VAN LOOY UIT DE TOUR Noodlottige val - veroorzaakt door een motorrijder - kan leiden tot een reeks nieuwe ontwikkelingen DE TOUR cijfers m in de trui van de Toekomst Schitterende achtervolging in straten van Pau beloond Paramaribo prinsessen Tweede dag: kranslegging en défilé, rijtoer, receptie viert bezoek uitbundig van LA VER vernietigt de illusies vanFraser Revanche voor finale 1960 Magistrale zege van Pauwels in Raf Gijsel staakt de strijd Protocol werd gewijzigd Wim Bleijenberg naar Go Ahead Royale zege van Nereus vier Halve finale op Wimbledon I DONDERDAG 5 JULI 1962 PAIJ, 5 juli Rik van Looy geeft op, order van dokter Dumas. De door Jacques Goddet, de Tourbaas zelf, met nerveuze stem doorgeseinde woorden ijlden door de karavaan, die seconden- lang de adem inhield. Het leek of de Tour op hetzelfde moment door een reusachtige donderslag in tweeën werd gespleten. Juist in de etappe, die het grote gevecht moest inleiden, in de voorlopers van de beruchte Pyreneeën, welke de grote matadoren Anquetil en Van Looy met hun meesterknech ten graag wilden uitdagen in hun bikkelharde veldslagen. Daar komt nu niets meer van. De eer ste reactie was: de Ronde is voor bij, Anquetil is zijn enige, werke lijke bedreiger door een dwaze ingreep van het noodlot kwijtge raakt. Maar... was in dezelfde etappe de onstuimige rush van Eddy Pauwels, de Belg, niet de eerste grote vangst in het troebele water, dat door het uitvallen van Van Looy om Anquetil heen is ontstaan? Algemeen klassement Ploegenklassement Bergklassement Puntenklassement Gissingen Anquetil op rozen? Feijenoord speelt gelijk tegen Heracles: 22 Vraag inlichtingen bij Uw juwelier M PAU, 5 juli De glansrol van de Nederlandse ploeg in de Ronde van de Toekomst duurt nog steeds voort. Gisteren, in de etap pe van Bayonne naar PaU, bracht Henk Nijdam, de Groningse tem po-rijder en wereldkampioen der achtervolgers bij de amateurs, zijn naam op aller lippen door na een fantastische achtervolging in de slotfase op de tweede plaats te finishenen de gele trui te be machtigen. Drie andere Neder landers, Janssen (4e), Verstraete (8e) en De Jong (17e) bevestig den de schitterende konditie, waarin de mannen van Jefke Janssen verkeren en die de Fran sen, Belgen en Italianen danig in ongerustheid brengt. LUCHON Uitslagen Tennissucces Start Henley Regatta Oud-internationals 6-6 in Soestdijk Prins reikt de beker uit Schakers verliezen van de Russen Doorvechten Anti-climax Uitslagen Herenthals zal de komende weken In touw zijn gedompeld. Zijn beroemde burger heeft In het grootste wieleravon- tuur van zijn leven af moeten haken door een bijna sinistere samenloop van omstandigheden. Of is het normaal, dat juist een man als Van Looy het slacht offer werd van een valpartij, die voor alle andere betrokkenen slechts een De uitslag van de 11e etappe van Bayonne naar Pau over een afstand van 155,5 km luidt: 1. Pauwels (De Kimpe) 3.54.36 met bon. 3.53.36; 2. De Cabooter (Gautihier) 3.58.56 met bon. 3.58.26; 3. Mienieri (Pezzi) 3.58.58; 4. Van Schil (Magne) 8.59.-; 5. Dames (Sardi) 3.59.02 6. Graczyk (Geminani); 7. Ongenae (loriessens)8. Viot (Plaud); 9. Grous- Sard (De Muer) 10. Benedetti (Proiet- ti)11. Baffi (Pezzi); 12. Doom (De Kimpe); 13. Gentina (Keteleer); 14. Cestari (Villa)15. Darrigade (Louviot) 16 Martinato (Villa)17. Picot (Plaud) 18 Van Gerde (Keteleer); 19. Catala (Magne); 20. Melckenbeek (Magne); 32 Piet van Est (Driessens); 47. Gel-, ■dermans (Geminiani); 51. Anquetil (Ge miniani) 55. Planckaert (Driessens); m «Eiker- 69. Maliepaard; 79. Simp son S(Loiwiot); 86. Gaul AHen'in de-" 7plfr?p tiirl als 0flHlGS, 3.59.02. 116. Zilverberg (Driessens)4.64.12; 117. Enthoven z.t.Van Lo°y en Velly gaven de strijd on. 1. Schroeders, 55.26.45 2. Darrigade op 45 sec.; 3. Simpson op 1-36; 4. Gei- dermans op 2.06; 5. G. Desmet op Z.»» 6. Anglade op 2.45; 7. Otano op 3.U1, 8. Altig op 4.06; 9. Stablinski op 4-06, 10. Planckaert op 4.21; 11. Anquetil op 4.56; 12. Hoevenaers op 5.08; 13. Baldi- ni op 6.03; 14. Piet van Est op 6.18; 15. Van Aerde op 6.23; 16 Doom op 6.48; 17. Junkermann op 6.50; 18. Sua- rez op 7.02; 19. Ronöhfni op 7.32; 20. Carlesi op 7.41; 25. Maliepaard op 10.18; 28. Zilverberg op 11.04; 39. Stol- ker op 13.23; 88. Enthoven op 37.06. 1. Ex aequo Geminiani en Driessens beiden 3 overwinningen, een tweede laats en twee derde plaatsen. 3. De Impe 2 overwinningen^ 1 tweede en 1 derde plaats; 4. Louviot 1 overwin ning, 2 tweede en 2 derde plaatsen; 5. Ex aequo Magne en Sardi met leder 1 overwinning en 1 tweede plaats. 1. Wolfshohl, 16 pnt.2. Bahamontes 9 pnt.; 3. Ex aequo Soler, Pauwels en Rohrbach, 7 pnt. 1. Ex aequo Altig en Graczyk beiden 98 punten; 2. Darrigade 77 pnt.; 4. Benedetti 66 pnt.; 5. Vannitsen 58 pnt.; 8. Maliepaard 52 pnt.; 10. Zilverberg 45 pnt. Eddy Pauwels werd als de strijdlus- tigste renner aangewezen. De prijs voor de ongelukkigste renner was voor Rik van Looy. pijnlqk oponthoud betekende. Voor Rik zakte het Tourscherm definitief. Het drama speelde zich af op een smalle bochtige weg, op 35 km van de start. Wat in deze massale verplaatsing van honderden personen op fietsen, mo toren en in auto's steeds had gedreigd, gebeurde. Een der motorrijders, een nieuweling in het vak, trok niet snel genoeg op en verzeilde in de kop van het peloton. Daarin bevond zich natuur lijk Rik van Looy, die al bij de eerste kilometers had laten zien de strijd in de bergen aan te durven. Een valpartij kon niet uitblijven. Een twintigtal ren ners sloeg tegen het wegdek en na een moment van volslagen paniek was het Van Looy, die met een van pijn vertrokken gezicht weer naar zijn fiets wankelde. Hij beet op de tanden en zet te, vergezeld van een aantal ploegmak- kers en met een enorme wilskracht de achtervolging in. Er scheen geen ramp voor de Belgen te hebben plaatsgevon den. Scheen... Nauwelijks was de twee voudige wereldkampioen teruggekeerd in de „Veilige" beschutting van de hoofdmacht of hij zakte als een gesla gen hond op zijn fiets in elkaar. Dokter Dumas werd ijlings ontboden. Zqn diag nose sloeg in als een tijdbom. De nie ren van Van Looy waren aangetast, voor de tweede maal in korte tijd, want in de afgelopen winter kreeg hij al een nierbloeding bij een auto-ongeluk. In het ziekenhuis in de finishplaats Pau verklaarden de dokters enkele uren la ter, dat de patiënt wellicht nog een aantal dagen volstrekte rust zal moeten houden, waarna hij, naar men hoopt, weer in staat zal zijn op de fiets te klim men om bij het komende wereldkam pioenschap in Italië althans zijn titel te kunnen verdedigen. De konsekwenHes van dit vertrek van de voornaamste Belgische kanshebber, zijn ongetwijfeld talrijk. Voor Anquetil lijkt de Tourhemel nu volkomen vlek keloos, maar er zitten addertjes onder het gras, die de komende dagen wel eens bijzonder gevaarlijk kunnen wor den. Men mag bijvoorbeeld aannemen, dat nu het titanenduel tussen Anquetil en Van Looy door het ontbreken van de laatste niet meer aan de orde is, de „Groten" van het tweede plan In allerijl de nieuwe situatie onder ogen zullen zien. welke voor hen wellicht rijke mogelijkheden biedt. Een Plan ckaert, die in een voortreffelijke vorm steekt, maar zijn belangen onderge schikt moest maken aan die van de „Keizer", zal van nu af aan alle re gisters kunnen opentrekken. Het zou dan wel eens zo kunnen zijn, dat An quetil, wiens strijdplan uiteraard was afgestemd op de prestaties van Van Looy, van de regen in de drop geraakt, doordat andere „ingehouden" favorie ten los worden gelaten. Hoewel namelijk Van Looy deze Tour de France allure heeft gegeven door elke etappe weer een vinnige strijd te ontketenen, waarin hij nog niet aan ere plaatsen toekwam, maar waarin zijn ploeggenoten voor luisterrijk vuurwerk zorgden, kan men moeilijk aannemen, dat hq Anquetil in de beslissende fase, dat betekent in de bergen, murw had gekregen. Zijn positie in het algemeen klassement had daarvoor aanzienlijk gunstiger moeten zijn. Steeds meer won de overtuiging, dat Van Looy dezelfde weg opgmg als in de Ronde van Italië, die hq was begonnen om te winnen maar die hem in een verschrikkelijke etappe, welke talloze uitvallers eiste op de knieen dwong. Rik had deze Ronde zo graag gewonnen om voor het Franse avontuur te kunnen bedanken Feitelijk noodgedwongen meldde hii zich bq Goddet, voor zijn supporters natuur lijk om beslag te leggen op d" over winning, maar voor hemzelf vermoede- Iqk om er het beste van te maken en zeker in de eerste etappes een voor sprong te nemen op Anquetil. Dat die opzet mislukte moet voor de Bele al een teleurstelling zijn geweest welke lijkte m bergen nlet vergemakke- De vrees, dat de rest van de Tour een eopie wordt van voorgaande vrii saaie evenementen, die door één man Anquetil, wordt gedomineerd is niet overdreven. De Fransman blijkt in een uitstekende konditie te verkeren en kan rekenen op de volledige steun van bekwame ploeggenoten als Altig en Geldermans. Maar wie weet, ls deze sensationele ommekeer aanlei ding tot een hardnekkige tegenstand van een aantal andere renners, met name van de Belgen, die graag een eind willen maken aan de Franse he gemonie. Eddie Pauwels heeft op de zwartste dag van Van Looy's wielercarrière het offensief geopend. Samen met de Frans man Rohrbach deed hij zijn naam als klimmer opnieuw alle eer aan het vorig jaar won hij de zwaarste Pyrenee- enrlt en snelde hij met een royale voorsprong op het geschokte peloton naar de finish. Tot 20 km vóór de eind streep kon Rohrbach de rush van de Belg volgen. Toen had hij zijn laatste reserves aangesproken en ging Pauwels alleen door. Met een winst van vier minuten en 20 seconden beëindigde de eenzame winnaar zijn krachttoer. In de hoofdmacht gleden de voorsten in het algemeen klassement nog onder de in druk door de laatste ronde op het auto circuit van Pau. Geldermans, Piet van Est, Stolfïer en Maliepaard waren er bij, maar Zilverberg en Enthoven kwa men vijf minuten later binnen. Zilver berg was in de afdeling van de Col Debarcus gevallen, waardoor hij enke le bloedende wonden opliep. Ontmoe digd en in gezelschap van Enthoven, die met pech te kampen kreeg, probeer de onze landgenoot weer bij te komen. Dat dit*i?üslukte, wil niet zeggen, dat hij de komende dagen nog verder naar achteren zal worden gedrongen. In de Ronde van Italië heeft hij bewezen over een sterke wedstrijdmentaliteit te beschikken, juist na de ergste moei lijkheden. EMMELOORD, 5 juli In Emmel- oord is woensdag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Heracles en de lands kampioen Feijenoord. Het werd een ge lijkspel: 2-2, nadat de rust met 1-1 was ingegaan. Gastspeler bij de Almeloërs was Theunissen van Dos, die waar schijnlijk door Heracles zal worden aan gekocht. Het Haagse A.D.O. strijd gespeeld tegen heeft een wed- de Turkse club Ankaragucu. ADO" won met 4-0. (Advertentie) Waardoor deze prijsverlaging Vanzelfsprekend - ae afschaffing van de weeldebelasting. Maar ook het voortdurende streven van de Koninklijke Van Kempen en Begeer om het klassieke bezit van echt tafelzilver weer in elk Nederlands huis te brengen. Voorbeelden: model "Jeunesse" van f 52.- naar f 39.-, per couvert. Model 89 was f 57.- nu f 47.- per couvert. 41-delige cassette-inhoud "Jeunesse" was f 1110.- nu f882.-. <IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||II|||1|||I|||||II|||I|IIIIIII||I|IIIIIIIII1IIIMIIIIIIIIIIIIII Na Jan Janssen, de Nootdorper, die de eerste etappe de beste het eretricot bemachtigde, dus nu de 26-jarige cou reur uit Eelderwolde. Hij liet zich geen ogenblik van zjjn overmoedige plannen afbrengen toen de Belgen al in het be gin van deze rit met twee bergen van lagere categorieën het initiatief namen. Nqdam wachtte af met een door vele klassiekers gescherpt koers-instinkt. Hq maakte zich zelfs niet bezorgd over de indrukwekkende ontsnapping van de Spanjaard Mayoral met een Fransman en twee Belgen. Op de top van de Bar- cus was de voorsprong van de vluchters van meer dan vier minuten terugge bracht tot amper een minuut en die, zo begreep Nqdam, kon nooit voldoende zqn voor het laatste stuk naar Pau. Pas in de straten van de finishplaats, waar de aansluiting was hersteld, viel de grote slag. De Fransman Matignon en de Luxemburger Hentges profiteerden daar van de algemene onzekerheid door weg te schieten. Van Kreuningen be sefte het gevaar tijdig en ging als derde mam aan de haal. Toen kwam Nijdam. Zijn solo deed de 6 j ul i -13 e eia ppe -18 km. ShGdudenso Superbaghëres 18km Luchon PARAMARIBO, 5 juli Het pro gramma van de tweede dag van het bezoek van de prinsessen Irene en Mar griet aan Suriname begon al vroeg. Het was zonnig weer. Reeds om half acht begaven de beide prinsessen zich in gezelschap van de waarnemend-gouver neur van Suriname en mevrouw Currie te voet naar het monument voor de gevallenen. Bij het monument waren tal van ci viele en militaire autoriteiten, deputa ties van oud-strijders en Korea-vrqwilli- gers alsmede de militaire kapel aan wezig. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen. De plechtigheid werd ingeleid met het Wil helmus en besloten met net Surinaam se volkslied. Na de kranslegging volgde het défilé van de troepenmacht ij1 Suriname en het korps der gewapende politie. Na het défilé, dat ongeveer vijftien minuten had geduurd, begaf het hoge gezelschap zich naar het gouverne mentshuis. Even later verlieten de prinsessen, Irene gekleed m een licht blauwe japon en witte hoed, Margriet in een roze gebloemde japon met een roze dophoedje, het paleis om offi ciële bezoeken af te leggen bij rege ring en statenoollege van Suriname. Toen de hoge gasten het statenge- bouw verlieten werden zq zeer harte lijk toegejuicht door de vele scholie ren die er niet aan dachten om naar school te gaan. Ook tijdens de rondrit door Parama ribo ontmoetten de prinsessen veel har telijkheid en enthousiasme van.de zijde der bevolking. Eerst werd er een bezoek gebracht aan de „cultuurtuin" waar het gezel schap in de koelte van de hoge bo men de verschillende cultures van Su riname konden bekijken. Door vlaggen de straten met juichende mensen ging het gezelschap vervolgens naar het dia- konessenziekenhuis. Duizenden waren hier samengestroomd om de bezoek sters te verwelkomen. Beide prinses sen plaatsten hun handtekening op een voor deze gelegenheid ontworpen oor konde. Daarna volgde een korte rond gang door het ziekenhuis. De prinses sen hadden vooral veel aandacht voor het kinderziekenzaaltje. Verdere bezoeken De autotocht daarna naar de villa wijk „Zorg en Hoop" bracht wat ver koeling. Vrijwel geheel „Zorg en Hoop" was op de been om hulde te betuigen. Bij aankomst bij het centrum van de r.-k. missie beierden de klokken van de kerk van de H. Familie. De bis schop, mgr. Kuypers, verwelkomde de hoge gasten. Ongeveer 1500 kinderen, die hier op school gaan, bereidden de prinsessen een hartelijke ontvangst. Het kleuterklasje voerde een dansje uit. Tenslotte werd het internaat „Arya Dewaker" bezocht. Hindostaanse da mes in kostbare sari's gekleed, omhin gen de prinsessen met bloemenkran sen van rozen. Priesters in witte ge waden met brede oranje sjerpen zeg den een gebed. Prinses Margriet open de de deuren van een leslokaal van een nieuwe lagere school. De prinsessen ontvingen geschenken, waaronder een juwelendoos van Suri naams hout. In de namiddag is het programma voortgezet met een lange rijtoer door de stad en een bezoek aan het Suri naams museum. In het museum werd een uitgebreide rondgang gemaakt. Met Veel belangstel ling bekeek het hoge gezelschap onder meer een prachtig praalbed dat konin gin Juliana in 1943 ten geschenke had gekregen. Ook de documenten die on dertekend waren door koning Willem III betreffende de vrijmaking van de slavernij, hadden htm bijzondere aan dacht. Luide toegejuicht door de toeschou wers keerde men naar het paleis terug. Gisteravond was er een galareceptie in het gouvernementshuis, bezocht door een zeshonderdtal gasten. PARAMARIBO, 5 juli Alhoewel het protocol voorschrijft dat het groot model der koninklijke onderscheidingen slechts gedragen mag worden op offi ciële kleding (zoals rok en jaq^et) heeft de gouverneur van Suriname bepaald dat op de galareceptie die ter ere van de prinsessen Irene en Margriet in Pa ramaribo is gehouden, het grootmo del gedragen mocht worden op het smoldngkostuum dat voor die avond was voorgeschreven. Veie gedecoreer den zqn slechts in het bezit van het groot model, dat zij uit handen van de gouverneur ontvingen. Aangezien nu hei klein model in Suriname niet ver krijgbaar is, en een galareceptie met twee prinsessen van hef Huis van Oran je een gelegenheid bij uitstek was om de verworven onderscheidingen te dra gen, besliste de wnd gouverneur tot opluchting van velen, dat ook op de v. "tte smoking hot groot model kon worden gedragen. NIJDAM fraaie slag Nederlandse kolonie herinneren aan een prestatie, die hq het vorig jaar in CHym- pia's Tour met evenveel wilskracht en in een moordend tempo tot een goed einde bracht. Nqdam sprong naar de twee slimme koplopers in één lange sprint, een achtervolging van het puur ste kaliber, zoals men van hem gewend is op de baan. Toch zou zijn poging vooraan te ko men en daardoor zo mogelijk beslag te leggen op een bonificatie-winst, die de gele trui moest opleveren, zijn mislukt, wanneer de arme Luxemburger geen lekke band had gekregen. Matignon, de winnaar van deze derde etappe, was on bereikbaar, maar Nijdam ontving een royale beloning voor zijn waarlijk im posante krachtsexplosie. Vier seconden lag onze landgenoot vóór toen het ja gende peloton met Janssen op kop in gesloten linie de eindstreep bereikte. Alle andere Nederlanders zaten er in, ook Jan Hugens, die in het algemeen klassement op een gedeelde derde plaats belandde. Momene, de Spanjaard, die op de tweede dag het ere-kleed van Janssen had overgenomen, betaalde nu reeds de tol voor zijn inspanningen. Hq zakte af naar de dertiende plaats met een achterstand van meer dan vier en een halve minuut. Raf Gijsel, de in Bel gië wonende Nederlander, die totnogtoe zwak uit de bus was gekomen, liet het nu helemaal afweten. Kort na de start kwam de mededeling, dat hij de strijd had gestaakt, hetgeen zijn collega's ove rigens niet verwonderde. Met zeven man is de Nederlandse ploeg thans nog sterk vertegenwoordigd en met zeven man zal alles in het werk worden ge steld de eerste plaats in het ploegen klassement te consolideren. Nijdam, de temporijder en winnaar van de laatste Olympia's Tour, lijkt ver der beter in staat de gele trui te verde digen dan Jan Janssen, die eerder te kampen heeft met inzinkingen. De uitslag van de derde etappe van de Ronde van de Toekomst, die van Bayonne naar Pau voerde over een af stand van 155,5 km, luidt: 1. Matignon (Fr) 4 uur 6 min 4 sec (met bon 4.05.04); 2. Nijdam (Ned) 4.06.17 (met bon 4.05.47); 3. Heeb (Zwits) z.t.; 4. Janssen (Ned) 4.06.21; 5. Van den Bossche (Belg); 6. Bachelot (Fr); 7. Velez (Sp); 8. Verstraete (Ned); 9. Bingelli (Zwits); 10. Maino (It); 17. De Jong (Ned); 19. Van Kreu ningen (Ned); 26. Hugens (Ned); 35. Knops (Ned)allen in dezelfde tijd als Janssen (4.06.21). De Nederlander Raf Gijsel staakte de strijd. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Nijdam 12.05.53; 2. Carton (Fr) op 23 sec.; 3. Ex aequo Hugens en Gomez Moral (Sp), beiden op 34 sec.; 5. Heeb (Zwits) op 1 min 41 sec.; 6. Par- tesotti (It) op 1.50; 7. ex aequo Ver straete, Bradley (GB) en Vyncke (Belg) allen op 2.09; 10. Huutalahti (Fin., in tern. ploeg) op 2.21; 11. Janssen op 3.14; 16. ex aequo Knops, Maino (It) en Si- moes (Port) allen op 6.27; 19. ex aequo De Jong, Timmerman (Belg), Cardoso (Port) op 6.35; 39. Van Kreuningen op 8.15. derde 3. Het ploegenklassement van de der rit luidt: 1. Frankrijk, 2. Nederland, Zwitserland. Na de derde etappe leidt Nederland in de algemene ploegenrangschikking met twee overwinningen. Frankrijk staat met een zege op de tweede plaats. Het drama Rik van Looy in beeld. Op de foto links de door pijn gekwelde renner onmiddellijk na zijn noodlottige val. Hij belandde tenslotte via een helikopter op een brancard in het ziekenhuis van Pau (rechts). (Radiografisch overgebrachte foto). AMSTERDAM, 5 juli De midden voor Wim Bleijenberg heeft woensdag avond een contract getekend voor Go Ahead. Bleijenberg heeft achtereenvol gens voor Veenendaal, Rigtersbleek, Ajax en het laatste seizoen voor Blauw Wit gespeeld. WIMBLEDON, 5 juli In de eerste ronde van het jeugdtoemooi van Wim bledon heeft het Groningse meisje Anja Lepoutre met 6-2, 6-1 gewonnen van de Finse mej. Landstrom. HENLEY-ON-THAMES, 5 juli (ANP) Woensdag is op de Theems een begin gemaakt met de Henley Royal Regatta, een van de grootste jaarlijkse interna tionale roei-evenementen. Een record- •anfal t an 200 ploegen heeft voor deze ..edstrqden ingeschreven, waardoor er jp de eerste dag een programma moest ./orden afgewerkt, dat het grootste was .a de 123 jaar, dat de Regatta wordt ge- uouden. De ongestuurde vier van Nereus, die n de races om de Stewards Cup uit- .omt, won in zijn heat gemakkelijk van ie Thames Rowing Club. De Amster- .ammers gingen ruim twee lengten vóór hun tegenstanders door de finish, .vlet hun tijd van 7 min. 11 sec. bleef .(ereus slechts een seconde onder het baanrecord voor ongestuurde vieren. Het record werd later op de dag ruim schoots verbeterd door de Molesey Boat Club, diie tegen het Poolse Zawisza een tijd van 7 min. 1 sec. liet noteren. De Australiër Stuart MacKenzie hij wil voor de zesde achtereenvolgende maal winnaar worden van de Diamond Sculls - was in zijn heat tegen de Brit Tubbs on genaakbaar. SOESDIJK, 5 juli Een elftal van oud-internationals en een combinatie van de voetbalverenigingen Baam, SEC (Soest) en Spakenburg, hebben woensdag m Soestdijk met 6-6 gelijk gespeeld. Bij de rust had de combina tie een voorsprong van 6-3. Na afloop werd de toss gewonnen door de ama teurs, die hiermee in het bezit van de beker kwamen, welke door prins Bern- hard werd uitgereikt. DEN HAAG, 5 juli Het Russische schaakteam heeft de tweedaagse wed strijd tegen Nederland met 8-1/*, 3-V» gewonnen. De uitslagen van de tweede ronde waren: DonnerPetrosjan, VH/j; Bouw meesterKeres, Vi-1/»; Langeweg—Gei ler, li-li; KortnojPrins li-li; Kra merTal li-li; BoleslavskyVan der Berg 1-0. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Averbach en Van der Berg is in remise geëindigd. KOLDING, Het Maastrischtse MW, op tournee door Denemarken, speelde woensdag een wedstrijd tegen een team samengesteld uit spelers van Zuid Jutland. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 4-4. Bq de rust was de stand 1-0 in het voordeel der Denen. WIMBLEDON, 5 juli Voor de vier de achtereenvolgende maal heeft Rod Laver, de 23-jarige Australiër, de fina le van Wimbledon bereikt. Voor de tweede achtereenvolgende maal zal hq deze finale winnen. Dat werd woensdagmiddag op niet mis te verstane wijze uitgemaakt in de revanche van de eindstrijd van 1960, toen Neale Fraser zqn vijf jaar jonge re landgenoot versloeg. Ondanks alle respect, dat men dient te hebben voor de aanstaande tegenstander van Laver, Martin Mulligan mocht men het duel tussen Laver en Neale Fraser als de eigenlijke finale beschouwen. Laver won met 10-8, 6-1, 7-5 in niet minder dan anderhalf uur met gaaf. soms for midabel sterk tennis. Het duel tussen de beide linkshandi ge kanonniers begon na een half uur vertraging, wegens een stortbui, met een verloren service-game voor beiden, maar later was het diezelfde zwak ge starte beginslag, die de eerste set be heerste. Veel hing daarbij ®f van de vraag of Frasers eerste service goed of fout was. Was de verraderlijk naar links wegdraaiende bal in, dan had La ver grote moeilijkheden met zijn return; moest Fraser een tweede bal slaan dan kwam onmiddellijk die laag dui kende zwieper van Laver over het net suizen. Neale Fraser hield zich staande en er volgde een serie prachtige net-duels tussen twee sterk aanvallende spelers, die de duizenden, van wie velen in slaapzakken en tentjes bivakkerend de gehele koude nacht voor de loketten hadden doorgebracht om een staanplaats te veroveren, in extase brachten. Het was een tennisgerecht voor de echte liefhebbers. De kracht in de service was nagenoeg gelijk, het ging er in de eerste en later in de derde set slechts om wie de beste returns kon geven. Die vergelijking viel dui delijk ten gunste van Later uit. Dat gaf bij 9-8 en op Frasers service dan ook de doorslag: 10-8. Fraser leek toen reeds verslagen. Hij verloor dadelijk weer zijn service en geraakte uit cadans, nadat hij in die zelfde tweede game bij het net was ulfr gegleden en plat op zijn rug belandde. In 16 minuten won Laver de tweede set: 6-1. Maar Fraser kapituleerde nog niet. Hij had al zeker dertig keer tegen La ver gespeeld en kende zijn mogelijkhe den. Hij begon zijn slagen meer te va riëren; er kwamen lobs van zijn racket om de dodelijke volleys en backhand drives te vermijden. En hij had suc ces. Fraser doorbrak de service en kwam met zijn beste tennis, steunend op het fundament van een volmaakte service, op 1-4. De set leek verloren voor de titelhouder, maar Laver vertrok geen spier. Met smashes uit alle hoe ken van het veld, met returns of met haarscherpe passeerslagen langs de lij nen kwam hq terug. Een doorbraak en het was 3-4, nog een en het was 6-5. Op 10-15 gingen twee machtpunten verlo ren. maar het derde werd met een ace benut. De wedstrijdleiding had bij de sa menstelling van het programma niet veel begrip getoond voor het voor deel van een climax in het spektakel en daarom kon het optreden van dok ter John Fraser tegen Martin Mulli gan, dat op het grote duel volgde, nauwelijks boeien. Mulligan was vas ter in zijn netspel en sterker In zijn service en de veel geroemde ground- strokes van John Fraser vonden meestal een nog beter antwoord. Het werd een regelmatige overwinning voor de veel sterkere Mulligan me: 6-3, 6-2 en 6-2. De donkere dag eindigde met een Nederlands drama. Ons land had voor het eerst de kans de kwartfinales van het Wimbledontoernooi te berei ken maar die kans werd op jammer lijke wjjze vergooid. Vier matchpunten van Eva de Jong en Jenny Ridderhof in hun dubbel tegen de Zuidafrikaanse dames Forbes en Segal gingen onno dig verloren en met een zege van 7-5, 4-6, 8-6 konden de zich allang gesla gen wanende Zuidafrikaantjes dansend van blijdschap naar de kleedkamer^ gaan. Heren enkelspel: halve finale: Mulli gan (Austr) versl. John Fraser (Austr) 6-3, 6-2, 6-2. Heren dubbelspel: kwartfinales: Jo- vanovic-Pilic (Joegosl) versl. Mckinley- Ralston (VS) 4-6, 6-2, 8-6. 6-2. Dames dubbelspel: kwartfinales: Ma ria Ester Bueno-Darlene Hard (Braz- VS) versl. mej. Lehane-Lesley Turner (Austr) 4-6, 6-2, 6-3. Heren dubbelspel: kwartfinales: He- witt-Stolle (Austr)Dell-Douglas (VS) 6-4, 6-2, 4-6, 6-3. Gemengd dubbelspel: derde ronde: mej. Yates Bell-Hann (GB)Edda Bu- ding-Scott (Did-VS) 7-5, 4-6, 6-3. Vier de ronde: Deidre Catt-Sangster (GB)— Jeanne Forbes-Drysdale (Z. Afr) 9-T. 6-2. Ann Haydon-Ralston (GB-VS) Sandra Price-John Fraser (Z. Afr- Austr) 6-3, 6-4. Vera Sukova-Javorsky (Tsj. SI)mej. Alvarez-Pares (VS- Austr) 6-3, 7-5. Jeanne Forbes-Forbes (Z. Afr)—Heidi Schildknecht-Pilic (Dld- Joegosl.) 7-5, 3-6, 6-3. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiHiiic Neale Fraser buigt deemoedig het hoofd. Rod Laver heeft aan ,(zijn" Wimbledon een eind gemaakt in de halve finale.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11