Grote meerderheid voor onafhankelijk Algerije over hervatting SoebandrioBoodschap van Oe Thant dichter bij onze voorwaarden Breuk in het FLN in de openbaarheid gekomen Indonesië beslist spoedig gesprek Dr. Robert Soblen thans in Londen Poging tot zelfmoord in vliegtuig boven Kanaal NOG GEEN CONTACT MET PARA'S BIJ KAIMANA EERSTE UITSLAGEN WIJZEN UIT: UITGEWEZEN DOOR ISRAEL SOEKARNO TIIDENS MASSA-BIJEENKOMST êr iÊ. mSÊttm nuten gehad met de Amerikaanse am- Wel vuurgevecht hij Merauke Ben Bella rivaal van Ben Kliedda Het weer Franse generaal berooft zich van het leven Jonaste landing bil Kaimana omvanernk Gouverneur bezoekt het gebied Polaris-raketten voor Zesde Vloot Duitse verkopen aan Indonesië voortgezet Butterfahrten'' worden gestopt Koud weer Het weer in Europa China's vechten om de gunst van Laos Vliegveldmaterieel ondanks Haags protest MAANDAG 2 JULI 1962 JAARGANG No. 31169 ALGIERS, 2 juli (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Algerije's s:es miljoen mohammedaanse kiesgerechtig den zijn gisteren naar de stembus getrokken om, door te kiezen voor de onafhankelijkheid, een einde te maken aam 132 jaar Frans bestuur. De Europeanen namen grotendeels nfiet aan de stemming deel, maar aan het resultaat van het .referendum wordt toch niet getwijfeld. Ieder een is er zeker van, dait een over weldigende meerderheid voor onafhankelijkheid en voortgezette samenwerking met Frankrijk zal kiezen. Over twee dagen zal de Franse hoge commissaris in Alge rije, Christian Fouchet, het be stuur over het land overdragen aan Abderrahmane Farès, de voorzitter van het voorlopig Frans-Algeryns bestuur in Rocher Noir, dat Algerije sinds april regeert. Het wachten is dan nog op de verkiezing van een parle ment. REGEN- EN TWEEDJASSEN Ben Bella Aan zee DJAKARTA, 2 juli (Rtr., AFP) besluiten of voortzetting van de President Soekarno van Indo- onderhandelingen met Nederland nesië heeft gisteren in een toe- over westelijk Nieuw-Guinea „wel spraak tot een massabijeenkomst of niet wenselijk" is. Na een be- in Djakarta gezegd, dat Indonesië spreking in het presidentiële „in de kortst mogelijke tijd" zal paleis -te Djakarta zei minister Soebandrio tot verslaggevers: „De BARTELJORISSTR. HAARLEM j LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTEP BUREAU SMEDESTRAAlf 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 215<|4, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zoestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umubden: Leeuweriklaan 30 Telefoon» 5790 Mrectie: W. C. H. Leijdackers en Mr. W. A. M. v?in der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. y. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEf 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents t et m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Prinses Moune Soevanna Phoema, de dochter van Laos' nieuwe premier, is gisteren in Parijs in het huwelijk getreden met graaf Hubert de Germiny. Rechts prins Soevanna Phoema, die speciaal voor de plechtigheid overkwam uit Laos. Volgens semi-officiële offers, die gis teren kort voor middernacht in Rocher Noir werden gepubliceerd op grond van de toen beschikbare uitslagen van het referendum, hadden 1.2911.779 stemge rechtigden zich vóór de onafhankelijk heid uitgesproken en 6.517 tegen. In de afgelopen nacht was de Kas- bah in Algiers schitterend verlicht. De straten waren versier d met de na tionale kleuren, rood, "Vit en groen. Overal heerste feestvreugde van Al gerijnen, die reeds een wissel trok ken op de toekomstige onafhankelijk heid van hun land. Militairen van het nationale bevrijdingsleger werden als overwinnaars gehuldigd. Cafe's ble ven de gehele nacht open. Op enkele plaatsen werd vuurwerl: afgestoken. Intussen is zaterdagavond een ernstig geschil aan het licht gekomen in de oezem van de voorlopige Algerijnse re gering in ballingschap l(GPRA). De FLN-regering maakte in oen dagorder het ontslag bekend van kollonel Bourae- dienne, chefstaf van het BUN-leger, en twee van zijn voornaamste medewer kers. In de dagorder, ondertekend door gremier Ben Khedda, wer»i gezegd dat oumedienne een misdadiger' is. Hier door is definitief een breuk .ontstaan tus sen Ben Khedda en zijn aanhang ener zijds en het deel van het B"LN dat ach ter vice-premier Mohammed Ben Bel la staat, anderzijds. Ben Bella wordt algemeen gezien als Ben Khedda's ri vaal naar de macht. In de dagorder werd ook gezegd, dat kolonel Boumedienne en de com mandanten Mendjli en Slimane zijn ont slagen. „Alle aktiviteiten, die ten doel hebben het gezag van de GPRA te on dermijnen, zullen in deze historische pe riode niet worden geduld," aldus de dagorder. Advertentie) Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.115 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Koud weer. Dinsdag: Zon: 4.25-21.02. Maan: 6.59-22.36. „De GPRA eist van alle manschap pen en officieren, dat zij de regering steunen bij haar taak het enig wettige gezag te versterken. Teneinde de weg te versperren voor hen die het volk en zijn overwinning na zeven en een half jaar van opoffering trachten te dwarsbomen en om te vermijden, dat deze personen gebruik maken van de eenheden van het nationale bevrijdings leger, voor hun dwaze en tevergeef- se ondernemingen, heeft uw regering besloten openlijk de misdadige aktivi teiten te veroordelen van drie leden van de voormalige generale staf, na melijk kolonel Boumedienne en de com mandanten Mendjli en Slimane. Zij zijn van hun posten ontheven. „De GPRA geeft hierbij aan alle man schappen en officieren, die aan de Al gerijnse grenzen zijn gelegerd, opdracht alle bevelen te weigeren, die van deze officieren komen of van hen die op hun gezag handelen. Zij dienen bij hun een heden te blijven en slechts bevelen of opdrachten te gehoorzamen die van de regering komen of van hen onder haar gezag," aldus de dagorder. TRIPOLI De vice-premier van (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 2 juli Als nogal schok kend nieuws werd hier gistermiddag vernomen, dat generaal De Larminat, voorzitter van het nieuwe hof van mi litaire rechtspraak, zich door een revol verschot van het leven heeft beroofd. Generaal De Larminat, die 67 jaar was, werd op 22 juni j.l. opgenomen in het Parijse militaire ziekenhuis van Val de Grace, naar verluidt omdat hij een hartaandoening had gehad. Dit viel pre cies aan de vooravond van de eerste bijeenkomst van het nieuwe militaire hof, ter berechting van luitenant Roger Degueidre, leider van de O.A.S.-terreur- commando's van Algiers. Voor generaal De Larminat moest toen geheel onvoorbereid diens plaats vervanger, generaal Gardet inval len, die om gelegenheid te hebben zich in het dossier in te werken het proces deed uitstellen tot 28 juni' Zo als bericht werd Degueidre ter dood veroordeeld. Daags daarna, op 29 ju ni, was de toestand van géneraal De Larminat zodanig verbeterd dat hü het ziekenhuis mocht verlaten. Over de motieven die generaal De Larminat in de nacht van zaterdag op zondag tot zijn wanhoopsdaad hebben bewogen, tast men in het duister. Vol gens sommigen zou het samenhangen met zijn gezondheidstoestand anderen achten het mogelijk dat hij gehandeld heeft onder de indruk van praatjes die de ronde deden over de wjjze waar op hij zich aan zijn verantwoordelijk heid als voorzitter van het hof heeft „onttrokken". Generaal De Larminat, die ongeveer een maand geleden door president De Ca,u'le aan het hoofd van zijn nieuwe militaire hof werd gekaatst, was een van de eerste hoge officieren' dip zich na de debacle van 1940 in Lénden Ter beschikking stelde van generaal De Gaulle. Hij voerde het blvel over dl troepen van het vrije Frankrijk in Lybië en Tunesië. In 1944 voerde hij de Fran se strijdkrachten aan op het westeliikp geallieerde front in Europa este'«Ke De Larminat had de reputatie een overtuigd republikein te 2yn tevens een Gaullist van onsehokbaré trouw. De dag na het uitbreken van de gene- raalsputsch in Algiers, april 1961 ver scheen van hem een open brief waarin hij „als soldaat zijn afkeer 'uitsprak tegenover de onderneming van geiuk_ zoekende kapiteins". Enige weken ge leden publiceerde hij een boekwerk met herinneringen, geheten „oneerbiedige kronieken", dat van verschillende be kende tijdgenoten en collega's portret ten bevatte, waarin de oneerbiedigheid op het boosaardige af was. Generaal De Larminat gold dan ook reeds lang als een „origineel" en als een van de minst conformistische onder alle veel voudig „besterde" Franse generaals. de voorlopige Algerijnse regering Mo hammed Ben Bella, distancieerde zich in een verklaring in Tripoli snel van het ontslag van de drie hoge lei ders van het Algerijnse leger. „Dit besluit werd aan de vooravond van het referendum genomen, op een ogenblik dat ons volk het grote his torische gebeuren viert, dat na 132 ja ren van imperialisme tot onze onaf hankelijkheid zal leiden. Ik herhaal dat een dergelijk besluit tot ernstige en gevaarlijke gevolgen zal leiden voor de toekomst van het land en zijn onafhankelijkheid," aldus Ben Bella. Zoals gemeld, vertrok Ben Bella ver leden weel: plotseling vanuit Tunis, waar de GPRA is gevestigd, naar Tri poli. Dit feit, alsmede de gebeurtenis sen in het weekeinde, maken duidelijk dat de meer radicale elementen in het FLN, zowel in het leger als in de re gering, thans staan voor een definitieve breuk met de meer gematigde stroming, die o.a. aandringt op blijvende samen werking met Frankrijk. Politieke waarnemers in Algiers zijn van oordeel, dat door de maatregel van de voorlopige Algerijnse regering een poging om een militaire dictatuur onder Ben Bella in Algerije te vestigen, ge steund door troepen van het nationale bevrijdingsleger buiten Algerije, in het bijzonder in Tunesië, de ko(5 is inge drukt. De Tunesische regering heeft op ai het uitgaande nieuws censuur ingesteld voor de duur van 48 uur, zo melden rei zigers die gisteravond per vliegtuig in - Parijs arriveerden. De maatregel staat dageraad, van een nieuwe toekomst voor in verband met de crisis in de Algerijn- dit geteisterde land. .Deze dne se Voorlopige Regering, die in Tunis is Uoto ortdfr.), die vol aandacht hun stem. gevestigd, en het ontslag van de chef- biljet bekijken werden gefotografeerd. staf van het Algerijnse leger en twee Gha.rd.aia. Hoe moeilijk het za j van zijn hoogste stafleden. Volgens de de beide bevolkingsgroepen m 9 - reizigers is de censuur ingesteld nadat rVe elkaar te verzoenen, in Tunis geruchten de ronde deden over gedemonstreerd door de andere foto. ae de voorbereidingen die eenheden van sporen, die het Geheime Leger neeji het Algerijnse leger in Tunesië zouden achtergelaten, zijn diep en nog vers, zoais treffen om naar Tunis op te rukken en bijvoorbeeld op de plaats waar eens net het gehele Algerijnse kabinet gevan- stadhuis van Oran stond en waar men gen te nemen. De toestand in Tunis is nu alleen nog maar een geblakerde echter volkomen rustig, aldus de reizi- ruine vindt. gers. De volksstemming, die gisteren in Alge rije werd gehouden, is misschien de Ook morgen nog veeil bewolking met later enkele opklaringen, maar ook kans op een bui. Nog te koud langs he> strand met mid dagtempera turen van 14-16 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: hardnekkige te koude noordwestelijke luchtstroom geeft het nog niet op. Station Weer vS £*eldei geh. bew, v£!2-Ure geh. bew. Vussmgen zwaar bew. ne But regen De clii geh bew Twente ||g' Eindhoven ËaUblw.' Zd-Luntmrg zwaar bew. Stockholm lioht bew Oslo licht bew' Kupennagen regen Londen zwaar bew Amsterdam geh. bew. max. temp. gisteren Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort IfUrinlsow lioht bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. zwaar bew. regen min. temp 12 12 12 9 10 9 9 10 12 13 12 11 9 9 9 10 15 9 12 10 neersl af gel. 24 uur 0.1 0 0.5 0.1 0 2 0 0.5 0 0 0.1 0 0.1 0 0.1 0 1 0 1 2 Indonesische president' zei volgens x P& f H v' bassadeur, Howard Jones. Jones heeft een groot aandeel gehad in de pogin gen Indonesië en Nederland tot elkaar Een Indonesische para, die enkele dagen geleden nabij Merauke werd gevangen- te brengen over westelijk Nieuw-Guinea. genomen, moest toen hij per jeep naar de politiekazerne naar Merauke werd Hij wilde geen commentaar geven toen gevoerd de camouflagekap van zijn helm over zijn gezicht trekken. hem werd gevraagd of er aanwijzingen zijn dat de besprekingen zullen worden hervat. Hij zei: „Ik heb moed gevat door het gesprek dat ik met de minis ter gehad heb, en ik ben erg tevreden met de laatste ontwikkelingen." Eerder had dr. Soebandrio, volgens AFP, verklaard dat de jongste bood schap van Oe Thant, aan president Soe karno zorgvuldig zal worden bestudeerd. (Oe Thant had, zoals bekend, in zijn boodschap gezegd dat de Nederlandse regering nogmaals had bevestigd dat zij de opeenvolging van ontwikkelingen zoals in het plan-Bunker vervat, aan vaardt op voorwaarde dat zjj voldoende condities en garanties voor de rechten en belangen van de Papoea's zal ver krijgen, eveneens in overeenstemming met de voorstellen van Bunker. Oe Thant drong er bij Soekarno voorts op aan, spoedig een gemachtigde aan te wijzen voor de besprekingen met Ne derland). De Russische onderminister van de fensie en chefstaf van de luchtmacht, maarschalk K. A. Versjinin, heeft de In donesische luchtmacht vandaag gepre zen voor de wijze waarop ze door Rus land geleverd materiaal onderhoudt, aldus meldt UPI. Versjinin had een onderhoud van twee uur op het paleis in Bogor met presiden' Soekarno. VIENTIANE, 2 juli (UPI) Natio nalistisch China heeft gisteren in aller ijl een ambassadeur naar Laos gezon den om het nieuwe Laotiaanse coalitie kabinet te verzoeken de regering in Taipeh te erkennen als de wettige re gering van China. De Chinese volksre publiek heeft eveneens een dergelijk verzoek ingediend. De nieuwe Lao tiaanse regering zal dus een keuze moe ten maken. Nationalistisch China erkende de door d" V.S. gesteunde rechtsgeoriënteerde Laotiaanse politieke groepering van prins Boen Oem totdat de „regering v"n nationale eenheid" werd gevormd. De Nederlandse amateurs Van der Touw en De Graaf zijn in een interna tionale omnium te München Gladbacb respectievelijk tweede en derde gewor den. De Duitser Rudolph werd eerste. Van der Touw won de sprint. WASHINGTON, 2 juli (Rtr, AFP) .Ir. Kobert Soblen, die wegens spionage voor de Sovjet-Unie tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, maar vorige week uit de VS naar Israël vluchtte, mag niet in dit land blijven. In Tel Aviv werd zondagmorgen offi cieel bevestigd, dat de 62-jarige psy chiater, die 20 jaar lang de Russische geheime dienst van inlichtingen uit Amerika voorzag gisteren per vliegtuig uit Tel Aviv, via Athene en Londen, naar New Vork was vertrokken. Dr. Soblen kwam echter niet verder dan Londen. Toen het vliegtuig van Al. de Israëlische luchtvaartmaat schappij, waarin hij werd vervoerd, boven het Kanaal was, deed de spion een poging zichzelf van het leven te beroven Met een mes van het be stek, waarmee hij zojuist had gege ten, sneed hij zijn polsen door en stak hij zichzelf in de maagstreek Een Israëlische arts. die Soblen verge zelde, zag op een gegeven moment bloed druppelen cider de deken, waar- HOLLANDIA, 2 juli De Nederland se patrouilles hebben tot dusver nog geen contact kunnen maken met de In donesische parachutisten die. zoals za terdag hier is bekend gemaakt, naar kan worden aangenomen de vorige week donderdagmiddag ten noorden van Kaimana zijn geland. Wel is een aantal uitrustingsstukken in de omge ving aangetroffen. In het communique van vandaag wordt over de actie in het gebied van Kaimana niets meege deeld. In Hollandia heelt het gedurende het weekeinde gegonsd van de geruchten over nieuwe landingen van parachu tisten. Hierbij werd een aantal plaat sen met name genoemd. De militaire woordvoerder zei vandaag in antwoord op vragen dat ,,al deze berichten elke grond van waarheid missen." Hij voeg de hieraan toe: „Er is geen enkele aanleiding tot enige bezorgdheid of pa niek, de militaire situatie is volledig in handen." Uit het communiqué van heden blijkt dat er een nieuw vuurgevecht met pa rachutisten is geweest in de omgeving van Merauke. Voorts wordt gewag ge maakt van intensivering van de acties tegen de parachutisten in de Vogelkop. Nabq Merauke opende een Nederlandse patrouille zondag het vuur op een groep para's van wie er een gesneuveld is. De Indonesiërs trokken zich terug met achterlating van enkele uitrustingsstuk ken. De hier gelande para's verwijde- ten zich steeds verder van Merauke. Zij worden hierbij ernstig gehinderd door het feit dat als gevolg van de late inzet van de Iroge tijd nog grote ge bieden onder water staan, hetgeen hun bewegingen aanzienlijk bemoeilijkt. In de Vogelkop zijn de afgelopen weken versterkingen aangekomen van amphi- b' tche eenheden van de mariniers. Hier door zijn „krachtige Nederlandse pa trouilles" vrijgemaakt voor de voortzet ting van de acties tegen de hier overge bleven para's. Officiële cijfers over het aantal thans op Nieuw-Guinea aanwezi ge parachutisten zijn niet beschikbaar maar aangenomen wordt dat dit getal tussen driehonderd en de driehonderd vijftig ligt. HOLLANDIA. 2 juli (UPI) Volgens onbevestigi e berichten was de landing van parachutisten donderdag bij Kai mana aan de zuidwestkust van Nieuw- Guinea de grootste dropping tot dus verre. Waarschijnlijk ging het daarbij om zes Hercules-vliegtuigen en enkele honderden parachutisten. Geruchten in Hollandia zeggen dat verleden week meer droppings dan alleen bij Kaimana en Merauke hebben plaats gehad. Gouverneur Platteel is naar Kaimana vertrokken. WASHINTON, 2 juli (UPI) Ame rika is voornemens volgend jaar aan de Amerikaanse Zesde Vloot, die de Middel landse Zee tot basis heeft, onderzee boten toe te voegen, die met atoom raketten van het type Polaris zyn uit gerust. Deze onderzeeboten beschikken over zestien ballistische projectielen, elk me* een ver-iielingskraeht, gelijk aan die van ruim een half miljoen ton tnt. De Amerikaanse marine zal eind vol gend jaar in totaal achttien Polaris- onderzeeboten in gebruik hebben. Vol gens de bestaande plannen zai dit totaal worden opgevoerd tot 41. mee Soblen zijn onderlichaam bedekte In Londen aangekomen, werd hij on middellijk naar een ziekenhuis ge bracht, waar hem een bloedtransfu sie werd toegediend. Hoe hij het thans maakt is niet bekend, omdat niet al leen het ziekenhuispersoneel, maar alle bij de affaire betrokken autori teiten daarover zwijgen als het graf. Dr. Soblens praktijken in de Ver. Staten waren aan he licht gekomen, toen zijn broer, gearresteerd op ver denking van spionage, de politie ver teld: dat ook Robert een spion was. Volgens Robert is zijn broer echter niet toerekeningsvatbaar. Hoe dit ook zij, - Robert werd eveneens gearresteerd en tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In afwachting var. een uit spraak in hoger beroep, dat hij instelde bjj het Amerikaanse Hooggerechtshof, werd nij tegen een borgsom op vrije voeten gesteld. Toen dit beroep werd afgewezen en Soblen zich moest mel den om zijn straf te ondergaan, vluchtte hij. zeil een Jood, naar Israël, waar hij zich, op grond van het recht da: elke Jood heeft om zich in Israël te vestigen, aan zijn straf wilde onttrekken. De Is raëlische wet sluit echter misdadigers van dit voorrecht uit. Dr. Soblen was tegen borgtocht vrij gelaten omdat h\j aan een ernstige ziekte lijdt en volgens artsen nog slecht een jaar in leven kan blijven. Omdat tussen Israël en de Verenigde Staten geen uitleveringsverdrag be staat, werd dr. Soblen. strikt juridisch gezien, niet door de regering in Tel Aviv aan Amerika uitgeleverd. Soblen was in theorie vrij in Athene, waar het toestel een tussenlanding maakte, uit te stappen en zijns weegs te gaan. Hoewel de autoriteiten ook hierover zwijgen, schijnt dat hij op het Atheense vliegveld onmiddellijk door een Ameri kaanse FBI-rechercheur werd gearres teerd. Deze rechercheur was vanaf Tel Aviv in hetzelfde toestel meegevlogen. Omdat tussen Giekenland en de VS wél een uitleveringsverdrag bestaat, was het duidelijk dat de ontsnappings mogelijkheden voor dr. Soblen inder daad zuiver theoretisch waren. DEN HAAG, 2 juli (UPI) Uit wel ingelichte kringen in Den Haag is gis teren vernomen, dat Westduitse staal- firma's materiaal voor de aanleg van vliegvelden, die Russische MIG-sfraal- jagers kunnen bedienen, aan Indonesië blijft leveren. Dit niettegenstaande hef feit dat Nederlandse troepen tegen In donesische invasiegroepen moeten op treden. Genoemde kringen wezen erop, dat de Nederlandse regering tegen de le vering van dergelijke materialen her haaldelijk heeft geprotesteerd. Enkele maanden geleden werd bekend dat In donesië voor twintig miljoen dollar sta len landingsstroken had besteld voor de aanleg van zes vliegvelden met ca paciteit voor MIG-straaljagers. Volgens de welingelichte kringen gaan leveranties via de havens Ham burg en Bremen voort, hoewel officiële en niet-officiële Duitse kringen verze kering var het .egendeel gegeven heb ben. NORDHORN, 2 juli (DPA) De zo genaamde „Butterfahrten" naar Neder land van vele bewoners van het grens gebied in Neder-Saksen zullen volgens DPA spoedig tot het verleden behoren. Van 1 augustus af mogen de bewoners van het grensgebied niet meer, zoals thans boter tolvrij invoeren. Voor hen geldt van die datum af, evenals voor alle andere reizigers, éen maximum van 375 gram. Aan het begin van dit jaar verviel voor de „grensbewoners in Neder-Saksen reeds de tolvrije „klein- invoer" van koffie en thee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1