal-cultureel en politiek gebied af te remmen of te beëindigen zolang geen uitzicht bestaat op een inter nationale regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Dit heeft minister Toxo peus meegedeeld in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van in het voorlopig ver slag op de begroting van Binnenlandse Zaken gemaakte opmerkingen. De minister verzet zich tegen de op vatting, dat het niet reëel is te doen alsof de interne ontwikkeling van Nieuw-Guinea rustig kan blijven door gaan zolang de toekomstige status van het gebied niet vaststaat. Overeenkom stig het Handvest van de Verenigde Naties, aldus de memorie, heeft de regering de plicht deze ontwikkeling zo veel mogelijk te bevorderen en de be volking op te leiden tot zelfbestuur. De bewindsman voegt er aan toe, dat het huidige kabinet ook internationaal meer dan enig vorig kabinet heeft ge tracht een oplossing te vinden voor het probleem Nieuw-Guinea, opdat de Pa poea's overeenkomstig het Handvest van de V.N. te zijner tijd in volle vrijheid zelfstandig kunnen beslissen over hun eigen politieke toekomst. Naar aanleiding van desbetreffende vragen ontkent minister Toxopeus dat de laatste tijd in Nederlands Nieuw-Guinea een aantal mensen is veroordeeld tot gevangenisstraffen, alleen met het doel de Papoea's bij voorbaat de lust te ontnemen lid te worden van pro-Indonesische organi saties. In het Nederlands rechtsge bied, zo wordt gezegd, vinden uit sluitend veroordelingen plaats op grond van wettelijke strafbepalingen. Hierbij wordt opgemerkt, dat in Nederlands Nieuw-Guinea enige orga nisaties bestaan, die de overdracht van dit rijksdeel aan Indonesië openlijk voorstaan. Daarvan zijn ook Papoea's lid, zonder dat de organisaties en hun leden iets in de weg wordt gelegd. Zelfs heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken bij zijn laatste bezoek aan Nieuw-Guinea tijdens een audiëntie met de besturen van deze organisaties uitvoerig van gedachten gewisseld. Overtuigd van het belang van een goede voorlichting een juiste nieuwsspreiding voor de bevolking van Nieuw-Guinea tracht de regering, aldus de memorie van antwoord, dit door middel van pers, radio en films zoveel mogelijk te bevorderen. De uitgestrekt heid van het gebiedsdeel, de geïsoleer de ligging van talrijke posten in het achterland en de primitiviteit van een deel van de bevolking, scheppen speci fieke problemen, die de voorlichtings taak van de overheid aanzienlijk ver zwaren. Binnen het raam van de mo gelijkheden wordt evenwel gestreefd naar verbetering van de situatie. Zo zijn maatregelen genomen om de Radio Omroep Nieuw-Guinea (RONG) van Biak naar Hollandia te verplaat sen en zal het zenderpark op korte termijn worden uitgebreid met een nieuwe 10 kw.-zender te Hollandia. Verder is sinds kort aan de gouver neur een voorlichtingsadviseur toege voegd, die in het bijzonder is belast met de verbetering van de voorlichting door het onderhouden en bevorderen van de contacten met de binnen- en buitenlandse pers. De vraag of de be volking in Nederlands Nieuw-Guinea wel voldoende wordt ingelicht over de maatregelen, die bij eventualiteiten zullen worden getroffen. beantwoordt de minister bevestigend. DEN HAAG, 26 juni Om te komen tot een sporthal in Paramaribo heeft de Nederlandse Sportfederatie een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar gesteld. Met deze toezegging kunnen de plannen voor de hal nader worden uitgewerkt. Het is de eerste schenking van de NSF ten behoeve van de sport in de over zeese gebiedsdelen. LEIDEN, 25 juni In de Leidse academie is vanmorgen het elfde inter nationale Assyriologische congres ge opend, waaraan ruim 130 geleerden uit veertien landen deelnemen. De opening is verricht door de directeur-generaal voor de buitenlandse culturele betrek kingen van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen, dr H. J. Reinink. Israël Een Israëlische onderwij zer, die de aan een leerling toegedien de stokslagen wilde rechtvaardigen met een aanhaling uit het Boek der Spreuken: „Wie de roede spaart, haat zijn kind...", werd toch veroordeeld tot een geldboete door de rechter, die het citaat afrondde: en wie zijn kind bemint, geeft het onderwijs". (Itim). (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 26 juni De ANWB Is van mening, dat de verkeersdicht heid op de rijkswegen in 1970 het twee-voudige zal zijn van die in 1960. Het zal daarom naar zjjn mening nodig zijn, voor de aanleg van wegen méér geld uit te trekken dan tot dus verre is geschied. De ANWB schat de investeringen voor primaire wegen en bruggen in de periode 1960-1975 op vier miljard gulden, dat is gemiddeld 240 miljoen gulden per jaar. Een bedrae, dat dus wel vèr uitgaat boven de thans uitgetrokken 137 miljoen. De totale kosten voor wegenaanleg worden door de ANWB in het zojuist ver schenen jaarverslag becijferd op vier honderd miljoen gulden per jaar. De steeds nijpender wordende ver- keersnood in onze steden, aldus het verslag, zal de rijksoverheid ertoe moeten brengen bij te dragen in de kosten van de structuurbepalende ste delijke verkeersvoorzieningen, in de eerste plaats in onze grootste steden. Een goed functioneren van de stedelijke samenleving is mede een nationaal belang: dit zal de rijksoverheid moeten inzien. Bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan verbetering van de parkeermogelijkheden in en nabij de binnenstad; de typische winkelstraten dienen aantrekkelijk te worden ge maakt voor de voetganger. Het econo misch potentieel van het stadscentrum dient zo mogelijk onaangetast te blij ven. Door de bevolkingsaanwas, de stij gende levensstandaard en de toe neming van de vrije tijd is er een sterk groeiende behoefte aan moge lijkheden tot verpozing in de open lucht. Het gebrek aan ruimte hier voor wordt in de naaste toekomst onrustbarend, zo zegt de bond. De belangen van de recreatie in de open lucht moeten maar al te vaak wijken voor andere belangen. Dit is, aldus het jaarverslag, mede een gevolg van het feit, dat de be hartiging van de recreatiebelangen door een groot aantal ministeries ge schiedt. Het is dan ook dringend ge wenst, dat het recreatiebeleid wordt gecentraliseerd onder één minister. Jammer noemt de ANWB het, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan het verzoek, de kentekenbewijzen in te trekken van auto's, die bij verkeers ongevallen zwaar beschadigd zijn ge raakt. Volgens de suggestie van de bond zal dit bewijs eerst weer moeten worden teruggegeven, als de auto deugdelijk is hersteld. Aangenomen mag worden, dat in Nederland het vorig jaar circa 240.000 gebruikte au to's van eigenaar verwisselden, maar niemand kent het aantal „kreukelaars" (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H, apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche daaronder. Het is te betreuren, dat het thans nog mogelijk is om met slecht herstelde auto's aan het verkeer deel te nemen, aldus het verslag. Steeds meer mensen, zegt de ANWB, brengen hun vrije tijd door op het water. De behoefte aan voor lichting op het gebied van water toerisme neemt dan ook sterk toe. Ondanks het feit, dat in 1961 een aantal bijkantoren van de ANWB in geschakeld werd bij het geven van watertoeristische inlichtingen, gaf het bureau voor watertoerisme in Amsterdam zelf 6.983 adviezen op „scheepstechnisch" en toeristisch ge bied, dit is ruim duizend meer dan het jaar ervoor. De aanvraag naar binnenlandse reis routes bleef vrijwel constant; voor het buitenland werden 10.000 routes méér uitgegeven: het totaal aantal ver strekte reisroutes steeg van 98.618 tot 108.889. Drie en twintig procent van de reis plannen gold Italië, dat dus zijn eerste plaats heeft heroverd en zich ongetwij feld veel moeite zal geven deze te be houden. Duitsland kreeg 18,7 procent. (In 1960 was het precies andersom.) Verder is er een steeds toenemende belangstelling voor Spanje. Niet alleen de Costa Brava trekt, maar ook de zuidelijker gelegen Spaanse stranden, vooral in de winter en het vroege voorjaar. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. Opeenvolgende generaties hebben in Nederland een cumulatie van tropenken nis en -ervaring gebracht. riet Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam legt daar van in haar activiteiten dagelijks getuigenis af. Dat ook in de personele bezetting voor het or- ganisatiewerk op het instituut de tropenkennis haar neerslag heeft gevonden behoeft niet te verwonderen. De lijst van na men van stafleden spreekt daar omtrent duidelijke taal. Belang rijk in dit verband is het secre tariaat. Dr. C. Nagtegaal is plaatsvervangend algemeen se cretaris van het instituut gewor- len. Het ligt in de bedoeling, dat te heer Nagtegaal in de toekomst ie heer H. Offerhaus, die thans '7 jaar is, als algemeen secreta ris zal opvolgen. De benoeming van de heer •iagtegaal betekent opnieuw een abreng van grote tropenervaring ipgedaan in oost en west in drie lecennia. In deze periode heeft ie heer Nagtegaal wel ruim schoots gelegenheid gekregen melle veranderingen van nabij mee te maken, op posten, waar ïoede waarneming en vaak di- ecte bemoeienis met de gang an zaken mogelijk was. Na twintig jaar in het voormalige Nederlands-Indiè :n Indonesië werkzaam te zijn geweest heeft de heer Nagtegaal de laatste ien jaar de functie van rirecteur van het kabinet van de gouverneur van iuriname bekleed. Hij heeft tijdens dit laatste decennium enkele malen le gouverneur, bij diens afwezigheid, tijdelijk vervangen. Een gesprek met de heer Nagtegaal, in de sfeervolle bestuurskamer van et Tropeninstituut, handelt uiteraard over de dertig jaren arbeid in de ropen: de carrière van een academisch gevormd bestuursambtenaar maar ujk over de taak die hem wacht. Een organisatorisch-administratieve unctie, waarvan het karakter is afgestemd op de uitstraling van het instituut. )it laatste krijgt zekere nadruk nu de realisering van de taak-vernieuwing jan het instituut in volle gang is. Het produktief maken van de verzamelde tennis gaat in deze tijd langs andere banen en op uitgebreidere wijze dan vroeger. Niet slechts met de reizen van de deskundigen, maar evenzeer met de publikaties van het instituut, de colleges, de cursussen, de voordrachten en filmvertoningen, de inlichtingen en adviezen aan het bedrijfsleven en instellingen die daarvoor bij het instituut aankloppen, maar ook met vele andere zaken heeft het secretariaat bemoeienis. Aan het programma werkt de staf met het enthousiasme van een team dat een ruimere horizon heeft gekregen. „Ik begin mijn taak onder bijzondere gelukkige omstandigheden, in een periode waarin de omschakeling naar moderne verhoudingen een volledig inzet vraagt." In deze geest aanvaardt de heer Nagtegaal zijn post bij het instituut. In Alphen a.d. Rijn geboren op 8 december 1905, he ft hij na zyn Indologische studie (Leiden) in 1931 met de tropen kennis gemaakt. Tien jaar later werd hij uit civiele dienst in militaire dienst geroepen, als reserve officier. Na de jaren van Japanse krijgsgevangenschap, bleef hij in Indo nesië werkzaam tot 1950. Het jaar daarop is hij hoofdambtenaar bij Over zeese Zaken en wordt hij naar Suriname uitgezonden In 1939 is de heer Nagtegaal in Utrecht gepromoveerd. Hij gaf bij die gelegenheid een verhandeling over de voormalige zelfbesturende en gouver- nements-landschappen in Z.O.-Borneo. Tenslotte zij vermeld, dat de heer Nagtegaal in 1956 en 1960 is onderscheiden. Hij is commandeur in de Huis orde van Oranje en officier in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5