AMERIKANEN NOG STEEDS OPTIMISTISCH Australië laakt optreden Soekarno BABY GEBOREN IN HELIKOPTER Nieuw loonoverleg aanstaande Militair machtsvertoon houdt ORAN „rustig Europeanen zien weinig heil in referendum VEEL WESTINDIËRS IN LONDEN Brandt: Zo nodig geallieerde troepen naar Berlijnse Muur Luikse moeder nog niet vrij Aardappelen worden snel oedkoper Voor beide problemen partijen vele in verschiet „LUCHTIG" HOOFDDEKSEL VOOR PHILIP Softenon-drama Met weer Toestand ALGERIJE blijft gespannen Hertogin van Kent heeft een zoon WOENSDAG 27 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31165 KOMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ CT éae M[ RRIS êeforeijouSta// RE6EH- EN TWEEDJASSEN j Aanhoudend koud Aan zee Het weer in Europa NEW YORK, 27 juni (Rtr., U.P.I.) Nederland heeft de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, verzocht de Veiligheidsraad op de hoogte te stellen van de jongste Indonesische luchtlandingen in westelijk Nieuw-Guinea. In de desbetreffende brief van de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, aan Oe Thant wordt voorts ge zegd, dat de landing van parachu tisten in het afgelopen weekeinde bij Merauke „een uiting is van een bewuste politiek van de zijde van Indonesië, aan een gewapend con flict de voorkeur te geven boven de duidelijke mogelijkheden voor een vreedzame regeling". Mr. Schürmann heeft Oe Thant. ge vraagd de brief als een document van de Veiligheidsraad te ver spreiden. „Zilveren jeugdcentra" Nationaal geschenk overtreft verwachting koninklijk paar ALGIERS, 27 juni (Rtr., UPI) Duizenden militairen hebben gisteren de met prikkeldraad om geven openbare gebouwen in Oran bewaakt, nadat de O.A.S. een olieopslagplaats in de haven in brand had gestoken. Het machtsvertoon van de soldaten, die onder leiding stonden van generaal Katz, kon echter niet verhinderen, dat de O.A.S. twee telefooncentrales met bommen beschadigde en een consultatie bureau van de openbare gezond heidsdienst opblies. De aanwezig heid van militairen, die praktisch in een staat van beleg resulteer de, had in ieder geval tot gevolg dat het betrekkelijk rustig was in Oran. lXFIK, 27 juni (ANP) De Luikse vrouw, die tijdens haar zwangerschap het kalmeringsmiddel Softenen gebruik te en, vermoedelijk ais gevolg daarvan, een misvormde baby ter wc 'd bracht, die zij korte tijd later doodde, is nog niet uit de gevangenis -uitslagen. De voorzitter van de raadkamer van de rechtbank in Luik besliste gisteren, dat haar voorarrest diende te worden ver lengd. Verlengd werd ook het voorarrest van de arts, die de moeder de fatale slaap drank verstrekte, die zij de bat» toe diende, en van twee familieleden, die medeplichtigheid hebben bekend. e vader van de overleden baby en diens schoonzuster, die zich eveneens in arrest bevonden, werden gisteren ech te" on vrije voeten gesteld. (Advertentie) voor alle maatschappijen ter Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 27 juni. De nieuwe aardappelen van de binnenlandse oogst beginnen nu in steeds groter hoeveel heden op de markt te komen. Hoewel de prijzen nu nog hoog zijn giste ren werd op de veiling een gemiddel de prijs van f 55,- tot f 60.- per 100 kg gehaald verwacht het produktschap voor aardappelen, dat de aanvoer in de komende dagen sterk zal stijgen. De prijzen zullen onder invloed van dit verhoogde aanbod vrij snel dalen tot een wat meer acceptabel niveau. Men verwacht dat reeds voor ailo aardappelen van de vroege rassen hun weg naar de consument zullen hebben gevonden, de eerste aanvoer van de middel-vroege rassen zal beginnen te lopen. Het ziet er daar om naar uit dat binnenkort de voor ziening van de Nederlandse consu menten tegen een redelijke prijs zal zijn gewaarborgd. In gunstige om standigheden kan dat zelfs een kwes tie zijn van enkele dagen, zo werd gezegd in het produktschap, waar men zich beraadde over de handha ving van het nog steeds bestaande export-verbod. Besloten werd de export te hervat ten zodra dit verantwoord lijkt gezien de behoeften van de binnenlandse markt. Hoewel het produktschap zich niet op een prijs wilde vastleggen, zal het er toch we] op neer komen, dat dit stadium wordt geacht bereikt te zijn, als de veilingprijzen zijn gedaald tot ca f 40,-. In de boezem van het be stuur van het produktschap kon men het er overigens niet over eens wor den welke consumentenprijs uit een veilingprijs van veertig cent per kilo zal voortkomen. Bestuursleden uit krin gen van de handel hielden het o- een consumentenprijs van ca vijftig cent; in werknemerskringen is men daar echter niet zo gerust op. Vooral van die zijde werd er dan ook op aange drongen de grenzen vooral ook niet te vroeg open te stellen om ongewenste repercussies op de binnenlandse markt te voorkomen. min Advertentie) BARTcLJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk opklaringen, later veel bewolking en enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind overwegend tussen west en noordwest. DONDERDAG: Zon: 4.22-21.04; maan: 2.18-17.04. Morgen nog ongunstig strandweer met vrij veel bewolking gevolgd door een zwak regenfront. Matige tot vrij krach tige westenwind. Temp. overdag tussen 15 en 17 gr., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: voorlopig nog onbe stendig en te koel strandweer. max. mm neersi. Station; Weer temp temp af gel. gisteren 24 uur L)en Helder regenbui 14 10 9 Ypenburg regenbui 14 10 4 Vlissmgen regenbui 16 10 3 .üeldt regen 15 8 4 De Bilt licht bew. v 15 8 5 Twente zwaar bew. 14 8 8 Eindhoven regenbui 15 8 6 Zd-Limburg zwaar bew. 17 9 1 8UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen* te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Den Haag vraagt Oe Thant: „Licht Veiligheidsraad in!" iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 miMiniminimmuunimmuunnuuiuuumuumiminimiui Ln rïe gisteren officieel gepubliceerde briet wordt onder meer meegedeeld, aat naar schatting honderd gewapende Indonesische parachutisten uit drie vliegtuigen op vier verschillende plaat sen bij Merauke zijn neergelaten. Er zijn aanwijzingen, dat „eveneens aan zienlijke hoeveelheden voorraden en militaire uitrustingsstukken zijn afge worpen", aldus de brief, die uiting geeft aan de verontwaardiging van de Nederlandse regering over de militaire infiltratie. Deze verontwaardiging is in Was hington door ambassadeur Van Royen ter kennis gebracht van de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor het Verre Oosten, Averell Harriman. Deze zou tevoren, volgens UPI hebben te kennen gege ven, dat er nog steeds hoop is dat het plan-Bunker een basis zal ople veren voor een oplossing van het Ne derlands-Indonesische geschil. En AFP meldt in dit verband, dat in Was hington de indruk blijft heersen, dat het geheime ''ooroverleg tussen Ne derland en Indonesië in een betrek kelijk nabije toekomst zaf worden her vat, ondanks de parachutistenianding bij Merauke. In officiële Amerikaanse kringen zou men ervan overtuigd zijn dat Soekarno tot de-ze militaire actie is overgegaan om redenen van bin nenlandse politiek en dat hij zich nu vrijer voelt om het overleg met Den Haag te hervatten. Volgens radio-Djakarta heeft minis ter Soebandrio op een persconferentie gezegd, dat de Indonesische ambassa deur bij de VN opdracht heeft gekre gen te antwoorden op de Nederlandse beschuldigingen dat het sturen van para's naar Nieuw-Guinea een daad van agressie is. Het Indonesisch ant woord zou gisteren reeds in handen zjjn van ambassadeur Soekardjo Wirjopra- noto. Kennelijk om Australië te sussen, sprak Soebandrio verder de hoop uit, dat er hij de meest naaste buren van Indonesië wezenlijk begrip zon ontstaan voor de strijd om „West-Irian", dit ter wille van de vriendschap tussen Indo nesië en die landen. Maar nadat in Canberra het Australische kabinet de jongste berichten over de gebeurtenis sen in Nederlands Nieuw-Guinea onder de loep had genomen, heeft premier Robert Menzies gisteren in een verkla ring het optreden van Indonesië scherp gelaakt. Hoewel Australië wenst op vriend schappelijke voet te verkeren met In donesië, moet op twee dingen worden gewezen, aldus Menzies: Oorlogszuch tig optreden is allesbehalve in overeen stemming met verklaringen die in het openbaar en bij herhaling tegenover ons zijn afgelegd, dat Indonesië zijn ter ritoriale aanspraken op westelijk Nieuw- Guinea niet met wapengeweld zou la ten gelden. En bovendien moeten de onlangs in aanwezigheid van Bunker be gonnen onderhandelingen nog worden hervat en afgesloten." SCHIPHOL, 27 juni Piloot W. War man, in dienst van Schreiner Aerocon- tractors uit Den Haag, heeft gisteren ®en unieke gebeurtenis tijdens een heli kopter-vlucht kunnen rapporteren. Op tweeduizend voet hoogte over het Per zische bergland vliegend met zijn Alouette-iielikopter PH-HEM schonk zijn Vrouwelijke passagier 's morgens om 11.37 uur het leven aan een baby. „Moe- her en dochter beiden wel", seinde hij een uur later na aankomst op de tech nische basis Agha Jari naar Den Haag. Schreiner Aerocontractors vliegt in Perzië voor een olieconsortium en zorgt ln hoofdzaak voor het vervoer van per soneel in het slecht begaanbare berg- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 27 juni lu de komen de weken vermoedelijk reeds vrijdag 13 juli zal de regering met de Stich ting van den Arbeid een gesprek gaan voeren over de ontwikkeling van de lonen in de' naaste toekomst. Zulk een gesprek is noodzakelijk omdat de ver nieuwing van een zeer groot aantal c.a.o.'s alweer betrekkelijk dicht voor de deur staat. Na de snelle stijging van de arbeidskosten in de achter ons lig gende periode en de vrijwel stokkende stijging der arbeidsproduktiviteit komt onvermijdelijk de vraag aan de orde of de matiging van Oud-Wassenaar ook vooi 1963 moet worden gehandhaafd, wellicht zelfs moet worden versterkt. Er zijn genoeg uitingen van gezag hebbende zijden men denke aan de waarschuwingen van dr. Holtrop en aan de sombere geluiden van drs. Bogaers in de Tweede Kamer die het vermoeden wettigen dat de par tijen in het bedrijfsleven moeten reke nen op een laagterecord in de onder handelingsmarges. Niet alleen de stij- gingen in het verleden, maar ook de ruimtereserveringen die nodig zijn om de bekende plannen en besluiten tot verbetering van de sociale verzekerin gen ':e honoreren, versterken ons in dii. vermoeden. De grote massa van de c.a.o.-ver nieuwingen ligt weliswaar nog betrek- Tijdens de installatieplechtigheid op paleis Soestdijk: links, resp. rechts van het koninklijk paar pater W. A. M. Alting von Geusau ÓFM, voorzitter van het bestuur van de stichting, en mr. M. B. van de Werk. voorzitter van de com missi e van advies. SOESTDIJK, 27 juni De koningin heeft gistermiddag op paleis Soestdijk de leden van de commissie van advies en het bestuur van de stichting „Zil veren jeugdcentra" geïnstalleerd. De naam van de stichting is een vondst van prinses Irene, zij bedacht hem vijf minuten voor de installatieplechtigheid. De koningin dankte de voorlopige com missie van advies, waarvan ook haar twee oudste dochters deel uitmaken, voor de moeite en de toewijding, waar mee zij de plannen voor „Het zilveren schor" en de „Hunneschans" heeft voor bereid. Zij dankte ook de Nederlandse jeugd, die het koninklijk geschenk heeft aanvaard in de vorm van zinvolle boeiende manifestaties tijdens de be zoeken van het zilveren bruidspaar aan de elf provincies. Tenslotte dankte de vorstin het „jon gerenbestuur" (de leden zijn allen onder de veertig jaar), dat de plannen van de „ouderen-commissie" zal uitwerken en de jeugdcentra zal besturen. Prins Bern- hard maakte er toen zijn echtgenote in verband met dat „ouderen" lachend op attent, dat ook de twee prinsessen zit ting hebben in de commissie: „Er zjjn dames bij... De prins had de korte plechtigheid geopend met een toespraak, waarin hij onder meer zei, dat het nationale geschenk het mogelpk heeft gemaakt de plannen op ruimer schaal te ver wezenlijken dan de koningin en hij zich hadden voorgesteld. Hoeveel het Nederlandse volk heeft bijgedragen is overigens nog niet bekend; er komen nog steeds giften binnen. De stichting heeft een vorm gekregen die geheel overeenstemt met wat het koninklijk paar zich ervan had voor gesteld. Het doel is jonge Nederlanders in staat te stellen door ontmoetingen te komen tot een beter verstaan en be grijpen van zichzelf en van anderen. Voorzitter van het nieuw geïnstalleerde stichtingsbestuur is pater W. A. M. Al ting von Geusau o.f.m. Laat in de middag stegen nog dichte zwarte rookwolken op uit de brandende olietanks, maar het gevaar van een Tijdens een bezoek van prins Philip aan Bracknel, een nieuwe stad m Engeland, legde een van de autoriteiten de vorstelijke gast de werking van een lucht ververser uit. Hierbij werd een luchtverspreider zodanig getoond, dat een fotograaf kans zag de prins te fotograferen, als had deze een vreemdsoortig hoofddeksel op. Spanje In Madrid is dinsdag twee jaar gevangenisstraf 'geëist tegen de 37-jarige bankier William Bass uit Chi cago, die generalissimus Franco zou hebben beledigd. Volgens de tenlaste legging had Bass een aanplakbiljet met het portret van het Spaanse staatshoofd van een taxi gescheurd". Bass ver klaarde zich niets te herinneren. Hjj had pillen tegen luchtziekte ingenomen en had sterke drank gebruikt. Het von nis zou later worden uitgesproken. (Reu ter). West-Duitsland Volgens welinge lichte kringen in de Westduitse stad Fulda is een 27-jarige Oostduitse vrouw bij daglicht met haar drie kinderen naar West-Duitsland uitgeweken, niet tegenstaande de strenge grensbewaking door de Oostduitse politie. De vrouw was gevlucht, omdat zij niet in een col lectief boerenbedrijf wilde werken en niet van haar kinderen gescheiden wilde worden. (Reuter). verder uitslaan van de brand was ge weken. Het leger betrok bij het aan breken van de dag zijn stellingen. Op vrachtwagens opgestelde luidsprekers waarschuwden de Europese inwoners van de stad zich niet naar het afgezette gedeelte van de haven te begeven. Niettemin slaagde de O.A.S. er in met haar bomaanslagen de telefoonverbin dingen naar de prefektuur enige uren te verbreken. De autoriteiten van Oran hebben vliegveld en haven van de stad tijdelijk gesloten, daar er thans reeds ongeveer achtduizend mensen op een gelegen heid wachten om het land te kunnen veriaten. Burgerlijke en militaire ge zagsdragers in Oran hebben in een bekendmaking gezegd dat er ook na de volksstemming in Algerije, 1 juli, gelegenheid zal bestaan om het land te verlaten en dat ook na die datum Franse militaire eenheden in Oran zullen blijven. Een functionaris van het Franse ministerie voor uit Algerije terug- kerenden heeft gisteren medegedeeld dat tussen een en 25 jun: meer dan 183.000 Algerijnse uitgewekenen, voor het grootste gedeelte bestaande uit Europese vrouwen, kinderen en be jaarde mannen, per boot en vliegtuig in Frankrijk zijn aangekomen. Dage lijks vertrekken zeventig lijnvliegtuigen met passagiers uit Algiers en Oran naar Marseille, Toulouse, Bordeaux, Parijs en Montpellier. Vele vissers ver voegen hun gezinsleden in hun eigen vaartuigen naar Marseille. De massale uittocht uit Algerije is in april van dit jaar begonnen. Sinds dien zijn naar schatting meer dan 250.000 Europese uitgewekenen in Frankrijk aangekomen. Oorspronkelijk woonde er een miljoen Europeanen in Algerije. In Algiers heef. de Algerijnse persdienst APS, de spreekbuis van de Algerijnse Voorlopige Regering in Tunis, de Fransen aangevallen, om dat zij nog geen vijf dagen voor de volksstemming geen einde hebben kunnen maken aan de aanslagen van de O.A.S. De APS waarschuwde, dat de onafhankelijke regering, die het gezag op 27 juli overneemt „een einde zal weten i. maken aan de subversieve en misdadige aktivitei- ten van de O.A.S." In de rest van Algerije bleef de toestand gespannen maar rustig. De Europeanen schijnen niet van plan te zijn deel te nemen aan het referendum, dat over de toekomst van Algerije zal beslissen. Hun reaktie is over het al gemeen een „wat heeft het voor nut, de uitslag staat reeds vast". Mgr. Du- val, aartsbisschop van Algiers. heeft gisteren alle katholieken in Algerije, Europeanen dus inbegrepen, dringend verzocht, deel te nemen aan het refe rendum dat zondag wordt gehouden. kelijk ver in de toekomst, maar de er varing met de loononderhandelingen is nu eenmaal, dat de bedrijfstakken, die het eerst aan de beurt zijn, preceden ten vormen waaraan andere bedrijfs takken zich optrekken. De besprekin gen in de bedrijfstakken zijn al volop gaande in feite houden zij nooit op en als de eerste cijfers in de open baarheid komen wordt het, bij de be nauwende arbeidsschaarste die nog steeds aanhoudt, met de loonpolitiek steeds moeilijker werken. Het is deze eis van een vroegtijdige aanpak, die de regering naar de stichting toedrijft. Men kan zich afvragen of de rege ring onder die omstandigheden nog baat kan hebben bij het advies van de S.E.R. over de wijziging in het systeem van de loonvorming, waaraan op het ogen blik wordl gewerkt. Wellicht komt dat advies, waarmee nog wel het een en ander moet gebeuren voor het is uit gegroeid tot een aanvaardbaar complex van nieuwe regels, veel te laat. In dat geval zou de regering niets anders over blijven dan een gesprek zoals wij ons dat van Oud-Wassenaar herinneren. Gemakkelijk kan zulk een gesprek uiteraard nooit worden. Met de nieuwe, vrijere gedachten over de loonpolitiek op de achtergrond, kan men van het bedrijfsleven moeilijk groot enthousias me verwachten. Werkgevers en werkne mers zijn uitgekeken op ingewikkelde formules en onwezenlijk gecijfer. De achterban is van deze dingen meer dan beu, en het 'zal daarmee nog erger ge steld raken als ondanks formules en rekenarijen de resultaten niet verbluf fend zijn Toch is dat laatste ^el te verwachten. Mca zou zich dan ook kunnen afvra gen of velen het niet beter zouden vin den als het gesprek met de Stichting van den Arbeid uitmondt in de con clusie, dat met de voortgang op loon- gebied eigenlijk heter even kan worden gepauzeerd tot de vrijere loonpolitiek- nieuwe stijl de weg van S.E.R. naar regering en terug gevonden heeft. Ook dan liggen de zaken natuurlijk niet ge makkelijk, want welk systeem van on derhandeling of economische berekening men ook kiest, de ruimte waaruit de verbeteringen moeten komen wordt er niet per se groter door. Op welke ma nier de zaak ook gaat verlopen, moeilijk wordt het in elk geval. Zowel voor de regering als voor het bedrijfsleven. LONDEN, 27 juni (UPI). De jonge hertogin van Kent, geboren Catharine Ann Worsley, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon, die de titel voert van Graaf van St. Andrews en de tiende in de lijn van de troonopvolging is. Brittannië Dat abnormale dikte toch ook voordelen kan hebben, is be wezen voor een rechtbank in Londen. Een vrachtauto had een overmatig dikke man aangereden. Dat deze er nagenoeg zonder kleerscheuren was af gekomen was volgens de agent-getuige, te danken aan de vetlaag van het sclachtoffer. (UPI) Maandag a.s. wordt in Engeland de „Commonwealth Immigrants Act" van kracht, die volgens de oppositie neerkomt op discriminatie tegen gekleurde immigranten uit de Gemenebestlancten. Juist in deze laatste dagen neemt de toevloed van Westindiërs via Southampton ongekende afmetingen aan. Men ziet hier een deel van een groep van 1200 van hen voor Waterloo Station in Londen. BERLIJN, 27 juni (DPA, UPI) - De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft gisteren verklaard dat geallieerde troepen naar de sector grens gezonden zullen worden wanneer er ernstige incidenten zouden voorval len. Brandt, die in de stedelijke senaat sprak, juichte het toe dat de Westerse mogendheden de verzekering hadden gegeven dat er „gepaste tegen-acties" zouden worden ondernomen indien de communisten zouden voortgaan van hun vuurwapens gebruik te maken bij de Berljjnse muur. Brandt zei dit bjj de bespreking van de nota's die Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie hebben gezonden. In hun nota's stellen de Westerse mogend heden voor in Bernjn ee conferentie met de Sovjet-Unie te houden van de vertegenwoordigers der „Grote Vier" ter bespreking van de maat regelen om incidenten b\j de muur te voorkomen. Brandt gaf de ver zekering dat de Westberlijnse politie zou terugschieten >nd en de commu nistische grensbewakers zouden vu ren op Westberlijnse politiemannen of vluchtelingen. Brandt betuigde zijn instemming met het Westers voorstel een bijeenkomst te doen beleggen van de vier militaire commandanten in Berlpn. Kjj zei dat West-Berlijn niets van een dergelijke be spreking 'te vrezen Lad en dat deze tot resultaat zou kunnen hebben dat de Oostduitsers niet meer op vluchtelingen schieten. Intussen hebben de communisten hun muur versterkt. Op minstens zes plaat sen zag men Oostberlijnse politieman nen aan het werk. Zij groeven nieuwe greppels, brachten nog meer prikkel draad aan en hakten het struikgewas weg waar vluchtelingen zich zouden kunnen schuilhouden. Gisteravond is door een ontploffing een gat van onge veer twintig cm in de muur geslagen. De kracht van de ontploffing was zo groot dat een flink aantal ruiten van een aan de westelijke kant gelegen kantoorgebouw sneuvelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1