Zwarte Piet bepaalde het beeld van de neger Vacantie 'ASPRO Eieren te duur KUIFJE IN TIBET II DE GEZWORENEN Alfredo Kennedy laakt eigen FRANS kernzwaard DAGPUZZEL MOORD in de Apollokliniek BRHun Jubileumtentoonstelling in Volkenkunde" te Leiden BRIEYEN van lezers Zeeuwse pastoors in actie tegen gokautomaten Maria Dermoüt overleden Guldenslening van de E.G.K.S. Courses Duindigt f 25 miljoen 4J obligaties a 99 Nederlands student in Zweden veroordeeld Dank U...eh... Grote Sachem. Éi Nederlands vliegtuig evacueert Fransen DONDERDAG 28 JUNI 1962 PAGINA 4 zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Noord-Holland en Zuid-Holland Eindexamens DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY doo, HERCE 99 Kuifje Tharkeyl... Kom L- outre jongen Ook U bent welkom,edele vreem deling Neem plaats tussen ons. Maar vertel eens jonge vreemdeling, u sprak me van het werkelijke doei van uw reis.. InderdaadGrote Wijze. Wel, er is pas in Nepal een vlieg tuig verongelukt, waarbij, naar men zegt, alle reizigers zijn omgekomen.Eén vanmjn vrienden, een Chinees, die Tchang heet, was ook in dat vliegtuig Ja, eh...Grootvizier!En deze jongen hier heeft het in zijn hoofd gezet om hem terug te vindenom-\plat hij gedroomd heeft dat zijn vriend Tchang nog ven is f... En daar hij zo stijfkoppig is a/s een is hij onder zei! gegaan voor NepalEn ik, in Ie- ezel r nemen ouwe gekdie ik ben, heb me door hem op sleeptouw laten 1ËRIC DE NOORMAN door MARTIN MONS Braun keukenmachines. (Advertentie) P. LOR1LLARD - NEW YORK beroemde blauwe microrite -fitter (Van onze correspondent) LEIDEN, 27 juni. Het Rijksmuse um voor Volkenkunde aan de Steen straat is met zijn honderdvijfentwintig jaren het oudste gespecialiseerde mu seum van Nederland. Dit was het be gin: in de zomer van 1837 opende jhr. dr. F. B. von Siebold het „ethnogra- lisch museum" in zijn huis aan het Rapenburg voor het publiek en sticht te daarmee zelfs het eerste volkenkun dige museum van Europa. Morgen wordt het jubileum gevierd met de opening van een tentoonstelling, die op een alleraardigste manier laat zien hoe in de loop van de tijd de visie op vreemde volkeren en de presenta tie aan allen die er belangstelling yoor hadden, veranderd is. De educatieve zuiver menselijke en eerlijke manier van voorstellen is zo oud nog niet. We kennen het beeld van de rokende Mori aan als voorbeeld hoe men in een vo rige eeuw een neger zag. „Zwarte Piet", de rechterhand van St. Nicolaas, heeft jarenlang het uiterlijk van de ne ger, zoals het voor het geestesoog van net volk zweefde, bepaald. De tentoon stelling is origineel, min of meer ont hullend en bij dit feest dus wel toepas selijk. Hoe zag bijvoorbeeld de Euro peaan een Indiaan. Het was Karl May, die zijn lezers een stereotype voor hield. Een voorbeeld van grappige vertekening biedt het hula-dansende Hawaii-meisje, dat reisbureaus affi cheren om arkadisch aandoende genie tingen aan de toerist in het vooruit zicht te stellen. Het is de taak van een museum een levend mens de plaas van de stereotype te doen innemen. Dat het Museum van Volkenkunde onder directie van dr. P. H. Pott daar zeer ernstig werk van maakt, bewijst deze tentoonstelling en niet minder de tekenwedstrijd voor kinderen uit het gehele land, die opdracht kregen hun visie te geven op leven en mensen in vreemde landen. De resultaten zijn te rangschikken in een strip van komi sche kinder-reacties, die ook al duide lijk maken, hoe we van groot tot klein gewend zijn aan bepaalde ideeën over vreemde mensen. Nog meer reliëf krijgt de viering (Advertentie) Plaatsing van ingezonden stukken fttBrieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Uw blad van 25 juni las ik het stukje waarin O.K. en W. een veeg uit de pan krijgen wegens de onjuiste schrijfwijze van Noordholland en Zuid-Holland". Het spijt me echter maar in dit ge val heeft O.K. en W. nu eens gelijk. De naam van de provincie waarin ik woon wordt inderdaad gespeld met „Noordholland" en niet met Noord- Halland" zoals ontelbaar vele mensen schritven. Zuid-Holland is inderdaad Z"'d-'Holland en geen „Zuidholland". Zou er voor U niet eens iets inzitten om na te pluizen waar deze verschil lende schrijfwijze vandaan komt? Ik heb mij wel eens laten vertellen dat het slechts het gevolg zou zijn van een vergissing in de wet waarbij de pro vincie-namen werden vastgesteld. Maar of dit waar is weet ik ook niet. W. 0. POSTHUMUS MEYJES Laren Nh Naschrift van de redactie: De Lei draad bij de Woordenlijst van de Neder landse taal leert, dat men dient te schrijven „Noord-Holland" en „Zuid- Holland" (dus met een koppelteken), doch dat de afleidingen van deze aard rijkskundige namen aaneengeschreven worden: „Noordhollands" en „Zuidhol- lands." Er is van de zflde van O. K. en W. wel eens beweerd, dat de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandse taal, zoals vastgelegd in Leidraad en Woor denlijst, helemaal niet zo gecompliceerd zou zijn. Vandaar dat we ons wat amu seerden en dat enkele dagen geleden in ons blad ook lieten blijken, toen we in het officiële jaarverslag van het onder wijs enige malen achtereen naast elkaar de schrijfwijzen Noordhollanr' en Zuid- Holland" aantroffen. Achteraf bleek echter, dat men met kritiek op een dergelijk punt voorzichtig moet zjjn. Het ongeluk heeft namelijk gewild, dat vlak naast de opmerkingen, die we dienaangaande maakten juist de schrijfwijze „Noord- en Zuidholland" ook verkeerd in onze eigen krant kwam. Na een steen geworpen te hebben zijn we in een glazen huis terecht gekomen. Daarom, voor de goede orde: beide pro vincies voeren nog altijd een koppel teken. Zo stelt de veertienjarige Rie IJsseldijk uit Rotterdam zich een negerin voor. van het jubileum door de verschijning van een prachtig verzorgd boekwerk „Naar wijder horizon", geschreven door dr. Pott, dat dit onderwerp uit voerig behandelt. 214 Bladzijden kunst druk met platen en beelden uit vele eeuwen volkenkunde in dure band, is het resultaat van de samenwerking tussen schrijver en uitgever Mouton en Co te 's Gravenhage. Het kon, dank zij het feest, met regeringssubsidie wor den uitgegeven. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 28 juni. Middelgrote eieren, de „drietjes", behoeven thans in de winkel niet meer te kosten dan 12Y, a 13 cent. Het produktschap voor eieren heeft echter de indruk, dat de lage prijzen, die voor de pluimveehou ders en de groothandel gelden, niet of vertraagd aan de consument worden doorgegeven. Het produktschap be treurt dit, omdat door een lagere win kelprijs de afzet zou kunnen worden opgevoerd. WASSENAAR, 28 juni De uitsla gen van de gisteravond op Duindigt ge houden draverijen en rennen luiden: DRAVERIJEN, Rumba-prijs (2000 meter)1. Adrie Norton (Leeuwenkamp) tijd: 2.58 km. tijd 1.29; 2. Amad Kinley; 3. Art Ere bus. Tot. win.: 9,20, pi. 2,60, 1,60, 3,30, gek. 4,20, cov. 3,50. Samba-prijs (2140 m.): 1. Zany (W. Strooper) 3.11 1.31; 2. Zigeunerkoning; 3. X Erebus. Tot. W.: 6,60, pi. 3,10, 3,20, 1,60, gek. 13,80, cov. 7,60. Wals-prijs f2520 m.): 1. Witvoet (De Leeuw) 3.40.7 1.26.9; 2. Zanto, 3. Ze phyr Magowan. Tot. win.: 4,70 (stal), pi. 2,50, 1,90, 2,10, gek. 12,30, cov. 5,90. Foxtrot-prijs (2000 m.)1. Ysselmon- de (Smit) 2.46.6 1.23.3, 2. Vink S; 3. X Mieke Hollandia. Tot w. 2,-, pi. 1,20 1,60, 1,90, gek. 7,90, cov. 5,-. Tango-prijs (2500 m.)1. Xirene Hol landia (Siderius) 3.29.4 1.23.8; 2. YYV 3. Xavero. Tot. w. 2, pi. 1,20 1,30 1,30, gek. 4,80, cov. 4,80. 2e afdeling: 1. Walter Hollandia (Ver gay) 3.32.6 1.23.7, 2. Wanda van Gon- ny; 3. Yasmine. Tot. w.2,20, pi. 1,60, 5,30, gek. 32,40, cov. 12,90. Twist-prijs (2100 m.): 1. Young Ere bus V (J. de Lang) 3.01.3 1.26.3: 2. Zephyr. 2. Xenon (Dead Heat). Tot. w.: 6,20, pl. 2,50 1,60 2,-, gek. 6,10, 10,20, cov. 2,-, 2,60. Polka-prijs (2000 m.): 1. Attila (Borsboom) 2.59.5 1.28.9; 2. Alhambra, 3. Alkestis van E. Tot. w. 4,30, pl. 1,80, 1,70, gek. 8,30, cov. 4,50. RENNEN, Quickstep-prijs (2100 m.): 1. Sexy (Bier) 2.16.4; 2. Escurial, 3. Cold Wa ter. Tot. w.: 5,90, pl. 2,30, 1,90. gek. 5,60, cov. 3,80. Calypso-prijs (1800 m.): 1. Defendeur (F. Delbarssinne) 1,56; 2. Seven Sis ters S, 3. Crusader. Tot. w. 2,60, pl. 1,40, 1,60, 2,80, gek. 4,70, cov. 6,20. Totale omzet f 108.761,-. (Van onze correspondent) HULST, 28 juni Op initiatief van deken A. Koopman; heeft de katholie ke geestelijkheid in Zeeuws-Vlaanderen een actie ingezet tegen de gokappara ten in dit gebied. De deken heeft bet probleem aan de orde gesteld in een pastorale vergadering van de dekena ten Hulst en Hontenisse, omvattende geheel katholiek Oost Zeeuws-Vlaande ren. Alle vierentwintig pastoors en rec toren toonden zich daarbij van mening, dat een verder tolereren van de gok automaten funest is voor talrijke ge zinnen. Velen hadden dit reeds herhaal de malen waargenomen. Tijdens deze vergadering werd een brief gericht aan do vereniging van burgemeesters en secretarissen in Oost Zeeuws-Vlaande ren, met het verzoek de ontheffingen op het verbod van speelautomaten in te trekken. De gokautomaten zijn bij politieveror dening verboden, maar de burgemees ter kan, althans in Zeeuws-Vlaanderen, zijn ontheffing van dit verbod verlenen. En in de meeste Zeeuwsvlaamse ge meenten is die ontheffing verleend. DEN HAAG, 28 juni De schrijf ster Maria Dermoüt-Ingerman is na een kortstondige ziekte op 74-jarige leeftijd alhier overleden. Zij werd geboren in 1888 op de suiker fabriek Tirto bij Pekalongan (Java). Van haar zesde tot haar elfde jaar woonde zij op de suikerfabriek Redjosa- ri in het Madioense (midden-Java). Van haar elfde tot haar zeventiende jaar was zij in Haarlem op de meis- jes-HBS en op het gymnasium. Daar na keerde zij terug naar Indonesië, waar zij op haar achttiende jaar is ge trouwd en vervolgens (met twee Ne derlandse verloven ertussen) met haar echtgenoot 27 doorbracht op Java, Cele bes en ook vele jaren in de Molukken. In 1951 schreef Maria Dermoüt de korte roman „Nog pas gisteren". Ver der schree'f zjj „Spel van Tifa-gongs" (1954), „De tienduizend dingen" (1955), „De juwelen haarkam" (1956) en „De kist" (1959). Maria Dermoüt ontving o.m. een prijs van de Jan Campert-stichting. meenschap voor Kolen en Staal AMSTERDAM, 28 juni Op 6 juli wordt door een bankconsortium, onder leiding van de Amsterdamsche Bank en de Nederlandsche Handelmaatschappij, de inschrijving opengesteld op nominaal 25 min. 4 pet. 20-jarige obligaties 1962 ten laste van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS) tot de koers van 99 procent. De storting dient te geschieden op woensdag 15 augustus. Officiële note ring ter Deurze wordt aangevraagd. De aflossing geschiedt a pari in 14 gelijke jaarlijkse termijnen van 1.65 min. in 1982. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing van 1972 tot en met 1976 a lOl'/s pet, daarna a 101 pet. De financiëringstaak van EGKS is on der andere het verstrekken van leningen aan ondernemingen of het geven van haar garantie voor door de onderne mingen bij derden aangegane leningen. De EGKS verschaft zich de nodige mid delen voor de uitvoering van haar taak door heffing op de produktie van kolen en staal en leningen. STOCKHOLM, 28 juni (UPI) Een 22-jarige Nederlandse student in de medicijnen is hier veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid, wegens handel in verdovende middelen. Na zijn straf zal hij worden uitgewezen en Zweden drie jaar lang niet mogen bezoeken. De student, die tijdens zijn eerste reis naar Zweden vorig jaar in verdovende middelen was gaan handelen, had zijn verbijf daar kunnen prolongeren door de verdiensten die de handel hem op leverde. NIJMEGEN, 28 juni R.K. Univer siteit, kand. psychologie: mej. Q. de Jong, Beverwijk; mej. I. Rammeloo, Helmond; mej. A. Derks, Nijmegen; mej. C. Grosfeld, Bergen op Zoom; mej. M. Verbunt, Tilburg; mevr. F. Lammers-Stoutjesdijk, Almelo; mej. E. Evers, Nijmegen; en de heren L. Wolfs, Heerlen; L. Snijders, Heerlen, cum lau- de; A. Allewjjnse, Arnhem; J. v. d. Voort, Nijmegen; L. Bayer, Den Haag; G. van Galen, Haarlem; A. van Hecke, Hengelo: 1. de Jonge, Nijmegen; J. Schouten, Venlo; P. Botman, Venlo; A. Grousen, Heerlerheide; I. Cuppens, Asten; H. Berger, Venlo; J. van den Homberg, Horst; F. Denkers, Amster dam; G. van Pelt, Nijmegen; L. Hoef nagels, Heerlen en F. Munning, Rotter dam. ROTTERDAM, 28 juni Econ. Ho- Copyright Casterman j j jr 33. Voordat Eric iets kan inbrengen, beent de lange Sakser met onheilspellend gezicht op het groepje gevangen Saksers toe. „Zeg eens," snauwt hij hoofdman Gabe toe, „wat heb je met mijn makkertje Toste gedaan?" „Hij is weg, met de mannen van Eldred mee, waar hij bij hoort," antwoordt de gevangene met een zweem van leedvermaak. „Waar woont die Eldred of hoe hij heten mag?" buldert Svein, vol woede zijn enorme vuisten ballend. „Waar hij woont, weet ik ook niet, maar hij zwalkt hier ergens in de omgeving," is het antwoord. Op dat moment neemt Eric zijn opgewonden vriend bij de arm. „Schiet op, Svein, we hebben geen eeuwen de tijd," fluistert hij. „We moeten er met nog zo'n boot vandoor, vóórdat de hele bende terugkomt. Er ontbreken er een stuk of wat, heb ik gemerkt. Wie weet, halen die hun troep nu." „Ja, maar ik ga niet zonder mijn makkertje," sputtert Svein. „Éérst de boot," herhaalt Eric. „En als we dan onze hele troep mannen hier hebben, gaan we met ons allen achter jouw makkertje aan, dat beloof ik je." Grommend volgt de reus Eric, die nu de gevangen Saksers be veelt mee naar het strand te komen, om voor hen een boot vlot te du wen. De piraten hebben er kennelijk weinig zin in, om er aan mee te helpen, dat een ander er met hun boot vandoor gaat, maar de pijlen, die de Herulen op hen gericht houden, geven de doorslag. Scheldend beginnen zij onder de waakzame blikken van Axe en zijn boogschutters aan het bootje te duwen en de Noorman knikt tevreden, als het even later vlot komt. „Ziezo, en nu erin, en weg!" wendt hij zich tot Svein, die naasth hem stond. Maar de lange Sakser staat er niet meer. „Svein!" schreeuwt de Noorman, zodra hij hem in het oog krijgt. Maar zonder op of om te kijken loopt de lange Sakser op een sukkeldrafje voort en is in minder dan geen tijd uit het oog verdwenen. ■mi nu geschool, econ. kand.J. Bamouw, Vlaardingen; I. van der Sluys, Pjjn- acker; J. de Bruyn, Barendrecht; H. Rijn, Rotterdam; G. van der Hoe ven, Rotterdam en L. van Amerongen, Rotterdam. Doet. econ. wetensch.: P. van Ree en A. Jacobs, Rotterdam. GOES, 27 juni St. Willibrordcol- lege, H.B.S.-B: de heren: J. van Me- chelen, Bergen op Zoom; M. van Lujjk, Goes; L. Remjjn, 's-Heerarendskerke; L. de Winter, 's-Heerenhoek; J. de Jon ge, Heikenszand; W. Pieters, Lewedorp, J. de Jonge, K. Knopjes, Ovezande; W. de Vries, Vlissingen en mej. .T. Colijn, Vlissingen. SCHIPHOL, 28 juni. Gisteravond is de onlangs door Martin's Air Char ter aangeschafte DC-4 naar Algiers vertrokken om zijn aandeel te leveren in de evacuatie van Franse burgers. Van Oran voert het toestel vijf vluch ten uit naar Marseille en Toulouse. De DC-4 is voor deze vluchten gehuurd door de Franse luchtvaartmaatschap pij Air France. Per vlucht worden ze ventig mensen geëvacueerd. Pieter Auguste gaat naar het bed toe. Een oudere, wanstaltig dikke vrouw. Hij had zich van de eigenares van een bekend modehuis een andere voorstelling gevormd. Meer mondain. Ze ligt met opgetrokken knieën de geheven armen langszijde het gezicht met krampachtig gebalde vuisten. Een houding van afweer. „U heeft niets aan de houding veranderd?" „Zuster Van Leeuwen heeft alleen maar het kussen van het gezicht genomen. Dat was niet meer dan haar plicht. Het had kunnen zijn, dat het leven nog niet helemaal was geweken. En in dat geval..." „Natuurlijk. Ik wil die zuster straks graag even spreken. Zij was het toch, die het slachtoffer vond, nietwaar?" „Neen, dat was leerling-verpleegster Van Tol". „Dan die leerling-verpleegster ook. Ja, Oostduin, ga je gang maar. Vooral graag een opname van boven links. Het wil me vookomen, dat daar een schaafwond is even boven... Ja, directrice?" „Ik zei, dat ik veronderstel, dat u me we! niet meer nodig zult hebben," zegt directrice stijfjes... „Neen, maar ik zou wel graag o gauw mogelijk die beide zusters zien. Die vingerafdrukken komen dan nog wel." Directrice verdwijnt met een onheilspellend kraken van haar stijf gesteven jas. Oostduin gaat voort met het nemen van zjjn foto's. Hij wringt zich als een slangenmens in de onmogelijkste bochten en richt het starre oog van zijn camera uit alle mogelijke hoogten en hoeken op de stille saamgekrampte gestalte op het bed die voor enige uren nog mevrouw Hendrika Sandrina Saleminq geboren Pieters was, Mevrouw Zelf voor wie heel Maison Saleminq en de confectiefabriek Hendrisa beefde. De kleine Klaas- sen hupt intussen als een aardmannetje door de kamer en bestuift los en vast met zijn grijzig poe der. Onder het werk zoemt hij tevreden als een grote hommel. „Hondjes /an afdrukjes, chef" verzekert hij Pieter Auguste enthousiast, „hondjes van afdrukkies! Maar of je er wat aan zult hebben, dat is nou een andere kwestie. Degene, die dat daar op zijn geweten heeft, hij wijst naar het bed," die zal wel zo goochem zijn geweest te zorgen dat er van hem geen afdrukkie k^,Daar ben ik ook bang voor", verzucht Pieter Auguste. Door de openslaande deuren ziet hij in de tuin, waar hoge bomen de achtergevels der huizen aan de kade camoufleren. Met een sr 'Je beweging opent hij de deuren en gaat op de bomen toe. Het is juist zoals hij dacht, tussen de tuin van de kliniek en de tuinen der kadehuizen loopt een smal door een heg omzoomd pad, dat toegang geeft van de kade tot de bij de huizen behorende fietsenbergplaatsen. De heg is niet zeer dicht, de ligusterstruiken zijn vrij wijd uiteen geplant. Het is een koud kunstje van dat pad door de heg hier in de tuin te komen. En een kunstje dat, te oordelen naar de heg, ook al verscheidene malen is toegepast denkt Pieter Auguste en hij fluit zachtjes voor zich heen. Deze ontdekking maakt de zaak onverwacht ingewikkeld. Zoals de dingen nu liggen zou mevrouw Hendrika Sandrina-Pieters evengoed op een bankje in het Vondelpark vermoord kunnen znn Als 'e deuren van deze kamer openstaan heeft heei Amsterdam hier vrij entrée. Pieter Auguste Perquin overvalt het onaangename gevoeld dat dit wel eens een verduiveld donker en ingewikkeld zaakje zou kunnen blijken. Een zaakje minstens even erg om uit te zoeken als Van Asselt's smokkelaffaire. Langzaam keert hij terug naar mevrouw Sale- minqs kamer waar h;1 opnieuw directrice aantreft, die met opgetrokken neus de vuile rommel be schouwt door de opgewekte Klaassen met zijn poeder tot stand gebracht. „Als Oostduin hier al die honneponnetjes van af drukkies gefotografeerd heeft, mag u een heel bataillon schoonmaaksters met heet water en Omo aan het werk zetten," troost de kabouter haar. „Ah, directrice, ik ben blij dat ik u zie," zegt Pieter Auguste zo allerbeminnelijkst, dat brigadier Van Tol zich van verbazing verslikt. „Ik had name lijk zo gedacht, zou het niet beter zijn als we die zusters ergens anders lieten komen. Er zal toch wel een of andere kamer te vinden zijn?" ,Daar kwam ik juist voor, hoofdinspecteur. Als u mij maar wilt volgen..." Statig steigert directrice de kamer uit. ,Zou u me in afwachting van de komst der beide zusters misschien vast een en ander kunnen mee- dslon directrice?" „Veel kan ik u niet vertellen. Mevrouw was maag- patiënte. Voor twee jaar is mevrouw hier ook een tijd onder behandeling geweest. En nu had mevrouw weer dezelfde klachten. De opname had eigenlijk ai eerder plaats moeten vinden, maar mevrouw was er erg op gesteld, ik mag eigenlijk wei zeggen mevrouw stond er op, weer dezelfde kamer te heb ben. En aangezien die niet eerder vrij kwam dan verleden week... Er is altijd veel, ik mag wel zeggen buitengewoon veel vraag naar kamers in deze vleu gel, speciaal de benedenkamers, inspecteur". Perquin mompelt gehoorzaam dat zulks zeer be grijpelijk is. ,Ja, wat kan ik u eigenlijk verder vertellen, legen lunchtijdleefde mevrouw nog. Enfin, het Ujkt me beter dat Van Tol, de leerlinge, die de zorg voor mevrouws kamer had haar haar lunch en thee ge bracht, u de rest maar vertelt. Daar is ze juist." Brigadier Van Tol zet zijn grimmigste officiële gezicht en buigt zich diep over zijn aantekeningen, zijn flaporen zijn vuurrood. ,U hebt me laten roepen, directrice? Gos, oom Kees!" Het komt er allemaal een beetje beverig uit. Bri gadier Van Tol beantwoordt de nichtelijke begroeting niet en heel zijn houding toont duidelijk dat gedu rende de diensttijden nichten geen officiële status hebben. „De hoofdinspecteur hier verlangt een verslag van je, Van Tol". (Wordt vervolgd) Advertentie j Elektrische hulp voor meer gezond heid, besparing en plezier in het dagelijkse keukenwerk. Bezoek één der besloten demonstraties. Vrijblijvende uitnodiging en folder 414/2 met interessante bijzonderheden bij Braun N.V., A'dam-C„ tel. 6 39 57. NEW YORK, 28 juni (Rtr, AFP) De opbouw van een Franse atoomstrjjd- macht is in strijd met de belangen van het Atlantische Bondgenootschap, zo heeft president Kennedy op zijn pers conferentie gezegd. Op de vraag of i VS de Franse vastbeslotenheid een atoomstrijdmacht op te bouwen aan vaarden als gevolg van de onlangs door minister Dean Rusk in Parijs ge houden besprekingen, zei Kennedy, dat de VS deze vastbeslotenheid altijd al hebben aanvaard. Maar zij helmen er niet in toegestemd deel te nemen aan we ke nationale atoommacht dan ook. „Het moedigt de andere landen aan hetzelfde te doen en het zou verkeerd zjjn van de VS zich hieraan te binden zowel van het standpunt van de VS als van de Atlantische Gemeenschap" De door de VS in het kader van de NAVO genomen stappen bieden voldoende vei ligheid „en ik vnd dat wij nierbli moe ten blijven". De Fransen zijn het hier niet mee eens, aldus Kennedy. 1 2 3 4 3 8 I 8 9 10 Horizontaai: 1 Clubgebouw, Duitse stad waar H. Bonifatius begraven ligt; 2 samenvoeging; 3 mank gaan, klap; 4 Eisenhower, Indonesisch eiland; 5 slim mens; 6 koude watervlakte, godsdienst; 7 gezuiverde talk; 8 helpster; 9 rivier op Balkan, derde naamval van ich, eerstvolgende (afk.); 10 verwerping, Ned. vliegveld; 11 habijt, akelig. Verticaal: 1 schaal van weekdier, ge vierde actrice; 2 bevestiging (Frans), rode verfstof: 3 almachtig; 4. slecht op schieten, uitgeput; 5 nuttig; 6 geest driftig liefhebber, kleiachtig laagveen; 7 do, eet men met Pasen; 8 laguneachti ge riviermonding, vervoeronderneming (afk.), noot; 9 dorsvloer, grijsachtig groen; 10 lichaamsdeel, zwijn. Oplossing 27 ]um 1 weldra - 2 dragonder - 3 dertigste - 4 s.ekelvm - 5 vindingrijk - 6 rijk dom. ROME, 28 juni (KNP) Aan de pauselijke universiteit van Lateranen is de eerwaarde heer H. Kevenberg van hot aartsbisdom U'recht, magna cum iaude tot doctor in het k" recht gepromoveerd op tiet proefschrift D® vicario cooperatore' een histonsch- mridisrhe beschouwing over het ambt van kapelaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4