Tyfus in Amsterdam-W. Experts verkeken zich .op gevolgen waterbesmetting Hiêf vtogeiw SUNIL HALEN! Laatste krachtmeting van De Gaulle met de OAS DIE BAND KAN REDDING ZIJN „Ridders" op de bres voor Enkhuizens buitenmuseum gebod' Vijfjarenplan Vaticaan voor Z.-Amerika Geen Chinees Cuba-avontuur Pater Nuij „in de boot" Ballonwedstrijd RiaValken haar,home' Waakzaamheid en Amerikaans spion Soblen spoorloos Enig overgebleven OAS-bolwerk stort ineen na de VLUCHT van ex-generaal PAUL GARDY DONDERDAG 28 JUNI 1962 PAGINA 7 drink Joy, gerond en lekker! /fgky NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL PARIJS/ALGIERS, 28 juni (U.P.I.) De Franse regering bereidt zich voor op een laatste krachtmeting met de O.A.S. in Frankrijk, nu het enige nog over gebleven bolwerk van het Gehei me Leger in de Algerijnse haven stad Oran in elkaar is gestort na de vlucht van zijn commandant, ex-generaal Paul Gardy. mmmwm mm Kinderen zien geen gevaar.Daarom nemen verstandige ouders maatregelen om hun kinderen te beschermen. Daarom ook zyn er zoveel ouders, die voor hun kind een studieverzekering sluiten. Dan is er in elk geval geld voor opleiding of studie. Levensver j ing Levensverzekering kopen is zekerheid kopen (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 28 juni 3Ieer dan twee uren heeft de gemeenteraad zich gistermiddag beziggehouden met de vraag hoe het mogelijk was dat in de nacht van de 21ste mei half ge zuiverd rioolwater uit de rioolwater zuiveringsinstallatie-West kon binnen dringen in het leidingnet van de ge meentelijke waterleiding, waardoor, naar burgemeester Van Hall meedeel de, in de zgn. Zeeheldenbuurt zes personen met buiktyfus werden be smet. Een vraag die een duidelijk ant woord kreeg toen de burgemeester ont hulde dat reeds twee jaar geleden een actieve maar eigengereide werkbaas van de zuiveringsinstallatie op eigen houtje een aansluiting had gemaakt op de waterleiding om het schoon maken van de filters te versnellen. Volgens de instructie mag daarvoor alleen het half gezuiverde rioolwater worden benut. Toen in de bewuste nacht zowel het leidingwater als het rioolwater door het filter spoelde was de overdruk op het rioolwater er oor zaak van dat het zuivere leidingwater in de eigen leiding werd teruggedron gen. Met grote beslistheid verzekerde de burgemeester de raad dat de leiding van het rioolwaterzuiverings- bedrjjf van de illegale aansluiting niet op de hoogte was. Het kwaad bleef op 21 mei beperkt, omdat de slang het die nacht begaf, waardoor naar schatting in totaal maar ander half tot twee kubieke meter besmet water in de waterleiding drong. De verontreiniging werd bij de riool waterzuiveringsinstallatie de volgende morgen al geconstateerd omdat uit enkele drinkwaterkranen vuil water kwam. Aanvankelijk dacht men aan roest; eerst enkele dagen later be speurde men in het laboratorium, dat het water was besmet. Het bacterio logisch onderzoek van water neemt enige dagen in beslag. Toen enkele watermonsters uit de omgeving van de installatie zuiver bleken te zijn nam men aan dat de verontreiniging niet buiten het terrein was gekomen. De verontreiniging bleek niettemin hard nekkig en eerst negen dagen na het gebeurde waarschuwde men de water leiding, die reeds eerder bij de nor male steekproeven verontreiniging had geconstateerd en vruchteloos naar de oorzaak had gezocht. Het kwaad werd toen snel gelokaliseerd en effectief be streden. Zo kon het gebeuren dat eerst op Hemelvaartsdag (31 mei) het ge meentebestuur van het gebeuren hoor de. Haastig beraad met de G.G. en G.D. volgde. Op basis van de rappor ten werd geconcludeerd dat het water na de grondige doorspoeling van de leidingen niet meer gevaarlijk was. De deskundigen, zei burgemeester Van Hall met nadruk, waren van mening dat het verontreinigde water zodanig verdund by de gebruikers was gekomen, dat er nauwelijks gevaar was voor besmetting. Daarom werd na lang beraad besloten geen ruchtbaar heid te geven aan het gebeuren, omdat het gevaar- van paniek niet uitgesloten werd geacht. Zelfs de artsen werden niet op de hoogte gesteld, hoewel het aantal gevallen van tyfus in Amster dam normaal zo laag ligt, dat on middellijke herkenning van een ziekte geval niet altijd waarschijnlijk is. Wel werden de ziekenhuisdireeties gewaar schuwd. Op 11 juni werd, met een verkeerde diagnose, een patiënt het Wilhelminagasthuls binnengebracht, die, na uit een zorgvuldig onderzoek bleek, met tyfus was besmet; hij was echter enige tijd tevoren in Egypte geweest. Op 18 juni volgde de tweede patiënt, die twee dagen later door nog iiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiitiimiiiiimiii Behoort een besmetting van het drinkwater, zoals die zich op 21 mei in Amsterdam heeft voorgedaan, tot de allergrootste uitzonderingen of is de mogelijkheid niet uitgesloten dat een dergelijk ernstig feit zich nog eens zal voordoen? Die vraag is woensdag in de Amsterdamse ge meenteraad op tamelijk bevredigende wijze beantwoord. Het is nauwelijks te verwachten dat het gebeuren zich zal herhalen. Toch heeft de discussie enige zaken vrij duidelijk aan het licht gebracht. Allereerst dat de gestreng heid waarmee de overheidsdiensten terecht plegen te waken voor de hand having van de volksgezondheid, in het eigen, gemeentelijke milieu blijk- baar niet ïltijd tot zijn recht komt. Hoe is het anders mogelijk dat in een RiooKvaterzuiveringsbedrijf een ille gale aansluiting op het drinkwaternet drie jaren lang bij de bedrijfsleiding onopgemerkt bleef. Dit soort merk waardige nalatigheden behoren niet geheel tot de uitzonderingen. Terwijl, bijvoorbeeld, het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf bij elke verhuizing het lei dingnet van de woning komt contro leren, had het Koninklijk Paleis op de Dam tot voor kort het oudste en gevaarlijkste elektriciteitsleidingnet van de gehele stad. Een tweede conclusie is dat zelfs de unanieme mening der medische deskundigen voor t gemeentebestuur niet altijd een veilig kompas is om op te koersen. Tegen de verwachting der deskundigen in heeft de besmetting van het drinkwater toch tyfus-infec- ties veroorzaakt. Voortbouwend op deze adviezen heeft men de voorlich ting aan de artsen nagelaten, totdat de eerste patiënten bij het Wilhel- minagasthuis waren binnengebracht. De les kan alleen maar zijn dat in een grote stadsgemeenschap het ge vaar van calamiteiten altijd dreigt en een voortdurende waakzaamheid tot de eerste plichten van de overheid behoort. drie andere uit dezelfde buurt werd gevolgd. Toen werd er niet meer gewacht. De rijksinspecteur van de volksgezond heid en de rijks pharmaceutische in specteur waren al eerder gewaar schuwd. Beiden hadden ingestemd met de geheimhouding, totdat het aantal patiënten begon toe te nemen. Daar door volgden eerst op vrijdag 22 juni de brief aan de artsen en de perscon ferentie. De burgemeester verklaarde met nadruk dat het nooit de bedoeling was geweest het gebeuren te ver zwijgen. Dit was bovendien niet mo gelijk omdat de minister van justitie reeds een onderzoek had gelast. ,,Men moet echter als stadsbestuur zeer ernstige redenen hebben om tegen het unanieme advies van de deskundigen in te gaan." De conclusies uit het gebeuren waren velerlei. De raad drong aan op zorg vuldige controle van de rioolwaterzui veringsinstallaties en van alle bedrij ven in de stad, waar vuil- en zuiver- waterleidingen in eikaars nabijheid lig gen; het komt wel meer voor dat eigenmachtig aansluitingen worden ge maakt. En wat de voorlichting betreft: de meeste raadsleden concludeerden achteraf dat onmiddellijke bekendma king beter zou zijn geweest; het gevaar van paniek achtten zij gering. De schade voor de patiënten zal door de gemeente worden gedragen. De schade voor de reputatie van de waterleiding en de rioolwaterzuivering zei de burgemeester eveneens ernstig te achten. Beide bedrijven, zei hij, genoten nationaal en internationaal een grote reputatie. De slotconclusie van de vergadering was dat gebeurtenissen als zich thans hebben voorgedaan tot de onmogelijkheden moeten behoren. NEW YORK, 28 juni Dr. Robert A. Soblen, de 62-jarige Amerikaan die zich vandaag zou melden om een le- venslange gevangenisstraf te gaan uit zitten als veroordeeld spion voor de Sovjet-Unie, is spoorloos verdwenen. Soblen, die lijdende is aan lymfatische leukemie, is een broer van Jack Soble (die zijn naam schrijft zonder „n"). De ze zit reeds op beschuldiging van spiona ge voor de Russen. Mevrouw Soblen zei dat ze sinds maan- lagavond niets meer van haar man had gehoord. Zij is psychiater aan het Roek- land State Hospital ten noordwesten van New York. Ze had haar echtge noot ook niet kunnen bereiken op hun appartement in Manhattan. CUERNAVACA, (Mexico), 28 juni (KNP) De Heilige Stoel heeft een vijfjarenplan opgesteld voor hulpverle ning aan de Kerk in Latijns-Amerika. Hiermee zal een bedrag gemoeid zijn van ongeveer 175 miljoen gulden, waar voor een beroep zal worden gedaan op heel de Kerk. De meeste nadruk zal echter gelegd worden op de voornaamste oorzaak van de nood der Kerk in Latijns- Amerika: het gebrek aan priesters en religieuzen. Dit is meegedeeld in Cuer- navaca in Mexico door pater John J. Considine M.M., directeur van het La tijns-Amerikaanse Bureau van de Noord- amerikaanse bisschoppenconferentie. Hij sprak op het Centrum voor Intercultu rele Vorming in Cuernavaca in Mexico, waar missionarissen uit de Verenigde Staten voor Zuid-Amerika een speciale training ontvangen. Achter deze hulpverlening aan La tijns-Amerika staat de Pauselijke Com missie voor Latijns-Amerika, opgericht in aansluiting op het besluit der Latijns- amerikaanse bisschoppen tijdens het In ternationale Eucharistische Congres van Rio de Janeiro bijna tien jaar geleden om tot samenwerking te komen. Deze samenwerking der bijna 500 bisschoppen van Latijns-Amerika is tot stand geko men, vaak met verrassende resultaten. Het besluit tot het vijfjarenplan is vorige maand in Rome gevallen. De Pauselijke Commissie voor Latijns-Ame rika publiceerde op 26 mei zijn program, dat uit vijf punten bestaat. De vijf ter reinen waarop hulp verleend wordt, zijn: 1. Recrutering en opleiding van pries ters, religieuzen en leken; 2. Massale organisatie van het godsdienstonder richt; 3. Verbetering van het bestaande godsdienstonderwijs; 4. Versterking van de sociale activiteiten der Kerk en; 5. Groter gebruik van pers, radio, film en televisie voor de evangelisatie en de voorlichting. Voor l\et eerste punt heeft de Pause lijke Commissie de medewerking ge vraagd van alle bisschoppen in de we reld om in de mate van nun vermogen priesters voor Latijns-Amerika af te staan. Een soortgelijk verzoek is reeds eerder tot de orden en congregaties ge richt, waaraan gevraagd is in de komen de tien jaar tien procent van hun man kracht voor Zuid-Amerika af te staan. Onder het eerste actiepunt ligt ook steun voor de speciale seminaries in de Ver enigde Staten en in Europa, die voor Latijns-Amerika opleiden. (Advertentie) De mislukte invasie op Cuba van anderhalf jaar geleden is voor Ken nedy een bittere les geweest. Hij wil beslist voorkomen, dat er, nu in bet Verre Oosten, weer zo iets ge beurt. Een poging van de Chinese Nationalisten om, van uit Formosa, het vasteland van China te heroveren zou Amerika in ernstige moeilijkhe den kunnen brengen, want Washing ton heeft met Taipeh een militair pact gesloten. De Amerikanen Staan bepaald afwijzend tegenover de be vrijdingsplannen van Tsjang Kai- sjek, omdat zij het uitgesloten achten, dat het communistische bewind in Peking ten val gebracht zou kunnen worden. Kennedy wil niet meegesleept worden in een militair avontuur van de Chinese Nationalisten dat tot mis lukking gedoemd zou zijn. Amerika wil de onafhankelijkheid van Formo sa garanderen, en het zal, met zijn Zevende Vloot, de Nationalisten beschermen tegen een eventuele aan val van de communisten, maar de V.S. willen niet verder gaan. Toen in 1950 de Koreaanse oorlog uitbrak, nam president Truman on middellijk maatregelen om te voor komen dat Tsjang Kai-sjek van de verwarring gebruik X zou maken om een BUITENLANDSE Chinese bevrij dingsoorlog te ont- KRONIEK ketenen. De tegen- i y woordige Ameri kaanse president doet nu alle moeite de Nationalisti sche president in toom te houden. Kennedy heeft, in de verkiezingscam pagne van 1960, zelfs gezegd, dat de Chinese nationalisten de eilanden voor de Chinese kust, Quemoy en Matsoe, zouden moeten prijsgeven. De Chinese minister van buiten landse zaken, Tsjen Yi, heeft deze week verklaard, dat Amerika Formo sa helpt bij de voorbereiding van een invasie op China. Dit is een vol komen leugenachtige voorstelling van zaken. Het tegendeel is het geval. Maar met dit verhaal tracht Peking de recente troepenconcentraties in de provincie Foekjen te motiveren. Naar de werkelijke redenen van die troe penconcentraties kan men slechts gis sen. Willen de communisten Que moy en Matsoe veroveren? Wekken zij de indruk dat er een invasie gevaar bestaat, om aldus de aan dacht af te leiden van de hongers nood waardoor een groot deel van China geteisterd wordt? Of willen zij Kennedy provoceren tot een ver dere distanciëring van de oorlogs zuchtige uitlatingen van Tsjang Kai- sjek? De laatste ernstige krisis in de Straat van Formosa dateert van vier jaar geleden. Dreigt er nu weer een verontrustend conflict? Voor Peking bestaat er een analogie tussen de kwesties Goa en Nieuw-Guinea enerzijds en de affaire Formosa an derzijds. Maar Mao 1 se-toeng kan zich niet de vrijheden permiteren van een Nehroe of een Soekarno. Met een aanval op Formosa zou commu nistisch China een wereldoorlog ris keren, en het ziet er niet naar uit dat Peking het daar op aan wil laten ko men. Anderzijds kan Tsjang Kai-sjek niets tegen de Chinese communisten beginnen, als de Amerikanen niet meedoen. Advertentie Uit officiële bron te Oran is ver nomen, dat Gardy, die niet „onbekende bestemming" is vertrokken, een deel van zijn „civiele generale staf" heeft meegenomen. Het is niet duidelijk of Gardy Algerije heeft verlaten of zich in het Algerijnse bergland heeft terug getrokken met de resterende leiders van de O.A.S. De Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte maakte na een kabi netszitting bekend, dat president De Gaulle persoonlijk Algerije onafhanke lijk zal verklaren als de uitslag van de volksstemming vaststaat. Betrouw bare zegslieden hebben verklaard, dat De Gaulle plannen beraamt om de O.A.S. de genadeslag toe te brengen voordat de Geheime Leger-organisatie nieuwe plannen tegen de Franse re gering ten uitvoer kan brengen. Uit onaantastbare bron is verno men, dat De Gaulle opdracht heeft gegeven ex-generaal Salan opnieuw te berechten, zich bewust van het feit, dat dit buiten Frankrijk de schijn zou kunnen wekken dat Salan koste wat het kost ter dood gebracht moet worden. De Gaulle zou echter van mening zijn, dat het nieuwe proces tegen de leider van de O.A.S. als een waarschuwing zal gelden voor leden van het Geheime Leger, die na hun vlucht uit Algerije tegen hem samenzweren. Ook de voor malige premier Georges Bidault zal terecht moeten staan, aldus de zegs lieden, als de Franse politie hem ooit zal kunnen aanhouden. De leider van de O.A.S. in Algiers, Jean-Jacques Susini, verklaarde gister avond in een illegale uitzending over radio Algiers omtrent de ontwikkelin gen in Oran: „Niets kan nu nog de akkoorden in de weg staan die op 17 juni tussen de O.A.S. in Algiers en de FUN (het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront) zim gesloten. Algerijnen, moslims en Euro peanen, de vrede gaat beginnen, her wint uw vertrouwen, uw toekomst is hier." Susini, die bij deze overeenkomst met de FLN vóór de O.A.S. is opge treden, drong er bij de Europeanen die uit Algerije zijn vertrokken, op aan terug te keren. Zij die wilden vertrek ken werden door hem verzocht In het land te blijven. ROCHER NOIR, (Reuter) Volgens welingelichte kringen zouden Europe anen en Algerijnse nationalisten in Oran vandaag ronde-tafelbesprekingen beginnen. Interne rivaliteit in de O.A.S. is, aldus deze kringen tot dusver een van de voornaamste hinderpalen ge weest voor het naar voren komen .van een representatieve figuur, die van Europese zijde de leiding bij de be sprekingen zou hebben. Naar men ver wacht zullen priesters uit Oran aan de ontmoeting deelnemen. Onze Parijse correspondent meldt: Het Kamerdebat, gewijd aan de door de minister van Justitie gevraagde opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van Georges Bidault, thans de met onbekend adres in het buitenland vertoevende politieke leider van de O.A.S., dat vandaag had zullen plaatsvinden, is uitgesteld tot 5 juli. Aldus had de desbetreffende Kamer commissie ad hoe gisteren met alge mene stemmen, die van de vertegen woordigers van de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek derhalve In begrepen, voorgesteld en zo heeft de „conferentie van voorzitters" (voorzit-1 ter van de Nationale Vergadering en de voorzitters van de fracties) beslo- J ten. Als doorslaggevend voor dit uitstel wordt aangevoerd dat van Georges Bidault langs een geheimzinnige weg een schrijven was binnenge- komen, waarin hij voor zijn verdedi ging, die hij schriftelijk van plan was te leveren, een uitstel vroeg van 48 uur. Hij had deze tijd nodig om de hem op het laatste moment toegezon- den teksten, waarop zijn beschuldiging gebaseerd was, te ziften en voor authentiek te kunnen verklaren wat daarin werkelijk authentiek was en te kunnen wraken wat zulks niet was. Algemeen verluidde in de afgelopen j dagen, dat in het bijzonder president De Gaulle ten sterkste gekant was tegen ieder uitstel van de openbare behandeling van het verzoek tot Bi- daults onschendbaarheidsopheffing tot na de eerste juli, waarvoor zich kenne- lijk een vrij sterke stroming in de Nationale Vergadering leek af te teke nen: wellicht in de hoop dat het dan in het door de Algerijnse zelfbeschik kingsuitspraak geschapen klimaat tot afstel zou kunnen komen of althans tot een minder gepassioneerde en voor de betrokkene minder onterende behande ling. In werkelijkheid zal het uitstel ten slotte maar heel weinig verschil maken voor de toekomst van Bidault. Hij zal zich desgewenst in het buitenland bul ten schot kunuen blijven houden van de Franse justitie, maar hij zal zich ook in de ogen van de overgrote meerder heid van de Fransen uitgebannen heb- ben uit de natie. Behoudens het toch wel zeer onwaarschijnlijke geval dat i hetgeen er met Bidault aan het hoofd overblijft van een agerende O.A.S. erin zou slagen in Frankrijk een fascistisch of „fascinerend" regiem te vestigen en in stand te houden, is Georges Bidault politiek een afgedaan man. - - m „De klok staat op vijf minuten voor twaalf. Als wij niet binnen afzienbare tjjd de beschikking krijgen over een buitenmuseum, ver spelen wij de kans nog iets te redden van de roemruchte Zuiderzeeglorie. Overal grijpt de sa nering om zich heen. Het oude gaat kans loos ten onder tegen het nieuwe." Drs. G. R. Kruissink, de di recteur van het Zui derzeemuseum te Enkhuizen, sprak deze woorden met grote nadruk. Zijn blik richtte zich daarbij op een van de grote vensters in de nieuwe museum taveerne, zoals dat geheel werd gevuld door de wilde wol kenlucht boven het roerige IJsselmeer. Zijn toehoorders knikten Instemmend. Zij vormden het gil de van de „Ridders in de Orde van de Meermin", de pers vriendenclub van het museum, die telken- jare in juni te Enk huizen bijeenkomt om er het laatste nieuws over het mu seum te vernemen. Deze keer was het de tiende bijeen komst van de „Ridders" en dus alles zins een gelegenheid om de herinne ring op te halen. Het twaalfjarig be staan van het binnenmuseum ga.' daar ook alle aanleiding toe. Er is hier zeer veel tot stand gekomen en het bezoekersaantal gaat met spron gen vooruit. Maar de grote opzet: behalve het binnenmuseum ook een buitenmuseum te stichten, met gebou wen, huisjes en bruggetjes, zoals men die nu nog rond de voormalige Zui derzee kan aantreffen, is nog niet vol tooid. Wanneer men dit jaar met de bouw van dat buitenmuseum kan be ginnen, bestaat er nog een kans hier in een unieke verzameling bijeen te brengen. De benodigde terreinen aan de Enkhuizense werkhaven zijn er al voor, door de dienst van de Zuider zeewerken welwillend beschikbaar ge steld. Maar de kwestie van de enorm hoge kosten is nog niet geregeld. Komen die kosten geheel voor reke ning van het rijk? Er is nog geen en kele zekerheid en nu het oude in de sanering zo snel het vertrouwde ter rein verliest, is de waarschuwing van directeur Kruissink begrijpelijk. De man, die in Enkhuizen waakt over de oude, vergane glorie van de Zuiderzee, heeft intussen allesbehalve stilgezeten. Hij heeft ook O., K. en W, een uitvoerige uiteenzetting gegeven, de eigen cultuur van de Zuiderzee vast gelegd in een gelijknamige, rijk geïllus treerde pocket en, waar zich ook maar de gelegenheid voordeed, op de grote waarde van de blijvende her innering gewezen. En zijn hartstoch telijk speechje voor de „Ridders in de Orde van de Meermin" was zo'n ge legenheid. De „ridders" kunnen voor het mu seum het wapen van de pen hanteren en deze strijdbaarheid is zeker een reden geweest, toen onze redacteur en Zuiderzee-kenner bij uitnemend heid, wijlen Fred Thomas, tien jaar geleden met enkele getrouwen de Or de van de Meermin stichtte. In deze vorm mag de orde ook wel als iets heel bijzonders gelden. Eenmaal per i jaar komen dus de leden bijeen, man- mooi doorkijkje in Enkhuizen nenbroeders op salet, voor enkele uren één met het museum en de Zui derzee. Met de „ridders" onder el kaar wordt dit telkenmale een uitbun dig feest, dat een hoogtepunt vindt in een tochtje buitengaats, aan boord van een der nautische troetelkinderen van het museum, meestal het stoere „Bolletje", een Vollenhovens bun schip uit 1910. De „ridders" hebben er wel eens mee aan de grond gezeten, het Enk- huizer zand is nu eenmaal verrader lijk, maar gevaar was er nooit te duchten. Zij voeren immers onder de persoonlijke bescherming van hun forse schutsvrouwe in de hoek van de taveerne, de zeegroene gipsen meermin, en eigenlijk ook wel van het paard van Dangermond, dat gra zend op het malse gras buiten de Wierdijk voor hen duimde. De goedi ge bruine knol deed het niet voor niks: er moest worden betaald met suikerklontjes, een jaar lang opge spaard. Maar dan faalde het brave beest ook nooit. Maar nu heeft boer Jaap Dangermond, eens de goalget- ter van West-Frisia, zijn paard weg gedaan en met de verplaatsing van de taveerne is de zeegroene reuzin gesneuyeld, eenvoudig gesloopt. En ziet, op de eerste de beste ridder bijeenkomst zonder meermin en paard van Dangermond, liep er iets mis. De stormbal rukte aan de semafoor en de wind huilde boven het Krab bersgat. Van varen kon geen sprake zijn. De wraak was zoet. Misschien wel met een beeje schuld gevoel heeft directeur Kruissink zijn wat onrustige ridderstroep toen haas tig de museumkelder binnengevoerd en daar een nieuwe stenen meermin getoond, veel kleiner weliswaar, maar gezegend met een verleidelijk glim lachje. De „ridders" hebben haar lang en grondig bekeken en zijn ten slotte tevreden weggegaan. Zonder boottochtje hebben de „ridders" hun tweede lustrumfeest besloten. Maar in de taveerne hebben zij uitvoerig het glas geheven. „50.238 bezoekers in 1961, en nu voor de eerste helft van 1962 alweer 16,5 procent meer dan het recordaantal van de eerste helft vorig jaar", jubelde directeur Kruis sink. Het zijn cijfers, die de opmar» van het Zuiderzeemuseum markeren. Voor de „Ridders in de Orde van de Meermin" een schone zaak om voor te strijden. Ons verhaal over pater Nuij, die in het troosteloze moeras van Nieuw-Guinea, dat hij zjjn paro chie noemt, met onoplosbare vervoersproblemen heeft te kampen, is voor tal van abonnees aanleiding geweest te informeren, of ze iets voor de blijmoedige pastoor van Kimaan konden doen. Aangezien pater Nuij geen vuriger wens heeft dan zo spoe dig mogelijk „in de boot" te worden geholpen, waarmee zijn problemen voor een goed deel zouden zijn opge lost, kunnen degenen, die hem willen helpen, niet beter doen dan een bij drage aan de 42 mille, die nodig zijn voor aanschaffing en vervoer van een motorboot, te storten op girorekening 1037119 ten name van A. Nuij te Heer len met vermelding „Boot Nieuw- Guinea". In het kader van de tentoonstelling „De brug naar de nieuwe tijd" zullen 2 september te Roermond zes grote wedstrijdballons starten voor een handicaprace om de Trophee .du Ballon Libre, de enige internatio nale ballonderby met handicap over lange afstanden. De ballons zjjn uit zes verschillende landen afkomstig, namelijk België, Duitsland, Nederland (Nini Boesman en J. M. Demenint), Polen, USA en Zwitserland. De lei ding heeft drs. Jan Boesman. Zn een gloednieuw huis in Vinke- veen kan men op geregelde tijden een enthousiaste Ria Valk aan het werk zien aan haar „home", dat zij over enkele weken, na het sluiten van haar huwelijk met Herman de Keulenaar gaat betrekken. Terwiji Ria als een echte huisvrouw spons en zeem hanteert, heeft Herman zich met en thousiasme op de tuin geworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7