Huberts NEDERLANDER MET FRAAIE PLAATS ACHTER RACE-DUIVEL DECNER DE L f -7? „HELD VAN DE DAG" IN ASSEN ÉgjÉsiU, DAT GEFASCINEERD TOEZIET tweede bij debuut van „brommers" DRIE NIEUWE RECORDS VAN ATLETIEK JEU GD Herboren Eef Kamerbeek weer sterk op tienkamp is TT VAN ASSEN IN CIJFERS Baanrecords van „wildebras Hocking niet te redden Jeugdige atleten ZEGE IN DRIELANDENWEDSTRIJD Mens en motor Redman jaagt op een rijke buit Cu jé kampioen steeple chase McLaren meer dan 200 km per uur MAANDAG 2 JULI 1962 Pagina (Van onze speciale verslaggever) ASSEN, 2 juli Op het circuit van Assen, daar waar eens per jaar de sensatie van het motor- rennen hoogtij viert, waar de scheurende kreten van voorbij- razende machines de meer dan honderdduizend toeschouwers in de berm of op de taluds telkens weer het zwijgen opleggen, werd zaterdag voor het eerst sinds acht jaar een Nederlander de „held van de dag". Jan Huberts, een doorbijter uit Den Haag, dit jaar opgenomen in de renstal van de Kreidler-fabrieken, schoot in de race van de „debuterende" 50-cc- ers net iets eerder over de eind streep dan zijn teamgenoot Anscheidt, die hem in een afwis selend gevecht over acht ronden had opgejaagd naar de snelste ronde bij de „brommers" met een gemiddelde van ruim 114 kilome ter per uur. Dat de naar het Wes ten gevluchte Oostduitser Ernst Degner met zijn Suzuki als aller eerste was afgevlagd, daar had op dit voor de Nederlandse motorwe reld zo heuglijke moment niemand oog voor. Godin de Beaufort zevende „Opgefokte" Honda's Geen „hattrick" LONDEN, 2 juli Eef Kamer beek, de nationale recordhouder op de tienkamp, die na een winter van keiharde voorbereiding in het begin van dit seizoen door beenblessures werd geplaagd en dit belangrijke jaar voor de Euro pese atletiekkampioenschappen in Belgrado als verloren werd be schouwd, heeft vrijdag en zater dag in Londen zyn zelfvertrouwen hervonden. Niet alleen was hij de grote steun voor de Nederlandse tienkampers, die voor de vierde maal in successie de zege of schoon ditmaal zwaar bevochten uit het vuur sleepten, maar tevens waren zijn prestaties en de manier waarop van dien aard, dat hij als de grote winnaar het toernooiveld verliet. Onbezorgd Koch: 57, 86 Nooit werd een winnaar zo verwaarloosd als Degner. Hij, reeds de verrassende winnaar op het eiland Man en ook de snelste in de training, nam al direct na de start de leiding. Zijn zilvergrijze Suzuki gierde ver bazend snel door de bochten van het Asser circuit, maar slechts een enkeling lette op hem. Veel meer veerde men op en strekten zich de nekken, wanneer zijn achtervolgers in het zicht kwamen. Eerst waren het er drie, Suzuki op een motor van dezelfde naam en Anscheidt en Huberts op de Kreidlers. De twee laatsten wisten de Japanner te lossen" en toen volgde een spelletje van aanvallen en verdedigen, van stuivertje wisselen op de rechte stukken zowel als in de slinge rende bochten tussen twee stalgenoten, naar wier con signes men slechts kon gissen. Anscheidt, de officiële kopman van het team, had in het klassement voor het wereldkampioenschap drie punten meer dan Huberts. Maar voor „Rennleiter" Ir Hilber golden andere mo tieven om Huberts, hier op Assen als idool van de meeste toeschouwers, tot eerste man te maken. Het spelletje werd, toen Degner eenmaal onbereikbaar was geworden, perfect gespeeld Het bleef voor het publiek spannend en aantrekkelijk tot het einde, toen Huberts, als eerste uit de „Kniebocht" komend met een snelheid van 140 kilometer Anscheidt achter zich hield. Voor Degner klonk het Westduitse volkslied en klom de vlag in top, maar Huberts deelde zijn plaats op het schavot, de lauwerkrans ging ook om zijn schouders en voor Huberts blitsten de fotografen en juichten de mensen. In de Strubbenhoek lagen nummer 2 Grassetti, 11 Godfrey op Norton en Statsny op Jawa nog vlak achter de rode MV van Hailwood (5) in de 500 cc-klasse. Nog voor deze ronde ten einde is zal Hailwood echter een duidelijke voor sprong hebben genomen, die hij in schitterende stijl steeds meer zal ver groten. REIMS, 2 juli. De Nieuwiselander Bruce McLaren is gisteren 1* sen Coo per winnaar geworden van de auto rennen om de grote prijs van Reims. Als tweede plaatste zich de Engels man Graham Hill; de Ier Innes Ire land werd derde. McLaren legde de vijftig ronden van 415 km af in twee uur/ twee minuten en 30,2 seconden :een gemiddelde snel heid van 203.302 km p.u.) De wedstrijd telde niet m voor het wereldkampioenschap. De Italiaanse Ferrari's deden niet mee wegens sta kingen in Italië. De Nederlander Godin de Beaufort eindigde in deze race met twee ronden achterstand op de zevende plaats. Drie records werden verbeterd en één werd geëvenaard op de Nederlandse jeugd-atletiekkam- pioenschappen in het winderige Delft. Al leverde deze 100 meter in 10.6 dan geen recordverbete ring op, de vreugde bij de winnaar Bos, uiterst rechts, is er niet minder om. Naast hem passeert met gebogen hoofd Essenstam als derde de eindstreep, ter wijl Luitjes als tweede aankwam (tweede van links). Tijdens grasbaanraces te Osna- brueek is de Duitse zijspanrijder Höhn, in het ziekenhuis overleden aan zijn verwondingen, na bij een val door een andere zijspan te zijn overreden. Zijn co-equiper Raeckers verkeert in le vensgevaar. DELFT. J juli De Nederlandse jon gens- en meisjes-atleten hebben gisteren tijdens de jeugdkampioenschappen op het winderige Delftse sportpark aan de Brasserskade laten zien dat de toekomst voor de Nederlandse atletiek bepaald niet somber hoeft te zijn. Liefst drie Nederlandse records werden verbeterd en één werd er geëvenaard. De meeste indruk maakte de in Groningen stude rende Limburger Fred van Herpen, die tot tweemaal toe het Nederlandse record op de 300 meter scherper stelde. In de serie bracht hij soepel lopend 34.4 se conden op de klokken en in de finale gaf hij met 34.3 sec. zijn tegenstanders geen schijn van kans, hoewel de tijd van de Amsterdammer Lievense, met 35 sec. tweede, ook gezien mocht worden. Op de 3.000 meter leverden Willems en de Nederlandse cross-kampioen Bee- len in de laatste twee ronden een ver beten strijd, die Willems in de laatste meters in zijn voordeel besliste. Beide lopers bleven resp. 1.8 en 1.2 sec. onder de 8.49.1 waarmee Jan van Grinsven (PH) in 1956 een record vestigde. Op de sprintnummers werden de prestaties beïnvloed door een te sterke rugwind. In de finale zegevierde de jeugd- en seniorkampioen van het vorig jaar, Frits Boss. Hij kon zich in de laatste meters nog juist de felle Hagenaar Luitjes van het lijf houden. Tijden: resp. 10.6 en 10.7. De Trek vogel Tamminga, die in de serie de wind was toen juist beneden het toegestane maximum van twee meter per seconde met 10.8 het nationale record evenaarde, bracht het in de eindstrijd niet verder dan de vijfde plaats. Bij de technische nummers viel de Zaanland-atleet Zijl op, die het discus werpen en speerwerpen won en tweede werd op kogelstoten. Bij het discus werpen kwam hij met de 1M kilogram zware schijf tot 52 meter, waarmee hij zijn grootste concurrent, Hubert van Lieshout (ALO), precies vijf meter voorbleef. Van Lieshout revancheerde zich echter bij het kogelstoten door voor de tweede achtereenvolgende maal kampioen te worden. De beste prestatie bü de meisjes kwam op naam van Corrie Bakker, die bü het verspringen een afstand van 5,96 meter overbrugde en daarmee 15 centi meter verder sprong dan Lia Hinten in 1959. Verder kwamen Els van Noorduyn (Sagitta) en de Atmodes-atlete Van Duffelen goed voor de dag. Laatstge noemde won de 109 meter in 12.3 sec. en Els van Noorduyn werd kampioene kogelstoten met 15.12 meter. Nederlands jeugdkampioenen werden: JONGENS: 110 m horden: 1. Dorst (Memphis) 14.8. 100 m: 1. F. Bos (AVG '26) 10.6. 300 m: 1. T.van Herpen GVAV 34.3. 800 m: 1. L. Oostendorp (Atletika) 1.59.7. 1500 m: 1. A. Blok (Suomi) 3.59.3. 3000 m: 1. W. Willems (Unitas) 8.47.3. Discuswerpen: 1. M. Zijl (Zaanl.) 52 m. Kogelslingeren: 1. J. Swinkels (PSV) 41.28 m. Verspringen: 1. L. de Winter (AAC) 6.94 m. Polsstok- hoogspringen: 1. E. Mieremet (GAC) 3.70 m. Hoogspringen: 1. H. Hage (Delta- Sp.) 1.75 m. Kogelstoten: 1. H. van Lies hout (ALO) 15.27 m. Speerwerpen: 1. M. Zijl (Zaanl.) 54.65 m. MEISJES: 100 m: 1. J. van Duffelen (Atmodes) 12.3 sec. 600 m: 1. J- Laman (Suomi) 1.40.1. Kogelstoten: 1. J. Noor duyn (Sagitta) 15.12 m. Verspringen: 1. C. Bakker (Atleta) 5.96 m. Speerwerpen: 1. C. Piller (ADA) 37.80 m. Ongeveer dezelfde taferelen speelden zich af aan hef slot van de race in de 250 cc-klasse, waarvoor de Alkmaar der Casper Swart plotseling de beschik king had gekregen over een fabrieks- Honda. Swart, eindelijk in zijn element na jarenlang sleutelen aan zijn eigen machine, waarmee hij dan op Assen door de fabrieksploegen feitelijk voor schut werd gezet, kwam al direct bij de eerste ronde tot verrassing van zelfs de pits als vierde door. Hij schoof een plaats op toen de Ier Robb uit de bocht vloog, maar moest na enige felle aan vallen te hebben weerstaan bezwijken onder het geweld van de Italiaan Pro- vini. Zijn vierde plaats gaf hij echter niet meer prijs. Provini's opmars maakte deze race tot een van de spectaculairste van de dag. Vrijdagmorgen had Pro- vini in de training de favoriete Hon da's reeds gewaarschuwd door de snelste tijd te maken. Zijn eerste po sitie bij de start werd echter van ge nerlei waarde toen zijn Morini nadat het licht op groen was gegaan, weiger de aan te slaan. Vanuit de achterste regionen begon hij de aanval, maar reeds in de eerste sloeg het noodlot opnieuw toe. Mét Degner kwam hij ten val en dat kostte weer kostbare seconden. Provini ging door; Swart werd zijn eerste doelwit en... slacht offer. De twee Honda-rijders Redman en Mclntyre restten nu nog, hun rui me voorsprong werd zienderogen klei ner. Drie ronden voor het einde hield Mclntyre het niet langer vol, hij zak te terug en Provini kreeg nog meer moed. Alles riskeerde hij om Mclnty re in te kunnen halen, de tijd was ech ter te kort. De ook al teruggevallen Redman veroverde de bloemen en Mclntyre drukte zijn Honda nog juist voor Provini over de streep. Dat deze zich moreel de winnaar noemde na men zelfs de fanatieke Japannertjes van de Honda-equipe hem niet kwalijk. „Hun" Redman verbeterde immers met zijn overwinning de glorieuze voorsprong in het klassement om de wereldtitel aanzienlijk. Jim Redman, landgenoot van de Rho- desische „wildebras" Hocking, die het besluit heeft genomen met motorrennen te stoppen en wiens baanrecords zater dag bijna allemaal werden verbeterd, Redman had al eerder het witte trapje naar het ere-podium bovenop de pits beklommen. Dat was na zijn over winning in de 350 cc geweest, de race waarmee de „Dutch TT" zaterdagmor gen, voor het eerst sinds zestien jaar zonder de stralende zon, begon en waar in de brullende motoren de rasechte ,,TT-gangers" uit hun tenten, uit cara vans, van de hooizolders of uit de schu ren lokten. Mclntyre had het eerst de rust van velen verstoord na zijn bij zonder snelle start. Redman nam ech ter nog in de 'eerste ronde het initiatief van hem over om steeds meer uit te lopen. Achter zijn rug waren het vooral Hailwood en de Italiaan Grassetti die de spanning erin hielden na de pits stop van Mclntyre. Eerst ging Gras setti Hailwood voorbij, om aan een tot mislukking gedoemde jacht op Redman te beginnen en tenslotte in de zeven tiende ronde zelf op een aanval van Hailwood geen antwoord meer te we ten. Ook voor Hailwood op zijn best, zo als die toen over de baan scheerde, bleef Redman met zijn tot 285 cc „opge fokte" 250cc. Honda onbereikbaar. Bijna had Redman met zijn Honda's een „hattrick gescoord". In de 125 cc klasse, waarin die derde zege voor het grijpen lag, waren hij en zün teamge noten echter té superieur. Redman voerde al vrij spoedig met een tiental seconden het veld aan, gevolgd door Taveri die zich van Degner en Hailwood had weten los te maken. Robb was als ..bewaker" bij dit tweetal achter ge bleven. Omdat Taveri in de stand voor het wereldkampioenschap in deze klas se één punt meer had dan Redman luidden de orders van leider Armstrong dat Taverij de kleine Zwitser, moest winnen. Zijn achterstand op de „ge hoorzame" Redman werd steeds klei ner en even voor de tribune kreeg hij hem net op tijd te pakken om met gering verschil te winnen. Heel weinig strijd zagen de circa 110.000 toeschouwers bij de halve liter klasse. De haast over de baan zwe vende Hailwood was voor de anderen ongenaakbaar. Read en Minter, alle bei op Norton, vochten een fel gevecht om de tweede plaats uit. Veel aantrekkelijker was het duel in de zijspanklasse tussen de Zwitser Ca mathias en zün landgenoot Scheideg- ger, die na vijf ronden vinnige strijd het heft in handen nam. Camathias moest hem toen laten gaan, uitgescha keld door een defect aan zijn versnel ling. Zijn motor over de eindstreep du wend klasseerde hij zich toch nog als zevende. Scheidegger zegevierde, on danks dat hij ook nog door pech werd achtervolgd, vóór de grote favoriet Deu- bei. De winnaars van de zijspanraces op de TT van Assen, Scheidegger aan het stuur en Robinson in de zijspan gaan hier gevolgd door Vinsent en Bliss door de bocht. Een fel gevecht met Camathias zal de twee eersten later de overwinning opleveren. VLISSINGEN De Zeeuwse atleet Hein Cujé is gisteren Nederlands kam pioen op de 3.000 meter steeple chase geworden. Hij legde de zeven ronden af in 9 min. 8 sec., de snelste tijd ooit in Nederland gelopen. Cujé, die drie weken geleden nog veel last had van een blessure en uiter aard weinig had kunnen trainen, be haalde een gemakkelijke overwinning. In de derde ronde nam hij een voor sprong, die hij gestadig vergrootte; hij finishte tenslotte met ruim 12 seconden voorsprong op nummer twee, Verkade. Coumans werd derde. Eef Kamerbeek had reden óm met een opgewekte glimlach de polsstok te tor sen toen hij gisteren op Schiphol uit Engeland arriveerde. Hij had zaterdag in de drielandenwedstrijd weer de kracht kunnen opbrengen om op de tienkamp met redelijke cijfers uit de bus te komen. De uitslagen in de Grote Prijs van Neder- lan der K.N.M.V., de „Dutch TT", zijn: 50 cc-klasse: 1. Degner (Did.) met Suzuki, 8 ronden (61.64 km) in 32 min. 56.2 sec. (gem. 112,278 km/u); 2. Huberts (Ned.) met Kreid- ler 33.04,2; 3. Anscheidt (Ddl.) met Kreid- ler' 33.05,1; 4. Suzuki (Japan) met Sueuki, 33.i3.8; 5. Itoz (Japan) met Suzuki, 33.40.7; 6. Gedlich (Did.) met Kreidler, 33.44.4; 10. Van Dongen (Ned.) met Honda, 34.32,8. De stand voor het wereldkampioenschap: i. Degner, 16 pnt.; 2. Anscheidt, 15 pnt.; 3/4. Huber en Tavtseri, 14 pnt.; 5. Robb, 9 pnt.; 6 Takahashi, 7 pnt. Snelste ronde: Huberts, 4 min. 03,2 sec. (gemiddeld 114,045 km/u). 125 cc-klasse: 1. Taveri (Zwi) met Honda, 14 ronden (107.86 km/h) in 50 min. 36.6 sec. (gem. 127.873 km/u); 2. Redman (Rhod.) met Honda, 50.36.8; 3. Robb (Ierl.) met Honda, 50.54.6; 4. Degner (Did.) met Suzuki, 50.55.4; 5. Hailwood (Gr.-Br.) met EMC, 50.56.2; 6. Malina (Ts.-Sl.) met CZ, 51.38.6. Stand in de competitie om het wereld kampioenschap: 1. Taveri, 23 pnt.; 2. Red man, 20 pnt.; 3. Takahashi, 16 pnt.; 4/5. Hail- wood/Degner, 5 pnt. en 6. Phillis, 4 pt. 250 cc-klasse: 1. Redman (Rhod.) met Honda, 17 ronden (130,97 km) in 58 min. 52,2 sec. (gemiddeld 133,489 km/u); 2. Mclntyre (Schotl.) met Honda, 58.54,4 3. Provini (It.) met Morini, 58.54,8; 4. Swart (Ned.) met Honda, 1.00.36,6; 5. Perris (Canada) met Su zuki, 1.02.44,1. Op één ronde: 8. Vogelzang (Ned.) met Benelli. Op twee ronden: 11. Leenheer (Ned.) met Aermacchi; 13. Van Son (Ned.) met NSU. De stand om het wereldkampioenschap: 1. Redman, 30 pnt.; 2. Mclntyre, 18 pnt.; 3. Phillis, 12 pnt.; 4. Minter, 8 pnt.; 5/6/7/8. Shorey, Pagani (It.), Provini en Wheeler, allen 4 pnt. De snelste ronde: Provini, 3.21.0 (137.989 km/u). 350 cc-klasse: 1. Redman (Rhod.) met Honda, 20 ronden (154.09 km) in 1 uur 6 min. 49,5 sec. (gem. snelheid 138.350 km/u); 2. Hailwood (G.-B.) met MV, L07.09.6 3. Gras setti (It.) met Bianchi, 1.07715.7; 4. Stastny (Tsj.-Sl.) met Jawa, 1.08.22,4; 5. Minter (G.B.) met Norton, 1.08.44,8; 6. Read (G.B.) met Norton, 1.09.06,4. De snelste ronde was voor Grassetti: 3 min. 16,9 sec. (140.862 km/u). Hij verbe terde hiermee het oude record, dat sinds de Asser T.T. van verleden jaar met 3.17.- (140.791 km/u) op naam van de Rhodesiër Hocking (met MV) stond. Stand in de competitie om het wereld kampioenschap 350 cc-klasse: 1. Hailwood, 14 pnt.: 2. Redman, 8 pnt.; 3. Stastny, 7 pnt.; 4. Hocking, 6 pnt.; 5. Grassetti, pnt.; 6. In gram, 3 pnt. 500 cc-klasse: 1. Hailwood (G.B.) op MV, 20 ronden (154.09 km) in 1 uur 5 min. 46.2 sec. (gem. 140.570 km per uur); 2. Minter (G.B.) op Norton, 1.06.09.4 3. Read (G.B.) op Norton, 1.06.49.2; 4. Shepherd (G.B.) op Matchless, 1.07.09 5. Schneider (Oost.) op Norton, 1.07.26.8; 6. Godfrey (G.B.) op Norton, 1.07.32.5. Snelste ronde: Hailwood, 3.11.8 (gem. 144.608 km/u), verbetering oude record. De stand voor het wereldkampioenschap luidt nu: 1/2. Hailwood en Hocking, beiden 8 pnt.; 3/4 Minter en Boyce, beiden 6 pnt.; 5. Schneider. 5 pnt.; 6/7. Stevens en Read, beiden 4 pnt. Zijspannen: 1. Scheidegger-Robinson (Zwits./G.B.) op BMW, 14 ronden (107.86 km) in 52 min. 16.2 sec. (gem. 123.814 km per uur); 2. Deuberl-Hoerner (Did.) op BMW, 52.25.2; 3. Koelle-Hess (Did.) op BMW, 52.59.2; 4. Rohsiepe-Boettcher (Did.) op BMW, 53.11.2; 5. Strub-Fiston (Zwits.) op BMW, 53.12.6. Snelste ronde: Camathias, 3 min. 39 sec. (gem. 126.647 km/u), nieuw record voor deze klasse. Oude record: Deubel, 3.40.6 (125.729 km/u). De stand voor het wereldkampioenschap1. Deuberl, 22 pnt.; 2. Koelie, 17 pnt.; 3. Vin cent (G.B.), 13 pnt.; 4. Camathias,.12 pnt.; 5. Scheidegger, 8 pnt.; 6. Seeley (G.B.), 4 pnt. Twee verrassingen waren er voorts van Jelle Doornbos, die op het laat ste moment voor Jan van Heek in de plaats gekomen, als derde eindigde en bij de dames van Mieke de G raaf- Schenk, die zich vóór Toos Mutter en Paula van der Wegen de beste Neder landse vijfkampster toonde. Haar vecht lust en energie waren een voorbeeld voor de anderen. Waren de Nederlanders dus succes vol, men kan zeker niet zeggen, dat de zege gemakkelijk is behaald. Alvorens de Nederlandse heren met 18519 punten vóór België met 17839 en Groot Brittan- nië met 16451 pnt. eindigden, hadden de Belgen op de eerste dag de leiding ge nomen en deze zelfs na enkele ups en downs lange tijd behouden. In de eind fase van de strijd bleken onze landge noten door betere prestaties op de werp- nummers de sterksten. Bij de dames zegevierde Engeland met goede vjjf- kampsters als de in de landenwedstrijd debuterende 23-jarige Mary Petersen die tot verrassing van alles wat maar En gels was, haar landgenote en ex-wereld recordhoudster hoogspringen Thelma Hopkins versloeg. Het was een herboren Eef Kamer beek, die in Londen de strijd tegemoet ging. De 27-jarige Eindhovenaar heeft een tienkamp afgewerkt die hem het recht geeft zijn tegenstanders in Bel grado weer in de ogen te kijken. Waren zijn loopnummers, 100 meter in 11.6, 400 meter in 51,6, de 110 meter horden in 14.9 (eigenlijk 14.7) en de 1500 meter, die niet meer van belang was, nog niet daverend, zijn vertesprong van 6.70, ko gel 13.99, hoog 1.76, polshoog 3.60, speer 59.18 meter grensden aan het reeds eerder gehaalde niveau, terwijl volgens hém de discusworp van 45.28 en o.a. het polsstokhoogspringen, waar hij drie maal bij 3.70 meter op het nippertje faalde, beter hadden moeten zijn. Voor Kamerbeek was deze tienkamp, waarin hij 6749 punten behaalde, het bewijs dat hij in de komende maanden de schade kan inhalen en voor de Europese ti- telwedstrijd zün top kan bereiken. De Haarlemmer Jelle Doornbos, de goedlachse en door zijn droge humor de gangmaker van de ploeg, heeft op ver rassende wijze de technische commissie van de K.N.A.U. beschaamd gezet. In eerste instantie niet aangewezen, greep hij de derde plaats. Zijn prestaties, o.a. een speerworp van 56.70 meter, een sterke 1500 meter en goede hoog. en vertesprongen waren voldoende om bij na in de buurt van zijn beste totaalpres tatie te komen (6129 punten). Mieke de Graaf-Sohenk, dochter uit de sportfamilie van schaatscoach Klaas Schenk, heeft het gepresteerd achter de Engelse verrassing Mary Peters en Thelma Hopkins haar Nederlandse ri valen Toos Mutter en Paula van der Wegen te verslaan en van „eeuwige tweede" nu eerste te worden. Met haar goede wedstrijdmentaliteit, doorzettings vermogen en vooral onbezorgdheid sprong zp met een daverende 5.72 meter ver'en een eerste plaats op de 200 meter in 26 sec. naar haar beste vüfkamp- prestatie van 4225 punten. Toos Mutter liep een goede hordenrace, dooh zij kon het op de tweede dag tegen de krachts explosies van Mieke de Graaf-Schenk, Thelma Hopkins, o.a. 6.04 meter ver, en de zeer constante Mary Peters niet bolwerken. In het eindklassement bezet de Ne derlandse ploeg de eerste plaats met 26938 punten, voor België (25464 pun ten) en Groot Brittannië (25225 pun ten). In de afzonderbjke onderdelen werd Nederland eerste bü de heren met 18519 punten vóór België (17839) en Groot Brittannië (16451) en tweede bü de dames met 8419 punten achter Groot Brittannië (8774) en vóór België (7636). LEIDEN, Tüdens de nationale at- letiekwedstrüden die gisteren op de sin- telbaan van het Leidse Hout zijn gehou den hebben enkele atleten opmerkelü'ke prestaties geleverd. Cees Koch kwam bij het discuswerpen met 57,86 meter weer dicht in de buurt van zijn nationale record (58,05 m) en de Hagenaar Kant zegevierde bij het verspringen met 7,23 meter, tweede op dit nummer werd de Rotterdammer De Jong (ALO) met 6,75 meter. Vlak voor zaterdagmiddag in As sen de strijd in de 125 cc-klasse van de T.T. zou ontbranden, .riep de commentator door de microfoon: „De geladen stilte voor de start, dames en heren, een van de mooiste momenten van een wed strijddag". De man heeft waarschün- bjk zelf niet beseft, hoezeer op dat ogenblik het gelijk aan zün zijde was, ofschoon de stilte nog volkomener zou zijn geweest als hü zijn mond had gehouden. Toen de veertien ron den waren afgelegd en de winnaar de Zwitser Luigi Taveri op het schavotje (hoe toepasselijk is in dit verband de lugubere bünaam) stond, riep dezelfde stem: „Stel je voor, dames en heren, de autoriteiten, de bloemen en kransen en die tiendui zenden vrolijke mensen om je heen". Zijn enthousiasme klonk büzonder vals. De tienduizenden waren in het geheel niet vrolijk. Zü waren alleen maar verdoofd. Zij herinnerden zich niet eens meer dat mooie ogenblik van stilte. En de 500 cc's verschenen alweer aan de start. De tienduizen den krijgen tijdens de TT-races geen gelegenheid om vrolijk te zijn. Het motorrennen is een bloed-serieuze zaak, waaraan men zich als deel nemer dan wel als toeschouwer slechts met verbetenheid kan over geven. In 1961 was de gemiddelde snelheid bij de 500 cc 140.876 km. In 1962 moeten de geesten, dat wil zeg gen de motoren, toch rijp zijn voor enkele kilometers meer. Neen, hun portie vrolijkheid doen de tienduizenden van de „Dutch-TT" dan ook gemeen- lük de nacht voor de strijd op. De „nacht van Assen" geniet wat dat betreft enige vermaardheid. Of moet ik zeggen beruchtheid? Ik heb hem nooit meegemaakt en ik kan er dus niet over meepraten. Maar toen ik zaterdag in de bus, die mü naar ht circuit zou voeren, zat, zei de conducteur: „Hier in dit plantsoen lagen vanmorgen een stuk of tien mannen in het gras; zij hebben meteen de trein terug genomen". Het Carnaval van Assen. Alleen: de pret van het belangeloze ontbreekt er aan. Want die tien mannen hebben de motoren-orgie, voor welke zü ge komen waren, dan toch maar ge mist. En zü hebben Luigi Taveri niet op het schavot zien staan. Zü hebben nog veel meer gemist. Want waar wij met zijn tienduizenden bü elkan der zijn, is het niet alleen bal, maar daar worden ook tienduizenden (gul dens dan) tegenaan gegooid om ons in even korte als krachtige termen te doordringen van enkele reclame wijsheden. In Assen was gistermid dag deswege een kleine luchtvloot in de weer. Op een gegeven moment telde ik aan het grauwe zwerk boven het circuit niet minder dan negen vliegtuigjes, die lange wapperende linten achter zich aan sleepten. Met kernachtige spreuken als: „Jenever uit Sappemeer" of als „Eieren, Lek ker, Goedkoop, Gezond". En men kon dan noch tegen het een, noch tegen het ander ook maar iets zin nigs inbrengen. Ik heb zaterdag enkele ogenblikken rondgedwaald op het middenveld van het circuit, rond datgene wat men niet helemaal ten onrechte de „pit" pleegt te noemen. Het hei lige der heilige dus. Tentjes voor de coureurs, tentjes voor de motoren. Camping. Twee geringe Japanner» met rooie petjes op lieten met onbe wogen gezichten driftig hun machines draaien. Over de Japanners doen de gekste verhalen de ronde. Zij maken een tour door Europa en op een gegeven moment komen zij poets doeken tekort. Kopen zij die poets doeken in ons om zün reinheid toch zo bekende vaderland? Neen, zü la ten ze per vliegtuig uit Japan aan voeren. Tulpen uit Amsterdam, maar poetsdoeken uit Tokio. Het kan er af. De fabriek betaalt. Soms betaalt de coureur en dan wil het wel eens met zün leven wezen. Maar voor wat hoort wat, ook in het Japans. Ik heb in de omgeving van de „pit" een coureur ietwat indolent maar het kan ook concentratie zün geweest tegen een reclame wagen zien leunen. Hü was geheel gehuld in een zwartleren pak en de gestalte deed mü nogal macaber aan. Boven zün hoofd stond geschreven: „Acmesa-melk, bron van gezond heid". Het totale beeld trof mü als een enigszins wrange scherts. Enige tijd later nam ik hem slechts aan ijn nummer te herkennen even in een flits op de rijbaan waar. Eén streep met zün motor. Een baan record? Feit is, dat melk, welke melk dan ook, een bron van gezondheid blijft. Mens en motor één. Misschien moet ik wel zeggen motor en mens. In ieder geval wordt voor beide categorieën even goed gezorgd tüdens een „Dutch TT". Er waren in Assen zaterdag tientallen mecaniciens op de been, een groot aantal militairen en ook het Rode Kruis was paraat. Een niets vermoedend mens zou wel eens de indruk gehad kunnen hebben dat men een calamiteit aan het beredde ren was. In feite was het echter zo, dat men alleen maar voorbereid was r -> een calamiteit. Tüdens de trainingsritten op don derdag j.l. heeft een coureur zich doodgereden. Festiviteiten waren deswege afgelast. Maar de grote festiviteit ging gewoon door. Moest ook doorgang vinden, want de ma chinerie en de tienduïzen- den waren bereids in bewe ging gebracht. Er viel in het geheel niets meer ongedaan te maken. Roep een halt toe aan een losgebroken snel heidskolder. Zeg eens stop tegen een natuurverschijn sel. Neen, wees blij dat er maar één dode is gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 8