Onafhankelijk ALGERIJE verkeert in feestroes Uitbundig welkom aan i Voorlopige Regering I Eén wanklank: conflict rond BEN BELLA Anti-rookles N.-GUINEA RAAD TEGEN HET PLAN-BUNKER Onvoldoende garanties voor zelfbeschikkingsrecht Complicatie bij de Mammoetwet Twee amendementen van socialisten verworpen Adam Malik morgen in VS. verwacht Soekarno licht Oe Thant in over komst afgezant Kracht para's neemt snel af Zwaar weer op komst? op scholen IN MEER DAN 100 JAAR NIET ZO KOUD Rusk - Optimisme over Europa Het weer Ver. Naties inschakelen P.v.d.A.: „Zeer ernstige zaak" Definitieve ophelderingzal weg banen voor verder overleg DOMPTEUR na aanval van leeuw overleden Strengere controle nodig Clay in Berlijn WOENSDAG 4 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31171 ALGIERS, 4 juli (Rtr., U.P.I.) Een daverend welkom is gis termiddag de Algerijnse Voor lopige Regering bereid bij haar aankomst in de hoofdstad, zes uur nadat president De Gaulle namens Frankrijk de onafhanke lijkheid van Algerije erkend had. Overal hebben de Algerijnen alleruitbundigst het ontstaan van hun republiek gevierd. Een enkele ernstige wanklank was er slechts: Mohammed Ben Bella, vice-pre mier van de Voorlopige Regering, wilde niet met premier Ben Khed- da en de andere ministers meeko men wegens het meningsverschil over de wijze, waarop het nieuwe Algerije geregeerd dient te wor den. Overigens zou Ben Bella, die gisteravond in Cairo arriveerde, maandagavond verklaard hebben niet van plan te zijn iets tegen de Voorlopige Regering te onderne- vrijetijdsverf kwaliteitswed 47 kleurstalen 10ct in de winkel ^'MORRIS (mforeijouSun! REGEN- EN TWEEDJASSEN Plaatselijke buien men en later alleen naar zijn land terug te keren. Bemiddelingspo gingen van de Egyptische presi dent Nasser schijnen tot dusver gefaald te hebben. 95 •>1 99 l?9 12.4 april mei juni Aan zee Het weer in Europa Dit beeld bood de kasba van Algiers gisteren: hona'erden vlag getjes, opgetogen mensen, die de eerste dag van hun onafhankelijk Algerije vieren. Zelfs gesluierde moslim-vrouwen jubeltien uitbun dig op straat. VER. NATIES, NEW YORK, 4 juli (Rtr., U.P.I.) He:t bureau van de waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties, deelde gisteravond mede, dat pre sident Soekarno Oe Thamt heeft laten weten, dat hij een afgevaar digde naar Washington stuurt om van de Nederlandse amhassadeur aldaar een „definitieve ophelde ring" te krijgen over de Neder landse interpretatie van de voor stellen van Bunker. „Een over eenstemming op dit punt. zal de weg banen voor verdere bespre kingen", zo verklaarde Soekarno in een telegram aan Oe TShant. Bemoedigende stap BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1 lETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Advertentie) n A H A Haasse redactie) DEN HAAG, 4 Juli Niet alleen op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, maar ook op andere departementen worden de suggesties bestudeerd, die zijn gedaan in het rap port dat de Commissie Roken Jeugd onlangs aan de stichting Landelijke Or ganisatie Kankerbestrijding heeft uitge bracht. Zoals bekend bevat dit rapport voor stellen die de jeugd van het roken moe ten afbrengen. Zo bezint men zich op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over de suggestie op de scholen een wekelijks lesuur in te voeren over volksgezondheid in het algemeen en de kwalijke gevolgen van roken in het bijzonder. Hiermee hangt samen een ander Voorstel, dat vraagt het roken aan on derwijzers en leraren op school te ver bieden. Belangrijk aspect van het rapport vormt de financiering, die een groot scheeps opgezette anti-rookactie moge- lyk zou.moeten maken. Het Koningin Wilhelmina Foftds kan in het gunstigste geval slechts een gedeelte voor zijn re kening nemen, de rest zou moeten ko- vTerj U1j\,e®n subsidie, die zeker enkele honderdduizenden guldens groot zou vwufF zUh- Ook de ministeries van Waterstaat en van Defensie nister va\Fr<i betrokken. De mi- Sèwaaed Xerkeer en Waterstaat wordt voOT hft regelen te stellen voermiddelen en °fa "^2Penl?are.,ver; men de grote mnl Defensie hoopt ken die in .longeren te berei- niet denkbeeldig dat veSt iS' Het is gers van de vlrsehnio !rtege.n^00r<ii- om eén tafel gaan Vitten n?m!steries v!?baWaer%y°«n^StJSSS WASHINGTON, 4 juli (UPI) De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Dean Rusk heeft ten over staan van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaan se Senaat, een „in het algemeen opti mistisch" beeld geschilderd van de een heid binnen het Atlantisch bondgenoot schap, en Engelands voorgestelde aan sluiting bfj de EEG. Advertentie bartèljorisstr: haarlem tel 13439 IêIDSÊSTRAAT ('BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ,2?ypOy tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Hier en daar opklaringen en plaat selijk enkele buien. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Donderdag: Zon 4.2621.02 Maan: 8.0323.04 Abderrahmane Farès, president van het Algerijnse interimbewind, ver welkomde de Voorlopige Regering bij haar aankomst op het vliegveld van Algiers, waar duizenden moslims een donderende ovatie brachten. Ben Khed- da hield een rede, waarin hij onder andere zei dat de volkswil de betrouw baarste afweer is tegen „de militaire dictatuur waarvan sommigen dromen". Hiermee richtte hij een duidelijke waarschuwing tot vice-premier Ben Bella en de militairen die hem steunen. „Algerije is thans onafhankelijk", al- duo Ben Khedda, „doch de strijd is nog lang nief voorbij". Algiers was herschapen in een zee van groen en wit, de nationalistische kleuren, en vierde de terugkeer van Ben Khedda en de zijnen op grandioze wfjze. De wagens die de leiders naar de hoofdstad reden hadden voor de twin tig kilometer lange rit ruim tachtig mi nuten nodig. Ben Khedda stond rechtop m zijn jeep en wuifde naar de duizenden die zich langs de route hadden opge steld. Hij hield een door Abder rahmane Farès aangeboden bos bloe- ï118^ ln, arm- De karavaan reed a F rand van de kasba in Algiers, waar een grote menigte mos lims beide handen in de lucht stak om hun trouw aan de voorlopige regering te tonen. Belkacem Krim, een van de ontwerpers van de akkoorden van Evi- an, stond naast de premier. Hoewel er de laatste dagen geen terreurdaden waren gemeld en de Al gerijnse leiders hadden aangedrongen op een verzoening tussen moslims en Europeanen, bevonden zich talloze zwaarbewapende soldaten tussen de enthousiaste mensen. In de Europese wijken verdrongen de mensen zich op de balkons toen de stoet doorreed in de richting van de hoofdste delijke prefectuur waar de leiders wer den ontvangen door de prefect en het hoofd van de autonome zone Algiers, majoor Si Azzedine. Vele Europeanen klapten mee in het nieuwe ritme „Algé- rit Algérienne". Een van hen zei: „De dertiende mei was het net zo", doelend op het uitbreken van de Algerijnse opstand die president De Gaulle aan de macht bracht. Het vreugdevertoon groeide naar een climax. Alles wat wielen had werd op de straat gebracht, getooid met overwinningsleuzen en vlaggen. Moslims en Europeanen dansten op verscheidene plaatsen in straten en op pleKnen. Op het regeringscentrum schreiden geëmotioneerde bewindslie den tranen van ontroering. De bevelhebber van het nationale bevrijdingsleger" in het gèbied van het Auresgebergte. waar in 1954 <je Algerynse opstand begon, bestempelde gisteren premier Ben Khedda en diens volgelingen als „contra-revolutionairen en samenzweerders". In een verklaring tegenover verslaggevers in het Aures gebergte deed de bevelhebber kolonel Tahar Zbdri, een beroep om 'eenheid achter onze leiders, Ben Bella Khi- der Ferhat Abbas en Mohamed Said en de gezonde elementen in de revolu tie'. De kolonel zei voorts: „Wij veroor delen de contra-revolutie, de samen zweerders, de kruiperijen, geien door Ben Khedda, voor het forum van het nationale bevrijdingsleger, van het volk en van de openbare mening, wegens hun onwettige handelingen bij het ontslag van de staf van het bevrijdingsleger en ook wegens de overeenkomsten met de geheime-legerorganisatie (OAS)een fas cistische groep, die een vijand is van het volk en de vrijheid Jean-Marcel Jeanneney, 51 jaar js benoemd tot eerste „anJ,bassadeur' en hoge vertegenwoordiger van Frank rijk in het onafhankelijke Algerije Jeanneney, professor m de economie en politieke wetenschap aan de Sor- bonne, is minister van industrie ge weest in de regering-Deore, Als Frank- rjjks hoogste vertegenwoordiger in Al gerije, is hij de opvolger van de Hoge Commissaris Christian Fouohet. De onafhankelijkheid van Algerije is tot dusver erkend door de VS, Engeland, Nederland, Noorwegen en Communis tisch China. President Kennedy zond een hartelijke gelukwens, evenals secretaris-generaal Thant van de V.N. De Nederlandse regering gaf uiting aan haar „voldoening". PARIJS. De voorzitter van de Fran se Nationale Vergadering, Jacques Cha- ban-Delmas, heeft in zijn Assemblee een regeringsdecreet voorgelezen tot de opheffing van het mandaat van 72 af gevaardigden, die Algerijnse kiesdistric ten vertegenwoordigen. Ook 34 senaats leden hebben krachtens het decreet hun zetel verloren. Sprekers van alle partijen op de Gaul listische na hebben kritiek op dit rege ringsbesluit geleverd. Volgens een socia listische spreker is hier een regel ge schonden die dateert uit de revolutie van 1789, namelijk dat een parlements lid de gehele natie vertegenwoordigt. Het zou volgens hem beter zijn geweest het gehele parlement te ontbinden. An dere sprekers vonden dat de regering in strijd met de grondwet heeft gehan deld. Zij had niet het recht zich met de volksvertegenwoordiging te bemoei en. HOLLANDIA, 4 juli Vrijwel alle Papoealeden van de Nieuw-Guinea Raad die vandaag op de eerste dag van de bespreking van de politieke ontwikkeling in de kwestie-Nieuw-Guinea aan het woord zijn geweest, hebben het plan-Bun ker minder of meer beslist van de hand gewezen. Vrijwel alle sprekers baseer den hun afwijzing op grond van het feit dat deze voorstellen onvoldoende garan ties bieden voor de uitoefening van het recht van zelfbeschikking dat het hoofd thema was van bijna alle afgelegde ver klaringen. Twaalf sprekers kwamen aan het woord in deze met enige spanning ver beide bespreking die echter, is begonnen Normale tempera tuur Temoeratuur 1962 bemiddelde aaltempera turen te de bilt VPELT162703 Het is wel heel buitengewoon met de koude zo langzamerhand. De koude zette al eind februari in en houdt nu 4,5 maand later nog steeds aan. De lente (maart-mei) was meer dan twee graden te koud en daarmee de koudste sinds 1888. Maar in 1888 volgde een junimaand, die boven normaal was. In 1855 waren de vier maanden samen kouder dan in 1962. Wat we nu beleven is dus in meer dan 100 jaar niet voorgekomen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 4 juli Wij kunnen van winterse julidagen spreken. Zowel in fe bruari 1960 als in 1961 hebben wy en kele dagen gehad, waarop het over dag iets zachter was. Gisteren, tijdens gure buien, daalde het kwik tot onge veer 10 graden. W(j moeten zeker al tot 1919 teruggaan om wat koudere juli dagen te vinden. De stormdepressie trekt van Zuid-Zweden naar Polen en wordt door een zwakke rug van hoge druk gevolgd. Hierdoor neemt de wind morgen wat af evenals de buien, maar het bljjft voorlopig nog te koud, door dat ons de lucht via de Noordzee be reikt. Nog te koel en onbestendig strand weer. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Temperatuur in de middag 13-15 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: een kleine ver betering met enkele opklaringen, maar nog te koel langs ons strand. max. min neersi Station Weer temp temp afgei gisteren 24 uur Uen Beidei regenbui 13 10 3 ïpenburg regenbui 13 10 2 Vlissingen zwaar bew. 15 11 0 Aetat regen 13 9 8 De Bilt regen 14 9 3 Twente regenbui 14 8 9 Eindhoven regen 14 8 6 Zd-Limburg zwaar bew. 13 8 1 Stockholm regen 16 8 0.1 Jsio zwaar bew. 17 11 5 Kopenhagen half bew. 17 8 0 loonden zwaar bew. 17 9 0 11sterdam regenbui 14 9 4 rtrusseJ zwaar bew. 16 7 0 i uxemburg zwaar bew. 15 5 0.1 Harijs zwaar bew. 19 10 1 Nice zwaar bew. 34 16 0 in een uiterst kalme sfeer, zonder veel belangstelling van de zijde van het pu bliek. Onder hen was geen enkel Neder lands lid van de raad, noch een verte genwoordiger van de enige politieke groe pering die zich tot dusver voor aanvaar ding van het plan-Bunker heeft uitge sproken, de Partai Nasional waarvan de heer E. J. Bonay voorzitter is. In de redevoeringen waren talrijke ei sen en suggesties vervat Een aantal hier van kwam reeds eerder tot uiting, zoals inschakeling van een Papoea-delegatie bjj het overleg tussen Nederland en In donesië, het uitnodigen van een commis sie der Verenigde Naties om de situatie in Nieuw-Guinea ter plaatse te be tude- ren en het houden van een volksstem ming onder toezicht van de V.N. Ook de uitroeping van een onafhankelijke republiek Papoea werd als mogeiykheid genoemd. „Het is onze enige keus om niet te worden overgegeven aan het Indonesi sche kolonialisme," verklaarde onder meer de afgevaardigde van de Schou ten-eilanden B. Mofu, die hieraan toe voegde dat echter eerst dient te worden afgewacht welke resultaten de verdedi g' g van de belangen der Papoea's door Nederland zal opleveren. Hjj werd hier in gesteund door de heer N. Tangahma uit Fakfak een van de Papoealeden van de raad die de vorige maand een reis door Afrika hebben gemaakt. Hij stelde voor een delegatie samen te stel len uit de Nieuw-Guinearaad voor direc te besprekingen met Indonesië, met als twee uitgangspunten: Wij willen geen oorlog, maar ook geen overdracht aan Indonesië. De afgevaardigde van Kaimana M Achmad, liet een ander geluid horen. Hij voerde aan, dat Nederland geen oorlog wil beginnen voor de verdedi ging van zelfbeschikkingsrecht omdat dit niet in het belang van de Papoea's zou zijn. „Nederland staat niet alleen tegenover Indonesië, maar ook tegen- ovei een dee] van de eigen bevolking en de internationale opinie Indien wy onze eigen gang zouden gaan komen wij in het gedrang. Wij moeten ons verenigen met het beleid van de Ne derlandse regering die tracht onze belangen veilig te stellen." Er waren tijdens het debat ook felle re uitlatingen. Enkele Papoeavertegen woordigers drongen aan op onmiddellij ke uitbreiding van het Papoeavrjjwilli- gerskorps en een militaire opleiding voor de jongeren. .Wij wille:- niet aan handen en voeten gebonden ais vee naai de slacltibank worden geleid voor het fo rum van de wereld," zo werd opge merkt. Een ander raadslid, de heer P Torey uit Ransiki, sprak de vrees uit d" indien de V.N. niet -n Nieuw-i Guinea voor het einde van dit jaar by Indonesië zal zijn ingelijfd. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 4 juli By de behande ling van de Mammoetwet in de Tweede Kamer heeft zich gisternamiddag een politieke complicatie voorgedaan, die aanleiding gaf tot zeer uiteenlopende veronderstellingen aangaande het lot van het wetsontwerpCals. Aan de orde was de materie van de oprichting en financiering van scholen met de daarbij behorende „planproce dure". Buiten deze procedure om zouden er geen openbare scholen opgericht kun nen worden. Het bijzonder onderwijs kan echter wel met eigen middelen een school beginnen. De linkerzijde van de Kamer zag hier in een rechtsongelijkheid ten nadele van het openbaar onderwijs. De heer Ver meer (P.v.d.A.) had een amendement ingediend om de bepaling inzake de openbare scholen te laten vervallen. Minister Cals voerde hiertegen onder meer aan, dat de door hem voorgestelde regeling niet in strijd is met de pacifi catiegedachte. Hij werd hierbij gesteund door de rechterzijde. Het amendementVermeer werd ver worpen met 73 tegen 63 stemmen (KVP, AR, CH, St. Ger. contra P.v.d.A., WD PSP en CPN). De Kamer moest zich vervolgens uit spreken over een tweede amendement- Vermeer, volgens hetwelk een buiten de procedure opgerichte school een by- De perschef van het State Depart ment, Joseph Reap, zei dat het ministe rie niet officieel van het bericht uit Vernomen wordt, dat Soekarno zijn ambassadeur in Moskou, Adam Malik, naar Washington zal zenden. Volgens welingelichte kringen wordt Malik mor gen in de Amerikaanse hoofdstad ver wacht. Het is nog niet bekencl of de Amerikaan Bunker bij de bespreking tussen de Nederlandse ambassadeur dr. Van Royen en de Indonesische afge vaardigde tegenwoordig zal zyru Het telegram van Soekarno s an Oe Thant luidt: „Excellentie, ik heb de eer de ontvangst te bevestigen vwn uw jongste boodschap dd 28 juni. Gezien de u ter kennis gebrachte Nederlandse verklaring, acht ik het billijk ej?n ge zant naar Washington te zenden om definitieve opheldering te verlirygen van de zijde van de Nederlandse zaak gelastigde over de Nederlandse inter pretatie van de Bunker-voorstellen. Overeenstemming op dit punt zal de weg banen voor verdere besprekingen. Uit diplomatieke bron in Washington vernam U.P.I. dat de besprekingen eind deze week of begin volgende weel; zou den kunnen beginnen. Zoals gifsteren reeds in een deel van onze edities; ver meld kondigde Soekarno persoonlijk in Djakarta aan, dat hjj ^en gezant naar Washington zou sturen om „Definitie ve opheldering" te zoeken over do Ne derlandse houding tegenover de Bun ker-voorstellen. Soekarno zei dat Indonesië de voor stellen van Bunker aanvaardt o mdat zy de overdracht van het bestuur over „West-Irian" aan Indonesië en diiarna zelfbeschikking inhouden. Soekarno deed de bekendmaking na een vergadering van de leden va n de nationale defensie raad, het operatio neel commando voor de bevrijding van „West-Irian" en de conferentie van territoriale leiders. WASHINGTON, Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren het bericht verweek omd dat de Indonesische regering een .afge zant naar Washington zal sturen om met Nederlandse gemachtigden te spre ken over regeling van het geschil om Nieuw Guinea. aic mei uLi_iA-ic;t:i van nei wcuwu uit Djakarta op de hoogte was, maar het niettemin beschouwde als „een bemoe digende stap op de weg naar vreed zame regeling van het geschil," aldus In diplomatieke kringen werd vei> klaard dat men de hervatting van de besprekingen „met vertrouwen" tege moet kan zien daar beide partijen be reidheid aan de dag hadden gelegd om opnieuw gesprekken te voeren. HOLLANDIA, 4 juli Vandaag werd in een communiqué van het gouverne- menst voorlichtingsbureau meegedeeld, dat „in geheel Nederlands Nieuw-Gui- nea zich niet meer dan tweehonderd In donesische parachutisten bevinden, die nog militaire potenties bezitten. Het grootste gedeelte van hen bestaat uit de nieuw gelande groep by Merauke. Zy zyn allen teruggedrongen in moeuyk begaanbare gebieden en bun effectief neemt snel af." Het communique zegt voorts: „Alle in de pers en door geruchten versprei de meldingen over infiltraties in gebie den buiten die welke door de comman dant van de strijdkrachten genoemd zyn, zyn onwaar." De nog resterende gebieden, waar infiltranten worden be streden zijn de actiegebieden by Me rauke Kaimana het Oninscihiereiland, Klamone en in zeer geringe mate Te- minaboean." By de acties aan de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn wederom enige para chutisten door een patrouille van de strijdkrachten gedood (Van onze correspondent) ENSCHEDE 4 juli De Franse dompteur Michel Stevenson, die zater dagavond tijdens een voorstelling van het circus Boltini in Zutphen door een leeuw is aangevallen, is in het r.-k. ziekenhuis alhier aan zyn verwondingen overleden. Over de aard van de verwondingen van Stevenson en over het feit of er eventuele complicaties zyn opgetreden wenste men vanwege het r.k. zieken huis ons geen inlichtingen te geven. Het is nog niet bekend waar en wan neer de dompteur zal worden begra ven. Men tracht zyn familie in Frank rijk te bereiken en zal haar wens om trent de ter aardbestelling zoveel mo gelijk respecteren. zondere school dus niet voor bekos tiging uit 's Rijks kas in aanmerking zou kunnen komen in de eerste drie jaren na de oprichting. Vóór de stemming over dit amende ment verklaarde de heer Kleywegt, dal een eventuele verwerping van dit wij zigingsvoorstel een ernstige rol zou spe len bij het eindoordeel van de PvdA- fractie over de Mammoetwet. „Dit is voor ons een zeer ernstige zaak", aldus spreker. Ook het tweede amendement-Ver meer werd echter verworpen en we) met 72 tegen 66 stemmen (rechts tegen links, met één abusievelijk verkeerd uitgebrachte stem van A.R.-zijde). In politieke kringen houdt men zich thans druk bezig met de vraag of deze voor de socialisten „zeer ernstige zaak" zal betekenen, dat de PvdA-fractie zich (in haar geheel of ten dele) by de eindstemming niet achter het wetsont werp zal stellen, met alle consequenties van dien. (Zie ook pag. 5) iiiiiiniiiiiiNiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMnni De Mammoetwet zegt, dat er bui ten de planprocedure voor de stich ting van scholen geen openbare scho len Icunnen worden opgericht. De wet zwijgt hij dit punt over de bijzon dere scholen. Op het eerste gezicht kan dit enige bevreemding wekken. We zijn vertrouwd met de gedachte van de gelijkstelling tussen openhaar en bijzonder onderwijs: waarom nu deze uitzondering voor de openbare scholen? De kwestie is, dat het bijzonder onderwijs en dat is evenzeer een vertrouwde gedachte de vrijheid heeft voor eigen rekening met een school te beginnen. Men kan daar niet naast stellen, dat er dan ook maar een mogelijkheid moet komen openbare scholen voor eigen rekening te laten starten, want hun ..eigen re kening" zou de rekening van de overheid zijn, die daarmee buiten haar eigen systeem van schoolstich ting zou gaan opereren. Het zoeken naar een oplossing voor deze moeilijkheid is het zoeken naar zoiets als de quadratuur van de cirkel gebleken. Men is er in de Tweede Kamer niet uitgekomen. De socialis- tisch-liberale amendementen bij dit onderdeel van de Mammoetwet zijn verworpen. De heer Kleijwegt heeft te verstaan gegeven, dat de P.v.d.A. dit hoog opneemt. Het heeft er steeds ingezeten, dat het onderhavige punt grote moeilijk heden zou opleveren. Men kan dus niet spreken van een donderslag bij heldere hemel, maar een donderslag was het wel. Komt er nu zwaar weer of drijft de bui wel over? Er is geen weersta tion, dat een betrouwbare voorspel ling kan geven. Wij zijn geen principiële tegen standers van dressumummers met wilde dieren in circussen, mits die dressuumnmmers niet gebaseerd zijn op een training, die als dierenmishan deling kan worden beschouwd, en mits die nummers geen ernstig levens- of lijfsgevaar voor degenen, die ze „brengen' opleveren. Wij achten het moedwillig spelen met levens- of lijfsgevaar uitsluitend tot vermaak van een op sensatie en griezelen be lust publiek in zich onzedelijk. Wij kunnen en willen niet beoordelen in hoeverre de ongelukken in circussen, die de laatste tijd vrij frequent voor komen, te wijten zijn aan onachtzaam heid of onvoldoende bekwaamheid, maar deze voorvallen wettigen ons inziens toch de vraag, of er van ho gerhand geen strengere bepalingen voor en controle op dergelijke verto ningen dienen te worden overwogen. •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiui BERLIJN, 4 juli (UPI) Generaal b.d. Lucius D. Clay tot voor kort pre sident Kennedy's persoon-yke vertegen woordiger in Berlijn, is aangekomen in West-Berlijn, ter by woning van de vie ring op woensdag van de vierde juli, Amerika's onafhankelijkheidsdag. Clay verklaarde bij zijn aankomst dat presi dent Kennedy achting voor Westberlijns bnrgemeeser Willy Brandt blijft koeste ren, zoals in even grote mate voor het Berlynse volk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1