KENNEDY'S favoriet in ru maakt weim ns Verwachtingen van Haya de la Torre zijn niet uitgekomen D Nieuwe ruzie rond Franse preek in Vlaamse stad Gekuch en gehoest in de kerk stinkbommen in het portaal R en pipo Roeanda en Boeroendi onafhankelijke staten Moordenaar van is gisteren terechtgesteld CONGRES KIEST PRESIDENT Vicieuze cirkel s V.S. en Mexico meningsverschil over Fide] Castro JAMAICA wordt onafhankelijk Russen lanceren Kosmos 6 Toneelstuk van Brecht op z'n Fries Ik en mijn speelman Slapen in kunststof Snert - weer Gesprek DDR-Bonn over krediet van ruim 3 miljard „MILITANTE ORDE" ACTIEF 1 Verdwenen Joodse jongen gevonden c'SjigSien pipo, FEESTVIERING ZEER BESCHEIDEN MAANDAG 2 JULI 1962 PAGINA 7 Ongeveer een half jaar gele den werd nog algen: een aangenomen, dat bij de Pe ruviaanse presidentsverkiezingen op 10 juni Victor Raül Haya de la Torre als onbedreigd winnaar te voorschijn zou treden. Samen met de door hem geleide partij, de Ali- anza Popular Revolucionaria Ame ricana, heeft hij een turbulent ver leden achter de rug. Met name het Peruviaanse leger heeft al ruim dertig jaar ruzie met hem gehad. In 1932 kwam de APRA te Tru- jillo in botsing met de strijdkrach ten en daarbij werden vele mili tairen gedood. In 1948 deed zich iets dergelijks voor te Callao. Haya de la Torre zelf heeft alle sensaties beleefd, die voor Latijns- amerikaanse oppositieleiders zijn weggelegd: opsluiting, diplomatiek asyl, handgemeen en ballingschap. Er is een tijd geweest, dat velen het verschil niet zagen tussen hem en een communist. Maar met de jaren is ook de matiging geko men. Haya de la Torre is een over tuigd anti-communist en hij voelt zich zelfs bedrogen in de verwach tingen, die hij van Castro heeft gekoesterd. De APRA is nu het best te vergelijken met een orden telijke, sociaal-democratische par ty in Europa. para Bekroond op de XI TRIËNNALE in Milaa9 Big-Ben pipo is vervaardigd uit de beste kwaliteit Bru)^i%j het mondstuk is van de fijnste para. Ideale handligging Geen hinderlijke uitsteeksels Gemakkelijk op te bergen Practisch onbreekbaar Pe ka verschijnsel, (jat een gematigd-linkse partij doorgaans meer zuigkracht uit oefent op geschoolde en georganiseer de arbeiders dan op de bewoners van de armste en aohterlijkste gebieden. En zo bevindt Peru zich op het ogen blik in een vicieuze cirkel. Gebreken in de sociale structuur verhinderen, dat die structuur op de snelst mogelijke manier wordt verbeterd. Dank zij de huidige premier en mi nister van financiën Pedro Beltran, die een toonbeeld is van financiële recht zinnigheid, geven de economische sta tistieken van Peru nog niet zo'n ramp zalig beeld. De betalingsbalans ver toont de laatste jaren een overschot. De uitvoer neemt toe, net als de bui tenlandse investeringen en voor een Latijnsanierikaans land is de econo- Het is precies mee president de groepering, waar- Kennedy en de Allian tie voor de Vooruitgang graag wilden samenwerken. De Amerikaanse pers liet er geen twijfel aan bestaan, dat nog slechts een militaire staatsgreep de overwinning van Haya de la Torre zou kunnen verhinderen. Men hield de Peruviaanse kolonels voor. dat zij in dat geval niet alleen de belangen van hun eigen land zouden schaden, maar dat zij bovendien het vertrouwen van de buitenwereld in de democratisering en de modernisering van Latijns-Ame- rika ernstig zouden verstoren. Een paar dagen vóór de verkiezing op 10 juni meldde de N. V. Times met opluch ting, dat de Peruviaanse officieren ai veel milder gingen denken over Haya de la Torre en de APRA. Des te bitterder is de teleurstelling, nu blijkt dat de APRA tóch van de overwinning wordt afgehouden. Niet door het leger, maar door de meerder heid van de kiezers. Bij de telling van de stemmen kwa men drie grote groeperingen naar vo ren: de Nationale Unie van de ex-pre sident-dictator Manuel Odria (met vooral veel aanhang in de hoofdstad Lima), de APRA (met vooral veel aan hang in de provincies) en de liberaal- getinte Accion Popular van Fernando Belaünde Terry (die het zowel in Li. ma als in de provincies goed deed). Odria had van die drie minste, de la Torre de meeste stemmen. Maar geen van drieën beschikken zij over de vereiste meerderheid en de be slissing wordt nu overgelaten aan het Peruviaanse Congres, dat op 27 juli bijeenkomt. Op verzoek van Be laünde onderzoek het leger bovep. dien of er geen malversaties zijn ge- pleegd in de provincies waar de APRa heeft gewonnen. Men schrijft de relatieve nederlaag van de APRA vooral aan 2 faetol ren toe. De eerste is dat niaar heel weinig mensen in Peru hun stem mogen uitbrengen. De kieswet stelt de eis, dat zij moeten kunnen le zen en schrijven. En het droeve feit doet zich voor, dat vier eeuwen na de verovering van Peru door de Spanjaar den een groot deel van de bevolking nog steeds analfabeet is. Een tweede oorzaak is het algemene „Geef peen ergernis, preek Neder lands" staat hier te legen op een kerk in een Vlaamse stad. De Der- maning is erop geschilderd door ijve- raars, die zich verzetten tegen het feit, dat in sommige kerken in het Vlaamse gebied gedurende een be paalde Mis op zondag in het Frans gepreekt werd. Victor Raül Haya de la Torre, leider van de APRA. mie opmerkelijk veelzijdig. Toch zijn deze cijfers gezichtsbedrog. Net als Ecuador verkeert Peru in eer situatie, waar een kleine, groten deels Spaanse elite van grondeige naars, zakenlieden en militairen uit maakt, wat goed is voor de ontstel lend arme Indiaanse arbeiders en boe ren De populaire zegswijze is, dat alle rijkdom en alle invioed in handen is var dertig tot veertig families Minstens tweederden van alle Peru vianen leven buiten de geldeconomie. Een klasse van grondbezitters, die nu meriek niet sterker is dan 2 procent van de totale bevolking, heeft onge veer 70 procent van de cultuurgrond in handen. De helft van alle voedsel wordt ingevoerd. De geweldige trek van de Indianen in de Sierra naar de steden is er de oorzaak van, dat Lima over een aantal van de afschuwelijkste mi- sèrewijken van heel Latijns-Amerika beschikt. e Indianen beginnen zich langza merhand bewust te worden van het onrecht, dat hun wordt aange daan. Nog in maart hebben hon derden Indiaanse boeren, de z.g. com- muneros, de strijd aangebonden met re geringstroepen, die hen probeerden te verdrijven uit vier grote veehouderijen nabij Cerro de Pas- co, hoog in de An des. Bij de commu- neros leefde het ge voel, dat zij eenvou dig de grond terug namen, die hun voorouders honder den jaren geleden was ontroofd. Maar ook spraken zij het verwijt uit, dat de regering in Lima onvoldoende sociale hervormingen uit voerde. De APRA heeft een belangrijk aandeel gehad in de bewustwording en de opvoeding van de Indianen (Haya de la Torre gebruikt in plaats van Lati- no-américa het woord die thans het land wil besturen zonder de APRA, waagt zich aan een politieke koorddan- serij. H.J.N. MEXICO, 2 juli, (leuter) Na een be spreking van drie uur tussen president Kennedy en president Lopez Mateos van Mexico is zaterdagavond in Mexico een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat ,,een nieuw tijdperk van begrip en vriendschap tussen de Ver enigde Staten en Mexico" is aangebro ken. Uit het passage in het communi qué valt echter op te maken, dat nog verschillen van inzicht bestaan ten aan zien van het Cubaanse vraagstuk. In deze passage wordt o.m. gezegd, dat „de twee presidenten vastbesloten zijn het beginsel van niet-inmenging te verdedigen in de internationale organi saties, waarvan zij deel uitmaken, en zich te verzetten tegen totalitaire in stellingen en activiteiten, die onverenig baar zijn met de democratische begin selen die zij voorstaan." „De twee presidenten aanvaarden ten- volle de verantwoordelkheid van elke soevereine staat om zijn eigen politiek te bepalen zonder instructies of dwang van buiten af," aldus het communiqué. Mexico is een van de vijf Latijns- Amerikaanse staten die de regering van Fidel Castro erkennen. NEW YORK, 2 juli (UPI) Het eiland waar de befaamde rum vandaan komt, Jamaica, wordt op 6 augustus een onafhankelijke staat, na 300 jaar lang een Britse kroonkolonie te zijn ge weest. Volgens zijn toekomstige pre mier, Sir William Alexander Bustamen- te, is Jamaica beter voorbereid op on afhankelijkheid dan welk ander land ook dat in de twintigste eeuw zijn on afhankelijkheid verwierf. Op een persconferentie verleden week verklaarde Sir William dat Jamaica zich 18 jaar lang had kunnen voorbe reiden op onafhankelijkheid. „En in die periode hebben we ons zelf gemaakt tot een politieke oase van stabiliteit," voeg de Hij eraan toe. In 1944 kregen de bewoners van Ja maica van de britse regering stem recht waarmee de voorbereiding op een onafhankelijke status begon. In de af gelopen achttien jaar ontwikkelde zich een bestuur, gebaseerd op het twee partijen-systeem, en een soepel werken de ambtelijke machinerie. De recht spraak is op Britse leest geschoeid en er heerst financiële stabiliteit. De grond wet voorziet in verkiezingen om de vijf jaar. Jamaica, op het westelijk half rond gelegen, zal tezijnertijd toetreden tot de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). (Advertentie) Zuid-Afrika Bij Durban is zaterdag een passagiersvliegtuig van het type Sklymaster, met 46 passagiers aan boord, veilig geland na een botsing m de lucht met een lesvliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht. De beide inzittenden van het lesvliegtuig konden zich met hun parachutes redden. (Rtr) (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 2 juli De propagandis tische strjjd over de vraag wie er nu eigenlijk over is begonnen terzijde la ten1, hebben vertegenwoordigers van de regering in Bonn en van het com munistische regime in Oost-Berlijn met eikaar contact opgenomen over het kre diet van ruim drie miljard mark, dat Walter Ulbricht van Bonn wil heb ben om de interzonale handel op gang te houden, Ulbricht wil voor dit krediet o.a. drie miljoen ton Westduitse steenko len (waarde 250 miljoen mark), staal, staalprodukten en ook enige levensmid delen kopen. Hij wil de steenkolenleve- ranties van West-Duitsland ten dele compenseren met Russische olie, die via een in aanleg zijnde buisleiding naar Schwedt aan de Oder zal wor den gepompt. Deze olie kan de Bonds republiek echter niet gebruiken vanwege haar bestaande contracten met de wes telijke olieconcerns. Ook Bonn heeft zijnerzijds enige wen sen aan Ulbricht: Intrekking van het schietbevel van de Vopo's langs de sriiandmuur in Berlijn, openstelling van Oost-Berijjn voor bezoekers uit West-Eerlijn (alleen buitenlanders en burgers van de Bondsrepubliek mogen Oost-Berlijn bezoeken) en verbetering van het personenverkeer tussen West en Oost-Duitsland, Ulbricht staat ech ter op het standpunt, dat het hier een handel betreft, die vrij moet blijven van politieke voorwaarden. Uit de DDR zijn in Bonn vele brie ven ontvangen, waarin de bevolking de bondsregering aanraadt Ulbricht het krediet niet te verlenen. „Wij lijden nog liever honger dan dat het Ulbricht-regi- me met ruim drie miljard mark wordt gestut," aldus de teneur van deze brie ven. Verenigde Staten Dertien bewoners van de Amerikaanse gevangenis in Lea venworth in de staat Kansas hebben een universitaire graad gehaald. On der hen bevonden zich mensen, die zich schuldig hebben gemaakt aan moord of aan bankovervallen (Reuter). (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 2 juli De parochiekerk van de Heilige Geest aan de Mechelse Steenweg in Antwerpen is gistermiddag opnieuw het toneel geweest van heftige incidenten naar aanleiding van een Franstalige preek. Toen de kanselrede naar tqdens de Hoogmis nog maar een paar woorden in het Frans had uitge sproken, begon een groepje betogers in de kerk, behorend tot een zogenaam de „Vlaamse militante orde," luidruch tig te kuchen en te hoesten. Andere kerkgangers gaven daarop onverholen hun ontstemming te kennen ten aan zien van de rustverstoorders. Op dat ogenblik, terwijl de Franse preek werd voortgezet, werden enkele stinkbom- metjes in het kerkportaal geworpen door betogers die buiten stonden opge steld. Na afloop van de H. Mis begonnen de incidenten opnieuw. Aan weerskan ten van de Mechelse Steenweg troep ten manifestanten samen: aan de ene zijde tegenstanders van de Franse preken, aan de andere zijde voor standers ervan, of althans degenen die geen vrede konden nemen met de handelwijze van de „bommensmij- ters," Inmiddels was ook een met een luidspreker uitgeruste wagen van de Vlaamse Volksunie ter plaatse ver schenen. Er werd geroepen en gezon gen en ondanks de aanwezigheid van de politie ontstond op een bepaald mo ment zelfs een vechtpartp, waarbij links en rechts harde klappen wer den uitgedeeld. Slechts geruime tijd nadien kon de orde in de omgeving van de kerk worden hersteld. De leden van de „Vlaamse militante orde" hadden 's morgens al deelgeno men aan een vergadering van de Vlaam se Volksunie in Antwerpen. Na afloop t waren zij met opzet naar de bewuste kerk getrokken om „een oogje in het zeil te houden." In de afgelopen maan den hebben zij reeds bi) herhaling be toogd met spandoeken, waarop de waar schuwing stond te lezen: „De maat is vol - geen Franse sermoenen meer!" De geestelijkheid van de parochie heeft tot dusver geweigerd in te gaan op het verzoek geen Franse preken meer te houden. Haar afwijzende houding ont moet hoe langer hoe meer kritiek, maar de betogers, die gisteren met stinkbommetjes lucht gaven aan hun ontevredenheid, hebben op deze manier maar weinig sympathie voor hun zaak gewekt. Men vraagt zich met name af of het beoogde doel niet met andere, respectabeler middelen kan worden be reikt. MOSKOU, 2 juli (Tass). De Sovjet- Unie heeft zaterdag opnieuw een kunst maan gelanceerd. De maan is in een baan om de aarde gekomen. De nieuwe kunstmaan, Kosmos 6, is uitgerust met instrumenten voor onder zoek van de kosmische ruimte. Zij is voorzien van radio-apparaten voor me tingen op verre afstand en voor het meten van haar baan. De werkelijke baan wijkt weinig van de berekende baan af. De Kosmos 6 draait in 90,6 mi nuten om de aarde, de hoogte varieert van 274 tot 360 kilometer. Uit de ont vangen radioseinen blijkt dat alle instru menten aan boord normaal werken. TEL AVIV, 2 juli (UPI) De rege ring van Israël heeft bekend gemaakt, dat de Joodsg jongen YoseUe Schu macher, die de pion was in een reeds drie jaar durende familietwist over zijn godsdienstopleiding, is gevonden. Yoselle werd ontdekt in de Verenigde Staten, waar hij onder de naam Jacob Gertner leefde. De Amerikaanse immigratie dienst heeft zich over hem ontfermd. De vader en moeder van Yoselle kwa men met de jongen en zijn zuster in 1956 uit Oost-Europa naar Israël. Op ver zoek van de moeder nam haar vader, Nahman Shtarkes, de opvoeding van de kinderen op zich. Het meisje werd naar een relligieuze school gestuurd en Yo selle ging naar de Talmoedschool van Ahim Temimi. In oktober 1956 wensten de Schou- machers hun kinderen terug, omdat zij meenden toen zelf voor de kinderen te kunnen zorgen. Het meisje werd naar huis gestuurd, maar Yoselle niet. In december 1959 verdween Yoselle uit het huis van zijn grootvader en sedertdien werd vergeefs naar hem gezocht. Shtarkes wilde zijn kleinzoon niet aan de ouders teruggeven, omdat hij bang was, dat de jongen niet orthodox zou worden opgevoed. WASHINGTON, 2 juli (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat president Kenne dy machtiging heeft gegeven tot het terugtrekken van duizend Amerikaanse mariniers, die zes weken geleden naar Thailand werden gezonden ter bescher ming van de grens van Laos. Indien de toestand het toelaat zullen binnenkort nog meer mariniers worden teruggetrok ken. Octrooi no. 22402 verpakt in lederen foudraal/ vanaf f. 10.- De Opsterlandse Toneelgroep in de opvoering van Bertold Brechts „Der gute Mensch von Sezuan" in een Friese vertaling. In het fraai gelegen openluchtthea ter van Beesterzwaag in de ge meente Opsterland in Friesland hebben zaterdagavond vele voor namelijk jonge Friezen gekeken naar en genoten van de première van het door de schrijver Freark Dam ln hun memmetael vertaalde stuk „Minske heden, die bij de volgende opvoeringen in da loop van deze maand gemakke lijk kunnen worden weggewerkt. Deze première van „Minske Sünder Wryt of Slyt" (vrij vertaald: een nog on geschonden mens) werd onder meer bijgewoond door afgevaardigden van het Provinciaal bestuur van Friesland en van diverse culturele verenigingen. Toeristen en dagjesmensen, die de komende weken Gouda op hun programma hebben staan, moeten behalve aan de Sint Janskerk met de beroemde Goudse Glazen, het stadhuis en het waagge bouw. ook eens een bezoek brengen aan het museum „Het Catharina gasthuis". In dit intieme museum is namelijk tot 8 september de expositie „Ik en mijn speelman" naar het ge lijknamige boek van Aart van der Leeuw ingericht. Men vindt er tal van kunstwerken en vele muziekinstrumen ten, waarvan er diverse al lang „uit het gehoor" liggen. Mr. Romke de Waard, de befaamde liefhebber en voorvechter van caril lons en pierementen, heeft deze zo- mer-expositie zaterdagmiddag geo pend. Hij zei, dat er in onze rationa listische, nuchtere maatschappij voor de speelman geen plaats meer is. De speelman staat in de kou. Hij behoort niet tot de kunst met een grote K of de kunst met een kleine k. Dat is de mening van het ministerie van O. K. en W. en dus blijft de speelman in de kou staan. Romke de Waard hoopt echter dat de minister naar aanleiding van deze expositie ook eens in de staatsruif zal tasten om de po gingen van het bestuur van het Utrechtse museum „Van Speeldoos tot pierement" zoveel mogelijk mu ziekinstrumenten van de automatische spelen voor Nederland behouden te ondersteunen. De mooie draaior gels, die ons land nog rijk is, moeten in Holland blijven, aldus Romke de Waard. Een Duitse fabriek heeft op de jaarlijkse beurs „Het Rijk der- vrouw" te Bremen opzien ver wekt door met kunststof-slaap kamers uit te komen ten behoeve van hotels, ziekenhuizen en particu lieren. De ameublementen, die in elk hout-dessin worden gebracht, zijn niet van de vertrouwde houtsoorten te on derscheiden. Deze sensationele primeur voor Nederland is voor het eerst te zien op de voor lichtingstentoonstelling „In Holland staat een huis", die vandaag ln en om Musis Sacrum in Arnhem Is ge opend en tot 9 juli duurt. Sunder Wryt of Slyt" van Bertolt Brecht. In de rest van Nederland is Jit stuk waarschijnlijk beter bekend <iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||iii||||||„||||||||ii|l|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiilHililllliilliinilllliillMillllllillillllilililitiiii onder de titel „Der gute Mensch von Sazuan" Dit stuk begint met de woorden „Water of geen water, armoede is er toch in dit land". Het mag dan met de armoede in het Friese land mee vallen, de eerste woorden van dit be gin waren bijzonder toepasselijk, want op dat moment stroomde de regen on barmhartig neer op de toneelliefheb bers in het openluchttheater. Dat bleef zo tot de pauze: daarna toonden de weergoden zich iets milder. Vóór het echter zo ver was had bur gemeester W. Harmsma ér op gewe zen, dat het in Beetsterzwaag een tra ditie is geworden, dat er bijzondere stukken worden gespeeldmet een heel eigen sfeer, die juist de jongeren aan trekt. Al was het wat kil en koud, de toeschouwers hebben genoten van Brechts experimenteel, gedurfd toneel en van de felle balladen, die ook in het Fries prachtig uitkwamen. De nogal lange stukken van Brecht wor den bij vertalingen vaak ingekort, doch dit was hier niet het geval. De toe schouwers zaten vier uur lang, van 9 tot 1 uur, te kijken naar het door de Opsterlandse Toneelgroep uitste kend gebrachte spel; voor velen was dit toch wel iets te veel van het goe de. De opvoering toonde slechts wei nig zwakke punten en dat waren dan meestal nog technische onvolmaakt- Een standhouder met handelsgevoel en inzicht in het Nederlandse „zomer"- klimaat verkocht zondag bij de Nederlandse kanokampioenschappen bij Zutfen pannen vol hete snert. Zijn koffie sleet hij aanmerkelijk minder om maar niet te spreken over zijn fris-dranken (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 2 juli Zowel in Kigali, de hoofdstad van de republiek Roean da, als in Oesoemboera, de hoofdstad van het koninkrijk Boeroendi, zijn de plechtigheden in verband met de uit roeping van de onafhankelijkheid gis teren ordelijk en waardig verlopen. Het strijken van de Belgische vlag gaf voor alsnog nergens in de twee gewezen voogdijgebieden aanleiding tot inciden ten. In beide landen schenen de blanke bevolkingsgroepen zich overigens enigs zins afzijdig te houden van de overi gens zeer bescheiden feestelijkheden- Wat deze bescheidenheid betreft, ter loops dit detail: in Kigali kregen de honderden binnenlandse personaliteiten en buitenlandse genodigden, die aanza ten aan een feestdis, slechts een koud gerecht voorgeschoteld In Oesoemboeroe heerste meer span ning. De Belgische nederzetting aldaar was kennelijk onder de indruk van de wanhoopsdaad van een van haar meest vooraanstaande vertegenwoordigers, de kolonist A. Maus, die hort voor het Belgische mandaat ten einde liep zelf moord pleegde. De strekking van het „politiek testament", dat hij naliet, scheen door velen goedgekeurd te wor den. Daarin stond o.m. te lezen: „Mijn taak in Roeanda-Oeroendi is afgelopen. Vruchteloos heb ik mij verzet tegen de barbaarsheid van de Verenigde Naties en de lafheid van België. Ik wil thans niet meer mijn verontwaardiging, mijn woede en mijn misprijzen herhalen je gens verscheidene categorieën van men sen en instellingen. Met mijn afscheid dien ik hen een laatste kaakslag toe." Enkele uren voordat Boeroendi een souvereine natie werd, had in de cen trale gevangenis van Oesoemboera de terechtstelling plaats van de Griek Kageorgis, de kolonist die in step- tember 1961 prins Rwagasore ver moordde. De toenmalige eerste mi nister van Boeroendi, die de oudste zoon was van de heersende vorst Mwam' Mwamboetsa en bekend stond als een vurig aanhanger van de gewe zen Congolese premier Loemoemba, werd met een nekschot gedood ter wijl hij op het terras vai. een restau rant zat te dineren. Tijdens het daaropvolgende proces, dat door Belgische magistraten werd geleid, werden verscheidene functiona rissen van het Belgische bewind in op spraak gebracht. Het mysterie werd echter nooit volledig opgehelderd, het geen de regering van Boeroendi vol wantrouwen stemde ten opzichte van Brussel. De affaire is in niet geringe mate de oorzaak van de nogal koele betrekkingen tussen Oesoemboera en Brussel. Ook nu nog drukt zij zwaar op de samenwerking tussen beide landen. Betekenisvol mag het wel worden ge noemd dat het doodvonnis van Kageor gis zaterdag moest worden voltrokken door een peloton soldaten van de Boe- roendese ordemacht, zij het onder toe zicht van Belgische magistraten, omdat de in Oesoemboera gelegerde eenheid van de Belgische gendarmerie had ge weigerd manschappen af te staan voor de executie. Daarbij komt dan nog de vrees, dat de Afrixaanse medeplichtigen van de moordenaar, die indertijd tot gevange nisstraffen werden veroordeeld, zonder verdere vorm van proces zullen wor den geëxecuteerd door de Boeroende- zen, zodra de Belgische strijdkrachten zullen zijn verdwenen. Dit acht Brus sel onaanvaardbaar. De Belgische re gering heeft reeds laten weten dat zü het leven van de veroordeelden als een conditio sine qua non beschouwt voor de toekomstige technische hulpverle ning aan Oeroendi. En in Brussel heb ben de verdedigers van de betrokke nen al eer, actie ingezet om de over brenging van hun cliënten naar een Bel gische gevangenis te verkrijgen. Tevens hebben zij officieel protest aangetekend tegen de terechtstelling van Kageorgis, dir volgens hen in hoogst onregelmatige omstandigheden zou hebber, plaats ge had, namelijk op het ogenblik dat „nieu we feiten" aan het licht zouden zijn ge komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7