Brief is voor Thant reden Schürmann te ontbieden KENNEDY BEZORGD OVER FORMOSA „In feite zie ik geen enkele reden voor uitstel" jPri ns Bern hard 51 „Verder ontslag bij KLM is niet onmogelijk" Fail der Beugel acht controle van regering Corruptie in Djakarta Als Nederland maar openlijk plan-Bunker wil aanvaarden Fins brood goed voor de tanden Tsjombe zendt geld naar Leopoldstad Hier minder misvormingen bij geboorte dan in Duitsland Radiumnaald verdwijnt in ziekenhuis-kachel Softenon-onderzoek nog niet afgesloten .Melk duurder de echte bakkers de lekkerste broodsoorten Churchill maakt ernstige val Het weer Geen schadelijke gevolgen Kans op nieuwe gevallen klein Ruimteschip van VS moet 6 maal om de aarde Gorbach vertrokken naar MOSKOU PONDfRDAG 28 JUNI 1962 86ste JAARGANG No. 31166 MORRIS 'êeforeipu êuu! Suède dames- en herenjasjes I zakje VULKOEKEN 99 ct. CONCERT DJAKARTA, 28 juni (Rtr., A.F.P., U.P.I.) President Soe- karno wil het overleg met Neder land over de kwestie-Nieuw- Guinea hervatten, zo schrijft hij in een brief aan de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties. Maar hij herhaalt zijn eerder gestelde voorwaarde: eerst zal de Nederlandse regering toch duidelijk, door een openlijke ver- WASHINGTON, 28 juni (Rtr.) President Kennedy heeft op zijn persconferentie gezegd dat de toestand in de Straat van For mosa ernstige bezorgdheid baart en dat de regering van de Ver enigde Staten, wanneer dat nodig is, maatregelen ter verdediging van Formosa en de Pescadoren zullen nemen. Vrij veel bewolking Aan zee klaring, haar voornemen moeten bekendmaken, voor een vreed zame regeling van het conflict alle beginselen van het plan-Bun ker te aanvaarden. „Er is tussen ons", aldus de Indonesische pre sident in zijn boodschap aan Oe Thant, „overeenstemming tot stand gebracht over een ontwik keling in fasen zoals die is vervat in de voorstellen van Bunker. In feite zie ik na deze overeenstem ming geen enkele reden voor ver der uitstel van het hervatten der besprekingen". Morgen hoopt prins Bernhardt zijn 51ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan heeft de fotograaf Max Koot deze portret opname gemaakt. KAMERVRAGEN OVER SOFTENON - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuidert: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Ook voor TJ bakken Deze week Hedenavond, Concertgebouw, 8.15 uur door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solist: JEAN LOUIS STUUROP. Programma o.a.Lalo - Symphonie Espagnole; Dvorak-S3rmfonie ,,Aus der neuen Welt" Entree f 1. De politiek van president Eisenhower van zeven jaar geleden is nog steeds van kracht. Deze politiek is erop ge richt het gebruik van geweld te voor komen. Kennedy zei tegenstander te zijn van iedere poging van de nationa listische strijdkrachten van Tsjang Kai-sjek, naar het Chinese vasteland te rug te keren. Het verdrag tussen de V.S. en nationalistisch China heett slechts een verdedigend karakter. Kennedy zei dat er „zeer grote troe penbewegingen" op het Chinese vaste land hebben plaats gehad. Het doel daarvan is niet duidelijk, maar het schijnt nodig te zjjn dat het standpunt van de V.S. in deze omstandigheden dui- deljjk wordt kenbaar gemaakt. In antwoord op een vraag zei Ken nedy dat de V.S. in West-Europa voor zover mogelijk zes divisies willen hand haven. De kernproeven zjjn in het belang van de V.S. Er bestaat geen enkel ge vaar voor de gezondheid van het volk van de V.S., aldus verzekerde Ken nedy. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 28 juni In een uiteen zetting over de huidige stand van za ken bjj de KLM deelt de president-di recteur drs. E. H. van der Beugel mee, dat tot dusverre circa 1300 van de ,2000 personeelsleden, die het n.-drijf gezien „het ontstellend g-oot verlies in 1961" niet meer in lienst kan houden, een andere werkkring hebben gevonden, althans zijn afgevloeid. „Ik kan helaas niet garanderen, dat het bij deze maat regelen zal blijven", zo voegt hij er aan toe. „Dit zal geheel afhangen van de verdere ontwikkeling der situatie. Ik realiseer me, dat achter deze cijfers een wereld schuilt van moeilijke en pijn lijke beslissingen en van persoonlijke teleurstellingen. Wij zullen alles blijven doen om de schok die deze afvloeiing met zich meebrengt zoveel mogelijk op te vangen. Wij moeten echter be denken, dat het bestaan van onze maatschappij in haar huidige omvang op het spel staat en dat het volkomen onverantwoord zou zijn, niet alle maatregelen te nemen teneinde onze continuïteit als grote luchtvaartmaat schappij te waarborgen". De president-directeur van de KLM acht verder het feit dat de regering wanneer de beide Kamers eenmaal het wetsontwerp tot steun aan de lucht vaartmaatschappij hebben aanvaard wil worden gekend in elke beslissing ten aanzien van grote investeringen „een volstrekt billijke voorwaarde". Advertentie Hü geeft dit te kennen in een inter- vieuw met het KLM-personeelsorgaan „De Wolkenridder", dat de achtergron den van de voorgenomen maatregelen tot onderwerp heeft. „Het gaat hier", aldus de president-directeur in het in terview, „om zeer omvangrijke steun maatregelen en de regering, die op haar beurt hiermee een verantwoorde^ lijkheid aanvaardt, is uiteraard ver plicht hieraan zekere voorwaarden te verbinden". De regering blijft echter „als vanouds", zo zegt de heer Van der Beugel, voor de KLM een normale zakelijke bedrijfsvoering voorstaan. „De bestuursstructuur, het karakter van een particuliere N.V., wordt niet aangetast en ons aller dagelijks werk zal er niet door worden beïnvloed. Dit betekent dat wijzelf volledig verantwoordelijk blijven voor de gang van zaken in het bedrijf, hetgeen trouwens mijns in ziens ook een gezonde basis is". MONTE CARLO, 28 juni (Reuter) In een hotel in Monte Carlo, waar hij met vakantie verblijft, heeft de 87-jarige Sir Winston Churchill vanmorgen een ernstige val gemaakt. Hij heeft zich on der medische behandeling gesteld. Vol gens een personeelslid van het hotel heeft Sir Winston vermoedelijk een sleu telbeen gebroken. Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij veel bewolking maar slechts hier en daar een buitje. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon: 4.22-21.04; maan: 2.49-18.18. Morgen iets beter met enkele opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Nog vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Temp. nog te laag, overdag 15-17 gr., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: Nog te koel met na morgen weer iets grotere buienkans. (Advertentie) De moeder-Overste van het ziekenhuis, zuster Viventia. SOEKARNO WIL PRATEN DJAKARTA, 28 juni. (Rtr/ANP) De politie in de Indonesische hoofd stad heeft een wijd verspreide cor - ruptie in bouwprojecten in verbarid met de Aziatische Spelen (die hier in augustus zullen worden gehouden) ontdekt. Er is voor tientallen miljoe nen roepiahs (miljoenen guldens) v er- duisterd en er zijn tot nu toe derfden personen aangehouden. De pcViitie heeft beslag gelegd op huizen en an dere gebouwen, radio's, auto's, motor fietsen en honderden hectaren lan d die naar men meent, gekocht zijn mot het langs onrechtmatige weg verkre gen geld. De mensen die bi;/ deze zaak betrokken waren, hebbfji zich zelf verraden door de buitensporige weelde waarin zij leefden. Materiaal werd verkocht, documenten, werden vervalst en onrechtmatige commissies werden betaald. Een man die fictieve lijsten van employé's had opgesteld, verduisterde tussen de 30.000 en 50.000 roepiahs per week. Een zeer uitgebreide collectie Zentra-horloges vindt U bij: Grote Houtstraat 49 Haarlem Soekarno beweert „om oprecht te zijn" dat hem de houding van de Nederlandse regering tot nu toe niet duidelijk is. „Terwijl u in uw bood schap spreekt over de Nederlandse re gering die kennis gaf van aanvaarding van de voorstellen van Bunker, zonder restrictie en voorbehoud, hetgeen naar uw oordeel de aanvaarding inhoudt van een ontwikkeling in fasen zoals in het plan-Bunker wordt voorgesteld, is er nog geen officiële bevestiging van de Nederlandse regering over deze inter pretatie geweest. Integ"ndeel, de woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag heeft op 25 juni gezegd dat „staatssecretaris Bot slechts had verklaard dat de Neder landse regering bereid is zonder enig voorbehoud te spreken over het plan- Bunker. Aldus is uw verklaring door de Nederlandse regering weerlegd. Ik hoop oprecht dat de Nederlandse re gering openlijk de inhoud van uw bood schap aan mij van 21 juni zal bevesti gen zodat de besprekingen spoedig kun nen worden hervat". In het hoofdkwartier der VN in New York heeft Oe Thant in dit ver band gisteren getracht verdere ver duidelijking van het Nederlandse standpunt te verkrijgen. Nadat hij Soekarno's boodschap had ontvangen liet hij de Nederlandse permanente afgevaardigde, mr. C. W. A. Schür mann, bij zich roepen. Deze zou Oe Thant hebben beloofd te zullen pro beren de mededeling te verkrijgen waarnaar Soekarno streeft. Oe Thant zou ook „opheldering" heb ben gevraagd van de Nederlandse klacht inzake nieuwe Indonesische agressie tegen Nederlands Nieuw-Gui- nea. Volgens zegslieden heeft mr. Schürmann Oe Thant aangekondigd, dat er vandaag inlichtingen uit Den Haag hierover zouden komen. Nederlandse zegslieden zeiden dat er (nog) geen plannen waren, de Veiligheidsraad te verzoeken bijeen te komen om de lan ding van Indonesische troepen bij Me- rauke te bespreken. Minister Soebandrio heeft gisteren ge weigerd commentaar te geven op vra gen van verslaggevers of zijn plotselin ge vertrek dinsdag naar Bali (waar Soekarno met vakantie verblijft) het resultaat was van. een boodschap van president Kennedy aan de Indonesische president; het besluit van de minister Soekarno te raadpilegen volgde na een ontmoeting met de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta. Howard Jones. (Advertentie) tn het hoge noorden wordt FinnDrod in speciale ovens difepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Dit heerlijk brosse, knappende Finnbrod laat de tanden werken, wat zo gezond is voor het gebit. Finnbnod, gewoon met boter en broodbeleg, is een smakelijk ontbijt en een gezonde lunch. Het is voedzaam, maar zet niet aan. Koop zo n pak, dat altijd kersvers blijft. Finnbrod. wit of bruin bii elke broodmaaltijd! ELISABETHSTAD, 28 juni (UPI) Premier Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie in Elisabethstad meegedeeld dat hjj de tegenwaarde van 700.000 pond steading zal storten in de schatkist van ile regering in Leo poldstad, om ze daar over hun deficit heen te helpen. Usjombe zei dat het geld in de eerste plaats was bestemd voor ondersteuning van armen en werk lozen. WENEN, 28 juni (UPI) De Oos tenrijkse kanselier, Alfons Gorbach, is vanmorgen per vliegtuig uit Wenen ver trokken naar Moskou, waar hij zal pro beren de Russische bezwaren tegen de Oostenrijkse plannen om zich met de E.E.G. te associëren teniet te doen. (Van onze correspondenten) PURMEREND, 28 juni. Blijkens een officiële bekendmaking is hier In het r.k. St. Liduinaziekenhuis een ra diumnaald in de kachel van de centra le verwarming terechtgekomen. Een onderzoek met geigertellers heeft aan getoond, dat zich radium bevond op een hoop sintels uit de kachel van het ziekenhuis die was gedeponeerd op het land van de landbouwer J. Kok aan de Kanaaldijk; deze had de sintels zaterdag bij het ziekenhuis wegge haald. Mensen en goederen die moge lijk in aanraking met radium zijn ge weest, zijn allen onderzocht, maar daarbij is komen vast te staan, dat zij geen enkel gevaar hebben gelopen. Volgens de officiële bekendmaking, die gisteravond werd uitgegeven, werd de vermissing van de radiumnaald tij dig ontdekt en werden daarna onmid dellijk maatregelen genomen om te voorkomen, dat het radium gevaar zou opleveren. Het onderzoek werd gfeleid door de inspectie van de milieu-hygié- ne, een onderdeel van de inspectie van de volksgezondheid, en door de ar beidsinspectie. Het verloren gegane radium is in middels achterhaald. Alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen om elk gevaar verder uit te sluiten, zo besluit de officiële bekendmaking. Het verdere onderzoek van de zaak ligt in handen van de officier van justitie, die naar onze correspondent in Alkmaar meldt, niet de indruk heeft dat er een strafbaar feit is gepleegd. Omtrent de toedracht van de vermis sing bericht onze correspondent in Pur- merend nog het volgende: De kleine naald werd vermist toen men de aan wezige voorraad ging controleren. Bij het begin van deze week klopte de boekhouding niet en men speurde naar stig. Het vermoeden rees, dat de naald welke voor bestraling gebruikt wordt en hiertoe tussen verbandstoffen wordt geplaatst, met die verbandstoffen is verbrand, waardoor radium is vrij gekomen. De gang van zaken werd toen geheel gereconstrueerd. Men kwam toen tot de conclusie dat de mogelijk heid groot was, dat op het erf van de heer Kok in Purmerend zich restanten van de verbrandingsresten bevonden. De landbouwer J. Kok met zijn echt- Dat is, zoals boven gemeld, juist ge- genote bij de sintels, wiuurin de radio- bleken. actieve afval werd aangetroffen. (Van onze verslaggever) EJiNDHOVEN, 28 juni Het aan'tal kinderen dat mismaakt ter wereld is gekomen doordat de moe der tijdens de zwangerschap ge bruik heeft gemaakt van thalidomi- de-tabletten (softenon) is in Neder land aanmerkelijk lager dan in Duitsland. Dat is althans de voor lopige indruk van een commissie van de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde die deze kwestie sinds februari onderzoekt, in samen werking met de geneeskundige hoofdinspectie, die gegevens verza melt via de huisartsen. Het onderzoek is nog niet afgesloten, zo vernemen wjj van de secretaris van de commissie, de Eindhovense kinder arts J. A. de Jonge. Daarom kunnen thans nog geen cijfers worden ver strekt. Hjj ontkende echter niet, dat reeds enkele tientallen gevallen gere gistreerd zijn. De meeste gevallen da teren uit het begin van dit jaar. Aan gezien het produkt in november uit de handel is genomen, wordt de kans op nieuwe gevallen niet groot geacht. Een woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken en volksgezond heid deelt ons het volgende mede: Zo als ook in november van het vorige jaar, toen de eerste alarmerende be richten over de kwade werking van Sof tenon uit Duitsland binnenkwamen, heeft de farmaceutische hoofdinspectie wederom maatregelen getroffen, om pre cies na te gaan of er inderdaad mis vormingen aan baby's moeten worden toegeschreven aan het gebruik van dit geneesmiddel en in welke mate dat het geval is geweest. Alle artsen in Neder land hebben een dringend verzoek ont vangen om op een ingesloten formulier hun bevindingen daaromtrent zo spoe dig mogelijk aan de farmaceutische hoofd inspectie mede te delen. Op een vraag wat de deskundigen van de gevolgen van het gebruik van dit geneesmiddel denken, luidde het ant woord: De laatste berichten zien er wat alarmerend uit, maar het komt ons voor dat er inderdaad wel gevallen zul len zijn. Men vergete echter niet dat het middel Sofentenon in Nederland maar in zeer beperkte mate kan zijn gebruikt. Het kon alleen op recept worden ver strekt, terwjjl bovendien de ziekenfond sen het niet op de lijst van hun ge neesmiddelen hadden opgenomen. Wat betreft het thans nog aanwezige gevaar, dit kan slechts miniem zijn. De invoer van het geneesmiddel is name lijk in november 1961 geheel stopgezet, alleen wanneer er nog ergens oude voor raden zouden zijn, is. gevaar denkbaar. Dat dit laatste nog het geval zou zijn bjj artsen is nauwelijks aan te nemen. Particulieren zullen er dus goed aan doen restanten van medicijnen nauw keurig te controleren. (Zie ook pagina 11) DEN HAAG, 28 juni De Tweede Kamerleden mej. A. H. Nolte (KVP) en mr. J. Th. M. de Vreeze (KVP) heb ben de minister van Sociale Zaken en over de ernstige SHR cjVBG BWKWF olksgezondheid schriftelijk gevraagd over de ernstige gevolgen die het ge bruik van dit middel, het slaap- of kal meringsmiddel softenon (ook bekend on der de naam thalidomide), zou hebben tijdens de zwangerschap. „Is het juist, dat in samenwerking tussen de bevoegde overheidsinstanties en de bij de geneesmiddelenvoorziening betrokken maatschappelijke organisa ties in november jl. maatregelen zijn getroffen teneinde bedoeld middel uit de handel te nemen en mag worden aangenomen, dat dit middel ten ge volge van deze maatregelen hier te lande niet meer wordt afgeleverd?, al dus deze Kamerleden. (Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A (Advertentie) (Van onze soc.- econ.-redaetie) DEN HAAG, 28 juni In die delen van het land, waar de melkbezorging nog niet is gesaneerd, zal de melkprijs met ingang van 1 juli met een cent stijgen. Het gaat hier om de door minister De Pous goedgekeurde half jaarlijkse prijswijziging. Voor de niet- gesaneerde gebieden is een literprjjs van 42% cent voor losse melk toe gestaan. Omdat halve centen niet meer bestaan, is de prijs voor het eerste halfjaar op 42 cent en voor het tweede halfjaar op 43 cent vastgesteld. WALTER M: SCHIRRA WASHINGTON, 28 juni (UPI) Het nationale bureau voor de lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft bekendge maakt, dat Walter M. Schirra in de loop van deze zomer wel zes maal om de aarde zal vliegen. Tot dusver heb ben Amerikaanse astronauten slechts driemaal in een baan om de aarde gevlogen. Wanneer de nieuwe astronaut zijn vlucht heeft volbracht zal hij ongeveer 480 km ten noordoosten van Midway in de Stille Oceaan terechtkomen. Dit betekent, dat de NASA, de luchtmacht en de marine voor een uitgebreide vloot van bergingsschepen en vliegtuigen moeten zorgen. De astronauten John H. Glenn jr. en Malcolm Scott Carpen ter landden enkele honderden km ten zuidoosten van de VS in de Atlantische Oceaan. Schirra is 39 jaar oud en zee-officier en stond reserve toen Carpenter op 24 mei zijn vlucht in de ruimte maakte. Schirra's reserve zal L. Gordon Cooper zijn, een 36-jarige majoor van de lucht macht en jongste van de zeven astro nauten van het project Mercury.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1